„Ik heb met deuren moeten smijten, ja'! VERVOLGCONFERENTIE MADRID Westen wijkt niet voor tijdsdruk Alles hangt nu af van Hoessein HADDAD BREI PLO-leii de clind op confe: Vleer geld foor hers te Duitse justil ACHTERGROND Opgeluchte landbouwminister Braks over bezuinigingsconflict in kabinet: Bloemetje voor Braks Tegenvallers Gebaar f ERWIJL de ogen van de hele wereld intensief gericht zijn op het wapenbeheersings- overleg in Genève, zijn in alle stilte de 35 landendelegaties de zevende onderhandelingsronde ingegaan van het CVSE-over- leg: de toetsingsconferentie Tijdsdruk Ruzie onder de waterlijn Hoogstandje Voor de duvel Agenda Dolblij Initiatief Tekenen GELD OP INTER1 AMERIKAANSE MIN. WOENSDAG 16 FEBRUAR11983 Door Herman Mertens DE maanden van spanning staan nog op zijn gezicht te lezen, maar hij voelt zich op gelucht. Nu het conflict is op gelost, zegt hij open kaart te willen spelen. „In het aanvankelijke re geerakkoord was overeen gekomen dat er 240 miljoen op landbouw bezuinigd zou moeten worden, waarvan 30 miljoen aan landbouwonder zoek op het wetenschapsbud get. Dat vond ik te veel. Het landbouwbeleid zou daar door onaanvaardbaar te lij den hebben. Dat heb ik ook gezegd toen ik als minister werd aangezocht. Later is de afspraak gemaakt, dat de be zuinigingen op de departe menten tot 60 procent terug gebracht konden worden, mits het totaal van zes mil jard maar werd gehaald. Met andere woorden, wat de ene minister minder hoefde in te leveren, moest een ander bij passen. Ik heb toen meteen een claim gelegd op die zestig procentregeling. Met dit 'open einde' startte Gerrit Braks enkele maan den geleden voor de tweede keer een ambtsperiode als minister van Landbouw. Te gen de landbouworganisa ties, die te hoop liepen tegen de snoeiplannen en hem zelfs lieten weten dat hij 'niet goed als landbouwminister zou kunnen functioneren als hij die ombuigingen pikte' verklaarde hij, dat het kabi netscompromis voor hem 'op het nippertje' aanvaardbaar was. Vervolgens begon in het Catshuis de dans om de mil jarden. Wim Deetman, de minister van Onderwijs, wil de geld, Koos Rietkerk eiste versterking van de politie en Frits Korthals Altes kwam op voor het justitiële appa raat. Vooral Deetman speel de het hoog; hij dreigde zelfs met aftreden. \fP ZIJN kamer staat een grote vaas met bloemen. Elke dag verse. Jan de Koning, de vorige minister van Landbouw, wilde dat. En Gerrit Braks, zijn opvolger, heeft het zo gelaten. Want ik hou niet van verande ringen in beleid". Hij zegt het grappend, maar de opmerking is toch in zekere zin kenmerkend. De revolutie zal niet bij Gerrit Braks beginnen. Het liefst werkt hij op de achter grond. Maar daar doet hij zich dan ook gelden als een taaie onderhandelaar, die opkomt voor de belangen van de agrari sche wereld die hij kent als geen ander. Een interview ook over de drei gende landbouwoorlog met Amerika, over de tegenvallers op de wereldmarkt, over agrari sche gezinsbedrijven en andere 'groenezaken': „Ik denk, dat groente, fruit, melk, kaas en brood dit jaar in de winkel niet of nauwelijks duurder zullen worden. Tenzij er natuurram pen gebeuren." Pas nu wordt bekend, dat ook Gerrit Braks met zijn portefeuille heeft geram meld, al geeft hij dat pas na enige aarzeling toe. „Ik heb de zwaarste middelen ge hanteerd. Gezegd, dat er grenzen zijn aan de moge lijkheden waarbinnen ik kan functioneren. Ik heb met de deur gesmeten, ja. Ik zou de consequentie hebben getrok ken als die grenzen werden overschreden. Maar gelukkig is het niet zover gekomen. Het kabinet bleek uiteinde lijk overtuigd van de te zwa re ingreep op landbouw." Met als resultaat, dat hij nu 'nog maar' 133 miljoen hoeft bij te dragen. Een vlug ge rekensom leert, dat hij daarmee zelfs iets meer dan veertig procent heeft bin nengehaald. De landbouworganisaties hebben dan ook al hun tevre denheid betoond, „al is het nog steeds een zware taak stelling, hoor". Met de op brengst zal het wetenschap pelijk landbouwonderzoek, van groot belang om de Ne derlandse positie als toon aangevend agrarische land te handhaven, worden ont zien. Verder zal hij de bezui nigingen uitsmeren over alle beleidsterreinen zoals onder wijs, bedrijfsvoorlichting, ruilverkaveling en kwali teitsverbetering (de keu ring). „Ik ga zogezegd met de kaasschaaf overheen om het evenwicht in het totaalbeleid te bewaren", aldus Braks. De bewindsman heeft nog ander goed nieuws voor 'zijn mensen' in petto: zo ongeveer op de helft van dit jaar zal het kabinet besluiten gaan nemen over de lastenverlich ting van het bedrijfsleven. Maar een boer of een tuinder heeft niets aan een verlaging van de werkgeverspremies of een reductie van de ven nootschapsbelasting. Braks ziet daarom ook een verho ging van de zelfstandigenaf trek uitdrukkelijk als een van de mogelijkheden. „Al werkt zo'n maatregel wel verschillend uit. In elk geval zal de zelfstandige volledig meedoen in de overeengeko men lastenverlichting. Het is mijn taak de belangen van de zelfstandige te verdedi gen", zegt hij veelbeteke nend. GERRIT BraksMet de deur gesmeten Minder rooskleurig ziet de wereldmarkt eruit. „Er zijn tegenvallers. Allereerst na tuurlijk in het algemeen de dalende koopkracht. Je zou kunnen zeggen, dat een grote wereldoogst op dit moment te weinig koopkrachtige vraag ontmoet. Daarnaast nemen redelijk bemiddelde landen zoals de OPEC en het Oostblok minder EG-land- bouwprodukten af. En ten slotte gaan de ontwikke lingslanden zich meer en meer concentreren op zeer commercieel ingestelde landbouwlanden-in-op- komst zoals bijvoorbeeld Brazilië met zijn agressief exportbeleid." Een andere ontwikkeling is de komende toetreding van Spanje en Portugal tot de EG, mede waardoor de in komsten niet meer toerei kend zijn. De Europese Com missie heeft al voorgesteld om landen met een hoge agrarische produktie, waar onder Nederland, een extra bijdrage aan de EG te laten leveren. Braks zegt weinig te voelen voor dit nog prille plan. „Mijn bereidheid om die extra inspanning te leve ren neemt af naarmate de hoge prijs-eisen van andere lidstaten ertoe leiden dat de EG-uitgaven de pan uitrij zen." Dan is er de 'landbouw oorlog' me| Amerika, die zich op dit moment in een uiterst spannende fase bevindt. De VS klaagt over oneerlijke EG-concurrentie. Vooral in de sectoren meel, graan, pluimvee en suiker zou de EG een muur van tarieven opwerpen waardoor de Ame rikaanse Landbouwers op de wereldmarkt niet zouden kunnen concurreren. Braks is daar zeer open hartig over. „Die Amerika nen moeten hun zin niet krij gen. Ik begrijp wel, dat ze hun slechte humeur op ons loslaten, want het gaat slecht met de Amerikaanse land bouw. Maar ons stelsel van tarieven en subsidies is des tijds in de GATT (de wereld handelsorganisatie, red.) tot in de details uitonderhan deld en daar hebben we ook voor moeten betalen." Moeten we het dan op een confrontatie laten aanko men? Amerika heeft op de Egyptische markt al een gro te partij meel 'onderboden'. „Nee, we moeten niet zeg gen: hier zijn we en we heb ben gelijk, want dat leidt tot onoverzienbare problemen. Als gebaar moeten we met de Amerikanen praten over een verdeling van de wereld markt en toezeggen een te rughoudend prijsbeleid te voeren op markten waar we elkaar ontmoeten. In ruil daarvoor moet Washington haar kritiek matigen en te rughoudend zijn met export subsidies". Ondanks al deze zorgwek kende ontwikkelingen zegt Braks de toekomst met ge matigd optimisme tegemoet te zien. Hij wordt daarin ook gesteund door de commissie Wagner, die kansen ziet voor moderne, kleinschalige en goed geleide landbouwbe drijven. „Wonderlijk eigen lijk, die hernieuwde belang stelling voor het boerenbe drijf, nadat je in Nederland jaren alleen maar over het opzetten van moderne indus trieën hoorde praten. Nu het overal slecht gaat, ziet men dat de agrarische sector te gen de verdrukking in is blijven investeren en groeien en een florerende export heeft weten op te bouwen." Een belangrijke reden voor zijn optimisme ziet de landbouwminister in de ge ringe geldontwaarding, waardoor het mogelijk wordt de gegarandeerde op- brengstprijzen ook slechts matig te laten toenemen. Gunstig voor de EG-uitga- ven, maar ook gunstig voor de huisvrouw/man. Mede ook omdat de graan-, vlees- en zuivelpakhuizen dankzij de enorme oogst flink gevuld zijn, zullen de prijzen in de winkels van kaas, melk, sui ker, kippen en brood (groen ten en fruit zijn minder voorspelbaar omdat deze via de veiling lopen) naar ver wachting niet sterk stijgen. „Ik verwacht dat de con sument die produkten dit jaar in de winkel kan blijven kopen tegen niet of nauwe lijks gestegen prijzen. Tenzij er natuurrampen gebeuren. Want daar moet een agrariër altijd rekening mee houden." Door Frans Boogaard PESSIMISTEN zeggen dat Oost en West tot in lengte van jaren zullen blijven pra ten, omdat niemand het zich kan permitteren zomaar weg te lopen van de onderhande lingstafel. Optimisten hou den het erop, dat het eind doel van de Madrileense Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Euro- pa(CVSE), nl. een evenwich tig en inhoudsvol slotdocu ment dat de weg vrijmaakt voor een Europese ontwape ningsconferentie, langza merhand toch binnen bereik komt. Wie gelijk krijgt blijkt vanzelf, maar zeker is dat ook tijdens het dinsdag beëindigde kerstreces de partijen niet hebben stilge zeten. Het slotdocument, waarin wordt nagegaan hoe de on dertekenaars van de slotakte van Helsinki zich aan de be palingen uit dit stuk hebben gehouden, had er eigenlijk 5 maart '81 al moeten zijn, maar de Sovjet-bemoeienis in respectievelijk Afghanis tan en Polen gooide roet in het eten. De westerse landen, van de slotakte van Helsinki die al op 5 maart '81 had moeten eindigen in een unaniem onder schreven slotdocument. Zullen Oost en West het in Madrid sneller eens worden dan in Ge nève? De kans op een door braak bestaat, maar erg groot is die ook in de Spaanse hoofd stad niet. Een tussenbalans. de VS voorop, vonden dat ze aan de gebeurtenissen in de ze beide landen niet konden voorbijgaan, maar de Sovjet- Unie op haar beurt voelde er niets voor deze zwarte piet zomaar met een dank-je-wel in ontvangst te nemen. In te gendeel, zij verweet het wes ten bemoeienis met binnen landse aangelegenheden en wees ondertussen de tegen partij fijntjes op de omvang rijke mensenrechtenschen dingen in Turkije en Cen traal Amerika. En zo duurde het gesprek - met schorsin gen - al gauw een kleine twee jaar langer dan eigen lijk in de bedoeling lag. Na de afkondiging van de staat van beleg in Polen, de cember '81, escaleerden de tegenstellingen in Madrid en begin '82 leek het er even op dat het CVSE-proces een voortijdige dood zou sterven. De wereldkampioenschap pen voetbal in Madrid, waarvoor ook het conferen tiepaleis in de Spaanse hoofdstad nodig was, werden dankbaar e ngegrepen voor een lange dempauze. Tij dens dat zomerreces, van april tot november, kwamen de westerse landen overeen de nieuwe onderhandelings ronde van najaar '82 in te gaan met een dubbele inzet: het slotdocument en een veertiental amendementen daarop. Het Oostblok rea geerde daar volgens westerse waarnemers „weinig geïn spireerd" op door simpelweg te stellen dat de termijn voor nieuwe voorstellen was ver streken. inhoudelijke reac ties bleven uit, ook toen het westen besloot de resterende tijd te benutten om zijn amendementen verder toe te lichten en te verdedigen. In mineur gingen de delegaties december vorig jaar met kerstreces, niet alleen teleur gesteld door de ontoegeeflij ke houding van de beide blokken, maar ook door de wat matte houding van de neutrale landen, die in het verleden zo vaak een brug functie vervulden en ook tij dig zorgden voor een ont- werp-slotdocument. Tijdens het kerstreces be raadslaagde het westen (in Europees en NATO-ver- band) opnieuw, zonder dat de neutrale landen daarbij te genwoordig waren. Zij kwa men in Bern apart bijeen, met een nog steeds onduide lijk resultaat, maar met vol gens alweer westerse waar nemers in elk geval de dui delijke intentie de bemidde lende rol tussen Oost en West weer op te nemen. En vol gens gezaghebbende kringen in Den Haag nu niet alleen over het slotdocument, maar ook over de door het westen ingediende wijzigingsvoor stellen. Daarin wordt het Oostblok niet rechtstreeks van moord en doodslag be schuldigd, maar zijn wel na dere. uitwerkingen voorzien van een aantal onderdelen van de slotakte van Helsinki. Actuele uitwerkingen zoals de vrije toegang tot ambas sades (waaraan het in Mos kou nogal eens mankeert), vrijheid van geloof en vak vereniging, recht op zelfbe schikking en een onafhanke lijker positie van de zoge naamde monitorgroepen, die bedoeld zijn om in eigen land de naleving van de Helsinki- akkoorden te toetsen. En die in de Sovjet Unie nauwelijks nog (kunnen) functioneren, omdat de meeste leden veilig opgesloten zijn. Verheugd over de her nieuwde inzet van de neu trale landen om als bruggen bouwer te functioneren gaan in elk geval de westerse lan den nu proberen na de vooral toelichtende activiteiten van vorig najaar alle westerse wijzigingsvoorstellen onder handelbaar te maken en de 'njets' van de Sovjets stuk voor stuk op te ruimen. In bondgenootschappelijk ver band is ook al afgesproken dat men daar desnoods de tijd voor neemt. Volgens het westen is het gesprek in Ma drid nu eenmaal te belang rijk om het voortijdig af te breken of onvolledig af te sluiten, en die 'grondhou ding' heeft ook het Oostblok. Maar om het CVSE-proces tot een goed einde te brengen is toch meer nodig dan de wederzijdse erkenning dat dit het enige gespreksforum ter wereld is dat alle aspec ten van de betrekkingen tus sen Oost en West omvat. Tot dat meer hoopt men de vol gende zes weken te komen. Wie is er verantwoordelijk voor de kinderbijslag aan buitenlandse werknemers? Het ministerie van Sociale Zaken. Dat kwam met het voorstel de kinderbijslag aan hier wonende en premie be talende buitenlandse werk nemers tot 25 terug te brengen als hun kinderen in Turkije, Marokko of andere landen buiten de EG wonen. Daar zijn de kosten van het kinderleven minder duur, zo redeneert Sociale Zaken. Onder de waterlijn van de openbaarheid borrelt een flinke ruzie over dit wetsont werp. CDA en PvdA vinden het discriminerend en wijzen het af. De VVD is het daar niet mee eens en ook in het Catshuis kijkt men zorgelijk naar de houding van de CDA-fractie, want als het plan niet doorgaat, ontstaat er dit jaar een gat van tien tallen miljoenen en na ver loop van tijd loopt men jaar lijks een ombuiging van 150 miljoen mis. De druk op het Mevr. Jeltien Kraaijeveld- Wouters. - fotoanp CDA om overstag te gaan wordt steeds groter. In een rede op het CDA- congres riep premier Lub bers het recht tegenover hem zittende Kamerlid Jeltien Kraaijeveld-Wouters al tot de orde: als u het verzet niet staakt, zullen we misschien wel moeten bezuinigen op het onderwijs aan etnische minderheden. CDA-fractie- voorzitter De Vries was daar niet zo over te spreken. Ook de Haagse ambtena ren, ingehuurd om aan een tolerant minderhedenbeleid te werken, zijn ontevreden over het kinderbijslagplan van Sociale Zaken. Zij voelen zich ook verantwoordelijk en schreven een fel afwijzende nota, die door Sociale Zaken onder tafel is gewerkt. Dat roept wrevel op. Ruzie tussen ambtenaren en een conflict in het regeringskampnog even en het bommetje barst. „Dat is de universiteit waar ik ook nog steeds een band mee heb, zij het nu uitslui- Dr. Bert de Vries, foto anp tend nog een financiële. (VVD-Kamerlid prof. dr. Reinier Braams tijdens een commissievergadering over het universitair onderwijs). „In de voortgaande discussie over de nucleaire bewape ning, die zich toespitst op de uitvoering in Nederland van het NAVO-dubbelbesluit van december 1979, is dezer dagen mijn naam gebezigd op een wijze die aanstonds correctie behoeft." Zo begint het CDA-Kamerlid mr. A. A. M. van Agt een drie kantjes lange verklaring over zijn optreden in het VARA-tv- programma „De achterkant van het gelijk" van Marcel van Dam. Van Agt liet daar min of meer doorschemeren dat maatschappelijke chaos in Nederland voldoende zou kunnen zijn om plaatsing van kernraketten in Neder land onmogelijk te maken. Die regelrechte uitnodiging om er maar een flink rot zooitje van te maken wil hij bij nader inzien toch maar wat afzwakken. Dat is ten minste één reden. De tweede is natuurlijk, dat Van Agt afgelopen week bij Bert de Vries op het matje is geroe pen omdat hij wat al te vrij moedig verslaggevers van Vrij Nederland en Elsevier te woord heeft gestaan. En dat kan iemand die net „met harde hand" de zogenaamde loyalisten in het fractiega reel heeft gedwongen, niet maken. Bert de Vries, vroe ger nogal eens afgeschilderd als een redelijk zacht ei, be gint zich binnen en buiten de fractie steeds meer onder die kennelijk onjuiste kwalifi- katie uit te werken. Dat mag tenminste wel gezegd wor den als je iemand die „voor de duvel niet bang" is, zo snel zijn plaats weet te wijzen. De Kamer is intussen alweer een uiterst druk weekje be gonnen. Gisteren de begro ting van Volkshuisvesting (met de oude straatvechters Brokx en Van Dam weer te genover elkaar) en vandaag en morgen die van Milieu en Ontwikkelingssamenwer king. Winsemius (Milieu), staat een fikse uitbrander te wachten voor zijn deregule- ringsbeleid, waarvoor tot nu toe het bedrijfsleven aan zienlijk meer enthousiasme aan de dag heeft gelegd dan de milieubeweging. Door James MacManus JERUZALEM - De komen de zes weken zullen uitwij zen of Reagans vredesplan voor het Midden-Oosten dezelfde stille dood is be schoren als alle andere po gingen die de afgelopen 35 jaar zijn gedaan om tot een allesomvattende vrede tus sen Israël en de Arabieren te komen. Beide partijen in het con flict geven al dan niet stil zwijgend toe dat de com promisformule die de Ame rikaanse president heeft bedacht voor de westelijke Jordaanoever medio maart zijn politieke aantrekkings kracht heeft verloren als niet voor die tijd een van de drie volgende dingen is ge beurd: Israël heeft zich te ruggetrokken uit Libanon, de PLO heeft zich onom wonden uitgesproken voor vrede of de Jordaanse ko ning heeft zich openlijk aangesloten bij de onder handelingen zoals die vol gens Reagans plan moeten worden gevoerd. De kans dat Israël zich uit Libanon terugtrekt of dat de PLO openlijk uiting geeft aan haar verlangen naar vrede moet uiterst klein worden geacht zolang er geen verandering komt in de houding van premier Begin en de politiek-mili- taire coalitie van Yasser Arafat wankel blijft. Over dat laatste zal waarschijn lijk deze week op de PLO- top in Algiers meer duide lijkheid ontstaan. Arafat..steun. - foto# Israël, dat zich van meet af aan tegen het Ameri kaanse plan heeft verzet, is dolblij dat Reagans initia tief om een Palestijns-Jor daanse federatie te stichten op de westelijke Jordaanoe ver, nog maar weinig kans van slagen maakt. De es sentie van het plan was dat de Arabieren in ruil voor een Palestijns thuisland met zelfbeschikking op de westelijke Jordaanoever Is raël zouden erkennen. Is raël zou dan worden terug gebracht tot de grenzen van voor de oorlog van 1967. Uiteraard is het niet vreemd dat een regering die om godsdienstige redenen en om redenen van natio nale veiligheid het liefst de hele westelijke Jordaanoe ver in bezit wil nemen, haar uiterste best doet dit plan kapot te praten. De bespre kingen tussen Amerikaan se, Libanese en Israëlische onderhandelaars over een terugtrekking van alle vreemde troepen uit Liba non gaan over de legitieme veiligheidseisen van de joodse staat. Maar op stra tegisch niveau is duidelijk dat de regering in Jeruza lem het proces probeert te rekken in de wetenschap dat het plan-Reagan toch het voorjaar niet haalt. Tot dusver heeft Wash ington ook van de Arabie ren niet veel respons gehad. De regimes in het Midden- Oosten wachten op een ini tiatief van de twee vroegere aartsvijanden, Yasser Ara fat en koning Hoessein. De in een stroomversnelling geraakte Israëlische neder zettingenpolitiek op de westelijke Jordaanoever heeft deze beide heren tot elkaar gebracht wat het uiteindelijke doel betreft. Maar over de procedure om dat doel te bereiken zijn ze het nog niet eens. Afgezien van de proble men die het vormen van een gezamenlijk onderhan delingsteam met zich mee zouden brengen moeten de ze twee Arabische leiders aan hun achterban zien te verkopen dat ze onderhan delingen gaan voeren voor een Palestijnse staat die niet volledig zelfbeschik kingsrecht krijgt en wordt opgenomen in een federatie. Bij een gering gebaar van Palestijnse zijde (deze week in Algiers) zouden Reagans adviseurs die vinden dat de tijd is gekomen om meer druk uit te oefenen op Is raël op slechts weinig steun kunnen rekenen. Trouwens, de Arabische reactie in het algemeen is teleurstellend. Van de irreële eisen die werden gesteld op de top in Fez in september zijn de Arabieren doorgeschoven naar de passieve houding van nu. Die passiviteit zou er weieens toe kunnen lei den dat ook het laatste Amerikaanse plan wordt opgenomen in de lange lijst verloren kansen. Zeker in Jordaanse ogen heeft de Arabische terughoudend heid koning Hoessein in zijn optreden belemmerd. Volgens Hoessein zouden de Arabieren een zeldzame kans voorbij laten gaan om Hoessein..rivaal. - foto# Israël het politieke initia tief uit handen te nemen. Toch is die kans er ntj steeds, maar dat komt al leen omdat koning Hoesseii nog kleur moet bekennet Wat hij gaat doen, is lil jaar de grote vraag in hi Midden-Oosten. Volgen persberichten in Washing ton heeft de Amerikaans ambassadeur in Jordanië Richard Viets, het ministe rie meegedeeld dat de ning nog voor 1 maart be kend zal maken dat hij aai het vredesproces gaat deel nemen. Maar de kranten in Koe weit beweren het tegendei en zeggen dat koning Hoes sein niets in die richtlij van plan is. Zonder deelna me van Hoessein is hl Amerikaanse plan echte! nauwelijks noemenswaard De rol van Hoessein is vat cruciaaal belang. Enerzijds moet hij voor de Palestijnei onderhandelen, anderzijds moet hij het uiteindelijk toezicht gaan houden op de Palestijns-Jordaanse fede ratie. Vandaar de vleiends taal uit Washington en dreigementen van radicals Palestijnse groepering» die niets van een compro mis willen weten. Betrouwbare bronnen» de Jordaanse hoofdstaf Amman zeggen dat het aanvankelijke enthousias me van koning Hoessein ta nende is. Net als vele ande ren in het Midden-Oostet kan de Jordaanse leider hei Amerikaanse onvermogei om Israël tot vertrek uit Li banon te dwingen niet na men met Reagans persoon lijke beloften om de druk of Israël te vergroten zodfi Jordanië zich had aang ten bij onderhandeling! over de westelijke Jordaai- Aan zulke onderhande lingen zou ook de Egypti sche president Moebara! moeten deelnemen. Maai net als de Jordaanse leider wacht Moebarak op teke nen dat Washington Israê tot vertrek uit Libanon» stopzetting van de neder- zettingsnpolitiek dwingtal- vorens zijn betrekking» met Jeruzalem te verbete ren. Maar dit wachtspellelf kan niet veel langer meet duren, al was het allee' maar omdat koning Hoes sein zelf een limiet van me dio maart heeft gesteld. Af gezien daarvan vindt Hoes sein dat de Amerikaans politiek niet meer zo effet tief kan functioneren als f de herfst eenmaal de can pagnes voor de presidents verkiezingen van 19f gang zijn gekomen. Het strakke tijdsche® verklaart voor een gr* gedeelte de sombere sten ming van Amerika's f langrijkste onderhands- laars in het Midden-Oost® Philip Habib en Mort' Draper. Hun falen Washington kunnen Ie® wat eigenlijk al sinds dels raëlische invasie van Lite non vorig jaar zomer du] delijk is, namelijk dat echte supermacht in Midden-Oosten niet Verenigde Staten, maar Is raël is. WOENSDAG 16 FEBRUAR BONN - Ex-minister Egon Franke van de socialistische SPD in Duitsland is in een las tig parket gekomen. Begin volgende week beslist He justitie in Bonn of het tot een gerechtelijk vooronder zoek tegen de vorige minister van interduitse betrekkingen zal komen. Op Franke's minis- teri spo gro< mer F voo gar bep stui ver bru Legei geza Oost JERUZALEM/ BEIROET - eerst sinds bijna zeven jaar te stadsdeel van Beiroet. In de loop van de och tend trokken 6.000 mili- ;airen van het leger het stadsdeel binnen, dat tot au toe beheerst werd door christelijk-falangistische milities. De manoeuvre van het Li- lanese leger hoort thuis in het ilan om het leger weer de al- eenvertegenwoordiging in Li- bano teru( land ken. In raak troej comi drie Beir aans hoof leide Van onze redactie bu ALGIERS/ CAIRO - Terwijl in de of beid werd gepredikt tekende zich gis) de Palestijnse Nationale Raad in Alg pro-Syrische tak van de PLO en voors koers van Yasser Arafat. Arafat verweet de pro-Syri- :che leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Pale stina (PFLP), Georges Ha- aasch, onder druk van Syrië ïn Libië de PLO te splij ten. De PFLP wijst onderhandelingen iver de vorming van een onaf- lankelijke Palestijnse staat in :en verbond met Jordanië af. Habasch bekritiseerde op zijn Deurt de diplomatieke koers »an de PLO-leider, die vol lens hem op „de verkeerde weg" is. Arafat en Habasch leverden n aanwezigheid van journa- isten kritiek op elkaar. Dit ;ebeurde overigens buiten de ittingszaal van het „Paleis Ier Naties", waar de conferen ce van het Palestijnse parie nent in ballingschap wordt Tehouden. De bijeenkomst, die laar verwachting ongeveer ien dagen zal duren werd naandagavond geopend. Op de eerste dag dat de Pa- estijnse Nationale Raad be- aadslagingen voerde bleven de te peril verzi ke llj risch Ame het terw gem: niet harn uit k vern Ui rent: Nati in b direi Tot het t voor De Moei in A te w sein in h reike Reat tan onze redactie buitenland WASHINGTON - Volgens de unenkaanse minister van fi- «ncién, Regan, is het met het °S op de toekomstige econo- Jische gezondheid van de rij- fd5n.den noodzakeiijk dat de delen van het Internatio- aie Monetaire Fonds (IMF) forden uitgebreid. Hij zei dat maandagavond n°°rzitting van de ban- acommissie van de Ameri- eS. Senaat. Regan zei ter ercledlging van het besluit de Amerikaanse regering £LTeeÜ aan het IMF bÖ te inf at er van een ople- rü -V?n de economische be- £iv?gheid in de VS en de ove- ^rervü strielanden niet veel htwfw2?-1 komen als allerei .^kkelmgslanden met gro- - buitenlandse schulden hun KPun moeten staken an b li IMF ze niet meer en w (V8i.kan helPen- Verle- ero^'!e hesloot het IMF tot KttfUywi het kapitaal het IMF tot negentig mil jard laats gen Mexi nië, van c vaar He zal v hebb- sluit, wach van len dig lings gevei werk tings drijv Re van c van werk econt verdt met invot dusti ken, niste portt

de Stem | 1983 | | pagina 4