Hoe is het mogelijk! Grensarbeiders nog met lege handen Raad Axel kiest voor Emmabaan EB luister schoolhoofden aan raadsleden: LnFNSDAG 23 FEBRUAR11983 VAN ZEELAND ladio Tijger [lit de lucht gehaald I Dat gebeurde even voor 1vee uur, toen de studio's plot ting bezoek kregen van de T. Deze legde beslag op alle Itzendapparatuur, die met ier, werd verzegeld. )e Baddes bestaat tien jaar I HULST HET ADRES HULST - De gezamenlijke hoofden van de la gere scholen in de gemeente Hulst zien liever dat gemeente gaat bezuinigen op het school zwemmen in plaats van op het vakonderwijs. Zeeuwse bijstands vrouwen Redenen Oplossing Probleem apart Dubbel Chris Monde (FNV): We blijven druk uitoefenen op Den Haag Oude koeien Irriterend Geen begrip Plaatselijk nieuws Axel Heikant Hulst Koewacht Lamswaarde St.-Jansteen T20 PAGINA ZEELAND 2 iever bezuinigen lop schoolzwemmen (ADVERTENTIE) I Van een onzer verslaggevers EKENE - De ook in Oost etuwsch-Vlaanderen popu- lire vrije Radio Tijger uit het ielgische Stekene is gister- om nog onbekende re- jënen, door de RTT (de Beigi- (;he PTT) uit de lucht ge lald. I Naar aanleiding van de jotse etherstilte op de 102 [-band, waarop Tijger zijn togramma's de lucht in- tuurt, kwamen heel wat me- werkers naar de studio om ekijken wat er aan de hand jas. Meteen werd dan ook een ledvergadering belegd, faarin werd besloten toch prder te gaan met de uitzen- ungen. Het reservemateriaal berd tevoorschijn gehaald en tad 18 uur gisteravond ver men de vrije radio weer in |e ether. „We weten niet waarom ze moesten hebben", aldus i woordvoerder van Radio fijger, „die gisteravond nog »r een raadsel stond". In- hiddels is de normale pro- jrammering weer hervat, met [it verschil dat ieder uur de isteraars worden opgeroe- [en om maar vooral lid te lorden van Tijger. „Hoe meer fcensen ons steunen", aldus de ^oordvoerder, „hoe sterker we jaan". I De verzegeling van de uit- pdapparatuur komt des te peer als een verrassing, om- i Jat men in België nu volop be- 'g is met de legalisering van t vrije radio',s. Zoals bekend nn er in Hulst plannen om fendrietal vrije radio's, waar- kider Tijger, op het gemeente lijkkabelnet toe te laten. Van onze correspondent IOOSTERZANDE - De piendenclub 'De Baddes' uit Jüoosterzande bestaat tien jaar en als kroon op dit feit peft de club, die ook jaarlijks pen carnavalswagen bouwt, in Me grote optocht te Klooster- Tande de eerste prijs gewon nen met hun wagen 'El Magie j Dit was de eerste keer in het lange bestaan. In 1978 en 1979 perd de eerste prijs telkens op *n naar na gemist, i In 1973 besloot een viertal Blenden (Peter de Kort, Ger- |e Hoefijzers, Jos van Meele ji Martin Joos) tot de oprich- 6g van 'De Baddes', met als PJ" allerlei gezellige activi- fiten op touw te zetten en mee |£oen aan verschillende eve- Tienten. 6 De groep is uitgegroeid tot in vast clubje van dertien fan, die hun clubhuis hebben Het Witte Huis' te Kloos- ïzande. ■Vele malen hebben ze deel- pnornen aan sportieve wed- Rlden, zoals de zeskamp in foosterzande. De Baddes Brden gezien als een zelf- I in l buurtvereniging en Bjle hoedanigheid waren ze ■ttrmaals present bij de jurtkwis tijdens de Bamis- Pfn- Het prijzen winnen E; no°it op de eerste plaats ptaan, wel de gezelligheid. pties i de benodigde contanten lr.r ae activiteiten in kas te jpgeri werden regelmatig ac- P °P touw gezet, zoals trit st stickeracties, organiseren T Ponyritjes tijdens de Ba- *steesten, parkeerplaatsen Jhuren tijdens de wieler- ■v tr0 verhoop van broodjes ISL e' Ook houden de Bad- |L re8elmatig gaaibolwed- i.,,1Pn' waarvan de laatstge- fWen wedstrijd (tijdens het K 'Open carnaval) een groot pes werd. Alle Kloosterse buurten de- i!,!?66 en bovendien ook de |n jerf' uit Vogelwaarde. kt lit' ng kan men het best tof» ^aar. vinden en elk lid n eigen 'Baddesnaam'. voor een goede BRIL Leverancier voor alle ziekenfondsen Van een onzer verslaggevers Zij schrijven dat in een uitvoerige brief die alle raadsleden in de bus hebben gekregen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuws actiecomité „Vrouwen in de bijstand" heeft besloten om eens per twee weken bij el kaar te komen, afwisselend in Middelburg en Vlissingen. De eerstvolgende bijeen komst vindt vrijdag plaats in het kantoor van de Zeeuwse emancipatiestichting, Nieuw- straat 13 te Middelburg. De bijeenkomsten beginnen steeds 's ochtends om 9.30 uur en zijn voor iedereen toegan kelijk. Het actiecomité is be reikbaar via telefoonnummer 35741 in Middelburg. Maandag zijn vanuit Mid delburg twee bijstandsvrou wen aan een driedaagse voet tocht naar Den Haag begon nen. Het zijn Ada Maller (40) uit Vlissingen en Wilma van de Burg (28) uit Tilburg. Ze hopen vandaag om 13 uur in Den Haag aan te komen voor een gesprek met staatssecreta ris De Graaf. Ze willen op die manier de eisen van de actie voerende bijstandsmoeders onder de aandacht te brengen. Dit naar aanleiding van het B en W-voorstel dat morgen (donderdag) in de gemeente raad komt om het vakonder wijs geleidelijk af te bouwen. Volgens de schoolhoofden komt met deze maatregel de de kwaliteit van het vakon derwijs in het gedrang en bo vendien zou de gemeente meer financieel voordeel kunnen doen met afschaffen van het schoolzwemmen. Voor 1983, zo illustreren de schoolhoofden hun voorstel, is in de begroting voor het schoolzwemmen 47.296 gulden opgenomen. Een kwartier vakonderwijs inle veren brengt maar 30.000 gul den op. „Bovendien", aldus de brief, „zal door het teruglopen van het aantal leerlingen en de aanstaande leerlingenschaal- verhoging het aantal leer krachten heel sterk teruglo pen, waardoor automatisch het aantal uren voor het vak onderwijs ook danig zal afne men. Op grond van dit gegeven kunnen we stellen, dat in de onmiddelijke toekomst het verschil tussen de posten schoolzwemmen en vergoe ding vakonderwijs nog veel groter zal worden". De schoolhoofden kiezen voor behoud van het vakon derwijs om de volgende rede nen: twee kwartier zwemmen kost vijf kwartier van de schooltijd; bij zwemonderwijs zijn vier tot vijf krachten be trokken (chauffeur, onderwij - zer(es) en twee a drie bad meesters); bij gym is slechts één (vak)leerkracht betrokken voor de hele groep (hetzelfde geldt ook voor ondermeer handwerken, handenarbeid en muziek); van drie kwartier gymles gaat hoogstens acht minuten op aan zich verplaat sen (kosteloos) en zich verkle den; de gemeente krijgt de huur van een gymlokaal ver goed van het rijk. Daarnaast voeren de schoolhoofden nog een was lijst onderwijskundige apec- ten aan, die het belang van het vakonderwijs moeten bena drukken. Overigens is de hoge kos tenpost van het schoolzwem men de gemeente ook niet ont gaan. Eerder heeft het college namelijk al aangekondigd dat bestudeerd wordt of ook in het zwemonderwijs gesnoeid kan worden. Het ziet er dan ook naar uit dat een keuze tussen vakonderwijs en schoolzwem men niet aan de orde is, omdat de lagere scholen wellicht op beide voorzieningen zullen moeten inleveren. Wethouder Apers tijdens zijn argumentatie tegen een kamp aan de Emmabaan - FOTO WIM KOOIJMAN Van een onzer verslaggevers NieUlV WOOTlWagenCeTltrum ifl Koewacht AXEL - Het nieuwe woonwa gencentrum in de gemeente Axel wordt ingericht aan de Emmabaan bij Koewacht. Er zal daar, waarschijnlijk bin nen niet al te lange tijd, ruim te komen voor twaalf woon wagens. Een ruime meerderheid van de Axelse gemeenteraad schaarde zich gisteravond met dit besluit achter de meerder heid van het college van B en W. Alleen wethouder P. Apers (uit Koewacht) liet bij de stemming zijn aangekondigde „tegen" horen, evenals zijn plaatsgenoot, CDA-raadslid W. de Smet. Het agendapunt leidde niet tot de verwachte verhitte dis cussie. Wethouder Apers eiste de hoofdrol voor zich op. Na als eerste de Emmabaan te hebben geopperd als lokatie, zwaaide hij kort geleden hon derd procent om toen de te genwind in Koewacht storm achtig bleek: 700 handtekenin gen voor een actiegroep tegen het kamp. Apers voelde zich gisteren geroepen zijn minderheids standpunt te verdedigen. Dat er in Axel een woonwagencen- j trum moet komen vecht hij niet aan. „Ik heb daar zelfs persoonlijk een bijdrage aan geleverd", zei hij. De wethou der bekende te zijn „omge- gaan" na de hevige reacties uit Koewacht. „Dan zeg ik: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Het is onverstandig om voorbij te gaan aan de massale negatieve reacties uit Koewacht. Dat kun je ook de toekomstige bewoners van het kamp niet aandoen. Zo'n kern moet de lokatie accepteren". En daartoe zijn volgens Apers de Koewachtenaren niet te be wegen. De wethouder voerde de Emmastraat in Axel als alter natief op, met vele voordelen. Daaronder: een geleidelijker acceptatieproces in een woon wijk die nog moet groeien. En het simpele feit dat een grote re kern (Axel telt 8000, Koe wacht 2000 inwoners) zo'n kamp beter verwerkt. Apers werd later bijgevallen door de Koewachtse CD A-er De Smet. PvdA-wethouder J. van Schaick was weer eens de gro te opponent van zijn collega binnen het college. „Apers gaat als bestuurder de proble men uit de weg. Dat kun je niet maken. Een afgang om op deze manier in de gunst van de kiezers te willen blijven", al dus Van Schaick, eraan toe voegend dat iedere mogelijke lokatie weerstanden oproept „van enkelen". Apers deed die opmerkin gen af met „goedkoop stem ming kweken, waar ik niet op in ga". Maar hij vond ook het CDA in de personen van A. Kesbeke en A. Ham op zijn weg. „35 tot 40 nieuwe inwoners zullen de gemeenschap Koe wacht niet zo vlug ontwrich ten. Voor ons is dit vergelijk baar met de bouw van twaalf nieuwe woningen. Het enige verschil is de woonvorm waarvoor de woonwagenbe woners kiezen", zei Kesbeke. Hij pleitte wel voor een „in tensieve begeleiding van het integratieproces". Kesbeke en Van Schaick voerden beiden aan dat de woonwagenbewoners zelf de voorkeur geven aan de Em mabaan. Van Schaick: „Ook Apers zegt dat woonwagenbe woners normale mensen zijn. Mogen die dan niet wonen waar ze zelf willen?". Ja, vond een ruime raadsmeerderheid. VEEL GA ik niet weg met carnaval en 't gesticht waar ik pleeg te werken was met die dagen dicht, dus er was 'ns wat tijd om naar een mug te kijken die op het venster zat. Hij trof er geen weer op, want het was fris- kens buiten, maar daar had hij kennelijk niet veel last van. Het beestje was geen cen timeter groot, het lijfje jyas zo dik - of dun als u wift - als een kopspeld. Zoals het een ordentelijke mug be taamt zaten er twee vleugels aan en zes pootjes. Hoe is het mogelij k dat zoiets leeft. Ja ik weet het, er zijn nog veel kleinere beestjes en die leven ook. Maar hoe dat al- - Getekend en gefotografeerd: het zilvervisje. zomneatjesPgeZregeMeLn Om te Even 9root als een mu° maar n°9 P^itrm,en beginnen moet hij zijn eigen warm houden. In 't zonne- ken was het lekker, maar ik had toch geen overschot en hij ook niet denk ik, maar hij kan er beter tegen dan ik. Veel beter, want zijn tem peratuur past zich aan aan de omgevingstemperatuur, de mijne niet, tenminste dat is toch niet de bedoeling. Dat aanpassen van hem geldt binnen zekere grenzen na tuurlijk: koken kan t'ie van zelf niet hebben; kou ver draagt hij beter, maar ook niet tot in het extreme. FOTO ERIK OSSEWAARDE Maar al met al slaagt dat beetje er toch maar in zich te handhaven. Met een tempe ratuur die een ietsje hoger zal zijn dan dan die van de omgeving. Hij zal dus moe ten verbranden of op zijn „'Ulsters: stoken. En voor stoken is stooksel - brand stof - nodig en zuurstof. Een nieuw probleem: hoe kom je daar aan? Laatst merkte iemand op: een gemeente is een instantie die voor iedëre oplossing een probleem heeft, met de mug is het net andersom: die moet voor elk probleem een oplossing heb ben. Heeft ze ook. Brandstof krijgt hij door te eten, zuur stof zit in de lucht overal om hem heen. Dus dat is geen punt, be ter gezegd, dat zou geen punt zijn, als om reden van stevigheid, veiligheid en nog een paar dingen meer, het dier zich niet omhuld had met een luchtdicht pantser, dus het is wel een punt, Moe los je'top. Ergens een onbeschermde plek maken is te riskant, want om goed te werken moet ze uiterst dun zijn en liefst nog groot ook. Nu dus; dan naar binnen met longen of kieuwen zoals wij - totaal oppervlak circa zestig vier kante meter! - of als vissen, 't Zou kunnen op die manier, maar als je door een hele boel buizen de buitenlucht tot diep in ehh lijfje brengt, is het ook opgelost. Trachee- stelsel heet zoiets en het is een systeem exclusief voor de insecten. Dat eten is natuurlijk een probleem apart. Wat het beest ook eet, bloed of suiker of boombladeren, het kan niet schelen, daarmee is het nog geen mug. Dus er moet een systeem zijn om dat voedsel af te breken tot en in zijn bouwstenen en het dan weer op te bouwen tot mug, bij wijze van spreken. Dat gebeurt in het spijs verteringssysteem. Nu ligt niet ieder stukje mug aan dat kanaal dus een nieuw probleem: een transportsys teem om ieder „hoekje" van het dier te bereiken. Ge woonlijk wordt daarvoor een bloedsomloop gebruikt. Opgelost alweer. Er is nog iets: als je gaat verbranden krijgt je afval. Gasvormig afval is wellicht via dat buizensysteem af te voeren, maar vast of vloei baar afval? Nee, geen on verteerd voedsel, dat komt als uitwerpselen uit de darm, maar afval ontstaat bij de verbranding ergens „diep" in het dier. En vaak giftig spul. Afvoeren kan via de bloedsomloop, maar er gens zul je een „fabriekje" moeten hebben om het bloed te zuiverne. Nieren dus, al noemen we dat bij insecten iets anders, het principe is hetzelfde. Van belang is na tuurlijk ook dat zo'n beest van vóór weet wat er van achter gebeurt. Een commu nicatiesysteem dus, oftewel een zenuwstelsel. Met op zijn minst een dubbele functie: doorgeven van informatie - horen, zien, voelen, ruiken, proeven - naar een centraal punt, een soort hersenen, en van daar uit opdrachten geven bij voorbeeld om een poot te verzetten. Dat is bewegen. Dat kun je niet met al datgene wat we tot nu toe genoemd heb ben, dan maar weer iets nieuws erbij: spieren. Spie ren en zenuwen die samen werken, die al werkend brandstof nodig hebben, af val produceren, dus we ko men weer terug bij ons transportsysteem. Maar ik denk dat alles toch met alles samenhangt. Wat is er nog? Groeien, vervellen onder andere. Dat wordt niet geregeld door het zenuwenstelsel, nee daar is een apart systeem voor: het hormoonstelsel. Doot klieren worden stoffen afgescheiden, die worden door het hele beest vervoerd, komen overal, maar alleen op bepaalde plaatsen wer ken ze. Hoeveel hormoon er is moet gemeten worden, an ders komt er misschien te veel. Maar metertjes die al leen maar meten en niks doorgeven zijn goed waar deloos, dus ergens moeten die uitkomsten naar toe en dan daar vandaan naar die klieren terug 't Is toch niet meer uit el kaar te houden! En dat in zo'n beestje. En dan hebben we het nog niet over seks ge had, want dat kennen ze ook. Als je dan zo achter 't glas, net als een ouwe kip, uit de wind en in de zon, dat allemaal zit te overpeinzen, dan zeg je toch: hoe is het mogelijk? En het zijn geen verzinsels, zo zit het in el kaar in zo'n prutske van een mug. Het zit mooi in elkaar, heel mooi. Wij ook trouwens. En als je er dan ook nog mooi bij bent, zeg ik altijd tegen de leerlingen, dan heb je het goed getroffen. Alleen met dat laatste hebben ze het altijd moeilijk. Hoe is het mogelijk! Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/BREDA - De Nederlandse regering blijft de grensarbeiders hardnekkig het bos insturen. De grensarbeiders, die het sinds vorig jaar met 15 tot 20 procent minder loon moeten doen, blijven Den Haag besto ken met eisen en wensen, maar de regering wil er niet aan enige compensatie te ver schaffen voor het verlies, dat zij o.a. hebben geleden door waardevermeerdering van de gulden en waardeverminde ring van de Belgische frank. Onderhandelingen met de Ministeries van Sociale Zaken en Financiën hebben tot dus ver zo weinig opgeleverd, dat de grensarbeiders vanavond om 19.30 in de Pottenberg in Ossendrecht opnieuw bijeen komen om te bekijken of er nieuwe acties mogelijk zijn. „We moeten druk op Den Haag blijven uitoefenen", al dus Chris Monde van de FNV- Hout en Bouwbond te Breda. Den Haag stelt zich op het standpunt dat compensense- rende maatregelen niet moge lijk zijn („waarom de boeren dan wel?", vragen de gedu peerde pendelaars zich af) om dat men dan ook de midden standers en exporterende be drijven een vergoeding zou moeten geven voor eventueel koersverlies bij een re- of de valuatie. Bovendien haalt Den Haag steeds weer deze oude koeien uit de sloot: de lonen van de grensarbeiders zijn de laatste jaren forser gestegen dan die van Nederlandse werknemers en nu pas wordt dat stijgings effect door de monetaire maatregelen ongedaan ge maakt. Zelfs nu er wat achter stand ontstaat, zo redeneert, is er nog geen aanleiding, met een te compenseren. De vakbonden hebben in Den haag wel enkele voor grensarbeiders zeer irriteren de zaken kunnen rechtbreien: Voortaan zal belasting worden geheven over een in komen dat werkelijk is ver diend en niet op basis van een door de belasting vaak wille keurig vastgestelde wissel koers. De belasting zal de grensarbeiders inzicht geven in de manier waarop de omre- kenkoers tot stand is gekomen. De bankkosten kunnen in het vervolg op het inkomsten belastingformulier afgetrok ken worden. Zoals bekend wordt de grensarbeider bij el ke betaling geconfronteerd met bankkosten, eerst in Bel gië (vijf gulden) en dan nog eens in Nederland (6,50 a 7 gul den). De andere grieven van de grensarbeiders ondervonden in Den Haag nog geen begrip. Zij betroffen o.a. de afdoening van ww, invaliditeits- en ouderdomspensioenaanspra ken, aparte doorlaatpost voor grensarbeiders diplomapro- blematiek etc. Vanavond in Ossendrecht zal een vertegenwoordiger van de Districtsadviescommissie van de grensarbeiders de nog bestaande knelpunten uitvoe rig toelichten. Soos alleenstaanden - Zater dag 26 februari houdt de soos voor alleenstaanden een gezel lige ontmoetingsavond in Den Dullaert in Hulst, dus niet zo als gewoonlijk in De Halle te Axel. Er wordt bingo gespeeld en een loterij gehouden. De dansmuziek wordt verzorgd door De Williams. De soos be gint om 20.00 uur. Dansen - Vanavond in 't Heike een dansavond gehouden voor iedereen van 50 jaar en ouder. De muzikale begeleiding is in handen van Heijmans Muziek en begonnen wordt om 19.30 uur. Kaarting - De kaartclub Har ten Aas hield een kaarting bij Ron de Vilder waaraan 29 kaarters meededen. Uitslag: 1. J. Hoogstad, 2. Th. de Rijk, 3. J. Asselman, 4. mevrouw Roe- lands-Thijs, 5. Fr. Zegers. Sjoelen - In het café-restau rant bij Ron de Vilder speel den de leden van de sjoelclub een wedstrijd. Uitslag: 1. me vrouw Van de Voorde, 2. me vrouw Van Ecke, 3. mevrouw Kayser, 4. mevrouw Leen- knecht, 5. mevrouw Van der Heijden. De volgende wed strijd is gepland voor vrijdag 4 maart. Prijskaarting - Aan de prijs- kaarting in de kantine van de Stadsschuur, die werd gehou den door de vrijwillige brand weer, namen 16 kaarters deel. L. van Hecke uit Nieuw Na men behaalde de eerste prijs. Filmclub - De Filmclub Hulst houdt morgenavond weer een bijeenkomst ten huize van Miel Samam, Zoutestraat 44 in Hulst. Vertoond wordt een in structiefilm over tekenfilms, gevolgd door twee tekenfilms die in 1979 werden bekroond bij de tien beste Nederlandse animatiefilms. Aan de hand van dat alles gaan de filmlief hebbers daarna zelf aan de slag om te proberen een teken film in elkaar te zetten. De bij eenkomst begint om 19 uur en iedere smalfilmliefhebber is welkom. Schaakvereniging - De leden van de Schaakvereniging Hulst speelden vrijdag weer tegen elkaar met de volgende resultaten: T. Bertram-W. Kenti 0-1, P. van Ginneken-P. Piasmans W. Schille- mans-L. Reijnen 0-1, N. Frij- hoff-L. Vogelaar 0-1, C. Voge- laar-J. Schellemans 0-1, P. Dhondt-W. van Denderen 0-1, H. Dumont-H. Francken 0-1, J. van Groenensteijn-C. van Gasse 0-1 en M. Misseghers-A. van opstal 1-0. In groep A gaat W. van Denderen aan de lei ding, terwijl in groep B N. Frijhoff de lijst aanvoert. EMM - Muziekvereniging Eendracht Maakt Macht heeft de jaarlijkse feestavond ge houden in verenigingsgebouw De Vlaschaard. Er werden spelletjes gedaan en na een etentje werd er bingo ge speeld. later op de avond was er voor de ouderen gelegen heid voor een dansje. FNV-belastingservice - Voor de FNV-leden bestaat de mo gelijkheid hun aangiftebiljet inkomstenbalsting te laten in vullen door het belastingteam. Het is gratis. Opgeven bij G. van Goethem, Nieuwstraat 125, Koewacht. Gezinsdag NCB - Vrijdag 25 februari houdt de NCB afde ling Lamswaarde, samen met de plaatselijke KVO-afdeling, een gezinsdag. De leden en hun wederhelften hebben eerst om 18.30 uur een feeste lijke maaltijd in café De Vier Jaargetijden. Daarna verzor gen enkele leden van de KPJ een gezellige kwis. Vervolgens is er gelegenheid tot dansen. Bejaardenschieting - De Bond van Ouden houdt woensdag 23 februari een bejaardenschie ting in De Warande. De in schrijving begint om 13.00 uur terwijl de eerste pijl om 13.30 uur wordt afgeschoten. Kleinvee - Op de dag van de jaarmarkt, donderdag 3 maart, wordt naast de jaar markt voor vee en paarden, een kleinvee-tentoonstelling gehouden in gemeenschaps centrum De Warande. Aan de ze expositie kan worden deel genomen met honden, katten, konijnen, cavia's en vogels, maar niet met pluimvee. Een deskundige jury zal tussen 14.00 en 16.00 uur het aange voerde beoordelen en de prij zen toekennen. De 'winnende' eigenaar krijgt een geldbedrag en een diploma. Evenals vorig jaar wordt weer een aanvoer van meer dan honderd stuks verwacht.

de Stem | 1983 | | pagina 13