„Van der Stee: RSV moest jaar geleden al failliet" Ghana-man, waarom ga je niet? VERHOG Reddingsplan Bijenkorf niet zonder risico's Ex-minister Terlouw in politiek dagboek D'66 en de toekomst: niks nieuws VVD en PLO praten tegen wil en dank Het einde van een traditie Haags Hoogstandje Agenda DINSDAG 8 FEBRUAR11983 ACHTERGROND pagina Zwaartepunt Afkopen De Schelde Nijpend Verbijsterd Uit de boom Basis niNSPAG 8 FEBRUARI Co i i Probeerde legertop T11 Van ome Haagse redactie DEN HAAG - Als het aan oud-minister Van der Stee (Financiën) had gelegen, was de hele RSV vorig jaar al failliet gegaan. Dat schrijft ex-minister van Economische Zaken, dr. Jan Terlouw, in zijn deze week uitkomende politieke dagboek Van Zeventien Ze tels En Terug, waarin hij te rugblikt op de laatste twee kabinetten-Van Agt. Ter louw schrijft verder dat wat hem betreft RSV-topman Stikker al veel eerder zijn biezen had gepakt en dat de ketelbouw in Nederland het best bij De Schelde in Vlis- singen geconcentreerd kan zijn en niet naar Hengelo moet verhuizen. De RSV-problematiek be gint voor de ex-minister van Economisch Zaken op don derdag 14 januari van het vorige jaar als hij een ge sprek heeft met de presi dent-commissaris van de RSV, De Vries. Terlouw schrijft in zijn dagboek: „RSV staat onder leiding van de heer Stikker. Het be drijf heeft al meer dan een miljard aan overheidssteun binnen. Er zijn een aantal gigantische fouten gemaakt. Zo is er bijvoorbeeld de zo genaamde Kameel, een booreiland op poten dat tweemaal duurder is gewor den dan indertijd is begroot en waarvan het tweemaal te lang heeft geduurd voor het klaar was. Nu wil de klant, Volker-Stevin, het niet meer afnemen. De overheid is voor de verliesdekking. Ver der heeft dochter Thomas sen van RSV vorig jaar mis gekleund in Algerije, wat ook weer een groot verlies oplevert. Wie is de schuld? Onge twijfeld komt er heel wat op rekening van bepaalde leden van de directie, die overi gens ook hun verdienste hebben voor het bedrijf. Maar de eerst-verantwoor- delijke is natuurlijk de voorzitter van de raad van bestuur, de heer Stikker. En dus vraag je je af wanneer de heer Stikker de enige juiste conclusie trekt uit de gebeurtenissen. Die vraag leeft, als ik het goed taxeer, niet alleen bij mij, maar ook bij de ondernemingsraad, bij mijn mensen, bij vele onder nemers in het land en zelfs bij een goed deel van de raad van commissarissen". Climax Ook een ander aspect van de RSV-zaak komt uitvoerig aan de orde in het dagboek van Terlouw: de ketelbouw bij De Schelde. Terlouw op vrijdag 13 no vember 1981„De problemen van de ketelbouw schreeu wen om een oplossing. De Schelde, onderdeel van de RSV, is een modern bedrijf dat eigenlijk de ketelbouw in Nederland voor zijn reke ning zou kunnen nemen. Maar in het door werkloos heid geteisterde Twente hebben we de VMF-dochter Stork KAB, en dat kunnen we niet failliet laten gaan. Van Aardenne heeft de zaak aardig voor zich uitgescho ven. Ik zal binnenkort kno pen door moeten hakken." Op woensdag 25 novem ber gaat hij door: „Er wor den grote ketels voor electri- citeitscentrales bij Stork in Terlouw: „Van der Stee wil het zo hard spelen dat het bedrijf desnoods failliet gaat" Hengelo en De Schelde in Vlissingen gebouwd. Twee van zulke bedrijven in ons land is teveel. Maar een sa mengaan stuit op onenig heid die van oudsher tussen de raden van bestuur be staat. Om dat op te lossen heeft Van Aardenne de Stichting Energieappara- tuur Nederland in het leven geroepen, de SEAN. Het lijkt me dat er in die club vele onderhuidse problemen le ven. In april zijn ze met een rapport gekomen, maar Van Aardenne heeft geen beslis sing durven te nemen." Terlouw kondigt aan dat wel snel te doen en zegt: „Het probleem is het volgen de: De Schelde is het betere bedrijf. Het rust op een stuk of vij f poten en is innovatief ingesteld. Stork is verliesge vend, al ettelijke jaren dekt het Rijk de verliezen. Dat kan zo niet blijven door gaan, al was het maar om dat Brussel (de EG, die niet wil dat overheden eigen be drijven te veel subsidie ge ven waaronder de interna tionale concurrentie lijdt) het niet langer toelaat. ALS we Stork blijven steunen, in een verzelfstandigde vorm, dan zal er perspectief moe ten zijn voor de langere ter mijn. Dat perspectief is er alleen als op den duur de ke telbouw voor grotere ketels zich bij Stork concentreert," Isj'ti d'l'J^LC OI Op donderdag 30 maart 1982 nadert het probleem van RSV volgens Terlouw een climax: „Fons van der Stee wil het zo hard spelen dat het be drijf desnoods failliet gaat. Ik kan me dat voorstellen, na wat de overheid allemaal al heeft gedaan in het verle den en gezien de blunders die sindsdien weer zijn ge maakt, maar ik zit met Vol ker-Stevin in mijn maag. Als we de zogenaamde ROS- problematiek niet voor onze rekening nemen gaat dat bedrijf er ook aan. Het wan delende booreiland, de Ka meel, had voor 175 miljoen gebouwd zullen worden. Compleet met schadeclaims gaat het in de buurt van de 600 miljoen kosten. Huidige waarde: de schrootwaarde, zijnde 30 miljoen. Daarnaast is er op projecten in Algerije nog eens 250 miljoen verlo ren. En nóg maakt de raad van commissarissen geen haast met de reorganisatie van de leiding. Het is niet verantwoord om nieuwe steun toe te zeggen als het management niet wordt versterkt, dus zal ik een toe zegging moeten krijgen, en dan heb ik nog een aantal voorwaarden. Maar eerst moet ik Fons overtuigen." Op dinsdag 6 april is het zover: „Fons gaat akkoord met een nieuwe financiële injectie, op voorwaarde dat we de ROS-verplichtingen aan het Rijk daarmee afko pen. Zelf heb ik voorwaar den gesteld over het verbre ken van dwarsverbindingen voor zover mogelijk en ge wenst, waarover 1 artikel moet worden gerapporteerd in de vorm van een sterkste- ■kwakte-analyse, en op het beleid van het management. Het is verbijsterend hoeveel dit bedrijf de gemeenschap al heeft gekost." Dat laatste schijnt nog steeds niemand te kunnen becijferen, maar het moet volgens deskundigen wel bijna twee miljard gulden zijn. Zoals bekend is de door Terlouw geëiste sterkte- izwakte-analyse bijna een half jaar later inderdaad ge komen. Toen stelde de RSV- top voor om via afslanking met duizend werknemers de gezonde RSV-delen af te stoten. Twee maanden latèr, toen de RSV al weer bij de opvol ger en tevens voorganger van Terlouw, Van Aarden ne, aanklopte om ƒ300 mil joen steun was de analyse overigens al weer negatief bijgesteld: 7500 ontslagen, waaronder Stikker zelf. Met dit verzoek, later aangevuld met de vraag om ruim 800 om RSV te laten overleven, kwam het einde van de RSV definitief in zicht. Het kabi- net-Lubbers, bang voor een rampzalig faillissement, hakte de knoop door, zodat we vandaag geconfronteerd worden we dé resultaten, die een mengeling zijn van slechte economie, politiek vooruitschuiven en falend management. Wie van de drie is de hoofdschuldige? Het inmiddels achterhaal de SEAN-advies voorzag daarin. Voor vijf jaar zou den Stork en De Schelde sa men aan ketelbouw kunnen blijven doen, al werd het zwaartepunt vanwege het werkgelegenheidsbeleid van het kabinet in Hengelo ge legd en niet bij De Schelde hoewel dat „uit oogpunt van industriebeleid" (Terlouw) beter zou zijn. Nu minister Van Aarden ne opnieuw knopen door moet hakken, lijkt die situa tie veranderd. Ten eerste zijn er zoveel geplande or ders weggevallen (voor de kolencentrales bijvoorbeeld) dat het langer vooruitschui ven van een keus voor één van de twee bedrijven on mogelijk lijkt. Daarbij lijkt Hengelo van het kabinet nog steeds het voordeel van de twijfel te krijgen, want nog steeds is de werkloosheid in Twente hoog. Maar er zijn twee nieuwe argumenten bijgekomen: het gaat nog steeds niet goed met Stork (150 ontslagen dreigen) en ook Vlissingen kan nu uit oogpunt van Wei nig werkgelegenheid (de massa-ontslagen bij de KMS-onderdelen van de RSV) aanspraak maken op extra aandacht. Bovendien is De Schelde uit industrieel oogpunt gezien nog steeds het beste bedrijf van de twee. Ook dié steeds voor uitgeschoven beslissing moet nu definitief genomen worden Door Anton Theunissen Home, sweet home. Niet zonder trots en optimisme heeft de Ghanese regering deze naam gegeven aan de operatie opvang "Verdreven landgenoten. De naam staat voor twee werkelijkheden: voor het meelijwekkende gevoel van de Ghanezen, die met dui zenden langs de weg van de exodus, Lagos-Accra, staan te zingen en te wuiven naar de honderdduizenden men sen op duizenden lorries en het trieste gevoel van mach teloosheid: de grote massa vluchtelingen betekent niet alleen een opluchting voor wie ze kwijt is, maar ook een zware politieke en economi sche last voor wie ze rijk wordt. De weg van de exodus eindigt op het grote tentoon stellingsterrein in Accra, een overblijfsel uit de eerste gouden jaren van Ghana's onafhankelijkheid. Het is nu het plein van de ellende, waar de harmatan, de droge, hete Sahara-woestijnwind de mensen extra irriteert. Harrie de Bruijn (41), di recteur van SIVOS (Stich ting Instituut voor Ontwik kelingssamenwerking) te Cadier en Keer, was midden vorige week ooggetuige van de misère. „De mensen pro beren zich goed te houden, maar velen storten in el kaar, als ze in Accra van de vrachtwagens komen. Zij hebben dan drie tot vier da gen in een moordende hitte op zo'n vehikel gezeten, zon der voedsel, drinken of wat dan ook". (ze zijn herkenbaar omdat zij in tegenstelling tot Yoruba's in Nigeria gee. kerven in het gezicht heb ben) met de kreet „Oia0! Ghana, you no go-go?» Ghana-man, waarom ga i" niet - en werden dan zondi enige aanleiding afgetuigd» De SIVOS-directeur «81, va» Een onafzienbare mensenmassa stroomt samen bij de grensovergang. De SlVOS-directeur heeft bewondering voor de voort varende manier, waarop de Ghanese regering de zaken aanpakt, maar zij kan niet zoveel doen omdat er van al les te weinig is in het land: voedsel, medicijnen en transportmiddelen. De voedselsituatie is nij pend, omdat een langdurige droogte de grond zo hard heeft gemaakt, dat zelfs de casave en yamwortels, pro- dukten voor de dagelijkse hap van de Ghanees, niet geoogst kunnen worden. Harrie de Bruijn: „Het vervoer van de mensen naar het achterland is na het eten het grootste probleem. Twee van de vier auto's staan op blokken, omdat de enige bandenfabriek er al maan den buiten bedrijf is wegens gebrek aan grondstoffen. Bij de lorrieparken (bussta tions) zitten mensen dagen en dagen te wachten". De medische situatie is ook al allerbelabberdst. „Toen ik vorige week uit Ghana weggging was er nog voor anderhalve dag medi cijnen. Er heerst grote angst voor cholera en tyfus. Dan zullen er duizenden doden vallen, zoals tijdens een cho- lera-epidemie in 1970", aldus de SlVOS-directeur. Harrie de Bruijn heeft met verbijstering geluisterd naar de verhalen van de verdrevenen over de slechte behandeling door de Nige- rianen. „De Ghanezen zijn als beesten behandeld. Zij zijn geslagen, geschopt en mishandeld. Kostbaarheden en geld zijn geroofd. Een man vertelde me, dat de Ghanezen gewoon op straat werden staande gehouden dat de Ghanese regering erE bang is voor een staatsgree» „Hoge regeringsfunctiona. rissen vertelden me, dat plotselinge deportatie de Ghanezen door L_ mede is ingegeven door°| overweging de Ghanese re volutie (die op een anti-ka- pitalistisch kompas probeert te varen) om zeep te helpen Dit doet Nigeria niet op zij» eentje, houden de Ghanese leiders vol, die dan ook maa- één grenspost, bij Aflao, mei het buurland Togo hebben opengesteld, om enige com trole te kunnen uitoefenen op de binnenkomende men- sen. De regering vreest een aanval van huurlingen, denk dat het geen indianen- verhalen zijn". Op het grote plein in Ac cra wassen de Ghanese vluchtelingen hun gezichten om te voorkomen dat be paalde schokkende beelden hen zullen blijven achter volgen. Harrie de Bruijn: „Ik ben bang dat die beelden voorlopig niet uit te wissen zijn. Eigenlijk is de zaak heel triest. Nigeria en Gha na hebben veel gemeen, Ghana had rijk en Nigeria had op dit moment zeer rijk kunnen zijn. Beide landen hebben de fout gemaakt de eigen boeren te weinig te be talen voor hun oogsten en zij hebben te veel gestoken in prestige-objecten, waardoor ze tot over hun nek in de schulden zitten. Bovendien kunnen de landen, poten tieel vruchtbaar, hun eigen mensen niet meer voeden. Dat zal de komende jaren problemen blijven geven, maar ze komen er wel bo venop. Er zal nog veel geëx perimenteerd moeten wor den, ook met een op Afri kaanse tradities en waarden afgestemde regeringsvorm, voordat het zover is". DE VASTE Kamercommissie voor het Midden- en Kleinbedrijf krijgt vandaag bezoek van allerlei mensen, die op een of andere manier met de Koninklijke Bijenkorf Beheer hebben te maken. Met het Bijenkorf-concern, lang een grote naam in het Nederlandse bedrijfsleven, gaat het ook al niet zo best. Een minder slagvaardig beleid van de raad van bestuur, de bouw van een peperduur hoofdkantoor in Amsterdam WJiiioui sb inA lail zzodtuu sant en enkele misstappen hebben het concern aan de rand van de afgrond gebracht. Er zullen bedrijven afgestoten moeten worden, als Perry Sport, de Max Stores in Amerika en het splinternieuwe warenhuis Mobel in Den Bosch. Dat gaat arbeidsplaatsen kosten. De raad van bestuur van KBB heeft een soort reddingsplan opgesteld, dat vandaag een van de onderwerpen van gesprek zal zijn in Den Haag. Het concern heeft namelijk geld nodig. Ook van de overheid. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/BREDA - De raad van be stuur van de Koninklijke Bijenkorf Beheer heeft uitgerekend, dat er een kleine 200 mil joen gulden nodig is om het concern te red den. Dat geld zal, zo meent de raad van be stuur, opgehoest moeten worden door de overheid (60 miljoen), de banken (80 miljoen) en het personeel (56 miljoen). Daarnaast zijn er nog een aantal niet bijster populaire maatregelen te nemen, waardoor een deel van de werkgelegenheid voor het nu nog 20.000 man tellende personeel zal vervallen. Het reddingsplan van de raad van bestuur van KBB komt er op neer, dat KBB zich gaat richten op een drie-sporenbeleid. Wat over blijft van het concern zijn de Bijenkorf-ves tigingen, de sterk winstgevende Hema-vesti- gingen en de Maxis/Praxis-zaken in ons land. De rest "zal afgestoten worden, of wor den gesloten. Het concern zal dan ook in sterk afgeslankte vorm worden voortgezet. Maar het is een vrij riskant voorstel. De banken staan nu niet bepaald te springen om opnieuw geld te steken in het wankelende concern, wat de overheid doet is zeer onzeker en er zullen zeker nog zware onderhandelin gen moeten plaatsvinden met de bonden over de bijdrage van het personeel. Dat zoü in drie jaar tijd 56 miljoen op moeten brengen via het inleveren van de 4% kerstgratificatie en de prijscompensatie, het inleveren van l'/a uur werk voor de hulpkrachten tijdens de koopavonden. Bovendien zouden jongeren aangesteld moeten worden op het mini- mum(jeugd)loon. Nu zitten ze daar boven. Banken, bonden en overheid kijken mo menteel de kat een beetje uit de boom. Ieder een wacht af wat de ander doet; de banken wachten af wat de overheid doet, de bonden bekijken wat banken en overheid doen. De huisbankier (Amro) doet in ieder geval niet mee met de besprekingen over nieuwe kre dieten voor KBB. Het is nu al bekend dat de raad van be stuur van KBB, die binnenkort drastisch ge wijzigd zal worden, zal voorstellen de vijf Bijenkorf-vestigingen in Nederland te slui ten als de overheid niet met 60 miljoen aan achtergestelde leningen op de proppen komt. Bij een dergelijke lening hoeft de eerste jaren geen rente betaald te worden. Bernard a Campo, bedrijfsleider van het Hema-restaurant in Breda, is o.m. lid van de centrale ondernemingsraad (COR) van KBB. Hij is daarin voorzitter van de commissie So ciaal Beleid. „Als de Bijenkorf-vestigingen gesloten moeten worden, dan praat men over het ontslag van zeker 2400 mannen en vrou wen. Wat sluiting trouwens zou betekenen voor de plaatselijke middenstand laat zich niet overzien. De Bijenkorven hebben name lijk een enorme zuigkracht". De COR heeft zich in grote lijnen akkoord verklaard met het voorgestelde drie-sporenbeleid. „De COR vindt dat dat nieuwe beleid moet slagen, al was het alleen maar voor de werkgelegen heid". Vraagtekens zijn er wel gezet bij een eventueel gedwongen afvloeiing van 800 man in het concern van 57,5 jaar en ouder, a Cam po: „Wij hebben gezegd dat men daar zeer voorzichtig mee moet zijn. Er zijn zeker 150 man van die leeftijd, die op vitale posten zit ten. De COR vindt dat zij op vrijwillige basis zouden moeten kunnen vertrekken. We heb ben die toezegging nu zwart op wit van de raad van bestuur. Maar het belangrijkste van het drie-sporenbeleid is toch dat er dui delijkheid moet komen voor het personeel. Dat moet weten waar het aan toe is". Hij hoopt van ganser harte, dat de over heid met de 60 miljoen over de brug komt. „Want dat is eigenlijk de basis voor het nieu we plan". De Bredanaar, kijkend naar eigen Hema-bedrijven, vreest eigenlijk geen gevol gen daarvoor van het drie-sporenbeleid. „Het is natuurlijk nog een beetje afhankelijk van de uitwerking daarvan, maar ik zie geen con sequenties voor het personeel van de Hema. Er is een arbeidsplaatsenovereenkomst met de bonden afgesloten die geldt tot 1 juli 1984. Daarnaast heeft de Hema-directie zich de af gelopen tijd steeds sterk gemaakt voor vol doende investeringen in alle vestigingen. Die zien er nu ook goed uit. De leiding heeft in moeilijke economische situaties op tijd inge speeld op de veranderde ontwikkelingen in de maatschappij en we maken nu goede win sten". Veel van die winst vloeit echter naar het Bijenkorf-concern en dat is wel een zorg voor de toekomst. Bernard a Campo, ook voorzitter van de ondernemingsraad van de groep Horeca bin nen de Hema en lid van de groeps-OR Hema, heeft vooral vertrouwen in de toekomstige voorzitter van de raad van bestuur van KBB, Hema-directeur Maas. „Dat vertrouwen is gebaseerd op de ervaringen met hem binnen de Hema. Ik denk dat hij ook in de raad van bestuur van KBB de zaken kan klaren. Maar het gaat er natuurlijk ook om hoeveel ruimte hij binnen de raad van bestuur krijgt, hoe veel vrijheid". Als het aan hem lag zou Maas vandaag nog voorzitter van de raad van be stuur worden. Een zaaltje in Nieuwspoort, daarachter D'66-fractie- voorzitter Maarten Engwir- da, partijvoorzitter Kohn- stamm, oud-staatssecretaris Glastra van Loon en oud Tweede Kamerlid Nuis. Op tafel het rapport „Een nieuw hoofdstuk - de plaats van D'66 in 1983". En aan de an dere kant van de tafel een dertigtal journalisten, zich zichtbaar inspannend om niet in slaap te vallen. „Na onze verkiezingsnederlaag van vorig jaar vonden wij het nodig orde op zaken te stellen," vertelt Maarten Engwirda enthousiast. „En daarom is in de partij dit stuk gemaakt, dat nu naar de leden gaat." „Dit stuk" zegt dan dat D'66 de kant van de realisti sche hervormers kiest, dat de bedreigde erfenis van de aarde verantwoord beheerd moet worden en gestreefd moet worden naar een waardig bestaan voor ieder mens. Kortom, het zou in de Kamer een hamerstuk zijn, met hoogstens één tegen stem van de Centrumpartij. „Eerste vraag," zegt D'66- woordvoerder Jan Goeijen- bier als eindelijk ook Eng wirda er het zwijgen toe doet. En na een pijnlijke stilte: „Niet allemaal tege lijk graag." Eén vraag blijkt trouwens genoeg: „Kan iemand achter de tafel mij uitleggen wat er nieuw is in deze nota?" „Eigenlijk staat er niets nieuws in," zegt Glastra van Loon, En Nuis: „Dat zou ook niet goed zijn, want dat zou betekenen dat wij een weinig consequente lijn hebben." Over de plaats van D'66 in 1983, een oud hoofdstuk dus. Waarom stond VVD-buiten- landwoordvoerder Jan Dirk Blaauw afgelopen week knarsetandend op de kathe der om toch ambtelijke con tacten met de PLO te beplei ten? Waarom toch in ge sprek met deze „onaan vaardbare gesprekspart ner", waarmee „wij ministe rieel contact vierkant afwij zen"? Een Kamerlid van coali tiegenoot CDA, een partij die op dit vlak toch ook een rijk verleden heeft, kijkt geamuseerd toe, en ver klaart na afloop: „Zo'n krakkemikkige stemverkla ring heb ik nog nooit ge hoord." Een breuk? Drie weken eerder legde Relus ter Beek (PvdA) een motie op tafel, waarin wordt gevraagd contacten, ook op ministerieel niveau, met de club van Yasser Arafat niet langer uit de weg te gaan. Een politiek handige zet, want heeft niet een paar we ken eerder CDA-Europarle- mentariër Jean Penders een nota geproduceerd waarin ook al nauwere banden met de Palestijnse bevrijdings organisatie worden bepleit? De VVD wil daarvan niks weten, en dat komt Ter Beek goed uit. Maar dan komt Hans Gualthérie van Weezei van het CDA in actie. Hij legt een eigen motie op tafel, waarin contacten op ambte lijk niveau wel en op minis terieel niveau niet uit de weg worden gegaan. En vol gens goed parlementair ge bruik is daar vooraf overleg over met coalitiegenoot VVD. Dat overleg (Van Weezei en Blaauw) is net aan de gang, als plotseling de deur openzwenkt, en fractievoor zitter Nijpels binnenbeent, een gezond kleurtje van de Israëlische zon nog op het gelaat, Nijpels wil toch wel even weten hoe de Israëli-' sche ambassade over PLO- contacten denkt, en dus wordt daarnaar geïnfor meerd. De reactie is even voorspelbaar als storm in de winter, en Van Weezei wordt geprest zijn motie bij te stellen. Tegen diens zin, want inmiddels heeft minis ter Van den Broek de eerste versie van de CDA-motie omhelsd. Tot grote vreugde van de PvdA, tot grote woe de van de VVD. PvdA'er Van Thijn kan dan ook niet nalaten nog even zout in de wonde te strooien met zijn stem verklaring. „Ambtelijke contacten ja, maar die staan toch zoals altijd onder mi nisteriële verantwoordelijk heid." Het zal velen ontgaan zijn, maar Nederland is weer een traditie armer. Waar vond de revolutie plaats? In de Tweede Kamer. Daar spre ken bewindslieden Kamer leden sinds een grijs verle den aan met „geachte afge- vaardige". Dat is nog een overgeleverd gebruik uit de tijd dat Nederland een dis trictenstelsel kende en een minister de bevolking min of meer direct toesprak via „de geachte afgevaardige uit..." Noem maar een plaats. Het districtenstelsel sneu velde, maar de traditie werd voortgezet. Kamerleden spreken elkaar in discussie wel aan met „mevrouw Zus" en „de heer Zo", maar mi nisters en staatssecretaris sen geven nog steeds ant woord op vragen van „de geachte afgevaardigen Zus en Zo". Ex-VVD-Kamerlid Dirk Dolman Scherpenhuizen moest nog even aan zijn nieuwe positie als staatssecretaris wennen en sprak daarom afwisse lend van „heren en mevrou wen" en „geachte afgevaar digden". Toen hij op een wellicht historisch moment stamelde „Mevrouw Lam- bers..eh..ik bedoel: de geachte afgevaardigde, me vrouw Lambers" greep de Kamervoorzitter dr. Dirk Dolman in: „Van mij hoeft het niet. Ik begrijp al jaren niet waarom die archaïsche uitdrukking wordt gebruikt. Dat heb ik nu eens in het openbaar gezegd. Ik dank de staatssecreatris dat hij mij daarvoor de gelegenheid gaf". En met één klap was een traditie om zeep geholpen. Ministers zullen ongetwij feld per ongeluk nog wel eens een „geachte afgevaar digde" uit de mond laten vallen of die achting nu wel of niet aanwezig is. Zolang het niet ontaard in „Luister 's Ineke, jij zij daarnet wel datzal Dolman tevreden blijven. Of komt er straks ook een einde aan de traditie dat Kamerleden en be windslieden elkaar nooit di rect aanspreken maar altijd via de voorzitter? „Mijnheer de Voorzitter, het stemt ons somber dat de geachte afge vaardige de heer Dolman zojuist een einde heeft ge maakt aan een van de wei nige tradities in deze Ka mer." Wordt dat nu: „Hé, Dirk, wat maak je me nou. „Als er twee kiezers bijko men is er één VVD-stemmer bij. Als er twee kiezers over lijden is er één CDA-stem- mer bij. Zo houdt deze coali tie zichzelf in evenwicht". Aldus een enigszins mordbi- de VVD-Tweede Kamerlid dr.Rudolf de Korte op hel congres van de 35-jarige VVD in Breda. Van onze verslaggevers AMSTERDAM - De Duitse 'rlogsmisdadiger Klaus Bar bie die sinds dit weekeinde in Franse gevangenschap ver keert, was in 1941 betrokken bij dé arrestatie en deportatie van driehonderd in Amster dam ondergedoken joden naar h„t concentratiekamp Mau thausen. Volgens de heer Paapen van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD) wist Barbie, die in 1941 als mede werker' van Willie Lages bij de SD in Den Haag en Amster dam werkte, onder valse voor- w si d C ls n g te o P Z' Bru Van onze correi BRUSSEL - De Europese financiële middelen. Zij drag dat zij van de lidst krijgt onvoldoende om ee kunnen voeren. Zij doelt daarbij voornam van de Landbouwpolitiek. Hoewel de Commissie pas in de lente met een volwaardig plan denkt te komen ziet zij als een der middelen het ver hogen van de 1-procent BTW- bijdrage, die zij van de lidsta ten ontvangt. Een dergelijke verhoging zal op veel verzet stuiten, en zeker in Nederland, omdat zij inhoudt dat de aan gesloten landen dan hun eigen BTW moeten verhogen. De algemene middelen van de Europese Gemeenschap be staan uit een douane-heffing op de invoer van industriële produkten, heffingen op in voer van landbouwprodukten en maximaal 1 procent van de BTW van elk der lidstaten. In een discussiestuk, waar over het Europees Parlement zich deze week in Straatsburg buigt, zegt de Commissie dat het in Europa al van het begin af de bedoeling was dat de Commissie over de hoofden van de verscheidenen regerin gen heen een eigen beleid zou kunnen voeren. Een van de bronnen van inkomsten was, aldus de Commissie, de land bouw. Dooi-dat Europa door de landbouwpolitiek hogere prij zen kende dan de rest van de wereld moesten er heffingen worden ingesteld voor pro dukten van elders, die ten goe de kwamen aan de Gemeen schap. Dat is volgens de Commissie bij lange na niet voldoende om Stroessner JET staatshoofd van Para- luay, generaal Stroessner, leeft een ruime overwinning lehaald bij de algemene ver- tiezingen die zondag in zijn and werden gehouden. Hij :ou negentig procent van de 'temmen hebben weten te be machtigen. ■holera 'N Tanzania zijn in totaal 125 nensen overleden aan een ■holera-epidemie die vier naanden geleden uitbrak, /olgens het regeringspersbu- "eau moesten 443 patiënten in .en ziekenhuis worden opge komen. ee Bi be tei ui ka di w< al( lai oli ho pe da gej ov va ko Cd da ter gei BC pol gei dei slu opf koi SP vei I ten daj ten nu: Hij dei dei I ricl fle' CD du: 'im soc wit dri me wa sla Van onze redactie buitenland E uitwijzing van een Franse ournalist in het afgelopen wekend uit Marokko lijkt de leutel te worden tot de ont dekking van een mislukte po- jUig tot staatsgreep, die verle- maand vanuit het leger egen de Marokkaanse koning Hassan II. De Tweede Kamer gaat ee» druk weekje tegemoet. De spits wordt afgebeten mei stemmingen over eerder in gediende moties. Maximum snelheid op de auto-wege» verhogen tot 120 kilometei per uur? Nee. Harder aan pakken van „zwartrijders1 in bus, trein en tram? Ja. E» zo volgt nog een trits Kame ruitspraken op het terrei» van Verkeer en Waterstaat, Justitie en Binnenlands' Zaken (inclusief politie) et de provincie Twente, die ei nu nog niet is. In totaal staan er bijna vijftig moties op de agenda vandaag. Daarna wordt de begro ting van WVC, Welzij» Volksgezondheid en Cultu* en wat daar van over blijf behandeld en wordt er ook wat tijd uitgetrokken om* uittocht van gastarbeider» uit Nigeria te bespreken. Maar de aandacht is na tuurlijk vooral gericht op* toestand in het Nederlands' bedrijfsleven, die uitvoert aan de orde komt: RSV, Bijenkorf en ook de PTT. De berichten over de coup geen duidelijk nog ieden n!»MVun hetgeen zich afgë- ion heeft- maar toch doe- mtussen de contouren de staatsgreep op. De Ma- se 'sterke man' in het S?eraal Achmed Dlimi, ve'hebber van het Sahara- nni„en vertrouweling van de iet 8 Z0U e'nd verleden jaar, pmv,iien aantal gezworenen wi^eerd hebben de koning i. Zijn aandeel in de rmbddf}118 heeft de §eneraal nmiddeK met de dood moeten - open- want op 25 januari an dit sn jaar kwam Dlimi bij -ver,'ueers°ngeluk om het ant- 'i u feit dat volgens een ngeval ni?en zich biJ dat A„, i explosies voordeden ecnnri de honing niet ood erd werd met de eeftzi->n rechterhand °or een speurtocht naar luropi ^gronden- De Franse Ük h'1 Si? dle inmiddels de neeft moeten nemen, kon :aat*„ .rnanier de poging tot Belp reep rec°nstrueren. ïelecn^grijk element in het c°mplotverhaal is de ont- mof geh ger lam rijs twe stig twe stee vaa bes twi; van mal bel; wer S te, ma; bak vori Spa twi; Algi Mai Spa te v gebi fron """"""U'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniininiinnnHiiiiiiiiiii

de Stem | 1983 | | pagina 4