Sasse prins op Ter Schorre Schelde vraagt 350 miljoen DESIEM de4in1krant Tijdelijke standplaats voor woonwagenbewoner 'PIJN rovERNunl STEM M marlingen:„Monopolie Yerseke doorbreken VRIJDAG 11 FEBRUAR11983 BESLISSING B EN WAARDENBURG m. 7/ •<U£ Na overtreding bestemmingsplan I en W Oostburg Istellen voorbeeld YERSEKE/HARLINGEN - De Friese gemeen te Harlingen stelt momenteel alles in het werk om in aanmerking te mogen komen voor de aanvoer en afslag van mosselen. Winsemius: Nog dit jaar afspraken met België over 'Doel' In het nauw Stilzwijgen Minister laakt gemeentebesturen „Zeeuwse gemeenten werken weinig samen op milieugebied" Weerstanden SCHELDE VEILIGTOT BESLUIT BEWINDVOERDERS Boedelkrediet I Me kolom hi, latsu-model bij uw behoe] onze sho\vr00| s eens met eiSf epele bestu^i t) te voelen, elk leverbaar, n kostenbewjj zer dagen U ellen, respec. iiDv/EST NEDERLAND f/ T18 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers iARDENBURG - Aan de fa- Ijjje h. Smets, die met zijn ,oonwagen vorige week een andplaats zocht nabij de El- erschans, is gisteren door B W een tijdelijke stand- laats binnen de gemeente ardenburg aangewezen. Omdat de desbetreffende ■lef pas vandaag het ge meentehuis verlaat, vond bur gmeester drs. W. Lockefeer let niet juist via de krant be kend te maken waar die tijde lijke standplaats zich bevindt. Ik kan u zeggen, dat die laats aan alle daarvoor ge ide eisen voldoet. Er is in de onmiddellijke nabijheid gas, water, electriciteit en riole ring", zo zei hij. Het besluit van B en W was overigens niet unaniem, zo zei de burgemees ter. Uitdrukkelijk wees hij erop, dat deze tijdelijke standplaats niet gezien moet worden als de plaats waar mettertijd de wet telijk voorgeschreven defini tieve standplaatsen komen. Zoals bekend, heeft de lokatie- beoordelingscommissie vorige week het hiervoor voorgedra gen terrein nabij de Brievers weg als 'ongewenst' van de hand gewezen. „Wij gaan nu weer praten waar binnen onze gemeente deze voorziening moet ko men", aldus de heer Lockefeer. „We hebben nog de tijd tot 1 januari 1985, wat niet wil zeg gen dat wij de zaak voor ons uitschuiven, maar er zitten nu eenmaal veel haken en ogen aan vast. Welke plaats wij ook zullen kiezen, je krijgt overal protest". Hij voorzag een vrij lange procedure, omdat mensen die bezwaren hebben tegen be paalde overheidsbeslissingen de normale rechtsgang kun nen volgen. „En sommige be roepsprocedures tegen over heidsbeslissingen kunnen nogal eens wat tijd vergen", verzuchtte de burgemeester. i bieden, i huid gaat het Jegen, verbetert de veg een therapeutische ferd in doosjes ijzing. mi 224920 31654-1846 riezen loeren op Zeeuwse mosselen iTSll \T13, EDA, GARAGE ^.DE HOON, UB-DEALER), )U PONT I Van een onzer verslaggevers .OSTBURG - Het gemeente bestuur van Oostburg is van Ipian een voorbeeld te stellen om overtredingen van de be- jpalingen in het bestemmings- iplan buitengebied de kop in te 'rukken. „Als wij dit niet doen, is ons Ijestemmingsplan een papie ren tijger", aldus burgemees ter mr. C. Spijkerboer, i Aanleiding is het ophogen pan een (als natuurgebied be schermd) stuk grond nabij de JBaarzandse Kreek in Schoon- [dijke door landbouwer A. Schijve. Dit is gebeurd zonder Bestemming van het gemeen- |ebestuur. B en W hebben een inmid dels aangevraagde vergun ning geweigerd, waarop de peer Schijve in beroep is ge- pan bij de gemeenteraad. Als [de raad het advies van de commissie beroep- en be waarschriften volgt zal het oeroep ongegrond verklaard [Worden, waarna B en W juri dische stappen gaan onderne men. „Wij hadden keuze uit drie pogelijkheden: laten zitten, pslitiedwang of strafvervol ging In overleg met de Offi- lóer van Justitie zal gekozen fjorden voor strafvervolging, pat kan een boete betekenen, paar dan hoeft Schijve zijn opgevoerde grond niet weg te telen, wat een heel kostbare laak zou zijn", aldus mr. Spij kerboer. [Wel zal het gemeentebe stuur met de landbouworgani saties contact opnemen met |jet verzoek hun leden in te Ichten over mogelijke (verve- jendi gevolgen als zij de be palingen in bestemmingsplan- pn aan hun laars lappen. That nu voor strafvervolging fs gekozen en niet voor politie- fjwarig komt, omdat wij hier F' voorbeeld willen stellen, fr w« niet zeggen dat wij P igende keer geen politie- pvang zullen toepassen. Men .eet beseffen dat wij serieus F en doorpakken", zo waar- duwde mr. Spijkerboer. ^^OO^UibwKTNEDERLAND fantoren fTemeuzen, Hulsten Goes. ,Jr®ssen en telefoonnum- ps op pagina 2. tiactie fc*en: Rein van der Kiw (f t'e-chef), Jan Jan- Paui a 5hef)' Frank Dey, Bo« Schipper, Cor de fcpom u°J' Ton Koomen «raetPn Eu9ène Ver" Gé van Ber ts n^Jelbur9; Henk Post- 9 uostburg: Co Meertens. koepunten Poosterzande: mevr. Neve, I250 str. 4, 01148- lv6rtentie-exp|. «Pecteur Zeeland: C. Me- "■Pnvé 01150-95839. van een onzer verslaggevers Friezen nu ook happig op mosselen - foto de stem/cor j de boer Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Winse- mius (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu) verwacht nog dit jaar af spraken te kunnen maken met zijn Belgische collega's over afronding van de waarschu- wings- en rampenregeling voor het kerncentralepark bij Doel. De bewindsman deelt dat mee in antwoord op Kamer vragen over zijn milieubegro ting, die volgende week wordt behandeld. Het overleg tussen Neder land en België, dat in '79 als gevolg van de bestuurlijke re organisatie in België moest worden stilgelegd, is in de cember vorig jaar hervat. In aansluiting op de eenzijdige Nederlandse rampenregeling zijn toen aan de Belgische ge sprekspartners aanvullende voorstellen gedaan over com municatie en onderlinge bij stand in geval van een calami teit. Deze voorstellen zijn nu in studie bij de Belgische minis teries van Binnenlandse Za ken en Volksgezondheid. De gemeente heeft in een brief aan het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten in Den Haag haar claim neer gelegd. De gemeente Harlingen vindt dat het monopolie van Yerseke op het terrein van de mosselhandel doorbro ken dient te worden. F j Achtergrond van de activi teiten van het gemeentebe stuur van Harlingen is het feit dat de plaatselijk vismijn noodlijdend is en zelfs met sluiting bedreigd wordt. Zou een deel van de Nederlandse mosselhandel naar Harlingen verhuizen, dan kan 'de mijn' het hoofd boven water houden. Burgemeester E. Steenbeek van Harlingen stelde onlangs onomwonden dat zijn gemeen te alles op alles zal zetten om een deel van de florerende mosselbranche in huis te ha len. Sinds kort weet men zich daarbij gesteund door een se- mi-wetenschappelijk onder zoek van Groningse studenten. Het is overigens niet de eer ste keer dat Harlingen pro beert de mosselhandel naar zich toe te trekken. De Friese haven rekende erop dat door sluiting van de Oosterschelde de mosselkwekers van Yerse ke hun bedrijf naar het noor den zou verplaatsen. Mossel vissers van Philippine deden dat in de jaren '50 na het slui ten van de Braakman. Een aantal van hen woont en werkt nog steeds in het noor den. Herziening van het Delta plan met de half-open Ooster schelde in 1974 gooide roet in het .eten. Een jaar tevoren opende Harlingen een splin ternieuwe visafsiag, geheel af gestemd op de verwachting dat men de mosselhandel kon overnemen. Dat ging niet door en bovendien zag men zich in 1974 geconfronteerd met de vangstbeperkende maatrege len en de opening van een vis afsiag in Lauwersoog. Pogingen om IJslandse vis sers aan te lokken hun vis voor Europa in Harlingen aan wal te brengen, mislukten tot nu toe. Harlingen raakte daar door dermate in het nauw, dat zelfs is overwogen om het vis- bedrijf te verkopen of om er een jachthavenfaciliteit van te maken. Een argumenten om de mosselhandel te splitsen, is dat de concurrentie tussen visaf- slagen de prijzen voor de kwe kers kan verbeteren. Daar naast rekent men er in het noorden op dat een en ander een stimulans kan zijn voor nieuwe ondernemers in het mosselbedrijf. De noordelijke markt zou bovendien een potentieel af zetgebied zijn voor mosselen. Tot nu toe komen de noordelij ke provincies nauwelijks aan mossels eten toe vanwege de lange aanvoerwegen vanuit Zeeland. De Harlingse vis- mijndirecteur Gielink ver klaarde desgevraagd „danig de trom te zullen roeren" om de consumptie van mossels in het noorden te vergroten. De burgemeester van Har lingen heeft zich inmiddels be reid verklaard om in Yerseke te gaan praten over eventuele mogelijkheden voor zijn ge meente. In Yerseke hult men zich tot nog toe in stilzwijgen. Er lijkt nauwelijks interesse om ook maar een klein deeltje van de bedrijvigheid te ver plaatsen, temeer omdat veel mosselhandelaren de laatste jaren intensief geïnvesteerd hebben in totaal vernieuwde bedrijven. Polonaise met de carnavalsprins en zijn raad van Elf TERNEUZEN - Begeleid door zijn Raad van Elf bracht prins Bernardo de Derde van de carnavalsver eniging De Betekoppen uit Sas van Gent gisteravond een bezoek aan het ver pleeghuis Ter Schorre. In het 'Praetuus' hadden zich tientallen patiënten met het verplegend personeel verzameld, die zichtbaar ge noten. De avond werd muzi kaal begeleid door de boe- renkapel van de Betekoppen onder leiding van kapel meester Roger Suukerklont. Prins Bernardo de Derde zei verheugd te zijn dat hij het carnaval 1983 mocht in luiden met een bezoek aan Ter Schorre. Hij was in zijn schik, dat er zoveel feest- neusen, of 'stoepschijters' zoals hij het uitdrukte, aan wezig waren. „Misschien is het de volgende keer wel te klein hier, maar dan zetten we een grote tent op het plein en vragen dan subsidie aan burgemeester Ocke- loen", aldus de carnaval sprins. Voor drie patiënten en een verpleegster had hij een - foto de stem/cor j. de boer verrassing. Deze ontvingen uit zijn handen een, in op dracht van de Sasse carna valsstichting vervaardigd, wandtegeltje. Prins Bernardo en zijn kapelmeester Suukerklont werden op hun beurt, na mens Ter Schorre, onder scheiden. Beiden werden be noemd tot ridder in de orde van de Witte Leeuw, waar bij de bijbehorende versier selen hen op de borst werden gespeld. Daarna was het weer hossen, dansen en po lonaise lopen met de prins en zijn Raad van Elf. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Winse mius (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu) is slecht te spreken over de bereidheid van de gemeen tebesturen in Zeeland met el kaar samen te werken op mi lieugebied. De minister laat dat blijken in zijn beantwoording van schriftelijke vragen uit de Ka mer ter voorbereiding van de behandeling van zijn milieu begroting volgende week. Winsemius doelt op het in Zeeland begonnen proefpro ject Hinderwet, dat al onder het bewind van minister Gin jaar in het kabinet-Van Agt I tot stand kwam. Intergemeen telijke samenwerking op het vlak van de controle van de Hinderwet bleek al gauw noodzakelijk, omdat zelfs de grootste gemeenten in Zeeland te klein bleken om een goede uitvoeringsorganisatie te kun nen bekostigen. „Maar bij de meeste Zeeuw se gemeenten blijken sterke bestuurlijke weerstanden te bestaan tegen het in regionaal verband uitvoeren van mi lieutaken. Alleen bij de op Schouwen-Duiveland gelegen zes gemeenten bestaat de be reidheid om te bezien of tot een vorm van regionale sa menwerking kan worden ge komen", zo stelt de minister vast. Volgens Winsemius is het vooral de angst voor extra kosten die tal van gemeenten ervan weerhoudt op milieuge bied samen te werken. In nog al wat gevallen wordt de in tergemeentelijke samenwer king ook als een beperking van de eigen verantwoorde lijkheid gezien. Volgens Winsemius zou het zeer onjuist zijn als gemeenten uit zuinigheidsoverwegingen de uitvoering van de Hinder wet een lagere prioriteit zou den geven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Schelde in Vlissingen heeft ƒ350 miljoen gulden nodig om niet in ge vaar te komen. Volgens de directie zouden zelfs alle KMS-onderdelen, in clusief De Gieterij in Middel burg, dit jaar met winst af sluiten, als dat bedrag in Zeeuwse kas was en niet naar de centrale kas van de noodlij dende RSV-moeder was ge vloeid. In totaal heeft De Schelde nog ƒ470 miljoen van de RSV-moeder tegoed, maar dat geld zal er voorlopig niet komen. Gisteren kon men in Vlis- singen in ieder geval iets op- geluchter kijken, nadat de Tweede Kamer een motie aan nam, waarin staat dat de rege ring niet tot het afstoten van activiteiten op de marine werven van de KMS (en die van Wilton-Feijenoord en RDM) mag overgaan, voordat het overleg daarover met be windvoerders, RSV-directies, ondernemingsraden en vak bonden is afgerond. In de tus sentijd moet de regering geld beschikbaar blijven stellen om de genoemde bedrijven in hui dige omvang door te laten draaien. Vooral vanwege dat laatste punt wees minister Van Aar- denne (Economische Zaken) de motie woensdag af. Maar bij afwezigheid van de minister steunde het CDA gisteren toch deze motie van de PvdA. Voor De Schelde betekent dat op korte termijn in ieder geval even wat lucht. Dat de problemen echter nog steeds dramatisch zijn, kwamen verschillende Zeeuwse delegaties de Kamer gisteren weer vertellen. Mo lensteen om de nek van De Schelde is het feit dat de RSV- moeder, die geld nodig had voor het kolengraaf-project en dergelijke, het Zeeuwse be drijf heeft leggegezogen. In totaal heeft De Schelde nog 470 miljoen tegoed van de centrale RSV-kas. Boven dien liggen de hypotheek rechten van het Vlissingse be drijf ook in Rotterdam. Dat maakt het voor De Schelde ook onmogelijk om naar de bank te stappen om geld te le nen, zodat de overheid in feite als enig mogelijke geldschieter overblijft. Dat geld hoeft overigens niet in één keer op tafel te ko men. Voor de komende twee jaar moet er volgens directeur Pröpper in ieder geval ƒ350 miljoen gulden komen. Daar naast is een werkkapitaal van 100 miljoen nodig. Pröpper deelde de Tweede Kamer gisteren verder mee: Alle takken van de KMS zijn levensvatbaar en rendabel. De plannen om ook De Gieterij en de montage- en machinebouw dit jaar uit de rode cijfers te tillen, liggen bijna voor uit voering klaar. De hele KMS-groep moet de onderlinge banden houden en er moeten geen bedrijfsdelen worden uitgetild, omdat juist de samenwerking van de ver schillede delen de troef van het Schelde-succes is. Absoluut onduidelijk is hoe veel en op welk tijdstip De Schelde een deel van de RSV- sehuld van ƒ470 miljoen te rugkrijgt De rapportage waarop het kabinet heeft besloten tot de reorgansiatie van De Schelde, zo snel en oppervlakkig is ge maakt, dat geen sprake van een goed rapport en verant woorde besluitvorming sprake geweest kan zijn. Sluiting van De Scheldepoort zou betekenen dat de repara ties naar Antwerpen gaan en niet bij Nederlandse bedrijven terecht komen. Om problemen te vookomen moeten op korte termijn de volgende beslissingen in het voordeel van De Schelde uit vallen. Er moet geld op tafel komen om de last van de 'ver loren' ƒ470 miljoen te kunnen dragen, de ketelbouw moet voor De Schelde behouden blijven en het kabinet moet de bouw van de M-fregatten snel laten beginnen en niet pas over drie jaar, omdat de werf dan te lang zonder werk zou zitten en dat 'gat' niet gevuld kan worden met andere or ders, wat fatale gevolgen zou hebben. Ook lonkt De Schelde met een schuin oogje naar de civiele bouw. Ondernemingsraad-voor zitter De Leeuw wees de Ka mer op het feit dat, als de ma rine-fregatten niet nu ge plaatst worden, de kans groot is dat in 1986 (wanneer de be stelling volgens de begroting gepland is) de marine wel eens bij een lege KMS-werf zou kunnen aankloppen en Neder landse fregatten bij buiten landse werven besteld moeten worden. Ook de gemeente Vlissingen en de Zeeuwse commissaris van de koningin, Boertien, waren naar Den Haag geko men om voor De Schelde te pleiten, want verlies van de werf zou een ramp voor de werkgelegenehid zijn. Gedeputeerde Barbé wees ook op het belang dat Zeeuwsch-Vlaanderen heeft bij De Schelde: „Niet alleen ornaat een aeel van de veron derstelde vermindering met 2250 arbeidsplaatsen ten koste zou kunnen gaan van de 180 arbeidsplaatsen bij de KMS- vestiging in Terneuzen, maar ook omdat 300 personeelsleden van KMS-Vlissingen in Zeeuwsch-Vlaanderen wo nen". Op de Kamervragen wat de provincie verder denkt te kun nen doen voor de KMS, zeiden Barbé en Boertien al het mo gelijk te willen ondernemen, maar wezen daarbij wel op de krappe provincie-beurs. Ver der noemde het Zeeuwse colle ge de mogelijkheid dat een eventuele derde dubbeldekker voor de Westerschelde-ver- binding in Vlissingen ge bouwd kan worden. Verder rwerd ook geopperd dat, als de VOW er toch mocht komen, men die toch maar in staal (in plaats van het onlangs weer opgedoken goedkope beton-al- ternatief) moet laten bouwen, waarvoor De Schelde dan de opdracht moet krijgen. Concrete toezegging kon het Zeeuwse bestuur nog met doen, daarop wordt nog druk gestudeerd. Wel werd erop ge wezen dat bij steunverlening de eerste prioriteit aan de be drijf sschool gegeven wordt. De ondernemingsraad en directie van De Gieterij Mid delburg werden ook nog apart gehoord. Daarbij verklaarde directeur Peters het onbegrij pelijk te vinden dat er voor het bedrijf geen boedelkrediet verstrekt wordt. De Kamer meerderheid (CDA en WD) stemde gisteren tegen een mo tie van de PvdA en de opposi tie, die ook voor De Gieterij een boedelkrediet vroeg.' Wel heeft Van Aardenne, op aandrang van CDA en VVD, de deur op een kier gezet en zal hij een verzoek om boedel krediet alsnog overwegen, als de RSV-bewindvoeders daar om vragen. Dat moet dan wel snel gebeuren, „want als er geen geld komt, loopt het vol gende week al mis", aldus Pe ters. (Zie ook voorpagina en pagina 4) I

de Stem | 1983 | | pagina 9