Cardioloog Van den Bos ziet grote mogelijkheden Ongecensureerde blik op het oude Engeland Een aantal hartpatiënten is op een geheel nieuwe manier afgeholpen van vernauwingen in hun kransslagaders, niet door middel van een ingrijpende en kostbare by pass-operatie, maar door met een catheter via een slagader een Iminiatuur ballonnetje op de plaats van de \iernauwing te brengen en het ballonnetje daar op te blazen. De Bredase cardioloog A.A. van den Bos is erg enthousiast over deze P.T.C.A.-techniek. De ENGELSE ambtenaar Samuel Pepys schreef tussen 1660 en 1669 een dagboek in een geheim kortschrift. In dat dagboek |beschreefhij nauwkeurig zijn eigen leven en dat van zijn medemensen. Zijn dagboek is een levendig verslag van wat er toen in Engeland omging. Deze week verschenen de laatse twee delen in ongecensureerde vorm. Immoreel Experts Taalkundige Microfilm Ongezuiverd Hartinfarct W2 I ZATERDAG 26 FEBRUAR11983 ICTrvJ' UlUM W3 nomen om vardblad The gaan lezen. Dningin Eli- hardhandig fmemoires Kieran Ken- ne Sun niet 'publiceerd. hzijnbediende jid dicht bij ren en hij \r kunnen de blote voe- piana. ver weg op |d van het liad blijkbaar van de niet- roddel, waar in zeker deel Ir het instand- nonarchie. eerder in de ld door het hof pchter inge- ges naar de te stoppen: oen tekenin- van koningin [s Albert gepu- te worden, is een morsi- itung, mis- minder vals iel een stuk 'ensen die be- soort geeste- plooptalsje p.rt komt van den van The moeten krij- in ieder geval irte vingers aald lezen Rke produkt, n behelpen press, die een over Kenny, fr die, al dan redactie, in de eworpen als n had gele voor zijn te roepen en en van zijn rme Kieran. ■de ganse Brit- I gen hem ge- I et, die met een louwitzer, door Wgle sloop om nses Diana te I ij, in bikini en [pan prins Wil- prins Charles ette? Nee, dat Ken Lennox, 's van de blo- eer driekwart zou hebben lang niet de ner van Fleet n vogels die n snelheid van ilometer per Diana heb- een plaatje erg schuwe maken. Het is zij niet van de n. Kieran ge roddels ver- ew, de Held -eilanden, en oster Koo, die ke kernbom- eld, omdat zij eeld zou zijn nde jeugd, an Fleet de s Koo denken rd zijn ze er gd dat zij prins gen hebben trouwen, tigd door Ro- en vette bio- hreven over eth. Charles onderuit, zo iers had Shy Di ten tonele engelachtige ie Charles van estaan als roué 1 Is hij haar in n staan zou hij mpathie bij het rgehouden Blauwbaard, oningin Eliza- risten naar de ■n om de Sun Begon er rond i lace, na de het vorstelijke n inklimmer, an prinses An- ipiek en de val- Margaret al te sfeer te ont- natuurlijk wordt het Door Wippel Houben Sinds in het Amerikaanse Cleveland in 1967 de eerste „bypass"-operatie met succes werd uitgevoerd heeft de be handeling van kransslaga dervernauwingen in Ameri ka, Australië en West-Europa een enorme vlucht genomen. In Amerika worden er jaar lijks meer dan honderddui zend mensen met een bypass van hun hartproblemen ver lost. Hierbij wordt een stuk ader uit het been van de pa tiënt gehaald en gebruikt om een omleiding te maken om het dichtgeslibde deel van het hartbloedvat heen. Het bloed kan dan weer vrij doorstro men. Nederland loopt, wat dit onderdeel van de medische wetenschap betreft, in West-Europa voorop met een klei ne 6500 operaties per jaar. De opera tiecapaciteit is hier (ondanks de luchtbruggen) relatief groot, de op leiding van cardiologen en cardiochi- rurgen krijgt veel aandacht en men gaat hier - weer relatief - vroeg over tot hartoperaties. Dat wil niet zeggen dat opereren de enig zaligmakende methode is. Hoe technisch knap en virtuoos de specia listen ook geworden zijn, iedereen is er van overtuigd dat minder ingrij pende methoden die dezelfde resulta ten garanderen de voorkeur verdie nen. En helemaal als die methoden voor de patiënt minder ongemak en pijn met zich brengen en vele malen goedkoper zijn. De P.T.C.A.-techniek (Percutane Transluminal Coronair Angioplas ties is pas vier jaar geleden ontwik keld door de Zwitserse cardioloog Ballonnetjeis oplossing voor groep hartpatiënten Grünzig. Hij benutte de normale ca- theterisatie om te proberen de vaat- vernauwing van binnenuit weg te werken. Dat lukte in een aantal ge vallen door op de plaats van de ver nauwing een langwerpig ballonnetje van enkele centimeters lengte op te blazen. Deze methode wordt al langer gebruikt om vernauwing van been slagaders of nierslagaders weg te werken. Dokter Van den Bos, lid van de Bredase cardiologenmaatschap die in de hartkliniek van De Klokkenberg en het Ignatiusziekenhuis werkt ver duidelijkt: „Meestal ontstaat een ver nauwing, een dichtslibben, doordat er zich cholesterol op de vaatwand af zet. Als je dat ballonnetje opblaast blijkt de verdikking in zo'n 80 pro cent van de gevallen weggedrukt te zijn. Omdat het een nog vrij nieuwe techniek is, wordt de hiermee behan delde hartpatiënten gevraagd na een half jaar terug te komen voor een contröle-catheterisatie. In een klein aantal gevallen blijkt het 'opblazen' niet geholpen te hebben en moet de patiënt alsnog geopereerd worden". De P.T.C.A.-techniek wordt in de Bredase hartkliniek nog niet toege past, maar de cardiologen die er wer ken hopen daar binnen een jaar wel mee te kunnen beginnen. Volgens dokter Van den Bos zijn veel mensen ten onrechte bang voor een catheterisatie: „We brengen een dunne, soepele slang van twee of drie millimeter dikte in een slagader, meestal bij de lies of de elleboog. Dat gebeurt onder plaatselijke verdoving. We schuiven die slang tot in de kransslagaders. De patiënt voelt daar niets van, want de aders zijn van bin nen gevoelloos. De patiënt en de spe cialist zien op een monitor precies wat er gebeurt. Via de catheter spui ten we contrastvloeistof in de krans slagader en filmen dan dit bloedvat. Het enige dat de patiënt voelt is het spuitje voor de verdoving". De P.T.C.A.-techniek is tot voor kort alleen gebruikt bij mensen van wie maar één hartbloedvat ver nauwd was, ongeveer een op de twin tig mensen met deze ziekte. Sinds kort wordt deze techniek echter ook toegepast als er meer vaten dichtge slibd zijn. Dokter Van den Bos ver wacht dan ook dat 'het balonnetje' een grote toekomst tegemoet gaat. Professor Meester van het Thorax centrum in Rotterdam stelde onlangs in het universiteitsblad 'Quod No vum', dat wel 20 tot 40 procent van de mensen met kransslagadervernau wing met de P.T.C.A.-techniek be handeld zal kunnen gaan worden. Uitgaande van de laatste behoeftera mingen voor Nederland (9000 tot 12000 open hartoperaties per jaar) zou dat kunnen neerkomen op minstens 1800 patiënten per jaar. Nu worden ongeveer 300 hartpatiënten per jaar met deze methode geholpen in Neder land. De kosten van een bypass-operatie belopen al vlug de 30.000 gulden, de .jaJaolsg pi HET PIKANTE DAGBOEK van Door Roger Simons LONDEN - De dramatische toneel stukken van William Shakespeare en het nogal pikante Dagboek van Sa muel Pepys (uitgesproken:- pieps) vormen als het ware de hoekstenen van de Engelse litaratuur. Hoewel hij niet zo belangrijk was als Sha kespeare, komt Pepys volgens de Britten onder de auteurs de tweede plaats toe. Samuel Pepys (1633-1703) was een Engelse ambtenaar die als secretaris van Admiraliteit (wat ongeveer neerkomt op het ministerie van de marine) grote hervormingen doorvoerde in de administratie van de Britse oorlogsvloot. Hij speelde een belangrijke rol in het politieke leven van de Restauratie (het herstellen van de Engelse monarchie in 1660 door de troons bestijging van Charles II). In 1690 publiceerde Pepys 'Memoires met betrekking tot de Koninklijke Marine'. Veel meer bekend is zijn Dagboek, dat hij van 1660 tot 1669 schreef in een geheim kortschrift, waarvan later de ontcijfering geen gemakke lijke opgave bleek. Dit Dagboek van 1.250.000 woorden bevat uitvoerige beschrijvingen van het privé- en openbare leven van de auteur en diens medemensen. Samuel Pepys zette alles wat hij zelf gedaan had of aan de weet geko men was trouw op papier. Zijn Dagboek is een levendig verslag van wat er toen in Engeland omging. Pepys studeerde aan het befaamde Magda lene College van de universiteit van Cambrid ge. In 1724 kwam dit college niet alleen in het bezit van zijn Dagboek en het persoon lijk door hem genoteerde ver haal van koning Charles II over diens ontsnapping na de Slag van Worcester, waar de vorst zich in een eik verstopt had, maar ook van 3000 waar devolle delen, handschriften en marinedocumenten, af komstig uit de Admiraliteit. Ze waren door Samuel Pepys gegapt toen hij secretaris van het departement van de mari ne was. In 1825 ging het Magdalene College voor het eerst over tot de publicatie van ongeveer de helft van het Dagboek van Samuel Pepys. Volledige uit gave werd niet mogelijk geacht, omdat men rechtsver volging vreesde wegens de immorele inhoud van het werk. Een nieuwe wet inzake onzedelijke publikaties, date rend van 1959 en steunend op een ontwerp van Roy Jenkins, de huidige SDP-leider die toen lid was van de Labour- partij, maakte het echter mo gelijk de complete inhoud van Pepys Dagboek ongecensu reerd van de pers te laten ko- DE LAATSTE bladzijde uit het originele Dagboek van Pe pys: 31 mei 1669. PEPYS omstreeks 1695 op een portret van J. Closterman. - foto's audet Samuel Pepys men. Het eerste boekdeel verscheen in 1970. Sedertdien werden nog acht delen gepubli ceerd. De laatste twee, die de serie zullen voltooien, komen op 23 februari precies 350 jaar na de ge boorte van Samuel Pepys, in de Britse boek winkels. Het voorlaatste boek bevat biogra fieën, landkaarten, stambomen en veel boeien de informatie, die tot nu toe geheim gebleven was, over het leven van Pepys en zijn tijdge noten. Het laatste deel is de index van de hele serie. Dit boek alleen heeft Robert Latham, onder wiens leiding en algemene redactie de nieuwe en volledige Pepys-uitgave samenge steld werd, 4,5 jaar werk gekost. Robert Latham (70) is een 'don' (gegradueer de met toelage voor onderzoek) van het Mag dalene College in Cambridge. Afgelopen jaar was hij daar trouwens nog hoofd vati de Pe- pys-bibliotheek. Bij de samenstelling van de nieuwe en volledige uitgave van Pepys Dag boek, dat eigenlijk een hele serie dagboeken is, werd hij geholpen door allerlei experts, die on dermeer goed op de hoogte waren van weten schappelijke instrumenten, taalgebruik, kle ding en het weer uit de tijd van Samuel Pepys. De Thames bevroor toen geregeld. In 1665 werd Londen op rampzalige wijze geteisterd door de 'Great Plague' (pest), waaraan een kwart van de bevolking gestorven is. Een jaar later maakten een hevige brand en de actie van de Nederlandse vloot bij Chatham de ramp compleet. Op Robert Latham werd in 1950 door uitge ver George Bell voor het eerst een beroep ge daan om te werken aan een nieuwe, ongecen sureerde uitgave van het Dagboek. Bell was al sedert 1926 van plan de geschriften van Pepys geheel herzien op de markt te brengen. De toenmalige bibliothecaris van de Pepys-bi- bliotheek in Cambridge, die hij opgedragen had deze monumentale uitgave samen te stel len, bleek op een gegeven moment bijna 17 jaar achterstand opgelopen te hebben. Latham moest zich haasten. Met de goed keuring van zijn uitgever riep hij de hulp in van prof. William Matthews, een befaamd taalkundige en expert inzake 17e eeuwse ta chygrafie. Het snel- of kortschrift, dat door Pepys gebruikt werd, was namelijk nog moei lijker te ontcijferen omdat hij het telkens zelf extra verkortte door bijvoorbeeld alleen de eeste letter van een woord of alleen de eerste lettergreep neer te schrijven. Zo kon een gewone hoofdletter X evengoed 'exchange' als 'exchequer' (rekenkamer-schat kist) betekenen. Soms had prof. Matthews iemand nodig, die hem vertelde wat Pepys precies bedoelde. Dan speelde Robert Latham de rol van geschiedkundige. Meestal kon hij de betekenis afleiden uit het zinsverband, want hij is goed op de hoogte van wat Samuel Pepys in zijn tijd allemaal uitvoerde. Niemand ver baast zich er trouwens over, dat Pepys voor het schrijven van zijn Dagboek in zekere zin een soort geheimschrift gebruikte. Zijn gede tailleerde behandeling van zelfbeleefde of ver zonnen seksuele avonturen en zijn informatie over het immorele gedrag van belangrijke tijdgenoten, mocht niet door anderen gelezen worden. Prof. Matthews stierf terwijl de delen 10 en 11 van Pepys Dagboek in voorbereiding wa ren. Hij was een Engelsman, die een baan ge vonden had aan de universiteit van Californië. In 1960 zette hij het hele Dagbloek op micro film. Prof. Matthews kon verbazingwekkend snel typen op de schrijfmachine (hij had in zijn jeugd de nationale prijs van dactylografie gewonnen), terwijl hij elke pagina van het Dagboek (eigenlijk zijn het dagboeken) voor zich projecteerde, tikte hij op de schrijfmachi ne de tekst over in gewoon schrift. Zijn vrouw las iedere avond het resultaat van zijn nijvere werkzaamheden hardop voor, terwijl prof. Matthews nauwgezet de oor spronkelijke tekst van Samuel Pepys in kort schrift volgde. Zo controleerde hij of zijn over zetting helemaal klopte. „Het spreekt vanzelf", zegt Robert Latham, „dat Bill Matthews en zijn lieve echtgenote een fles champagne opentrokken toen ze de laatste regel en het laatste van de een en een kwart miljoen woor den bereikt hadden." Wijlen prof. Matthews deed zelfs proeven om te kunnen bepalen in hoeveel tijd Pepys zijn Dagboek geschreven had. De eminente taalkundige pende uit het hoofd allerlei tek sten van Samuel Pepys in diens kortschrift neer. De professor concludeerde, dat Pepys een taaie man was, die veel geestelijke discipline aan de dag legde. De werken van Shakespeare worden steeds opnieuw uitgegeven, vergezeld van diverse toelichtingen en herziene opinies. De universi teit van Oxford publiceert zelfs een eigen Sha kespeare waarmee ze wil concurreren tegen de Shakespeare van Cambridge. Maar het Dag boek van Samuel Pepys dat eindelijk volledig en ongezuiverd in normale tekst omgezet is, voorzien van de nodige voetnotes en andere toelichtingen, hoeft nooit meer opnieuw be werkt te worden. Zelfs de Londense Observer is diep onder de indruk. „Tot aan het einde der dagen zal de Latham-uitgave van Pepys Dag boeken gelezen worden", schreef dit Londens blad een poosje geleden. Robert Latham, de man die alles weet van Samuel Pepys, is van oordeel dat Engelands beroemdste dagboekschrijver veel zin voor humor had. „Ik denk dat als hij nu leefde, ik hem wel graag zou mogen", zegt Latham. „Maar hij was erg zelfzuchtig ten aanzien van zijn vrouw. Zijn levenswijze kan je niet goed keuren. Overigens had zijn karakter iets aan matigends dat hij vaak gebruikte om marine officieren, die over de schreef gegaan waren, op hun nummer te zetten." Voor de laatste twee delen van de Pepys- reeks deed Latham veel naspeuringen in Lon den. „Pepys vermeldt talrijke kleine winke liers", zegt hij, „en die moesten allemaal geï dentificeerd worden. Daarvoor doorzocht ik parochiale en andere archieven." Andere naspeuringen deed hij in het Insti tuut voor Historische Research, gelegen aan Londens Russel Square. „Daar hebben ze niet alleen een prima bibliotheek, maar ook een ge zellige tearoom, twee dingen die onontbeerlijk zijn om historisch navorsingswerk te kunnen doen", lacht Latham. Sinds afgelopen jaar is Robert Latham niet langer meer het hoofd van de Pepys-biblio- theek van Cambridge. In de komende vier of vijf jaar zal hij evenwel de complete inhoud daarvan catalogeren. Wanneer hij die taak achter de rug heeft, is Latham 75 jaar. Maar voor deze stille Engelse 'don' speelt leeftijd geen rol meer. Zijn ongecensureerde uitgave van 'Het Dagboek van Samuel Pepys' heeft hem immers bijna letterlijk onsterfelijk ge maakt. DE BREDASE cardioloog Van den Bos demonstreert de nieuwe techniek. Op de plaats van de vaat- vemauwwing wordt een minia tuur ballonnetje aangebracht. De patient kan op de monitor zien wat er gebeurt. - foto hans chabot behandeling met 'het balonnetje' komt op ongeveer 3000 gulden. De op nameduur van de patient op de car- dioilogische afdeling bedraagt slechts twee tot drie dagen. De P.T.C.A.- techniek wordt in principe alleen toe gepast in ziekenhuizen met hartchi- rurgiusche afdelingen, omdat er al- tijd een hartchirurg in de buurt moet zijn om zonodig snel te kunnen ope reren. Het komt namelijk sporadisch voor dat een patiënt tijdens de cathe terisatie een hartinfarct krijgt. Mensen met een dreigend infarct hoeven tegenwoordig, mits zij snel na de eerste symptomen naar het zie kenhuis gebracht worden, ook geen echt hartinfarct (hartspier-versterf) meer te krijgen. Een infarct ontstaat als een vernauwd bloedvat helemaal dichtslibt. Dat gebeurt bijna altijd door een bloedstolsel op de plaats waar een vat vernauwd is. Lukt het om binnen drie uur de bloedsomloop te herstellen dan is de schade voor de hartspier niet erg groot. Cardioloog Van den Bos: „Als mensen met een accuut infarct snel bij ons gebracht worden geven we ze met een catheter een infuus met streptokinase. Die vloeistof heeft de eigenschap stolsels vrij snel op te los sen. Je hebt de oorspronkelijke ver nauwing dan nog niet weggehaald, maar dat kan met 'het ballonnetje' of eventueel door te opereren. De strep- tokinasemethode wordt nog niet veelvuldig toegepast en er zal nog veel onderzoek nodig zijn voor ze op grote schaal gebruikt zal kunnen worden. „Helemaal toekomstmuziek", zegt de Bredase cardioloog, „is de behan deling van kransslagadervernauwin gen met laserstralen. In Amerika worden nu proeven genomen met een catheter met laserstraal. Je brengt de kop van de catheter naar de vernau wing en 'verdampt' de cholesterol- plak. De proeven op dieren zijn tot nu toe succesvol". Natuurlijk futurologisch gepraat en de eerste tientallen jaren zal de operatie nog wel de meest gebruikte methode blijven om vaatvernauwin- gen te verhelpen. Bij al die nieuwe ontwikkelingen vraag je je wel af waar het einde van de technologie moet liggen. De geneeskunde moet op de eerste plaats menselijk ^zijn en mag nooit ontaarden in pure techno logie. De medicus zal tijd vrij moeten blijven maken om met zijn patiënt' over diens leven, gevoelens, angsten en pijnen te praten. En een patiënt houdt altijd het recht een behande ling te weigeren. i

de Stem | 1983 | | pagina 21