raagt: O :er s \v-a69 kker Boete van 100 voor kraken van slooppand in Goes Nieuwe sleepboot in Vlissingen Dei Stem Lockefeer: „Er wordt een spel gespeeld" de tuin DESIEM cje4in1 krant" Schooltjevoor viskwekers achter pijlerdam Zeeuwse gemeenten stoppen subsidie aan opbouworgaan |itzendbureau PLAN WOV-ENQUETE OPGESCHORT (JLETTE MONAÖ1' rooR personeel en DATATYPISTES stoel ivoor de voordelige vloer RKET. PLA%" VRIJDAG 4 FEBRUAR11983 Loopgraven in Groede blootgelegd „Volste recht" meerlingen ergiftigen Kluarium andbouwschool L!fneuzen'Huls'en Goes. „Minimum aan dienstverlening in gevaar" Lede ogen lEF MEDEWER^gi bfPD, met ken nis van Engswetten en meter Meling salaris-adminj. igeving. 48 88 Nr. 1-1983 Im |aat Telen massief hout r^t v4i»^V> prijs luxe tuinset Bahia 14 fauteuils in 5 standen verstelbaar, tot lekker lui! (p.st. 325.-) I tafel tulpmodel 0120 cm (p.st. 598.-) voor deze set: 1898- kker-prijs: 1458- Bakker-4Qri| strum-prijs: Uj|," Ituins' ets'- pnis Sc haarhek voorvroege i of kamerplanten jaten 57x38x23 cm: 45.95 en te- en bloemzaden I 428 soorten I uniek assortiment cent p.zak|e g187 Etten-Leur >1608-16544 'hg overdekt winkelen tjavond koopavond 3t duurzaam en door onze of door U zelf gelegd, uitkomt met het vKy erqen op Zoom, tel. 01640-4 "nAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND ll VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Een plan ,an het provinciaal op bouworgaan Stichting Zee land om een WOV-enquête te houden gaat de ijskast in. Met plan was opgesteld na een informeel verzoek van het coördinatie-orgaan van de Zeeuwse milieu-, land- schaps- en natuurorganisa- Het coördinatie-orgaan beeft nu laten weten dat het de enquête niet nodig vindt nu de verantwoordelijke be windslieden een nee tegen de Westerschelde Oeverver binding hebben laten horen. Mochten zich nieuwe ont wikkelingen voordoen dan zou het coördinatie-orgaan graag alsnog een enquête willen zien. Bij het opbouworgaan had men al een opzet voor de en quête gemaakt. Er zou een bedrag van 7200 gulden mee gemoeid zijn. Daarop zou 2200 gulden bespaard kun nen worden wanneer het coördinatie-orgaan aan de enquête zou willen meewer ken. Het was de bedoeling een telefonische enqute te hou den onder een statistisch re presentatief deel van de Zeeuwvlaamse bevolking, aangevuld met een monde linge enquête op de veerbo ten. Daarbij zou de vraag voorop staan of sprake is van een isolement van Zeeuwsch Vlaanderen en of de WOV daar wat aan zou kunnen veranderen. Het coördinatie-orgaan heeft de gesprekken over een WOV-enquête aange grepen om het opbouwor gaan te vragen zich beschik baar te houden voor andere vormen van gratis onafhan kelijk onderzoek ten behoe ve van natuur-, landschaps- en milieubescherming. De mogelijkheden daartoe zouden momenteel namelijk nauwelijks bestaan in Zee land, zeker niet nu het IM- GO-Zeeland heeft besloten zich op te heffen na de wei gering van het provinciaal bestuur om een „overle vingssubsidie" te geven. Het bestuur van het opbouwor gaan spreekt zich op 11 fe bruari over de kwestie uit. Zeeland stort zich op zeewatercultuur Van onze correspondente MIDDELBURG - De 21-jarige Goesenaar A. J. had, bij nader inzien, beter een hotel kunnen nemen dan het slooppand waar hij de nacht had willen doorbrengen. Dan was hij in ieder geval goedkoper uit ge weest: voor het kraken van het „eigendom van de gemeen te Goes" werd hij veroordeeld tot een boete van 100 gulden. De valse naam die hij later bij de politie opgaf kostte hem bo vendien nog 50 gulden. Het gebeurde in een koude oktobernacht nu al weer twee jaar geleden. J. en zijn maat zwalkten door het Goese op zoek naar een onderdak. Een sloopwoning leek het tweetal uitermate geschikt voor een tukje en met een stuk ijzer werd de deur opengewrikt. Politieagenten, die J. en zijn maat al enige tijd waren ge volgd, grepen in toen de deur het -overigens zonder veel weerstand te bieden- begaf. „En toen deed u nogal moei lijk", aldus politierechter mr. Nomes donderdag tijdens de zitting in Middelburg. „Ik moeilijk?", aldus de verbaasde kraker, „ik wilde alleen maar slapen en schrok me rot van de honden die ze bij zich hadden". De ten laste gelegde vernieling werd door J.'s raadsman mr. Boogaard betwist: „Die deur was al versplinterd en trou wens het hele pand was al ka pot, dus van vernieling kan geen sprake geweest zijn". Bo vendien achtte hij onderdak een primaire levensbehoefte. Mr. Boogaard pleitte dan ook voor vrijspraak. Nadat politie rechter mr. Nomes nogmaals geïnformeerd had of J. dan werkelijk geen ander onder dak had kunnen vinden, hal veerde hij de door officier van justitie mr. Nijmeijer geëiste boete. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Zeeland maakt goede kans op restiging van een onderwijsinstituutje, dat as- pirant-viskwekers in de gelegenheid moet tellen kennis op te doen over de kweek van :ee- en zoetwatervis. Voor die 'vis-academie' wordt gedacht aan een fjord-achtige geul ach- ;er de in aanbouw zijnde pijlerdam in de mon ding van de Oosterschelde. Dat verklaarde deze week neen exclusief interview met JeStem ir. Th. J. Tienstra, di- ïteur Visserij van het minis- ;rie van Landbouw en Visse- Namens zijn politieke aas, minister Gerrit Braks, oert hij overleg over het in- tituut met Verkeer en Water- taat, het Zeeuwse provinciaal estuur, de Vereniging voor tquacuituur en een aantal indere deelnemende instellin- Van ome correspondent GROEDE - Bij het weg spoelen van het zand in de Groedese Duintjes door de storm zijn loopgraven uit laatste wereldoorlog bloot gekomen en zijn een aantal munitiekisten ge vonden. Tienstra, hoogste visserij- ambtenaar van Braks, zegt niet te verwachten dat de kweek van forel en zalm in Zeeland de komende vijf jaar een spectaculaire uitbreiding zal ondergaan. Daarvoor heb ben landen als Noorwégen, Finland en Denemarken een te grote voorsprong op Neder land, en is onze waterkwaliteit veelal te slecht. Toch wordt het grootste probleem, dat van de visziekten, voortvarend aangepakt. Deskundigen van het Cen traal Diergeneeskundig Insti tuut gaan de ondernemers in de nog jonge bedrijfstak met adviezen bijstaan. Het minis terie van zijn kant helpt de ondernemers vestigingspro blemen teoverwinnen. Tien stra verwacht dat met die steuntjes in de rug de Neder landse aquacultuur zich na een periode van stabilisatie verder kan ontwikkelen. „Wellicht is de kennis die zowel de ondernemers als wij daarmee opdoen ook van be lang voor de aquacultuur in de ontwikkelingslanden. Want op het gebied van het kweken van jonge vis en hebben wij nu al een grote mate van kennis opgebouwd." (Zie ook pagina 3) Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De gemeente Aardenburg, die zich al jarenlang met hand en tand verzet tegen het inrichten van een woonwagencentrum, zit met een flink probleem in de maag. van tijdelijke voorzieningen, zoals electriciteit en water. „Ik kom met mijn wagen van het kamp te Schoondij- ke, maar daar kon ik niet blijven omdat het overvol is", aldus Smets. „Nu wil ik hier een plaatsje hebben, want ook de drie andere kampen in Zeeuws-Vlaan- deren (Hulst, Sluiskil en Sas van Gent) puilen uit. Dat ik vlak bij de grens wil wonen heeft te maken met het feit, dat mijn ouders, die allebei ziek zijn, in België wonen". De illegaal neergestreken woonwagenbewoner H. Smets heeft gisteren het col lege van B en W formeel verzocht om toewijzing van een tijdelijke standplaats. Dit in afwachting van een plaatsje op het woonwagen kamp, dat de gemeente ver plicht is in ieder geval vóór 1 januari 1985 gereed te heb ben. Burgemeester W. Locke feer is van oordeel, dat Smets niet uit eigen bewe ging naar Aardenburg is ge komen. „Deze man is ge woonweg gestuurd om van onze kant een reactie uit te lokken", aldus Lockefeer. „Er zijn zeer duidelijke indi caties, dat hier een spel wordt gespeeld". Smets heeft zijn woonwa gen gedeponeerd op een par keerplaats aan de Stiers kreek, net voor de ingang van het luxe restaurant De Elderschans. Hij zegt niet van plan te zijn om met zijn vrouw en twee kinderen Aardenburg nog te verlaten en heeft de gemeente dan ook gevraagd, om de aanleg Volgens drs. B. van der Heyden van de Stichting Woonwagen werk Zeeuws- Vlaanderen heeft Smets het volste recht om een voorlo pige standplaats te claimen. „Dat er in Aardenburg nog steeds geen woonwa genkamp is, heeft deze ge meente volledig aan zichzelf wijten. Al jaren lang traine ren B en W een zaak, waar ze op den duur toch niet on deruit kunnen. Aardenburg H. Smets en zijn gezin voor hun illegaal te Aardenburg geplaatste woonwagen kan Smets niet weigeren, omdat hij overduidelijke banden heeft met de streek en nergens anders in Zeeuws-Vlaanderen een le gale standplaats kan krij gen. Daar komt bovendien nog bij, dat hij afkomstig is van het kamp te Schoondij- ke en Aardenburg juist door de provincie is aangewezen om mensen op te vangen, die op dat centrum geen plaats meer kunnen krijgen". Uit de nieuwe woonwa- genwet, die sinds vorig jaar september van kracht is, blijkt dat een gemeente een illegale woonwagen niet zonder meer kan laten weg slepen. B en W zullen Smets schriftelijk en met redenen omkleed moet laten weten, dat hij en zijn gezin niet welkom zijn. De woonwagenbewoner moet daarop de tijd worden gegeven, om tegen dit „uit wijzingsbevel" in beroep te gaan bij Gedeputeerde Sta ten, die uiteindelijk beslis sen of Smets kan blijven dan wel dient te verdwijnen. Het Aardenburgse college buigt zich pas volgende week donderdag over het - FOTO WIM KOOVMAN verzoek van Smets, om een tijdelijke standplaats toege wezen te krijgen, „Dat bete kent echter niet, dat hij tot die tijd rustig kan blijven staan", zegt burgemeester Lockefeer. „De man verblijft hier tenslotte illegaal, ter wijl er voor hem wel legaal plaats is op de woonwagen centra in Middelburg en Bruinisse".(zie ook pagina 4) CHOONDIJKE - Twee leer den van de landbouwschool, u't Vogelwaarde en ■v-ö.B. uit Hengstdijk, heb- °P de landbouwschool het luariumwater vergiftigd, oor er een onkruidbestrij- 'jgsmiddel in te spuiten. Dit werd voor de aanwezige üuvissen en warmwatervis- •n in het aquarium noodlot- 1250 'S 6en totale schade van Dtr,B<° VOOR ZUIDWFST NEDERLAND 'sntoren essen en telefoonnum- ners op pagina 2. iatievan.de (wettelijk toe- al meespelen vanaf f2,501« eenheid, onder genot van en koud buffet, inclusief ut RICHTING CHAAM in >1 5 niinlllel t 20 Baarie Nassau(B) 2 UURs'MIDDAGS TOT 4 UUR VOCHTEN» tam6/Zen' Rein van der 'e™ (editie-chef), Jan Jan- 'aui h chef). Frank Dey, Schipper, Cor de Ton Koomen if J})- Hulst: Eugène Ver- Rü' Goes; Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- "ostburg: Co Meertens. koepunten [oosterzande: mevr. Neve, K5o sir. 4, 01148- '''ortentie.Qxpi PuPDri,t6UA Zeelan<* C. Me- f,u Drive 01150-95839. VLISSINGEN - De Nieuwe Vlissingse Sleepdienst (NVS) heeft deze week een nieuwe sleepboot in gebruik genomen. Het is de 'Olivierssen' een for se boot met 3000 pk motorver mogen. De boot gaat de concurren tiepositie van De NVS op de Westerschelde versterken. Het. schip, gebouwd bij scheeps werf Bodewes in Millingen, is dertig meter lang en is voor zien van en boegschroef. De De nieuwe sleepboot bouwkosten bedragen 8 mil joen gulden. De Olivierssen gaat opereren vanuit Vlissin gen. Het schip is genoemd naar - FOTO DE STEM COR J. DE BOER een zeeheld uit Veere. Oli vierssen diende in de zeven tiende eeuw als kapitein en commandeur onder de vloot voogden De Ruyter en Tromp. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het provin ciaal opbouworgaan Stichting Zeeland houdt er rekening mee dat de Zeeuwse gemeen ten de één na de ander hun subsidie aan deze instelling zullen intrekken. Vlissingen deed dat vorig jaar al. Middelburg en St.- Philipsland zijn inmiddels ge volgd, terwijl Goes en Rei- merswaal overwegen hetzelf de hetzelfde te doen. Het gaat om een min of meer symbo lisch bedrag van 10 cent per inwoner, waarmee de gemeen ten zich als het ware abon neerden op een minimum pakket van dienstverlening. Directeur A. Mutsaers be schouwt het intrekken van de subsidie meer als een princi pieel dan als een financieel probleem. Met de gemeentelij ke subsidies is in totaal 30.000 gulden gemoeid, iets meer dan 1 procent van de totale begro ting van het opbouworgaan. Hij wijt de houding van de gemeenten aan de standpun ten van het provinciaal be stuur, dat als belangrijkste subsidiegever heeft verordon neerd dat het opbouworgaan de ondersteuning bij de wel zijnsplanning van de gemeen ten moet beëindigen of de kos ten ervan aan de gemeenten moet doorberekenen. Daarbij speelt mee dat het rijk een bij drageregeling voor „democra tische planning" vorig jaar plotseling introk waardoor de provincie aankeek tegen een gat van een half miljoen in de begroting van het opbouwor gaan. De gemeenten krijgen steeds meer de indruk dat het provinciebestuur het opbouw- orgaan louter beschouwt als een instrument ten dienste van het provinciaal beleid en vinden dat de provincie dan ook maar alle kosten moet be talen. Directeur Mutsaers ziet de ze ontwikkeling met leden ogen aan, zo blijkt uit een no titie die hij naar zijn bestuur gezonden heeft. Hij schrijft dat hij burgemeester Dusar- duijn van Sas van Gent (als voorzitter van de VNG-afde- ling Zeeland) daarbij aan zijn zijde heeft gevonden. De gevolgen van de huidige situatie zouden volgens beiden zijn dat de gemeenten (en met name de kleinere) hun be leidsmaatregelen niet meer met deskundige adviezen zul len onderbouwen, hetgeen „de kwaliteit van het beleid niet ten goede zal komen". Gezien de sterke verwevenheid van het provinciale en het ge meentelijke beleid in Zeeland zal dat volgens hen ook nade lig zijn voor het provinciale beleid. Mutsaers wijst er daarbij op dat de gemeenten de werkelij ke kostprijs van de dienstver lening niet kunnen opbrengen. Hij geeft daarbij aan dat het opbouworgaan door de jaren heen globaal zo'n 1/3 van alle werkzaamheden ten dienste van de gemeenten heeft ver richt. Mutsaers pleit er bij zijn be stuur dan ook voor om in overleg met het provinciaal bestuur een regeling te treffen voor een dienstverlening aan de gemeenten, waarbij niet de werkelijke kosten in rekening worden gebracht maar een „redelijke, betaalbare" ver goeding wordt gevraagd. Het opbouworgaan heeft veel gemeenten de laatste ja ren niet alleen geholpen bij de welzijnsplanning, maar ook op allerlei ander terrein. Zo wer den recentelijk nog rapporten opgesteld ten behoeve van het minderhedenbeleid in Terneu- zen en over de woonbehoeften van ouderen in de gemeente Goes. Ook werden steeds va ker prognoses opgesteld ten behoeve van de scholenbouw in gemeenten. Verder werden regelmatig diensten verleend zoals telefonische adviezen en het beschikbaar stellen van gegevens over de bevolkings opbouw.

de Stem | 1983 | | pagina 9