Kamer boos over onverwachte PTT- prij s verhoging Rijk moet bijstands- lasten voor gemeente verlichten Politie snuffelt in Islam CONCLUSIE MILIEUGROEPEN: „Bedrijven redden door therapie op management" Blunder Geen zwart-wit I Vrienden T5 PAGINAO I PONP^PAG3 FEBRUAR11983 T22 PAGINA 3 BINNENLAND &EN helpen ale lasten Controle Motie li 'E STEM COMMENTAAR INTERLOKAAL BELLEN DUURDER KAMER: "DRUK TE GROOT" I Cuba' BEDRIJFSARTS: TERLOUW: „Geen Koning van Spanje en ook geen commissaris" KLM wil hulp bij conflict met vliegers over Airbus I )eze\ycL Kamer: Nieuwe studie naar bezuinigingen bij orkesten le onder leiding I premier CESAR VI- Ikte haar besluit lond bekend als Ie op een oproep Ident Marcos aan neiders, zondag op bondscongres, om It van hun salaris vallen. De leden bmmissie, van wie Ten minister zijn, en jaarvergoeding 5 gulden. WITNEY (USA) en MARK Botejet-Unie) krij. |t'iskundeprijs van [■stichting in Tel - hun bijdrage aan pmattsc/te analyse. (universiteit van \i) ontvangt de lens zijn werk aan J> raise he en diffe- Wopologie en diffe- fgeometrie. Krein se A kademie van lappen) wegens Toen in de „func- fnalyse en deszelfs Igen". Niet bekend Trein toestemming bar Israel te gaan. RUOI PARET, de Ise oriëntalist, is op 1 leeftijd in Tübin- rleden. Paret gold Is een groot kenner Ier van de Koran, Jge boek van de is- luierk te dertig jaar I Koran-vertaling, 966 uitkwam. Als chtte Paret de Ko- in historische con- luiden. Zo kwam iter dat de islami- nsporing tot veel- samenhing met slag waarbij veel ke krijgers het le en gelaten- t eigen inbreng, met bezwaren wordt oit rekening gehou- ncentrales zijn een t. Of U er nu vóór of ?nt, gevaar voor de ;id kan niemand en. Ik zie het nog ls een beginperiode. 1 nu iemand princi- zwaren heeft tegen in kerncentrales, tie goed voorstellen in het verzet gaat it werken. Mogelijk bedrijf waar deze te werkzaam is er ?r plaatsen, die geen n heeft, ik vind het bedrijf een bewijs slecht ondernemers- Inbreng, samen ner en werkgever ait het optimaal. Gorp droevige onderwerp zelfdoding hoort men zoals altijd, welk de lemen zijn. Oplossin- arvoor worden niet ragen. Het dichten generatiekloof, en de iringen van goede ge- dan zal men ook ge- ijker ophouden met voor alles en nog wat maken, en zal men genoegen nemen, met loon in ruil voor verk. Tenslotte: leer isen weer bidden, te m bij de kinderen, 'ele priesters het be zeten onderwijzen de aar niet meer in. Bid- lpt echt! Want God geschapen heeft is de ie kan helpen. ;es Eikeduinen 195. uitslagen van uw mi- uête in West-Brabant reacties van de men- hun salarisbriefje januari zou moeten dat de netto schade, cs de afschuwelijk8 g van de sociale lasten meevalt. Dit is echter ichijn, aangezien door uggave v.d. inflatie ;ie van 80% v.d. loon- ng het opheffen van lb solidariteitsheffing minister Den Uyl, en bij niet-stijging sociale lasten belang eer loon of salaris zou ontvangen. Boven- evreemdt het mij, dat ïensen te koop liepen redoelde solidariteits- g, terwijl langzamer- le druk van de sociale inclusief A.O.W pre- eel hoger zijn dan de Tuden loonbelasting- blijven nu de protes- kheubeler Afvalbaron n en worden rijk in Vlaanderen Van een onzer verslaggevers MEER/WESTMALLE - „Is hier sprake van alleen maar onbekwaamheid en puur on wetendheid of van financiële corruptie en politieke vriendjespolitiek?. Het is toch volstrekt onmogelijk dat de Be stendige Deputatie (in Nederland Gedeputeer de Staten) vuilstortver- gunningen afgeeft, ter wijl alle instanties ge deeltelijk tot zelfs zeer negatief adviseren. De hogere overheden in België laten het op milieuge bied volkomen afweten. Het parket eveneens. Het krijgt tientallen processen verbaal van politie-instanties over illegale storten, maar het doet er gewoon niets aan". Deze harde taal was gis termiddag te horen na af loop van de grote actie van zo'n vijftien Vlaamse mi lieugroepen in de Kempen en de Rupelstreek. De actie was gericht tegen de stort van een kleine miljoen ton Nederlands afval (huishou delijk èn industrieel, waar onder veel chemisch afval) in Vlaamse kleiputten. Woordvoerder Xavier Roefs: „Je ziet aan alles dat de OVAM (Openbare Vlaamse Afvalstoffen Maat schappij) in haar activitei ten wordt afgeremd. Door wie of wat? De stortplaats Minderhout is laatst van de ene op de andere dag weer opengegaan, omdat de ver gunningen toen plots wel in orde zouden zijn. Welke in vloed zit hier aehter?". Hij verwacht een grote politieke druk uit Nederland om het stortverbod per 1 april uit gesteld te krijgen. De milieugroepen vrezen dat veel Nederlandse bedrij ven zullen proberen che misch en ander vuil dat ze opgeslagen hebben alsnog in Vlaanderen te dumpen. Daarom vragen zij een strakke controle van de OVAM op alle particuliere stortplaatsen. „Dan moeten ze nagenoeg allemaal direct dicht, want zowat overal worden overtredingen ge maakt", aldus mede-woord- voerder Pol Staes. Hij noem de het een gunstige ontwik keling dat voor het eerst een aantal Vlaamse gemeente besturen achter een milieu actie staat. Volgens chemicus Jan Mi- chielsen uit Beerse wordt Vlaanderen snel hèt che misch vuilnisvat van West- ZITTEND op de grond blokkeert een Belgische actievoerdster het wegverkeer Europa. „Zijn Vlamingen zoveel sterker dan Neder landers?", vroeg hij zich af. Volgens verkregen informa tie worden in Vlaanderen volop tetrachlooretheen, ko per en lood, dioxines en di- venzofuranen en grote hoe veelheden cadmium uit Ne derland geloosd. Hij haalde ook enkele ziektegevallen en overlij- dens aan van mensen in de directe omgeving van parti culiere stortplaatsen. Van de ATM in Moerdijk is duizend ton stookolie, gemengd met gechloreerde koolwaterstof fen naar België gebracht en daar onder de prijs aan tuinders verkocht. Die en andere aanvoer van zeer ge vaarlijke stoffen zou vaak 's nachts plaatsvinden, aldus samengevat Jan Michielsen. Gisteren hebben de mi lieugroepen ruim zeventig Vlaamse gemeentebesturen dringend gevraagd met voorrang een motie aan te nemen waarin wordt ge vraagd de Nederlandse af- valaanvoer direct te blokke ren, de particuliere stort plaatsen definitief te sluiten en de afvalverwerking op een milieuvriendelijker ma nier te saneren. ER werden spandoe ken met duidelijke taal meegevoerd - FOTO'S DE STEM BEN STEFFEN Volgens Roefs is de pro vincie Vlaanderen deels zelf schuldig aan de toename van de Nederlandse afval- import. „In Nederland is de reglementering veel stren ger, zijn onvoldoende ver werkingsmogelijkheden, is verwerking van vuil drie keer zo duur en werd het ene milieuschandaal na het an dere gemeld. De Nederland se afvalbaronnen in de Ge westelijke Ontwikkelings Mij van de provincie Ant werpen een ijverig bondge noot, omdat de GOM met onderbezette verbrandings ovens zat. Maar al snel von den de baronnen de weg naar onze kleiputten. De eigenaren van particuliere stortplaatsen hebben hier zeker aan meegewerkt, want dat is een uiterst winstge vende handel". Volgens een berekening van de milieugroepen heb ben Nederlandse en Belgi sche transportbedrijven in Vlaanderen in 1982 ongeveer 17,5 miljoen gulden aan stortgeld betaald. In Neder land zouden zij daarvoor on geveer 64 miljoen gulden hebben moeten betalen, in clusief een milieuheffing van 14,85 gulden per ton af val. De transporteurs heb ben de hogere transportkos ten en de grotere aantallen chauffeurs en vrachtwagens daar graag voor over. mFISCHE INDUSTRIE: Geen reclame bij regionale omroep I DEN HAAG - Werkgevers en werknemers in de grafische I industrie vinden de financie ring van regionale radio of te levisie uit reclamegelden on- gewenst. Zij vrezen dat reclamegel- I den die worden besteed aan deze media zullen worden ont- I trokken aan plaatselijke en regionale kranten en aan an dere gedrukte reclame. Dat kan leiden tot een verdere da ling van de werkgelegenheid in de grafische industrie. Dit staat in een nota van het Centraal Bureau voor Grafi sche Bedrijven in Nederland, die een reactie is op het rap port „Samenhangend Media beleid" van de Wetenschappe lijke Raad,voor het Regerings beleid (WRR) en de mediapa- ragraaf in het regeerakkoord. De nota is woensdag overhan digd aan minister brinkman (Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur). J het inkomen van zeer vele mensen er met sprongen op ach- Iteruit gaat. dient de prijsontwikkeling zeer scherp bewaakt te 1 worden. Maar wat gebeurt er? Dezelfde overheid, die door haar Ibezuinigingsbeleid kort op inkomens, pakt de burgers nog eens I extra door allerlei tarieven en diensten aan de lopende band in |pri|S te verhogen. Zo zijn nu weer de afgifte en verlenging van Ipaspoorten duurder geworden. Het aantal mensen, dat zich een vakantie in het buitenland kan Iveroorloven, zal ook dit jaar kleiner worden. Een verhoging van 1 paspoortleges komt onder die omstandigheden over als een pes terijtje. Maar het gaat toch niet om zulke geweldige bedragen? |uat is juist. Maar vele kleintjes maken één grote en bovendien: ..de grootste winkelier van het land" het zakelijk-psycholo- :h gezien verstandig vindt om „ook op de kleintjes te letten", I blundert de overheid als zij zich bij voortduring manifesteert als Icegrootste prijsopdrijver van het land. IER wordt tegenwoordig te veel In zwart-wit gedacht. Zo ook in de ■discussie tussen economen, politici, werkgevers en vakbeweging I de meest aangewezen weg om de internationale economi- I sche crisis te lijf te gaan. Aan de ene kant staat een groep (en de- I ze heeft het in vele landen voor het zeggen) die alle heil verwacht I van bezuinigingen op overheidsuitgaven, aan de andere kant de I P ub, die het ge|d jujst meer Wj| |aten r0||en I ,oVoor beide standpunten zijn steekhoudende argumenten aan lmVH6ren 10118 de mensen minder te besteden hebben kunnen ze I minder kopen, raken ondernemingen hun produkten niet kwijt en I 1?'de werkl°osheid nog verder toe. Het is echter ook een feit '-at net bedrijfsleven niet kan investeren - en dat is evenzeer fu- 1 ®s,voor de werkgelegenheid - wanneer de overheid er niet voor I <°rgt dat de besteedbare, algemene middelen meer van de con- I nn"!f!,eve naar de Produkt|ev® sfeer worden overgeheveld. Een I sociaal-cultureel beleid is pas mogelijk als het daarvoor be- I oaigde geld eerst verdiend is. Geen regionaal orkest zonder aan de winkel. De droogstoppels tegen de dagdromers? Soms lijkt het er op. I aan* !n de wereld van kunst en cultuur tref je evengoed realisten I an als in het bedrijfsleven ondernemers, die best eens met een pie willen vrijen. I met hel zwart-wit-denken. Er moeten mogelijkheden zijn - 14 °0k a' aan9edra9en - °m de scherpe tegenstellingen tus- I o'nteC^oril'sche ,heorieën en de daaruit afgeleide politieke ge- I vantn -en te overbru99en. Ook omwille van de burgers: Idn' die zijn goed giftig dat het gevecht om de harde gulden 3 meer over hun rug wordt uitgevochten. I cen',beve'het)ber Bouterse, zoals nu gebeurd is, „boezemvrien- Sunn m°e'la,en °PPakken om zijn positie als de sterke man van luit Hh8 'e künnen behouden, dan ziet het er slecht voor hem I>-;r ,ad al 20 weinig vrienden. Nederland, de grote geldschie- era h na de a,schuwelijke moord op een aantal oppositielei- iQtnn 'n december '82 de subsidiekraan dichtgedraaid. Wash- I 'oegek6n Zuid"Amedka hebben hem om dezelfde reden de rug Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer is boos op de PTT die onver wachts heeft besloten het interlokaal telefoneren per 1 maar' duurder te maken. Staatsecretaris drs. J. Scherpenhuizen (PTT) wordt volgende week dinsdag door de Kamer op het matje geroe pen. De Kamer zal de prijsver hoging echter niet tegenhou den. Zoals bekend had het kabi net besloten om dit jaar 62 miljoen gulden extra in de schatkist te krijgen door de lo kale telefoongesprekken duurder te maken: 15 cent in plaats van 14 cent per impuls („tik"). Omdat deze maatregel pas op 1 maart kan ingaan (en niet al op 1 januari) ontstaat er een gat van bijna twaalf mil joen gulden in de PTT-begro- ting. Dat gat wil de PTT nu vullen door de impulstij d voor interlokale gesprekken vanaf 1 maart van 48 naar 47 secon den terug te brengen. Dat is dus een prijsverhoging van iets meer dan twee procent. De Tweede Kamer is boos over dit plotselinge besluit. Toen vorige week de PTT-be- groting in de Tweede Kamer werd behandeld heeft noch de PTT-directie noch de verant woordelijke staatssecretaris Scherpenhuizen over deze verhoging gesproken. CDA- Kamerlid drs. Huib Eversdijk zal Scherpenhuizen volgende week dinsdag om opheldering vragen. Hij voelt zich onaan genaam overvallen door het PTT-besluit. Ook PvdA-Ka- merlid Jaap van der Doef vindt dat staatssecretaris Scherpenhuizen „dit had be horen te vertellen." Overigens zit het er niet in dat de Tweede Kamer het voorstel om het interlokaal te lefoneren duurder te maken door de impuls-tijd te verkor ten, zal tegenhouden. Evers- dijk vindt dat het „gat" van bijna twaalf miljoen gulden in ieder geval „gevuld" moet worden en Van der Doef zegt dat de maatregel „niet echt te bestrijden valt". Scanners HET Tweede-Kamerlid Faber (CDA) wil het gebruik van scanners, afluisterapparatuur van politieradio's, aan banden gelegd zien. Hij vindt dat door het afluisteren inbreuk wordt gemaakt op de privacy van de politieagent én van de burgers die via de radio worden ge- noemd. (ADVERTENTIEV Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Als een stoomwals is de Tweede Kamer gisteren over de regering gegaan. Minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken en zijn collega van Financiën werden streng bekritiseerd over hun beleid ten aanzien van gemeenten en provincies. ;en v n'e' zo 'an9 9eleden heeft Bouterse mensen laten oppak- nwege hun marxistische, pro-Cuba-sympathieën. Nu is |door i as,ro n°9 z'in eni9e vnend en toeverlaat. Hij heeft daar- loverin meer aan geloofwaardigheid verloren. Hij niet alleen I ik zaï voor Castro geldt ook: zeg me wie uw vrienden zijn en I zeggen wat voor 'n man ge ziit. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - „Het bedrijfsleven in ons land, althans een groot deel, is doodziek. Daardoor is het ziekteverzuim de laatste jaren enorm gestegen, vooral bij het kader. Je zou dan ook psychothe rapie op de leiding moeten toepassen". Dat verklaart de Haagse be drijfsarts B. Bourichius in de MHP-krant, uitgave van de vakcentrale voor middelbaar en hoger personeel. „Wanneer je leidinggevende functionarissen leert in team verband te werken en hun meer management bijbrengt, is er vaak nog veel te redden". De Haagse arts houdt zich intensief bezig met bestrijding van ziekteverzuim. Bedrijven waar dat veel voorkomt, licht hij door waarbij hij niet zel den op een slecht functione rend en gefrustreerd kader stuit. Daardoor wordt het kli maat op vrijwel alle afdelin gen weer aangetast. „Het is bewezen dat in be drijven waar men wat bewus ter met elkaar omgaat, het ziekteverzuim aanzienlijk daalt. Het heeft gewoon te ma ken met het leren werken in teamverband en heel wat lei dinggevende functionarissen kunnen dat niet en lopen zelf trouwens ook met veel frus traties rond", aldus de dokter. „De therapie van een zieke organisatie is een psychothe rapie op de leiding. Wanneer men daaraan meewerkt kom je vaak tot verrassende con clusies. Soms leidt dit tot in grijpende voorstellen die er zonodig op kunnen neerkomen het kader te vervangen. Soms worden we geconfronteerd met een ontstellend gebrek aan inzicht of aan manage ment en je vraagt je dan af hoe lang zo'n bedrijf op die manier heeft kunnen functioneren", aldus de bedrijfsarts. van onze parlementaire redactie DEN HAAG AMERS FOORT - „Ik heb voor de functie van commissaris van de koningin in Gel derland van geen enkele belangstelling doen blij ken, en ik hèb daar ook geen belangstelling voor. U kunt mij ook vragen of ik koning van Spanje wil worden. Dat is net zo ir reëel als een commissa risschap." Dat zegt de oud-vice- premier in twee kabinet ten Van Agt en de voor malig politiek leider van D'66, Jan Terlouw, op de vraag of hij een gooi gaat doen naar het in de loop van dit jaar vrijkomende ambt van CdK in Gelder land. Volgens Terlouw zijn „tal van onjuiste be richten" verschenen over zijn eventuele kandida tuur. „Ik wil nu alleen maar rust, ik wil met de politiek niks meer te ma ken hebben." Volgens Terlouw is het irreëel te denken dat een D'66-er nog in aanmer king kan komen voor Gelderland. „Het is een VVD-post, en die partij heeft acht zetels gewon nen. Sinds de verkie zingsuitslag van 8 sep tember vorig jaar heb ik aan die functie niet één serieuze gedachte meer gewijd." Tot groot ongenoegen van de meerderheid van de Kamer lijkt de bezuinigingswoede van de regering vooral de la gere overheid te hebben ge troffen. De Kamer wil de druk van de ketel voor de lagere over heid. Met de regelmaat van de klok vielen gisteren de moties op tafel, op diverse onderdelen lijkt overeenstemming te zijn. In meer of minder felle be woordingen werd gepleit voor compensatie van de bijstands uitkeringen, eerlijker toepas sing van bezuiniging op de specifieke uitkeringen en min der overhaaste afschaffing van de financiële regeling voor de pré-gewesten. De gemeenten moeten tien procent van de bijstandsuitke ringen uit eigen zak betalen. Een welhaast onmogelijke taak nu met de toenemende werkloosheid de RWW-uitga- ve steeds omvangrijker wordt. Compensatie van de uitkerin gen via het Gemeentefonds werd als eis gesteld. Het rijk heeft de gemeenten een bezuiniging van 140 mil joen opgelegd via het Gemeen tefonds. De helft daarvan moesten de gemeenten zien te rug te winnen via toepassing van het profijtbeginsel. Vooral in heffing van belasting voor reiniging en riolering. „Een la chertje", was de reactie. De gebruiker betaalt deze kosten al. Het profijtbeginsel toepas sen kan alleen als de voorzie ning niet verplicht is en bo vendien ondermijnt het rijk zo de eigen zelfstandigheid van de gemeente, verkondigden vrijwel alle fracties. Vandaag geven de bewinds lieden antwoord. SCHIPHOL - Een arbitrage moet, zo vindt de KLM, een eind maken aan een hardnek kig conflict tussen de maat- schapij en haar vliegers over de arbeidsvoorwaarden voor de toekomstige piloten van het nieuwe vliegtuig, de Airbus A310. Omdat het opstellen van zo'n - volgens het KLM-voor- stel 'bindend' - advies geruime tijd zal vergen kan de nationa le luchtvaartmaatschappij de A310 in mei niet in gebruik ne men, wat op een miljoenen- strop kan uitdraaien. De beide partijen staan,nog lijnrecht tegenover elkaar. De KLM gaat uit van een salarië ring en arbeidsvoorwaarden gelijk aan die van de DC-9 vliegers. De VNV gaat uit van een DC-8 beloning, omdat de piloten menen dat de A-310 moet worden gezien als de vervanger van de grotere DC- 8. Volgens de VNV is de werk belasting voor de cockpitbe manningen van de A-310 veel hoger dan die van de DC-9. JX V? Meneer George Bush is weer vertrokken. De Amerikaanse vice-president maakte Holland even op zijn best mee. Winden geselden het polderland, de dijken stonden op scherp. Bush heeft met eigen ogen kunnen zien hoe wij als volkje van Hans Brinkers.de aanval van de ziedende zee hebben kunnen weerstaan. Dat wij niet buigen, ook al staat het water ons aan de lippen. Dat zal meneer Busch wel deugd gedaan hebben. Hij gaat nu tegen Reagan zeggen: „Die Hollanders verdedigen zich als leeuwen. Die hebben helemaal geen kernraketten nodig. Wat doe joe zink, Ron?" D'66 lijkt nog te bestaan. Ter louw is weer wakker gewor den door de storm in Zeeland.' Gaat hij weer een jongensboek schrijven of wordt het weer de politiek? Hij wil wel commissaris in Gelderland, worden. Maar ja, wie niet? De fiscus heeft het nu begre pen op de Chinese restaurants. De actie heet (ja, dit is serieus) „Actie Loempia Speciaal". Als u nog een portie bamie wilt halen, moet u dus wei snel zijn. Tegenstanders van de actie van de belastingen spreken boos van „nassi-methoden". Maar de speurders zeggen dat ze aanbellen bij de Chinees en dan keurig vragen naar „zwarte ping-ping". MERIJN Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG - Een werkgroep bestaande uit provinciebestu ren en orkestdirecties moet door minister Brinkman in de gelegenheid gesteld worden nieuwe mogelijkheden te on derzoeken om te bezuinigen bij de Nederlandse symphonie orkesten. Dat heeft een meerderheid van de Tweede Kamer (PVDA, CDA, PPR en D'66) gisteren aan de minister Brinkman (Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur) laten blijken. Het plan om een dergelijke werk groep in te stellen werd door het PVDA-Tweede Kamerlid Niessen tijdens een vergade ring van de Vaste kamercom missie voor Cultuur in Den Haag aan minister Brinkman voorgelegd. De bewindsman twijfelt weliswaar aan het nut van een dergelijke werkgroep, maar is bereid mee te werken. De PVDA (Niessen) en in mindere mate het CDA (Bei- nema) zijn vóór het idee om af te zien van flinke subsidiekor tingen maar geven de voor keur aan het zogenaamde 'tweelocatie plan'. Dat bete kent dat er bijvoorbeeld in het zuiden van Nederland, waar nu nog het Brabants Orkest en het Limburgs Symphonie Or kest werken, een orkest komt met twee standplaatsen, bij voorbeeld Den Bosch en Maas tricht. Brinkman ziet daar geen heil in. Hij vreest dat met name provinciebesturen daar een stokje voor willen steken, (zie ook pagina Gids 2) Huurachterstand DE huurachterstand bij wo ningcorporaties en gemeenten vertoont een stijgende ten dens, aldus minister Winse- mius (Volkshuisvesting). Mid den vorig jaar was de totale huurachterstand bij corpora ties opgelopen van ongeveer 1,56 procent van de verschul digde jaarhuur in 1981 tot 1,82 procent. Bij gemeenten ligt de huurschuld op een aanzienlijk hoger niveau, te weten 2,7 pro cent. In 1981 werd de totale huurachterstand nog geschat op een bedrag van ongeveer 110 miljoen gulden. Van onze mentaire redactie DEN HAAG - Een aantal poli tiemensen heeft tien dagen lang de Islam bestudeerd, de 'bijbel' van de Mohammeda nen. Zij of misschien andere col lega's buigen zich binnenkort voorts over Turkse en Marok kaanse gewoonten. Wellicht krijgen zij ook onderricht van in Nederland wonende buiten landers. Allemaal plannen om meer inzicht te krijgen, in het ge drag» van minderheden en de relatie tussen de Nederlandse politie en de in Nederland le vende buitenlanders bloot te leggen. Bedoeling is discrimi nerend gedrag van politie agenten te voorkomen. Minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) deelde gisteren aan de Tweede Kamer mee dat in het vervolgonderwijs waar aan alle agenten moeten gaan deelnemen, grote aandacht be staat voor de verhouding van de Nederlandse agent tot de etnische groeperingen in Ne derland. Het onderricht zelf is bedoeld om bij te dragen aan de verbetering van de kwali teit van de politiekorpsen. Het wordt gegeven op kaderscho- len en in studiecentra. Rietkerk acht goede en voortdurende scholing van groot belang, vooral nu ver dere uitbreiding van de sterk te niet langer betaalbaar is en bovendien weinig zinvol wordt geacht.

de Stem | 1983 | | pagina 3