tAAR(ES) IK STA NIET TE TRAPPELEN Björg Nyland zeker van zijn zaak I NOORSE TIENER JAAGT OP WERELDTITEL R(STER) sjl KIN B.V. KIN B.V. OUTSE IENIGING 3.V. 115 T43 PAGINA SPORT 2 inhuis RNEMING MERCIEEL RNEMING Gekrenkt Resultaat Een punt Onvervaard door Rob van Deursen Fanatiek n wij een afzet iderwarenfabri- n de rest vindt onisch kontakt ilefoonnummer grafologisch of 7ATERDAG 12 FEBRUAR11983 een algemeen ien en 135 in in opleiding ktijkbegeleiding orteert onder de gscoördinator, i voor 2 uren per week 4 dagen t.b.v. 'ormt een opleiding van digen, waarvoor de centrale amenlijk verant- tijkbegeleid(st)er 3 van de leerling ïwerking met het arden 5de begeleiding k maken; erlingenraad, ilegingsdienst, lessen om de oor te bereiden 3den. pleegkundigen iploma, met cervaring. iet bezit te zijn geleiding n een docenten- rijn een cursus te in opleiding en 540,69 tot ruto per maand. nen bij de ngscoördinator, 350. atie kunt u Verhulst, hoofd KUUD KROL niet van tarte urg. Telefoon 01 3-65565SJ rijf van pompen en in- I gers en zoeken voor >uitendienst i wij aan iemand op se en Engelse taal. instelling en capaciteit is en goede toekomst- ent gelieve uw reakW gezeld van curriculum 8 5121 JS Rijen i 25 uren per week villelaan 96, UlvenhoujJ ZEIST - De confron tatie wordt zo lang mogelijk gemeden. Bekenden uit Am sterdam houden een massale belegering van Ruud Krol, te rug in Zeist, tegen. Eerder op de dag had bondscoach Kees Rijvers het on derwerp Ruud Krol met enkele vage zin nen afgedaan en de Amsterdammer voelt zich na de trai ning niet geroepen om daar veel aan toe te voegen. Ruud Krol iaat zich niet uit zijn tent lokken. Behoed zaam manouvreert de held van Napels zich langs lastige vragen. Als het echt moeilijk wordt, moet een grap uit komst brengen. Lastige vragen zijn er overigens genoeg. Immers, Ruud Krol en bondscoach Kees Rijvers zullen elkaar beslist niet uitnodigen om onder het genot van een drankje en een hapje eens gezellig over voetbal te bab belen. Die indruk wordt in ieder geval door Ruud Krol gewekt. „Het is me allemaal te vaag", probeerde Ruud Krol in Napels, ver weg van het roerige Zeist, de gedach- tengang van Kees Rijvers te volgen. Het lukte hem nau welijks. Bovendien werd Ruud Krol vorig jaar in zijn trots gekrenkt. Tijdens het WK voetbal om precies te zijn. Toen lek te uit dat Kees Rijvers geen brood meer zag in Ruud Krol. De Brabander koos voor een andere weg. Richt te zijn aandacht op de jeugd en zette Ruud Krol op een J i »3sï$';.v>f "i sisHAS.' Ruud Krol, in het warme Italië zijn dorst lessend „Het is niet zo dat ik nu een heb". blij gevoel - FOTO ANP Ruud Krol, de vedette. Nog altijd respect afdwingend bij de tegenstander. In zijn trotst gekrenkt, maar desalniettemin bereid de Oranjekar weer te trekken. - fotoanp zijspoor. Overleg was er nauwelijks geweest. Terwijl Ruud Krol in het toen bloed hete Spanje tijdens het WK voetbal tijd tekort kwam om handtekeningen uit te delen en ondanks de afwezigheid van het Nederlands elftal het nodige respect afdwong, besloot Kees Rijvers zonder Ruud Krol verder te gaan. Gekwetst trok Ruud Krol zich terug in Napels. Daar vroeg de enige overgebleven vedette uit het gouden tijd perk zich af wat Rijvers nou precies met hem voor had. Onder andere in de oefen duels tegen Engeland en Schotland. „Ik deed het nooit goed", concludeerde de re cord-international. Het Oranje-boek werd dicht ge slagen. Kees Rijvers toog aan het werk. Stak niet onder stoe len of banken dat de oudere garde reserve stond. Inmid dels is dat alweer terugge draaid. De vriendschappe lijke interland tegen Frank rijk in Rotterdam, 1-2 ver lies en amper 10.000 toe schouwers op de tribunes, zorgde voor de ommekeer. Het sectiebestuur betaald voetbal zag de belangstel ling voor Oranje in een ij zingwekkend tempo dalen. Onmiddellijk werd de naam Ruud Krol gelanceerd. Cruyff kwam weer in beeld. De afloop is bekend. Cruyff verdween opnieuw van het toneel. Krol hield zijn twij fels. Stelde zich niet be schikbaar voor de interland tegen Malta, maar hield de deur naar Oranje open. -„Eerst zal er een verhelde rend gesprek moeten ko men", dreigde Ruud Krol aanvankelijk. Desondanks reed Ruud Krol afgelopen dinsdag toch het KNVB- sportcentrum in Zeist bin nen. Op weg naar zijn 83e interland. De eerste speelde Ruud Krol in november 1969. On der leiding van Georg Kess- ler, als twintig-jarige Aja- cied tegen Engeland. Dat was het begin van een glan zende carrière. Veertien jaar speelde Ruud Krol in Am sterdam. Spelenderwijs raapte de vleugelverdediger met het wonderteam drie Europacups op. Als een gearriveerde vedette maak te de van Rood Wit A af komstige speler twee WK's mee. Record-international is hij inmiddels. Bijna afge schreven, maar nu weer op geroepen om Nederland in de race voor het Europees kampioenschap te houden. Na een periode die bij Ruud Krol tal van vraagtekens opriep. Vandaar dat verhel derende gesprek. Het is er nog niet van ge komen. „Niet nodig", oor deelde Kees Rijvers, „wat mij betreft zijn er geen pro blemen. Natuurlijk speelt hij libero. Anders was hij niet uitgenodigd". Zo op het eerste oog kan Ruud Krol er zich nauwelijks druk om maken. Als hem gevraagd wordt naar de motivatie om terug te keren in Oranje klinkt het emotieloos: „Nou, als ik negentien was ge weest, ja, dan had ik staan trappelen van ongeduld. Nu niet meer. Het is voor mii een gewone wedstrijd. Met Nederland tegen Spanje. Meer niet". Later blijkt dat het verhelderend gesprek er niet geweest is. Met een grap schuift Ruud Krol dat on derwerp opzij„Of de lucht bewolkt was? Ja, hier in Zeist wel. Het kan wel eens gaan sneeuwen". En dan klinkt het resoluut: „Ik heb even met Rijvers gesproken. Dat ging over persoonlijke dingen. Daar wil ik niet over praten". Als als het onderwerp Na- poli is, worden de antwoor den van Krol wat langer. Daar, in Zuid-Italië, heeft Ruud Krol inmiddels ge leerd wat degradatievoetbal is. „In een dergelijk voetbal land is dat niet zo prettig", is Ruud Krol wellicht blij even uit die energie vretende sfeer weg te zijn, „de sup porters willen resultaten. Als die slecht zijn, kun je het wel vergeten. Aanvankelijk zijn we van een verdedigend concept naar een aanvallend concept over gestapt. Prima. Maar dat ging te plotseling. Dat moet je eerst in oefen wedstrijden en toernooien uit proberen. In de competi tie kan dat niet. Het ging op een geven moment zo slecht dat ik gezegd heb, en nu is het resultaat het belangrijk ste. Daarom speel ik nu ach ter mijn verdediging. We hebben nu weer wat punten gehaald. We hebben nog aansluiting". Ruud Krol heeft nog een jaar te gaan in Napels. Tien september '80 werd de Ne derlander door duizenden Napoli-fans op het vliegveld verwelkomd. Als huurling. Immers, toen stond Krol nog onder contract bij het Cana dese Vancouver Whitecaps. Na veertien jaar Ajax. Na onderhandelingen met Ar senal en Bayern München. Een half jaar later slaagde Napoli er in Krol definitief naar de Zuiditaliaanse stad te halen. „Ik heb het er nog altijd naar mijn zin", zegt Ruud krol ondanks alle pro blemen die de club geteis terd hebben, „in mijn con tract staat niets over even tuele degradatie. Normaal blijf ik daar nog een jaar. Maar in Italië weet je het nooit. Het blijft een voetbal gek land. Tegen Juventus bijvoorbeeld. Verschrikke lijk slecht weer. We staan onderaan, maar er zitten wel 82.000 mensen in het open stadion. Dat kan alleen maar in Italië". Aan het eind van het ge sprek komt toch nog even het Nederlands elftal ter sprake. „De meesten ken ik nog wel", kijkt Ruud Krol even rond, „alleen Koolhof en Vanenburg niet zo. Dat is trouwens niet zo belangrijk. In Spanje zullen we toch een punt moeten pakken. We hebben in IJsland onnodig een punt verspeeld. Dat maakt het allemaal wat moeilijker. Als je dat punt wel gehaald had, kon je deze groep beter berekenen. Hoe er gespeeld wordt? Nou, het zal wel eens voorkomen dat vrouw en kinderen eerst moeten. Ik heb daar geen voorstander van, maar als het moet. Spanje? Dat is dras tisch gewijzigd. Nee, ik heb de videobeelden van Ierland-Spanje niet gezien. Ik ben geen voorstander van video. Trouwens, in Italië zie ik regelmatig Spaanse competitie wedstrijden. Ik hoor wel hoe we spelen. Precies, het is voor mij een gewoon duel". Björg Nyland. De grootste concurrent van regerend wereldkampioen Hilbert van der duim. Get Noorse schaatsvolk rekent op hem. - fotoanp OSLO - Het Europees Kampioenschap schaatsen in Den Haag staat nog steeds cen traal in het internatio nale schaatswereldje. Verzameld in de Noorse hoofdstad Oslo, waar dit weekeinde wordt gestreden om de door Hilbert van der Duim bezette wereldkroon, wordt nog fel gediscussieerd over de waarde of onwaarde van de door diezelfde Van der Duim daar veroverde Europese titel. Eén ding staat echter bui ten kijf, in al die gesprek ken. En dat is de grote be wondering, die het Noorse talent Björg Nyland op de zanderige ijspiste van de Uithof oogstte. Iedereen, zonder uitzondering, be schouwt de 18-jarige jonge ling uit Lilleström als de grootste kanshebber om Van der Duim van zijn troon te stoten. Waarschijnlijk te recht wordt Nyland als de 'schaduw-kampioen' van Den Haag beschreven. Het verhaal is bekend. Nadat Van der Duim op de tien kilometer in de eerste rit in Den Haag tegen Scha lij verrassend sterk opende met 15.00.40, ging Björg Ny land, de tiener, in de tweede race onvervaard ten aanval. Dook in de eerste 3000 meter onder de tussentijden van de Nederlander, moest daarna weer toegeven, maar kwam alsnog terug. Op 7600 meter had de Noor een voorsprong van 2.7 seconden opgebouwd op Van der Duim. Alom be wondering, en het publiek, verkleumd door de inmid dels met windkracht negen 'neergesmeten' hagel, ver kilde ook van binnen. Maar de beresterke Nyland moest als zovelen in Den Haag bui gen voor de omstandigheden en struikelde op 15.04.34, slechts 'goed' voor een derde plaats in het eindklasse ment. Maar moreel winnaar was hij wel. Herinnert zich West-Duits schaatscoach Ab Krook in Oslo: „Ik stond de trillen van de zenuwen. Die jongen heeft daar het onmo gelijke gepresteerd. Wat hij deed, hield geen mens voor mogelijk. Dat wordt hier in Oslo de wereldkampioen. Geen twijfel." De Noorse coach Arne Lier kwam tot dezelfde con clusie en liet niet na dat van de daken te schreeuwen. Ook hem trof na Den Haag veel kritiek. Onmiddelijk werden de argumenten van stal gehaald, die Amund Sjöbrend gebruikte, toen hij half december vorig jaar met Lier brak. De Europees- en wereldkampioen van 1981, die door overtraining zijn seizoen in 1982 de mist in zag gaan, verweet Lier een verkeerde aanpak. Met name wat betreft het ge bruik van teveel en te zware gewichten. „We zijn al dood moe voordat het seizoen maar begonnen is", fitte Sjö brend op zijn coach. Arne Lier werd met die uitspraken geconfronteerd en trachtte die te verdoeze len door de aandacht te ves tigen op de progressie van Björg Nyland. Dat was niet volkomen ten onrechte, want de wereldkampioen bij de junioren van 1981 vijzelde tot nu toe zijn persoonlijke records aardig op. Kwam hij vorige winter tot 39.0 - 1.58.71 - 7.17.07 - 15.41.89, nu staat hij al op 38.2 - 1.57.54 - 7.11.07 - 14.53.20. Nyland kwam trouwens zijn coach te hulp met: „Niet alleen de tien kilometer in Den Haag heeft mij van de zege afge houden. Ook over mijn sprint was ik niet tevreden. Door die vele valpartijen was ik erg voorzichtig ge worden. Dat heeft me tien den van een seconde ge scheeld. En als ik dat in aan merking neem, geloof ik dat ik hier in Oslo voor nnie- mand bang hoef te zijn. Met woorden gelooft Ny land dus al dat hij de Noorse schaatsmassa morgenavond (zondag) tevreden kan stel len. Daar kan een lichte griepaanval, die hem vorige week trof, voor hem niets aan veranderen. Maar woorden moeten altijd nog op het ijs waargemaakt worden. Nyland maakt zich echter geen zorgen. „De top vorm is snel teruggekomen. En ik weet zeker dat de en tourage van een volgepakt Bislett voor dat kleine beetje extra inspiratie zal zorgen", zegt hij zonder schroom. Hetgeen Arne Lier noopt zijn pupil zo vlak voor het WK toch iets in te tomen met: „Het zal in ieder geval een spannend en mooi toer nooi worden. Nyland heeft alles in zich om de titel te pakken, maar de verschillen zijn klein. Ik zie zes, zeven man, die kans hebben. In ieder geval zullen er door het feit dat in Noorwegen de winter eindelijk begon, snel le tijden op het natuur-ijs gemaakt worden. Dat geeft het WK na Den Haag juist zo'n speciaal tintje. Een be slissing door het toeval is uitgesloten. Björg Nyland haalt zijn schouders op. Hij is vrijwel zeker van zijn zaak. Kan ook naar eigen overtuiging niet .meer kapot. Zijn persoonlijk trainer Kai Arne Stensh- jemmet, een van de vier S'en, die jarenlang het beeld van het Noorse schaatsen bepaalde en die na de win terspelen van Lake Placid stopte, beaamt dat. „Björg moet het van zijn wedstrijdmentaliteit heb ben. Die jongen is ver schrikkelijk fanatiek bezig. Hij valt soms bijna niet af te stoppen. Samen met zijn vriend Geir Karlstad streeft hij ernaar om zo snel moge lijk aan de top te komen. En die mogelijkheid heeft hij dit weekeinde. En hij zal hem pakken. Daar reken ik helemaal op", aldus Stens- hemmet. I

de Stem | 1983 | | pagina 9