izeri h etsie a „Ik geef liever weg dan het zelf op te eten Echtpaar Suijkerbuijk: „Je krijgt er heel veel voor terug" Maria Taelman 20 jaar in touw voor haar invalide schoonbroer In deze Gids- Weekend: JANTJE KOOPMANS: Familieleden en buren verlinken elkaar: sociale recherche heeft handen vol Het afscheid van Schillebeeckx Econoom, arts en architect brouwen hun eigen „oer-bier" JA ZEELAND; >ericht dag Actief voor Oudenbossche jeugdcircus 1 Optredens Drukker Stille wens Succes „IK ZOU ECHT NIET MEER ZONDER HEM KUNNEN" hjd met de wet, al- lide dranken be rijd met de wet wil jjval zeggen dat er 'jns (belasting) 0p aald en dat de al-1 ers geen vergun- en voor hun be-1 er merkwaardige I [ïgen: 'Ernst vindt na-bezoek vooral ond onlangs in De flfs wij fronsen de Uwen als onze eigen |ets meldt. Een van che kinderen niet. ik wel" noteerde j I het knipsel, jtte het bericht on- lop 'Verdachte van I 1 en brandstichting pden'. Een van de had 'm door, een bet geheel niet. Nou foor onze jonge le- J: de een is de ander leerling die het niet pad trouwens een erkte selectie ge- an dingen die hij beep: het weerbe- JBuit van 4500 gul- Ibraak Terneuzen'. 1 dat geeft ons weer Ji. Als iets vaak aan bnderhevig is, dan Weerbericht. Niette- lens en meisjes: we lllie kritische bege- Jp prijs. Wie weet, oit nog eens tot een Jderkrant, al zal dat veer weinig veran- bouder. Vijf uur Üangs naar twee JOude Drijdijck. Bp gezette tijden, l:r, kwam er niet [ld Peeters na de ar eigen zeggen, n hij de munitie n, maar toen P. an de tuin over- de gemeente en st in. aanwijzing van vijf uur de moed anaten verteren eigenaar echter e handen in het arlijke hoek van niet te diep wor- E STEM-ACTIE 'Een bloemetje voor hem of haar' ter gelegenheid van Valentijndag is ook dit jaar weer een volledig succes geworden. We ontvingen talloze brieven van lezers, die iemand in hun omgeving met een bloemetje wilden verblijden. Uit die brieven blijkt dat het gaat om mensen die allemaal opvallen door hun groot en zuiver gevoel voor medemenselijkheid. Mensen die belangeloos zich inzetten voor anderen, niet kijkend naar de inspanning die dat vaak vereist, zich niets gelegen laten liggen aan de tijd die dat kost en nooit een klacht over hun lippen laten komen. Prachtige mensen, stuk voor stuk bescheiden, maar hartverwarmend in hun optreden. Alle inzenders zijn het er unaniem over eens dat de persoon die zij voordragen in elk geval voor dat bloemetje in aanmerking komt. Eigenlijk vinden wij dat ook. Maar uit al die brieven hebben wij toch een keuze moeten maken. Hopelijk is onze keuze juist uitgevallen. Omdat verreweg de meeste voorgedragen personen liever niet in de krant wilden staan, hebben wij dat dit jaar gerespecteerd. De meeste bloemetjes, zo'n 25 stuks, zijn gisteren dan ook gegaan naar mensen die wij hier niet noemen. Toch hebben wij gemeend er enkelen uit te lichten om een idee te geven hoe deze mensen, niet zelden dagelijks, op pad zijn om hun medemensen in nood een beetje geluk te bezorgen. WASPIK - Jan van Eersel (58) uit Waspik is niet te koop. Op geen en kele manier. „Ik wil geen goud ver dienen," meent Van Eersel, beter be kend als de humorist-zanger Jantje Koopmans, van de „Langstraat Plat". En als hij dan al, als Jantje Koop- mans, in de gelegenheid is om 'goud' et het vierdaagse van de grote ver- 5ITIES: ZIE ZATERDAG 14, 19 en 21.30 u. Als jebe| vat ik bedoel, a.l. g van Engeland- 18.45 I i. Als je begrijpt wat ik l .1.21.15 u. The hot bubblegf L 12 j. 18.45 en 21.15 u. W'l eft wie dan zorgt, a.l. 20 I is et les autres, a.l. 18.4» mmen in actie, 18 j. VACHT MI umste- 15 u. schieting. 14.30 u. schieting. ELBURG ..I eater-14 u. Sjors, SjinuWe I lila, a.l. 20 u. Les uns et1 a.l. BURG theater- 14 u. Walt Disneyj I ms, a.l. 20 u. Van de K<* I des doods, 16 j16.30 u. AlPr' I 8 j. SKIL ga-15 u. schieting. ÏEUZEN rtheater- 13.45, 16 en 18.45 »l begrijpt wat ik bedoel, I en 19.30 u. Les uns et a.l. SINGEN nbra I- 14, 19 en 21.30 U. A'I Alhambra II- 14,19 en U -' l a.l. 23 u. Mac beth, 16 j. ÏLWAARDE chaijck-14.30 u. schieting. OUDENBOSCH - De vele werkzaam heden die het echtpaar Ben en Jo Suijkerbuijk in het Oudenbossche jeugdcircus Don Bosco steken, zijn voor een onbekende inwoner van Oudenbosch reden te over om het echtpaar te bedenken met een Va- lentijnsbloemetje. „De heer Suijkerbuijk verricht veel werk voor dit circus. Iedere avond om kwart over zes stapt hij op de fiets om naar de trainingen in het circus toe te gaan. Verder is hij 25 uur per week bezig als voorzitter van het zeer goed lopend werklo- zenproject in Oudenbosch", schrijft de Oudenbosschenaar, en vervolgt: „Mevrouw Suijkerbuijk maakt al zo'n twintig jaar de kleding voor Don Bosco. Het werk achter de schermen: daar staan de mensen niet zo bij stil, maar het vraagt soms zoveel tijd dat zij soms tot 3 uur 's nachts achter de naaimachine zit om alles klaar te krijgen". Het echtpaar Suijkerbuijk -ome Ben en tante Jo voor de zes- tot ze ventienjarige kinderen van het jeugdcircus- is niet weliswaar geen twintig maar toch al zo'n zeventien jaar bij Don Bosco betrokken. Hij als bestuurslid en zij als kostuum maakster. „Ik heb al zoveel kostuums ge maakt, dat ze nauwelijks meer in huis zouden passen", roept ze met gepast enthousiasme uit. Na enig telwerk komt het echtpaar tot 150 kostuums, die echter ook weer on telbare malen vermaakt moesten worden, omdat de groei er bij de jeugdige circusartiesten flink inzit. Met het grootste plezier reizen Jo en Ben Suijkerbuijk met het kin dercircus mee bij de naar schatting 15 optredens die jaarlijks overal in den lande worden gehouden, tot in Engeland en Frankrijk toe. „Het is zonder meer een bezieling om mee te werken aan het jeugdcir cus", legt Ben Suijkerbuijk uit. „Prachtig werk kortom. We hebben zelf namelijk geen kinderen. En om nu niet af te stompen kan men het beste met kinderen in contact blij ven. Je leert zo ook de veranderin gen in het leven te accepteren. Als je met z'n tweetjes bent, heb je toch al- tijd de kans om geïsoleerd te raken", zegt hij. „Maar je moet dat vrijwilligers werk niet teveel omhoogsteken. Je hebt er immers zelf ook plezier in. Anders deed je het niet", aldus Ben Suijkerbuijk, die ronduit zegt wat moeite te hebben opeens in het spot light van Valentijnsdag te staan. Liever had hij ook wat aandacht ge zien voor voorzitter Piet Couwen- berg van het jeugdcircus. „Hij is de vader van het hele gebeuren". Jo Suijkerbuijk vindt ook dat ge noeg beloningen tegenover de werk zaamheden staan. „Je besteedt er Het echtpaar Suijkerbuijk: voor het jeugdcircus. voortdurend in de weer - FOTODESTEMOICKDEBOER. weliswaar alle vrije tijd aan, maar je krijgt er verschrikkelijk veel voor terug". Dat is ook te merken, aan oud-leden van het circus die -ge trouwd en wel- regelmatig nog iets van zich laten horen. Ben Suijkerbuijk is dagelijks mo gelijk nog drukker in de weer voor het project mensen zonder werk, waarvan hij voorzitter is. Aan de activiteiten nemen tegenwoordig al zo'n 170 mensen deel. Drukte te over dus voor de organisatoren, die cur sussen, taallessen, sportactiviteiten en fotografie-onderricht verzorgen voor het nog steeds groeiende werk- lozenkorps. Esn grote wens van Suijkerbuijk is een eigen onderkomen voor de mensen zonder werk, die nu met de activiteiten over 5 locaties verdeeld zijn. Een wensdroom is een plaats in het nu lege en zeer ruime verpleeg stersonderkomen van het verlaten Oudenbossche ziekenhuis. Ben Suijkerbuijk, zelf al 5 jaar WAO'er na 17 jaar een eigen be drijfje te hebben gehad, is bereid hard te vechten voor de belangen van werklozen. „Als je werkloos bent", zegt hij, „heb je het gevoel, dat je er niet bij hoort. Maar wie niet productief is om geld te verdienen, kan zich altijd productief maken om wat anders te doen". Voor hemzelf werd dat het vrij willigerswerk. „Een middel om niet achter de geraniums te blijven zit ten", oordeelt hij. „En nuttig. Want door het project mensen zonder werk kunnen mensen hun eigen on zekerheid wat overwinnen. We heb ben een mensen gehad, die heel schuchter binnen kwamen lopen, en zich niet bewust waren van hun eigen capaciteiten. Nu draaien ze zeer goed mee. Nou, en dat is de moeite toch waard?". te verdienen, dan geeft hij het liever weg. De opbreftgst van zijn platen en optredens geeft hij aan zijn ge handicapte medemens. „Als uiting van dankbaarheid voor een gezond gezin en een goed bedrijf." Optreden voor mensen die er 'goud geld' voor over hebben doet hij niet gauw. „Ik speel nu net voor de mensen die het niét hebben." Ondanks het feit dat Van Eersel er zelf liever niet mee 'te koop loopt', meenden de briefschrijvers wier kinderen in al die jaren door Koop- mans in het zonnetje zijn gezet, dat hij nu eens aan de beurt was. Een Valentijnbloemetje leek hen daar voor uitermate geschikt. „Ik kan nu eenmaal niet anders. Ik geef liever weg dan het zelf op te eten," wuift Jantje Koopmans alle lof weg. Toch heeft hij die lof blijk baar méér dan verdiend. Al meer dan twintig jaar besteedt Jantje al les wat hij verdient met zijn optre dens aan de ondersteuning van ge handicapten. Welke soos voor ge handicapten heeft nog géén stereo installatie via de 'Langstraat Plat' gekregen? Welke wens van de vere nigingen is langzamerhand nog niet door Jantje Koopmans en de zijnen vervuld? Koopmans praat gemakkelijk over zijn goedgevendheid en be trokkenheid heen. Dat hij het doet is allemaal niet zo belangrijk. Als het maar gedaan wordt. Liever vertelt hij over zijn optredens en die ene grote stille wens. „Toen ik veertien was ben ik eigenlijk al begonnen met liedjes zingen en schrijven," vertelt Jantje. „Op mijn 21e werd ik beroeps. Door het hele land bracht ik mijn liedjes en conferènces. En overal vonden ze Jantje Koopmans (Jan van Eersel). het prachtig." Om gezondheidsrede nen moest Jantje Koopmans na 18 jaar ophouden met optreden. Hij be gon een meubelzaak in Waspik. Toch kroop het bloed waar het eigenlijk niet gaan kon en mocht. Af en toe trok Jan van Eersel toch weer zijn zwarte pak aan, deed hij zijn strik om en strooien hoed op en be trad hij als Jantje Koopmans het podium. Het publiek vond het nog steeds prachtig. En Jantje eigenlijk nog meer. Al wat hij, met een gezin met zeven kinderen, enigzins kon missen ging naar zijn minder be deelde medemens. In 1979 nam het fenomeen Jantje Koopmans een enorme vlucht. Tij dens een optreden in café Het Nieu we Centrum in thuishaven Waspik werd de langspeelplaat 'Langstraat Plat' opgenomen. De opbrengst was bestemd voor de gehandicapten. Het werd een enorm succes. Aanvankelijk zou het bij die ene plaat blijven. Maar 't Heem, dag verblijf voor geestelijk gehandicap ten in Waspik, brandde af. „Toen ik dat hoorde zei ik tegen mijn vrouw: Daar moéten we iets aan doen. Ik maak een twééde plaat. En de op- - FOTO DE STEMJOHAN VAN GURP brengst is voor hen." En ook die tweede elpee werd een groot succes. Een derde volgde en nog maar kort geleden een vierde. Plannen voor een vijfde plaat zijn in de maak. Met het schrijven van de liedjes heeft Jantje nauwelijks moeite, ,,'s Ochtends tussen zes en acht uur ga ik de polder in. Mét de hond. Naden ken over alles wat er in de wereld gebeurt. Kunt U zich dat voorstel len? D'r is geen humorist die een half uur in de polder mediteert voor U en de hele wereld." Heel vaak komt Koopmans met een liedje te rug. „Dan ga ik met mijn accordeon in mijn studiootje zitten en staat het zó op de band." Prompt draagt hij het lied dat hij die ochtend schreef, voor. „Ik heb wat dat betreft een fo tografisch geheugen." Jantjes stille wens is een optreden op het Harten-5-gala, in mei van dit jaar. „Vorig jaar kwam ik er via de telefoon maar niet doorheen. Dit jaar wil ik 15.000 gulden gaan bren gen. En als het even kan één liedje zingen," glundert hij. Ook op de ra dio wil hij, die nooit zo naar be kendheid streefde, graag nog eens te horen zijn. „Van het een komt het ander," vindt hij. „En zo kan ik mis schien nog méér doen." HULST - Mevrouw Maria Taelman uit de Hulster Liniestraat, gisteren werd ze 62 jaar, staat in april een wel heel bijzonder jubileum te wachten. Twin tig jaar geleden veranderde haar le ven ingrijpend, toen haar invalide schoonbroer Cyriel in het gezin werd opgenomen. Vanaf die dag heeft ze er een dagtaak aan om hem te verzorgen. Een taak die ze nog steeds met grote toewijding op zich neemt. „Toen Cyriel bij ons kwam leefde mijn man nog, maar je weet hoe dat gaat. In de praktijk komt het werk toch op de vrouw neer". Twaalf jaar staat ze er nu alleen voor. Van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat is ze voortdurend met hem bezig. Op alle gebied, want Cyriel heeft voortdu rend hulp nodig. Welk een karwei dit is laat zich het beste illustreren met het schema van een doordeweekse dag. „Om half acht kom ik uit bed, ga me wassen en aankleden en beneden het eten klaarzetten. Dan ga ik naar de kamer van Cyriel, help hem over eind en dan moet hij gewassen, ver schoond, geschoren en aangekleed worden". Inmiddels is het dan wel een uurtje of negen geworden als ze hem in zijn rolstoel naar de keuken rijdt voor het ontbijt. Terwijl Cyriel daarna op zijn gemak een sigaretje rookt gaat Maria aan de slag om het huis wat schoon te maken. „Na het middageten is het verplicht een uur rust", zegt ze, „dat heb ik mezelf op gelegd. Cyriel kan dan wat slapen in de zetel en ik lees dan op mijn gemak de krant". Als de pauze voorbij is gaan ze of handwerken, of met zijn tweetjes op pad. „Als het goed weer is zijn we weg en dan rijden we met de auto overal naar toe". Een keer of drie vier per jaar gaan ze op vakantie. De ene keer met een stel vrienden, de andere keer met de gehandicaptenbond. „Vroeger ging ik nogal eens op reis met de vrouwenbond", zegt Maria Taelman, „maar op een keer kwam ik thuis en toen was Cyriel gevallen. En van toen af ga ik niet meer alleen het huis uit, tenzij eventjes om een bood schap". 's Avonds kan Cyriel, die volgende Maria Taelman en haar invalide schoonbroer Cyriel. I maand 60 wordt, zich wijden aan zijn lievelingsplezier, televisiekijken. Maar als er in de buurt ergens een to neelstuk is dan is het tweetal steevast in de zaal te vinden. „De mensen zeg gen wel eens: het is toch wel een hele - FOTO DE STEMCOR J. DE BOER opoffering. Maar zo zie ik het niet. Het gaat allemaal vanzelf en het scheelt natuurlijk ook of je het graag doet. Wat dat betreft: na die twintig jaar kan ik gewoon niet meer zonder hem".

de Stem | 1983 | | pagina 19