Tentoonstelling Peter de Rijcke Pr oj ektleider baanlozengroep Axel en Sas HTS gedupeerd door uitblijven computer RISKANTEMAAR LEUKE SKIVAKANTIE L VAL ^ositie De I veer bedrei MTS-ers vormden karakter in Duitse sneeuw Verhoging van ruim 20 procent Voorspeelavond Muziekschool in Sas van Gent GENT BREIDT HAVEN- CAPACITEIT VERDER UIT en filmavond A ink Breskens IDHa VAN ZEELAND PAGINA ZEELAN /OENSDAG 23 FEBRUAR11 WOENSDAG 23 FEBRUAR11983 TERNEUZEN - De ingezetenen van de voormalige Braakmanpolders (thans district 1 in het nieuwe waterschap De Drie Ambachten) krijgen in 1983 een forse geschotverhoging te verwerken. Doordat een z.g. toe- groeingsgeschot wordt geheven en gedurende 25 jaar ook een extra-ge- schot van 17,61 per (herleide) ha betaald moet worden stijgt voor deze ingezetenen het geschot met ruim 20 procent van 124,- naar 149,61. Wegen HJ WORDT GEDRE VOW 'DA-fractie: r wordt niet estuurd in ardenburg Fantastisch XRDENBURG - De besla ond in het recreatieplan Yc Dstburgse college van B en raad van Aardenburg vollf erde keelgat geschoten. Studenten Zeeuwsch-Vlaanderen en West-Brabant Oplossing voor „maanlandschap" in 't verschil T erugschroeven Surrogaat „Wachten voor het stoplicht" TERNEUZEN - De nieuwe tentoonstelling in de hal van het stadhuis te Terneuzen is gewijd aan een keuze uit het werk van de te Hoorn woon achtige graficus en schilder Peter de Rijcke, die zijn op leiding ontving aan de Riet veldacademie te Amster dam, voornamelijk in de af deling vrije grafiek. Voor het merendeel be staat zijn tentoonstelling dan ook uit etsen, waarvoor hij de motieven vindt in zijn woonplaats Hoorn met zijn scheepswerven en pittoreske stadsgezichten. Hij geeft die motieven geheel volgens de werkelijkheid weer, vrij droog zelfs en zonder al te veel atmosfeer en niemand zal er moeite- mee hebben het afgebeelde te herkennen. Vaktechnisch zijn Peter de Rijcke's etsen goed en zorgvuldig afgewerkt, maar ze blijven wat de expressie betreft steken in het plaats- jesachtige. In dit genre heeft men al duizenden prenten gezien en als hedendaags beschouwer heeft en de nei ging ze voor kennisgeving aan te nemen; men wordt er nauwelijks meer door be roerd. Deze werkwijze van de graficus Peter de Rijcke met zijn 38 jaar, wekt enige verbazing. Het lijkt alsof al le moderne stromingen in de beeldende kunst aan hem voorbij zijn gegaan. Merkwaardigerwijs blijkt dat niet het geval wanneer hij penseel en olieverf han teert. In een serie schidelrij- en van zijn hand, hier ook aanwezig, blijkt hij wel de gelijk op de hoogte van de trend. Hier ontpopt een brave plaatsjemaker zich opeens als een soort nieuwe wilde die felle kleuren in onstui mige streken op het doek zet, die de vertekening niet schuwt, kortom het expres- - FOTO DE STEM/COR J DE BOER sionistisch gebaar hanteert zonder daarom een dwin gende, overtuigende expres sie te bereiken. Het meest geslaagde doek uit de serie schilderijen, is misschen nog „Voor het rode stoplicht", maar over de landschappen uit Noord- Holland en met watertoren met hun lelijke dissonante kleuren en onbeholpen ver tekeningen, kan men slechts treuren. Rijst na het bekijken van deze expositie dan ook als vanzelf de vraag wie Peter de Rijcke als kunstenaar nu eigenlijk is: de man die de werkelijkheid braaf volgt en weergeeft of de man die de nieuw-expressionistische trend tracht te volgen. De tijd die voor hem hopelijk nog een proces van rijping en zelfontdekking in petto houdt, zal het ons waar schijnlijk leren. Te bezichti gen tot en met 16 maart. WILLEM ENZINCK Geschot Drie Ambachten flink omhoog Van een onzer verslaggevers De ingezetenen van de dis tricten 2 en 3 (het vroegere Axeler Ambacht) krijgen ook Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Morgen (donderdag) organiseert de Zeeuwse Muziekschool te Sas van Gent een voorspeelavond. Evenals vorig jaar gebeurt dit op uitnodiging van de mu ziekvereniging De Verenigde Vrienden in de zaalruimte aan u de Nijverheidsschool aan de Hollandiastraat. Een voorspeelavond is geen uitvoering, maar een onder deel van de opleidingen van de muziekschool. Op deze wijze doen de leerlingen uit de in strumentale sector ervaring op in het 'voor publiek spelen'.- Zowel beginnende als gevor derde leerlingen treden don derdag voor het voerlicht. De instrumenten, die trij- dens deze voorspeelavond aan bod komen, zijn klarinet, sa xofoon, dwarsfluit, piano en koperen blaasinstrumenten. De avond begint om half acht en is vrij toegankelijk. een verhoging voorgeschoteld. Ten eerste moeten zij 6,- per ha. meer dan in 1982 betalen om te komen tot het basisge- schot van 123,- dat voor het gehele waterschap wordt ge hanteerd. Daarnaast moet ge durende 25 jaar 3,37 meer be taald worden zodat in die twee districten het nieuwe dijkge- schot 126,37 wordt, wat altijd nog een verhoging van 8 pro cent betekent. District 1 krijgt hier nu de rekening gepresenteerd voor het indertijd niet doorgaan van de ruilverkaveling waar door pas in een laatstadium nieuwe plannen voor o.m. de waterbeheersing konden wor den opgesteld. „Bij het Axeler Ambacht was men reeds ver der en het zou niet juist zijn die ingezetenen te laten mee betalen aan het wegwerken van een achterstand in district 1", zo werd gisteren van wa terschapszijde toegelicht. Waar men in 1983 niet meer aan kan tornen is de vervui lingsheffing. Die is reeds bij KB vastgesteld op ƒ44,- per inwonerequivalent. Om toch een sluitende begroting te krijgen moest de bestaande post onvoorzien met een kleine 145.000 gulden verlaagd wor den. Ook bij De Drie Ambachten is men niet gelukkig met het rijks voornemen het wegenbe- heer van de waterschappen over te hevelen naar de ge meenten en de provincie. Dat men hiermee niet blij mee is werd reeds herhaaldelijk ken baar gemaakt. „Wij vrezen echter dat aan het voornemen van de minister gevolg gege ven zal worden", zo schrijft het dagelijks bestuur in zijn begeleidingsbrief bij de begro ting 1983. Toch wil het water schap geen afwachtende hou ding aannemen. „De taakuit oefening moet vooralsnog nor maal worden voortgezet", zo is de mening. Reden waarom plannen zijn gemaakt diverse wegen van een nieuwe slijt laag te voorzien. „In ieder dis trict een ongeveer gelijke op pervlakte". De algemene vergadering, waarin o.m. de begroting 1983 wordt behandeld, vindt plaats op donderdag 3 maart in de vergaderzaal van Openbare Werken in Terneuzen. Aan vang 14.00 uur. waar je anders niet aan toekomt. Maar datiii ker niet het belangrijks) legt leraar De Smet uit Karaktervorming bij hem het hoogst teerd. „Leren skiën is niJi eenvoudig. Je moet I doorzettingsvermogen ben. Sommigen komen» de eerste dagen echt Daarnaast is er het in de groep, de sociale trole. Wie uit de toon i wordt tot de orde geroep® En ze voelen zich dii lijk verantwoordelijk de hele gang van 1 gei: 'en een onzer verslaggevers IRDENBURG - Weer is er teravond tijdens de Aar- nburgse gemeenteraadsver- dering gedreigd met een die van wantrouwen tegen wethou Aanleid stelling der me dan nie subsidi* waren 1 Hoew sie als van B e hadden van de en van kader v sociaal toe te vs Ridder dit star '66 - ra. de De diende dat te verzoet worden Deze Clerck uitbars seerd d ex-soci gaat k< van w adres". De R instanti stel ak maar z: dacht. Van Ri een vo wel sul afgewe: binnen verenig best", a als jejel gesteld te laat ook doo De Aa: gistera\ voorste aan de zense g aan te aangele was ecl dat Pvi wilden achtten oeverve ment ffl en will dacht gen. Burg zei zich door d van Pvi hoe GS VOW, c er hier zaagd", pleidoo fracties ze wij; dan ooi Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT AXEL - De gemeenten Axel en Sas van Gent moeten eerst een projektleider aanstellen voor hun gezamenlijke baanlozenprojekt voor de mi nisteries van Sociale Zaken en Welzijn daarvoor groen licht geven. Dat blijkt uit een voorstel van het Sasse college van B en W aan de raad om zo'n pro jektleider aan te stellen. Voor lopig geldt dat voor een perio de van een jaar. Als het pro- jekt goed draait kan de aan stelling worden verlengd. In principe betalen Axel en Sas mee aan het salaris van de be roepskracht naar rato van het aantal inwoners van de twee gemeenten. Overigens valt volgens het Sasse college nog niet te becij feren wat precies de financiële gevolgen van het baanlozen projekt zullen'zijn. Daarvoor is nog te weinig bekend over de verschillende objecten en de animo ervoor van de werk lozen in Axel en Sas van Gent. De Sasse raad bespreekt het voorstel in de vergadering van donderdag 23 februari. Dan ook wil het college af wijzend beschikken op een AROB - bezwaarschrift van de FNV afdeling Groot - Sas. De FNV had bezwaar tegen het verminderen van „de se cretarieservice" op de post kantoren in de kleine kernen. Volgens B en W is het be zwaarschrift niet ontvanke lijk. Aan de jaren durende peri kelen rond de verhuur van het visrecht op de oost - Molen kreek in Westdorpe, waarbij de gemeente, beroepsvisser R. Janssens en hengelclub „De Platzak" elkaar dwars zaten, blijkt nu ook een eind te ko men. B en W leggen een con tract voor dat een uitspraak van de Raad van State in deze kwestie respecteert. Een be langrijk onderdeel van het contract is de instelling van een gezamenlijke beheerscom missie. Een ideaal platform om eventuele problemen uit te praten, vindt het college. De raad moet donderdag tenslotte ook tarieven vast stellen voor de verhuur van afvalcontainers, nu de ge meente een eigen reinigings dienst is begonnen. Iemand liet in zijn bungalf een kopje vallen. Hoevi zou het in zo'n geval niet? beuren dat ze de stukka de afvalemmer depona Daar gebeurde dat niet werd netjes gemeld. Zo de hele groep daar trom een prima indruk gemaal En verder is het lollig, de anecdotes t wel een tijdje mee en ai weer worden opgerakeld: binnenkort een dia- over de skivakantie gehouden. Jammer geen beeld is van het kertje in de sneeuw oi de leerling die achterst ren de berg afkwam, Hl het verhaal is zo ook leut Vo-u een onzer verslaggevers j «DENBURG - „Er wordt of nauwelijks bestuurd in rdenburg. Als we de begro- toetsen aan de beleidsaf- iken van de voormalige van Zes', dan blijkt dat totaal geen visie van het :e uit spreekt". oep lege De leerlingen van de MTS tijdens hun skivakantie. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De MTS in Terneuzen ging op skiva kantie: 51 jongens en meis jes, begeleid door twee lera ren, dartelden een weekje door de Zuidduitse sneeuw. Een even aangename, als riskante manier om de cro- cusvakantie door te komen. Als verantwoordelijk le raar houd je je hart vast. Jongelui, ver van huis, in een gemengd gezelschap. Gaat dat niet mis als ze el kaar 's avonds bezoeken in de bungalows? Ze staan trouwens ook wat onwennig op de ski's. Thuis is sneeuw geen alledaags decor voor de gymnastiekles. Met hoeveel benenbrekers zullen ze thuiskomen? Initiatiefnemer gymle raar H. de Smet had er tevo ren weieens een slechte nacht door. „Ten onrechte", moet hij na thuiskomst vaststellen. Hij en zijn colle ga R. Lammerts hadden het er druk mee, maar er is geen wanklank gehoord, nachte lijke uitspattingen en gebro ken ledematen bleven ach terwege. „Fantastisch zoals die groep zich heeft gedragen", zegt hij achteraf. „De psy chische druk is wel groot. Zeker die eerste dagen liep ik overal op te letten en ben ik zelf niet aan skiën toege komen. Ik zorgde zelfs voor het brood. Allemaal onnodig achteraf gezien". Bijval en waardering van vijf scholieren die hem bij de nabespreking omringen. „We zaten in twaalf bunga lows. Iedereen voelde zich echt verantwoordelijk voor de gang van zaken in zijn baar zullen komen en waar schijnlijk volgend jaar even min. „Dat betekent voor ons een regelrechte ramp. Wij werken met een al tien jaar oude com puter (nog met ponskaarten), waarvoor het onderhoudscon tract verlopen is. Het ding is zo verouderd en gammel, dat hij zo ongeveer met touwtjes en elastiekjes aan elkaar hangt. Philips wil er geen onder houdscontract meer voor af sluiten. Begrijpelijk, want normaal gaan computers vijf tot zes jaar mee." „Wij hebben - sinds de herfstvakantie van 1982 leer krachten een opleiding laten volgen, we waren druk bezig nieuwe cursusprogramma's op te stellen. Ons hele lespro gramma voor een kleine hon derd studenten uit West-Bra bant en Zeeuwsch-Vlaande ren was al afgestemd op die nieuwe computer. De minister teert in op kwa liteit op een terrein (informa tica) waar Nederland in W.Europa toch al niet voorop loopt. Op die manier werkt hij lijnrecht tegen de visies in van allerlei heel vooraanstaande adviescommissies van de re gering, waaronder de commis sie Wagner. Iedereen begrijpt dat zulke beslissingen van de minister demotiverend wer ken op studenten en lesgeven- den", aldus beide heren. Zij kunnen het dubbele ge zicht van Den Haag niet be grijpen. „Enerzijds wordt ons gezegd dat het hoger technisch onderwijs voor de toekomst van het Nederlands en inter nationaal bedrijfsleven van het allergrootste belang is en anderzijds mag je de meest wezenlijke uitgaven om dat onderwijs mogelijk te maken al niet meer doen. Van een onzer verslagge ,;Een ronduit onbe- hofte overval", zo con- udeerde de meerder- tid van de raad gister- rond. CDA-fractie- Kirzitter A. van der liek vergeleek burge- eester Spijkerboer en jn mannen zelfs met Lli Baba en zijn ivers". Met acht stemmen voor en ie tegen (WD, D '66 en 'dA) gaf de raad het college dracht B en W van Oost- irg te trakteren op een brief poten, waarin met klem zal irden geprotesteerd tegen de slaglegging en de manier aarop deze tot stand is geko- en. „Het gaat voor Aardenburg islotte om een plan dat be- igrijk is voor de werkgele- nheid en de middenstand", dus de CDA-er E. Ferket. Zonder enig overleg heeft t gemeentebestuur van astburg beslag laten leggen, n zich een paar dagen later chend op deze gronden te la- n fotograferen. „Het is toch gek dat een college meent op een der te kunr buurger En L. vulde a gewoon Aarden annexei De re '66 ware en richt land Bt grond ir burg be. omdat zijn fin kan vol vraag: 1 is die n aldu: (PvdA), meente plan va laar, die paar ja; Ook I grote t BV. Hi; zijn dat in het s zijn op daar n dan str: talen", i Van onze correspondent GENT - In de Gentse haven is een bedrag van 20 miljoen gul den geinvesteerd voor de bouw van loodsen en van overslag-, en kade-faciliteiten. Aan het Schepen Sifferdok bouwde de NV Stukwerkers een nieuwe loods met een op pervlakte van 12.000 vierkante meter.Ook werd hier ultra moderne overslag-apparatuur geinstalleerd. In het Sifferdok kunnen nu Van een onzer verslaggevers BREDA - De bezuinigings maatregelen van minister Deetman voor het hoger tech nisch onderwijs zullen ave rechts werken op de roep uit het bedrijfsleven om innover ende activiteiten. Dat zegt de schoolleiding van de HTS in Breda, waar ook veel Zeeuws- Vlamingen onderwijs volgen. „De industrie heeft grote behoefte aan goed opgeleide mensen die overweg kunnen met de nieuwste computer technieken. De kans op een goede opleiding daarvoor wordt echter steeds kleiner doordat er nu ook bezuinigd gaat worden op inventaris en faciliteiten voor dit onder wijs", zeggen directiecoördi nator B. Louweren en ad junct-directeur H. Schets. De minister heeft de Stich ting Computerbeheer onlangs laten weten, dat de 9 miljoen gulden die de voorbije drie jaar gespaard waren voor de vervanging van computers voor het hoger technisch on derwijs dit jaar niet beschik- schepen tot 35.000 ton automa tisch gelost en geladen wor den. Een eerste schip dat van de nieuwe mogelijkheden ge bruik gaat maken wordt een dezer dagen al verwacht. De installaties is in eerste instantie bedoeld om graan in zakken te loagen en te laden. Graan is het belangrijkste doorvoer-produkt van de NV Stukwerkers. Ook de nieuwe loods aan het Sifferdok is voorlopig bestemd voor de graanopslag. Van een onzer verslaggevers WESTDORPE - De kans is groot dat Westdorpe binnen kort van het „maanlandschap" aan de Bernhardstraat verlost raakt. Na jarenlang touwtrek ken tussen aanvankelijk de bouwers later de curatoren en de bank, is er nu uitzicht op een oplossing voor het terrein. B en W van Sas van Gent, machteloos in de touwtrekke rij, hopen nu wel op enige in vloed, zo antwoordden ze op vragen van raadslid G. de Buck. Enige geheimzinnigheid wordt daarbij nog wel be tracht, want de gemeente wil ook proberen „zekere finan ciële zaken" in te brengen. Het „maanlandschap" in Westdorpe ontstond jaren ge leden toen een bouwpla'| verder kwam dan een) put, waarin beton we" stort. De omwonenden den zich aan het terrein! onkruid steeds meer f kreeg en waar het spelen was voor kindei en W zijn al erg blij1 oplossing nu in het vei ligt. De Raad voor de markt heeft twee weken] nog laten weten dat j" HTS'en voor de herof van de economie de1 van het nieuw elan ciaal op het terrein vanj formatica. Vergeet het" stellen zij. De HTS zal zijn Ij gramma voor de arn computerkunde (on® van de afdeling elect# niek) moeten terugsd" naar de mogelijkheden# oude computer. „Maar" ding stuk gaat, en dat f vandaag of morgen, d® ten we ons hoofdzakel perken tot theorie, juist praktij kervaring I computers zo belangt] Het klinkt wat moeilijk] moment, dat er duizetwj gevenden hun baan drej verliezen, maar wij gewoon niet meer woord lesgeven als computer niet krijgen'^ de heren Schets en LoiA 'it zei CDA-fractievoorzit- A. van der Bliek gister- hd tijdens de (verlate) be- ingsbehandeling door de ienburgse raad. „Een btelijk stuk zonder enig be- aldus Van der Bliek in beschouwingen bij deze 'oting. Hij weet dit manco een gebrek aan vertrou- tussen de collegeleden. rgemeester W. Lockefeer het volledig met hem s- „Elke gemeente krijgt nu maal het bestuur waar het i vraagt", meende Locke- die toegaf dat het binnen [college van B en W nog niet wil boteren. Hij p® het CDA om begip voor f,beetie college dat einde- IDezig is een echt college te oen en wellicht volgend een voldoende zal krij- an °nze correspondent l?KENS - De Breskense «'vereniging De Vink °P vrijdag 4 maart in PUrant De Fuyck een film- I'a-avond. heze bijeenkomst, Tjm 20.oo uur begint, zal het 'ets bestuurslid B. de F de bekers uitreiken die ikf Zeeuwsvlaams onne ap z'in L film- en dia-avond gepresenteerd door de o m^lag' Jachtopziener «aakman. Zijn onder- V is: vogels. Op deze L waarvoor detoegang I Is-1S iedereen welkom. eigen huisje. Daar hoorde ook bij op de sleutel passen, voor brood zorgen, ruzies de kop indrukken, en noem maar op", vertellen ze eens gezind. Het merendeel herinnert zich hoe zwaar het was, maar ook hoe leuk. En ze willen bijna allemaal weer mee, ook al kost zo'n uit stapje 500 gulden. De mees ten verdienen het reisgeld in het weekend of ontzeggen zich andere dingen om het op tafel te krijgen. Wat is het geheim van dergelijke sportieve school vakanties die meer en meer in zwang raken, en waarbij water- en wintersport de hoogste ogen gooien? Het is natuurlijk een vorm van gymnastiekles, waar ze normaal in Terneu zen niet aan toekomen. Hooguit een beetje skigym- nastiek als voorbereiding, maar dat is surrogaat. „Je moet heel andere spieren aanspreken dan je bij aller lei andere sporten gewoon bent. Om die reden is het puur lichamelijk een goede afwisseling, en een leuke kennismaking met een sport

de Stem | 1983 | | pagina 14