UIBHOP P5, NS ziet reizigers weglopen De Koning geeft rode kaart voor 'net-niet-overtreding' Gardeniers naar Raad van State Ravenstein krijgt toch burgemeester Ie gek", inny 1*1 KMPRUSaAG AFGHANEN OP BEZOEK I [esreiyd Afvloeien RSV- werknemers kost 150 miljoen SPOORKAARTJE WORDT DUUR BB Stem commentaar [Onrust stoken Ex-topman van Frisol ontkent elke sehuld voor rechtbank BINNENLAND TEGEN WIL EN DANK VAKBONDEN EN WERKGEVERS MANEN DE KONING: Delft vangt misdrijf- slachtoffers op BtmBMTAU 6&WS0.'/ Dirk Roemers is overleden BEWINDSMAN VOORBARIG INZAKE CAO-BERAAD Illusie Teer DSM T5 PAGINA DWIN WILSON, voormalig IA-agent, is door een lederale jury in a Amerikaanse stad Houston (Texas) •■huidig bevonden aan de aanklacht it hij in oktober 1977 bijna 21 ton es- 'osieven naar Libië heelt gesmok tid. De jury had voor haar oordeel tee zittingen van totaal zes uur en 25 inuten nodig. Wilson, volgens zijn uitdagers „gedreven door een ding: abzucht", was ervan beschuldigd bij- a 21 ton van de plastic springstol c-4 aar Libië te hebben gesmokkeld. OLAND DELCOUR, decor sponden! van het Franse dagblad e Monde' in Marokko, is door de re aring in Rabat uitgewezen na enkele agen in hechtenis te zijn gehouden. ij zijn aankomst in Parijs verklaarde j dat hij twee dagen was vastgehou- an op het bureau van de veiligheids- ienst in Rabat. Daar wilde men van am te weten komen van welke bron- en hij vorige week gegevens had ver regen omtrent de dood van de Marot- aanse generaal DLIMI, die alv/e an van de officiële lezing van het ge eurde. KEY (64) is benoemd tot voorzit- ar van de Amsterdamse Kamer van 'oophandel. Hij volgt de op 1 oktober orig jaar overleden E.G. STIJ- LEL op. In de interim-periode Is A. 'ELS opgetreden als waameme- rend voorzitter van de Kamer. niNSPAG 8 FEBRUAR11983 T22 PAGINA 3 ifant, 11. laten zien, 14. ge- ooide huid, 15. houten ge- ouw, 16. ijverig, 17. plaats n Limburg, 18. kloosterzus- er. lagisch vierkant midden: vrucht, 2. loven, 3. toe- praak, 4. wond. 1 :uappiui fUDOiiaia yostBvpl uou si 'uapönx 21 'Is30" jajau oi jaaoui e jaqtuvd siqoax xddu japuosojui) ut)A 'ua6ai si 'aaaj.it £1 'uapi 'll iDjf s jojp 'uaiaöo] jaqfl loqsjjinj ud/v DNISSOIdO Van onze redactie binnenland deN HAAG - Oud-minister mevr. Til Gardeniers-Berend- 157) js met ingang van 1 maart benoemd tot lid van de Raad van State. Zij heeft dit gisteravond bevestigd. Mevr. Gardeniers is nu nog Tweede Kamerlid voor het CDA. 7Ü was van 1971 tot 1977 Kamerlid voor de toenmalige KVP. In het eerste kabinet Van Agt( 1977-1981) was zij minister van CRM en in het tweede en derde kabinet Van Agt(1981-1982) minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Til Gardeniers - foto anp Van onze redactie binnen land DEN HAAG - De Brabantse gemeente Ravenstein krijgt tegen wil en dank een bur gemeester. En wel nog deze maand, aldus een medede ling van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Vorig jaar december nam de Ravensteinse gemeente raad met uitzondering van het CDA een motie aan waarin de commissaris van de koningin Van der Harten werd verzocht geen nieuwe burgemeester voor deze ge meente voor te dragen. De meerderheid vond dat het onder leiding van de loco burgemeester ook uitste kend ging in Ravenstein en dat het de gemeente mooi een ton bespaarde. Handen af van korter werken iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van onze redactie binnenland DELFT-In Delft is als eerste in Nederland een speciaal op slachtoffers van misdrijven af gestemde hulpverleningsin stantie opgericht. De 'Vrijwil- ligerscentrale Slachtoffer Hulpopvang' werkt sinds be gin deze maand. De centrale is een intiatief van de Delftse gemeentepolitie en de plaatselijke vrijwilli- gerscentrale. De hulp bestaat uit bijvoorbeeld begeleiding van slachtoffers naar een rechtzitting of een arts, het aanschrijven van instanties of het voeren van een vertrouwe lijke gesprek. In Delft is ook een vrouwen telefoon van start gegaan op initiatief van 'Vrouwen tegen sexueel geweld', waarbij ook de politie en een vrouwenhuisarts bijzonder betrokken zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiii Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De vakcentrales en de werkge vers hebben boos gereageerd op de uitlating van minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) dat hij desnoods arbeids tijdverkorting zal afdwingen. De bewindsman zei gisteren voor de radio arbeids tijdverkorting af te zullen dwingen als de cao-part ners over arbeidstijdverkorting niet tot resultaten ko men. Het is absoluut noodzakelijk dat we zo komen tot herverdeling van werk, stelde hij. Arbeidstijdverkorting op- I leggen vond hij overigens leen harde zaak" en „een grove [maatregel, die veel verzet zal [oproepen en onbillijkheden [zou veroorzaken. Maar als je moet kiezen tussen dwang of [berusten in een miljoen werk lozen, dan kies ik voor het eer- I ste," aldus minister De Ko- [mng. Hij kwam tot zijn uitspraak [door het mislukte overleg in [de bouw en de moeilijke fase [waarin de cao-onderhandelin- [gen in de metaalindustrie ver- I keren. Paniekerig ndrew, de tweede van konin- week tot diep in de nacht op nerikaanse Ruth Burnett, zo I lirror maandag gemeld. I urnett werkzaam geweest als bar. Zij zou aan Andrew zijn nde vriendin, de Amerikaan- iteel op het vliegdekschip| n de Caribische Zee. i intussen in Florida, waar del t voor een vijfdaags officieel van Ruth die zou hebben ge-I afspraak zeggen, behalve dat I juffrouw Stark zou koningin oog zijn geworden. Het VNO, de grootste werk geversorganisatie, stelde vast [dat de bewindsman „panieke- rige voetzoekers loslaat op het Stichtingsakkoord", waarin werkgevers en vakcentrales het eens werden over een mo- gelijke inzet van de prijscom- pensatie voor korter werken. I VNO-voorzitter mr.C.van I Veen wees er op dat een ander [gebruik van de prijscompen satie voor de werkgevers niet het primaire doel is van de aanbevelingen van het Stich- tingsakkoord. Het ging hen I vooral om rendementsherstel van het bedrijfsleven en sprei ding van werkgelegenheid. Door nu de schijn te wekken dat het wel om gebruik van de prijscompensatie gaat, fru- streert de minister het overleg tussen de cao-partners, aldus Van Veen, die de politiek „korte termij ndenken" ver weet. Kwetsend FNV-voorzitter Wim Kok noemde de uitlating van De Koning „onbegrijpelijk en kwetsend". De minister doet net of de groei naar 1 miljoen werklozen mede voor de ver antwoordelijkheid komt van de vakbeweging, zo stelde Kok. Hij zei dat juist de over heid door het sterk op bezuini gingen gerichte beleid zich mede schuldig maakt aan de stijging van de wekrloosheid. Ook het inkomensbeleid dat de overheid voert zorgt ervoor dat de laagstbetaalden er in koopkracht sterk op achteruit gaan. Dat heeft een nadelige invloed op de cao-onderhan delingen over herverdeling van werk tegen inlevering van de prijscompensatie, aldus de FNV-voorzitter. Schadelijk CNV-bestuurder Gerrit Terpstra meende ook dat de bewindsman het cao-overleg in de wielen rijdt. Het is nog veel te vroeg en schadelijk voor het onderhandelingskli maat om nu al te roepen dat het stichtingsakkoord is mis lukt, zo zei hij. (ADVERTENTIE) fa) fin lyjoUl] snEv?van dlt kab'net zou een ramP z'in voor drt land". Een uit- izai van VVD-fractieleider Nijpels op de feestelijke herdenking Krda9avond) van het 35"iar|9 bestaan van zijn partij. Nijpels yen gelijk. Als het Lubbers-van Aardenne-kabinet door de Ka- L5.9ewipt zou worden of door onderlinge verdeeldheid zichzelf Lat zou omc|oen, zou Nederland in een eindeloze kabinetsfor- I belanden die, wat ook de uitkomst daarvan zou zijn, ver- i'end zou werken op de toch al zo trage sanering van onze pustriêle bedrijvigheid. j ^IPels moet dan echter ook zelf een bijdrage leveren aan de Mandhouding van het kabinet, dat wil zeggen, hij zou eens op it» i? houclen met onrust stoken. Want dat doet hij door nog ltenef bezuinigingen te eisen nu de afspraken over het verminde- Isiaa het ,lnancierir|gstekort onder extra druk zijn komen te 'rnoM h3ls 9evo|9 van nieuwe financiële tegenvallers. Natuurlijk 1^ bet financieringstekort omlaag, maar niet ten koste van al- fciirff z''n P'eidooi voor meer bezuinigingen oogstte Nijpels bij |Vgn 'eestvierende partijgenoten een warm applaus. De meesten 1, ben zitten dan ook niet in de inkomensklassen waar het be- ni9mgsbeleid het hardst aankomt. S* STAATSSECRETARIS Van Eekelen van Bui tenlandse Zaken heeft gisterenin Den Haag enkele Afghaanse ver zetsstrijders ontvangen. Op de foto toont Omar Babrak, een vroegere rechter in de Afghaanse hoofdstad Kaboel, een situatieschets van de zo genoemde „Hogar mas samoord", waarbij 105 mensen omkwamen. Van onze redactie binnenland LAREN - De oud-voorzitter van het voormalige Neder landse Verbond van Vakvere nigingen (NVV), oud-lid van de Tweede Kamer en oud- burgemeester van Vlissingen drs. D. Roemers is zaterdag op 67-jarige leeftijdin Laren overleden. Dat is gisteren be kend geworden. Dirk Roemers, in Haarlem geboren, trad in 1947 in dienst bij het NVV. Van 1952 tot 1967 was hij PvdA-Kamerlid welke functie hij van 1956 tot 1965 combineerde met het voorzit terschap van het NVV. In 1967 werd hij benoemd tot burgemeester van Vlissingen. Dat bleef hij tot 1971 toen hij,56 jaar oud, om gezond heidsredenen ontslag vroeg. UTRECHT - De tariefsverho ging van acht procent per 1 april zal volgens de spoorwe gen een vervoersdaling van twee tot drie procent tot ge volg hebben. Deze sombere vi sie werd door de NS uitgespro ken tijdens de gisteren gepre senteerde jaarcijfers. Uit deze cijfers blijkt dat het nu al bijna gedaan is met de groei van het aantal reizi gers per spoor. Vorige jaar nam de klandizie bij de Neder landse Spoorwegen met nog twee procent toe. Een duidelij ke daling ten opzichte van 1980 toen het reizigersaanbod met vijf procent toenam. De bezuinigingen die NS de komende jaren ook moet door voeren, zullen volgens presi dent-directeur Ploeger zeker tot verlies van arbeidsplaatsen leiden. Ploeger kon nog geen cijfers noemen. Recessie De opbrengsten uit het rei- zigersvervoer stegen vorig jaar met 68 miljoen tot een to taal van 995 miljoen. Om de begroting te dichten moet het rijk daar nog eens 878 miljoen bijleggen(817 miljoen in '81). In het goederenvervoer is bij NS duidelijk een recessie ingetre den. De omvang daarvna daalde met 13 procent en le verde daarmee elf procent minder op. Oorzaak is op de eerste plaats de teruglopende economie, maar ook de zeer zware concurrentie van de binnenvaart. Voor de komen de jaren wordt verwacht dat het goederenvervoer niet zal toenemen. De totale rijksbijdrage, in clusief goederenvervoer, over schreed vorig jaar voor het eerst de een miljard gul- den(1079 miljoen). Als het rijk over '82 niet nog eens met 74 miljoen extra over de brug komt, leidt de NS over '82 een verlies van 106 miljoen. Of die extra bijdrage loskomt van het rijk is overigens nog maar zeer de vraag. Het dagrecreatie-vervoer liep vergeleken met het top jaar '81 terug. Zo werden 14 procent minder tienertoer kaarten verkocht en acht pro cent minder fietsen verhuurd. Door de scherpe concurrentie van de toeringcars en de slechte economie moest NS ook internationaal een veer laten. Het totale internationa le rezigersvervoer nam met zeven procent af. Veilig Sluiting In het kader van de bezuini gingen zal de NS in de loop van 1983 25 zwakke goederen stations sluiten en wordt een begin gemaakt met de sluiting van een van de zes grote ran geerstations (Amsterdam- Watersgraafsmeer). In de loop van 1985 zullen naar verwachting bijna alle belangrijke lijnen voorzien zijn van het automatische treinbeveiligingssysteem ATB. Dit systeem zorgt ervoor dat een trein automatisch stopt wanneer een machinist door onveilige seinen rijdt. De lijn Roosendaal-Vlissingen wordt pas na 1985 van dit vei ligheidssysteem voorzien. Voor het opheffen van het knelpunt bij Lage Zwaiuwe is dit jaar geld uitgetrokken. Vorig jaar vielen er bij on gelukken op spoorwegen 104 doden. Het aantal onbeveilig de spoorovergangen bedraagt nu nog 13% van het totaal. Van onze redactie binnenland DORDRECHT - De voormali ge procuratiehouder van Fri sol, John U.,(42) die er van wordt beschuldigd 39,8 mil joen gulden te hebben laten verdwijnen door met geld van het Dordtse oliebedrijf te spe culeren op de internationale valutamarkt, wijst alle ver antwoordelijkheid voor zijn handelen van de hand. Hij zei maandag voor de Dordtse rechtbank te hebben gehan deld in opdracht van zijn di rectie. De Dordtse rechtbank begon maandag met het tegen hem aangespannen strafproces dat vijf dagen zal duren. Hij heeft aan het vooronderzoek niet willen meewerken. Het kon uiteraard niet uit blijven dat bij het verhoor gis teren de naam van de zondag overleden president-commis saris Nico de Vries viel. „Het valt me moeilijk het juist nu nog eens te moeten zeggen", aldus U., „maar ik heb in op dracht van hem voor Frisol gespeculeerd. Wanbeleid ten aanzien van de „sportpoot" van het bedrijf hadden het in 1980 aan de rand van de af grond gebracht. De Vries zag in de waardes tijging van de dollar mogelijk heden om miljoenen te verdie nen en zodoende de moeilijk heden op te lossen. Ik zeg er eerlijk bij dat ik die mogelijk heden ook zag". Op de opmerking van de president dat deze bewering volledig ontkend is, antwoord de U.: „Dat past volledig in het spel dat gespeeld is en waar van ik nu het slachtoffer ben". De meeste mensen waren het allang vergeten. Ze kropen rustig in bed of gingen vrolijk in training voor het komende carnaval. Maar ik bleef waak zaam. Iedereen dacht dat alles weer normaal was toen het derde deel van het kentekenbewijs binnen was. Maar niemand lette op het laatste deel van de Kosmos-1402. Dit levensgevaarlijke kreng is twee weken geleden al neerge stort, maar volgens deskundi gen moest er nog een stukje komen. Ik heb daar elke dag aan lopen denken. Dat stukje kon overal neerko men. Op de gevangenis van Barbie bijvoorbeeld, maar ook in mijn tuin. Via dat stukje Kosmos-schroot zou ik we reldberoemd kunnen worden. Ik zou het deeltje verkopen aan de Amerikanen. Die zouden wel geïnteresseerd zijn in een brok Russische technologie. Uiteraard zouden de yanks mij zakken vol dollars geven. Zenk joe, zenk joe. En nu komt het: met die dol lars zou ik de Nederlandse schatkist vullen. Ik zou de be groting van Lubbers sluitend maken, zodat het CDA en de VVD niet langer hoeven te kibbelen over bezuinigingen. Ik zou onze economie lanceren als een nieuwe Kosmos en ik zou in de geschiedenisboekjes genoemd worden als de redder des vaderlands. Helaas, het brokje Kosmos ging aan mijn tuin voorbij. Het prachtige plan viel in dui gen, ergens in de Atlantische Oceaan. Ach, ik heb die rot Russen nooit vertrouwd. MERIJN Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De afvloeiings regeling voor de 6000 werkne mers die bij RSV hun baan verliezen, gaat honderdvijftig miljoen gulden kosten. Dat blijkt uit cijfers die mi nister De Koning (Sociale Za ken) de Tweede Kamer'giste ren gaf. Per werknemer kost de afvloeiingsregeling zo'n ƒ25.000. Daarbij worden vol gens De Koning geen boven wettelijke toeslagen gegeven. De Koning vindt het een slechte redenering om te zeg gen dat het beter is die 150 miljoen dan nu maar in het bedrijf te stoppen om daarmee de ontslagen te voorkomen. Als het noodlijdende bedrijf dan na verloop toch weer in de problemen komt, is die 150 miljoen voor de afvloeiing verdwenen. Dan zijn de pro blemen alleen maar erger ge worden, vindt de minister. Hij zei verder dat het echt niet zo is, dat er vandaag of morgen plotseling zesduizend man op straat staan. „In een aantal gevallen is er nog voor enige tijd werk voorhanden en zullen we dit dus niet op korte termijn voelen. De plannen kunnen ook nog bijgesteld worden en ik heb hoop dat het aantal van 6000 van de 17.000 werknemers dan lager zal uit vallen", aldus de minister, die zijn hoop overigens op niets aantoonbaars kon bouwen. De Koning stuurde gisteren samen met zijn collega Van Aardenne (Economische Za ken) een notitie naar de Ka- DOOR Pieter-Jan Dekkers ALS HET aan minister De Koning (Sociale Zaken) ligt, wordt een traditie in ere hersteld, namelijk dat de overheid uiteindelijk toch bepaalt hoe de lonen in het bedrijfsleven zich ontwik kelen. Vóór hem hebben tal loze ministers van Sociale Zaken gezworen bij het har moniemodel: vakcentrales en werkgevers moesten zelf tot een akkoord zien te ko men inzake de loonontwik keling. Dat het steevast uit liep op een eenzijdig over heidsingrijpen, omdat de so ciale partners het niet eens konden worden, is öok tradi tie geworden. Minister De Koning ech ter trad aan in de vaste overtuiging dat de sociale partners het deze keer hele maal zelf moesten klaren. Het akkoord in de Stichting van de Arbeid over het in wisselen van de prijscom pensatie voor korter werken klonk hem dan ook als mu ziek in de oren. Echter, nu het met de uitwerking van dat akkoord niet vlot, houdt hij een zwaard van Damo cles boven het cao-overleg in de bedrijfstakken. Geen ak koord over korter werken en het inleveren van de prijs compensatie? Dan grijp ik in en leg dat op. Deze reactie van de minis ter komt niet alleen panie kerig over, het is zeer onver standig. In die bedrijfstak ken, waar hierover nog wordt onderhandeld, zal de animo om er uit te komen door dit optreden niet groter worden. Integendeel, de be windsman frustreert dat dermate, dat er weinig meer van het Stichtingsakkoord terecht zal komen. Dat bewijst weer eens dat de politici vaak aan korte- termijn-successen denken, hoewel van de politiek juist het tegendeel verwacht mag worden. De bewindsman koestert blijkbaar de illusie, dat hij wèl op korte termijn kan regelen, wat de sociale partners niet lukt. Er zijn tal van vragen over de manier waarop ar beidstijdverkorting moet worden ingevoerd en op welke termijn. Bijvoorbeeld: Hoe denkt de minister het inwisselen van de prijscom pensatie voor korter werken te vertalen voor de afzon derlijke bedrijfstakken? Een uur korter werken voor elke procent prijscompensatie? Dat kan in het ene bedrijf best tot meer banen leiden (per slot van rekening is het daar allemaal om begon nen), maar zal in andere be drijven slechts tot kosten verhogingen leiden en dus de werkgelegenheid aantas ten. Het akkoord in de Stich ting van de Arbeid is juist een raamovereenkomst, waarbinnen de afzonderlij ke bedrijfstakken zouden bepalen, welk model voor korter werken in hun eigen sector efficient zou kunnen zijn. Dat kan dan ook alleen maar binnen die afzonder lijke bedrijfstakken worden uitgewerkt. Centrale af spraken daarover zijn zin loos, laat staan een centraal ingrijpen van de overheid. Het overleg tussen vak centrales en werkgevers is een teer kasplantje, dat on danks de pessismistische voorspellingen, nog steeds leeft. Het heeft diverse aan slagen op de leefbaarheid overleefd. Het zou te gek zijn als een minister dat al lemaal op het spel zet, omdat het hem allemaal te lang zaam gaat. Hij had er verstandiger aan gedaan de sociale part ners tot enige spoed te ma nen. Door nu al de rode kaart te tonen voor het geval het overleg te weinig ople vert, handelt bij niet alleen voor zijn beurt, hij laadt ook een zware verantwoorde lijkheid op zich voor het ge val het overleg voor 1983 in derdaad niets oplevert. mer, waarin de beslissing van het kabinet wordt uitgelegd. „Telkenmale heeft de over heid de RSV de helpende hand geboden. Dat zou men de RSV- steuncyclus kunnen noemen. Het was noodzakelijk die te doorbreken. De risico's in het concern zijn te groot, de finan ciële dwarsverbanden te om vangrijk (van het ene bedrijf vloeit geld naar het andere) en de interne structuur te zwak.", aldus de twee ministers. Het kabinet heeft uit de aanbevelingen van deskundi gen een eigen vorm gekozen, die nu op tafel ligt: uitstel van betaling voor alle bedrijven en de ongezonde delen los laten (de poorten dicht) en andere in afgeslankte vorm een kans ge ven (met krediet). „Dat is nog geen volledig besluit, maar wel voldoende basis voor verder handelen", aldus minister Van Aardenne gisteren in de Kamer. Als de Rotterdamse rechtbank van daag bewindvoerders voor RSV benoemt, gaat het kabi net daarmee om tafel zitten om de verdere (nu nog ondui delijke) afhandeling te bespre ken. VVD-Kamerlid Jacobse noemt deze methode „eigenlijk de enige om van de zeggen schap van de Raad van Be stuur (zeg maar: Stikker) af te komen". Van Aardenne erken de dat de bewindvoerders nu de beslissende stem hebben, al zal de Raad van Bestuur (die door het kabinet wordt ge kraakt wegens slecht manage ment) evenals de Raad van Commissarisen blijven func tioneren. Voor de onderne mingsraden verandert er niets, aldus de twee ministers. Het kabinet is bereid gevolg te geven aan het verzoek van de Tweede Kamer vooral overleg te voeren met de on dernemingsraden en de vak bonden. En ook met de direc ties van de verschillende be drijven, dus op decentraal ni veau. Van Aardenne beloofde dat en verklaarde dat „om een chaos te voorkomen alle doch ters onder zijn gebracht bij de RSV-moeder in Rotterdam" in het proces van uitstel van be taling, omdat de zaken anders voor verschillende rechtban ken en door verschillende be windsvoerders zou moeten worden uitgevoerd. Overigens is de kans groot dat de recht bank vandaag meerdere be windvoerders, uit juridische en financieel-economische hoek, zal aanwijzen. BIJ het Limburgse chemie concern DSM staan volgens de Unie BLHP de komende drie jaar 1500 arbeidsplaatsen op de tocht

de Stem | 1983 | | pagina 3