Grootverbruik miljoenen goedkoper uit Pelastingrechtspraak vereenvoudigd Lubbers: PvdA registreert ontevredenheid AWBZ-bijdrage kost alleenstaanden 10 tot 40 pet inkomen ANTI-MAROKKAANS PROTEST I )e>re|ya Schouwburgen: geen eld meer voor onelgezelschappen Lubbers: afweging ligt bij raad Kippen huren enorm succes t5 gg^terdag 26 februar11983 t22 pagina 3 ■BINNENLAND ■osse Flodders den HAAG - Het feit dat minister Van Aardenne geen overheidsgeld beschikbaar stelt voor de noodlijdende Machinefabriek Breda wil niet zeggen dat het de lokale overheden dan óók verboden moet worden gemeenschapsgeld in dit RSV-bedrijf te steken. Het rsv-drama VASTEN AKTIE DALENDE OLIEPRIJS Nederland wijst Rus uit Snellere behandeling, kortere wachttijden De Vries: actie ordinair Beide ouders kunnen kinderbijslag aanvragen Molukkers in hoger beroep vrijgesproken Geen vervolging tegen chirurg en anesthesist 'Breda moet den ontvangen door sident SANDRO PERTINI en is JOHANNES PAULUSII. THIA FITZPATRICK, een van oudste mensen ter we- l, is op de leeftijd van irschijnlijk 118 jaar in r slaap in Rochester in Amerikaanse staat New •k overleden. Zij stierf sdag in het huis dat zij Ide met een 58-jarige indochter. Wanneer zij dochter van een slaaf in isissippi geboren werd, is bekend. De geschatte jaar heeft men kunnen naken uit wat zij zich innerde en uit school- porten. Zij werd ver ede lijk op kerstmis 1864 ioren, toen ABRAHAM UN- N president was. In 1955 huisde ze van Pontotoc Mississippi naar Roches- HE> 'aard! ipend. U speciaal Lustrum Menu j agne) van Tata Mirando. komfort. LEHIE (EBEURS 01110-5651 - Schuddebeurs J ichting Dreischor) tonen, doven - ze lf geld in MFB steken' Van onze parlementaire redactie Dat zegt premier Lubbers. „Er is natuurlijk een gemeente Breda en een gemeenteraad, daar ligt de afweging". Zoals bekend liggen er f plannen op tafel om de MFB i in afgeslankte vorm (210 van de 680 banen zouden moeten i verdwijnen) te redden met steun van de gemeente Bre- da, de provincie en de Bra- I bantse OntwikkelingsMaat- schappij. De bewindvoerders bij RSV zien wel wat in dat I plan. En die uitspraak zou dan weer reden kunnen zijn om alsnog een boedelkrediet van minister van Aardenne voor de MFB te vragen. De fractie-voorzitter van D'66, drs. Maarten Engwir- da, zegt dat hij deze zaak volgende week in de Kamer bij Van Aardenne gaat aan kaarten. „Nu de bewind voerders hebben laten weten dat de MFB goede kansen heeft dient Van Aardenne ook een boedelkrediet toe te kennen. Dat is de logische consquentie van de opstel ling van de minister in de Kamer. Van Aardenne heeft namelijk gezegd dat hij be reid was op zijn beslissing om de vier RSV-bedrijven die oorspronkelijk niet voor een boedelkrediet in aan merking kwamen, dus ook de MFB, te heroverwegen, wanneer het onderzoek van de bewindvoerders daartoe aanleiding zou geven. De minister dient die toezeg ging nu na te komen", aldus Engwirda, die met deze uit spraak vooraf werd gegaan door FNV-bestuurder Aalko van der Veen en PvdA-Ka- merlid A. van der Hek. Ook CDA-Kamerlid J. van Iersel, die Van Aarden ne destijds in de Kamer wist over te halen tot deze toe zegging voor MFB (een mo tie van de PvdA om diréct i boedelkrediet ter be schikking te stellen ging de regeringspartijen te ver), ENGWIRDA .klanten. - FOTOARCHIEF DE STEM iet RSV-drama en de ihuldigen. Het uitstekende rtikel in De Stem van za- :rdag 19 februari over de ISV en het vraaggesprek iet Arie v.d. Hek roept eni- e vragen op: Waarom kan men schul- ige politici die als minister an Economische Zaken roeger fouten hebben ge laakt „hooguit" aanspre- en op hun politieke verant woordelijkheid en waarom het „Staatsrechtelijk loeilijk hun daar nu in an- lere verantwoordelijkheid lP aan te spreken?" Die P°' itieke verantwoordelijkheid gewoon bedrog. Er ge- leurt in feite niets - de poli- iek zorgt er wel voor dat de leren weer een goed betaal- baan krijgen. Wat de lachtoffers van dit drama villen hebben is een 1ÜSJ an de fouten en een lij®' an de mensen, die de schul- ligen de hand boven het loofd hielden en dan weten ie mensen die ontslagen zijn n ook de belastingbetalers enminste hoe zij in het ver volg moeten stemmen. r Wat de heer Molkenboer jetreft, die heeft zijn functie ils Regeringswaarnerïiet lanvaard en wij willen we en of hij geprotesteerd reeft, tegen die opdracht imdat hij te weinig he- oegdheden voor controle treeg. Aan algemene termen ils „de politiek" „Den Haag Het Kabinet" heeft men niets. Wij willen geen derzoek waar medeschuldi gen een rol in kunnen spe en, maar een onafhankelijk inderzoek met de namen van alle mensen die in di' drama waren betrokken. A. Dinnesen itanedlsL houdt ook vast aan die af spraak. Wel zegt hij dat de bewindvoerders natuurlijk wel stevig in de schoenen moeten staan met een over levingsplan (tot nu toe gaan ze voornamelijk uit van het directie-plan van de MFB) en ooit.,mag er geen sprake zïjJn van concurrentie-ver- valsing. „Het moet niet zo zijn dat de MFB een boedel krediet krijgt en er daardoor ergens anders een bedrijf moet sluiten." D'66 legde gisteren ook een plan op tafel om een mouw te passen aan de pro blemen bij De Schelde, die ontstaan als na 1 juli het on derhanden werk aan mari ne-fregatten klaar is en er een 'gat' in werk en orders dreigt te ontstaan. Want de eerste nieuwe marine-fre gatten waaraan gewerkt zou kunnen worden kunnen vol gens staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) technisch gezien hooguit be gin volgend jaar bij de KMS aanbesteed worden. Engwirda: „Om de conti nuïteit van de bedrijfsvoe ring bij De Schelde te waar borgen, moet de aanbeste ding verder vervroegd wor den". Hij denkt dat dit mo gelijk is door niet pas de aan de bouw van de schepen te beginnen als die kant-en klaar van de tekentafel zijn gekomen. Simpel gezegd: op de werf kunnen ze vast be ginnen met de bouw van de eerste delen van de fregat ten, terwijl men aan de te kentafel nog de hand legt aan de uitwerking van za ken die later op dat casco moeten komen. Het kan mooier, maar is wel prak tisch uitvoerbaar, meent Engwirda. Bovendien denkt hij een goede oplossing te hebben gevonden voor het financie ringsprobleem dat eind dit jaar en in 1984 ontstaat bij de KMS. Zoals bekend moet er op korte termijn dik een kwart miljard gulden op ta fel komen om marinewerf bij De Schelde het onder handen werk nu te kunnen laten afmaken. Daarna moet er nog dik een miljard op ta fel komen (het ministerie van defensie heeft al zo'n claim bij minister Ruding van financiën ingediend) om er voor te zorgen dat de bouw van fregatten die eigenlijk pas na 1985 op het defensie-program staan, al volgend jaar te laten laten beginnen. Voor het kabinet is het een flink probleem om zo veel geld pp tafel te krijgen. „Maar voor eind van dit jaar en 1984 zouden we dat kun nen oplossen door snel twee fregatten uit de Van Speyk- klasse te verkopen. Ik heb begrepen dat dit goed moge lijk is en dat er klanten voor te vinden zijn", aldus Eng wirda, die daarbij denkt aan wat rijkere Derde-Wereld landen (Zuid-Amerika, In donesië enzo). Die schepen, die hij wil verkopen, zijn net opgeknapt en zouden genoeg opbrengen om De Schelde voorlopig veilig door te laten werken. De marine moet even zonder doen, maar krijgt sneller nieuwe fregat ten terug. oi onze redactie binnenland MSTERDAM - De Neder- odse schouwburgen zijn niet por in staat toneelgezel- nappen in de toekomst naar noren te betalen, fit staat in een vrijdag ver- aden brief van de schouw- ïgdirecties aan de gezel- tappen. De schouwburgdi- -ties zeggen dat als gevolg n de bezuinigingen op de touwburgbudgetten zij zich dwongen zien de gezel- pappen mede de financiële nco's van voorstellingen te ■en dragen. In de brief schrijven de di recties dat zij zich realiseren dat deze maatregel ernstige consequenties voor de gezel schappen kan hebben. Ze vre zen een aantal gezelschappen niet meer in hun programma op te kunnen nemen. De schouwburgdirecties doen een klemmend beroep op de gezelschappen spoedig met hen te overleggen. Uitgangs punt daarbij moet zijn de ge- zamenlijke verantwoordelijk- heid voor de produktie en dis tributie van toneelkunst. (ADVERTENTIES) llllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINMIIIIIIi DEN BOSCH - De verhoging van de eigen bijdrage voor de AWBZ (algemene wet bijzon dere ziektekosten) heeft one venredig zware gevolgen voor de alleenstaanden. In veel gevallen betekent de maatregel dat het vrij be steedbaar inkomen van deze mensen met tien tot 40 procent is gedaald. Dat schrijft het platform van organisaties voor alleen staanden in Den Bosch in een brief aan staatssecretaris Van der Reijden van volksgezond heid. De verhoging is 1 januari van kracht geworden. Het platform wil dat de staatsse cretaris de maatregel op korte termijn wijzigt. De bezuinigingsmaatregel heeft duidelijk effecten in het verblijf en de behandeling in bijvoorbeeld psycho-thera peutische gemeenschappen, leefgemeenschappen voor ge handicapten, gezinsvervan gende tehuizen en voor men sen die met een bepaalde zelf standigheid in psychiatrische ziekenhuizen, instituten voor doven en slechtzienden enz. verblijven. iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiii NUENEN - Al bijna 200 re acties heeft de Stichting Kinderboerderij Nuenen gehad op het bericht dat je daar voor de zomer een hok met twee kippen kunt huren, voor een bedrag van 60, waarvan 30 borg. Woordvoerdster Nel van Ham is wild enthousiast. „Dit hadden we nooit ver wacht. Eerst lachten we erom, maar het blijkt enorm aan te slaan". Volgens Nel zijn veel huurders extra gemoti veerd omdat ze hun kinde ren nu duidelijk kunnen maken dat een ei niet uit sluitend uit Albert Heyn hoeft te komen. Wie het bedrag over maakt aan de stichting, kan na 2 april de handel komen ophalen bij de Boordseweg in Nuenen. Het hok meet 185 bij 85 centimeter en heeft een pyramide-vorm. Nel van Ham zegt over net zoveel kippen te kun nen beschikken als ze wil. Ze betrekt de dieren via een pluimveebedrijf. De hokken worden momenteel in ijltempo door vrijwilli gers in elkaar getimmerd. om het recht van de zwakstenl GIRO 5850 ZEIST ARNHEM - Industriële grootverbruikers van elektri citeit zijn dit jaar samen waarschijnlijk miljoenen guldens goedkoper uit door de dalende olieprijs. Daardoor kan ook de daar aan gekoppelde prijs van aardgas, waarmee meer dan 65 procent van de Nederlandse elektriciteitscentrales wordt gestookt, flink omlaag. Voor de kleinverbruikers zal die stroomprijsverlaging neerko men op een voordeel van en kele tientallen guldens op jaarbasis. Dit heeft woordvoerder G. van Wijk van de Samenwer kende Elektriciteits Produk- tiebedrijven (SEP) in Arnhem vrijdag gezegd. Volgens hem zal er overigens pas in het na jaar sprake zijn van een prijs verlaging, omdat de aardgas- prijs de dalende olieprijs volgt met ongeveer een half jaar 'vertraging'. De brandstofkosten verto nen al sinds vorig jaar een da lende tendens. Begin 1982 be taalde de kleinverbruiker, ex clusief btw, gemiddeld 22 cent per kilowatt/uur. Eind vorig jaar bedroeg die prijs gemid deld 21,9 cent en door de daling van de olieprijs mag dit jaar gerekend worden op een ge middelde prijs van minder dan 21,8 cent per kilowatt/uur. Door de ophanden zijnde kostenbesparing voor de in dustriële grootverbruikers wordt het stroomprijsverschil met de Duitse industrie vol gens de SEP nagenoeg nihil. Begin vorig jaar was er nog sprake van een verschil van ongeveer zes cent. De extra aardgasinzet ten behoeve van de Nederlandse elektriciteits centrales, waartoe het kabinet vorig jaar besloot, heeft dat verschil echter al met meer dan de helft verminderd. DEN HAAG - Het ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag bevestigd dat de Ne derlandse regering een Sow- jet-functionaris heeft uitge wezen. Het deed dit in antwoord op vragen over een bericht in De Telegraaf dat een derde secre taris van de Sowjetambassade, Alexander Konoval, was be trapt op spionage, en op 9 fe bruari de aanzegging kreeg binnen vier dagen het land te verlaten. ''''''^"iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimmnHiiMiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HAAG - Met ingang van 1 ijjrt wordt een wijziging in de wet inistratieve rechtspraak belas- fïzaken van kracht. De wijziging et voornamelijk vereenvoudigin- E van de procedure bij de behande- UijVan ber<>epen in belastingzaken li de gerechtshoven in. u k)"1 leiden tot werkbesparing, sne'lere behandeling en bekor- van wachttijden. Dit heeft het 'sterie van justitie vrijdag be- dgemaakt. i vereenvoudigde behandeling ae beroepen houdt onder meer in voorzitter van de belastingka- 'J een gerechtshof zonder nader onderzoek uitspraak in een zaak kan doen. Dit geldt bij voorbeeld wanneer een beroep niet tijdig is ingesteld, of kennelijk ongegrond is. Dat is met name bij motorrijtui genbelasting dikwijls het geval, om dat belanghebbenden niet goed op de hoogte zijn van deze belasting. Uit spraak zonder nader onderzoek kan ook volgen wanneer een beroep „ken nelijk gegrond is, of wanneer de be voegde belastingambtenaar aan de geuite bezwaren tegemoet is geko men". Volgens de nu geldende regeling moet het gerechtshof op de zitting beide partijen horen. In de nieuwe re geling is die plicht weggevallen in dien beide partijen daarmee instem men. Volgens het ministerie komt het namelijk nogal eens voor, dat een zaak door beide partijen schriftelijk goed uiteen is gezet, zodat het horen onnodig is geworden. Ook de regeling voor getuigenver hoor is vereenvoudigd. Tot nu toe moest een getuige door drie zoge noemde raadsheren (meervoudige be lastingkamer) worden gehoord, dat is teruggebracht tot een: de raadsheer commissaris. Voortaan kan de enige raadsheer van de enkelvoudige ka mer verwijzingen naar de meervou dige kamer weigeren. Dat vervangt de plicht die deze tot nu toe hierbij had wanneer een van de partijen daarom vroeg. Het instellen van een beroep bij de belastingkamer van het gerechtshof gaat voortaan dertig gulden aan grif fierecht kosten. Voor het instellen van een beroep in cassatie is dit ver hoogd van tien tot 75 gulden. Een par tij die na een mondelinge uitspraak van het gerechtshof alsnog schrifte lijk uitspraak wil is eveneens 75 gul den griffierecht verschuldigd. Wordt later ook nog een beroep in cassatie ingesteld, dan hoeft dit bedrag niet nog eens te worden betaald. [■■'■■Illllllllllllllllllllllllll!!,),,!!!,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,!,,!,!,,,,,!,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,!,,,,,,,,,,,,,,,,!!!,,,,!,,!,!,!!!!)),)!))))))),))!)!)!!))))))!!)))))),,!!,!,,,,,,,,,,,,,!,,,,,!,,!!,,!),))!)))))))))!)!)!!!)))!!!!!!!)!!!!!)!!!!!!!!)!)!!!!!!!!!!!!!))!!!!)!!!!)!!!!!!)!!!!)!!!!!!!!!, TIJDENS een bezoek van de Marokkaanse minister van onderwijs, Laraki, aan een school voor Marokkaanse kin deren werd geprotes teerd door tegenstan ders van het regiem in Marokko. De her Laraki is in Nederland om de kansen te onderzoeken voor onderwijs door Marokkaanse leer krachten aan Marok kaanse kinderen in Ne derland. - FOTO ANP V7 We geven voor kapitalen mee aan de reinigingsdienst. Vuil nisman, kan dit duizendje ook nog mee? Ik kan me niet herinneren ook maar één cent in de pedaalem mer gedeponeerd te hebben. Toch moet er een miljoen op die manier verdwenen zijn. Eigenlijk is ons Nationale Vuilnis Vermogen je reinste volksverlakkerij. Niemand kan het geld claimen, het mil- joentje is gewoon onbereik baar. Dat is nu geld dat stinkt. Verder brengt het sommige mensen maar op ideeën. Als ze hun zwart geld niet meer in de bankkluis kwijt kunnen, ver stoppen ze het tussen de aard appelschillen op de vuilstort plaats. Daar zoeken de belasting-amb tenaren toch niet! Bovendien vind ik dat dit soort berichten de hebzucht van de mensen aanwakkert. Ze zijn bereid als ratten door de rommel te kruipen. Daarom wil u even deze anek dote vertellen. Een man stond boven op een flat en zag hele maal beneden iets glinsteren in de zon. Het was een dub beltje. Snel naar beneden, dacht hij. Twee verdiepingen lager zag hij dat het geen dubbeltje, maar een gulden was. Hij daalde verder af en consta teerde opgewonden dat het zelfs een rijksdaalder was. Toen hij hijgend beneden stond zag hij dat het geen dub beltje, geen gulden en ook geen rijksdaalder was, maar het deksel van een vuilnisemmer. Moraal: wie rijk denkt te wor den tussen het afval, vindt in zijn portemonnee slechts schillen en etensresten. MERIJN Ambtenaren DE ambtenaren bij de rijks overheid hebben het zelf in de hand of er gedwongen ontsla gen zullen vallen bij het in krimpen van het ambtenaren apparaat met 2 Het kabinet wil ernaar streven die 2%- operatie zonder gedwongen ontslagen te laten verlopen, maar dan moeten de ambtena ren mobieler worden. Met die boodschap gaat minister Riet kerk binnenkort naar de amb tenarenbonden. Honden DE rijkspolitie en een inspec teur van de Nederlandse die renbescherming hebben vrij dag in een illegale kennel in het Betuwse wamel na fel ver zet van de eigenaresse dertien honden in beslag genomen. De dieren werden in verregaand verwaarloosde staat aange troffen. Het water in de drink bakken was bevroren. DEN HAAG - Premier Lubbers en CDA-fractieleider De Vries zijn gisteren kwaad uitgevallen naar de PvdA. Zij vielen de oppositie aan omdat deze onder het motto „Voor een dubbeltje geboren, voor een kwartje gepakt" een permanente campagne tegen het kabinetsbeleid is begonnen. DEN HAAG - Met ingang van het lopende kwartaal kunnen ouders zelf uitmaken wie van hen de kinderbijslag aan vraagt. Tot nu toe moest de kinder bijslag worden aangevraagd door de moeder. Als de ouders beslissen dat de vrouw de kin derbijslag aanvraagt hoeft de man niet het aanvraagformu lier mede te ondertekenen. Als de man de bijslag aanvraagt moet de vrouw wel mede-on dertekenen. Worden zij het niet eens, dan gaat de aan vraag van de vrouw voor op die van de man. LEEUWARDEN (ANP) - Het gerechtshof te Leeuwarden heeft vrijdag acht Molukkers die betrokken zouden zijn ge weest bij een schietpartij op een politie-auto in juni vorig jaar in Assen vrijgesproken. Aanvankelijk werden negen Molukkers hiervan beschul digd. De rechtbank in Assen veroordeelde vorig jaar zes van hen tot drie jaar gevange nisstraf wegens poging tot moord. Twee werden vrijge sproken en de officier van jus titie werd niet ontvankelijk verklaard met zijn klacht te gen een van hen. Het gerechts hof had de zaak tegen hem te rugverwezen naar de recht bank. Tegen de zes veroordelingen waren zowel de officier van justitie als de verdachten in hoger beroep gegaan, terwijl het openbaar ministerie ook in beroep kwam van de twee vrijspraken. Onmiddellijk na de uit spraak braken emotionele toe standen uit onder het publiek. De president van het hof, mr. P. Waardenburg, zei dat het hof in zijn arrest tot de conclusie was gekomen dat tijdens de zitting niet is komen vast te staan welk doel de ver dachten beoogden met het schieten op de politie-auto. Dat doel zou kunnen zijn ge weld tegen de betrokken poli- tie-ambtenaren, bedreiging of uitsluitend vernieling van de auto. Volgens het arrest kan dat doel, de opzet, niet bewe zen worden. Voordat het hof de uit spraak deed speelden zich in het paleis van justitie nog wat merkwaardige tonelen af. Niemand, behalve de advoca ten in Amsterdam, was van de vervroegde uitspraak op de hoogte gesteld. De advocaten moesten in een uur van Am sterdam naar Leeuwarden rij den. Premier Lubbers zei grote moeite te hebben met deze ac tie „omdat het de PvdA daar bij alleen gaat om het regi streren van ontevredenheid over beslissingen van het ka binet, terwijl de argumenten die de PvdA tegen het kabi netsbeleid aanvoert geen hout snijden." CDA-fractieleider Bert de Vries verweet in Dordrecht de PvdA een „ordinaire manier" van actievoeren. „Dit gaat de perken te buiten. Het is niets anders dan het mobiliseren van onvrede tegen het kabi netsbeleid, een ordinaire ma nier om in te spelen op gevoe lens van ontevredenheid die door pijnlijke maatregelen van het kabinet veroorzaakt zijn." De Vries vindt dat van een eerlijke oppositiepartij verwacht mag worden dat „ze de kiezers een reeël alternatief presenteert voor het door haar zo verfoeide beleid. Daarvan is geen spoor te bekennen." Lubbers haalde als voor beeld van slecht oppositievoe- ren de „povere vertoning" van oud-minister Van Dam bij het debat over het huurbeleid van het kabinet aan. Van Dam ge bruikte toen cijfervoorbeelden om aan te tonen dat het kabi net de laagstbetaalden pakt. Staatssecretaris Brokx weer legde die cijfers. UTRECHT - Er zal geen ver volging worden ingesteld te gen de chirurg en de anesthe sist die ervan werden ver dacht in 1978 bij een kaakope- ratie door onoplettendheid een patiënt te hebben laten stik ken. Dit heeft de meervoudige kamer van de Utrechtse recht bank vrijdag bepaald. Volgens vice-president mr. A.H. van Delden heeft het openbaar mi nisterie veel te lang gewacht met het voor de rechter bren gen van de zaak.

de Stem | 1983 | | pagina 3