|Dow halveert Westdorpe wil meer leven in de brouwerij SLEUTELEN VOOR 'TREKKERTREK' Braks: Meer promotie voor schelpdieren MIDD ()RT «^ZEEUWS Vraag naar hulp maatschappelijk werk stijgt fors ffltlflDi ll dertig Rotterdammers in Terneuzen Jongetje van 7 jaar door ijs gezakt en verdronken BlSflM VAN ZEELAND ONS MOEDER CONNY H.G. JR KGB-CHEF (Hotelier gedood door I instortende [schoorsteen politierapport TERNEUZEN/ROTTERDAM - Dow Chemical gaat de personeelsbezetting van zijn Europese Ontwerp- en Constructiebureau (gevestigd in Rotterdam) geleidelijk halveren. Stichting kanaalzone: Gestraft voor zuinigheid Activiteitengroep in oprichting Plaatselijk nieuws Philippine Sluiskil Terneuzen Westdorpe Zaamslag Kokkelmarkt trekt weer aan T27 PAGINA ZEELAND 3 Izoenenl ubileum. receptie, ing, overwinning, or mag best eens p de pagina s dat met en duur 6 regels kosten 'n tekst op, belt nze bi|kantoren of de balie. Een grote regel iiplaatsen van een -toeslag Bij niet 2,50 adm kosten kantoren Hulst, 140-13751, tel. 01150-17920 01100-28030. t te geloven, maar t is waar, irdt vandaag 43 jaar, harte gefeliciteerd en Pim, Hartelijk gefeliciteerd-" Lentes. Dus mensen jf nu maar binnen' int haar 1 e rijles gaat ginnen. jder, moeder, Monja, ic en ome Cor. oeten aan de dge-sociëteit De lordouwertjes. >ed constructie- iactiviteiten Fan een onzer verslaggevers VESTENSCHOUWEN - [De 33-jarige hotelier Leen- Idert van de Zande uit Wes- Itenschouwen is gisteren tijdens verbouwingswerk zaamheden aan zijn hotel [gedood als gevolg van ver- [wondingen door brokstuk ken van een instortende "schoorsteen. Hij overleed een half uur later [in een ziekenhuis in Zierikzee, [aldus de politie. [TERNEUZEN - Van de lage- |re school De Stelle aan de tfagnerhof zijn tijdens het weekeinde zeven ruiten in- [gegooid. De schade bedraagt drieduizend gulden. Van een onzer verslaggevers Een deel van het Rot terdamse personeel (185 mensen sterk) zal, zoals eerder gemeld, ten koste van 'contractors' in Ter- neuzen aan het werk gaan. Dertig medewer kers zitten al in Zeeuwsch-Vlaanderen en dat wordt wellicht permanent. Ingeleende krachten komen zo bij Dow Terneuzen voorlo pig niet aan bod. De halvering van het bureau kan volgens een woordvoerder van het be drijf op den duur echter posi tieve gevolgen hebben voor 'contractors'. „We gaan het met minder eigen mensen doen. Als het werk toeneemt, zullen we des te eerder weer contractors nodig hebben". Geen ontslagen Gedwongen ontslagen zul len er volgens de woordvoer der niet vallen. Dow doet er enkele jaren over om de maat regel door te voeren. Natuur lijk verloop, vrijwillig ver vroegde pensionering en over plaatsingen zouden voldoende soelaas moeten bieden. In een brief aan het personeel van de het betrokken bureau schrijft directeur J. Hughes dat men ervan verzekerd kan zijn dat Dow ernaar streeft de gevol gen van deze maatregelen voor de betrokken personeels leden zo beperkt mogelijk te houden. De maatregel is een gevolg van de gewijzigde strategie van Dow Chemical in Europa. Enerzijds legt het concern meer nadruk op gespeciali seerde produkten, anderzijds wordt er minder geïnvesteerd in de bouw van fabrieken van bulk-chemicaliën. Bedoeling is mettertijd een kerngroep te creëren die in staat is hoog-technologische projecten te behandelen of die toezicht en controle kan uitoe fenen daar waar minder hoog technologische projecten wor den uitgevoerd door een inge huurd ingenieursbureau. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In drie jaar tijd is de vraag naar hulp van de stichting maatschap pelijke dienstverlening mid den Zeeuwsch-Vlaanderen met ongeveer zeventig pro cent gestegen: van 828 'ge vallen' in 1980 tot 1402 in 1982. Al die tijd heeft de ka naalzone-stichting met een zelfde aantal mensen ge werkt, zeven-en-een-half. Nu dreigt zelfs een mede werker ontslagen te moeten worden omdat de drie ge meenten (Axel, Sas van Gent en Terneuzen) weige ren het tekort op de begro ting voor hun rekening te nemen. „Dat terwijl we steeds hebben gewerkt met het idee: je moet zuinig omgaan met gemeenschapsgeld. We hadden wel tien mensen in dienst kunnen hebben, maar zijn daar niet aan begonnen. Voor die zuinigheid worden we nu gestraft" zegt een verontwaardigde voorzitter J. de Feyter van het stich tingsbestuur. Zoals gemeld heeft de stichting beroep aangete kend bij de gemeenten tegen de weigering om het begro tingstekort (24.000 gulden) aan te vullen. Het bestuur vindt het kwalijk dat de ge meentebestuurders in de ka naalzone geen duidelijke prioriteiten durven te stel len, „Daaraan zijn ze nog steeds niet toegekomen. Er is geen beleid, terwijl toch dui delijk zou moeten zijn dat in deze tijd, ook gezien de vele hulpvragen, maatschappe- 'jk werk voorrang moet krijgen". Bij pogingen om het be lang van hun werk aan te tonen, zijn maatschappelijk werkers gehandicapt door het feit dat hun 'dankbare cliënten' over het algemeen niet geneigd zijn op de bar ricaden te gaan. Het werk is en blijft anoniem: wie durft ervoor uit te komen dat hij de hulp van maatschappe lijk werk nodig had? De kanaalzone-stichting wijst er ook nadrukkelijk op in het nadeel te zijn ten op zichte van oostelijk en westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren. Niet alleen zijn daar relatief meer maatschappe lijk werkers actief, ook heb ben de gemeenten in die ge bieden besloten om de be grotingstekorten (ontstaan door de bezuinigingsdrift van het rijk) nog wel bij te passen. Wie de dupe wordt als de 'kanaalzone' inderdaad een medewerker moet ontslaan, is nog niet helemaal duide lijk. Vast staat wel dat meer en meer ingewikkelde pro blemen op de hulpverleners afkomen. Relatieproblemen staan meestal niet los van rode cijfers in een huishoud boekje. Veel cliënten uit die categorie blijven langdurig een beroep doen op de stich ting om hun budget te bewa ken. Drempelvrees „Het zou er wel eens op kunnen neerkomen dat je daarin gaat kappen", zeggen de beroepskrachten met pijn in het hart. In de praktijk zal dat vaak neerkomen op doorverwijzing naar ge meentelijke sociale diensten. En daarvan zijn veel cliën ten al afhankelijk voor een uitkering. De drempelvrees om er ook met andere pro blemen aan te kloppen is groot. „En je raakt toch ver zeild in de formele regeltjes, ambtenarij". Het risico bestaat verder dat sommige cliënten te recht komen in de tweede lijns-gezondheidszorg (bij voorbeeld psycho-therapie) en ook daarmee is het maat schappelijk werk niet ge lukkig. „Wij zijn nu vaak de eerste sluis en zo hoort het ook en moet het blijven. Maatschappelijk werk is 'al gemeen' en de mensen hier zijn van alle markten thuis", aldus bestuur en beroeps krachten van de stichting. Van onze correspondent WESTDORPE - Een groep van (voorlopig) tien perso nen gaat ervoor zorgen dat er voortaan wat meer te be leven zal zijn in Westdorpe. Naast culturele activiteiten zullen sportieve en recrea tieve evenementen worden georganiseerd. Het ligt in de bedoeling de ingezetenen, naar leeftijds groepen, zoveel mogelijk te betrekken bij die activitei ten. Dit besluit is het resul taat van een eerste bijeen komst, die tot stand geko men is op initiatief van SKW-medewerker Guido de Maaijer. „Het publiek wil meer ac tiviteiten in Westdorpe en vraagt de plaatselijke vere nigingen plannen te maken voor alle dorpsgenoten, zo wel voor de bejaarden als voor de kleintjes", aldus Guido de Maaijer. Hij was al van verscheidenen zijden benaderd om de ontspan ningsmogelijkheden in Westdorpe uit te breiden en zo wat meer leven in de brouwerij te brengen. De ac tiviteitengroep heeft nog een voorlopig karakter. Over enige tijd, wanneer de eerste activiteiten ter plaatse tot een goed eind zijn gebracht, zal een bestuur gevormd worden. Maar de activiteitengroep in oprichting wil eigenlijk dat het Westdorps vereni gingsleven zich meer mani festeert. De leden van de groep zullen trachten het publiek - en met name de Westdorpenaren -,de weg naar het verenigingsgebouw weer te laten vinden. Toneel Dit laatste lijkt inmiddels de goede kant op te gaan. Voor toneelvoorstellingen die in Concordia werden verzorgd, bleek een ruime belangstelling te bestaan, evenals voor een bonte avond door het eigen jeugd werk. Er komt trouwens nog meer toneel: zaterdag 23 april treedt Esmoreit uit Philippine in Westdorpe op. Via het SKW zullen bin nenkort ook een paar film avonden belegd worden. De groep is ervan overtuigd dat hiervoor interesse bestaat. Ook zal aan amateur-ci neasten gevraagd worden filmopnamen uit eigen om geving aan het publiek te to nen. In het activiteitenpro gramma voor de komende maanden worden zeker ook een ontspanningsavond en wandelingen opgenomen. Een verenigings- of familie quiz, een ontspannings avond voor bejaarden en een koffieconcert door de fanfa re Eikels Worden Bomen en het Westdorps Gemengd Koor zullen ongetwijfeld ook doorgang vinden. De mogelijkheid om een week einde voor kinderen te orga niseren, zal nader bekeken worden. Tenslotte werd afgespro ken een bindingsavond te beleggen met vertegenwoor digers uit het Belgische Rie- me, om daarna in Westdorpe te komen tot een dorpenspel tussen beide plaatsen. ARNEMUIDEN - De 7- jarige J. van Asselt uit Arnemuiden is gisteren in zijn woonplaats rond 17.00 uur door het ijs gezakt en verdronken. Het jongetje was met een paar vriendjes op het ijs aan het spelen toen hij erdoor zak te. Buurtbewoners hebben nog geprobeerd hem onder het ijs weg te halen. Pas na twintig minuten hadden die pogingen succes; voor het slachtoffer was het toen echter al te laat. Sleutelen aan de tractor: pas op de wedstrijdbaan blijkt hoeveel paardekrachten de inschrijvers aan de start brengen - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers DRIEWEGEN - Een ploeg- spektakel met reuzentrac- tors. Zo kun je de trekker- trek-wedstrijden rustig noemen. Het trekkertrek- gebeuren is van oorsprong een puur agrarische rage die - overgewaaid uit Amerika - ook in Nederland steeds meer in dé belangstelling staat. Toegewijde hobbyisten sleutelen avond aan avond om hun tractor zoveel moge lijk pk's te geven. Zo ook de nog jonge gebroeders Lip pens en hun vriend Ronny Inghels uit Driewegen bij Biervliet. Ze bouwen aan een super tractor die het straks moet opnemen tegen vijftentwin- tig concurrenten uit heel Zeeland. Die regionale trek- kertrek-happening vindt 28 mei plaats in Waterland kerkje. \Het vehikel waaraan ze werken, is eigenlijk nau welijks meer een tractor te noemen. Het chassis van het gevaarte op vier wielen be staat uit zeer solide stalen H-profiel balken. Die zijn verbonden met een al even degelijke achterbrug. „Dat is er eentje van een Ford-trac tor'. Die zijn eigenlijk niet meer te krijgen, maar het zijn wel de beste", zo vertelt Ronald Lippens. Pas geleden trok hij met z'n twee teamgenoten naar Rotterdam om er een inter nationale trekkertrek-show te bekijken. Wat daar te zien was, is voor de Zeeuwsch- Vlamingen niet weggelegd. Ronald: „Dat is al professio neel. Je ziet er Amerikanen met tractoren van 1500 pk. Er staan Perkins-vliegtuig- motoren in". Centraal bij de trekker- trek-wedstrijden staat een vijf minuten durende proef met een verzwaarde sleep- wagen. Peter Lippens: „Voor die vijf minuten ben je een haif jaar aan het prutsen in een schuur". Het trio uit Driewegen doet straks in mei voor de eerste keer met een eigen tractor mee. Hoeveel pk het machien heeft, vermelden we niet. Wat dat betreft is het trek- kertrek-wereldje al even ge heimzinnig als bijvoorbeeld de auto-tacerijRond de werkplaatsen hangt een waas van geheimzinnigheid. Pas op de wedstrijdbaan blijkt hoeveel paardekrach ten en hoeveel motoren per tractor de inschrijvers aan de start brengen. Ronald be vestigt dat competitie sfeertje: „Ach ja, we schreeuwen niet precies al les van de daken". Bolling - Bolclub Nooit Ge dacht hield een boiling voor lederi. Uitslag: 1. W. Lauret, 2. Th. Rammeloo, 3. G. van Hulle, 4. E. Lauret, 5. J. Lauret. Vogelbeurs - De tweede vogel- beurs van De Sluiskilse Vogel vrienden die zondag in restau rant Dallinga is gehouden, is geslaagd te noemen. Veel vo gelliefhebbers kwamen naar Sluiskil om hun overtollige vogels te verkopen of om nieu we aankopen te doen. Het was de eerste vogelbeurs waar veel handel gedreven werd, waar schijnlijk omdat het nieuwe kweekseizoen vlak voor de deur staat. Er was ook vol doende aanvoer van vogels. De actieve vogelclub houdt 31 maart in het kader van het 15- jarig bestaan een thema avond over kleurkweken. H. Kuipers, beter bekend als schrijver in het bondsblad 'Onze Vogels' onder de naam Piet Praat, zal op die avond uitleg geven. De avond is toe gankelijk voor vogelvrienden uit Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen en verdere be langstellenden. Soos - Vrijdagavond 25 fe bruari wordt in het gebouw aan de Schoolweg 5 weer een soosavond voor homofielen gehouden. De bijeenkomst be gint om 21.00 uur en duurt tot omstreek 01.00 uur. NVVH - De afdeling Terneu zen van de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen houdt vandaag haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in de Goede Herderkerk, aan vang 20.00 uur. Na afloop van de vergadering zullen de da mes De Lange en Van Uden enkele korte voordrachten ten gehore brengen, afgewisseld door een paar spelletjes bingo. Afasievereniging - De afasie- vereniging regio Zeeuwsch- Vlaanderen komt maandag 28 februari bijeen. Ter ere van het vierjarig bestaan wordt het een bingo-middag met prijsjes. De bijeenkomst be gint om 14.00 uur in het ver pleeghuis Ter Schorre. Toneeluitvoering - De toneel liefhebbers hebben hun hart weer kunnen ophalen. In vere nigingsgebouw Concordia trad de toneelvereniging De Schel- degalm uit Kloosterzande op met 'nen Vrimden Kostgan ger', van Jo Eggermont. De be langstelling was goed, de zaal was nagenoeg uitverkocht. De aanwezigen hebben genoten van dit toneelstuk, dat in Oostzeeuwsvlaams dialect werd gespeeld. Dat de presta ties van deze groep op prijs ge steld werden, bleek uit een spontaan applaus na afloop van de voorstelling. Bejaarden - Donderdag 24 fe bruari is in het verenigingsge bouw de laatste competitie middag voor kaarters en deel nemers aan andere spelen in competitieverband van de be- jaardenbond. Die middag zul len de kampioenen van de ver schillende onderdelen bekend zijn van het seizoen 1982-1983. De deelnemers kunnen zich laten inschrijven van 13.00 tot 14.00 uur in de zaal. DVV - Kaartvereniging DVV (Door Vriendschap Verkre gen) hield in café Het Wapen van Zeeland haar maandelijk se kaartavond. Uitslag: 1. H. Hoekkoek, 2. C. van Doorn, 3. Jac. van Doorn, 4. J. van Doorn. Na twee gespeelde ron den heeft W. Leenhouts de lei ding met 111 punten. 2. Jac. van Doorn 104, 3. J. van Doorn 102, 4. C. van Doorn 99, 5. Jac. de Koeijer met 97 punten. sol (Van onze Parlementaire redacteur) JJEN HAAG - Minister Braks t umlbouw en Visserij) is er- fan overtuigd dat met een be- 'n promotie de binnen- en nlandse markten voor de <teuwse schaal- en schelpdie- n nog best te verbeteren «On. L?e bew>ndsman stelde dat ,J„ eren tydens de behande- I n V^n Zbn v'sserÜbegroting. Krat ende Paar iaar wil d«s nog even afwachten hoe waterkwaliteit en andere Ju™nd'gheden voor de lit, van schaal- en schelp- b»Henulch ontwikkelen na de JMeeltehjkej afsluiting van tiiri .gehelde, maar in die ku-t ifVn elk Seval al aan leui i! erbetering worden J^werkt. Daarnaast kan wor- |L ®ezoebt naaf mogelij khe- Earw°mt de verschillende Jfkten te verruimen. I Voor wat betreft de kokkel- i®enj merkte Braks op, dat E?»! Problemen zijn ont- n ooor overinvpqt*»-^ in vaartuigen, twee jaren met een uitzonderlijk hoge aan voer en een stagnatie in de af zet op de Spaanse markt als gevolg van problemen met spijsolie. Inmiddels is de afzet naar Spanje weer aangetrokken en zijn er initiatieven genomen voor een verhoogde kokkelaf- zet in de Verenigde Staten. Nauw daarmee samen hangt de kwaliteitsverbetering van 4° kokkel, die in vergelijking met een paar jaar geleden al een stuk verder zandvrij is. In de mosselsector heeft Braks niet zoveel behoefte aan veranderingen, naast dan de al genoemde kwaliteitsverbe tering en verruiming van de afzetmogelij kheden. Belangrijkste beleidslijn is dan ook het nastreven van een regelmatiger productie van goede kwaliteit. Braks denkt dat te bereiken door de voor delen van de twee Nederland se productiegebieden (de Oos- terschelde en Waddenzee) zo veel mogelijk te combineren, oude en slechte percelen af te stoten in ruil voor betere en aanpassing van de bedrijfs omvang aan de productiemo gelijkheden, wat neerkomt op handhaving van de huidige bedrijfsomvang. Volgens het PvdA-Kamer- lid Konings zijn er nog grote delen van Nederland waar de mossel nagenoeg onbekend is. Ook in West-Duitsland zag hij nog best mogelijkheden. Dat zelfde geldt voor de kokkel. „De gemiddelde Nederlander weet niet eens wat hij zich daarbij moet voorstellen". Konings keerde zich tegen het Friese initiatief, in Harlin- gen een opvangpunt voor mos selen in te richten. „Aan twee noodlijdende vismijnen heb ben we niks. En Yerseke heeft meer ervaring en betere mid delen". Braks merkte evenwel op, dat hij weinig invloed heeft op het tot stand komen van meerdere mijnen. „Dat is vooral een zaak van het pro- duktschap". BAARLAND - Opbouw West Zuid-Beveland - De stichting Opbouw West Zuid-Beveland belegt op donderdag 24 fe bruari in het Trefpunt te Ove- zande een algemene bestuurs vergadering die om 20.00 uur begint. Een van de punten die aan de orde komen is de nota 'Waarom dorpsraden in Bor- sele?' GOES - Koopochtend - De Goese Vrouwenraad heeft voor woensdag 23 februari weer een koopochtend georga niseerd voor bejaarden en ge handicapten. Belangstellen den daarvoor kunnen zich op geven bij mevrouw C.Hoek- Smilde, Kloetingseweg 31 Goes (tel. 16529) of bij mevrouw E.Huber-Schneider, Oostwal 87a Goes (tel.27248). GOES - Werkgroep Emanci patie - De werkgroep Emanci patie Goes komt donderdag 24 februari om 20.00 uur in de Le- gerdiek aan der Westwal in Goes bijeen. Onder meer ko men aan de orde de discussie /-x nota prioriteitsstelling in de welzijnssector Goes, enkele hoofdstukken van de emanci patienota, de uitvoering van het emancipatiebeleid en er varingen met emancipatie. GOES - Bingomiddag - De Katholieke Bond van Ouderen (KBO) afdeling Goes houdt op donderdag 24 februai in de Magdalenazaal, ingang Sin gelstraat, in Goes een bingo middag die om 14.00 uur be gint. HEINKENSZAND - Emanci patie en feminisme - Het Vrouwenkontakt Heinkens- zand houdt op donderdag 24 februari in De Stenge te Hein- kenszand een thema-avond over het onderwerp 'Wat is emancipatie en wat is feminis me?' Aanvang 20.00 uur. MIDDELBURG - Rozekrui- zers - Het Rozekruizersge- nootschap in Middelburg houdt op 25 februari in ge bouw De Schakel een lezing over 'Schijngeluk en ware wijsheid'. Aanvang 20.00 uur. MIDDELBURG - Muntenten- toonstelling - Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan houdt de Numismatische Kring Zeeland op zaterdag 26 februari in gebouw De Scha kel in Middelburg een grote tentoonstelling van Zeeuwse munten, koninkrijksmunten, buitenlandse munten en muntgewichtsdoosjes. De ten toonstelling is geopend van 14.00 tot 16.30 uur. OOST-SOUBURG - Moluk- kers en politie-optreden - Op woensdag belegt het Docu- mentatie-Centrum Molukkers in gebouw De Zwaan in Oost- Souburg een bijeenkomst met als thema 'Molukkers en poli tie-optreden'. Als sprekers zijn uitgenodigd een lid van het Buro Inspraakorgaan Mo lukkers, een lid van het Mo luks Scholingskollectief Assen en Fridus Steylen, die de pro cessen tegen de Molukse jon geren heeft bijgewoond en lid is van het landelijk ondersteu ningscomité. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. VLISSINGEN - Jeugd en al cohol - De Jeugd- en Recrea- tieraad Vlissingen houdt woensdag 23 februari in Bach- ten Komme een algemene be stuursvergadering. I

de Stem | 1983 | | pagina 11