Duizenden arbeidsplaatsen buiten KMS ook op het spel - Spaans] andaal htigheid] POLITICI OP BEZOEK BIJ BEDRIJF IN NOOD Weet uj het zal altijd wel te weinig blijven" Deze week duidelijkheid over defensie-poot RSV Jeugdwerkplan Van Veen moet tienduizenden jongeren aan werk helpen Echtgenoten ook in actie BIJSTANDMOEDERS IN DE 'BINNENLAND Kermen Geen verschil DINSDAG IN VNO-BESTUUR T43 e 'ontkoppelaars' win ideaal naderbij brenE!!! r meer nadruk op region! Afrikaanse samenwerkin tal van terreinen, zo2 nsport, telecommunicatie eidingen, onderzoek etc' •der dient Afrika de geu torn uit het continent te re" teren door beheersing prijssystemen van buiten dse bedrijven en banken ikpaardjes van de 'ontW aars' zijn ook het collectief ierhandelen met de rijke iden over exportprijzen aankoop van technologie en mis, alsmede het collectie! itstellen van investerings- jrwaarden voor buitel dse bedrijven en standpun! tegenover instellingen als ireldbank en International inetaire Fonds. MAANDAG 7 FEBRUAR11983 T1 Vervolg van pagina 1 [„het pamflet dat het af telopen weekeinde op grote schaal is verspreid wordt er voor gewaar schuwd dat er niet enkel 1500 arbeidsplaatsen bij ie KMS-groep op het spel staan, maar ook de werk gelegenheid van duizen- ien ambtenaren, onder aannemers en midden standers. „De regering heeft gewei gerd om geld en werk beschik baar te stellen, zodat vele mensen ontslagen moeten worden", aldus het pamflet. .Daar komt de Zeeuwse be volking tegen in verzet". Naast de KMS-werknemers worden alle Zeeuwse mannen, vrouwen en kinderen daarom opgeroepen vandaag deel te nemen aan een protestmars te Vlissingen en als vervolg daarop aan een grote bijeen komst in de Energiehal te Rot- terdam-Blijdorp. De mars in Vlissingen start om half tien vanaf het Schel- dekwartier, waar eerst het woord zal worden gevoerd door vertegenwoordigers van de ondernemingsraad, de bon den, KMS-directie, Gedepu teerde Staten, gemeente Vlis singen, parlement en van het bevolkingscomité „Behoud werkgelegenheid KMS- groep". Na afloop van de toe spraken gaat de mars naar het Stadhuisplein, waar bussen klaar staan om de betogers naar Rotterdam te brengen. Drie fronten „Maar met een simpele de monstratie alleen redden we het natuurlijk niet", aldus Wil Waumans, districtsbestuurder van de Industriebond FNV. „Er zal de komende weken op drie fronten gevochten moeten worden. In de eerste plaats na tuurlijk tegen de regering, die moet worden overtuigd dat er een ander beleid nodig is. Ver der tegen de directies, die sa men met de bewindvoerders niet de kans mogen krijgen een nieuw RSV-concerntje uit de grond te stampen. En ten slotte tegen kille saneringen die men De Schelde zal willen opdringen". Vanaf de Schelde-vestiging in Terneuzen vertrekken van morgen om kwart over acht bussen met betogers naar Vlissingen. Voorafgaand aan het vertrek wordt rond acht uur een korte protestbijeen komst gehouden. Vanaf het terrein van de AKF te Goes en de Ijzergieterij Middelburg rijden de bussen om n°gen uur richting Vlissingen. e vak bonden verzoeken de demon stranten om zelf brood en drinken mee te nemen. Het busvervoer naar Vlissingen en Rotterdam is gratis. De Zeeuwse kerken, die gis teren vanaf de kansel oprie pen tot steun aan de demon straties, zullen de Tweede Ka mer gaan benaderen om uiting te geven aan de verontrusting en verontwaardiging over de manier waarop het kabinet, over de hoofden van de KMS- werknemers heen, zulke in grijpende beslissingen heeft genomen. BIJ De Schelde in Vlissingen maakt een enorm spandoek duidelijk, dat de Zeeuwen het niet nemen. - foto j wolterbeek - -T-U - foto archief de stem gwaardiger worden be-1| ouwd dan het overige jo- ïdom?" 5as in 1975 kwam aan deze I torische onrechtvaardig- d een einde en werden de lasja's op voorspraak van twee opperrabbijnen doorj Israëlische parlement [en erkend. Ironisch genoeg I am deze erkenning een jaar lat keizer Haile Selassi, een idgenoot van Israël, was af- iet en vervangen door del licale en anti-Israëlische rg, die wordt geleid door onel Mengistu. ichschluter naar ziet er uit als 60. Haarl ezicht dat getekend is doo'l handen staat strak gespan-1 11 haar armen en benen nau- -ertelt ze over haar lijdens-l begon met de aankoop van ie. ïntale commissie worden I gericht en zouden er inter-1 tionale experts worden iij'l schakeld. Maar met dit aw-l oord zijn de slachtoffers nie'j vreden. raag Wat hen het meest dwars is de trage, ongecoördi- erde manier waarop het on- rzoek naar de ziekte wor® tgevoerd. Het onderzo» ordt gekenmerkt door one- gheid en broodnijd tussen rschillende laboratoria stellingen die eraan deelne em Misschien is dit ook v* in van de redenen dat de we- Tschappers het niet eet® nnen worden over de exa® rzaak van de vergiftiging- Vorig jaar is er ongeveer! ljard peseta's (ongeveer ljoen gulden) uitgetrokke or de slachtoffers en nW zinnen. Maar over de fina% lie vergoeding wordt door" ichtoffers nauwelijks t ragd. Ze willen dat het ree» 1 n loop krijgt en dat ïuldigen worden gestra'I irder hopen ze natuur-'! I t er nog eens een genezing* I jze wordt ontdekt. oed De kans daarop lijkt ech'Jr ein. Tot dusver hebben l ktoren alleen de sympto^ handeld. Niemand heeft moed gehad om de Patlf,, te vertellen dat de lic-' ïlijke schade in de mee:,|| vallen waarschijnlijk I eer kan worden hersteld. )PYRIGHT THE GUA" IAN - DE STEM Machine fabriek Breda moet een kans krijgen BREDA - „We zullen proberen alle informatie boven water te krijgen om te kunnen bekijken I of Machinefabriek Breda eerlijk behandeld is Met die toezegging vertrokken de PvdA-Tweede Kamerleden Niessen en Castricum gisteravond uit Breda. Enkele uren lang hadden ondernemingsraads leden en directie van Machinefabriek Breda hen én een aantal Bredase gemeenteraadsleden (waarbij de VVD ontbrak) proberen duidelijk te maken dat MFB een kans moet krijgen om voort te bestaan. Weliswaar in afgeslankte [i-vorm, aldus directeur C. Smit, maar duidelijk als een bedrijf met toekomstmogelij kheden. Hij baseerde zich daarbij op de resultaten, die behaald wa ren nadat in 1979 een herstel plan in werking was getreden. Sindsdien is de ontwikkeling precies gegaan zoals in de („voorzichtige") prognoses was opgesteld. In 1979 was er een dieptepunt: een verlies van 11 miljoen gulden. Geheel vol gens de prognoses en ondanks de slechte economische situa tie is dat verlies vorig jaar te ruggebracht tot 3 miljoen gul den, Voor dit jaar wordt een bescheiden winst verwacht. Ir. Smit legde, evenals OR-voor- zitter Mart Jongeneel ook sterk de nadruk op de know how binnen het bedrijf, de in eigen beheer ontwikkelde pro- dukten, de „enorme vakken- us, die verloren zal gaan als dit bedrijf gesloten wordt". Strijdvaardig De ondernemingsraadsle- den en de directeur waren geëmotioneerd en strijdvaar dig. Ze vinden en vonden dat hun bedrijf geen eerlijke kans heeft gekregen, dat de project groep die in opdracht van mi nister Van Aardenne de situa tie bij RSV heeft bekeken, te snel conclusies heeft getrok ken. „Men heeft gekeken naar de verliesgevende situatie van 31 december 1982 en niet naar de toekomst". Wat hen duide lijk steekt is het feit, dat het rapport van die projectgroep nog geheim is. Dat alleen de minister de inhoud kent. „We weten nog steeds niet waarom de minister MFB nu zo plotse ling heeft laten vallen. De raad van bestuur van RSV had ons één dag tevoren nog laten weten dat we bij de be drijven behoorden, die zouden blijven bestaan. Tot op dit mo ment weten we niet welke po litieke besluiten er ten grond slag liggen aan de voorgeno men sluiting van ons bedrijf". Zowel Jongeneel als direc teur Smit deden een beroep op de aanwezige politici van PvdA, CDA, PSP, PPR en D'66 (de VVD schitterde door afwe zigheid) om druk uit te oefe- BEZETTERS van de Machinefabriek Breda in gesprek met de Kamerleden Castricum (rechts met tas) en Niessen (links) en wethouder Welschen (naast Castricum). Naast Niessen OR -lid Henk Martens. - foto hans chabot nen op hun collega's in de Tweede Kamer, die deze week gaan praten over het RSV- concern. Niessen zegde toe de gistermiddag verkregen infor matie over te brengen aan zijn collega's van andere partijen uit de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken. Ver der ging hij ook niet. Maar duidelijk was wel dat het be zoek op zondagmiddag aan de Machinefabriek Breda hoge lijk gewaardeerd werd. „Wij voelen ons gesterkt", aldus di recteur Smit, „door deze be langstelling op zondagmiddag in deze moeilijke tijden". An dere Kamerleden kunnen, zo zij willen, altijd informatie krijgen. „Desnoods 's nachts, want wij zijn toch 24 uur per dag hier", aldus Mart Jonge neel. Veel vertrouwen hebben ze daar kennelijk niet in, want morgenochtend gaan ze zelf maar naar Den Haag. In de hoop Kamerleden te kunnen overtuigen van hun gelijk. BREDA - Ook de echtgenoten van de 700 werknemers en -sters van Machinefabriek Breda (MFB) zijn in actie ge komen. „De fabriek moet open te houden zijn. We willen de mensen in de fabriek gemoti veerd houden, hen ondersteu nen", aldus de initiatiefneem sters gistermiddag. Voor morgenmiddag (13.30 uur) hebben ze alle partners van het MFB-personeel opge roepen in Pas Buiten in Breda bij elkaar te komen. Er zal dan ook een voormalige Enka- werkneemster aanwezig zijn om nuttige tips te geven over de toestand tijdens bezettin gen e.d. Zij heeft de Enka-be- zetting van 1972 in zijn geheel meegemaakt. „We hebben", zo zeggen de initiatiefneemsters, „alles te winnen en niets te verliezen. De ene na de andere fabriek wordt gesloten en daar moet wat aan gedaan worden. We willen hiermee ook proberen de bevolking van Breda wak ker te schudden". Ze zeggen nu in actie te zijn gekomen vanwege de voortdurende on zekerheid voor het MFB-per- soneel. „Die duurt nu al vanaf oktober. Vorige week donder dag nog kwamen onze mannen thuis met de mededeling dat er hoop was. We zetten de tv aan en kregen te horen dat de fa briek gesloten moest worden. Dat is heel hard aangekomen". F<m onze parlementaire re dactie EDE - „Weet u wat het probleem is? Het minimum-loon zal altijd te weinig zijn. Het minimum zal al tijd vegeteren blij ven." Met de begrijpende glim- ach van een strenge vader legt minister Jan de Koning (sociale zaken) mevrouw Tonny Mossou uit dat er ge woon geen oplossing voor de Problemen van de laagstbe taalden is. Ze knikt begrij pend, al is het niet het ant woord dat ze graag wilde horen. Mevrouw Mossou is speciaal naar het CDA-con- gres in Ede gekomen om 'edere politicus die ze van »v 0' een foto uit de krant kent aan te klampen met de fi nanciële problemen van een alleenstaande vrouw die •het een WAO-uitkering rond moet komen. De Koning trekt tien mi nuten uit om zijn oor bij de het niet breed hebbende ba sis te luister te leggen. Wat heeft u netto? „Vijf- 'enhonderd in de maand" tegt Tonny Mossou om na de oh-dat-valt-nog-mee-reac- in de ogen van De Ko- t'ng. zieh te verdedigen met: "'h zit hier niet namens me- e'f, maar namens duizen- den WAO-ers die er echt fors op achteruit gaan." De Koning knikt. „Weet u, ik ken een man van zestig, die acht uur per dag keihard werkt en daar negentien honderd gulden netto per maand mee verdient. Dat scheelt niet veel, hè. Daarom kunnen we niet zomaar het minimum verhogen, omdat het verschil met modaal dan helemaal verdwijnt. Ik weet dat het heel sober leven is van een minimum-inkomen maar weet u dat tien jaar geleden de koopkracht van iemand met een minimum inkomen dertien procent la ger was dan nu? Nee, dat is reële koopkracht, wat je met een gulden kunt doen. Reke ning houdend met inflatie en duurdere prijzen kan je met een minimumloon nu dertien procent méér doen als tien jaar geleden. Maar dat zijn we allemaal verge ten." „Ik ben geen doemdenker, maar ik denk dat we er re kening mee moeten houden dat de economische groei de komende de jaren misschien wel twee procent onder nul blijft. We zullen allemaal kermen", zegt de minister, die plotseling de ogen toek nijpt voor het felle licht bo ven de tv-camera, die het gesprek tussen de minister en een „slachtoffer" van zijn beleid niet wil missen. De toon verandert voor het publieke oog. Mevrouw Mossou spreekt het land toe, hoe slecht het allemaal wel niet is. En De Koning legt uit dat mensen die door werk loosheid of ziekte met een uitkering rond moeten ko men vaak vooral problemen hebben omdat hun levens stijl niet mee omlaag gaat. In de tussentijd loopt aan de andere kant van de zaal Nel de Nooij rond. Zij is „bijstandmoeder", die per maand, na aftrek van vaste lasten voor huur, electra, abonnementen op krant, te lefoon enzovoort, nog geen driehonderd gulden over houdt om van te eten, te drinken en kleren te kopen. „Dat is verpaupering en ar moede. Ik winkel niet meer en ben bang dat er iets kapot gaat of verslijt, want dan kan ik de reparatie niet be talen, laat staan dat ik wat nieuws kan kopen", is haar verhaal. Bij staatssecretaris Lou de Graaf is ze dit keer aan het verkeerde adres. Want ook hij heeft een rekensom op zak. De Graaf wordt va ker geconfronteerd met mensen die onder het beleid op sociale zaken te lijden hebben en heeft zijn ambte naren voor een weerwoord ook eens aan het rekenen gezet. En wat blijkt? Alleen een bijstandmoeder met één kind krijgt vijftig gulden minder per maand dan een echtpaar in dezelfde situtie. Met het stijgen van het kin dertal lopen de netto-in komsten voor de alleen staanden flink uit boven de inkomsten voor de echtpa ren. Hij vindt, net als De Ko ning, dat je het minimum niet te veel kunt optrekken, omdat er dan netto geen en kel verschil meer is met mensen, die tot zo'n zo'n veertig mille per jaar ver dienen. Trouwens, wat zou dat kosten? Om te voldoen aan de eis van de bijstands moeders, die er vierhonderd gulden per maand bij vra gen, zou De Graaf bij Ru- ding moeten aankloppen voor 900 miljoen per jaar. En als andere uitkeringsge rechtigden daarna dezelfde rechten zouden eisen als de bijstandmoeders, zou dat to taal acht miljard gulden per jaar kosten. Ruding ziet De Graaf al aankomen. Terwijl in de zaal de CDA-partijraad een sober maar solidair zekerheidstel sel in elkaar aan timmeren is, wordt er in de wandel gangen meer gehandeld dan op een drukke dag op Beurs plein 5. Een enorm aanbod van aandelen „Roddel en Van Horen Zeggen" en een flinke vraag naar politici met een vinger in de Haagse pap. „Zeg heb je dat gelezen van Hermes?"..„Ja, de be noeming van Til Gardeniers bij de Raad van State is nu zeker"..„Korte-Van Hemel heeft handig gebruik ge maakt van die publiciteit rond de gevangenissen om 25 miljoen per jaar minder te bezuinigen"Is Lub bers echt van plan wat te doen met de AOW?". Buiten de congres-zaal in Ede is het koud. Alsof de weergoden „de winter van Lubbers" hebben willen vi sualiseren ligt er wat sneeuw en ijs. Maar binnen is het warm en doet voorzit ter Bukman een beroep op alle CDA-ers de christelijke beginselen in het politieke beleid te vertalen: het sa men leven, het samen ver antwoordelijk zijn, het op komen voor elkaar, de sa menleving vitaliseren. „Dat we tegen de problemen op gewassen zijn zal blijken, ais we bidden en werken." Vervolg van pagina 1 Deze week start het kabinet overleg met de RSV-top en de bewindvoerder om een defini tief reorganisatie-plan op te stellen. Daarbij zal vooral dui delijkheid verschaft moeten worden over de 'defensie-poot' van RSV, waaronder De Schelde in Vlissingen. Voor de werktuigbouw en De Schelde- poort ziet dat er hoopvol uit, maar voor de marinebouw, de reparatiewerf en de machine bouw (waar volgens het kabi net zeker een van de drie werknemers moet verdwij nen) is nog steeds niet duide lijk hoe de toekomst er uit ziet. Hetzelfde geldt voor de Ke- telbouw. Het kabinet wil de knopen pas doorhakken als de RSV-top financiële duidelijk heid heeft gegeven en daaruit blijkt dat het verstandig is om bepaalde orders nu in plaats van over enige jaren naar Vlissingen te laten gaan. Het kabinet moet dan eerst nog besluiten welk ministerie voor dat geld opdraait. Premier Lubbers liet zater dag op een CDA-congres we ten dat „dit geen kil boekhou den is" maar een verstandig afwegen van voor- en nadelen. Dat de RSV-belissing nu zo hard aankomt is volgens hem het gevolg van het feit „dat we de zaken te lang op zijn beloop hebben gelaten. Dat we de problemen nu aanpakken is sociaal. Als we het hadden la ten liggen zou dat a-scoiaal geweest zijn", aldus de pre mier, die meent dat de hele RSV dan op de fles zou zijn ge gaan, waarmee nog meer ba nen voorgoed verloren zouden zijn gegaan. PvdA-Kamerlid J. van der Doef vindt dat de Tweede Ka mer volgende week nog niet definitief Ja" of „nee" moet zeggen tegen de kabinetsplan nen. Eerst moeten de resulta ten van het overleg tussen ka binet en RSV-top duidelijk op tafel liggen. Ook gaat de Tweede kamer aanstaande 1 woensdag en donderdag zelf met alle betrokken partijen praten (tijdens hoorzittingen in Den Haag). Daarna wil Van der Doef dat de Kamer een week uittrekt om zelf een plan op te stellen, dat eventueel als alternatief voor het kabinet plan kan dienen. CDA-Kamerlid B. Henne- kam wil deze week ook een ander plan op tafel leggen om geld op tafel te krijgen voor RSV-bedrijven, die nu in de problemen zitten, maar die over enige tijd wel op eigen benen kunnen staan. De CDA- fractie bekijkt morgen of het mogelijk is om de inwoners van gemeenten waar bedrij ven in nood zitten, met name Breda, te vragen geld te lenen aan deze bedrijven. „Daarvoor zouden we „burgerzin-lenin gen" in kunnen stellen. De overheid is wei straatarm, maar er zijn nog altijd wel mensen die enkele honderden guldens over hebben. Dat zou den ze dan tegen een lage ren te kunnen lenen aan de RSV- bedrijven, die het geld nu dringend nodig hebben en het over enkele jaren, als de situa tie in de bedrijven weer ge zond is, kunnen afbetalen", al dus Hennekam. Hij wil de gemeenten voor stellen daarvoor acties te on dernemen. De gemeente(kas) zelf moet buiten schot blijven, maar in plaatsen waar een RSV-bedrijf in problemen is, zouden de burgers dan moet worden opgeroepen om geld te lenen. Ze krijgen daarvoor geen garanties terug en zijn ook geen aandeelhouder. „Het is het besef van burgerplicht, om daarmee de werkgelegen heid in de eigen omgeving in stand te houden", aldus Hen nekam. Hij gelooft dat vooral voor in Breda, met Electron en IEO, op die manier veel werk gelegenheid veilig kan worden gesteld. BREDA - Een nieuw jeugd werkplan van werkgevers voorzitter Van Veen moet al op korte termijn tienduizen den jongeren aan werk helpen. Van Veen onthulde dat za terdag op het VVD-jubileum- congres in Breda. Buiten de zaal liet de werkgeversvoor zitter daar doorschemeren dat hij nu al de zekerheid heeft, dat het hele VNO-bestuur zich dinsdag akkoord zal verkla ren. „En dat had ik een maand geleden nog niet voor mogelijk gehouden", aldus Van Vppn Het jeugdwerkplan van het VNO is gebouwd op drie pei lers: - Opname van meer jongeren in het leerlingenstelsel, wat alleen al enkele tienduizenden jongeren soelaas kan bieden; - Introductie van kennisma- kings- of stagecontracten, vooral in het midden- en kleinbedrijf, en; - Versnelde intreding van jon geren dan 23 jaar met daaraan gekoppeld versnelde uittre ding van ouderen. Alleen mag dit niet te grootschalig, omdat dan de ervaring binnen be paalde bedrijven te snel zou worden afgebroken, aldus Van Veen, die in het algemeen op merkte dat oplossingen voor de jeugdwerkloosheid nimmer mogen leiden tot lastenver zwaring van het bedrijfsleven of van de rijksoverheid. „In beide gevallen komen de kos- l ten bij het bedrijfsleven terug, en het stichtingsakkoord met de vakbeweging zegt nu juist dat primair het rendement van het bedrijfsleven moet worden hersteld", aldus Van Veen. CNV-vice-voorzitter Hof stede, met Van Veen gastspre ker op het jubileumcongres van de VVD, riep het kabinet op geen al te strak bezuini gingsbeleid door te voeren - „geen kabinet kan dat onge straft doen, terwijl iedere werknemer steeds minder ze kerheid heeft over zijn ar beidsplaats" - en vooral niet in te grijpen in het arbeidsvoor waardenbeleid. „Men zou dan het herverdelingskind met het badwater weggooien, terwijl het nog bezig is te groeien. Waar de politiek in zeven jaar niet in is geslaagd, daar mogen de vakbeweging en het parti- culiers bedrijfsleven echt wel langer dan twee maanden over doen", aldus Hofstede, die overigens de VVD complimen teerde met haar snelle uitvoe ring van het stichtingsak koord: „U hebt al tal van jdn- geren zonder beroepsopleiding in de voorste gelederen van uw fraktie geplaatst". Sociaal-economisch woord voerder van de VVD Rudolf De Korte constateerde met te vredenheid, dat Van Veen noch Hofstede zich uitspraken tegen een 32-urige werkweek voor jongeren.

de Stem | 1983 | | pagina 3