even..L UITBLAZEN Clowns herdenken collega Nixon op tv Pad naar de Mount Everest bezaaid met souvenirs AltfEN} KOMEET Fatale spuit Gardeni Raad vai Andrew: „te gek", zegt ex-bunny DE STEM Onrust stoken dinsdag 8 februar11983 t5 ■PAGINA TWEE' pagimJ WIM KOCK Kloosters Schatten Dovemansoren dinsdag 8 februaf VAKBONDEN EI den haag - De vakce vers hebben boos gereï van minister De Konii| j Werkgelegenheid) dat tijdverkorting zal afd wil EX7MSMF441 QE STEM COM DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Jaargang 122 Nr. 20.046 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Dr. W.A.J.M. Harkx Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek 230301584 Rabo rek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing, maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Bekda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en 20. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Huist Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17,00 uur Vllsslngen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur TENZIJ men echt op bede vaart wil is dit niet het jaar om naar Rome te gaan. De gewone hotels zijn trouwens al vrijwel volgeboekt". Het stadsbestuur breekt zich nu het hoofd over de vraag hoe voor komen kan worden dat duizenden pelgrims straks in de openlucht moeten slapen. Onze Romeinse correspondent Cees Manders be richt er het volgende over: De paus heeft weliswaar gezegd dat het Heilig Jaar even goed thuis bij de eigen pastoor of kapelaan kan worden gevierd en dat nie mand er voor naar Rome hoeft te komen, maar dat weerhoudt de Heilige Stad er niet van om zich met enig ongeduld voor te berei den op een van de drukste en bes te jaren van zijn nu 2735-jarig be staan. In den beginne was er irritatie omdat de paus verzuimd had met toeroperators en gemeenteraads leden te overleggen alvorens tot het Heilig Jaar te besluiten. Nu, twee maanden later, vergaderen de gemeentebestuurders en particu liere ondernemers zich een onge luk om een duidelijk idee te krijgen wat er allemaal moet gebeuren om het jaar van de verlossing maxi maal te exploiteren. Er wordt met miljoenen gegoo cheld, miljoenen pelgrims wel te verstaan, die hopelijk miljarden li res in de Heilige Stad zullen ach terlaten. Volgens de wethouder van toerisme komen er dit jaar 15 miljoen toeristen of pelgrims, die elk gemiddeld drie nachten onder een Romeins dak zullen doorbren gen. „Opent de deuren voor de Verlosser", heeft paus Johannes Paulus II gezegd, maar in Rome wordt voorlopig nog aan die deu ren gedacht die geopend kunnen worden voor de pelgrims. Toeristen die in de zomer naar Rome willen komen en zich niet als pelgrims willen vermommen, zullen met de grootste moeite een hotel kamer kunnen vinden. Op papier is nu al alles vol geboekt en dat bete- •kerit'dat duizhnden pklgrims de DE Sovjet-Unie wil een ruimteschip lanceren om de komeet van Halley te bestuderen wanneer die in 1986 weer vanaf de aarde kan worden gezien. Volgens het persbureau Tass werken Westduitse, Oosten rijkse, Franse en andere buiten landse geleerden samen met Rus sische wetenschapsmensen aan het project. De komeet van Halley is een van de bekendste en maakt om de on geveer 76 jaar een wenteling om de zon. Hij werd op aarde voor het laatst gezien in 1910 en werd twee eeuwen voor Christus voor het eerst waargenomen. Volgens Tass zal het ruimteschip uit twee delen bestaan: een lan dingstoestel dat naar Venus door zal vliegen en een tweede toestel, dat de komeet tot op 10.000 kilo meter zal naderen. "Het doel van het toestel is de kern van de komeet en zijn omge ving te bestuderen en de samen stelling en toestand van de materie van de komeet te bepalen,aldus Tass. Van de instrumenten waar mee het toestel moet worden uitge rust zijn reeds modellen vervaar digd. nacht onder de blote hemel moe ten doorbrengen als er niets wordt ondernomen. Het gemeentebestuur speelt daarom met de gedachte jeugdher bergen te creëren en campings aan te leggen. De hoteliers zijn daar best voor als zeker is dat het eigen huis is uitverkocht. Hun arg waan gaat nu al in de richting van de tientallen kloosters en religieuze huizen die Rome bezit. Maar het aantal pelgrims dat in deze gewijde onderkomens kan worden gehuis vest is volgens het Vaticaan gering, in elk geval niet zo groot dat de vrees van de Romeinse herber giers voor de religieuze concurren tie gewettigd is. Vele kloosters heb ben best ruimte om een schare pel grims een solide dak boven hun hoofd aan te bieden, maar geen personeel genoeg om de gasten te ontvangen en hun logies te organi seren. Slaapgelegenheid is een pro bleem dat volgens het Vaticaan al leen kan worden opgelost als de pelgrims hun bezoek aan Rome spreiden. Niet allemaal tegelijk dus, maar als het even kan één voor één. Pelgrimspreiding heet dat, en diocesen en toeroperators in het buitenland zullen dat in hun oren moeten knopen. Om alle geruchten als zou het Vaticaan schatten gaan verdienen aan dit Verlossingsjaar te ontzenu wen, heeft het Vaticaan zijn com merciële intenties onthuld: het eni ge wat de pelgrims tegen betaling zal worden aangeboden en waar ze voor het doel van hun bezoek niet omheen kunnen, is een zoge naamd pelgrimsboekje. Hierin staal nauwkeurig wat men moet doen om zich vergeving te verwerven. Honderdvijftig bladzijden vol gege vens over de verlossing, de aflaten, de basilieken en de catacomben, en de bijbehorende gebeden en li turgievieringen. Maar de prijs hier- van moet zelfs nog worden vastge steld. Uiteraard komen er ook spe ciale postzegels en munten, maar de aankoop hiervan is niet strikt noodzakelijk om hemelse straffen te kunnen ontlopen. Rome, dat het Vaticaan van com mercie beschuldigt, werkt onder tussen zelf op volle kracht om zijn eigen handel veilig te stellen. Sou- veniermakers, reisburo's en bus ondernemingen, zij allen willen dit jaar hun slag slaan en de heilige buit binnenhalen. Het gemeentebe stuur wordt dan ook niet met rust gelaten en ieder heeft zijn eigen mening over hoe het moet in het komend Heilig Jaar. Met betrek king tot het verkeer bestaan alleen nog maar zeer vage plannen. Pro bleem is dat het Vaticaan, waarop de grootste verkeersdrukte zich zal concentreren, zelf niet tot de com- IN een Londense kerk verzamelden zich zondagmorgen tientallen clowns voor de jaarlijkse dienst, die gehouden wordt ter herdenking van de sterf dag van de legendarische clown Joseph Grimaldi. Dat was zondag 146 jaar geleden. petentie van het gemeentebestuur behoort. Op medewerking van de Vaticaanse autoriteiten wordt ge hoopt, en er wordt zelfs voor gebe den, maar zeker daarvan is men beslist niet. Römë wil het Vaticaanse spoor wegstation inschakelen bij de aan- en afvoer van pelgrims, maar het Vaticaan voelt er niet veel voor en heeft technische bezwaren geuit. Zo is het Vaticaanse spoor enkel voudig en dus niet geschikt voor geregelde passagiersdienst. Rome zou het al erg op prijs stellen als het Vaticaan een deel van zijn grondgebied voor het parkeren van de toeringcars zou vrijmaken, maar ook dit verzoek is op dove mansoren gestuit. De verkeerspro blematiek zal op aanpak moeten wachten tot de pelgrims komen en het dus al te laat is, zoals het altijd al is gegaan in Rome. Intussen legt het Romeinse ge meentebestuur zich toe op plan nen waarvan de verwezenlijking minder offers kost. Voor het ko mend Heilig Jaar zal de EHBO-ser- DE voormalige Amerikaanse president Richard Nixon begint deze week als presentator en interviewer in een serie tv-programma's over internationale politiek, zo meldde gisteren de New York Times. De inmiddels 70-jarige Ni xon krijgt geen honorarium maar wel een onkostenvergoeding. Volgens een medewerker van Nixon zal deze in de 60 en 90 minuten du rende programma's met wereldleiders van gedachten wisselen over inter nationale aangelegenheden. De programma's worden verkocht aan kabel maatschappijen, scholen en bibliotheken in de Verenigde Staten. De serie wordt ruwweg gebaseerd op Nixon's laatste boek, „Leaders", waarin de voormalige oud-president zijn contacten beschrijft met staatslie den van over de gehele wereld. vice in-de stad aanmerkelijk verbe terd worden en op het peil van de jaren '80 worden gebracht. De hy giëne zal ter ere van de pelgrims zelfs struktureel worden verbeterd door plaatsing van openbare wc's, tot nog toe onbekend in Rome. En niet zo maar van die gewone wc- cellen, „maar van die Franse, die zichzelf doorspoelen". Aldus de wethouder van toerisme. De echte Romeinen moeten het allemaal noo zien. VOLGENS de politie van de Brazi liaanse stad Sao Paulo zijn zeker acht travestieten overleden en veertig ernstig ziek geworden door injecties met industriële siliconen, die hun als farmaceutische silico nen waren verkocht. De travestieten wilden met de in jecties bereiken, dat zij er vrouwe lijker uit zouden zien. Drie perso nen, onder wie twee travestieten, zijn in verband met de zwendel aangeklaagd. Hen zal moord ten laste worden gelegd, aldus de poli tie. Volgens de leider van het onder zoek, kapitein van politie Antonio de Mello, waren de industriesilico nen versneden met een laxeermid del om deze meer op de farmaceu tische soort te laten lijken. "Wanneer farmaceutische silico nen worden gebruikt, is er geen probleem, hoewel deze door een arts zouden moeten worden toege diend, aldus mello. "Maar traves tieten spuiten zich er zelf mee in zonder dokter en deze industriële siliconen zijn vergif. Ze worden ge bruikt om lijm te maken." ZOYA MIRANOVA, de vertegen woordiger van de Sowjet- Unie, wordt als permanen te vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties en andere internationale organisaties in Genève vervangen door MIKHAIL SYTENKO. Miranova zou 'met pensioe' zijn ge stuurd. Sinds JOERI ANDROPOV in november de overleden LEONID BREZJNEW als partijleider opvolgde zijn er In hel middenkader van de communistische partij veel functionarissen vervangen dan wel met pensioen gestuurd, kennelijk In het kader van een 'zuivering' van de YANG R UDAI (50) is de nieuwe partijleider in de mei 100 miljoen Inwo ners dlchtbevolkste provincie van Chi na, het zuidwestelijke Sichuan. Hll volgt TAN QILONG (71) op, zo heeft het persbureau Nieuw-China be kend gemaakt. Yang is verder lid van het beleidsbepalende centrale comité van de Chinese communistische par tij. Volgens Nieuw-China Is in Sichuan een nieuw centraal comité gekozen, de eerste provincie waar dit gebeurt sinds partijleider HUA YAO- BANG in september vorig jaar op riep tot het benoemen van jongere en beter opgeleide mensen. De vijf nieu we secretarissen zijn gemiddeld ne gen jaar jonger dan hun voorgangers, terwijl bijna de helft van de zestien nieuwe leden van het centrale comité academicus is. OTTO ERNST REMER (70), voormalig commandant van Hitiers garderegiment In Berlijn, is volgens hel Westduitse weekblad 'Well am Sonntag' opnieuw actief in rechts-ex- tremistlsche kringen. Remer zou een nazi-groep hebben opgericht die zijn naam draagt. Hij was na 1945 een van de oprichters van de neonazistische Socialistische Rijkspartij. Toen deze In 1952 werd verboden vestigde Remer zich in het Midden-Oosten. Volgens het blad was hij de organisator van een bijeenkomst vorig jaar zomer in Haguenau in de Eizas waaraan 130 mensen van rechts-extremistische huize deelnamen. Hij liet zich toen hul digen als de nieuwe 'Führer'. PA UL- WILLEM SEGERS, minister van staat in België, is het af gelopen weekeinde overleden. TOBIE DE WET, een al acht jaar in Japan werkende Zuidalrikaanse zendeling, moet het eilandenrijk van de rijzende zon verlaten wegens de houding, die zijn kerk, de Nederduits Gereformeerde Kerk, heeft aangeno men inzake het rassenvraagstuk. De Japanse gereformeerde kerk heelt de moederkerk in Zuid-Afrika opgeroe pen de zendeling terug te laten keren naar zijn land. Van onze reda$ nEN HAAG - Oud-minister «•n<57) is met ingang van 1 mail van State. Zij heeft dit gisteravJ Mevr. Gardeniers is nu nog 1 7ii was van 1971 tot 1977 Kamel het eerste kabinet Van Agt(1977| en in het tweede en derde kabil van Volksgezondheid en Milieull EDWIN WILSON, CIA-agent, is door een federale jegl de Amerikaanse stad Houston (Tem schuldig bevonden aan de aankladi dat hij in oktober 1977 bijna 21 ion plosieven naar Libië heelt gesm keld. De jury had voor haar ooritt twee ziftingen van totaal zes men ij minuten nodig. Wilson, volgens riji aanklagers „gedreven door een hebzucht", was ervan beschuldigen na 21 ton van de plastic springstolu naar Libië te hebben gesmokkeld. ROLAND DELCOUR, dew respondent van hel Franse t 'Le Monde' in Marokko, is door 'dot gering in Rabat uitgewezen na e dagen in hechtenis te zijn gehouk. Bij zijn aankomst in Parijs verklaart hij dat hij twee dagen was den op het bureau van de dienst in Rabat. Daar wilde men m hem te weten komen van welke te nen hij vorige week gegevens haim kregen omtrent de dood van de Mimi kaanse generaal DLIMI, die alm ken van de officiële lezing van hel ge beurde. J. KEY (64) is benoemd lol wxrit ter van de Amsterdamse Kamer m Koophandel. Hij volgt de op 1 oklote vorig jaar overleden E.G. STiJ- KEL op. In de interim-periode Is A PELS opgetreden als waarnam mend voorzitter van de Kamer. LONDEN (AP)-- De Britse prins Andrew, de tweede van konii gin Elizabeth's drie zonen, is vorige week tot diep in de nachlii stap geweest met de 23-jarige Amerikaanse Ruth Burnetl, heeft het Britse dagblad de Daily Mirror maandag gemeld. Volgens de Mirror is juffrouw Burnett werkzaam geweesti "bunny" een animeermeisje in een bar. Zij zou aan Andrews voorgesteld door zijn geruchtmakende vriendin, de Amerika» se soft-porno ster Koo Stark. Andrew bevindt zich momenteel op het vliegdeksdi HMS Invincible, da top oefening is in de Caribische Zee. Koo Stark is volgens het dagblad intussen in Florida, waan Invincible op 18 februari aankomt voor een vijfdaags officis bezoek. De Mirror citeerde een vriendin van Ruth die zou hebben zegd: "zij wil niet veel over haar afspraak zeggen, behalve i zij Andrew te gek vindt." De relatie tussen Andrew en mejuffrouw Stark zou koningi Elizabeth intussen een doorn in het oog zijn geworden. êilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllKï: LONDEN - In het midden van de jaren '70 maakte ik deel uit van een groep Zwitserse berg beklimmers op weg naar het basiskamp van de Mount Eve rest. Hun leider was twee jaar geleden ook al geweest en hij was ontzet over wat hij zag: „Kijk eens naar de rotzooi. Over tien jaar hebben ze hier mensen nodig om de paden schoon te houden." Zo lang heeft het niet eens geduurd. De regering van Ne pal hééft onlangs bekend ge maakt dat toekomstige exp edities in het Himalaya-ge- bergte minstens tien extra dragers mee moeten nemen om hun afval af te voeren. Het moet nu dus wel echt de spui gaten uitlopen. Maar ook toen was het al vreemd om op weg naar de hoogste uitkijkpost ter wereld te struikelen over bier blikjes en op een hoogte van 4500 meter azalea's te zien bloeien. Pas bij nadere inspec tie bleek dan dat het niet om azalea's ging, maar om papie ren zakdoekjes en plastic tas jes. Maar helaas wordt het afval dat op een hooge van 1500 me ter nog vanzelf zou verteren, op een hooge van 4500 meter voor eeuwig voor het nage slacht bewaard. Zelfs voor de van nature zeer nette Zwitsers die 's ochtends en 's avonds in de vrieskou naar buiten ren den om met hun afval in de rij te gaan staan voor een gat in de grond, bleek het bijna on mogelijk om hun kamp in net te staat achter te laten. Want in dit gebergte zijn maar een beperkt aantal plekjes waar een gat kan worden gegraven. De autochtone bevolking, de Sherpa's, wist met een deel van het afval dat was achter gelaten door de klimmers uit de geciviliseerde westerse we reld echter wel raad. De zestig graden hellende landingsbaan van Lukla bijvoorbeeld, is ten behoeve van de aanvliegende piloten gemarkeerd met de brokstukken van een Italiaan se helikopter die daar tien jaar geleden is neergestort. Maar voor de echte bergbe klimmer is het wel een grote ontgoocheling om gelijk een stoutmoedige Cortez neer te blikken op de rug van een enorme roofvogel die honder den meters boven zijn prooi hangt en dan opeens de stem van Frank Zappa te horen omdat een van de jonge Sher pa's langskomt met zijn trans- sistorradio keihard aan. De vervuiling reikt trou wens verder dan alleen maar afval. Geslachtziekten, waar ze hier driejaar geleden alleen nog maar van hadden ge hoord, zijn een probleem sinds het verblijf van een grote groep Amerikaanse toeristen. Verkoudheid en griep kan voor de plaatselijke bevolking dodelijk zijn, want antibiotica werken kennelijk niet zo doel treffend boven de drieduizend meter. En dan zijn er natuurlijk ook nog de commerciële gevol gen van de stroom toeristen die voet willen zetten waar nog maar zo weinigen zijn ge weest. Vriendelijk lachende Sherpa-vrouwen trekken voor de expedities uit en spreiden ergens langs het bergpad hun waren en souvenirs uit in de hoop iets te kunnen verkopen. En dorstige bergbeklimmers kunnen voor een 'biertje zoals je het thuis drinkt' terecht in het Everest View Café. Hoewel het bergbeklimmen in de jaren zeventig nog in de kinderschoenen stond, was toen ai duidelijk dat de jonge generaties Sherpa's genoeg had van de ontberingen in de bergen en liever in de stad wilde wonen. Een oude, wijze Nepalees die met nostalgie te rugdacht aan het verleden en elke verandering verafschuw de, voorzag toen ai niet veel goeds: „Er komt niets van te recht", zei hij toen hij een groep jonge, enthousiaste be zoekers zag die een foto nam van de Everest. Al het afval langs het pad naar het onbekende lijkt hem in het gelijk te stellen. Het is ironisch dat de beschaafde mens die aan de beschaving tracht te ontsnappen, alles dat hij aanraakt, vervuilt. Copyright De Stem The Guardian Dichterbij komen In plaats van horizontaal en verticaal dienen de woorden van linksboven naar rechts onder en van linksonder naar rechtsboven te worden ingevuld. Van linksboven naar rechts onder: 1. dik touw, 2. adreskaartje, 3. ergens te gast zijn, 4. regis ter, 5. jongensnaam, 8. geestelijke, 9. van mening zijn, 10. dichterbij komen, 11. kweken, 12. gil, 13. voorzet sel, 14. laboratorium. Van linksonder naar rechts boven: 5. etenbereider, 6. waterjuf fer, 7. krijgsmacht, 8. gelij kenis, 9. bepaalde kers, 10. plant, 11. laten zien, 14. gi looide huid, 15. houten gt bouw, 16. ijverig, 17. plaats in Limburg, 18. kloosterzus ter. Magisch vierkant midden: 1. vrucht, 2. loven, 3. toe spraak., 4. wond. aaus p 'apax g 'uaxa z 'sxa-g j :uappiux lumjiaia qasiBvik uou 81 'uajaBaj, 'LI 91 'nvxvq -gi 'xapa] pi uauo3 u 'jajau 01 '\axoux 9 •jaqvxvé 8 'xaBaj 7 Jaqij 9 '3/03/ g ruaaoqsgqaax xvvu xapuoso\ui\ utji qvj -pi 'uaBaj g 1 'jaaijf zi 'uapi 71 'uaxapvu 01 'uauaui g 'xaivd g Jaxvy9 jox p 'uaxaBoi g 'pqHI Z 'laqvg 1 uapuosgqaax xmru uaaoqs3juij ud/i :DNISSO1d0 Van onze Haai De bewindsman zei giste» tijdverkorting af te zullen ners over arbeidstijdverkori men. Het is absoluut noodza herverdeling van werk, stelf Arbeidstijdverkorting op- leggen vond hij overigens een harde zaak" en „een grove maatregel, die veel verzet zal oproepen en onbillijkheden zou veroorzaken. Maar als je moet kiezen tussen dwang of berusten in een miljoen werk lozen, dan kies ik voor het eer ste," aldus minister De Ko ning. Hij kwam tot zijn uitspraak door het mislukte overleg in de bouw en de moeilijke fase waarin de cao-onderhandelin gen in de metaalindustrie ver keren. Paniekerig Het VNO, de grootste werk geversorganisatie, stelde vast dat de bewindsman „panieke rige voetzoekers loslaat op het Stichtingsakkoord", waarin werkgevers en vakcentrales het eens werden over een mo gelijke inzet van de prijscom pensatie voor korter werken. VNO-voorzitter mr.C.van Veen wees er op dat een ander gebruik van de prijscompen satie voor de werkgevers niet het primaire doel is van de aanbevelingen van het Stich tingsakkoord. Het ging hen vooral om rendementsherstel van het bedrijfsleven en sprei ding van werkgelegenheid. Door nu de schijn te wekken dat het wel om gebruik van de prijscompensatie gaat, fru streert de minister het overleg (ADVERT filialen met een gij sn Vi3'van d'1 kabinet zou een rarr praak van VVD-fractieleider Nijpels h a ?rda9avond) van bet 35-jarig b _eett gelijk. Als het Lubbers-van Ai er gewipt zou wor(jen 0f door onc e aas zou omdoen, zou Nederland atie belanden die, wat ook de uit inn end zou Werken op de toch a industriële bedri|vigheid. Nijpels moet dan echter ook zelf standhouding van het kabinet, da "eten houden met onrust stoken ren bezuini9mgen te eisen nu de st van het financieringstekort onc m a?ï,a's gevolg van nieuwe finar le^et het financieringstekort omlaac ziirf?' z''n P'e|boo' voor meer bezi vin Lees,v|erende partijgenoten eer 2 im z't,en dan 00k niet in de ir u,nigingsbeleld het hardst aankomt

de Stem | 1983 | | pagina 2