Keuze tussen lonen en uitkeringen met pistool op de borst Madrid ontneemt miljardair zijn imperium Nieuwe bijbelvertaling voor buitenkerkelijken tv snoet spectacjgje- RAI Amsterdam 4 tl m 13 maart „Andropc onbuigza als Brezj Kernwape erg o imam REAGAN PR0BEE1 DINSDAG 1 MAART 1983 ACHTERGROND VANDAAG ADVISEREN WERKGEVERS EN WERKNEMERS: OOK 'NO-NONSENSE' IN SPANJE Wankel GROOT NIEUWS BIJBEL IN OMGANGSTAAL Klus Eeuwigheid VOW: Aflevering nummer 67839825 VOW: Aflevering nummer 67839826 Haags Hoogstandje Agenda Tin *D ee ""arans COülPute ^^Ulcrscrvi^ etl cata DINSDAG 1 MAART 1983 AMERIKAANSE STUD1 LUNS IN DEN ft DEN HAAG - Vandaag schuiven VNO-voorzitter Chris van Veen en zijn FNV-collega Wim Kok aan tafel om een avies op te stel len voor het kabinet-Lub- bers. Het kabinet heeft de werkgevers en de werkne mers in de Stichting van de Arbeid namelijk gevraagd hoe zij denken over de plan nen die in het Catshuis zijn bedacht om de economische crisis te bestrijden. Het kabinet heeft drie „sporen" uitgezet om een weg uit de problemen te vin den. De overheid moet bezui nigen, want nu geeft de schatkist veel meer uit dan er in komt. Vorig jaar was daardoor het overheidste kort bijna 31 miljard gulden en dat was 9,4 procent méér dan er te verdelen was (het netto nationaal inkomen). Nu dreigt dat financierings tekort zelfs bijna dertien procent te worden en dat be tekent dat minister Ruding (financiën) ƒ40 miljard zou moeten lenen om alle over heidskosten te kunnen beta len. Alleen al de gedachte aan de rente dat zo'n geleend bedrag jaarlijks kost, doet Ruding rillen. Dus moet er bezuinigd worden. Als het kabinet zegt: het financie ringstekort moet omlaag, betekent dat dus: minder gezinszorg, minder salaris voor de ambtenarèn, grotere klassen, minder huursubsi die enzovoorts. De kosten voor het be drijfsleven moeten omlaag, want nu gaan er te veel be drijven failliet en daardoor groeit de werkloosheid. En hoe kan er voor gezorgd worden dat al die werklozen een uitkering krijgen, de trein blijft rijden en de AOW betaald wordt, als het aantal werkenden en bedrij ven steeds kleiner wordt? Daarom moeten de lonen omlaag. Een moeilijke zaak, want welke werknemer staat nou te springen om minder loon, terwijl het le ven iedere dag duurder wordt. Dat snapt Wim Kok ook wel, maar, zegt hij„De kernvraag is of mensen geld over hebben voor korter werken om hun eigen ar beidsplaats te behouden of om werklozen een kans te geven aan de slag te kun nen". Verder moeten de werk nemers een groter deel van de sociale premies betalen, die nu voor rekening van de werkgevers komen, sinds 1 januari bijvoorbeeld al bij de WAO-premie. Daarnaast is er nog een pakket aardige maatregelen voor het be drijfsleven, van lagere be lastingen tot minder strenge milieu-eisen. Het werk moet eerlijker verdeeld worden, want vele varkens (werkzoekenden) maken de spoeling (het be schikbare werk) dun, dus moet er arbeidstijdverkor ting komen. De 40-urige werkweek wordt langzaam maar zeker teruggebracht tot een 36-urige. Daarbij zit een flinke adder onder het gras, want niet alleen gaan de lonen een procent omlaag voor iedere procent dat er minder gewerkt wordt, óók de sociale uitkeringen dalen even hard mee. De nieuwe generatie, jon geren onder de 23 jaar, moet vast wennen aan een 32-uri- ge werkweek, aan lagere in komens (minder minumum- jeugdloon) en minder sociale zekerheid (geen WWV meer, maar na WW gelijk RWW- bijstand). Het geld dat met die bezuinigingen vrijkomt wordt deels gebruikt om werkloze jongeren aan de slag te helpen. In het leer lingwezen en als vrijwilli ger. Dat laatste, het klussen met behoud van (lagere?) uitkering, geldt ook voor de oudere werklozen. Het kabinet heeft deze drie „sporen" uitgewerkt op papier gezet en vandaag proberen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid daarover een advies te geven. Een hels karwei. Het kabinet heeft dat nog eens extra lastig ge maakt, door al te laten door schemeren: als jullie niet vrijwillig ja zeggen en mee werken, dan dwingen we jullie per wet. Dat dreigement is slecht gevallen, want Van Veen en Kok waren net een aardig eind op weg. Eind vorig jaar tekenden ze voor het eerst sinds tien jaar een sociaal akkoord, waarin ze overeen kwamen dat er loon wordt ingeleverd voor meer werk(- tijdverkorting). Dat was vooral bedoeld als meerja ren-plan. Maar de aandacht kwam steeds meer te liggen op 1983, waarin nieuwe cao's moeten worden afgesloten, waarin de werknemers af zien van een deel van de prijscompensatie en het va kantiegeld, in ruil voor VAN Veen (l) en Kok: hels karwei - foto archief de stem werkgelegenheid. In april wordt pas duidelijk of deze operatie is. Maar omdat in veel bedrijven de animo om in te leveren even laag is als het aantal nieuwe banen dat de werkgevers in ruil aan bieden, ziet het er somber uit. Dat zou de plannen van het kabinet flink dwarsbo men. Vandaar die poltieke dreigementen over loon maatregelen, waarover Kok en Van Veen dan weer boos zijn omdat er zó niets over blijft van vrije onderhande lingen. Het valt natuurlijk op dat het CDA (vooral als het gaat om het handhaven van de verlaagde vakantie uitkeringen tot 7,5 procent van het jaar-inkomen en ƒ5200 maximaal) eerder de kant van de PvdA kiest dan die van regeringspartner WD. Het CDA denkt name lijk: vrije onderhandelingen zijn mooi, maar als daardoor de lonen de pan uitrijzen, moet er meer bezuinigd worden, vooral op de uitke ringen. En dat is minder mooi. Van Veen en Kok vinden dat een beetje kortzichtig, want het akkoord gaat niet alleen over 1983 maar vooral voor de jaren daarna. En ook hier al heeft het kabinet laten weten eventu eel arbeidstijdverkorting wettelijk in te voeren. Mi nister De Koning en staats secretaris De Graaf (Sociale Zaken) vinden namelijk dat haast geboden is, nu de mil joenste werkloze in zicht is. Er hangen dus dreigende schaduwen boven de onder handelingstafel vandaag. Net als eind vorig jaar toen Kok en Van Veen hun op merkelijke akkoord teken den onder dreiging van de Haagse „adempauze" (een nationale lonen-en prij zen stop). De partijen zijn nogal verdeeld. De Industriebond zou een wettelijk opgelegde arbeidstijdverkorting niet erg vinden, de Dienstenbond van dezelfde FNV wil niet inleveren, want ziet er geen enkele nieuwe baan voor te rugkomen en Frans Drabbe (ook FNV) heeft al gedreigd vandaag op te stappen als werkgevers en kabinet vast houden aan afschaffing van minimumloon en invoering van minimum-uurloon (met enorm negatieve gevolgen voor de sociale zekerheid). En dan hebben we het al leen nog maar over de FNV, en niet over de meningsver schillen met CNV en de ho- ger-betaalde werknemers in de Unie BLHP. Of de kloof tussen werknemers en werkgevers, die vandaag sa men moeten adviseren over een brief, die zoveel over hoop haalt dat er een boe kenkast over vol te schrij ven is. En waarin zo'n moei lijke keus gemaakt moet worden tussen belangen van actieven en niet-actieven dat het een wondertje mag heten als het overleg resul taten oplevert. Van onze redactie buitenland Ook Spanje heeft een no- nonsense regering. Eerst de valueerde de socialistische regering van Felipe Gonza lez de peseta, vervolgens kondigde zij aan de goudge- gallonneerde gelederen van landmacht, luchtmacht en marine uit te dunnen en als klap op de vuurpijl nationa liseerde zij vorige week het gigantische Rumasa-impe- rium. De Spaanse oppositie schreeuwde bij elke maatre gel moord en brand alsof de socialisten de fundamenten onder de maatschappelijke structuren aan het slopen zouden zijn, maar de maat schappelijke instellingen zelf hebben met gelatenheid en zelfs tevredenheid op het doortastende optreden van Gonzalez geregaeerd. Ook bij de plotselinge naasting van het Rumasa- concern was dat het geval. De dramatische nationalise ring van de Rumasa-houd- stermaatschappij van Jose Maria Ruiz Mateos sprak zeer tot de verbeelding: Een miljardair, die door een re gering1 werkloos wordt ge maakt! Aan die stap ging een periode van intrigues, dreigementen en zelfs een beetje chantage vooraf. Ruiz Mateos weigerde namelijk al sinds 1978 volledige inlich tingen over zijn miljarden operaties aan de regering te verstrekken. Zij vroeg on langs de accountantsrappor ten van het concern op. Ruiz Meteos reageerde met een publiek dreigement dat de werkgelegenheid bij zijn 400 bedrijven in gevaar zou kunnen komen. Met andere woorden, hij eiste van de re gering en fiscus hem met rust te laten, op straffe van een spectaculaire verhoging van de toch al zorgwekken de werkloosheid in Spanje. De regering-Gonzalez ant woordde hem met gelijke munt: Dan Ruiz Mateos er uit. Ruiz Mateos, tot voor kort Spanjes grootste werkge ver, met in de hand een van de sleutels tot zijn succes - foto ap Het is trouwens niet zo'n florissante zaak binnen het Rumasa-concern. De Spaan se minister van economische zaken, Miguel Boyer, deelde vorige week mee dat de groep van ongeveer 400 be drijven een totale belasting schuld heeft van ongeveer 424 miljoen gulden. Aan ka pitaal en reserves bezit de houstermaatschappij de somma van 2,45 miljard gul den. De omzet van de Ruma- sa-houdstermaatschappij beliep vorig jaar 7,18 miljard gulden. Daarmee was de maatschappij verantwoor delijk voor 1,8 procent van het bruto nationaal produkt van Spanje. Jose Ruiz Mateos begon in de jaren zestig, tijdens het economische springtij, een exportbedrijf in wijnen. Hij nam zeven werknemers in dienst. Nu werken onder Rumasa 60.000 mensen. In totaal zijn 300.000 mensen voor hun werk afhankelijk van de houdstermaatschap pij. Minister Boyer verant woordde de overneming van Rumasa met een verwijzing naar de belangen van de werknemers en van de aan deelhouders van de achttien banken en 400 bedrijven die tot Rumasa behoren. De 51-jarige Jose Maria Ruiz Mateos werd geboren in een familie van wijnhan delaren in Jerez de la Fron tera. Hij voelde zich al jong aangetrokken tot zaken doen: op 12-jarige leeftijd stichtte hij zijn eerste 'bank' met zijn broers en vrienden aan wie hij vroeg hun geld te deponeren in een houten kistje. Hij werkte voor de sherryfirma van zijn vader toen hij de Britse firma Harveys of Bristol met be hulp van een woordenboek een brief schreef en haar vroeg haar Sherry exclusief te kopen van de familie Ruiz Mateos. De eerste brief maakte niet veel indruk op het Britse bedrijf, maar Ruiz Mateos schreef er nog 33 en kreeg uiteindelijk een contract voor 99 jaar. Met een investering van 8.000 gulden begon Ruiz Ma teos aan het begin van de ja ren zestig een eigen wijn- exportbedrijf. Sinds die tijd groeide het rijk Mateos onweerstaan baar: in 1965 behaalde zijn bedrijf een omzet van 5 mil joen gulden, hij kocht her en der bedrijven op die in 1968 een omzet van 50 miljoen gulden maakten. Een jaar later bedroeg de omzet al honderd miljoen gulden. Mateos kende naar eigen zeggen maar één hobby: zijn werk. Hij werkte twaalf tot veertien uur per dag en nam nooit vakantie. De weg naar succes is volgens hem gepla veid met toewijding. Als embleem van zijn groep be drijven koos hij een zwarte bij op een geel veld. Het logo verscheen op al zijn nieuwe aanwinsten: banken, hotels, warenhuizen, drank- en voedselindustrieën, vast goedmaatschappijen en bouwondernemingen. Zijn hoogste doel was werkgever te worden van honderddui zend mensen. Spanje's grootste werkge ver (tot voor kort dus) stelde zich opportunistisch op: voor de dood van dictator Franco was hij franquist. Later toonde hij grote be wondering voor koning Juan Carlos. Het geloof vormde de lijn in Mateos' le ven. In zijn geboortestad stichtte hij behalve een gymnasium een kerk. Hij verheelde bovendien zijn sympathieën niet voor Opus Dei, de machtige roomska- tholieke lekenbroederschap, waartoe hij zou behoren. Deze mystieke kant van Mateos en zijn gedrevenheid bepaalden zijn zeldzame op tredens in het openbaar, waarbij hij zich altijd omgaf met werknemers. Het gezin, de familie, orde en discipline waren altijd de waarden waaraan Ruiz Mateos hechtte. Toen de economi sche crisis in de jaren zeven tig Spanje trof, stapte Ruiz Mateos niet af van zijn za kelijke taktiek van overne ming van andere bedrijven. Volgens Ruiz was de ver scheidenheid binnen zijn groep en de concentratie van belangen de beste bescher ming tegen de crisis. Maar minister Boyer noemde dit beeld van vertrouwen bluf. Door Jan Bouwmans ALWEER een nieuwe bij belvertaling Ze volgen el kaar de laatste decennia bij na op de voet. In 1951 bracht het Nederlands Bijbel Ge nootschap (NBG) nog een nieuwe vertaling van de ge hele bijbel uit. In de jaren zeventig presenteerde de Katholieke Bijbelstichting (KBS) de nieuwe Willi- brordvertaling. Er kwam nog een Friese vertaling tot stand en in 1972 ook het Nieuwe Testament in de omgangstaal 'Groot Nieuws voor U'. En daar komen dan nog eens de vertalingen van talloze afzonderlijke bijbel boeken bij. In onze eeuw is de bijbel meer vertaald dan in de twee vorige eeuwen samen. De bijbel is nog altijd het best verkochte boek. De Ka tholieke Bijbelstichting ver koopt jaarlijks zo'n 25.000 exemplaren, het Nederlands Bijbel Genootschap ver kocht van 1970 tot 1980 1.263.357 stuks; in 1980 en 1981 schommelde de verkoop rond de 185.000 stuks en in 1982 waren het er 127.535. Let wel, alleen nog maar de complete bijbel, want vorig jaar gingen bijvoorbeeld ook 35.872 exemplaren van al leen het Nieuwe Testament over de toonbank en 71.180 afzonderlijke bijbelboeken. Uit onderzoek is gebleken dat in de periode 1974-1981 het bijbelbezit in de Neder landse huishoudens met 8% is toegenomen tot 65%. In de zelfde periode steeg in ka tholieke gezinnen het bijbel- bezit zelfs met 19%. Opmer kelijke cijfers, omdat je op grond van de voortgaande secularisatie en ontkerkelij king juist een daling zou verwachten. Naar de oorza ken van deze populariteit valt alleen maar te gissen. De een zal in de huidige on zekere tijden in de bijbel weer naar enig houvast zoe ken, de ander zal het gevoel hebben zonder kennis van de bijbel onze cultuur niet te kunnen vatten. De bijbel vertalen is een gigantische en kostbare klus. Neem nu de nieuwe „Groot Nieuws Bijbel". Zes hooggeleerde dame en heren hadden dik zes jaar een dag taak aan het Oude Testa ment, maar meer dan twin tig andere geleerden waren erbij betrokken en het werk ging door vier verschillende vertaalmolens. De vertaling van het Nieuwe Testament in de omgangstaal werd in 1969 in gang gezet en in 1972 apart uitgegeven. Deze ver taling werd ten behoeve van Van de Groot Nieuws Bijbel, die van 3 maart af te koop is, worden twee versies uitgegeven: de versie met de zogehe ten apocriefe of deute- rocanonieke boeken die f 36,50 kost en de versie zonder deze apocriefen dief 34,- kost. de volledig nieuwe uitgave nog eens geheel herzien, zo dat al met al veertien jaar gemoeid is geweest met de uitgave van de nieuwe „Groot Nieuws Bijbel". De ene vertaling is nog niet klaar of men begint al weer met de volgende. Moet dat nou Ja, dat moet. Niet omdat vorige vertalingen niet perfekt genoeg zouden zijn, maar omdat onze taal in tegenstelling tot het oude Hebreeuws een levende taal is die steeds weer verandert. De taal verandert met de mensen, de levensomstan digheden, de wereld, de tijd. Wat voor vorige generaties vanzelfsprekend was, is voor huidige generaties we zensvreemd zijn geworden. Woorden en begrippen gaan totaal verloren, nieuwe woorden en begrippen ont staan. Maar wat veel ver warrender is, bestaande woorden en begrippen krij gen vaak een geheel andere inhoud en betekenis in de loop der tijden. Daarom moet juist een boek als de bijbel steeds op nieuw worden vertaald, let terlijk en figuurlijk. Juist de bijbel omdat dit boek voor de meeste gebruikers veel meer is dan wereldlitera tuur. Uit dit boek wordt waarheid en eeuwigheid ge put. Dat maakt dat het ver talen van de bijbel altijd weer een spannend gebeu ren is. Zeker wanneer een vertaling uitdrukkelijk be doeld is voor mensen aan de rand of buiten de kerk. En dat is met de Groot Nieuws Bijbel het geval. Dat is nog nooit vertoond. NBG en KBS zijn er echter vanuit gegaan dat kerkgangers de bijbel wel kunnen blijven bijbenen door de wekelijkse uitleg in de preek. Rand- en buiten kerkelijken zijn juist ver vreemd van dat traditionele kerkjargon. Toch mag ook voor de trouwe kerkgangers de nieuwe vertaling in ge woon Nederlands aanwinst genoemd worden. Hij leest niet alleen gemakkelijker, de hele opzet en indeling maakt alles begrijpelijker. Vertalen is een bijna on begonnen werk, zeker als er eeuwen cultuur overbrugd moeten worden. Het gevaar dat van het oorspronkelijke iets verloren gaat, ligt altijd op de loer. Je moet al een kenner zijn om te kunnen beoordelen in hoeverre de „Groot Nieuws Bijbel" aan dit gevaar is ontsnapt. Des tijds was er op het Nieuwe Testament in de omgang staal nogal wat kritiek. Ook nu zijn sommige aanpassin gen van een ander gehalte dan andere. In het boek Job bijvoorbeeld kom je dat in het eerste hoofdstuk alle maal al tegen. Noteert de wetenschappelijke Willi- brordvertaling „Eens leefde er in Us een onberispelijk en rechtschapen man", in de Groot Nieuws Bijbel is het „Er leefde in het land Us een eerlijk en oprecht man". Over zo'n verandering zal niemand vallen. Verderop gaat het over een huis dat verwoest wordt, volgens de Willebrordvertaling door een machtige windhoos uit de woestijn en volgens de Groot Nieuws Bijbel door een zware storm vanuit de woestijn. Van zo'n wijziging ontgaat mij de noodzaak, maar alia. En tenslotte een type aan passing waar een flinke boom over op te zetten valt. In de Willibrordvertaling heeft Job zeer veel slaven en slavinnen, in Groot Nieuws echter is de slavernij afge schaft en heeft hij alleen maar veel mensen in dienst. Wordt hier de werkelijkheid verbloemd Of is het oor spronkelijke eigenlijk on vertaalbaar omdat de tijd van Job noch de slavernij a la 'De negerhut van oom Tom' kende noch de dienst betrekking zoals wij die kennen „Elke vertaler", betoogde prof. dr. N. Tromp bij de presentatie, „droomt ervan vertaler te blijven zonder verrader te worden". De Groot Nieuws Bijbel wil voor mensen van deze tijd verstaanbaar zijn op een wijze die verstand en hart raakt en tot reageren op roept. Volkomen trouw aan het oorspronkelijke is altijd onmogelijk. „Verder dan op rechte trouw komt men hier niet", aldus terecht prof. Tromp. Op televisie was Freek de Jonge, dus de concurrentie voor de ministers Ruding en Smit-Kroes, de politieke Postbank-pesters, was groot. Op het program stond de VOW, de Vaste Oever verbinding Westerschelde, die er volgens het kabinet niet moet komen. De vergadering liep vol gens scenario. De Tweede Kamerleden liepen te hoop tegen de „onhoffelijke en ondeugdelijke" manier waarop het kabinet néé te gen de VOW heeft gezegd. De brug-tunnel is de Zeeu wen al door verschillende kabinetten toegezegd, maar steeds doken er weer nieuwe voorwaarden op, die het verwezenlijken van de droom van de Zeeuwse com missaris van de koningin, Boertien, uitstelden. En nu dus afstelden. De aanwezige Kamerle den, verdeeld van politieke kleur maar op een uitzonde ring na (D'66-Kamerlid Lambers: Maar één van mijn grootouders kwam uit Zeeland) van Zeeuwse af komst, trokken zo fel van leer, dat een buitenstaander zou denken dat het kabinet een motie van wantrouwen niet zou overleven. SGP- Kamerlid Van Dis proefde dat ook zo en keek zijn colle ga's van CDA (Eversdijk) en WD (Te Veldhuis) eens diep in de ogen: het is toch niet zo dat het hele Zeeuwse deel van de Tweede Kamer hier opkomt voor de VOW en dat ze hun protesten straks in hun fracties moeten inslik ken voor de bezwaren van de niet-Zeeuwse financiële specialisten? Het antwoord „neen" viel niet te noteren. Dat er inderdaad geen fi nanciële specialisten zaten constateerde Ruding, die de (Zeeuwse) verkeer-en wa terstaat-deskundigen daar om maar even een lesje overheidsfinanciën gaf. Bij gebrek aan Freek de Jonge was de publieke tribune be reid tot een flinke lach- eruptie toen Ruding een weinig-doordracht BTW- idee van Eversdijk tegen het licht hield en concludeerde: „Volstrekt irrelevant.."om er minzaam een slogan van een oud-concurrent tegen aan te gooien:,,..maar we waarderen het meedenken." Aangespoord door het pu bliek ging Ruding verder en viel uit zijn mond te noteren „dat we niet door kunnen gaan met het plempen van geld in de tunnel..excuseer de terminologie, ik ben niet zo bekend op dit terrein" en „dat we de kop niet in het zandik bedoel het wa ter moeten steken" voor het feit dat de VOW de schatkist gigantische finan ciële risico's oplevert. Eversdijk haalde een puntje terug, door minister Smit-Kroes te vergelijken met „een bok op de haver kist". Toen hij aan het ge lach merkte dat hij met die biologisch onverantwoorde opmerking een bok gescho ten had, zei hij, met verwij zing naar bewindsmens Kappeyne van de Coppello, dat zoiets niet meer uit maakt in deze tijden van emancipatoire gelijkschake ling in het taalgebruik. Een opmerkelijke rol was nog weggelegd voor com missaris Boertien, die met meewarig hoofdschudden, breed lachen en driftig nee- knikken, als een Zeeuwse leugen-detector reageerde op iedere „foute" medede ling van Ruding en Smit- Kroes. Zo was hij een kom pas voor de Kamerleden. Het resultaat? Geheel vol gens scenario: de Kamer eiste een nieuw overleg en dat beloofde het kabinet dus. En nu? Even een blad van het scenario omslaanna een pittig gesprek, waarbij het Zeeuwse college van GS nieuwe cijfers op tafel legt en wat water bij de wijn doet, zegt het kabinet toch nee, omdat de financiële ri sico's te groot blijven. Zee land kan niet voldoen aan de Haagse eisen. CDA en VVD lezen het regeer-akkoord na, twijfelen, en de Kamer gaat voorlopig akkoord met een nee tegen de VOW". Of „Het is een gevaarlijk ver schijnsel dat zo weinig poli tici zich geroepen voelen ac ties voor overdreven eisen als onzin te bestempelen. Ik denk dat er zoveel groepen op het Binnenhof demon streren, omdat de houding van de politici zo uitnodi gend is". FNV-bestuurder Piet Vos. Eigenlijk had de Tweede Kamer deze week moeten vergaderen over de begro ting van Sociale Zaken. Dat gaat niet door. CDA en VVD blijven erbij dat de behan deling moet worden uitge steld tot over twee weken. En dat voor een begroting die al sinds 1 januari „werkt". Wat er verder op de agenda staat? De bosbran den in Zuidoost-Australië, de minimum-eisen voor het houden van legkippen en nog wat zaken. Natuurlijk ook weer, het nog lang niet afgelopen verhaal van de RSV. (ADVERTENTIE) II Alles wat er op, in, onder of langs het water aan recreatie bestaat, vindt u op de HISWA. En natuurlijk het water zelf1 Dit jaar heeft de HISWA voor het eerst een gigantisch demonstratiebassin in huis, met maar liefst 1 miljoen liter water. Vijf windgeneratoren, samen goed voor windkracht 6, zorgen voor voldoende sfeer tijdens de doorlopende demonstraties en wedstrijden. Op het programma o.a.: wedstrijden met zeilplanken, optimistjes en kano's. En demonstraties van duiksport, reddingsmiddelen en radiografisch bestuurde boten. Dat mag je niet missen! Op de HISWA! vrijdag 4 t/m zondag 13 maart - geopend van 10-17 uur en 19-22 uur - zaterdag en zondag van 10-17 uur toegangsprijs f 11,- per persoon - kinderen tot 14 jaar en houders van PAS 65 f 7,- Trein-Toègang-biljetten bij NS-stations Legt El S; zond Van onze redactie b WASHINGTON - Voor h< denamerikaanse staat El i tekort aan munitie. De Amerikaanse rege ring wil mede daarom bij het Congres extra mili taire steun van 140 mil joen gulden lospeuteren. Dat hebben Amerikaanse functionarissen gisteren gezegd. De Amerikaanse regering overweegt bovendien het aan tal militaire adviseurs in El Salvador uit te breiden. Bron nen meldden dat Reagan ook van plan zou zijn de taakom schrijving van die adviseurs aan te passen. Ze mogen op dit moment niet deelnemen aan gevechtshandelingen. Hoe die taakverandering eruit ziet is niet bekend, maar Reagan zou wel een totale wijziging van zijn politiek ten opzichte van M-Amerika willen. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat op die manier „de Russische dreiging in Midden- Amerika" beter kan worden beantwoord. Sprekend over de direkte steunverlening zeiden zegslie- DEN HAAG - Nederland krijgt nog 11 miljoen gulden voor nieuwe bedrijfsprojecten uit het Europees Regionaal Fonds. Doordat het vorig jaar niet duidelijk was op hoeveel geld Nederland mocht rekenen uit de EFRO-pot, zijn een aantal verzoeken om financiële bij stand te laat ingediend. den ber; wa: moe twi; Am bij Sal' E die We de I uit joei mil ook anc rinj moj gen lan< rinj ver gev gre de del I kei hul een joei mil rin I Pei dit var ble I hee tijc aar zon in Van onze redactie b WASHINGTON - De kernkoprakett niet betrouwbaar genoeg om bij ver VS te vernietigen. Volgens bronnen bij de Amerikaai gebleken uit door de Amerikanen vei de Russen uitgevoerde raketproeven. Daarbij zou aan het licht zijn geko in de naaste toekomst niet in staat zu kaanse intercontinentale Minutemar Dit is in tegenstelling met de argume gan om de zeer kostbare MX-rakette: Amerikaanse spionagekunstmane sinds 1978 alle proeven gevolgd die d< 18 en SS-19 raketten nam. Een woordvoerder van het Pentagc terie van Defensie, zei in een commi van de Sovjetrussische SS-18 is trefzr ngste intercontinentale raketten. De het vermogen een zogenaamde eerste Van onze Haagse DEN HAAG - „Andropov is even oi voorganger Brezjnev." Die beoorde sche partijleider gaf gisteren Navo- Volgens Luns is de aanvan kelijke juichstemming over het milde beleid van Andro pov in Navo-kringen nu ver dwenen. Hij voert dat terug kjt de herhaalde oproepen van ■'loskou aan West-Europa een eiSen koers te gaan varen, los van Amerika. Luns bracht gisteren een of- j'eleel bezoek aan de Neder- andse regering. Premier Lub- Pars heeft tegenover hem be vestigd, dat het kabinet dit aar nog een besluit zal nemen ver de kruisraketten. Luns, het bezoek als nuttig om- /-'hreef, heeft echter ook te ho- an gekregen het Nederlandse landpunt terughoudender zal zijr koe in 1 I het de var wa der nè\ ove der pla ges me Ru we ms tie

de Stem | 1983 | | pagina 4