de4in1krant Zeeland gaat door met procedure VOW Oponthoud bij plannen derde dubbeldekker )e stem PROTESTMARS OP DEN HAAG Braks en Kamer botsen over Zeenwse oester PZEM MOET EIGEN ROTZOOI MAAR DE STEM Braks neigt naar zoute Grevelingen ijlerdam rok kwart niljoen )ezoekers DINSDAQ 22 FEBRUAR11983 ee^V^ II VERGUNNING VERLEEND VOOR BOUWPUT Smit-Kroes wil vragen beantwoord zien 1 ITIONAL tste ter wereld, c in Nederland. bij executie sche materialen ormeubilair OOSTBURG - Oostburg is de eerste Zeeuwse gemeente die weigert vrijwillig mee te werken aan een provinciaal bodemonderzoek van een voormalig gasfabriekterrein. Geen woningen „Onzin" Protest Bijstandsvrouwen gaan door met voettocht Herverdeling Minister: Ik doe mijn best al" Gereed Verontrust Braks over Oesterdam: Varianten met zand nog niet aan de orde pAGBuAS .COP Zw.3V'EST \ED£"wA\C if VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 en een 3TS1 ogarts :8-83Ï Van een onzer verslaggevers kflDDELBURG - Gedepu- Lrdt. Staten van Zeeland Left de NV Westerschelde lOeververbinding vergunning verleend voor het bemalen Ivan een bouwput in Hontenis- Deze bouwput moet als aan- L dienen bij de bouw van het luidelijke aansluitingspunt |ian de Vaste Oeververbinding Kesterschelde. 1 Het verlenen van een ver- lunning voor het bemalen van (rondwater betekent dat de Lvincie Zeeland, zoals al Lder aangekondigd, onver- fort doorgaat met de voorbe reidingen van de bouw van deze omstreden verbinding. Gedeputeerde Staten heb ben de Tweede Kamercom missie voor Verkeer en Water staat inmiddels een uitgebreid schriftelijk antwoord ge stuurd op vragen die tijdens het overleg met deze commis sie gesteld werden. Uit de ant woorden blijkt dat de provin cie wil dat de ultieme datum van 30 juni wordt losgelaten. Zoals bekend is 30 juni de uiterste dag waarop met de bouw van de brug-tunnel be gonnen had moeten worden, wanneer de regering zich po sitief was blijven opstellen. Gedeputeerde Staten vinden nu dat meer tijd nodig is om de alternatieven uit te kunnen werken die de provincie op ta fel heeft gelegd. Uit de Zeeuwse antwoorden blijkt dat de bouw van de Doel-tunnel in België, waartoe vorige week definitief is beslo ten, een negatief effect heeft op de exploitatieramingen voor de WOV. Men verwacht dat de Doel-tunnel elf procent van het verkeer van de WOV zal afsnoepen. GS staan in hun beantwoor ding ook uitvoerig stil bij de verschillende enquetes die in Zeeüwsch-Vlaanderen zijn gehouden. Zo wordt gewezen op het onderzoek van De Stem en de Hulster stichting Ge- meenschapswerk waaruit zes- enhalf jaar geleden bleek dat twee-derde van de Zeeuws vlamingen voor de aanleg van de WOV was. Verder worden door middel van reacties van het ETI-Zee- land en het provinciaal op- bouworgaan op tal van punten de waarde en objectiviteit be twist van de enquete die Pol van de Vijver twee jaar gele den hield. De Tweede Kamercommis sies voor Verkeer en Water staat en Financiën overleggen woensdag met de ministers Smit-Kroes en Ruding over heropening van het WOV- overleg met Zeeland. Oostburg werkt niet mee aan gifonderzoek Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Minister Smit-Kroes heeft de Zeeuwse bestuurders opnieuw recht tegen de haren in gestreken. Zij wil pas over de bouw van de nieuwe dubbeldeks veerboot beslissen, nadat vanuit Zeeland is geant woord op een reeks van van het bouwontwerp. Volgens de Zeeuwse vloot- gedeputeerde J. de Voogd (VVD) vraagt de bewinds vrouwe (tevens partijgenote) naar de bekende weg. Hij was het gisteren eens met de sta tencommissie voor Verkeer en Waterstaat, die de handelswij ze van de bewindsvrouwe uit legde als „vertragingstaktiek". Gedeputeerde De Voogd: „Ze komen met vragen die we in het overleg met Rijkswater staat al hebben uitgevlooid". Hij verklaarde dat nu sprake is van achterstand op het werkschema, dat er op gericht is de boot in 1985 in de vaart te brengen. „Zelfs de mogelijk heid om tijd te winnen door nu vragen over versoberingen Wethouder Thomaes: onzin. Gedeputeerde Boers- Ita:. locatie toch voordra- en. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM itkamera's, ipnamen •eeldkamera's, ipnamen ggevoelige ieffilm ipnamen, (eeldkamera's l 2 ■I mm (BH na cr'-: J Van een onzer verslaggevers IERIKZEE - De pijlerdam- i-aanbouw in de Ooster- iheldemonding heeft vorig lar een kwart miljoen bezoe- ers getrokken. Rijkswaterstaat organiseer- 843 excursies, zowel na de Ww van de stormvloedke- ng als na de Philipsdam en Oesterdam bij Bergen op oom. bosbouw, de aannemers- 'mbinatie die de pijlerdam ouwt, hield 203 rondleidin- iruari 1963 te 11.00 HACON BV gevestigd te irrekroos 23 worden vet goederen, te weten: zal worden aangeboden •laats aan bovenstaand ontant zonder opgeld- n uur voor de verkoop htigen. st met de executie, '^VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Pntoren J'erneuzen, Hulst en Goes. Tressen en telefoonnum mers op pagina 2. lactle 'neuzen: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- J (Plv. chef), Frank Dey, nar ,e. SchiPPer. Cor de O0'0), Ton Koomen ™d)- Hulst: Eugène Ver- i .,en' Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. "vicepunten tosterzande: mevr. Neve Alexanderstr. 4, 01148- 'vertentie-expl. Pecteur Zeeland: C. Me- Dri\/6 011 Zn.QRQin Van een onzer verslaggevers Reden daarvoor: de extreem hoge kosten die aan de onderzoeken en de eventuele sanering van het gebied aan de Zuidzandseweg, waar de in 1949 gesloten PZEM-fabriek heeft ge staan, voor de gemeente zijn verbonden. „De PZEM, een semi-over- heidsbedrijf met reusachtige reserves, moet maar zorgen voor het opruimen van de eigen rotzooi", zo vertolkt de Oostburgse wethouder van Fi nanciën, J, Thomaes, het standpunt van zijn gemeente bestuur. „Er bestaat tenslotte altijd nog zoiets als het princi pe dat de vervuiler moet beta len". Hoewel vorig jaar uit een eerste oriënterend onderzoek is gebleken dat de bodem on der de voormalige gasfabriek stoffen bevat die er niet thuis horen, bestaat er volgens B en W van Oostburg geen enkele aanleiding tot een peperdure sanering. Van de totale kosten, zo'n 250.000 gulden, zal Oost burg bijna twee ton moeten bijdragen. Omdat het betrokken ter rein meer dan een halve kilo meter buiten de bebouwde kom van Oostburg ligt en er geen plannen bestaan er ooit woningen neer te zetten, stel len B en W zich op het stand punt dat de giftige stoffen in de bodem geen enkele bedrei ging vormen voor de volksge zondheid. Milieugedeputeerde mr. J.P. Boersma is echter van plan de lokatie aan de Zuidzandseweg wel degelijk bij minister Win- semius (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu) voor te dragen voor het saneringsprogramma 1983/ 1984. Er zou namelijk het ge vaar bestaan dat het gif in de grond wordt opgenomen door de cultuurgewassen die in de omgeving worden geteeld. Wethouder Thomaes wenst een dergelijke opvatting ech ter „onzin" te noemen. „Best mogelijk dat er een enkel pro millage in een paar suikerbie ten terechtkomt. Maar wat dan nog? Samen met al die an dere honderdduizenden bieten die in de fabriek worden ver werkt, zal er in de suiker echt niets meer van te merken zijn. Een dergelijke reden recht vaardigt in elk geval niet een aanslag van bijna twee ton op de portemonnee van de ge meente Oostburg". Dat Oostburg van de onder- zoeks- en saneringskosten zelf tachtig procent moet betalen, is het gevolg van de onlangs door de Zeeuwse staten aange nomen nieuwe financierings regeling voor het sanerings programma van voormalige gasfabrieklokaties in de pro vincie. Diende bij de oude re geling een gemeente tien pro cent van de kosten op te hoes ten, sinds kort moet eerst tien gulden per inwoner worden opgebracht, en daar bovenop nog eens tien procent van het resterende bedrag. Toen de statencommissie voor het milieu de nieuwe re geling behandelde, protesteer de Thomaes (in zijn functie als VVD-statenlid) namens de Zeeuwse gemeenten dan ook fel, maar hij vond geen meer derheid voor zijn bezwaren. Het Oostburgse gemeente bestuur zal zijn opvattingen per brief kenbaar maken aan minister Winsemius. De be windsman van Milieuzaken moet dan in laatste instantie beslissen of de gemeente al dan niet gedwongen zal wor den de twee ton voor de bo demsanering op tafel te leg gen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Braks (Landbouw en Vis serij) neigt er sterk naar te kiezen voor een zoute Gre velingen. De regering neemt daarover nog in elk geval dit jaar een besluit. Die mededeling deed minis ter Braks de Kamer in ant woord op vragen van de leden Eversdijk (CDA) en Te Veld huis (VVD). Te Veldhuis in formeerde naar de conflicte rende belangen op Braks' de partement, te weten die van landbouw (zoet) en visserij (zout water). Braks: „Ik moet nu zelfs nog meer belangen zwaar mee la ten wegen, want natuurbe houd en recreatie vallen nu ook onder dit departement. Maar de zoet-watervoorzie- ning voor Schouwen Duive- land kan ook bij een zoute Grevelingen worden veiligge steld". Met Te Veldhuis was Braks het eens dat deze mogelijkheid (aanvoer van het zoete water met een pijp, bijvoorbeeld uit het Markizaatsmeer) vooral op haar kostenaspecten moet worden beoordeeld. Deze op merkingen van Braks liggen in het verlengde van uitspra ken die zijn directeur Visserij en, ir. Tienstra, enige tijd gel den in een interview met De Stem al deed. Braks benadrukte overigens gisteren, dat ook minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) een heel dikke vinger in de Grevelingenpap heeft. „Zij is tenslotte verantwoor delijk voor het water kwali- „eitsoeheer". De bijstandsvrouwen Ada Maller (rechts) en Wilma van der Burg bij hun vertrek vanaf het station in Middelburg Van onze correspondente ZIERIKZEE - Ondanks pijnlijke kui ten, blaren op de voeten en een omweg van twintig kilometer zetten twee bij standsvrouwen hun protestmars tegen de bezuinigingen van Middelburg naar Den Haag vandaag voort. De voettocht van de 40-jarige Ada Maller uit Vlissingen en de 28-jarige Wilma van der Burg uit Tilburg begon gistermorgen rond negen uur in Mid delburg. Rond zeven uur 's avonds arri veerde het tweetal, getooid in gele slo pen met daarop 'verklarende' tekst, bij het eerste tussenstation in Zierikzee. Hun protest geldt onder meer de verho ging van de tarieven voor het openbaar vervoer. Ze spreken van onsympathieke, maar ook leuke reacties tijdens de voettocht. „We kwamen in een café en wilden daar pamfletten uitdelen. Iedereen reageerde heel koel en de bazin verdween zelfs in het achterhuis. Bovendien moesten we een paar keer de greppel induiken voor de rijkspolitie want we liepen langs de snelweg. Maar verder ontvingen we toch wel aardige reacties zoals van vrachtwagenchauffeurs die hun duim opstaken. Bij Goes deelden andere bij standsvrouwen soep uit". - FOTO JAAP WOLTERBEEK De twee vrouwen gaan in ieder geval onverdroten verder. „Desnoods krui pend", verzekert Ada Maller resoluut. De bedoeling is dat het tweetal van avond rond elf uur in Rotterdam arri veert. De volgende dag (woensdag) gaat de tocht naar Den Haag waar de bij standsvrouwen - inmiddels waar schijnlijk bijgestaan door meerdere sympathisanten - om 13.00 uur bij Joop den Uyl op het Binnehof worden ver wacht. Onder politie-escorte worden de vrouwen later in de middag naar staatssecretaris de Graaf van sociale zaken in de Zeestraat in Den Haag ge bracht. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Braks (Landbouw en Visserij) is gis teren flink in aanvaring geko men met de Tweede Kamer. Een ruime Kamermeerder heid (CDA, VVD, PvdA en SGP) wil dat de bewindsman zich positiever opstelt tegen over een uitbreiding van de Zeeuwse oesterkweek. Braks voelt daar niets voor in verband met de nu nog in de Oosterschelde heersende oes terziekte en de onzekerheid over de toekomstige groei-om- standigheden van de oester. Niettemin toonde hij zich be reid de door Eversdijk (CDA) en Van Rossum (SGP) inge diende motie „zo goed moge lijk" uit te voeren. „Met de klemtoon op die drie woor den," aldus Braks, die er geen geheim van maakte de Kame ruitspraak een minder pretti ge verrassing te vinden. De vaste Kamercommissie voor de Visserij nam gister middag ruim de tijd om met Braks over uitbreiding van de oesterkweek te debatteren. Tot nu toe is de kweek van de ze schelpdieren geconcen treerd bij een klein clubje kwekers, verenigd in Vervoex, dat na de strenge winter van '63 op eigen risico de oester kweek voortzette. Braks, die zich vorig jaar als Kamerlid ook nog inzette voor doorbreking van dit monopo lie, toonde zich nu aanmerke lijk terughoudender. In zijn beantwoording van de eerste termijn, toen CDA en SGP hun motie al hadden inge diend, stelde Braks dat pas na de afsluiting van de Ooster schelde de inspecteur der Do meinen misschien wat perce len 'inneemt' van huurders die zich niet aan hun huurcon- v<"bhen gehouden. Een deel daarvan zou dan in handen kunnen komen van oud-kwekers die over vol doende vakkennis beschikken en kunnen aantonen dat ze in staat zijn die percelen renda bel te exploiteren. De nagenoeg Kamerbreed gesteunde CDA/SGP-motie gaat echter verder: zij vraagt de minister reeds nu alle per celen op de Yersekebank te in ventariseren, na te gaan wie belangstelling heeft daarop weer te gaan kweken om ver volgens op grond van die ge gevens nog dit kalenderjaar een herinrichtings- en herver delingsplan op te stellen. Braks: „Dat lijkt een onder steuning van mijn beleid, maar dat is het niet. 1/ vraagt van mij nu al plannen, maar ik heb nog geen kijk op de si tuatie. Dat inzicht komt pas na '86". Eversdijk bestreed direct daarop de suggestie van Braks, dat de Kamer te snel gaat. „Wij willen ook geen si tuatie van vrijheid, blijheid. Maar we willen de plannen wel gereed hebben op het mo ment dat de oestercultuur kan worden uitgebreid". Van Ros sum vulde dat nog aan met de stelling: „Wat u nu doet leidt tot verwaarlozing van de per celen". Braks daarop: „Als dat het geval is, moet ik uw op merking zeer serieus nemen. Ik zal dat nog een keer na gaan". Braks was er daarmee nog niet, want in tweede termijn kwam ook het VVD-Kamerlid Te Veldhuis nog met een mo tie, die de regering een uitvoe rige analyse vraagt van de meest gewenste bedrijfsom vang en in het verlengde daar van duidelijke criteria voor perceelsuitgifte en -huur. Braks: „Ook aan deze motie heb ik volstrekt geen behoefte. Ik doe mijn best al voor de schelpdierenkweek". al prijsopgave aan de werven te vragen wordt ons onmoge lijk gemaakt". De minister wil onder meer weten of het mogelijk is de vaarsnelheid terug te brengen tot vijftien knopen en of met vijf in plaats van zes motoren kan worden volstaan. PSD-di- recteur D. Oostinga sprak er, afgezien van de veiligheidsas pecten, twijfels over uit of twee overtochten per uur dan nog mogelijk zullen zijn. Tot de vragen van de minis ter behoren ook suggesties om te bezuinigen op slaap- en dagverblijven voor de beman ning, op inrichting van de ma chinekamer en op afmeerlie- ren. Verder geeft de minister een hint om te bezuinigen op personeel (automatisering) en op de capaciteit van de brand stoftanks. Ze wil ook een prijsvergelijking met de klei nere veerboot Molengat die de verbinding tussen Den Helder en Texel onderhoudt. De statencommissie zag gis teren als enig lichtpuntje dat er niet meer gerept wordt over het voornemen geen salon op de boot te bouwen. Maar ver der reageerde men boos en verontrust. Vooral het CDA- statenlid Th. Baert sloeg met de vuist op tafel: „Dit gaat echt een bezuiniging worden ten koste van dienstverlening, service en veiligheid. Een ramp voor het Interzeeuws vervoer. De reactie kan voor mij niet hard genoeg zijn". Heel anders van toon rea geerde zijn partijgenote H. Re- mijn - De Badts. Zij consta teerde dat het werkschema door het oponthoud volledig op de tocht wordt gezet en kwam met de suggestie om de dub beldekker nu maar even te la ten rusten totdat meer duide lijkheid bestaat over de vaste oeververbinding. Daar wilde men echter niets van weten. G. de Vries-Hom- mes (PvdA) vroeg zelfs om een debat tijdens de statenverga dering van vrijdag om een ge peperde reactie naar Den Haag te kunnen sturen. Ook dat vond men echter niet zo verstandig. Afgespro ken werd dat Gedeputeerde Staten de minister zo snel mo gelijk een antwoord op de vra gen sturen. Volgens gedepu teerde De Voogd kan die tech nische informatie op 8 maart voor verzending gereed zijn. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Braks (Landbouw en Visserij) gaat er nog steeds vanuit dat de Oesterdam tussen Tholen en Zuid Beveland met steen in plaats van met zand zal wor den gesloten. De bewindsman verklaarde dat gisteren tijdens de behan deling van zijn visserij begro ting. „Varianten met zand zijn nog niet aan de orde. Ik geef u dit als mijn formele stand punt", zo zei hij de Kamer commissie. Eversdijk (CDA) leek op dit punt zo zijn twijfels te hebben. „Dat betekent wel dat mevrouw Smit-Kroes met een flink gat zit. Maar ik be grijp natuurlijk wel dat dat uw eerste zorg niet is". In Den Haag wordt al gerui me tijd als vaststaand aange nomen dat de regering voor de tientallen miljoenen goedko pere zandsluiting kiest, die evenwel voor de visserij (ver zanding van de mosselperce len) ernstige nadelen heeft Ook over het tijdstip van sluiting van de Oesterdam (voor of na voltooiing van de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde) is nog dis-

de Stem | 1983 | | pagina 9