IERT Weg St.Niklaas- Hulst met VOW begraven >gom kinderen en oude mensen worden sloot ingereden" Brandweer oorzaak van brand Vervanging VOW Liefkenshoektunnel mag worden gebouwd Heimwee bracht Knobbeltje terug bij familie Taelman Hele dag postzegel-beurs in Hulst wstoffen IN TWEE WEKEN DRIE KILO AFGEVALLEN Viskampioen geeft geheim prijs Lezingen over mystiek op faculteit in Tilburg Fietscross in Rielse manege T27 PAGINA ZEELAND 2 TING-BANK BV. VAN ZEELAND [Uitslagen van optocht in I Kloosterzande LAMS WA ARDE - De ouders van kinderen op de Hoefkesdijk nabij Lamswaarde zijn een ac tie begonnen tegen de hoge snelheden waar mee haastige automobilisten zich soms langs de huizen spoeden. markten politierapport ACTIECOMITÉ: van de BMW-dealer Garage Verbruggebv Voordracht in Hoeven over ruimtevaart Buurtvereniging Moerschans bijeen Luteyn spreekt voor ZLM Hulst LnPERDAG 17 FEBRUAR11983 ■BANKB.V. latie- en ziekenhuis- aratuur ig clubfauteuil, geheel I andig omhoog te bewe-1 imen. ising voor mensen die I stoel kunnen komen. De ende uitvoeringen lever- lijst wordt u op aanvraag NK 11 <\J BREDA '6-411599 vanaf 21.00 p/m2 vanaf 11.00 p/m2 vanaf 5.00 p/st vanaf 14.00 p/m! vanaf 0.65 p/mt 1.49 p/mt vanaf 5.31 p/m2 »ns jrantie en service, EN OORDEEL ZELF nze showroom larom ook met advies terzijde. t - tel. 01140-12455 zaterdag v.m. lag en zondagmiddag. gt U als U Uw ondertrouw De Stem u het dan Als u ruim- een van onze kantoren luurt dan garanderen elicitatiedienst pakket met en reductie- lerkartikelfa- bezoek van de Hoefkesdijk: actie tegen har dr ij der s CLINGE - Belgisch kam pioen wedstrijdvissen J. van den Ende uit Brussel geeft vrijdag in Clinge enkele van zijn geheimen prijs voor het aan de haak slaan van vissen tijdens wedstrijden. Hij doet dat in zaal De Troubadour, op uitnodi ging van de wedstrijd commissie van de Clingse Hengelaars. De kampioen zal door middel van dia's zijn betoog verduidelij ken. De bijeenkomst, die om stipt 19 uur begint, is toe gankelijk voor alle be langstellende hengel sportliefhebbers. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - In het [verslag van de laatste carna- palswapenfeiten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gisteren de prijswinnende wa lgen van de optocht in Kloos- ierzande weggevallen. Hiet [volgen ze alsnog. In totaal deden 27 wagens Imee aan de optocht, verdeeld lover 20 buiten- en 7 binnen- Iwagens. Bij de buitenwagens Iging de KPJ Kloosterzande ■met de eerste prijs strijken, 2. |De Snurkers uit Vogelwaarde, |3. De Polderjongens uit Hengstdijk. Van de binnenwa- |gens werd El Magie-Ko van de Baddes door de jury als beste Igekozen, 2. Disco Love (Voor, ■vis en vee bij tante Kee), 3. iNieuw Centrum (Don Qui- chotte). huw.:, Van onze correspondente VLISSINGEN - Haastige spoed is zelden goed. Dat die slogan zelfs tijdens sen alarm geldt onder vond de bedrijfsbrand weer van Hoechst Hol land NV in Vlissingen- Oost. De drie beroeps brand weerlieden rukten uit toen alarm werd gegeven voor een explosie in de DMT-fabriek van Hoechst. Dat zij daarbij frituurpannetje waarin drie loempia's la gen te sudderen vergaten uit te zetten lijkt een fout die juist de brandweer liet kan maken. Dat brandweerlieden uok maar mensen zijn bleek toen de uitgebluste Wannen van het zware karwei terugkeerden en hun dagverblijf in lichter aaie aantroffen. Blussen Was het enige wat er overbleef. Er was voor tienduizenden guldens schade aan het interieur. De kans is groot dat de schade aan bet brand weergebouwtje hoger uitvalt dan die aan de fa- f briek. Wel vielen er twee ge- rnden bij de explosie in deDMT-afdeling. Van onze correspondente Vrijdag trekken vier moeders met hun kroost naar het gemeentehuis te Kloosterzande om er bij de bur gemeester een petitie en een dik pak handtekeningen af te leveren. In de petitie, die werd on dertekend door zowat alle Hoefkesdijkbewoners, vragen de verontruste ouders met klem om een snelheidsbeper king langs deze verkeersge- vaarlijke weg. „Wij willen dat de maximum snelheid wordt teruggebracht tot vijftig kilo meter per uur. Dat zou kunnen gebeuren met een verbodsbord of anders met een zogenaamd adviesbord", zegt initiatief neemster mevrouw Roels, be woonster van de Hoefkesdijk en zelf moeder van drie jonge kinderen. „Het merendeel van de be woners van de dijk is het met ons eens, bijna iedereen heeft getekend, zelfs bewoners van zomerhuisjes. Men vond het hoog tijd dat er eens iets aan de snelheid wordt gedaan. Het gebeurt meer dan eens dat er kinderen of oudere mensen in de berm worden gereden en bijna in de sloot belanden". De bewoners vinden de weg niet alleen gevaarlijk voor fietsers, maar ook te smal, door de vele bochten onover zichtelijk en extra gevaarlijk door het vele landbouwver- keer. Bovendien is de dijk ge ruime tijd nog intensiever be reden door de omleiding van het dorpsverkeer, de wegver- betering in de Frederik Hen drikstraat. „Als je met kinderen langs de Hoefkesdijk woont, dan zit je altijd in de zorg", vinden de ouders, „je moet voortdurend opletten waar ze zijn, je kunt ze niet alleen buiten laten en je moet ze vrij lang op hun fietsje naar de school in Lams waarde begeleiden of ze met de auto halen en brengen. Om van het aantal overreden huisdieren nog maar niet te spreken". De ouders gaan hun petitie niet enkel op het ge meentehuis deponeren, maar ook bij de poltitie en bij de eigenaar van de weg, het wa terschap Hulster Ambacht. GOES 15 februari 1983: Granen, zaden en peulvruchten alle prijzen boerenschoon en franko leverings plaats. Tarwe, basis 16% uit opslag handel en coöperatie 52,00- 52,50 per 100 kg, Tarwe, basis 16% uit eigen opslag 53,00-/ 54,50 per 100 kg., Zomergerst (brouwgerst) basis 16% 57,00-58,00 per 100 kg., Voergerst basis 16% 48,50 per 100 kg, Haver 46,50 per 100 kg, Erwten, kleine groene 79,00- 85,00 per 100 kg, Capucijners 69,50-/ 77,50 per 100 kg, Schok kers 77,50-/ 88,00 per 100 kg, Bruine bonen, vrij van grond en halve bonen 18% vocht 117,00- 125,00 per 100 kg, Karwij, boeren schoon 219,50-/ 223,50 per 100 kg, Karwij prima doorsneekwaliteit 236,00-/ 240,00 per 100 kg, Blauwmaanzaad, geschoond en droog 380,00-/ 425,00 per 100 kg, exclusief BTW. Aardappelen Bintje, veldsgewas, directe leve ring, op auto geleverd 14,50- 15,50 per 100 kg, Bintje 0 mm op waarts, binnenlandse kwaliteitsei sen 15,50-/ 16,50 per 100 kg, voe deraardappelen 9,00-/ 10,00 per 100 kg. Exclusief BTW. Notering Rotterdamse Beurs dd. 14 februari 1983: Bintje 35-50 mm 14,50- 15,50 per 100 kg, Bintje 50 mm op waarts 18,75-/ 19,25 per 100 kg. Exclusief BTW. Uien zaaiuien 40 mm opwaarts 4,00-/ 8,50 per 100 kg. Exclusief BTW, op auto gele verd. Vlas ongerepeld uit de schuur, op auto geleverd 40-50 cent per kg. Hooi en stro: Weidehooi 325,00-/ 375,00 per 1000 kg, Dijk- hooi 250,00-/ 325,00 per 1000 kg, Tarwestro 135,00-/ 150,00 per 1000 kg, Gerstestro 160,00- 175,00 per 1000 kg. Haverstro 110,00-/ 120,00 per 1000 kg, Rood- zwenk 190,00-/ 220,00 per 1000 kg, Rietzwenk 190,00-/ 220,00 per 1000 kg, Veldbeemd 220,00- 250,00 per 1000 kg, Raaigrassen 220,00-/ 235,00 per 1000 kg. Op auto geleverd en exclusief BTW. AARDENBURG - Op de Olie- weg heeft een schoorsteen brand gewoed bij de familie L. De Aardenburgse brandweer was vrij snel ter plaatse en kon het vuur spoedig onder controle krijgen. HULST - In Hulst vond weer een tweetal aanrijdingen met doorrijding plaats. Hierbij ontstond vrij veel materiële schade. Op de Tegelberglaan werd dinsdagavond om ongeveer 19.00 uur de personenauto van B. H. uit Hulst aangereden. De auto werd aan de achterzijde en aan de rechterkant bescha digd. In de nacht van dinsdag op woensdag werd op het Schut tershof de geparkeerde auto van F. V. uit Terhole aangere den. Hierbij ontstond materië le schade aan het linker voor portier en het achterspat- scherm. In beide gevallen is de dader doorgereden. De politie van Hulst verzoekt eventuele getuigen zich te melden op het politiebureau. SAS VAN GENT - De vlucht voor de politie in Sas van Gent eindigde voor de Sasse auto mobilist J.L.A.K. met een bot sing in de Stationsstraat, waarbij vier auto's flinke schade opliepen. Dinsdag avond rond half twaalf ne geerde K. op rijksweg 252 een stopteken van de surveilleren de agenten en reed met grote snelheid richting centrum. In de Stationsstraat botste hij te gen drie geparkeerde auto's. Zijn eigen wagen en één van de geparkeerde auto's liepen zware schade op; de beide an dere voertuigen werden licht beschadigd. De auto van K. moest worden weggesleept. SCHOONDIJKE - In de Dorpsstraat te Schoondijke is door de rijkspolitie West- Zeeuwsch-Vlaanderen tussen 13.30 en 16.30 uur een ver keerscontrole gehouden, die vooral gericht was op de tech nische staat van de voertui gen. Een groot aantal voertui gen werd gecontroleerd: in to taal werden twaalf bekeurin gen gegeven voor technische defecten. ST. JANSTEEN - In de nacht van dinsdag op woensdag werd ingebroken in de woning van de familie B. P. te St. Jan steen. De bewoners waren op dat moment niet thuis. De in brekers zijn er met een geld bedrag en andere goederen vandoor gegaan. TERNEUZEN - Aan twee per sonenauto's werden in de nacht van dinsdag op woens dag vernielingen aangericht. Van de aan de Arsenaal straat geparkeerde auto van H.A.M. uit Hoek werd de an tenne afgebroken en een por tier gedeukt. Mevrouw J.D. uit Terneu- zen, die haar auto aan de Pe trus van Anrooylaan had ge parkeerd werden de 4 banden doorgesneden. TERNEUZEN - In de mas sagoedhaven deed zich dins dagavond om kwart voor twaalf een ongeval voor waar bij schipper M. de G uit Ter- neuzen gewond werd. Bij het lossen van een zeeschip voor Ovet, waarbij de kraan werd bediend door K.D. uit Axel, wilde deze een met een staal-i kabel verbonden duwbak dichter bij de kraan brengen. Schipper De G. die met behulp van een lier daarbij behulp zaam wilde zijn, kreeg plotse ling de om de bolder geslagen staaldraad tegen zijn rechter been. Hij werd per ambulance naar het Julianaziekenhuis overgebracht. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL ANTWERPEN - De Belgische minister van Openbare Werken, Olivier, heeft het groene licht gege ven voor de bouw van de Doeltunnel -de Liefkens- hoektunnel- in Antwerpen. Volgend jaar wordt een be gin gemaakt met de bouw van deze tunnel, waarmee zes miljard frank is ge moeid. Het internationale ver keer vanuit Breda richting Frankrijk en transporten van gevaarlijke stoffen naar en van de Antwerpse linker Scheldeoever zullen in de toekomst van deze tunnel gebruik moeten maken. Dat verkeer gaat in Antwerpen nu via de enkele jaren gele den gereed gekomen Kenne- dytunnel, die al overbelast is. De Liefkenshoektunnel -bouwtijd zes jaar- wordt gebouwd op 20 kilometer af stand van de plaats waar de VOW was gepland. Volgens de Antwerpse ha venschepen Jan Huyghe- baert kan de Doeltunnel wel degelijk als een vervanger van de „afgeblazen" vaste oeververbinding over en on der de Westerschelde in Zeeland worden beschouwd. De tunnel bij Doel wordt aangesloten op de Zoomweg Antwerpen-Bergen op Zoom en op de snelweg Antwer pen-Hulst. Antwerpen praat binnen kort met minister Olivier over de aanleg van de Lief kenshoektunnel, die waar schijnlijk door een interna tionale bouwcombinatie zal worden uitgevoerd. Antwerpen wil nu met be kwame spoed de Havenweg, die onderdeel van de Zoom weg naar Bergen op Zoom gaat uitmaken, afbouwen. De Antwerpse havensche pen zei gisteren te hopen, dat ook aan Nederlandse kant vaart gezet zal worden achter de Zoomweg-plan- ïen. Een woordvoerder van •ijkswaterstaat deelde in re- ictie daarop gisteravond mede, dat voor '86-'87 het zuidelijk deel van de Zoom weg (Bergen op Zoom - Bel gische grens) aangelegd zal worden. Dat stuk wordt on der Ossendrecht op de Ant werpse Havenweg aangeslo ten. Zoals het er nu naar uit ziet wordt gekozen voor een tracé door het poldergebied ten westen van Woensdrecht en Ossendrecht. Knobbeltje terug in de vertrouwde omgeving - FOTO WIM K00IJMAN Van een onzer verslaggevers HULST - De weeszwaan Knobbeltje die eind oktober de vrijheid kreeg, na te zijn grootgebracht bij de Hulster familie Taelman, is alweer geruime tijd teruggekeerd in het 'ouderlijk huis'. Knobbeltje, uitgezet bij de familie De Vliegere in Abs- dale, kon niet aan zijn plotse vrijheid wennen en van heimwee viel de zwaan in twee weken drie kilo af. „De mensen zijn er erg goed voor geweest", zegt Ed dy Taelman, „maar hij kwijnde zo weg van heim wee dat we hem uiteindelijk terug moesten halen". In middels loopt Knobbeltje weer blij rond in de tuin van de familie Taelman. De ne gen maanden oude zwaan weegt nu al elf kilo. „Hij is de hele dag buiten, maar als het 's avonds don ker wordt dan klopt hij op de tuindeur en dan houdt hij niet op tot hij naar binnen mag. Dan zetten we een gro te doos in de keuken en daar blijft hij heel de nacht in zit ten". Eddy Taelman heeft een stroom van reacties binnen gekregen, vooral nadat hij begin oktober, samen met Knobbeltje, te gast was in het televisieprogramma 'Ti neke'. „Zelfs vanuit Den Helder belde er iemand op om advies te vragen voor twee knobbelzwanen die daar rondzwommen". Ook heeft hij al zeven diavoor stellingen gegeven op ver schillende Hulster lagere scholen. „En dan gaat Knob bel mee natuurlijk. Dat vin den die kinderen prachtig, vooral als ze hem dan eten mogen geven". Dat zijn ver haal een gewillig oor vindt bleek na een van de eerste voorstellingen, „ik zei icgcn de kinderen dat als ze thuis oud brood hadden, ik dat wel wilde hebben voor Knobbeltje. En meteen daarna stonden er 23 kinde ren op de stoep met een hele stapel brood". Een zwaan in huis lijkt misschien wel leuk, maar toch zou Eddy Taelman Knobbeltje het liefst de vrij heid geven. „We denken er aan om het nog eens te pro beren en herr) op de kinder boerderij bij De Sterre uit te zetten. Maar ik betwijfel of het zal lukken en dan zit er niets anders op dan hem te houden en in de tuin een vij vertje te graven". Van onze correspondent HULST - Komende zondag houdt de post zegelvereniging Het Land van Hulst in Den Dullaert de gehele dag een postzegel- en muntenbeurs. 's Morgens om half tien begint het evene ment en de gehele dag zijn er interessante ac tiviteiten voor verza melaars. Alle leden die hun contri butie voor dit jaar betaald hebben zullen door middel van het trekken van een penning een prijs krijgen. Die bestaat uit een serie postzegels of een eerste da genvelop. Daarna zal voor zitter R. Herman het een en andere meedelen over te in april te houden tentoonstel ling Midfilex te Middelburg en over de dag van de post zegel in oktober. Tegelijker tijd zal namelijk op 8 en 9 oktober in de grote zaal van Den Dullaert een tentoon stelling op touw worden ge zet, waarbij alle kaders ge vuld zullen worden leden van de vereniging. Zondagvoormiddag wordt ook een officieel gedeelte af gewerkt. De verslagen van penningmeester, secretaris en rondzendverkeer passe ren de revue en ook staan er bestuursverkiezingen op het programma. Aftreden en herkiesbaar zijn J. Goossen, B. Martens, R. Herman, J. de Meyere en G. van Dorsse- laer. Bovendien moet er nog een bestuursvacature wor den opgevuld. Kandidaten kunnen zich tot voor het be gin van de vergadering aan melden. Na het officiële gedeelte wordt een kwartjesloterij gehouden, met als hoofdprijs een serie Rembrandtzagels uit 1956, met een catalogus- waarde van 150 gulden. Na de middag begint een extra grote veiling met meer dan tweehonderd kavels postze gels en munten. Zij worden onder de hamer gebracht door de veilingmeesters J. de Meyer en R. de Potter. De buers wordt omstreeks half vijf gesloten. Van een onzer verslaggevers SINT-NIKLAAS - Het Aktiekomitee ter Beveiliging van het Leefmilieu op de Linker Oever (ABLLO) vindt dat samen met de Vaste Oeververbinding Wes terschelde (VOW) ook het plan voor een nieuwe rijks weg 60 Sint-Niklaas/Hulst begraven kan worden. ABLLO schrijft dat in een mededeling aan de pers, waar mee men reageert op het niet doorgaan van de vaste oever verbinding tussen Kruiningen en Perkpolder. De verdedigers van de aan leg van de nieuwe rijksweg 60 naar Sint-Niklaas in België voerden altijd als voornaam ste argument aan, dat het ver keer van de VOW via deze weg diende opgevangen te worden. „Dit was geen echt argument", aldus ABLLO, „omdat de Nederlandse over heid in het streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen een af- leidingsweg voorzag richting Gent via Zelzate". Dus niet naar het zuiden, naar Sint- Niklaas. „Het zal nu wel duidelijk zijn", gaat ABLLO verder, „dat de rijksweg 60 definitief begraven is, nu de voorstan ders van deze onverantwoorde plannen hun voornaamste ar gument kwijt zijn". Bovendien stelt men dat het winkeltoeris- tenverkeer in het weekeind op de bestaande weg Sint- Niklaas - Hulst flink vermin derd is, sinds de devaluatie van de Belgische frank. Dit verkeer vormde in feite het enig doorgaand noord-zuid verkeer in Sint-Niklaas zelf. ABLLO meent dan ook dat zelfs het gedeelte 'binnenring' van de rijkweg 60 tussen de rijksweg 14 en Moortelhoek (grondgebied Belsele) overbo dig is geworden. Van een onzer verslaggevers TILBURG - Onder de titel 'Het gewone buitengewoon' organiseert de Theologische Faculteit Tilburg de komende weken vijf lezingen over mys tiek en spiritualiteit. De lezin gen zijn voor iedere belang stellende vrij toegankelijk. De lezingen hebben plaats op de donderdagen 24 februari en 3, 10, 17 en 24 maart en ze beginnen telkens om twee uur 's middags in het gebouw van de faculteit in Tilburg. De serie wordt geopend door dr. O. Steggink o. carm. over de affectiviteit van de mystiek van Teresa van Avila. Vervol gens dr. Jan Peters ocd over de westerse mystiek, dr. C. Aal- ders over spiritualiteit en macht, drs. Frans Maas over Meester Eckhardt en tenslotte pater Jan van Kilsdonk sj over spiritualiteit dichtbij (ADVERTENTIE) Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-13451 Van een onzer verslaggevers RIEL - In manege Zan-> deind te Riel worden ko mende en volgende week zaterdag indoor fietscross- wedstrijden voor kinderen van 5 t/m 16 jaar gehou den. De trainingen in Riel be ginnen om 12.00 uur en de wedstrijden om 13.00 uur. Kinderen tot 12 jaar heb ben gratis toegang. Van een onzer verslaggevers HOEVEN - Prof. dr. W. de Graaff, verbonden aan de sterrewacht Sonnenborgh te Utrecht, houdt zaterdag 26 fe bruari een voordracht in de Hoevense Volkssterrewacht Simon Stevin over Russische ruimtevaart. Deze voordracht begint om 15.00 uur en wordt toegelicht met een dia-serie. In de pauze is er gelegen- hèid om de tentoonstelling '25 jaar Ruimtevaart' te bezichti gen. De directie van de sterre wacht adviseert belangstel lenden om tijdig plaats te be spreken. Dit kan telefonisch tijdens werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur. Het nummer is 01659-2439. Van een onzer verslaggevers HULST - Te buurtvereniging van de Halster wijk Moer schans hoiidt dinsdag 22 fe bruari de algemene ledenver gadering in het Sportcafé aan de Tabakstraat. Aanvang 20 uur. Behalve het activiteitenver- slag van het voorbije jaar en het financieel overzicht staat ook een bestuursverkiezing op het programma. Volgens het huishoudelijk reglement treedt het gehele bestuur af, zodat er opnieuw een voltallig bestuur moet worden gekozen. Tijdens de vergadering zal de penningmeester ook met een voorstel op de proppen komen over de hoogte van de contri butie. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Alge meen voorzitter K.N.L.C. ir. D. Luteyn houdt woensdag 2 maart een spreekbeurt tijdens de algemene ledenvergadering van de ZLM kring Hulst. De vergadering wordt ge houden in café De Reizende Man te Kloosterzande en be gint om 19.30 uur. De heer Luteyn zal het in Kloosterzande na de pauze hebben over de actuele situa tie in de land- en tuinbouw. Daarvoor worden de verschil lende jaarverslagen behan deld.

de Stem | 1983 | | pagina 13