n T evredenheid alom in Hontenisse HET ZIT ER WEER OP MEERDERHEID COLLEGE VAN B EN W: Nen oostenwind is altijd koud Streekmuseum van Hulst trok 3326 bezoekers LnENSDAG 16 FEBRUAR11983 VAN ZEELAND KPJ speelt toneel in Koewacht PEUGEOT Fanfare in Terhole huldigt jubilarissen [Schietingen AXEL - Het toekomstige woonwagencentrum in de gemeente Axel moet volgens de meerder heid van het Axels college nu toch aan de Em mabaan in Koewacht worden ingericht. On danks een aantal haken en ogen aan de lokatie, de bevolking van Koewacht wil niet, vinden B en W de Emmabaan het meest geschikt. CBTB-kring bijeen in Axel I «eviSSïr1 Rm" ITIIITITTTITTITIIIIIXIIIIIIIIIIIlii Dorpen leden niet onder feesttent Ala T20 PAGINA ZEELAND 2 zoenen I [ubileum, receptie, ling, overwinning, lor, mag best eens lp de pagina |is dat niet en duur 6 regels kosten t 'n tekst op, belt Inze bi|kantoren of 1 de balie leuteren. (Eén grote regel Bijplaatsen van een p,- toeslag. Bij niet 2,50 adm kosten [kantoren Hulst, |1140-13751; ,tel.01150-17920 01100-28030. lran een onzer verslaggevers I KOEWACHT - De afdeling ««■wacht van de Katholieke Plattelandsjongeren (KPJ) breng' evenals voorgaande ja- cn ook dit jaar weer een to- I „eclstuk op de planken. Het gaat ditmaal om 'Het I Engeltje' een toneelspel in drie I bedrijven. Het stuk wordt op gevoerd op zaterag 19 en za- I terdag 26 februari in het Koe- I wachtse gemeenschapscen- I trum De Vlaschaert. Beide voorstellingen begin- I „en om 20 uur en de toegang I kost vijf gulden. Op genoemde I dagen kunnen toneelliefheb- bers ook kaarten in voorver koop krijgen, tussen 10 en 12 uur in het gemeenschapscen- Itrum. I I'M lebreid bezichti- ;e we u kunnen itemen en welke tken, we leiden u lu alle informatie lent u benieuwd financiering, lea- weten hoe ons it's Pannehulp ■naar met uw vra- aan klaar met in- ijk ook om u een aan te bieden, rije, feestelijke èn U bent er van IteRHOLE - De fanfare Ex- fcelsior uit Terhole huldigt vol- week zaterdag 26 fe- Jbruari een viertal jubilarissen. |üat gebeurt tijdens de jaar feestavond in café De .1. Voorts krijgen de leden en |hun echtgenotes een etentje ^voorgeschoteld, gevolgd door leen dans- en feestavond. Aan- I vang 18.30 uur. IKOEWACHT - Bejaardenschie- Iting, zaal Oude Molen, 37 schut- Iters: hoge vogel: C. Inghels, Koe- I wacht; beide zij vogels: J, van [Kerkhoven; grootste anatal (3): P. Ivan Waesberghe, beiden St.-Jan- steen. iKOEWACHT - Zaal R. van der ISteen, 48 schutters: hoge vogel: R. I de Smet; eerste zij vogel: Rita van I der Steen, beiden Koewacht; twee de zijvogel: G. de Cauwer, Moerbe- I ke; grootste aantal (4): H. Rom- bout, Clinge. [KOEWACHT - Zaal Oude Molen, l33schutters: hoge vogel: H. de Vos, I Heikant; eerste zijvogel: J. Pau- IWels, Axel; tweede zijvogel: R, I Herwegh, Heikant: grootste aantal (4). J. Vermeersen, St.-Jansteen en È.Goossens, Koewacht. I KOEWACHT - Zaal J. de Kind, 35 Ischutters: hoge vogel: A. Geers, [Moerbeke; eerste zijvogel. Raf. ljaert; tweede zij vogel: W. de Bock, beiden Koewacht; grootste fatal (6): Heidi van Kerkhove, Heikant. [KOEWACHT - Zaal G. van Rum ble, 35 schutters: hoge vogel: R. de [Smet, eerste zijvogel: Rita van der ISteen; tweede zij vogel: F. de Vis- Iser, grootste aantal (4): A. Lens- Itait, allen Koewacht. Van een onzer verslaggevers HULST - Het Hulster Streek museum De Vier Ambachten heeft vorig seizoen 3326 bezoe kers getrokken. Daarmee werd het totaal aantal toe schouwers sinds de opening op 19.818, gebracht. Dat de mijlpaal van twin tigduizend niet bereikt is wijt de museumcommissie aan hel kortere seizoen en de onge- woon mooie zomer. Kort na de opening van het nieuwe sei zoen (de eerste zaterdag in mei) hoopt men echter dc twintigduizendste te mogen verwachten. Deze winter zijn enige afde lingen gereorganiseerd, waar mee de commissie heeft gepro beerd een aantal andere as pecten van de streekgeschie denis te belichten. Naast de geschiedenis van de molen is er plaats ingeruimd voor een hoekje bij grootmoeders ka chel, de school in vroeger da gen en een uitgebreide kaar tenverzameling. Het afgelopen seizoen, zo blijkt uit het jaarverslag van de commissie, heeft nogal wat nieuwe schenkingen mogen boeken, waaronder een verza meling boeken en kaarten over Hulst, kaarten over de poorten en forten, een groot aantal oude landbouwwerk tuigen en oude schoolspullen. Komend seizoen zal de mu seumbezoeker voorts de gele genheid hebben om diaseries te bekijken, die facetten be lichten uit de rijke streekge schiedenis. W oonwagencentrum Axel aan Emmabaan Van een onzer verslaggevers Wethouder P. Apers, zelf woonachtig in Koewacht, is tegen. Apers voorziet grote moeilijkheden omdat de be volking al eerder nee liet ho ren. Hij schuift de lokatie aan de Emmastraat in Axel naar voren. Met dit voorstel aan de gemeenteraad is na een perio de van drie jaar, waarin di verse lokaties werden opge voerd en afgewezen, tenminste binnen het college duidelijk gekomen omtrent het lot van 12 woonwagengezinnen. B en W zijn bij hun keus, zo blijkt uit het voorstel, vrijwel blindgevaren op de adviezen van de woonwagenbewoners zelf, de Stichting Woonwagen- werk Zeeuws Vlaanderen en het provinciale lokatie beoor delingsteam. Er zitten veel plussen aan de Emmabaan. Het is verreweg te goedkoopste oplossing. Het college kan binnen korte ter mijn over de benodigde grond beschikken. Voor deze lokatie moet geen landbouwgrond worden opgeofferd. Aanslui ting op openbare nutsvoorzie ningen is een peuleschil en voor de bewoners zijn er vol- 1ERNEUZEN - Infra Scaldem, A-verpleegkundigen, Antoniuszie- tenhuis: Maja Bommelje, Linda van Brackel, Rian Poissonnier, Snnie Tournois, Marian van de Voorde. Elisabethziekenhuis: Ge ard Gernaert, Suzanne Haak, Theo van Kouteren, Marjolein loeland, Lennie de Schrijver, Ar- iold Vanhyfte, Hürüye Yigit, Rob van de Walle. Julianaziekenhuis: Inge boonstra, Tineke Goosen, Ma rian Kayser, Ellen Lobbezoo, Nan- cj Luyten, Helma Mannaert, Joan ne de Nijs, Ria de Pagter, Astrid Haes, Fenny Sol, Erni van Sighem, ïolanda Willemsen. AXEL - De kring Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van CBTB West-Nederland houdt dinsdag 22 februari de jaar vergadering in 'De Halle' in Axel. Na de pauze wordt het rapport 'Veranderend Onder nemerschap' besproken. Ir. P.J. Mur, hoofd van sociale economische voorlichting van CBTB-West Nederland levert na de bespreking commentaar op het rapport. De jaarverga dering begint om 14.00 uur. Albjd heb ik een notitie boekje in mijn zak om woor- J,en. uitdrukkingen die duidelijk dialectisch zijn, te oteren. Heeft dat nog zin e,r ul een woordenboek ?e Zeeuwse dialecten is "1232 bloaren astoublief - en Dialecten |n Oost- ^eeuwsch-Vlaanderen? ovpreud.elren nog wel' een rt!!1fHet Lan<3 van Axel en uee.l 'wee over Het Land van en J!lmet.respectieveliik 157 en 247 pagina's. Uitgiiven van de actieve DiaW® ,Vereniging voor I vnnwa °nderZOek' die n°g I aan, ,Vrend onder de leden I a ^"g?n verzamelt. Het Alles is welkom: dialect woorden, uitdrukkingen en gezegden, verhaaltjes, ge dichten, toneelstukjes etce-l tera geschreven in dialect. Er moeten nog stapels streekgebonden verhalen van echte of verzonnen ge beurtenissen onder de lezers bekend zijn, verhalen die nog nooit zijn opgeschreven. En niet te vergeten: liedjes, niet altijd even proper, maar dat geeft niet. In Dialecten in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen deel 2, vertelt Ed Steyns over Bornes, de spook'ond va' Klooster. In dat genre moe ten er meer zijn. We weten dat er diverse verhalen in omloop zijn over Ossaert. doende intergratiemogelijkhe den. Daarnaast kunnen de woonwagenbewoners profite ren van het reeds aanwezige sociaal culturele werk in deze kern, aldus het college. De woonwagenbewoners zelf hebben zich onlangs ook duidelijk uitgesproken voor de Emmabaan. Dit gebeurde na een bewogen commissieverga dering, waarin het college de raad achter zich probeerde te krijgen voor de lokatie Vroeg- tij, even buiten Axel. Dit voor stel leverde een storm van protesten op. Zowel van de woonwagenbewoners als van de vier raadsfracties. Onmenselijk Vroegtij, gelegen naast een vuilnisbelt en in de buurt van een destructiehokje, werd al gemeen als onmenselijk be schouwd. Vroegtij is echter nog steeds in de race, evenals de voorkeur van wethouder Apers, de Emmastraat in Axel. Het college houdt er reke ning mee, dat ongeacht welke keuze de raad volgende week dinsdag maakt, er trammelant met de omwonenden komt. Ze zijn dan ook van plan meteen na het vaststellen van de keus tesamen met de Stichting Woonwagenwerk Zeeuws Vlaanderen te gaan werken aan een betere verstandhou ding tussen huis- en woonwa genbewoners. Het college denkt de weder zijdse vooroordelen weg te kunnen nemen ondermeer door de toekomstige woonwa genbewoners alvast kennis te laten maken met de aangren- sende bewoners. Veel heil ver wachten B en W ook van voor lichting aan omwonenden over het woonwagenbeleid. De raadsvergadering vol gende week dinsdag begint om 19.00 uur. het spookwezen dat zich on der andere ophield aan De Vogel, langs het kerkepaad- je tussen Vogelfort en Pau- luspolder. U kunt er heel wat over vinden natuurlijk in Johan de Vries' 't Spookt in Zeeuwsch-Vlaanderen, maar er zijn vast nog wel mensen die daar zelf een angstig avontuur hebben meegemaakt. Of er minstens een kennen van horen zeg gen. En die het nu graag (voor de zoveelste keer) op hun eigen manier willen vertellen. En 't padje is al lang weg, dus 't verhoal zal wel mooier geworren zijn! Sommige mensen kunnen zich in dialect zo enorm plastisch uitdrukken. Zo hoorde ik onlangs: „Mee ne moed as nen stoomboot stjerten uk d'r opaf. Ik docht: den bok is vet, moar z'aajen nondiedju mijnen nist uitgetrokken (of uitge stoken). Het ging over iets dat hij graag wilde hebben, maar men was hem voor ge weest. Dan klinkt dat eerst toch veel smeuiïger? En de leerling met koffie- vlekken op z'n boek, op de vraag of hij koffie niet lie ver opdronk: „Doar kostekik niks an doen; mijn klein zusken kwam uit de school, ze zeekten deur de koamer en ze stampten mijn voader zijn koffie om". Dat „zeek ten", dat heeft natuurlijk niks te maken met...afijn, laat maar zitten. Uitdrukkingen Hoe vindt u de uitdruk king: Mee geweld kun je nen M M M M M M M H H H M M M M M M M M M M M M H M H M >4 Van een onzer verslaggevers HONTENISSE - De aan vankelijke vrees dat de carnavalsactiviteiten in de enorme feesttent te Kloosterzande de carna- valvierders uit de omlig gende Hontenisser dor pen zouden wegtrekken is niet bewaarheid ge worden. Integendeel, in Vogel waarde, Lamswaarde en Terhole werd gisteren alom met grote tevreden heid teruggekeken op het voorbije carnavalsfeest. In Vogelwaarde zagen de Vogelpieken hoe za terdag en maandag de feesthal Scheerders be volkt werd door honder den rondhossende carna- vallers van heinde en ver. Er verdween bovendien Kindercarnaval in Vogelwaarde met Kwipi en Kwappi Van een onzer verslaggevers HULST - Carnaval 1983 zit er weer op. De vlaggen zijn gestreken, de kielen in de wasmand gedeponeerd en de tapkranen staan droog. De Oost Zeeuws-Vlamin gen lieten zich niet kennen. Met enigszins knikkende knieën en schorre keel be gon men gisteren aan de laatste krachtproef. In de middaguren verza melden heel wat carnaval- vierders zich in de straten van het Kloorianenrijk om er de voorbij te zien trekken. Grote drukte ook gister avond in de feesttent te Kloosterzande, waar op de muziek van het orkest Blue- sette de laatste hospartijen werden ingezet, bij de groe pen die in de optocht meelie pen gingen de eerste prijzen naar: enkelingen: Bert Baart (jaloezieman), duo's: Diana en Tom Bogaert (wes ternpaartje), kleine groepen: S. Caluwe, S. en A. Herman (De Raket) en grote groepen: Anjerstraat (clownerie). Vogelwaarde stond gis termiddag in het teken van de jeugd. Zo'n 250 jeugdige Vogelpieken kregen een op treden voorgeschoteld van het komische duo Kwipi en Kwappi en werden getrac- teerd op limonade en snoep. Tevens werd de uitslag be kendgemaakt van de teken wedstrijd. De Vogelpieken kregen os doen kalven? Of: Mee zwijgen ku'je den duvel dwingen? 'Oe kom nen 'ond oan vlooien (Hoe kom jij daar aan) is dacht ik wel be kend. Deze variant ook: 'oe kommen de kroaien oan de noten? Ik weet niet of het in ge noemde boeken staat, ik heb er niet naar gezocht. Wel naar ketelpak voor overall. Staat er niet in, of...is dat niet typisch Zeeuws? 'n Sca- hailemai (mondharmonica) staat er wel in; bij knikke ren wel fuken (het spel) niet de fukers, de knikkers. Me ou ist altijd nen tiek of ne- n'oan, kan ik ook nergens vinden. Veel woorden worden door de huidige generatie niet meer gebruikt. Ik ver schoot da'k klutsten bijvoor beeld, wie zegt dat nog? Meestal is het: ik verschoot geweldig. „Amets" gebruikt u dat nog wel eens? Zelfs in „Nen vrimden kostganger" het toneelspel van het Kloosterse toneelgezelschap, gebruikte het niet. Is vans- gelijken helemaal vervan gen door hetzelfde? En iets verschouwen - een vogel die niet meer bij zijn nest komt - of een vrijer bij zijn lief - doen we ook niet meer. Iemand had het over zijn buurvrouw: „Zo'n (h)emelse teef, dieHij kon t'er dus niet mee overweg. En op haar man had hij 't ook niet: ,,'IJ trekt een ge zicht as nen gescheurden schoen. En vet is 'tij ook nie: 'ij 'et 'n wezen as un schjer- mes; 'ij eet mee de konijnen duer de troalies en 'ij ene Un pjerdewachterken rug as nen zoagstoel". En om het beeld compleet te ma ken, een vakman was het ook niet: 't is nen knosseljer, agge'm its loat moaken ije nie as slameur. En lui: nog te lotslaiïg om scharrelewiets op zijn fiets te gaan zitten". Pinnemuts voor capuchon is ook wel uit de mode denik ik. En toespel (sluitspeld), un rokelskodde, nen drieg- droad, un fasseel, nen kutser zeggen die u nog iets? Po strekker is een nieuw woord voor "bundelelastiek" van de PTT. Weet u wat het verschil is tussen nen uitsel en nen muizei? De floore broek kwam ik na jaren weer eens tegen in het carnavalslied van De Kauters. Ze worden niet vele meer gedragen net zo min als perrepiete broe ken, 'n 'ondekot (bolhoed) of 'n buis (hoge zije). „Plakt'er us un kopken op", voor post zegel hoor je ook niet veel meer. Op de televisie hoorde ik het woord spindekast, Ach terhoeks voor voorraadkast. Bij ons was dat toch de spende tussen de twee koet sen? Ik kon het niet vinden in Ghijzen. En wie gebruikt de uitdrukking nog: 't ouw zot; als de nijper op de stjert komt; stuik op zijn bozze en nog veel meer? Doe geen op- permarten. Ik goan inpak ken mee mijn kazzematten (of biezematten?) en als wegwezer 'n ijzersterke van Desnis: Nen oostenwind is altijd koud, woar attij ook vandoan komt". Niet vergeten: vrijdag 19 februari, open excursie Saeftinghe voor de liefheb bers. Vertrek om 13.00 uur aan Emmahaven. - foto de stem/corj de boer gistermiddag versterking voor de kroegentocht van ondermeer de Raad van Elf van de Lamsoren uit Lams waarde. Aan die kroegen tocht deden ruim 200 carna- valvierders mee, een record aantal. Een levend varken werd gewonnen door Peter Kint uit Kloorianenland. Door een misverstand ontbrak gisteren in de krant de uitslag van het songfesti val dat maandagmiddag in Lamswaarde werd gehou den. Zo'n 700 kinderen en ouders bevolkten de Luifel en zagen 18 groepen optre den. De prijzen gingen naar 1. Petra Kindt, 2. Marco en Annette de Bakker, 3. Frank de Waal, 4. Ivo van Laer (zoon van de Prins) en 5. Wendy Smits. 'Savonds was er een verkleedwedstrijd, waarbij de groep 'De roulet tetafel' met de hoogste eer ging strijken. In Hulst verzamelden zich gistermiddag tientallen kin deren op de markt om op het teken van Prins Reginald de nog zoveel schuimend vocht door de keelgaten, dat er ijlings extra vaten bier moesten worden aangerukt. Bij de Lamso ren ging het al niet vëel anders. Daar kon men zondag maar liefst twin tig wagens in de optocht tellen, terwijl 's avonds bijna 900 mensen het bal in De Luifel bijwoonden. Ook maandagavond was het daar 'volle bak'. Te vreden berichten ook uit Terhole, waar de horeca bedrijven de handen vol hadden om de dorstige kelen te laven. En dan was er natuur lijk nog de feesttent in Kloosterzande, op het Marijkeplein neergeplant door de verzamelde hore ca. „Hardstikke ge slaagd", vatte Willy Sponselee de mening van de horecamensen samen. Zaterdag en zondag was er geen sprake van een topdrukte („het was de eerste keer dus de men sen moesten er nog wat aan wennen"), maar maandag en gisteravond scoorde men 'volle bak'. „De tent heeft aan onze verwachtingen beant woord. En het scheelt ons ontiegelijk veel werk en kapotte spullen in onze eigen zaken". Of de Kloosterzandese horeca er financieel aan uitge komen is, was gisteren nog niet bekend. ballonen los te laten voor de ballon wedstrijd. Helaas werd de vlucht bij enkelen al snel onderbroken, toen ze door een windvlaag in de bomen vastgeraakten. Voor de kleine Vossen eindigde het carnaval gisteravond met een lampionoptocht. LaiupLoxiujAUKibt Éen lampionoptocht trok ook in Sint-Jansteen door de straten. Eerder op de dag kwamen de bejaarden aan hun trekken tijdens een spe ciaal voor hen belegd leutbal in de Warande. Gistermid dag trok Prins Ron met zijn gevolg naar Heikant om er het limonadebal bij te wo nen. Bejaardencarnaval was er ook in Terhole. Dat was voor het eerst in de carna valsgeschiedenis, maar de stemming zat er ai meteen goed in. Toch zeker, toen en kele ouderen spontaan voor- drachtjes ten gehore brach- tep, waarbij met name Ho- norê Mannaert eervolle ver melding verdient, feestge druis werd in Terhole beslo ten met een kroegentocht. Prins Kriek en zijn raad van elf en de boerenkapel de Deurtrappers waren gister middag te gast op de Sterre, waar het traditionele Ster- rebal werd gehouden. Hij rijkte er een onderscheiding uit aan de pupillen Edith de Munck en Jaapje Dieleman. Inmiddels vierden in Mal- pertuus de Clingse bejaar den hun carnavalsfeest met een ontspanningsmiddag. Gisteravond werd in de foyer van Malpertuus een disco-carnavalsbal gehou den voor de jeugd, terwijl in het Monnikenhof een carna valesk huwelijk werd vol trokken, I I Polonaise tijdens het Sterrebal in Clinge - fotowimkooyman

de Stem | 1983 | | pagina 15