Reagan-uitdager Mondale houdt zich nog op de vlakte 'Samenleving fundamenteel veranderen' Kamer klopte miljoenen uit woestijn BESLUIT PROF. HARRY HOEFNAGELS: Gemeenten moeten! lief worden voor woning-eigenaren Leger nu ingezé DONDERDAG 24 FEBRUAR11983 ACHTERGROND OU Middenkoers Glenn is 'God, appeltaart en de Stars en Stripes' Meer links Appeltaart Zwendelaar Om huizenbezit te bevorderenI DONDERDAG 24 FEBRUi OOK ONLUSTEN d Mislukt M Door Mick Salet „WAT IS de rol van rege ringswaarnemer J. A. M. Molkenboer bij het RSV-de- bacle geweest? Heeft hij de minister van Economische Zaken steeds tijdig ingelicht over de ontwikkelingen bin nen het concern?" Mr. J van Iersel (CDA) is niet het enige Kamerlid dat deze kritische vragen beant woord wil zien in het diep gravende onderzoek naar de verdwenen miljoenen bij RSV. Wie dat onderzoek moet verrichten, een speur- team van deskundigen of Kamerleden met vergaande bevoegdheden, wordt van daag beslist. Maar alleen al het stellen van vragen door verschillende politieke par tijen over het functioneren van regeringswaarnemer Molkenboer hebben hem in het beklaagdenbankje gezet. Drs. M Egwirda, fractie voorzitter van D'66, ziet zelfs een verband tussen het stel len van de kritische Kamer vragen en het voortijdige vertrek van Molkenboer bij RSV. „Het is net als de inval bij Slavenburg. De Tweede Kamer heeft er onlangs op aangedrongen de bestrijding van zwart geld actiever aan te pakken en enkele weken later valt justitie bij Slaven burg binnen. Het directe ver band is moeilijk aantoon baar, maar ik denk wel dat het er is. Zo kan dat ook met Molkenboer gegaan zijn". Premier Lubbers heeft weinig moeite gedaan dat idee uit de wereld te helpen. Minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) schreef de Kamer eind vorige week: „Ik heb besloten het regerings- waarnemerschap bij RSV niet meer voort te zetten. In de volledig nieuwe situatie Molkenboer in 't beklaagdenbankje die is ontstaan bij RSV acht ik het doorzetten van deze constructie niet meer oppor tuun. De heer Molkenboer zal dan ook per 1 maart zijn functie als regeringswaarne mer bij RSV beëidingen". Op de vraag aan premier Lubbers of dit een vingerwij zing is dat het kabinet vindt dat Molkenboer fouten heeft gemaakt, zegt de premier dat de brief voor zichzelf spreekt, maar dat Molkenboer op deze manier „hoffelijk" behandeld is. Een pijnlijker steek onder water lijkt nauwelijks moge lijk. Ook de afscheidswoorden aan het adres van de rege ringswaarnemer zijn niet be paald vriendelijk geweest. „Ach, er gaat niet zo gek veel verloren aan zó'n regerings waarnemer, die elf jaar lang niets heeft gedaan en zich pas manifesteerde toen de boel in het honderd gelopen was", zei de voorzitter van de Centrale Ondernemingsraad van de RSV, W. van Schelle- beek, die vindt dat Molken boer veel te weinig contact onderhield met de werkne mers van RSV. De man om wie het alle maal gaat heeft geen zin om in een vraaggesprek zijn kri- tici te beantwoorden. Tegen kritiek kan hij best („Ik heb een olifantshuid") maar als ambtenaar kan hij niet zo- MOLKENBOER - FOTO ARCHIEF DE STEM maar interne gegevens (van de RSV en de adviezen die hij zijn ministers gaf) in het openbaar op tafel leggen. Bo vendien hoeft hij alleen maar te wijzen naar de beperkte bevoegdheden die een rege ringswaarnemer heeft om een deel van de kritiek te kunnen ontkrachten. „Een regeringswaarnemer kan wel waarnemen, maar niet besturen" neemt minis ter Van Aardenne het voor Molkenboer op. En de laatste heeft zelf onlangs nog ge zegd: „Een minister noch een regeringswaarnemer is in staat om, wanneer er struc turele fouten in een onderne ming zitten zonder die te eli mineren, van rode cijfers zwarte te maken". En voor de slechte verstaanders: met „zwart" wordt dan winst be doeld. Wie dus wil beweren dat Stikker en Molkenboer „twee handen op één buik waren" zit helemaal verkeerd. Mol kenboer voelde zich vaak „een ondergeschoven kind" in de directiekamer van RSV en had de laatste tijd de no dige kritiek op het manage ment en hij rapporteerde dan ook veelvuldig over de falen de projecten die worden aan geduid als 'Algerije' en 'Ko- lengraver'. Maar de handen van een regeringswaarnemer in bedrijven waar de over heid met een flinke belas tingcent in zit, zijn nu een maal gebonden: hij mag kij ken, hopen dat hij alle en de juiste gegevens van de direc tie krijgt (hoewel Molken boer beweerde dat hem dat lukte, sprak hij intern daar toch wel zijn twijfels over uit) en dat dan doorgeven aan zijn minister. Toch is het moeilijk door te dringen in de Roddel, Specu latie en Verdachtmaking, die Molkenboer nu omringen. De top-ambtenaar loopt al heel lang mee in het wereldje van Economische Zaken en heeft daar niet alleen vrienden. Ex-minister Terlouw weet zich nog wel de conflicten te herinneren tussen Molken boer en andere top-ambtena- ren „die lijden onder de ver deel en heers-technbiek van oudgediende Molkenboer". De nu 66-jarige Molkenboer, zoon van een ondernemer, loopt immers al sinds 1939 mee op het ministerie van Economische Zaken en wist zich daar op te werken tot de 'Industrie-Paus' van Neder land. Een keihard werkende man, die door zijn ervaring een enorme deskundigheid heeft opgebouwd, graag op de vingers kijkt, maar zich niet op de vingers wil laten kijken. Wie in deze karakter eigenschappen grote over eenkomst met die van de li berale minister Van Aarden ne ziet, zal zich er niet over verbazen dat de twee prima met elkaar overweg kunnen. Ze lijken zelfs een beetje op elkaar. En het was dan ook niet verwonderlijk dat toen Molkenboer op 1 oktober 1979 terugtrad als directeur- generaal van Industrie hij namens de overheid bezig bleef bij RSV, VMF, Vredes- tein, ADM, Volvo, IHC, en nog wat bedrijven, waar de overheid geld in heeft gesto ken. Bij zijn 'vertrek' destijds gaf hij toe dat er nogal eens wat fouten worden gemaakt bij het controleren van de fikse bedragen aan over heidssteun aan individuele bedrijven, die toen nog rijke lijk vloeide. Toen wees hij er echter al op dat men daar voor niet alleen het ministe rie van Economische Zaken verantwoordelijk mag stel len, want „onder politieke en maatschappelijk druk was men soms te benauwd om de chirurg te hanteren en het mes te hanteren" en goed geld in verkeerde bedrijven te steken. De verschrikkelijke en veelomvattende construc tie van het RSV-concern: „Dat is ons opgedrongen", zegt ir. Stikker. En het slech te sturende beleid van de overheid: „Molkenboer heeft fouten gemaakt, maar hij is niet fout geweest. Hij had te weinig macht", zegt PvdA- Kamerlid Van der Hek, die vindt dat de overheid in ruil voor gegeven steun een dik kere vinger in de pap moet hebben. Het RSV-onderzoek zal de gemaakte fouten misschien op tafel brengen. En Molken boer? Voorlopig betrekt mi nister Van Aardenne hem nog als adviseur in RSV-za- ken. Toch staat hij al in het beklaagdenbankje. Maar daar staat hij niet alleen. Bo vendien: een ambtenaar kan fouten maken, maar de poli tici zijn verantwoordelijk. Wie alleen al het lijstje van gesteunde bedrijven bekijkt dat Molkenboer, met beperk te middelen, moet controle ren, zal zich afvragen of dat fysiek mogelijk is. Wie de schuldvraag stelt of de 'rijks controleur' gefaald heeft, moet zich eerst afvragen of die eigenlijk wel in staat was bij te houden hoe miljarden aan overheissteun gebruikt worden door deze bedrijven, waar tienduizenden mensen werken. Door Mare de Koninck OP DE geboortedag van Amerika's eerste president George Washington heeft Walter Mondale deze week officieel aangekondigd de 41ste president van de Vere nigde Staten te willen wor den. Daarmee begint de 55- jarige Mondale aan een af mattende poging om voor de democratische partij de kan didaat te worden die het in november volgend jaar moet opnemen tegen president Reagan of, als deze geen tweede ambtstermijn meer zou ambiëren, een nieuwe leider van de republikeinen. In het eigen democratische kamp is Mondale bepaald niet de enige met presidents aspiraties. Terwijl bij de re publikeinen zich nog nie mand durft op te werpen zo lang Ronald Reagan geen be sluit heeft genomen over herkiesbaarheid, staan bij de oppositie de gegadigden te dringen. De 68-jarige even tanige als vooruitstrevende senator Alan Cranston uit Californië was vorige week de eerste om zich in de democratische race voor de Witte Huis-nomina tie te storten. Daarna volgde senator Gary Hart (45), een progressief van het arrogan te type uit Colorado, en deze en komende week zullen zich nog ex-astronaut John Glenn uit Ohio, Florida's oud-gou verneur Reuben Ascew en senator Ernest Holling uit Zuid-Dakota aanmelden. Maar afgelopen maandag was het voormalig vice-pre sident - onder Jimmy Carter - Walter Mondale die zich vanuit zijn geboortestaat Minnesota aan de bevolking presenteerde als de leider die Amerika c.q. de westerse, c.q. de hele wereld nodig heeft. Mondale toont zich uiterst zelfverzekerd en de opinie peilingen geven hem daartoe vooralsnog alle aanleiding. Vorige maand scoorde deze advocaat met Noorse voorou ders in een nationale popula riteitstest van het gezagheb bende Gallup-bureau liefst 12 procent hoger dan presi dent Reagan. En binnen de eigen democratische partij blijken voor Mondale twee- maal zoveel mensen te kiezen als voor nummer twee: John Glenn. Beiden varen een po litieke middenkoers, al kan men Mondale links en Glenn rechts plaatsen van wat in de rijkgeschakeerde democrati sche partij centrum zou kun nen heten. Walter Mondale heeft vóór zijn officiële kandidaatsstel ling van deze week al een jaar lang een proefcampagne gehouden, waarin hij vooral het vertrouwen heeft probe ren te wekken van negerlei ders in het zuiden en van de vakbonden, wier steun on ontbeerlijk is voor elke de mocratische presidentskan didaat. Bleek Mondale daar reeds behoorlijk in te slagen, zijn kansen stegen plotseling sterk vorig jaar december, toen partijgenoot Edward Kennedy zich definitief als gegadigde terugtrok. De voormalige vice-president noemde zichzelf, met al zijn ervaring als senator en als tweede man in het Witte Huis, de 'vanzelfsprekende partijleider' na het uitstap pen van Kennedy. Of dat inderdaad zo zal uitpakken, zal er ondermeer van afhangen of Kennedy zijn steun aan Mondale gaat geven. Daartoe zal de 'cen trumfiguur' Mondale in zijn campagne meer naar de linkse Kennedy-aanhang (die zich ophoudt in de wel zijnssector, de vrouwen- en vredesbeweging) moeten ma noeuvreren. En dat kan hem nog aardig in de problemen brengen. Tot dusver heeft Mondale zich over de grootste politie ke hangijzers als doorgewin terde politicus wel krachtig maar niet precies uitgespro- MONDALE ken. Zo heeft hij in tegenstel ling tot Edward Kennedy nog nooit voor een directe bevrie zing in oost en west van alle plaatsing en aanmaak van kernwapens verklaard, maar hield hij het ook deze week bij de open deur dat er een eind moet komen aan de waanzinnige wapenwedloop in de wereld. Mondale vreest blijkbaar de politieke gijzelaar van de vredesbeweging te worden, een rol die de republikeinen van Reagan hem maar al te graag zouden opdringen. Voor Reagan en de zijnen maakt ieder die de beweerde 'nucleaire achterstand' op de Sowjet-Unie niet zo snel mo gelijk wil inhalen, in feite ge mene zaak met de vijand. Een Kennedy zou dank zij zijn groot Amerikaans cha risma minder kwetsbaar zijn voor zulke aantijgingen dan een Mondale. Mondale heeft nog meer te vrezen, want op het andere nationale twistpunt bij uit stek, de economische politiek van Reagan, (Reaganomics) begint de democratische op positie zich de laatste tijd erg ongemakkelijk te voelen. Al le tekenen wijzen er immers op dat de opleving van de Amerikaanse economie in derdaad is begonnen. Al is het de vraag hoever het her stel zal gaan en hoe lang het zal duren, president Reagan krijgt opmerkelijk weinig te genspraak als hij trots be weert dat zijn beleid van meedogenloze inflatie-be- strijding uiteindelijk blijkt te werken. Mondale roept nu ook niet meer om een radica le andere economische poli tiek, maar houdt het erop dat de nieuwe rijkdom eerlijker zal moeten worden verdeeld. Voorts mikt Mondale zijn pijlen op de opgelegde zwak heden van president Reagan persoonlijk. De laatste im mers blijkt telkens weer tij dens publieke optredens, vooral tijdens persconferen ties, over een uitermate fei tenkennis te beschikken, het geen niet alleen zijn advi seurs, maar heel televisie kijkend Amerika ademloos en met gekromde tenen naar de stuntelende leider doet op zien. „Amerika heeft nu een president nodig die weet wat ie doet en waar ie het over heeft", is het duidelijkste al ternatief dat de schrandere Mondale in petto heeft. Maar al glimt de Witte Huis-kandidaat van zelfver trouwen en al heeft hij zijn vroeger nogal saaie stijl ver levendigd en zelfs van een zekere innemendheid voor zien, toch heeft Mondale de democratische nominatie nog niet op zak. Was hij immers niet de waterdrager van pre sident Carter, met wie hij nog maar ruim twee jaar ge leden verpletterend uit het Witte Huis is weggestemd?. „Ik wil de Carter-regering niet verloochenen, maar het punt waarop Carter faalde, was de inflatiebestrijding. Ditmaal gaat het echter niet om de politiek van Carter, maar om mijn eigen poli tiek", .zegt Mondale, die on getwijfeld met inhoudrijkere verklaringen zal moeten ko men om het Carter-stigma af te werpen. En als het waar is dat een democratisch presidentskan didaat meer kans heeft naar mate hij dichter tegen zijn republikeinse politieke te genkandidaat (Reagan) aan- kruipt, zoals sommige stem busstrategen beweren, dan kan ook die andere demo- kraat, John Glenn, nog boven komen drijven. Deze nationale held, die als eerste Amerikaan in 1962 in de ruimte zweefde, intussen ook alweer 61 jaar oud is en als hardwerkend senator al acht jaar lang ieders respect afdwingt, heeft met dat alles behoorlijk sterke troeven. Veel republikeinen zien in Glenn zelfs een groter gevaar dan in Mondale. „Glenn is een man die Reagan kan ver slaan", schreef deze week een oerconservatief republikeins partijganger in de Washing ton Post. „Glenn is oud ge noeg om voor de meeste kie zers geruststellend te zijn, hij is net als Reagan niet al te intelligent en hij is verstan dig. Hij is gewoon een prima Amerikaanse man. Glenn, dat is God, appeltaart en de Stars en Stripes." Door Bas Augustijn ONZE SAMENLEVING moet fundamenteel verande ren. Pas dan zijn we in staat om de grote problemen van deze tijd (als bijvoorbeeld werkloosheid, grenzen aan de groei) op te lossen. De samenleving van nu is veel te individualistisch van opzet. Het eigenbelang staat teveel voorop. Dat moet ver anderen. Het gemeenschap-, pelijk belang moet op lange termijn uitstijgen boven het individuele belang. Gaat de huidige ontwikkeling door, dan wordt die fataal. Dat is een van de belang rijkste stellingen, die prof. dr. Harry Hoefnagel SJ be handelt in zijn nieuwe boek: „Wat heet sociaal? Sociologie kan ook anders", verschenen bij uitgeverij Ambo in Baarn. Hoefnagels doceert socio logie aan de katholieke uni versiteit in Nijmegen en aan de universiteit van Antwer pen. In het verleden heeft hij zich veel bezig gehouden met arbeidsverhoudingen. Hier bij trok hij de aandacht met zijn opvattingen dat Neder land allerminst een sociaal paradijs is en de vakbewe ging te weinig vecht voor de arbeiders. De laatste jaren is Hoefnagels zich vooral voor machtsverhoudingen gaan interesseren. Hierbij kwam hij onder meer staan voor de vraag te staan welke factoren binnen onze samenleving ervoor verantwoordelijk zijn dat we in een fatale richting op weg zijn. Op basis van sociolo gisch onderzoek in die rich ting stelt Hoefnagels nu: „Met onze samenleving van dit moment is er sociaal ge zien fundamenteel iets mis. Eigen belang wordt nage streefd en daardoor zijn we niet in staat tot gezamenlijk handelen". Volgens Hoefnagels kun nen we de huidige grote pro blemen als bijvoorbeeld de werkloosheid niet oplossen als de maatschappijstructuur niet verandert: „De samenle ving van nu is onmachtig, de regering is onmachtig. Bij het oplossen van de grote problemen hanteert men een ad hoe politiek. De gestrande kar wordt elke keer een paar meter verder getrokken. Be ter is het te kijken hoe die kar weer prima kan rijden. Daarvoor is een beleid nodig voor de lange termijn". Bij dat beleid moet dan in de visie van Hoefnagels voorop staan dat de mensen wat hij noemt „behoefte heb ben aan een bevredigend sa menleven". Een samenleving waarin een goede verhouding bestaat tussen welvaart en welzijn, waarin anders ge dacht wordt over arbeid en inkomen, mensen aan elkaar gelijk zijn. Hoe groot is de kans dat de gedachten van Hoefnagels algemeen worden aanvaard? „Ik heb er weinig vertrou wen in dat dit boek een om mekeer teweeg zal brengen. Het omturnen van de maat schappij is pas te verwachten als we voor rampsituaties staan", zegt hij. Het ontstaan van die rampsituaties is vol gens hem nu al aantoonbaar. „Neem de werkloosheid", zegt hij. „Moet de jongere ge neratie zo opgroeien? Dat gaat toch niet". Een tweede belangrijke stelling uit zijn boek zal waarschijnlijk niet met ge juich door zijn collega's wor den ontvangen. Hoefnagels vindt namelijk dat de socio logie toe is aan een totale re visie. Volgens hem staat de sociologie van dit moment te ver van de werkelijke sa menleving af. „Ik wil de sociologie op een nieuw spoor brengen". Socio logie moet een leer worden van het sociale. Dat is thans niet het geval. Nu blijft de sociologie sterk in gebreke als het gaat om het geven van sociale voorlichting aan de samenleving". Hij verwacht dat zijn collega's het moeilijk zullen hebben met zijn op vattingen hierover. „Voor so ciologen is dat moeilijk te verhapstukken. Ze zullen dan moeten erkennen dat ze tot nog toe voorbij zijn ge gaan aan de essentie van de ze wetenschap". Door Jan Koesen „KOOP NOOIT ongezien een stuk grond of een huis in hef buitenland. Wie zich daar niet aan houdt, heeft zelf schuld aan zijn latere ellende". Niemand kan zeggen dat Rienk H. Kamer, de 39-jari- ge multimiljonair uit Bra bant, zijn slachtoffers niet gewaarschuwd heeft, want bovenstaande wijsheid staat op pagina 294 van Kamers bestseller „Alles over Geld". Maandag werd de man die voor tientallen miljoe nen guldens waardeloze woestijngrond in Amerika verkocht, in zijn riante landgoed Zonnewende te Moergestel gearresteerd. Samen met zijn Amerikaan se partner Whitney had hij via de fraai klinkende fir ma-naam American Land Program Inc. (later ge naamd Kamer Investments) ruim 2te miljoen are ver kocht aan 175 beleggers, die een droom was voorgespie geld. De grond was uitstekend geschikt, zo beloofden Ka mer en zijn kompaan Whit ney, om er een wintersport en zomervakantie-oord van te maken, compleet met 4100 wooneenheden en ski-liften. Wat Kamer Co er niet bij vertelden was dat de grond op de plaatselijke markt slechts 5 miljoen dollar waard was, inplaats van de voorgespiegelde 15 miljoen. Bovendien was het daar per Amerikaanse wet verboden om elementaire behoeften als een waterleiding aan te leggen. Met andere woor den: de projecten Mayflo wer en Eastpark in het berglandschap van Utah bleven een droom. Rienk Kamer is een op merkelijk man die van geld bezeten is. Hij begon als journalist en werkte bij Het Parool, Associated Press, Der Spiegel en het West- duitse financiële tijdschrift Capital. In het familieblad Panorama had hij een veel gelezen rubriek waarin hij allerlei beleggingsadviezen gaf. Kamer werd in tien jaar de best betaalde journalist van Europa, waarna hij aan zijn volgende project begon: belegger. Ook deze keer had hij zich voorgenomen de ab solute top te bereiken. Zeker tienduizend beleg gers, (beroepsspeculanten, maar ook kleine luyden met wat spaarcentjes), gingen de afgelopen 5 jaar met Kamer in zee. Hij wordt verdacht van oplichting, verduiste ring en valsheid in geschrif te. De schade loopt in de vele miljoenen. Officier van justitie, Mr. J. de Bruin, heeft een dos sier van liefst 2.100 pagina's laten aanleggen. Het ziet er naar uit, dat Rienk Kamer de huidige Nummer Een op de hitparade van Neder landse zwendelaars, Heer Arie Olivier, royaal op alle afstanden zal passeren. Al eind vorig jaar liet Mr. de Bruin beslag leggen op een rekening van Murray First Financial Europe BV bij de Amro Bank, om te voorkomen dat dit geld spoorloos zou verdwijnen. MFFE verstrekte 'groeihy- potheken' voor deelnemers aan ALP en andere projec ten. RIENK KAMER - fotoauJ Rienk Kamer woont een seigneur op zijn lan goed, omgeven door grootst denkbare weelde. l zijn boek „Alles over gel I geeft hij 520 pagina's latJ adviezen, over sparen (nooil doen! doceert de maestri I tot beleggen in on roert! goed (betongoud). Enkè| grepen uit dit epos: •Het is gemakkelijker f te verdienen dan het te bel houden. Geld is de centra) I zenuw van ons bestaan maar de kennis van bij de doorsnee mens erbar I melijk. 80 procent zou zori-I der noemenswaardige in spanning veel meer kunnen verdienen. Het eer-I ste miljoen maken is moeit lijk, maar wie dan het twee-I de niet maakt, is een stom-I meling. •Als er iemand is die 20 tl meer procent rendement fel looft, dan klopt er iets nietl Voor speculeren moet je sta l len zenuwen en fantasie fe| zitten. •Grond is een prima t ging. Er mag zelfs een bo'rrl op vallen, zonder dat uwbe-| zit naar de knoppen is. In zijn boek stelt Kamcl zichzelf ten voorbeeld ill zijn befaamde aardappel L verhaal, waarmee hij zittl op de termijn-markt fel geeft. Het is zomer 1976, kurk-l droog, de aardappeloogst a l miserabel zijn, het aanbod;| dus slecht en de prijs c tengevolge hoog. Kamer, dJ geen aardappelstruik vil een bosbessenstruik kan or I derscheiden, koopt ongeziel op papier 150.000 kilo bintje! voor 40 cent de kilo. Elktl cent prijsstijging per kiloc-;l de beurs betekent een wins| van 1.500. En Kamer wacht, tere:.! de prijs klimt tot 70 ceril Ieder ander zou zwetel zijn handel verkopen, nitl echter deze bebaarde specif lant met de rustige, bruici stem. Hij wacht ijskoud, ocil als er eens een wolkje ai:l het zwerk verschijnt. H;l verkoopt zijn aardappel zonder ze zelfs te bezitteif en wint schoon 52.500. Maar nog is Kamer nil tevreden. Enkele uren late™ barst een wolkbreuk lose: de prijs keldert per minui Kamer koopt voor een pril kie goedkoop zijn aardajr pels weer in, en wacht k«f af tot de prijs 1,50 is, waai] na hij 120.000 winst strijkt. Fantasie en stalen zen! wen, Kamer heeft het volo;| Hij zal ze straks voor I rechter hard nodig hebben I Het gaat de staatssecret! ris vooral om het aanzie"! lijk terugbrengen van 5| van vestigingsregels die 1 de meeste gemeenten val kracht zijn voor de goedM pere categorieën koopv<,,:] ningen. Zo stellen gemeenten a het verlenen van gemeentij garantie vaak de eis, dat dj woning binnen drie M niet verkocht mag worde'] Ook de voorwaarde dat f" koper aan de gemeente e nomisch- of sociaal geb den moet zijn vindt Brok] niet gewenst. Onnodig acj hij verder een gemeentelij'] eis, waarbij een koopwon:'] niet boven een bepaalde s" verkocht mag worden. Brokx schrijft er vool stander van te zijn per s-I meen te te bekijken wel'] gesubsidieerde woningen J aanmerking komen om 'A de huurder verkocht te w0,| den. IN NAVOLGING van het rijk zouden ook de gemeen ten meer moeten doen aan het bevorderen van het eigen-woningbezit. Dat staat in een nota die staats secretaris Brokx (volks huisvesting) binnenkort naar de Kamer stuurt.' De bewindsman denkt daarbij niet aan geldelijke steun, maar aan het schrap pen van allerlei belemme rende regels en speculatie- bedingen. Daarnaast zou het kopen van woningwetwo ningen door de huurder ver gemakkelijkt moeten wor den. Overigens is de bewinds man niet van plan de ge meenten in de vorm van wettelijke maatregelen tot een 'koopvriendelijker' ge drag te dwingen. Hij hoopt met overleg en overreding een gunstig klimaat voor het eigen- woningbezit te scheppen. jan onze correspondent jRUSSEL - Aan de Frans- ïelgische grens zal de perso- lencontrole opnieuw worden ngevoerd. Belgische doua- liers zullen van alle reizigers lie de grens met Frankrijk ncrschrijden, de paspoorten oorzien van een stempel. De maatregel wordt geno- nen op verzoek van de Neder- aiidse regering. Nederland ieeft al enige tijd aangedron- ,en op scherpere passencon- 'role bij de Frans-Belgische >vens, omdat via die grens veel '[legale gastarbeiders ons land jinnenkomen. Binnen de Be- gr ielux bestaat namelijk al Be ,mds 1960 geen persoonscon- bt Viet troe Van onze redactie buitenland NEW DELHI/KARACHI - De Indiase premier Indira Ghan- di heeft het leger ingeschakeld om nieuw geweld en moord partijen in de deelstaat Assam de kop in te drukken. Het offi ciële dodencijfer is inmiddels tot 1245 gestegen. Ook in India's buurland Pa kistan is het leger opgetrom meld om in de grootste stad van het land, Karachi, al da gen durende onrust te bedwin gen. In Karachi zijn bij botsin gen tussen Soennitische en Sji'itische moslems zes doden gevallen en 41 gewonden. De regionale verkiezingen, aanleiding voor de burgeroor log in Assam, hebben de parij van Ghandi de absolute meer derheid bezorgd. Ambtenaren va we ha eet brt tot he' kie da in is kr; zor niri dot onl we het twe doe der stre bor Van onze redactie buitenland ALGIERS - De Palestijnse Nationale Raad (PNR), het parlement in ballingschap van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO, heeft terroris me scherp veroordeeld in een stap die kan helpen de betrek kingen met de Westeuropese landen te verbeteren. Waarnemers menen dat, hoewel de verklaring gekop peld is aan een aanval op de Verenigde Staten en Israel, het de duidelijkste afwijzing is van terrorisme die van de V' PL I het gar gar gre alk hei Door Pieler-Jan Dekkers AUTOMOBILISTEN ZUL LEN de laatste dagen met gepaste blijdschap kennis hebben genomen van de prijzenoorlog, die tussen de olieproducerende landen is uitgebroken. Immers, elke dollar die de olie goedkoper wordt betekent na verloop van tijd een paar centen minder voor een litertje su per, zodat de 'heilige koe' in ieder geval blij kan blijven rijden. Als de olieprijzen als ge volg van de crisis binnen de OPEC echter fors duikelen, zou het lachen ons wel eens snel kunnen vergaan. Het lijkt paradoxaal maar het is een waarheid als een koe: stort de, oliemarkt in door dump-prijzen, dan staat de wereld een economische en vooral financiële crisis te wachten van nog nooit ver toonde omvang. Nu Engeland, Noorwegen en Nigeria de prijzenslag hebben ingezet is het niet zozeer de vraag of de andere olieproducerende landen volgen maar meer in welke omvang ze hun prijzen zul- v verlagen. Kost een vat °'e volgens de huidige OPEC-basis-prijs 34 dollar, op de vrije spotmarkt is deze week al olie aangeboden te gen 27 dollar per vat. De Prijzen van de Noordzee-olie schommelen rond de 30 dol lar per vat en door de verla ging met 5,50 dollar is Nige ria daar weer ondergedoken. gematigde leden van de OPEC blijven niet achter, zeker nu twee pogingen om de OPEC-landen weer op lijn te brengen jammer lijk zijn mislukt. Saoedië en Golfstaten moeten hun Pnjs met zeker 5 tot 7 dollar Per vat terugbrengen, willen ze nog met Nigeria en Iran Kunnen concurreren. De nieuwe 'basis-prijs' van de meeste OPEC-landen wordt dan 27 dollar per vat. f tU£ bei in spi de lijh voc nar nor 197 me eer eer inf is lan die tie zit1 zijl I eer pri; we pre ge\ var lan olie toe ren om lan (Me vijl Gol E zijn and indi grot ont' nen N re f ook ger: mer

de Stem | 1983 | | pagina 4