ZLM bezorgd om ontwikkeling van landbouw Terneuzen huldigde zijn verdienstelijke sportlui PLAATSELIJK NIEUWS Overleg over VOW DONDERDAG 24 FEBRUAR11983 VAN ZEELAND Dorspraad Breskens ontbonden Schietingen markten Elke morgen krant gepikt politierapport Onderwij s- manifestatie druk bezocht Westdorpe Terneuzen Sas van Gent thermometer. middellijk de temperatuur zen, verbouwen al anders advertentie- iee 'èn op en lar ook het voor ngewezen adres. Biervliet in ban van eeuwfeest T27 PAGINA ZEELAND 3 lvolle thermo-kan van ilijft uw koffie prima op I verschillende modellen, en welke u het mooist ellen zijn zeer solide uit] kunststof en goed voor] kopjes koffie (1 liter). Vervolg van pagina 1 CDA, VVD, PvdA, D'66 en SGP namen gisteren het besluit van het kabinet flink onder schot.(zie ook krant van giste ren). Ten eerste was de hele Kamer boos over de „onhoffe lijke" manier waarop het ka binet Zeeland op de hoogte heeft gesteld van het negatie ve besluit. Ten tweede wees men erop dat er door beloftes van verschillende vorige kabi netten verwachtingen in Zee land gewekt zijn dat de VOW, onder bepaalde voorwaarden, gebouw mag worden. Of die oude uitspraken ook ju ridische kracht hebben bleef een welles-nietes spelletje tus sen de twee ministers ener zijds en de Tweede Kamer, ge steund door een meeknikken- de Boertien en Barbé, ander zijds. Ten derde werden de be cijferingen waarop het nega tieve kabinetsbeluit is geno men (verkeersprognoses, niet meerekenen kosten veerboten, weglaten banen die bouw VOW oplevert enzovoort) ge- zamelijk bekritiseerd door de CDA-Kamerleden Eversdijk en Hennekam, Van der Doef (PvdA), Te Veldhuis (VVD), Van Rossum (SGP) en Lam- bers-Hacquebard (D'66). Lankhorst (PPR) sloot zich aan bij de kritiek, maar deelde de eind-conclusie van het ka binet, dat de VOW er niet moet komen, alleen heeft hij daarvoor andere geen finan- i ciële- maar milieu-argumen ten. Onder druk van alle partij en besloot het kabinet alsnog aan tafel te gaan zitten met Zeeland. Dat wil overigens nog niet zeggen dat er straks een eventueel een Kamer meerderheid te vinden is, die tegen de beslissing van het ka binet in, zal pleiten voor het alsnog aanleggen van de 1 VOW. Hoewel de woordvoer ders van deze partijen zich hier gisteren positief over uit lieten, is dat in de fracties nog geen uitgemaakte zaak en bo vendien wil men de bespre kingen afwachten voor een defintief oordeel geveld kan worden. Ruding wees CDA en VVD gisteren bovendien op een af spraak in het regeer-akkoord, waarin staat dat financieel riskante projecten als de VOW j in heroverweging genomen moeten worden, ook al zijn er I al gemaakte afspraken. ).E.-vrouwtjes öf 2700 D.E.- iuwtjes: ingesloten mijn ingevulde e Egberts Thermo-kan', «taalmiddel is f mijn d per 2700 punten). Imiddel de uitgeknipte depunten samen in een zrts Thermo-kan', trijgt u na enkele weken de 983 kunt u de thermo-kan(nen) ;n door deze af te halen bij één van doorlopend geopend van 8.30 ui® ;s gesloten). ïonweg 168 Rotterdam: Meent tv I it 32 Utrecht: Vleutensevaart 3 unhem: Stationsplein 28 Ensche*| iven: Hooghuisstraat 31 Heerlen- 12 «Joure: D.E. Plein 3. Pan onze correspondent BRESKENS De dorpsraad Breskens is gisteravond tij dens een zeer slecht bezochte bijeenkomst in De Kombuis ontbonden. Statutair moet de algemene vergadering beslis sen de dorpsraad op te heffen. Geen van de aanwezigen voel de daar echter iets voor. Wel zagen de drie overge- Ibleven dorpsraadleden, de heer J. de Rechter, de heer A. |de Lobel en mevrouw Ver- rduyn (de andere leden waren niet meer herkiesbaar) het niet meer zitten en traden der- 1 halve ook af. Op papier be- 1 schikt Breskens nu nog over oen „dorpsraad" maar dan wel I zonder leden. De vergadering werd geleid 1 j1001' Piet Kesteloo, tot de laatstgehouden vergadering I yoorzitter. „Als je met iemand 'n het dorp praat vindt ieder- jeen het ontzettend jammer, bat de dorpsraad verdwijnt I waar nu meldt zich weer nie- [band aan", verzuchtte Keste- C°; °ok het verwijt vanuit de I bevolking en het verenigings- I 'even dat de dorpsraad zo wei nig organiseert was volgens nem totaal onterecht. Kesteloo: „Door de lage sub- I le konden wij gewoon niets j organiseren". Enkele aanwezi- i Sen probeerden op allerlei ma- ïeren nog wel het voortbe- Ja®n te garanderen, maar dit n'1 u tot roerloze discussies. I ai. idee van de heer Min- I erhoud van de winkeliers vereniging om naast de dorps- h ,een aantal commissiele- oen beschikbaar te stellen of n 'nterim-dorpsraad te vor- wen vond geen gewillig oor. Van een onzer verslaggevers BIERVLIET - Het duurt nog bijna drie maan den, maar heel Biervliet is nu al in de ban van het feest op 12,13 en 14 mei. Logisch dat het organi serende comité „Acht honderd jaar stad" ai maanden bezig is, maar dat is niet het enige. In scnaars verlichte koude schuren wordt druk gewerkt aan kleurrijke wagens voor de historische optocht, kinderen vouwen duizenden papieren rozen, wijkverenigingen wer ken aan vlaggen en andere versieringen. Biervliet zal dit jubileum jaar waardig vieren, is ook de mening van voorzitter A. Goossens van het comitié, dat werd gevormd uit de stichting Geuzenfeesten en het plaatse lijke evenementencomité. Vanaf het begin is gepro beerd heel het dorp bij de voorbereiding van de feeste lijkheden te betrekken. De verschillende wijken, vereni gingen, standsorganisaties en particulieren werden bean- derd. En daarvan worden nu de vruchten geplukt. Goos sens: „Wij vonden dat dit feest specifiek van en voor Biervliet moet zijn. Voor onszelf een beetje lol maken. Als anderen willen komen kijken zijn ze natuurlijk van harte welkom, maar het hoeft niet per sé". Ai in de dorpskrant van ja nuari kon het voorlopige pro gramma worden opgenomen en dat kan alleen nog maar uitgebreider worden. In ieder geval is het drie dagen feest van 's morgens vroeg tot 's avonds laat waarbij iedereen Biervlieters vouwen papieren rozen van jong tot oud aan zijn trek ken komt. Dat het allemaal is gelukt is niet alleen te danken aan het comité „Achthonderd jaar stad". Het delegeren van be voegdheden is uitstekend ge lukt en zo zijn nu vier werk groepen en nog een aantal zelfstandige clubs en particu lieren bezig met de voorberei ding. Een werkgroep wijken, die voor de versiering van het dorp zal zorgen, een werk groep tentoonstelling, die drie dagen lang interessant histo risch materiaal te kijken legt in de basisschool „De Kom- me", een werkgroep zeskamp, het spektakel van de zater dagavond en een werkgroep kinderspelen die niet alleen de peuters maar ook de oudere jeugd aan bod laat komen. Daarnaast bereidt bij voor beeld de familie Van Biervliet weer een grootscheepse reünie voor (op zaterdag), wil de MAB een popconcert en een straatfestival houden en tim meren de winkeliers aan de weg met op het feest gerichte acties. Die moeten trouwens ook enig financieel gewin ge ven. Hard nodig voor feesten die zo'n 60.000 gulden gaan kosten, ook al staat de ge meente Terneuzen garant voor een bedrag van 20 mille. De klapper van het drie daagse feest wordt de histori sche optocht zaterdagmiddag. Nu al zijn 22 wagens en groe- - foto de stem cor j de boer pen aangemeld, waarvan op merkelijk veel uit de overi gens bescheiden buurtschap Driewegen. „Die willen per sé hun stentje bijdragen", stelt Goossens tevreden vast. Alle inzendingen voor de optocht hebben rechtstreeks te maken met de historie van Biervliet. Haringkakers en Geuzen zul len niet ontbreken. WOLPHAARTSDIJK - Zaal Osse- waarde, Doel naar Hoger, liggende wippen, 54 schutters: Wip 1: hoge vogel: W. de Jonge, ADLM; eerste zij vogel: F. Ossewaarde, Doel naar Hoger; tweede zij vogel: P. Maat, Zorgvliet; grootste aantal (6): Jac. de Baar, Willem Teil. Wip 2: eerste hoge vogel: Jac. de Jonge, Doel naar Hoger; tweede hoge vogel: Jac de Baar, Willem Teil; eerste zij vogel: A. Corstanje, Doel Naar Hoger; tweede zijvogel: H. de Jon ge, Soranus; derde zij vogel: W. de Jonge, ADLM; vierde zij vogel: Jac. de Jonge, Doel Naar Hoger; groot ste aantal (6): C. Baas, Juliana. OVEZANDE - Bar R2, Zeelandia, liggende wippen, 68 schutters: Wip 1: hoge vogel: G. van Garsel, Sora nus 2; beide zijvogels: E. Rent meester, Willem Teil; grootste aantal (8): N. Schouwenaar, Julia na. Wip 2: eerste hoge vogel: G. van Garsel, Soranus 2; tweede ho ge vogel: M, Verdonk, Doel Naar Hoger; eerste zij vogel: Joh. Rent meester, Willem Teil; tweede zij - vogel: W. Verbeek, Spes Nostra; derde zij vogel: H. Koens, Spes No stra; vierde zij vogel: P. Oostdijk, Willem Teil; grootste aantal (9): W. Boudens, Willem Teil. AARDENBURG - 10e punten- schieting, St. Sebastiaan: hoge vo gel: W. Scheele; zij vogels niet af; grootste aantal: L. van Haneghem en J. Heijboer. Stand: 1. Th. Lamp- aert 76 punten, 2. L. van Haneghem 70, 3. G. de Vriend 47, 4. J. van de Voorde 38,5. J. Cattoor 36 punten. AARDENBURG - Klepschieting 1. L. van Haneghem/G. de Vriend 5 kleppen; 3. J. Cattoor 4. Stand: Ï.Th. Lampaert 39, 2. L. van Ha neghem 37, 3. G. de Vriend 22, 4. H. de Rijcke en J. Cattoor 18 kleppen. Goes - 23-02-83; Boerenkool kl.2 0,58-0,60, peen kl.2 gr. 0,14, spruiten ongeschoond kl.l E 1,07, D 0,28-0,28 B 0,28-0,35 A 0,28-0,47. Witlof kl.l B 1,20-1,80 A 2,20, KI. 2 B 0,65. Prei kl. 1 A 1,64, rode kool kl.l B 0,17 A 0,19, Savooie kool groen kg kl.2 0,62, witte kool kl.l B 0,23, knolselderij met blad st. kl.2 0,27. Beursbericht Markt Goes, 22 fe bruari 1983 Granen, zaden en peulvruchten. Alle zaden boerenschoon en franco leveringsplaats. Tarwe, basis 16%, uit opslag han del en coöperatie 52,00-/ 52,50 per 100 kg. Tarwe, basis 16%, uit eigen opslag 53,00-/ 54,50 per 100 kg. Zomergerst (brouwgerst) basis 16% 57,00-/ 58,00 per 100 kg. Voergerst, basis 16%, 48,50 per 100 kg. Haver, 46,50 per 100 kg. Erwten, kleine groene 79,00- 85,00- per 100 kg. Capucijners, 69,50-f 77,50 per 100 kg. Schok kers, 77,50-/ 88,00 per 100 kg. Bruine bonen, vrij van grond en halve bonen, 18% vocht, 115,00- 122,50 per 100 kg. Karwij, boeren schoon, 217,00-221,00 per 100 kg. Karwij, prima doorsneekwaliteit, 223,50-/ 237,50 per 100 kg. Blauwmaanzaad, geschoond en droog, 380,00-f 415,00 per 100 kg. Exclusief BTW. Aardappelen. Bintje, veldsgewas, directe leve ring, op auto gelevers, 14,50- 16,00 per 100 kg. Bintje, 0 mm op waarts, binnenlandse kwaliteitsei sen, 15,50-/ 16,50 per 100 kg. Voe deraardappelen, 9,00-/ 10,00 per 100 kg. Exclusief BTW. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 21 februari 1983: Bintje 35-50 mm 13,75-14,25 per 100 kg. Bintje, 55 mm opwaarts 19,75-/ 20,25 per 100 kg. Exclusief BTW. Uien Zaaiuien, 40 mm opwaarts 4,00-f 9,00 per 100 kg. Exclusief BTW, op auto geleverd. Vlas Ongerepeld, uit de schuur, op auto geleverd 40-55 cent per kg. Exclusief BTW. Hooi en stro Weidehooi 325,00-/ 375,00 per 1000 kg. Dijkhooi 250,00-/ 325,00 per 1000 kg. Tarwestro 135,00- 150,00 per 1000 kg. Gerstestro 160,00-/ 175,00 per 1000 kg. Ha- verstro 110,00-f 120,00 per 1000 kg. Roodzwenk 190,00-/ 220,00 per 1000 kg. Rietzwenk 190,00- 220,00 per 1000 kg. Veldbeemd 220,00-/ 250,00 per 1000 kg. Raai- grassen 220,00-f 235,00 per 1000 kg. Op auto geleverd en exclusief RTG? - De verdienstelijkste sportlui uit Terneuzen - foto wim kooijman Van onze correspondent SLUIS - Door de rijkspolitie West-Zeeuwsch-Vlaanderen is aangehouden F. C. VV. uit Sluis. W. had er een gewoonte van gemaakt om iedere mor gen in de Meerminnestraat een krant te halen zonder deze te betalen. Door de bezorgdienst wor den kranten tussen 's morgens zeven en acht uur daar neer gelegd en de eigenaar van het verkooppunt bemerkte dat er al geruime tijd iedere dag kranten verdwenen. Hij deed hiervan aangifte en de politie vatte post. Met het resultaat dat men W. kon aanhouden. Uit een verhoor bleek dat hij ook al geruime tijd bij su permarkt in de Kapellestraat iedere morgen een brood mee nam nadat de bestelwagen daar de bestelling had afgele verd voordat de winkel open was. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De gemeen de Terneuzen heeft gister avond een aantal van zijn verdienstelijke sportlieden gehuldigd tijdens een bij eenkomst in de Burgerzaal. Wethouder van Sportza ken drs. A. Rekveld prees de inzet waarmee afgelopen jaar werd gestreden voor de behaalde titels en ereplaat sen. Gelijktijdig zette hij een aantal bestuursleden in het zonnetje, die tal van jaren (op de achtergrond) het me de mogelijk gemaakt hebben dat sport bedreven kan wor den. De wethouder overhan digde daarna een erepen ning namens de gemeenten aan sportlieden en bestuur ders. De gehuldigde sportlieden zijn: Badmintonclub Terneuzen (pro motie naar 2e Klas landelijke competitie): Marijke van Driel, Annet Veerman, Roelof Fer- mont, Ab Delzenne. Gymnastiekclub EMM (Zeeuws kampioenschap lange mat en minitrampolinespringen, 2e Ne derlands kampioenschap lange mat springen): Bertine den Ha mer, Debby Stal, Silvia Liplijn, Sandra Liplijn, Anneke Kroon, Ellen van de Sande, Jacquelien den Hamer. v.v. Sluiskil (eerste elftal kam pioen, promotie naar 2e klas KNVB): Pa trie Wauters, Karei Wullems, Johnny Schelfhout, Ronald Breepoel, Robbie de Smet, Eddy, Peter en Paul v.d. Hooft, Jan de Block, Leo Koch, Peter Zwart, Paul van Kaute- ren, Carlo Vanhij fte. Atletiekclub Scheldesport: Mar jan Olijslager (Ned. indoor- kampioene 60 en 100 m horden, 2e Ned. indoor-kamp. versprin gen en 3e Ned. kamp. 60 m), Henk de Jonge (3e Ned. kamp. 400 m horden a-junioren), Luc van Laere (Zeeuws kamp. hoog springen), Ma ja de Jonge (Zeeuws kampioene 100 m en 100 m horden) Bridgeclub Luctor: (Zeeuws kampioenschap hoofdklasse bridge) dames H. v.d. Zande en G. Brouwer. Frans de Boevere (Zeeuws kamp. judo gew.klasse t/m 78 kg) Johnny Willemsen (Ned. kam pioen 500 cc klasse motorracen) Haringruiters: Carla Haak (Zeeuws kampioenen zwaar dressuur pony's) Rij vereniging Luctor et Emergo: Annet Picavet (Ned. kampioe nen dressuurrijden paarden 4 en 5 jaar), Marie-Paul Picavet (Zeeuws kampioen ponysprin- gen klasse zwaar). De gehuldigde bestuursleden waren: C. v.d. Broek: 30 jaar voorzitter geweest van hengelaarsvereni ging ONI P. Jansen: 40 jaar bestuurslid zwem- en poloclub De Schelde M. de Bokx: 40 jaar bestuurslid van resp. v.v. Driewegen en v.v. Terneuzense Boys M. Nieuwdorp: Vanaf hero prichting (1951) bestuurslid/ voorzitter van korfbalvereni ging Luctor Mevrouw R. Leeuw en J. Donze: 25 jaar bestuurslid gymvereni ging EMM. SLUISKIL - Tijdens het ver voer van een stalen buis op de nieuwbouw van de Ne derlandse Stikstof maat schappij, raakt H. van S. uit Halsteren met zijn hand be klemd. Met ernstige verwon dingen aan de hand werd hij overgebracht naar het Julia- naziekenhuis te Terneuzen. TERNEUZEN - Bij de fa milie Fokkema aan de Donze Visserstraat brak dinsdag avond om kwart voor elf een schoorsteenbrandje uit. De brandweer was het vuur spoedig meester en de schade was gering. Vermoedelijk ontstond de brand omdat de schoorsteen niet was ge veegd. TERNEUZEN - Een onbe kend gebleven man meldde woensdag aan de gemeente politie dat een scholier een glazen wand had ingegooid van een ZWN-abri aan de Zuidlandstraat. Bij nader onderzoek bleek dat de dader de 12-jarioge scholier P. de R. uit Sas van Gent was. Van een onzer verslaggevers BREDA - Ruim vijftienhon derd onderwijzers, ouders, le raren en studenten uit West Brabant en Zeeland kwamen gisteravond samen in het Bre dase Turfschip. Zij protesteerden tegen de nieuwe bezuinigingen in het onderwijs. Voor de organisatie van de bijeenkomst tekenden acht belangenorganisaties uit de onderwijswereld. Het was een manifestatie zoals die het onderwijs eigen is; bijna bedeesd sprekende vakbondsvertegenwoordigers, in plaats van spreekkoren slechts af en toe een applaus, zang en cabaret. Maar de ver ontwaardiging over een bezui niging van 225 miljoen gulden op de rijks-onderwijsbegro ting was er niet minder om. SKW - Voor enkele nieuwe cursussen van de Stichting So ciaal Kultureel Werk bestaat een goede belangstelling. Zo wel voor jazzballet als voor pottenbakken blijkt veel ani mo te zijn. Beide cursussen starten donderdag 24 februari in het verenigingsgebouw Concordia. De opleiding jazz ballet wordt gegeven door Jacqueline van der Zalm, het pottenbakken is in goede han den bij Jan Keeven en Hanne- ke Sanders. Belangstellenden kunnen zich ook op de dag zelf als cursist aanmelden. Voor andere inlichtingen kan men contact opnemen met Guido de Maaijer, telefoon 01158-1318. KVO - Morgen zijn de leden van de KVO te gast bij opti- ciën Van Remortel te Sas van Gent. 's Avonds om half acht wordt het gezelschap ontvan gen waarbij de heer Van Re- mortel een korte lezing geeft over de ogen van de mens, het meten van de ogen en over lenzen en brillen, alsmede over gebruik van een loep en een verrekijker. Irene - Op 26 februari vertrekt showband Irene voor een drie daagse reis naar het Franse Chalon sur Saóne. Het is de vierde maal dat het korps aanwezig is in deze middel grote Franse plaats tussen Dyon en Lyon. De showband zal de Journees de Carnaval opluisteren, een feest dat ieder jaar weer tienduizenden Fransen op de been brengt. Dit optreden betekent het begin van een veelbelovend jaar voor Irene, waarin voor de maanden maart en april de volgende buitenlandse optre dens vaststaan: Halle (Brus sel), Chatelet en Fleurus (Charleroi) en Zelzate. Bollen - Krulbolclub Ons Ge noegen hield een clubbolling op haar banen op het Vlaan- derencomplex. Uitslag: 1. A. de Maesschalk, 2. Th. de Caluwé, 3. Th. Vermeulen, 4. W. de Ca luwé, 5. A. Verschelden. De volgende bolling is 5 maart. Van onze correspondent AXEL - Zorgen om de ontwikkeling van de landbouw in de komende jaren. Dat liep als een rode draad door de inleiding die de heer A. Doeleman, algemeen voorzitter van de Zuide lijke Landbouwmaatschappij (ZLM) deze week hield voor de leden van de kring Axel. Zorgen om de eigen verdeeldheid binnen de akkerbouworganisaties in Nederland. Zorg ook om de veelal politieke druk die wordt uit geoefend op het ministerie van landbouw in Den Haag. Vaak ten onrechte volgens Doele man want het is een goed ministerie waarop hooguit mogelijk een paar mensen teveel zit ten maar aan de andere kant zijn die weer no dig om het juiste tegenspel te geven aan ande re ministeries. Kritisch gestemd was hij over wat de EG Nederland te bieden heeft. Dat is zeer weinig, getuige de strafheffing op de meerproduktie van melk en granen, maar gelukkig heeft de veehouderij een nieuw afzetgebied gevonden. Overigens zag hij voor een uitbreiding van af zet binnen de EG weinig mogelijkheden voor de andere produkten. Met name voor de aard appelen is het plafond met 660.000 ton wel be reikt. Ook voorzag hij dat in de toekomst de indus trie minder aardappelen zal gaan verwerken vanwege de economische recessie. Het beleid dat in Nederland wordt gevoerd in de bestrij ding tegen het gevreesde bacterievuur is eigenlijk geen beleid zo bleek uit de discussies hierover. De beleidsnota is voor de fruitteelt erg slecht zodat natuurbeschermers er meer baat bii hebben, zo werd gesteld. In België wordt dat rigoreuzer aangepakt en daar heeft men een effectief middel gevonden dat echter in ons land nog niet is vrijgegeven. Als de infectiebronnen in de natuurgebieden blijven bestaan en er wordt gewoon te weinig tegen gedaan kan het bacterievuur de kop weer opsteken„Als het deze zomer weer komt dan kan ik u zeggen dat het een hete zomer wordt", aldus Doeleman. Kringvoorzitter Mees Boogerd uit Zaamslag was ondanks het goede beeld dat hij kon geven over het afgelopen jaar evenmin optimistisch voor de toekomst. Na vier kabinetten te heb ben gehad die volgens Boogerd stuurloos han delden, nu een van ombuigingen en bezuini gen: „En niet zo weinig ook. Inleveren en wel zoveel. Er zijn groeperingen geweest die voor minder de ctraat einjjngen om te protesteren". Hij bekritiseerde de Nederlandse overheid voor haar terughoudendheid om' de landbouw meer armslag te geven. De huidige overschot ten werken als een boemerang die op ons te rugkomt. Toch was hij van mening dat deze overproduktie niet eeuwig zal duren. Een rampjaar en weg is het. Ook bestreed hij dat het EG-landbouwbe- leid grote bedragen kost, nog geen honderd gulden per persoon per jaar maar dat de ellen de meer moet worden gezocht in het feit dat men niet over voldoende afzetgebieden be schikt die het nog kunnen betalen'. Tijdens deze vergadering, die werd gehou den in het cultureel centrum De Halle, werd tot lid van de ledenraad gekozen mejuffrouw D. de Mui en tot plaatsvervangend hoofdbe stuurder de heer W. Dekker, beiden uit Zaam slag.

de Stem | 1983 | | pagina 13