339.- JJ ONDERLING TOERNOOI ZEEUWSCH-VLAAMSE TENNISHALLEN Bommelsdi Pils PAEPE FAMILIE DIELEMAN IS COMPLEET SCHAAKGEK IVA.Fn.399,- ANDERE KIJK VAN CHRIST VAN DER SMISSEN OP BILJARTEN DROMMELS LEKKER |>ij ons binnen |ld kunt zijn: je plaats rust. |ield:f 11.399,- tet de „vijfde" /olwassen uit- ïttigste manier (NAP KARRETJE. ■vctet. BÉBÈL- k budget! pnNDERDAG 3 FEBRUAR11983 DE RTEMSDCnt door Hein Groothuis Oefenduels handbalteams Kaarten in regioklas geschud A51 VOOR \VLAANDEREN 101173-1901 UKE "Ad verteren geeft de doorslag, slager. 99 Inlichtingen: De Stem076-236911 BUS EKSKLUSIEF MODEU van 469.- voor iby-kindermod rrondissementsrechtbank 6 januari 1983 is in staat rklaard Bedrijfs-Advies l.A. Van Dijke B.V., ge- houdende te Middelburg .D.C.J. Janzen-van Oos- echter-commissaris. On- steld tot curator. 507, Middelburg. PERGOLA'S jbelen opgeborgen in de natuurlijk met waar in optimaal aangepast worden. TERRASOVERDEKKING Tel an 3,4453 ZG 's-Heerenhoek T14 PAGINA SPORT 2 BV Hulst profiteert van Sasse talenten Van onze basketbalmedewerker SAS VAN GENT - Al enkele jaren speelt BV Hulst een opvallende rol in het Zeeuwsch-Vlaamse basket bal. BVH1 is de enige verte genwoordiger van onder de Schelde in de eerste klas in bet rayon, terwijl het twee de team meedraait aan de top van de derde klas. Een opvallend aandeel in het succes van beide ploegen wordt opgeëist door twee niet-Hulstenaars: Karei Doolaeghe en Koen Dehul- sters, achtereenvolgens top scorers in het eerste en het tweede team. De basketbalgeschiedenis van beide spelers is vrijwel identiek. Beiden startten aanvankelijk hun carrière negen jaar geleden bij het Sasse SBK. Karei Doolaeghe over die periode: „Het grote probleem bij SBK was het feit dat de gehele club in fei te steunde op enkele oudere spelers, die het Belgische topbasketbal hadden omge ruild voor het beginnende streekbasketbal in Zeeuwsch-Vlaanderen. In het begin was er slechts een Zeeuwsch-Vlaamse comep- titie, maar toen begon men te spreken over een Zeeuwse competitie. Dat bracht te veel praktische problemen mee, zoals vervoer en meer tijd voor wat in feite een hobby was voor onze Belgi sche leermeesters". Het gevolg is bekend. SBK werd opgeheven, mede om dat er geen continuïteit in de vereniging te bespeuren was. Beide Sassenaren kwa men zodoende verplicht stil te liggen, tot een jaar later BV Hulst op de proppen kwam. Ook daar kampte men met gelijksoortige pro blemen in verband met de competitie, doch de bereid heid om aan de overkant te gaan spelen was groter. Op één voorwaarde echter: BV Hulst moest versterkt wor den. En die versterking kwam er. Karei Doolaeghe vertrok als eerste naar de vestingstad, om niet lang daarna gevolgd te worden door Koen Dehulsters, zijn vriend en medespeler. Doorbraak Koen Dehulsters: „De doorbraak voor BVH kwam al vrij snel. Een sterk bezet toernooi in Terneuzen werd door ons op overtuigende wijze gewonnen en dat trok de aandacht van ex-SBK- coach Robert Standaert, die eveneens overstapte naar Hulst. BVH wierp zich op als één van de betere ploegen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet in de laatste plaats dankzij de verwoestende snelheid, waarmee de aanvallen door de heren Doolaeghe en De hulsters uitgevoerd werden. Deze „break" werd de spe cialiteit van Hulst, toen nog uitgevoerd langs twee kan ten, waardoor verdedigen erg lastig werd voor de te genstander. Twee jaar geleden stapte Koen Dehulsters over naar het tweede team van BVH, dat reeds één jaar na de op richting promoveerde naar de derde klas. De reden: „Het eerste kostte teveel tijd. Uitwedstrijden in Eindho ven, Den Bosch, Waalwijk, noem maar op. En dan de verkering hé", aldus Dehul sters. Nu spelen beide Sasse- naars een hoofdrol in het Hulsterse basketbal, getuige het ongehoorde aantal pun ten dat telkens weer op hun rekening bijgeschreven kan worden. Oorzaak? „Onze op leiding door de semi-profs van SILABA, die bij ons kwamen toen de ploeg uit Zelzate in België in de derde nationale speelde", menen beide spelers. Ondanks dit alles blijven beide jongens met beide benen op de grond Karei Doolaeghe en en Koen Dehulsters spelen een belangrijke rol bij BHV - FOTO WIM KOOYMAN staan. Dit blijkt ook wel uit het grote gemak waarmee zij zich aanpasten aan de Hulsterse sfeer. Karei Doolaeghe heeft een bijzonder geprononceerde mening over het doel en de rol van het eerste team: „De club is gebaat bij een team dat op hoog niveau speelt. Dat stimuleert en is de beste reclame die je je kunt in beelden. Het gevolg is wel, dat de mentaliteit in het eer ste anders is dan in het tweede: meer prestatiege richt, harder misschien ook". Beide spelers hebben het goed naar hun zin bij Hulst, maar wijzen toch op een dreigend gevaar: „De continuïteit blijft een pro bleem. Teveel jeugdspelers verdwijnen als ze gaan stu deren. Daarnaast mag BVH niet alleen afhankelijk wor den van enkele individuele spelers. We moeten streven naar een bredere basis". Het is weer een hobby geworden" ST.WILLEBRORD - Christ van der Smissen heeft de topsport voorlopig afgezworen. Na het voor hem geweldig succesvolle seizoen 1981/1982, waarin hij de nationale en Europese titels ankerkader 71/2 en bandstoten veroververde, besloot de Willebrordse biljartmatador bewust gas terug te nemen. Van der Smissen: „Na dat goede jaar had ik gehoopt op een sponsor. Het is er echter niet van gekomen. Ook de NSF en de biljartbond hebben niets voor mij kunnen vinden. Er gens is het voor mij onbegrij - pelijk dat er geen enkel bedrijf geinteresseerd is, want het bil jarten is ideaal voor een spon sor als er televisieopnamen gemaakt worden. Een biljarter staat nu eenmaal steeds onbe weeglijk in beeld. Maar goed, ik kan niet anders doen dan me erbij neerleggen. Het houdt voor mij echter in dat het biljarten weer zuiver een hobby is geworden. In het be gin van je carrière ben je blij met bekers en medailles en speelt de eer een grote rol. Dat is bij mij echter zachtjes aan verdwenen. Als je getrouwd bent, kun je van eer en bekers niet leven". De veranderde instelling van de Westbrabander bete kent dat hij zich nog alleen maar richt op de kampioen schappen, die hem spelvreug de bezorgen: die in het band stoten en het driebanden. Voor de kaderspelen en de vijf kamp heeft hij geen belangstelling meer. „Bij die toernooien is het een sfeerloze bedoening. Je staat te spelen voor een hand jevol toeschouwers. Daar kan pas verandering in komen als bond wijzigingen gaat doorvoeren, die hard nodig hjn. Dat het geen dooie boel hoeft te zijn, wordt al jaren aangetoond bij het mini-pen- jathlontoernooi in Zundert. Daar zitten de mensen met hun neus bovenop de tafels. Ze men er ook in drommen, omdat ze niet muisstil hoeven j-'jn, consumpties in de zaal kunnen krijgen en mogen ro ken. Aan dat soort zaken, on- o« andere het afschaffen van atels voor genodigden rond de "Ujarts, moet wat gedaan gorden. De bond houdt zich verkeerde dingen bezig, zoals het invoeren van een Poule-systeem, waar iedere ,,fer,We' iemand de dupe van ordt en waardoor ik al twee mPioenschappen heb ver- Peeld en een finaleplaats heb gemist". Door het weer door het le en gaan als biljartende hob- ïist is Van der Smissen wel I! ,5aarder geworden. Zijn 8 weldige zelfdiscipline heeft oider geleden. Van der hp1!?6" daalt zelf als voor- kaü ^et laatste Europese kampioenschap 71/2 in Mar- m, aan' waar hij alleen daarZ11n gezicht liet zien, om ver i zic'1 a^s titelhouder rne? ,,1 voelde deel te ne- S.J 1dij trok zich de chaoti- ha,f °®standen in de Franse "avenstad geweldig aan. „Ik me daar verschrikkelijk ?erd. Vooral op de eerste Een en moest ik, gedwon- rr»n r de vervoersproble em .eü de fatsen van de or- le oren> die eerst een pou- tv ".'I'Pieet lieten afwerken, rotiH I Uur in de biljartzaal suéie an8en> voordat ik kon "orgens ger tr°k wat van aan, omdat ik End1 graag biljart speelde. at is echt een vereiste om Prestaties te leveren". Het veel minder in actie ko men houdt voor Van der Smis sen dit seizoen het gevaar in dat hij wel eens voor het eerst sinds jaren zonder titel zou kunnen blijven, de Europese titel vijf kamp, die hij met het Nederlandse team veroverde, niet meegerekend. Tot nu toe is succes uitgebleven. In Mar seille reikte hij niet verder dan de derde plaats. Bij het Nederlands kampioenschap driebanden werd hij slachtof fer van het omstreden poule systeem, waardoor hij on danks een goed moyenne met slechts een verliespartij na de voorronden moest inpakken, en voor de nationale titelstrijd bandstoten moest hij afzeggen wegens griep. Hij krijgt alleen bij het bandstoten nog een herkansing. Als titelhouder kan hij bij de Europese titel strijd, die van 10 t/m 13 fe bruari in Madrid wordt ge houden, een gooi naar de macht doen. Het eerste streven van Van der Smissen in Madrid zal zijn proberen zich te plaatsen voor het wereldkampioenschap, dat eind maart in Rucphen wordt gehouden en naar die plaats is gehaald als eerbewijs aan de Willebrorder. Van der Smis sen zal daartoe hoge ogen moeten gooien in zijn poule, die verder bestaat uit Jan Ar- nouts, de Luxemburger Gre- then, de Westduitser Zenkner, de Deen Thögersen en de Spanjaard Esteve en waaruit slechts twee man over gaan naar de finalegroep, waarin iedereen met een schone lei begint. Van der Smissen: „Het zou in Spanje wel eens een ravage kunnen worden, want in mijn poule zijn vier spelers - Gre- then, Arnouts, Zenkner en ik zelf - in staat van elkaar te winnen. Ik ben echter wel blij dat er een behoorlijk aantal wedstrijden in de poule ge speeld moet worden. Nu be staat tenminste niet de kans dat je het na een nederlaag voor gezien kunt houden, zoals dat bij het Nederlands kam pioenschap driebanden het ge val was". Van der Smissen vreest in de Spaanse hoofdstad nog het meest het moeten spelen op la te tijdstippen. „Ik voorzie dat het net als twee jaar geleden bij het wereldkampioenschap in Murcia, waar de laatste partijen 's nachts om vijf uur waren afgelopen, nachtwerk zal worden. Als ik zie dat de opening op de eerste dag om vier uur 's middags is, kan dat bijna niet anders. Dat laat spelen is niks voor mij. Als het goed loopt, kan ik het nog wel verwerken. Bij het tegenover gestelde ben ik echter zo van de kaart. Ik ben nu eenmaal geen nachtmens. Als ik na twaalf uur naar bed ga, ben ik de andere dag geen mens. Eigenlijk zou je je levensritme de weken tevoren aan moeten passen aan de omstandighe den bij zo'n toernooi. Ik zou dat er voor over gehad hebben als het biljarten voor mij nog topsport zou zijn. Nu kan ik dat er niet voor opbrengen. Ik volsta met een goede training vooraf. Dat vind ik wel nor maal. Als ik meedoe, doe ik mijn best. Want anders kan ik net zo goed thuisblijven". Christ van der Smissen: „Biljarten weer een hobby Van onze handbalmedewerker TERNEUZEN - In het kader van de voorronden van het landelijke kampioenschap voor afdelingen, bereiden de jeugdselecties (dames en he ren) van Zeeland zich voor, door verschillende oefenduels te spelen. Woensdag 9 februari speelt de herenjeugdselectie, die onder leiding staat van Cees de Ridder, om 20.00 uur in sporthal Oude Vaart te Ter- neuzen tegen het eerste heren- team van Sluiskil en zondag 27 febrauri staat er een wedstrijd tegen de heren van EMM op het programma. Deze wedstrijd begint om 10.30 uur en wordt in Middel burg gespeeld in de sporthal aan de Nassaulaan. De dames jeugdselectie, in handen van Walcheren-trainster Rita van de Velde, speelt 16 februari in sporthal Oude Vaart te Ter- neuzen tegen het damesteam van Sluiskil. Deze wedstrijd begint om 20.00 uur. Ook de damesjeugdselectie speelt een tweede wedstrijd. Zondag 27 februari om 11.45 uur in de sporthal aan de Nassaulaan te Middelburg tegen de dames van EMM. Van onze tennismedewerker tegorie zullen vaste dubbels TERNEUZEN - Op initiatief van Kees Walraven, beheer der van de Jarinohal te Ter- neuzen, houden de gezamen lijke tennishallen in Zeeuwsch-Vlaanderen een on derling toernooi onder de be naming van „Vier Sterren Toernooi". Het is voor de eerste maal dat een dusdanig toernooi wordt gehouden, waarbij de bestaande hallen zijn betrok ken. Overigens is het geen open toernooi, want de opzet ervan is, dat iedere hal voor zijn deelnemers zal moeten zorgen. Op 26 en 27 februari opent de Jarinohal deze toernooien- reeks, waarna de ADOR-hal in De Braakman 19 maart het geheel voor zijn rekening zal nemen. De Vlaanderenhal te Sas van Gent is gastheer I en 2 april waarna Den Dullaert te Hulst de serie zal besluiten op 9 en 10 april. Het geheel is be stemd voor de categorieën C, D en E en tevens voor de jeugd tot en met 14 jaar. In iedere ca- worden gevormd, die iedere keer in pouleverband zullen spelen. AXEL - In het toch al overla den programma van de winter indoorconcoursen van de Ge westelijke Bond voor Zeeland van Landelijke Rijverenigin- gen, was nog een dag vrij en wel zaterdag 5 februari. Deze dag heeft de landelijke rijver- eniging en ponyclub Luctor et Emergo uit Zaamslag benut om een indoor dressuurwed- strijd te houden. Van onze sportmedewerker AXEL - De kaarten in de re gionale zaalvoetbalcompetitie zijn zo goed als geschud. De titel gaat naar De Ster dat Dow met 6-0 klopte en met nog drie wedstrijden te gaan drie punten voorsprong heeft. Voor Dow valt het doek. Met nog vier duels te gaan heeft het vijf punten achterstand en kan het het daardoor wel ver geten. Racing White pikte weer een puntje mee tegen Pierrot door 5-5 gelijk te spelen. Fa- bricom deed wat werd ver wacht en dat was winnen van Tem Boys met 5-1. De Pooter had het niet gemakkelijk te gen Vermeire/NMB maar bleef desondanks met 2-1 aan de goede kant van de score. De Smickel behoudt een theoreti sche kans op het kampioen schap door De Tol met 5-2 te kloppen. Maar echt geloven in het prolongeren van de titel doen de Smickels-spelers niet meer. Stand: De Ster 18-31, De Smickel 18-28, Fabricom 17-24, De Pooter 17-22, De Tol 17-17, Tem Boys 16- 14, Pierrot 17-14, Vermeire/NMB 17-14, Oude Raedthuys 17-9, Ra cing White 17-9, Dow 17-4. EERSTE TITEL IS Van onze schaakmedewerker TERNEUZEN - Ome Hans Dieleman had het niet durven dromen. Drie jaar nadat hij zijn neefje Johnny Dieleman uit Terneuzen de eerste zetten op het schaakbord had bijgebracht, werd de jonge Terneuzenaar Zeeuws schaakkampioen in de C- groep bij de junioren. Sinds drie jaar is dan ook bij de familie Dieleman een schaakmanie ontstaan. Naast Johnny (11) is ook broer Marco (8) en vader Martinus Dieleman (37) aan het schaakspel ver slaafd. Vader Dieleman vindt het jeugdschaken erg leuk om te volgen: „Er wordt met het mes op tafel geschaakt, die jongen? zijn bloedfanatiek". Op die voorlaatste wed strijddag stond Martinus Die leman nog stevig aan zijn on afscheidelijke sigaretje te rukken, maar een wedden schap heeft aan zijn liefde voor de sigaret een einde ge maakt. Martinus: „Secretaris van de schaakclub Terneuzen Adrie Paauwe verzekerde mij vooraf dat Johnny kampioen zou worden, waarop ik ant woordde: Als dat waar is stop ik met roken". De jongste zoon Marco is ook een verwoed schaker ge worden. Toen hij zes jaar was won hij zijn eerste toernooi in Sluiski, bij de jeugdspelers tot 10 jaar. Marco speelde in die tijd nog maar twee maanden bij de schaakvereniging. In datzelfde jaar haalde de zesja rige Dieleman het pionnen- en toerendiploma. Hij zat nog op de kleuterschool en het exa men voor de diploma's werd mondeling afgenomen. Op het verzoek direct door te willen gaan voor het koningsdiploma werd Marco geadviseerd eerst te leren lezen en schrijven. Tijdens het Zeeuws snel schaakkampioenschap was het ook Johnny die met de hoogste eer ging strijken. Zijn broer Marco was tweede. Mar tinus Dieleman: „Eigenlijk had Marco de zege verdiend. Beide broers verloren slechts twee duels van de gespeelde 20 partijen. Maar Marco moest de eer aan zijn broer laten omdat in het onderlinge treffen Mar co verloren had van Johnny. Terwijl thuis Marco ons alle twee inmaakt als we „vlug gertjes spelen". Marco deed dit jaar ook voor de eerste keer mee aan het Zeeuws schaakkampioen schap, Vader Dieleman: „Erg fanatiek is hij nog niet. Hij ge niet meer van de reisjes met de boot dan van het schaken, maar dat is de leeftijd. In de onderlinge duels tussen de ge zinsleden kan het er soms hard aan toe gaan. In het be gin van de schaakcarrière van de jongste, kon Martinus nog gemakkelijk winnen. Maar nu gaat dat al wat moeilijker, Martinus Dieleman: „Nog een paar jaar en dat zijn ze ver trokken, de jeugd is niet te houden en ik denk dat ik nog veel nederlagen zal moeten in casseren". Op 15 februrari zullen we de familie Dieleman weer actief zien in het jaarlij se school- schaaktoernooi. Martinus als begeleider van de teams van de Prins van Oranjeschool. En beide zoons als spelers in het eerste team. Dieleman: „Ik heb de indruk dat we goed gaan presteren, er is veel ge traind en de inzet is meer dan aanwezig". Voor Johnny staat in de Paasvakantie een grote gebeurtenis op de agenda. Dan moet hij als Zeeuws kampioen naar het Nederlands kam pioenschap in Nijmegen. Toen Johnny de eerste zet ten kende en hij voor zjn ver jaardag een schaakbord met stukken kreeg, werd besloten om lid te worden van schaak vereniging Terneuzen. Niet zoals gebruikelijk werd zoon lief gestimuleerd te gaan scha ken door zijn vader, maar zorgde de zoon ervoor dat ook vader Dieleman lid werd van de schaakclub. Samen begon nen ze met veel inzet hun par tijtjes tot een goed eind te brengen. Martinus Dieleman: „Dat lukte in het begin nog niet zo best en ik kreeg toen van iedereen flink op mijn broek". Johnny speelde dit jaar zijn tweede toernooi om het Zeeuws kampioenschap. Hiel den Martin Martens, Leon Po- ley en Edwin Arends de jonge telg vorig jaar van het kam pioenschap af, dit jaar kwam Johnny Dieleman met een on- verbiddellijke strijdlust in de ring. „Zenuwen kende hij soms wel", zegt Johnny's moe der, „maar bij Martinus gier den de zenuwen echt door de keel". Martinus Dieleman: „Ja, vooral in de voorlaatste ronde waarin Johnny zich na een overwinning kampioen kon noemen. Met het zweet in mijn handen heb ik toen staan kijken". (ADVERTENTIE) Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744.

de Stem | 1983 | | pagina 27