INFO-AVOND NCB HULST pen IDEEL jolks dans groep bestaat 15 jaar Alfons en Marie 60 jaar getrouwd Koewacht wil Polen helpen ÓMÓOI IAAICT IJNSTOF 56.50 int. rken. WOENSDAG 9 FEBRUAR11983 VANZEELAND l OJC Hulst brengt alternatief voor niet-carnavallers Brandje in Vogelwaarde Led^n St.-Aloy actfefin midwintermarathon UIT HET ZAKENLEVEN Heropening tegelhandel VOGELWAARDE - Als volksdansgroep Hava Naguila uit Vogelwaarde aan het eind van dit jaar het 15-jarig bestaan viert, zullen de leden nog maar net bekomen zijn van een erg druk zomerseizoen. TniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiR Toneelstuk ODI trok 200 kijkers HET ADRES Geparasiteerd Zaaddoosje Albinisme Plaatselijk nieuws Aardenburg Zuiddorpe Clinge Heikant St.-Jansteen Terneuzen examens in Zeeland Al? rgordijnen uw IDE SOORTEN dijnen worden VKKORTING en esucces Iheerwollen ende kleuren, er naturel n wit en uo.UU p.m. inclusief maken [korting 6.- p.m. rermal-Flocked" te gebruiken als chitterende soe- elfmaakkorting gelijkheden welke acialist Den. Dt. :n fens :n. is. 59.1000 AG Amsterdam ge "Straks met pensioen". in samenwerking met T16 PAGINA ZEELAND 2 Van een onzer verslaggevers HULST - Voor degenen die dit jaar niet zoveel lust kunnen opbrengen im in de carnavalsmassa mee te deinen, organi seert het open jongeren Centrum Hulst een swingavond met twee bands en veel disco. Uit Breda komt Ro botski oftewel Baroben- de, met disco sex, hon den en bassen, maar vooral dansen. Het voor programma wordt ver zorgd door de twee heren van Anti Anti, een verze kering van doem en dans. De isco is afkomstig van Paul Mahu en Paul Zap- pensiits en de apparatuur wordt belangeloos afge staan door muziekhandel de Polyfoon. De toegang tot dit gebeuren, dat zich zaterdagavond afspeelt in het Houtenkwartier, kost vijf gulden. Op zondag is er een Open Podium, waar iedereen zijn cultureel ei kwijt kan, als hij of zij zelf de grootste rommel maar opruimt. Wie zich geroepen voelt is welkom. Tevens wordt een film vertoond met in de hoofdrol Pierre Richard. Om de kosten te dekken wordt vijf gulden;, intree gevraagd. -De avond be gint omstreeks half acht, de film om tien uur. VOGELWAARDE - Bij het gezin Burm in de Plataan straat te Vogelwaarde brak gisterochtend rond kwart voor vijf brand uit in de garage. De brandweerkorpsen uit Vogelwaarde en Kloosterzan- de waren snel ter plaatse en wisten het vuur binnen een tiental minuten te bedwingen. Eert stofzuiger, een diepvries en een wasmachine gingen in vlammen op. Door de enorme rookontwikkeling moest ge bruik worden gemaakt van persluchtapparatuur. De ga rage .liep een flink roet- en rookschade op, evenals de keuken van het woonhuis. Volgens de politie is het vuur waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting in de diepvries. URAAUW- Afgelopen zondag waren 39 prestatielopers van de Graauwse sportvereniging St.-Aloy actief in de bossen rondom Apeldoorn waar de midwintermarathon en de mi ni-marathon op het program ma stonden. Aan de marathon namen 70 lopers deel. De snelste tijd werd gereali- door M. Willaert uit Nieuw Namen die twee uur en seconden nodig had. De re sultaten van de overige deel nemers waren: J. Cornelis, Groede 3.15; J. de Braai, Ter- neuzen 2.59; J. de Jong, Ter- neuzen 3.16; j. van de Linde, Dostburg 3.18; L. Dieleman, nnek 3,12 en M. Kruyt, Vlis- smgen3.18. AXEL - Na een ingrijpende erbouwing heropent Wim de vaal zijn geheel vernieuwde ngelhandel-bouwmarkt in de fordpolderstraat in Axel. De shown derm 'oom is volledig gemo- 'Seerd, waardoor een nog d °te assortiment kwaliteits- »ok j a'en 15311 worden aan- 8 boden. Ter gelegenheid van vnOpening gaan nu extra ordeiig steenstrips en vloer tegels de deur uit. een seizoen Van een onzer verslaggevers In de maand juni al moet een belangrijk optreden in Aken worden verzorgd. Dit op uitnodiging van het Akense stadsbestuur. Bijna twee maanden later, eind ju li/begin augustus, staat Ham burg op het programma. Hava Naguila was er enkele jaren geleden ook al bij een groot folkorefestival en ken nelijk heeft men een goede in druk achtergelaten, want men heeft nu weer een uitnodiging op zak. Aansluitend op het op treden in Hamburg wordt op terugweg naar huis Pader- born aangedaan, waar een in ternationaal muziek- en folk- loreweekend wordt gehouden met groepen uit de hele we reld. Al verschillende jaren achtereen vragen de organisa toren de groep uit Vogelwaar de als enige Nederlandse groep daaraan mee te doen. Sinds twee jaar onderhou den de Vogelwaardenaren goede contacten met de Poolse volksdansgroep uit Olsztyn. De Polen deden al twee keer vogelwaarde aan en zouden Hava Naguila graag uitnodi gen voor een tegenbezoek. Echter, de situatie in dat land laat dat voorlopig niet toe, want men is vanwege de grote voedselschaarste niet in staat de Hollandse gasten in hun ge zinnen onder te brengen. Daarom heeft Hava Naguila besloten op eigen houtje naar Polen te gaan voor wat optre dens. Kort tevoren zal nog een inzameling worden gehouden om wat voedsel en medicijnen te kunnen meenemen en die uit te delen aan de armste ge zinnen in Olsztyn. Sinds kort hanteert Otto Vosveld, die in 1981 afscheid nam, weer de voorzittershamer. Hij was in 1968 ook de oprichter van Ha va Naguila. Eddie Duerinck is nu vice-voorzitter, Ina van Damme secretaresse en Tiny de Bakker penningmeester. Wies en Ramon Bruggeman fungeren momenteel tijdelijk als dansleiders en zijn druk bezig de groep een nieuw pro gramma aan te leren, een pro gramma met veel hollandse dansen en afgestemd op bui tenlandse optredens. Beide dansleiders worden onder steund door een werkgroep, die na de optredens de komen de zomer zelf de dansleiding gaat verzorgen. Het echtpaar Bruggeman wordt nu 'geleend' van volksdansgroep De Grut- moole uit Sas van Gent. Uiteraard wordt binnen de groep veel aandacht besteeds aan de jeugd. Iedere woens dagmiddag is een grote groep jeugdige dansers (6-12 jaar) bezig op speelse wijze plezier in het volksdansen te krijgen. Verder danst iedere dinsdag avond nog een tienergroep in de leeftijd van 12-14 jaar in het Dorpscentrum van vogel waarde. De jeugdleden doen 26 februari mee aan de Zeeuwse dansdag in Goes. - FOTO DE STEM COR J DE BOER Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - In zaal de Reizende Man, vier- de het echtpaar Alfons en Marie Herman-Dobbelaar, met familie en bekenden het feit dat ze 60 jaar geleden in het huwelijk traden. Beiden -Alfons is ruim 87 en Marie ruim 84- verkeren in een redelijk goede ge- zondheid. Uit hun huwelijk zijn twee zoons en een doch- ter geboren, die op hun beurt gezorgd hebben voor 5 zeven kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. Alfons Herman heeft en- kele jaren in de landbouw gewerkt, en lange tijd in de wegenbouw. Van 1940 tot e 1946 was hij opzichter bij de e CCD (Crisis Controle Dienst), en daarna is hij tot 1960 in dienst geweest van E de Heide Mij als werkbaas- uitvoerder. Tegenwoordig woont het echtpaar in een bejaardenhuis te Klooster- e zande. S Op hun feestdag ontvin- S gen zij een gelukstelegram van de koningin, en op de e drukbezochte receptie brachten de beide wethou- ders van Hontenisse en de |j gemeentesecretaris de beste e wensen over van het ge- e meentebestuur. De konink- e lijke harmonie St. Cecilia 5 verhoogde de feestvreugde s door een serenade aan het e paar te brengen. Van een onzer verslaggevers HULST - De voorstelling van het toneelstuk „Het lied van alle tijden" van toneelclub ODI uit Vogelwaarde, trok zondagavond zo'n tweehon derd toneelliefhebbers naar Den Dullaert in Hulst. De toeschouwers zagen een kwalitatief prima uitvoering. Opvallend was de vertolking door de twee hoofdrolspelers Robert de Klerk en Mariette Schoot, terwijl ook de rol van het dienstmeisje, gespeeld door Marie-Louise Kint een uitschieter was. De voorstelling in Hulst was voorlopig de laatste van de succesvolle toernee door Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Vol gend seizoen wil ODI weer met een onvervalste klucht op de planken komen. (ADVERTENTIE) HULST voor een goede BRIL Leverancier voor alle ziekenfondsen Van onze correspondent KOEWACHT - In dorpshuis De Vlaschaard te Koewacht wordt morgen (woensdag) om 20.00 uur een bijeenkomst ge houden met als doel een actie plan op te zetten voor hulp aan Polen. Op deze avond zal een lid van het actiecomité Terneuzen Helpt Polen, een toelichting geven over de te volgen werk wijze. Inlichtingen en eventu eel aanmelding voor deelname aan deze hulpactie, die ook geldt voor de omliggende plaatsen, bij Ankie de Kloe, Wouterij 16, telefoon 01146- 2004. PARASIETEN Het ventje had geen geluk in zijn beginnende belangstel ling voor de natuur rondom hem. In de mooie zomer van 1982 was hij veel buiten ge weest; had in een lucifers doosje lieveheersbeestjes mee naar huis gebracht, die evenwel 's avonds alweer vergeten waren en dan door moeder buiten weer werden losgelaten. Ze vond het wel leuk dat hij zoveel belang stelling had voor al dat klei ne grut en dat hij er zich zo mee vermaken kon. Toen zijn buit bestond uit een halve jampot pikzwarte, langharige rupsen, verza meld op een brandnetel, vond ze het wat minder leuk worden. De rupsen ook trou wens: ze stopten met eten van de droge netels en de een na de ander begon zich te verpoppen. Dit verba zingwekkende wonder maakte veel goed, voor eventjes, want de gulzig vretende rupsen waren wel boeiend, op de „dooie" pop pen echter was hij gauw uit gekeken. De hele boel ging de tuin in; terug de natuur in zei z'n moeder, dat is het beste voor de dieren, maar ze vroeg zich toch af of ze wel gelijk had. Twee nieuwe vondsten kregen meer belangstelling, want hem was verteld dat (als hij geduld had) uit de rupsen vlinders zouden ko men. Uit de poppen ook trouwens. Een paar rupsen gevonden op een koolplant moesten het bewijs leveren en ook een pop van zeker twee centimeter groot. In het begin werden de potjes da gelijks bekeken, maar de natuur liet lang op zich wachten. De ene rups werd wat lustelozer dan de andere en opeens „kreeg ze jon kies": uit 't nog leverde beest kropen kleine witte larfjes naar buiten, zomaar ergens willekeurig door de huid heen. Maar het werden geen rupsjes zoals de grote, die was er trouwens niet meer, die was dood. De larfjes maakten tegen de huid een klein spinseltje. Weer begon het wachten. Na lange tijd waren de cocon netjes open en in het potje zat een drietal mini-in- sectjes, zo'n twee, drie milli meter groot. Geen mooie vlinder werd geboren uit de rups. Ook de pop leverde een verrasende teleurstelling op of moet ik zeggen: een te leurstellende verrassing? Ook hier geen vlinder, maar een soort wesp, van zo'n an derhalf a twee centimeter groot. Veel zwart maar de onderste leden van de poten, de vleugels en een paar ach terlij fsegmen ten oranje geel. Ze had niet eens een Nederlandse naam, bleek bij navraag, alleen een weten schappelijke, een Latijnse of Een sluipwespje legt zijn eieren in de eieren van andere insecten. iets dat er op trekt: Ambly-' telis amatorius. Had hij nu wel of geen ge luk met zijn prille hobby? Al wat hij verzameld had, bleek geparasiteerd te zijn. Uit de koolwitjesrups kwam geen koolwitje, en het waren ook geen jonkies, zoals hij dacht, want rupsen zijn zelf jonkies en die krijgen geen nageslacht. Daarmee zullen ze moeten wachten tot ze vlinder zijn. Maar het pakte anders uit. Een koolwitjes- sluipwespje had in de rups wat eieren gelegd. Daaruit waren larfjes gekomen, die zich voedden met de inhoud van de rups. Zonder ze te do den evenwel, want dood vlees bederft. Een levend dier echter niet. Pas toen ze op het punt stonden zich te gaan verpop pen, een stadium waarin ze toch niet eten, konden ze zich te goed doen aan de vi tale delen. Geen wonder dat de rups wat lusteloos werd! Met Amblytelis is het bijna hetzelfde vergaan, zij het dat die parasiteert op pop pen. En niet alleen bij insec ten. Ook wij mensen hebben diverse parasieten: wormen in soorten, luizen, vlooien, mijten, noem maar op. Niet echter op de manier zoals de rupsen hierboven, zodat de larve in ons leeft, later naar buiten komt en de gastheer dood of levend achter laat. Het zaaddoosje van de kleine klaproos. Andere zoogdieren dan de mens hebben dat wel: run der- en paardehorzel bij voorbeeld. Ook planten kun nen een gast herbergen. Kent u nog „maaiestekige" (wormstekige) appels of pe ren? En kijk eens goed naar de foto van het zaaddoosje van de kleine klaproos. Het zat, met nog wat andere, zo leuk in een bloemstuk] e ge maakt ven veldbloemen. En ineens was er een gat in ge beten. Niet van buitenaf. maar van binnen uit. Een larf je, misschien er al als ei ingelegd toen de bloemen nog in de knop stonden, was volwassen geworden; het baande zich een weg om het volle leven tegemoet te gaan. En wat denkt u van de acrobaat op het plaatje? Nee, het is geen gedresseerd insect dat een circusnummer opvoert met een strandbal of desnoods een ganzeei. Het is een sluipwespje dat zijn eie ren legt inde eieren van andere insecten. U moet het plaatje dus even anders be kijken, het is namelijk iets vergroot, het eitje is nog geen speldeknop groot, het wespje dus navenent. Zo zie - FOTO ERIK OSSEWAARDE je maar weer dat ook voor de kleintjes op moet passen. Partieel albinisme noe men we met een mooi woord het verschijnsel dat een dier gedeeltelijk wit is op plek ken waar dat eigenlijk niet hoort. E. Asselman meldde ons een halfwitte merel aan het Cornelis de Vosplant- soen te Hulst. Het wat ek sterachtige mannetje zit er al vanaf de zomer van vorig jaar. Wie dit fenomeen eens met eigen ogen wil zien kan eens een ommetje maken naar dit platsoen of naar de naburige Van Dijckstraat. Van een onzer verslaggevers HULST - De kringbesturen van de NCB, KVO en KPJ hebben voor maandag 21 fe bruari een informatie-avond op touw gezet over het onder werp 'bedrijfsopvolging'. De bijeenkomst wordt gehouden in Den Dullaert te Hulst en begint om 19.30 uur. Op het programma staat een opvoering van het toneel stuk 'Stap voor stap' door de toneelgroep van de Kring- Zuid-Beveland. Men hoopt dat dit stuk de aanwezigen zal uit nodigen om van gedachten te wisselen over de verschillende facetten van de bedrijfsopvol ging. De mogelijk bestaat om schriftelijke vragen ter stellen aan een forum, dat bestaat uit J. Seydlitz (kandidaat-nota ris), I. Hoekstra (bankdirec teur), Th. Hiel (bedrijf svoor- lichter akkerbouw CAR Goes), P. Coolsen (directeur accoun tants en belastingadviesbu reau van de NCB) en J. van der Aa (sociaal economisch voorlichter). Benelux-boiling - Bij de Be- nelux-bolling bij E. Devreeze streden 109 boilers. Uitslag: 1. E. Rijckaert-R. van de Steene- A. van Killegem, 2. Ph. Dhoore-J. Cornelis-R. de Graeve, 3. G. Dhoore-J. Sap- M. Devreeze, 4. J. Blondeel-W. Rogiers-O. Vermeersch, 5. E. Devreeze-R. de Vriend-A. Verstraete. houdt maandag 14 februari haar maandelijkse ruilavond in de bovenzaal van Du Com merce, Markt 2. De avond be gint om half acht en is ook voor niet-leden toegankelijk. Kindercarnaval - Zaterdag middag 12 februari is er in het Zuidlandtheater een kinder carnavalsmiddag, georgani seerd door disco Silve Shadow. De aanvang is half twee. Voor de best verklede deelnemer is een prijs beschikbaar gesteld. Iedereen tot 14 jaar is welkom. Carnavalsnamen - Tijdens de carnavalsdagen zullen de ca fe's een andere naam hebben. Zo zal café De Troubadour 't Turp heten. Café De Smidse zal de naam veranderen in De Smeshoeve. Voor 't Purrij3ké is er niet veel veranderen, want dat zal 't Pumke blijven. Voor café De Gouden Kroon is er een grote verandering. Dit gaat 't Monnikkenhuis heten. Café De Snelle Duif zal 't Mo lenhof genoemd worden. En tenslotte zal café De Land bouw De Pot heten. Reis naar Lourdes - De rk be- jaardenbond Clinge heeft het initiatief genomen om eën reis te organiseren naar Lourdes. Voor eind april moeten de deelnemers aan deze reis zich hebben opgegeven bij de be- jaardenond. Voor deze zeven daagse reis moet iedere deel nemer in het bezit zijn van een geldig paspoort. De gehele reis geschiedt op eigen verant woordelijkheid, zodat het voor sommigen wel raadzaam is even contact op te nemen met de huisarts. Er moeten min stens 45 of 50 personen deelne men. De kosten bedragen BF 9.320 voor de reis en de chauf feur en de gids. Het verteer zo wel onderweg als in de plaats Lourdes komt geheel voor eigen rekening. Het is wense lijk om zich zo spoedig moge lijk aan te melden, aangezien bij niet voldoende deelname er personen van andere plaatsen van deze gelegenheid gebruik kunnen maken. Bejaardenschieting - Donder dag 10 februari wordt door de bejaardenbond in 't Heike een schieting gehouden. De in schrijving is om 13.00 uur en de eerste pijl wordt om 13.30 uur afgeschoten. Carnavalsbal - Het carnavals bal in gemeenschapcentrum 't Heike werd goed bezocht. De Steense prins Ron 1 van de Woeste Hoogte met zijn raad van elf en hofdames brachten een bezoek en zorgden er te vens voor dat het orkest Com bo Hollywood steeds voor een volle dansvloer kon spelen. Bonte avond - De zaal van ca fé De Smos was volledig bezet bij de bonte avond die met me dewerking van de artiesten Jimmy James, Ricky Travers Janske en het orkest van Nico Sylvester werd gehou den. De presentatie van deze avond was in handen van Cees de Wit en Pat van Leeuwen van de vrije radiozender Tij ger uit het Belgische Stekene. Opvallend was dat velen uit de stad Hulst deze avond bij woonden. Ruilbeurs - De postzegelvere niging Zeeuwsch-Vlaanderen Jaarvergadering - De r.k. Bond voor Ouderen afdeling Zuiddorpe houdt vrijdag 25 fe bruari de jaarvergadering. Daaraan voorafgaand wordt om half twaalf in de parochie kerk een eucharistieviering gehouden, die wordt voorge gaan door geestelijk adviseur pastoor W. Vervaet. Aanslui tend is er een koffiemaaltijd in café De Herbergh. De jaarver gadering begint om twee uur en naast de gebruikelijke jaarverslagen staat ook een bestuursverkiezing op de agenda. Aftredend zijn F. Im- pens (niet herkiesbaars) en mevrouw F. de Rijcke-Seghers (wel herkiesbaar). Ook moet er een nieuwe voorzitter geko zen worden. Na het officiële gedeelte is er een gezellig sa menzijn met kaartspel, dobbe len en biljarten. UTRECHT - Rijks Universi teit. Rachel Steijn (Klooster- zande) doctoraal examen or- tho-pedagogiek. AXEL Boekhandel Galerie Belle mans, Oosterstr. 11- Expositie van houtsnijwerken van Jan Verschoore. Geop. dag. 10-18 u., zond. gesloten (t/m 28 febr.). Kindergalerie- Illustraties uit kinderboeken van Joop Ber trams. (tot 5 mrt.). GOES Grand- 20 u. Als je begrijpt wat ik bedoel, a.l. HULST Galerie Van Geyt- Expositie van M. Verstraeten-Iserbyt met schilderijen, Ch. Donker, R. Homan en H. Berserik met grafiek. Geop. werkd. 9-12 en 14-18 u., zat. tot 17 u., zond. 14-17 u., dinsd. gesloten (tot 21 febr.). MIDDELBURG Citytheater- 20 u. Hollywood bowl, a.l. De Vleeshal- „Rei zende kunsttentoonstelling uit Zeeland '83". Geop. di. t/m zat. 13-17 u., zond. 14-17 u. (t/m 13 febr.). TERNEUZEN Luxortheater- 20 u. Als je be grijpt wat ik bedoel, a.l. VLISSINGEN Alhambra I- 20 u. Annie, a.l. Alhambra II- 20 u. E.T., a.l. Stedelijk Museum, Bellamy- park 19- Expositie van Geert- -Jan Evenhuis met audio-vi- suele installatie en perfor mance. Geop. ma. t/m vrijd. 9-12.30 en 13.30-17. (tot 12 febr.). Galerie Marquis, Nieu- wendijk 15- Expositie van Je roen Henneman met schilde rijen, objecten, tekeningen en grafiek. Geop. woe. t/m zat. 13.30-17.30 u„ zond. 14-17 u. (t/m 6 mrt.). 'I I 11 I 1 'li

de Stem | 1983 | | pagina 15