„Reactie Aardenburg op besiaglegging zeer simplistisch" Eerste (proef)- pijler op bodem Oosterschelde De mensen hier denken zeker dat ik gek ben" Brabant 17 maart naar Smit-Kroes s! ANWB controleert ook in Zeeland autoverlichting M Zeeuwse VVD-statenfractie: IEDERE WOENSDAG IN KAPELLE Aardenburgse wever Jos Blom: Contactdag blinden in Sluis 99Een dag werken aan vrede" Parkeer automaat op Markt Oo§tfeiirg DINSDAG 1 MAART 1983 VAN ZEELAND Oostburgse wethouder over Ydewalle: Terughoudend Auditie voor orgelconcert in Terneuzen Oostburg Sluis politierapport VOOR DE LIFTSLUIS Schutter aangehouden Uitgaan in Zeeland HEDENESSE, CADZAND A52 T20 PAGINA ZEELAND 3 nstant. jiniger Alcredis of een ;kent dit )Stenvan jn op he urende j Fiat de 51, tst 128 Burgerschaps lening voor De Schelde' Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - „De reac tie van de Aardenburgse gemeenteraad op de be slaglegging door Oost burg op de gronden in het plan Ydewalle getuigt van een onvoorstelbaar simplisme". Dit zei de Oostburgse wethouder J. Thomaes gisteren tijdens een ver gadering van de raads commissie voor finan ciën. Volgens Thomaes is het volslagen absurd om, zoals de Aardenburgse raad heeft gedaan, te veronderstellen dat B en W van Oostburg „lol" zouden hebben in de beslaglegging en met opzet een project in een buurge- meente in de grond zouden willen boren. „Omdat wij uiteraard in eerste instantie het belang van Oostburg moeten die nen, hadden wij gewoon geen andere keus", aldus de wethouder. „We moesten nu eenmaal tot beslaglegging overgaan en de totaliteit van de onroerende goederen van Zeeland BV is gelegen in de gemeente Aardenburg". Dat men het bestuur van deze gemeente niet vooraf op de hoogte heeft gesteld van de juridische maatregel was, zo stelde Thomaes, het gevolg van de onwetendheid van het Oostburgse college dat Ydewalle deel uitmaakte van de gronden waarop be slag was gelegd. „En wij zijn enkele dagen later die grond gaan keuren om te kijken of ze van voldoende waarde is", aldus de wethouder. „En niet, zoals is gesuggereerd, om ons ten koste van Aar denburg te amuseren". De beslaglegging moet overigens nog wel door de Middelburgse rechtbank worden goed gekeurd. Op verzoek van Oostburg zal deze rechtbank de be slaglegging „van waarde" moeten verklaren. Pas na dat dit is gebeurd kan de procedure worden gestart de grond te gelde te maken. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De rijksoverheid zal finan cieel een grote rol moeten spelen bij het „uit kopen" van de Koninklijke Maatschappij De Schelde uit het RSV-concern, maar ook de or ganisatie van een zogenaamde burgerschaps lening onder de Zeeuwse bevolking kan bij dragen aan de redding van het bedrijf. Dat vindt de Zeeuwse sta tenfractie van de VVD, die het idee heeft geopperd om de overheden, instellingen, bewo ners en werknemers in de ge legenheid te stellen om kapi taal aan te dragen. Dat zou dan moeten gebeuren via het uitgeven van certificaten in diverse coupures van bijvoor beeld 50, 100 of 1000 gulden. Met de opbrengst zou een fonds gevormd kunnen wor den, waarmee aandelen van de KMS gekocht kunnen worden. Elke certificaathouder zou op die manier een stukje me deeigendom van de KMS ver werven en -wanneer de zaken goed gaan- mee kunnen delen in de winst. Loop het slecht af met het bedrijf dan is men het geld echter kwijt. Zoals be kend heeft de KMS op korte termijn 450 miljoen gulden no dig om door te kunnen draai en, geld dat via RSV is ver dwenen. De statenfractie heeft het idee gisteren gelanceerd in een brief aan het dagelij ks bestuur van de provincie. Afschriften van de brief zijn onder meer opgestuurd naar de gemeente besturen, directie en onderne mingsraad van de KMS-groep, steuncomité Behoud KMS- groep en provinciale staten. Voorzitter J. Scheffers van het steuncomité stelde zich gisteren terughoudend op te genover het idee, dat vorige week ook al door enkele bur gers is aangedragen. Hij zei dat het comité alleen bereid is om aan het plan mee te doen wanneer de vakbonden en de ondernemingsraad er wat in zien. Zelf heeft hij nogal wat aarzelingen. Hij noemde het een riskante zaak om in de huidige onzekere situatie risi codragend kapitaal van de mensen te vragen. „We moeten de verantwoordelijkheid van politiek Den Haag voor de ge meenschapsgelden niet met dit soort plannen verdoezelen". Bij de ondernemingsraad van de KMS had men de brief van de VVD gisteren nog niet ontvangen. Daar zei men voorlopig te wachten op het verdere regeringsbeleid. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De orgelcom missie Terneuzen geeft orga nisten uit Zeeland en het grensgebied van België bin nenkort een kans om mee te doen aan het slotconcert dat op 14 april in Terneuzen wordt gespeeld. Daartoe wordt op 2 april in de Grote Kerk te Ter neuzen een auditie gehouden. Sen jury, bestaande uit Jos Verpoorten (Breskens), Arie Karreman (Terneuzen) en Ed ward de Geest (Eeklo) zal aan het eind van die dag vijf orga nisten aanwijzen die het slot concert mogen uitvoeren. Tra ditiegetrouw bestaat hiervoor grote belangstelling, j Elke kandidaat mag een kwartier lang werk naar eigen keuze spelen. De orgelcorrimis- 5;e laat weten dat bij de keuze "iet de moeilijkheidsgraad maar vooral de interpretatie nepalend is. Belangstellenden moeten dat voor 19 maart la ten weten. Inschrijfformulie ren zijn aan te vragen bij het secretariaat van de orgelcom missie: p/a J. Neele, Rem- orandtlaan 4, Terneuzen tel.01150-94230). Ook kan men terecht op' de Terneuzense muziekschool. Vragen naar Arie Karreman. Lotje - Het Oostburgse vrou wencontact Lotje houdt don derdag een openbare algeme ne vergadering in het vrou wencafé aan de Nieuwstraat 6. Begonnen wordt om 20.15 uur en de agenda vermeldt onder meer een evaluatie van de in februari gehouden thema avonden. CDA - Het CDA Sluis houdt 8 maart in 't Zoute Vestje een afdelingsvergadering. Bij de bestuursverkiezing is de heer A. Lako aftredend en herkies baar. Als nieuw bestuurslid wordt gekandideerd J. Ultee. GOES - Bij het caravanbedrijf van D. aan de Ringbaan West is ingebroken in twee cara vans op het terrein, dat inge richt is voor het publiek. Er worden een handtelefoon met doorkiesautomaat en een vie werlamp met een gezamenlij ke waarde van ruim 5000 gul den vermist. TERNEUZEN - Tijdens het weekeinde werd de deur van de berging van A.K. in de flat aan de Fahrenheitlaan gefor ceerd en werden enige levens middelen gestolen. Van onze correspondente KAPELLE - Wie 's avonds met de auto op de weg is ontmoet nogal eens tegenlig gers waarvan de verlichting niet honderd procent in orde is. Omdat een goede verlich ting mede uit het oogpunt van verkeersveiligheid ge wenst is startte de ANWB eind januari met verlich tingsacties op alle wegen wachtstations. Ook in het district Zeeland bestaat de mogelijkheid de verlichting gratis te laten controleren. Bij het wegenwachtsta tion Kapelle aan de Vier Wegen kunnen zowel leden als niet-leden van de ANWB iedere woensdag terecht van negen uur 's morgens tot ne gen uur 's avonds voor het afstellen van de koplampen en het controleren van de overige verlichting. Ook de lichtopbrengst wordt geme ten, trailerstekkers gecon troleerd en de nummerbord verlichting. Storingen in het verlich tingscircuit, soms door klei ne oorzaken, kunnen grote, nare gevolgen hebben. Op zijn minst een boete van maximaal tachtig gulden als die mankementen door de politie wordt geconstateerd. Bij de ANWB-verlichtings- controle moet men alleen de lampjes die aan vervanging toe zijn betalen. Is de ver lichting goedgekeurd dan krijgt men een sticker op de voorruit. Zijn er gebreken die de wegenwacht niet kan repareren dan wordt een ga rage advieskaart afgegeven en krijgt men geen sticker op de voorruit. „Omdat slecht afgestelde koplampen van niet-leden voor ANWB-leden evenveel ongemak opleveren, wordt FOTO ARCHIEF DE STEM Goed afgestelde lichten bevorderen de verkeersveiligheid voor iedereen de controle gratis verricht", vertelt dis trictschef West-Brabant/ Zeeland L. W. M. de Groot. „Te hoog afgestelde lampen komen veel voor, echter ook lampen die te laag staan en die de automobilist zelf te weinig zicht geven. Ook komt het nogal eens voor dat indien men zelf een lamp verwisselt, deze er scheef wordt ingezet en dan niet op de juiste plaats in de reflec tor weerkaatst". De juiste cijfers heeft men nog niet, maar het is wel ze ker dat er bij veel auto's iets mankeert aan de verlich ting. „We gaan er dan ook zeker tot eind april mee door en als het aan mij ligt wordt deze verlichtingscontrole iedere winterperiode uitge voerd", zegt de heer De Groot. Personenauto's, mo torfietsen en bestelwagens' tot 3500 kilo met een maxi male hoogte van 2.50 meter kan men liefst na telefoni sche afspraak laten contro leren op woensdag. Kan men die dag beslist niet dan is het altijd mogelijk op een ande re dag een afspraak te ma ken bij het wegenwachtsta tion in Kapelle. Van een onzer verslaggevers SLUIS - De Stichting Ons Zeeland, vereniging voor blin den en slechtzienden, hield za terdag een contactdag in Sluis. Op deze als geslaagd gekwali ficeerde dag waren 65 leden aanwezig, o.a. wethouder H. Lokerse van Sluis die uit han den van voorzitter D. v.d. Lijc- ke het boek „Blinden, mensen als iedereen" ontving. Raadslid/heemkundige P. de Broek onderhield de aan wezigen met een interessante lezing over de historie van Sluis. Na de lunch werd men vergast op een optreden van het koor De Sluise Rakkers. Mevrouw Frijmann, lid van de Zeeuwsvlaamse werkgroep van Ons Zeeland, zei blij te zijn met deze contactdag in Sluis. i an een onzer verslaggevers Hef schip Ostrea gisteren uitgevaren "ERghsLUIS - Dosbouw, de Mnnemerscombinatie die de Pijlerdam in de Oosterschel- fanond bouwt, en de Delta- fenst van Rijkswaterstaat gisteren met een belang- ''jke proef begonnen. Gisteren kgen de avond voer het hel lip „Ostrea", dat de 66 pij lers van de stormvloedkering ®P hun plaats gaat zetten, voor 'et eerst uit met „aan boord" 'en 16.500 ton wegende pijler, J'e binnenkort als proef bij het sluitgat Roompot op de bo- "em van de Oosterschelde "ordt neergezet. De „Ostrea" wordt in de tfompot aan de afmeer- en "Pschoonponton „Macoma" gekoppeld, waarmee het in de '"komst als twee-eenheid opereren. Als de koppel- boeven achter de rug zijn :°fdt de eerste (proef)pijler ^Plaatst. Men wil onder meei °e invloed van de stromingen °P het duo „Ost'rea-Macoma" dijken. 'nmiddels heeft de matten- 'e8ger „Cardium" in het sluit- Hammen zeven ondermat- folgens alle regels van de I kunst op de bodem van de Oosterschelde neergelaten. En vandaag gaat -ijs en we der dienende- de eerste boven mat in dit sluitgat naar de Oosterscheldebodem toe. In totaal legt de „Cardium" 66 ondermatten en 66 boven matten, die verdeeld worden over drie sluitgaten. De mees te matten gaan de bodem van de Roompot in: om precies te zijn 33 ondermatten en 33 bo venmatten. Op deze matten worden de pijlers geplaatst. De mattenlegoperatie moet eind volgend jaar zijn vol tooid. Het maken van de funde ring voor de pijlerdam is het lastigste karwei, waarvoor Dosbouw en Rijkswaterstaat zich bij de Oosterscheldewer- ken zien geplaatst. Vervolg van pagina 1 AARDENBURG - Het zal je maar gebeuren. Nog maar een goed jaar geleden krijg je gelegenheid om met behoud van uitkering een handweverij op te zetten en straks liggen je produkten tussen die van grote Franse mode-ontwerpers in de zeer ex clusieve Londense warenhuizen Harrods en Liber ty. Maar dat is wel het verhaal van de in Aarden burg gevestigde wever Jos Blom, die overigens vo rig jaar ook al een opdracht kreeg van de Bijen korf. Met een collectie zelf ge weven sjaals van mohair, zijde en schapewol toog de Aardenburger vorige week naar Londen en stapte bru taalweg bij de inkoopafde lingen van Harrods en Li berty binnen. En met succes. „Ik heb meer verkocht dan ik ooit had durven dromen", zegt Blom, die er heilig van overtuigd is dat hij het als wever niet alleen creatief maar ook zakelijk helemaal kan gaan maken. Niet iedereen in Aarden burg denkt er echter zo over. De gemeente liet enige tijd geleden het bedrijfje door lichten en kwam tot de con clusie dat de kans van Blom om het hoofd zelfstandig bo ven water te houden niet aanwezig is. Behalve de or der van de Bijenkorf (10.000 gulden aan sjaals) had de wever vorig jaar niets bij el kaar kunnen sprokkelen en dat was voor het gemeente bestuur aanleiding het ex periment van bedrijfsuitoe fening gekoppeld aan het behoud van uitkering maar stop te zetten. Jos Blom is daar boos over. „Ze hebben me nauwe lijks de tijd gegund om op drachten binnen te halen. En met hetgeen ik uit Engeland ben teruggekomen bewijs ik toch hun ongelijk". De we ver voelt zich dan ook als „een joker" behandeld. „De mensen hier denken blijk baar dat ik gek ben, maar ik ben ervan overtuigd dat er met een ambachtelijke we verij een redelijk goede bo terham te verdienen valt". Met deze gedachte voor ogen diende Blom ook een werkgelegenheidsplannen e in bij het gewestelijk ar beidsbureau te Oostburg. Daarin stelde hij voor om jeugdige werklozen op te lei den tot handwever. „Maar mijn idee werd gewoon weg- Jos Blom met het be langrijke Engelse con tract. - FOTO DE STEM/COR J DE BOER gelachen. Weer zo'n staaltje dat ik niet serieus genomen wordt, terwijl ik met de op drachten die ik nu heb di verse wevers een baan had kunnen bezorgen". Blom heeft nu voor vele maanden werk, maar geen bedrijfsruimte meer. Weg gaan uit Aardenburg wil hij overigens ook niet, uit angst klanten te verliezen. „Ieder een kent nu zo'n beetje mijn telefoon- en postbusnum mer", zegt hij. „In een ande re plaats moet ik weer van voren af aan beginnen". eigen nieuwsdienst BREDA - Donderdag 17 maart praat Brabant in Den Haag met minister Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat over de liftsluis in de Oesterdam bij Bergen op Zoom. Het gesprek vindt plaats op nadrukkelijk verzoek van tal van Brabantse instanties. Zoals bekend wil Brabant -en vooral West-Brabant- dat de minister terugkomt van haar besluit om de liftsluis, die een kleine 100 miljoen gulden kost, te schrappen en te ver vangen door een kleine sluis. Brabant vindt het ministe riële besluit voor Bergen op Zoom catastrofaal. Tal van bedrijven hebben zich in het Bergse havenge bied gevestigd vanwege de gunstige verbinding met open zee. Als er in de Oesterdam een klein sluisje komt moeten de meeste schepen van en naar Bergen op Zoom omvaren. Volgens Rijkswaterstaat on dervindt Bergen op Zoom geen groot nadeel van het schrap pen van de liftsluis, maar Bra bant bestrijdt dat. Volgens Brabantse instan ties loopt de schade dan in de tientallen miljoenen. De delegatie die op 17 maart met Smit-Kroes praat bestaat uit enkele leden van Gedepu teerde Staten en afvaardigin gen van Kamer van Koophan del, Bergse bedrijfsleven en stadsbestuur van Bergen op Zoom. Begin vorige maand ver klaarde minister Smit-Kroes tegenover De Stem het ge sprek met de (West)brabantse delegatie niet als een beleefd- heidsgesprek te beschouwen. „Die zaak is nog niet beklon ken", aldus de minister toen. VLISSINGEN - Maandagmor gen ontdekte de politie dat er in de Denemarkenweg op het industrieterrein in drie ver keersborden negentien kogel gaten zaten en dat er diverse lege hulzen lagen bij een daar geparkeerd staande personen auto. Deze auto behoort toe aan de 22-jarige A. P. D. uit Nieuwdorp, die bekende met een geweer op de borden te hebben geschoten. Toen de politie bij D. huis zoeking ging doen vond zij een alarmpistool, een geweer met demper, een replica-Schmeis- ter, 188 patronen, 14 18-mm- patronen, 3 losse flodders en een partij lege hulzen. Dit al les is in beslag genomen. D. is aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Na verhoor aldaar is hij weer heen gezonden. AXEL Boekhandel Galerie Bellemans, Oosterstr. 11- Kindergalerie- Illu straties uit kinderboeken van Joop Bertrams. Geop. dag. 10-18 u.(tot 5 mrt.). GOES Grand-20 u. Annie, a.l. HULST De Koning van Engeland - 20 u. Cat people, 16 j. 20 u. Het kleinste bordeel in Texas, 16 j. 20 u. De zwarte ruiter, a.l. 20 u. Hot lady, 18 j- MIDDELBURG Citytheater- 20 u. E.T., a.l. OOSTBURG Ledeltheater- 20 u. Sound of love, 18 j. TERNEUZEN Luxortheater- 20 u. De zwarte Ruiter. 20 u. Big bomber, a.l. VLISSINGEN Alhambra I- 20 u. Als je begrijpt wat ik bedoel, a.l. Alhambra II- 20 u. Zwarte ruiter, 12 j. Galerie Mar quis, Nieuwendijk 15- Expositie van Jeroen Henneman met schil derijen, objecten, tekeningen en grafiek. Geop. woe. t/m zat. 13.30-17.30 u., zond. 14-17 u. (t/m 6 mrt.). VOGELWAARDE J.v. Schaljk-13.30 u. schieting voor bejaarden. Van een onzer verslaggevers CADZAND - De Werkgroep „Vredeswerk West Zeeuws Vlaanderen" houdt zaterdag 5 maart een informatie/studie dag in vormingscentrum He- denesse te Cadzand onder het motto „Een dag werken aan de vrede". Deze dag is bedoeld om tegemoet te komen aan de vaak gehoorde vraag om meer informatie en inzicht. De bijeenkomst begint met een inleiding van Hans Wie- benga waarin hij samenhan gende informatie tracht te ge ven over: vijandsbeelden, mi litair-industrieel complex en bewapeningswedloop. Daarna kan in kleine gespreksgroepen gediscussieerd worden. Voor een muzikaal intermezzo zorgt Wim Harms die vredesliede ren ten gehore brengt. De stu diedag wordt besloten met een werkuur waarin informatie uitgewisseld kan worden over plaatselijke, regionale en lan delijke plannen op het gebied van vredeswerk. Op deze studiedag, die duurt van 10.30-16.00 uur, is iedereen welkom. Men kan zich tot 2 maart opgeven bij het vor mingscentrum, dit met het oog op voorbereiding van de te verstrekken lunch. Als bijdra ge in de onkosten wordt per deelnemer 10,- gevraagd. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Op de Oostburgse Markt zal het binnenkort zijn gedaan met gratis parkeren. Het gemeentebestuur gaat er binnenkort een parkeer automaat plaatsen voor een proefperiode van een half jaar. Voor een kwartier par keren zal een kwartje moeten worden betaald, terwijl een uur een gul den gaat kosten. De auto maat komt de gemeente op 1000 gulden huur en andere kosten per maand te staan. Maar reeds bij een bezetting van tien procent van de 40 par keerplaatsen komen deze kosten eruit. Na de proefperiode zullen B en W bezien of de automaat een vast plaatsje gaat krijgen op de Markt of dat voor een deel van de parkeer plaatsen het blauwe zo ne-systeem zal worden toegepast.

de Stem | 1983 | | pagina 13