WE ZIJN HARTSTIKKE TROTS" N T J E S a wijnt i (isamet \pen kap I larmlicht \oor de caravan Ontwikkeling autokosten Nieuwe Golf in Frankfurt KORT NIEUWS Alfa Romeo geeft Sprint sportiever karakter Kei-hard... kGINAGIDS 1 OP WEG Know-how txjrtxï D'ruit Sssst Ruimte Mineralen Weer en weg Prettig weekeinde VRIJDAG 25 FEBRUAR11983 i {sL=r& waren: Marvin oe Cocker en Jen- 'arnes, Lionel Ri- Earth, Wind and De Australische „Men at work" e prijs van de bes- ve artiest(en). litreiking van de gebeurde in een galashow op de :aanse televisie, ee de platenindus- elijk haar proble- st te camoufleren v werd gepresen- jor John Denver. gpunt van kwaliteit I ■ering van de subsi happen. De Tweede behandeling aange eft bij zijn besluit re- vat de Raad voor de le toneeladvies had j ette het, dat de art- ran Proloog zorgen e, meent de minister zijn gekomen aan de gramma's die In olommen worden ;ht, zijn In het ra- televlsie-overzlcht even met dit te- 3 Metropolls de bekendste films tomme periode is is van Fritz Lang, J26 werd vervaar- le loop der jaren is 'ie twee uur en een duurde, tweemaal De ARD heeft er samenwerking met a weer een bijna durende versie van maken. De film de pessimistische visie van een we- rin boven de grond ige rijken leven en grond de arbeiders zwoegen voor hun Een opstand is on- lijk. Geliefde van Grote Beer elfilm van Vaienti- i (1971) handelt over idige smokkelhan- ontstond in het ied tussen Polen en kort na het uitroe van de republiek 1920. Twee soldaten ook wat extra's te i en voegen zich bij epje smokkelaars, nsen laten zich op ten leiden door het :eld de Grote Beer. esgeschiedenis van i Nina (Senta Ber- wie de goederen opgeslagen zorgt romantische ingre- J) T4 EINDREDAKTIE LEON KRIJNEN Volbloeds in Raamsdonksveer Door Ton Roks Louwman Parqui, de im porteur die jaren geleden de volbloeds van Alfa Romeo inruilden voor de burger- mans auto's van Toyota, lijkt enigszins op zijn schreden te zjjn teruggekeerd. Sinds kort is het bedrijf ook importeur voor Lotus. Aspirant-kopers voor de renpaarden uit deze Engelse stal zullen voortaan I naar het Raamsdonksveerse industrieterrein Dombosch moeten in plaats van naar Hessing in De Bilt. De Toyota-importeur denkt enkele tientallen Lo tussen per jaar te gaan ver- kopen. De vooruitzichten lij- i<en goed: van de RAI kwa- men de Louwman-vertegen woordigers al met de eerste verkoopcontracten terug. In j de showroom van het Raamsdonksveerse bedrijf vallen nu twee modellen van de Engelse topautofabrikant I te bewonderen: een Eclat Excel en een Turbo Esprit, het vlaggeschip van Lotus. De supersnelle Lotussen worden niet via het gewone dealernet verkocht maar rechtstreeks van de impor teur. Ook daar kunnen de wagens in onderhoud wor den gegeven. Enkele perso neelsleden van Louwman Parqui hebben inmiddels een cursus bij de fabrikant ach ter de rug. „We beschikken intussen over een behoorlij ke hoeveelheid onderdelen, speciaal gereedschap en know-how", zegt een woord voerder van de Veerse auto importeur. „We hebben er veel aardigheid in dat we dit merk erbij hebben en zijn hartstikke trots". De wagens van Lotus wer den tot voor kort geïmpor teerd door de importeur van de Rolls-Royce op basis van een inernationale overeen komst. Die is echter beëin digd en Lotus Car Limited heeft Toyota als vertegen woordiger aangesteld. Dat is min of meer een logisch ge volg van de technische sa menwerking tussen Toyota en Lotus. Voor de Eclat Ex cel, een aanmerkelijk verbe terde Eclat worden namelijk een versnellingsbak en ge ventileerde schijfremmen van Toyota gebruikt. Vol gens Louwman Parqui zal deze samenwerking in de toekomst zeker verder wor den doorgevoerd. Het ge bruik van componenten van andere auto's is overigens niet ongewoon voor Lotus. Voor vrijwel elk model wor den onderdelen van andere fabrikanten, die hun be trouwbaarheid inmiddels hebben bewezen, gebruikt. Eg* - - Topmodel van Lotus is de 120.000 gulden kostende Tur bo Esprit, een blikvanger die zich met Ferrari's en de snel ste Porshe-modellen kan meten. Het model is geba seerd op een stijloefening van Guigiaro, gemaakt in het begin van de zeventiger jaren. De van een Garret AI Research-turbo voorziene 2175 cc vier cylinder motor levert 210 pk en stuurt de tweezitter in 5,6 seconden naar de 100 km/u. In 16 se conden loopt de potente sprinter 160 km/u. De top snelheid ligt boven de 240 km/u en wordt bereikt in de vijfde versnelling van de Ci- troën SM-bak. Ondanks de turbolading is de motor bui tengewoon soepel over het hele toerengebied (van onder de 2000 tot bijna 7000 toeren per minuut). Bovendien is de wagen buitengewoon com fortabel, behalve voor lange mensen, is buitengewoon handelbaar en heeft een adembenemende wegligging. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMM [DE CABRIOLET-uitvoering van de Visa die in april in fankrijk op de weg zal verschijnen. achterruit kan helemaal, of alleen aan de vorkant geopend worden. Het ontgrendelen van de achterbank is alleen moge lijk vanuit de kofferruimte, zodat de bank bij open parke ren tegen diefstal beveiligd is. Over de prijs is op dit mo ment nog niets zinnings te zeggen, terwijl ook nog niet bekend is of de „Décapotable" tezijnertijd op de Nederlandse markt zal verschijnen. TROËN Frankrijk zal in [t komende voorjaar een sa met open kap op de ranse markt brengen. Het is Jn model afgeleid van de [isa Super E, het 50 pk 4 cy- ider model. [De kap met de lfexibele LANG de trek-auto vóór i caravan is te vinden, is de plichting van de 'woonwa- tfi geen enkel probleem. [Zowel aan de voorzijde als p de achterkant, heeft de Iravan dan voldoende licht- taten, welke als markering [als achter- en remlicht fun- pen. aDe caravan is echter heel •at minder opvallend, wan- Fr de trek-auto is losgekop- pd: b.v. bij pech. De caravan (|at dan in de regel onver- Bit langs de weg of op een irkeerplaats. Over een Prm-installatie (gemeen- J™ bij de moderne perso- p-auto) spreken we niet jToch is het mogelijk om bij F" een noodvoorziening bij Icaravan aan te brengen. De (ravan-Star (bruto advies prijs 189.-) biedt de helpende hand. Het is een elektronisch sys teem voor verlichting van een afgekoppelde caravan. Het systeem treedt automatisch in werking bij afkoppelen. Het apparaat moet geplaatst wor den in een waterdichte, slag- vaste, alsmede hitte- en koude bestendige 'box'. De montage kan gebeuren in, op of onder de caravan. Niet alleen behoort knippe rend alarmlicht op de caravan tot de mogelijkheden; ook kunnen een groot aantal uren de buitenlampjes blijven branden. Daarnaast kan de Caravan-Star gebruikt wor den om b.v. de waterpomp te laten lopen of de binnenver- lichting te ontsteken. Het apparaat is blijvend bruikbaar, want met behulp van de auto-accu of bij aan sluiting van de caravan op het lichtnet (zonder adaptor), wordt weer nieuwe stroom opgeslagen. EEN onderzoek van de dienst Verkeerskunde van Rijkswa terstaat en het Nederlands Vervoerswetenschappelijk In stituut, heeft uitgewezen dat ondanks de hoge brandstof prijzen tussen 1978 en 1980, de totale autokosten per Neder lander toch niet zo sterk zijn toegenomen. De brandstofkosten per auto namen tussen 1978 en 1980 met circa 26 procent toe tot 12 cent per kilometer. De totale kosten per auto stegen slechts met circa 13 procent tot 58 cent per kilometer of 728.- per maand. Het percentage auto's dat op LPG ging rijden nam in die periode toe van 6,1 procent in 1978 tot 8,1 procent in 1980; de gemiddelde jaarkilometrage daalde in dezelfde periode met liefst 4 procent tot 15084 km. OP DE autotentoonstelling in Frankfurt (september dit jaar) zal de nieuwe VW Golf gepresenteerd worden. Aan het uiterlijk van de wagen zal niet veel gewijzigd worden. In het interieur zal daarentegen wel het nodige veranderen. Vooral de ruimte voor de passagiers op de ach terbank gaat aanzienlijk toe nemen. General Motors is in princi pe een overeenkomst aange gaan met Toyota Motor Corpo ration om gezamenlijk een klein Chevrolet model te gaan produceren in een voormalige GM fabriek in Californië. De produktie start in de herfst volgend j aar. In het najaar zal een diesel motor beschikbaar komen voor de 5-serie bij BMW. Over enige maanden komt de produktie in de nieuwe fabriek in het Oos tenrijkse Steyr op gang. Het Italiaanse merk Lancia heeft een GT-uitvoering aan de Delta-lijn toegevoegd. De wagen heeft een 1.6 liter vier- cilinder motor met een dubbel bovenliggende nokkenas. De hoog gecomprimeerde en zuinige auto-motoren, welke op dit moment worden ge bouwd, vereisen dat ook de bougies worden aangepast. In samenwerking met vele auto fabrikanten heeft S.E.V. Mar- chal nu bougies welke een be tere werking bij hoge toeren tallen geven en voor minder vervuiling bij lage toerental len zorgen. Het warmtebereik van de bougies (er zijn nog maar 6 verschillende typen, welke nagenoeg het gehele autopark bestrijken) is ver groot. Met een totale omzet van 12,6 miljard DM in 1982 behaalde Opel het beste omzetresultaat in haar geschiedenis. Opel's produktie steeg in 1982 tot 961.094 stuks; een toe name van 17.7 procent vergele ken met 1981. De export nam toe met 24.5 procent en bedroeg 549.944 wagens. Osram heeft nieuwe 24 volt- lampen voor vrachtauto's en autobussen op de markt ge bracht. De nieuwe lampen hebben een ongeveer 3-voudi- ge levensduur. Ter realisering van een goed kopere en snellere vervanging van een defecte startmotor of wisselstroomdynamo, heeft Paris-Rhone een ruilsysteem ontwikkeld. Alle aan slijtage onderhevige onderdelen wor den bij inlevering door nieuwe vervangen. Fabrieksgerevi- deerde machines hebben 12 maanden garantie en de prijs ligt 40 tot 60 procent lager dan bij een nieuwe startmotor of wisse Istroomdy namo. EXTRA comfort is te vinden der 2.0. OPNIEUW is er een Alfa Ro meo verschenen, welke met recht het groene klaverblaad je mag dragen: de Sprint 1.5 Quadrigoglio Verde. Enige tijd geleden koos de Italiaanse fabriek al voor een marktuitbreiding in de sector van uiterst sportieve auto's. Men ontwikkelde er geen nieuwe wagens voor, maar bestaande typen werden van een aantal sportieve extra's voorzien. Het interieur (met nieuwe stuurwielen en andere stoelen), het exterieur (met b.v. spoilers en lichtmetalen velgen), alsmede de motoren werden voor het nieuwe ima go onder handen genomen. Op de carrosserie kwam -waar concurrenten met b.v. een TI of GTI aanduiding kwamen- een klaverblaadje te staan Voor de Sprint 1.5 Quadri- foglio Verde, werd op moto risch gebied weinig nieuws bedacht. De 105 pk-motor, welke nu voor de anderhalve liters beschikbaar is, heeft men verkregen door zowel aan de cilinderkoppen als aan de in- en uitlaatspruitstukken wat te wijzigen. Een wat ver anderde sproeibezetting en een nieuwe nokkenas, waren voldoende om 10 pk-winst te boeken. Het hoge vermogen, is sa menspel met een uitstekend koppel, zorgen er voor dat het brandstofverbruik voor een auto in deze categorie, nog best vriendelijk mag worden genoemd: gemiddeld rond de 1 op 10; het blijkt zelfs mogelijk in de nieuwe Alfa Romeo Spi- - fotoaudet om de Sprint 1.5 Quadrifoglio bij 120 km/u met een verbruik van nog geen 1 op 12 rond te laten rijden. Als men echter veelvuldig de prettig schake lende 5-bak (laatste versnel ling is een overdrive) ge bruikt, stijgt de consumptie wel naar rond de 1 op 9. Het is een beetje vreemd dat de overbrengingsverhoudin gen in de versnellingsbak niet iedereen volledig zullen aan spreken. Van twee naar drie krijgt men vrij snel te maken met een 'dood' moment. De derde versnelling daarentegen is een en al kracht en dus snelheid. Daardoor is het ook mogelijk om vanuit stilstand de eerste kilometer al na 31.6 sec te volbrengen. De topsnel heid ligt dicht tegen de 180 km/u. Voor de nieuwe Sprint 1.5 en de Sprint Quadrifoglio Verde gelden respectievelijke de volgende prijzen: ƒ27.790.- en 28.900.-. In het kader van de ver nieuwingen van de sportieve modellen, heeft Alfa Romeo ook de Spider 2.0 -zij het voor zichtig- gewijzigd. Het aantal vernieuwingen in het inte rieur is niet groot. Over het nieuwe uiterlijk valt iets meer te vertellen, hoewel aan het vertrouwde Pininfarina-con- cept (nu al 17 jaar oud) geen essentiële zaken zijn gewij zigd. De voorbumper, welke nieuw gestileerd is, loopt nu door tot de wielkasten, terwijl de voorspoiler dezelfde kleur heeft als de carrosserie. De achterkant heeft een bumper welke doorloot tot aan de wielkasten en een spoiler van kunststof. Het geheel van verbeterin gen aan de Spider, wordt ge completeerd door de toepas sing van een nieuw type ge plastificeerd doek voor het ca brioletdak. Prijs 36.990.-. „OOK GOEIEMORGENof woorden van gelijke strek king, sprak de eigenaar van deze auto waarschijnlijk nadat hij terug kwam van een boodschap doen in de binnenstad. De onbekende die de halve stoeptegel via zijn voorruit op de voorbank deponeerde had zijn visitekaartje er overigens niet aangehangen. Onze fotograaf trof dit tafereeltje aan op het parkeerterrein bij de bowling. - foto de stem johan vangurp DIE gezellige, lange, donkere weekeinden rond de kachel zijn weer voorbij. Het is nog wel geen lente, maar het wordt wel weer weer om eens een ritje te maken. Voorlopig nog met de auto - je kunt je ternauwernood voorstel len, dat je nu op de motor gaat zit ten of op de fiets om een gezellig toertje te maken - maar dat is nog maar een paar weken. Daarom, dat we weer beginnen met een we kelijkse serie tips voor korte en wat langere uitjes. Zullen we dan maar? Sneeuw HET is nog winter en dus is het nog steeds mogelijk om in het weekeinde te gaan langlaufen of te gaan skiën. Dat kan vrij dicht in de buurt, in België. In de Arden nen en in het natuurgebied de Ho ge Venen, dat is ten zuiden van Maastricht, ligt overal nog zo'n twintig centimeter sneeuw. Bijna alle pistes zijn open. Hetgeen voor de wintersporters voldoende zegt: zij kennen de weg wel naar die pis tes. EINDREDACTIE HANS LUTZ leuk, zelfs als je niet Dagobert Duck heet. Wie daarvoor belang stelling heeft kan zowel zaterdag als zondag tussen 10 en 17 uur te recht in het Nederlands Congres gebouw in Den Haag. Daar wordt een munten- en penningenbeurs gehouden, waaraan bovendien een tentoonstelling is verbonden van munten die in de zeventiende en achttiende eeuw in Dordrecht voor de provincie Holland zijn ge slagen. LANGLAUFEN - foto archief de stem Orchideeën DIT is een rubriek van uitersten: zó beveel je een langlaufweekendje aan en zó wijsje op een tentoon stelling van bloemen, die menig een onmiddellijk associeert met warme, vochtige landen ergens in Zuid-Amerika: de orchideeën. Vierhonderd soorten orchideeën in duizenden variëteiten, met een waarde van ruim een miljoen gul den, zijn tot en met zondag 6 maart te zien in de bloemeveiling Berkel in Bleiswijk (dat is iets ten noorden van Rotterdam). Dat is kijken, ruiken en ah- en oh-roe- pen. Orchideeën komen over vrijwel de hele wereld voor, van tropische gebieden tot de poolcirkels. Ze be horen tot de grootste plantenfami- lies: er zijn meer dan dertigdui zend soorten geregistreerd. Ne derland telde voor de laatste oor log ongeveer 45 soorten. Nu zijn dat er als gevolg van de verander de milieu-omstandigheden veel minder. Momenteel zijn ze be schermd en komen ze uitsluitend in het wild voor: de bloemen zijn te klein om ze te kweken en te verko pen. Nederland is de grootste kweker van orchideeën onder glas met een totale oppervlakte van on geveer 150 hectare. OUDE munten - foto archief de stem SSSST-Stille Spektakels is de titel van een manifestatie van 'stille' re creatieve bezigheden in het tuin centrum Margriet in Vught. Zon dag is de laatste dag van die mani festatie en dan wordt er een dam- vierkamp gehouden, een wedstrijd tussen de tien beste Nederlandse blinddammers en tien oud-kam pioenen uit Brabant en een opstij ging van een hete-luchtballon. Vanaf tien uur kan men er stilletjes terecht. DE luchtballon - foto archief de stem HOEVEN zou Hoeven niet zijn als er weer niets iets op ruimtevaart- gebied zou zijn te beleven. Zater dag wordt om drie uur 's middags een voordracht gehouden over de Russische ruimtevaart door prof. dr. W. de Graaf. In de pauze kan men kijken naar de tentoonstelling „25 Jaar ruimtevaart". Daar zijn modellen te zien van Russische en Amerikaanse ruimtevaarttuigen, waaronder een model van de Amerikaanse space shuttle en een model van de Nederlandse satel liet IRAS. Allemaal in de Volksster- rewacht natuurlijk. ORCHIDEEËN - foto archief de stem Wie straks diep onder de indruk van deze schitterende bloemen tentoonstelling weer thuis komt kan nog een paar avonden nage nieten: zie een van de verhalen van Rex Stout te pakken te krijgen. Zijn privé-detective Nero Wolfe kweekt zelf orchideeën. En het zal degenen, die de expositie hebben bezocht, dan duidelijk zijn, waar om deze buitensporig dikke eigen wijze speurder tal van zaken ge woon niet aanneemt, omdat zijn liefhebberij hem helemaal in be slag heeft genomen. NU we toch met natuurlijke zaken bezig zijn is het ook erg de moeite waard om zaterdag tussen 10 en 17 uur eens bij Het Turfschip in Breda binnen te wippen. In hon derd stands worden mineralen, fossielen en edelstenen getoond. Munten EDELGESTEENTE is kostbaar, maar kijken naar écht geld is ook DE SALJOET-6 - foto archief de stem DE Nederlandse wegen kennen dit weekeinde geen bijzondere obsta kels. En het weer zal ook niet veel bijzonders zijn: wel zachter maar ook wisselvallig.

de Stem | 1983 | | pagina 17