Strijd om gunst van carnavallers 'Invalide' vogels vaak slachtoffer hoogspanningsdraad m M plan Waterstaat voor Kuitaart en Terhole ZLM: minister biedt te weinig weerwerk bij EG Recreatieschap: maatregelen tegen windsurfen Jubileumopvoering St.-Jan ten Steene uitgesteld I In Vogelwaarde en Kloosterzande Voorstel 450 per leerling haalt het net W oning in Koewacht uitgebrand FRANCY SANNIE S. EN D. nrtNDERDAG 3 FEBRUAR11983 T27 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND RhetorIca KLOOSTERZANDE - Zoals het er nu naar uitziet komt er in de periode 1985 tot en met 1987 geld beschikbaar voor de aanleg van rondwegen om de Hontenisser dorpen Kui taart en Terhole. Rijkswaterstaat heeft dat laten weten in een brief aan burgemeester en wethouders van Hontenisse. GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE Zeeuwse FNV- leden naar Brussel Teleurstelling RAAD HONTENISSE: Saeftinghe-gids R. Bleijenberg: Paren Bezig een plaag te worden Rapport AD enen I leum. receptie. 1 overwinning. |mag best eens pagina ét niet en duur tegels kosten (tekst op, belt bi|kantoren ot I balie eren Ji grote regel patsen van een peslag Bij niet _60 adm.kosten ■toren Hulst, pO-13751 01150-17920 1100-28030 pemorgen met je 16e verjaar- Papa, Mama, zus Iharte gefeliciteerd en (leuke dag. tante Grada, oom té en de rest. pr zie ik jou al graag, vooral vandaag slijk gefeliciteerd. Ijou Oppie Droppie. U Uw ondertrouw Item It dan Als u ruim- lan onze kantoren pan garanderen wij kiedienst ket met |ductie- tikelfa- iiiiiiiii Van onze correspondent etVr-JANSTEEN - Deze „Ik hield de Camere van •- St.-Jan ten Steene in druk bezochte ledenverga- Irint in het clublokaal Den nuden Arend. Voornaamste „unt van bespreking was het O dan niet doorgaan van de iiibileumopvoering „Reist u Lee met Romeo en Julia"? De- was aanvankelijk gepland in april. Voor de realisatie van een en ander waren, naast regis seur Verwer, nog aangetrok ken Pol Vereecken (geluid), •ovinciaal toneeladviseuze pri lllllllllllllll"""" Anke Brouwer voor het bal letgedeelte en Rigobert An- theunis voor het decoront werp. Daarnaast zullen nage noeg alle acteurs en actrices op de planken komen. Door het bestuur was enige tijd ge leden een begroting opgesteld en die viel dermate hoog uit dat men dit eerst nog eens goed wilde doorspreken met de leden. Een dergelijke produktie vergt al gauw enige duizenden guldens aan zaalhuur, auteursrechten, kostuums en voorzieningen voor geluid, be lichting en decorbouw. Na al les nogmaals goed bekeken te hebben, werd besloten een en ander te laten doorgaan. Men achtte zich hiertoe verplicht tegenover zijn publiek. De voorbereidingstijd werd echter te kort geacht om nog in april te spelen. Aanvanke lijk was dat zo gepland. De ju- bileumopvoiringen zullen nu in de eerste helft van novem ber 1983 plaatsvinden, als af sluiting van het jubileumsei zoen 1982 1983. Na carnaval gaat men weer verder met de repetities die in juli en augus tus zullen worden stil gelegd. huiHUM11 Van een onzer verslaggevers VOGELWAARDE/ KLOOS- TERZANDE - In Hontenisse is een strijd begonnen om de gunst van de carnavalsvier ders. Zoals bekend kwam de horeca uit Kloosterzande enige tijd geleden met een daverend vijfdaags pro gramma op de proppen, waarbij tal van artiesten de carnavallers naar een grote feesttent moeten lokken. Dit tot ongenoegen van de naburige carnavalsplaatsen, die voor een leegloop vrees den. Het programma, dat de Vogelpieken uit Vogelwaar de nu hebben gepresenteerd doet echter weinig voor dat van de Kloorianen onder. Terwijl in Kloosterzande zaterdagavond 12 februari Henk Wijngaard en Tina Trucker op de planken staan, treedt in de grote hal van Scheerders in Vogel waarde Vader Abraham op. Dit tijdens een groot 'zotten- bal', dat muzikaal wordt op geluisterd door het orkest The Yankee Doodle Session. Bovendien neemt één van de bezoekers een stereo-toren mee naar huis. Ook maandagavond 14 fe bruari kunnen de carna valsvierders in beide plaat sen hossen tijdens optredens van bekende artiesten. In Kloosterzande is dat Boer Harms en'zijn Dutch Boys, in Vogelwaarde de kalende carnavalhitzanger De Aal. Ook dan kan één van de bezoekers weer een stereo toren verdienen, alsmede een sportbrommer. Dins dagmiddag 15 februari be gint, gelijk met de optocht in Kloosterzande, in Vogel waarde een kroegentocht, waarbij een varken te ver dienen is. Tevens is er voor de kinderen een optreden van het duo Kwipi en Kwappi. Over 2 jaar geld voor rondwegen (ADVERTENTIE) DELFTS BLAUW Porc. fles MAKKUM Tichelaar WEDGWOOD Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN VAN DUYSE-MAHU Steenstraat 19 - Hulst Telefoon 01140-14376-12068 MIDDELBURG - Een groot aantal Zeeuwse FNV-ieden doet op 11 fe bruari mee aan een werkgelegenheidsmani- festatie van het Europees Verbond van Vakvereni gingen in Brussel. De FNV laat daartoe minstens één bus vanuit Zeeland naar Brussel rij den. De manifestatie markeert het tienjarig bestaan van het EVV en is bedoeld om de aan dacht te vestigen op een strategie tegen de werk loosheid. Het EVV wil dat alle Westeuropese regeringen acties op elkaar afstem men om de werkgelegen heid en de economische opleving te bevorderen. Andere onderdelen van de strategie zijn: - overheden moeten ac tief ingrijpen om te zor gen voor een veel hoger niveau van investerin gen, - de arbeidstijd moet aanzienlijk verkort wor den, - de koopkracht en socia le zekerheid moet worden beschermd. Naar verwachting zul len 2000 vakbondsleden uit verschillende landen de manifestatie bezoeken. De FNV-bus vertrekt om zeven uur uit Goes en rijdt via Middelburg, Vlissingen, Oostburg, Terneuzen, Sluiskil, Axel en Hulst naar Brussel. Belangstellenden kunnen zich nog aanmelden bij het districtskantoor van de FNV in Middelburg. Er is al een ontwerpplan netje opgesteld waarin de te verrichten werkzaamheden zijn opgenomen. In de loop van dit jaar wordt ook meer be kend over het rijksweggedeel te tussen Kloosterzande en Terhole. Aanvankelijk was een snelweg ingetekend, maar omdat nu van een enkeibaans autoweg wordt uitgegaan, moeten de plannen nog wor den bijgesteld. Burgemeester mr. M. So- mers kon het goede nieuws over de rondwegen, al jgren een hartewens in beide dor pen, gisteravond meedelen tij dens de raadsvergadering. Hij maaide daarmee wel het gras voor de voeten weg van verschillende fracties die vast van plan waren de kwestie aan te kaarten. Dit in het licht van het niet doorgaan van de vaste oeververbinding. Im mers, de aanleg van de rond wegen is altijd gekoppeld ge weest aan de aanleg van de VOW. In schriftelijke vragen sprak de fractie A. Roctus zijn teleurstelling uit over het niet doorgaan van de vaste oever verbinding. De ongerustheid werd gedeeld door het college van B en W en de overige raadsfracties en op voorstel van de burgemeester besloot de raad unaniem adhesie te betuigen aan een motie van Terneuzen. Daarin wordt de leden van de tweede kamer gevraagd hun invloed aan te wenden om het regeringsbe sluit terug te draaien. Op de vraag of Hontenisse de kosten die al voor de VOW zijn gemaakt (18.000 gulden) terugkrijgt, kon burgemeester Somers nog „geen zinnig woord zeggen". Hij sprak wel de optimisti sche hoop uit dat gesprekken die momenteel op topniveau gevoerd worden tot enig resul taat zullen leiden tot het mis schien toch nog doorgaan van de oeververbinding. Een 'invalide' gans, die volgens de Saeftinghe-gids Bleijenberg slachtoffer is geworden van de hoogspanningskabels. - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers NIEUW-NAMEN - De groep jes 'invalide' vogels die in het natuurgebied Saeftinghe kun nen worden aangetroffen zijn meestal slachtoffers van hoog spanningsdraden en niet van een schampschot uit een jachtgeweer. Dat is de overtuiging van Saeftinghe-gids R. Bleijen berg uit Nieuw-Namen. Hij reageert daarmee op de publi catie van zijn collega G. van de Wiel in De Steltkluut (zie De Stem van gisteren). „Natuurlijk ben ik een groot tegenstander van de jacht", zegt Bleijenberg, „en het klopt dat de jacht schadelijk is voor dit natuurgebied. Maar je kunt de jagers natuurlijk niet alles in de schoenen schuiven". Volgens de natuurgids vlie gen jaarlijks honderden gan zen tegen de hoogspannings draden in de omgeving van Doel. „Ze vliegen meestal met hoge snelheid en veel vogels zijn dan ook op slag dood, maar veel komen er ook in het Scheldewater terecht en zoe ken een veilig heenkomen in de Saeftinghe". Hij heeft zelf een tiental waarnemingen ge daan van verschillende soor ten, waaronde kolgans, riet gans en grauwe gans. „Het is zelfs zo", zegt hij, „dat invalide vogels met el kaar paren en jonge ganzen in de Saeftinghe ter wereld bren gen. Het is best mogelijk dat ook andere vogelsoorten slachtoffer worden van de draden en dan zien we eigen lijk dat Saeftinghe ook een vluchtplaats wordt voor ge kwetste vogels". Bleijenberg denkt overigens dat de jacht niet uit Saefting he kan worden gebannen door druk uit te oefenen op bepaal de personen. „Je moet de ja gers gewoon overtuigen dat ze fout zijn, met feiten en des noods met voorbeelden. Afgelopen zomer had ik een jager bij het gezelschap van een excursie en al pratende raakte hij ervan overtuigd dat hij mis was. Ook deze winter heb ik nog met een jager ge sproken, die zei zijn laatste eend in de Saeftinghe te heb ben geschoten. Dus de menta liteit is stilaan aan het veran deren". Een andere zaak is volgens hem de 650 hectare particulier schor, waar de eigenaar nog een keer of vier per jaar jaagt. „Maar dat loopt ook op een eind, want we zien in dit ge bied een toenemende ver waarlozing van de jachtpaden en hutten". Na dertig jaar door het schot te hebben gelopen constateert Blijenberg dat er de laatse jaren, en met name na de komst van het Zeeuws Landschap, in Saeftinghe veel ten goede veranderd is. „Maar ja, er spelen natuurlijk tegen strijdige belangen en dat vraagt geduld en bijzonder veel begrip". Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De Hontenisser gemeenteraad is gisteravond met een krappe meerderheid akkoord gegaan met het voorstel het bedrag per leerling voor de bijzondere scholen op 450 gulden te stel len. Vooral vanuit de hoek van de oppositie werd fel gepleit om dit bedrag op te trekken tot 475 gulden, daarmee tege moetkomend aan de wens van de schoolbesturen. E. Compiet (CDA) rekende voor dat er in totaal 340.000 gulden begroot is en dat op trekken tot 475 gulden toch maar 275.000 gulden zou kos ten. Nog ruimschoots onder de begroting dus. Volgens burgemeester So mers gaat die vlieger echter niet op, „want aan de andere kant worden we flink gekort op de rijksuitkeringen". „Die gevraagde bedragen zijn echt nodig", pleitte J. Menu, even als W. Gelderland (lijst L. Mangnus) die de voorgestelde bedragen „ten enen male on voldoende vond". A. Roctus (lijst Roctus) be toogde dat er voortaan een eerlijker berekening van het bedrag per leerling moet plaatsvinden. Volgens hem is de verhouding tussen wat de openbare school en wat de bij zondere scholen krijgen niet redelijk. Overigens vond hij het voorgestelde bedrag van 450 gulden best. De zes oppositieleden lieten het uiteindelijk op een stem ming aankomen, maar konden de leden van de regerende fracties niet achter hun voor stel van 475 gulden krijgen. Opvallend daarbij was dat het raadslid J. Everaert (tevens voorzitter van het Terholens schoolbestuur) ook tegen stemde. Een voorstel van L. Mang nus om, indachtig zijn belofte aan de kiezers, de vergoedin gen voor de raadsleden te be vriezen op het peil van 1982 kon enkel rekenen op steun van zijn fractiegenoot W. Gel derland. Een ander voorstel van hem, om het wandelplantsoen ach ter het Hof te Zandeplein de naam 't Laantje te geven (een idee dat al door C. Roctus tij dens de commissievergadering werd geopperd), kreeg bijval van het grootste gedeelte van de raad, zodat aldus besloten werd. BERGEN OP ZOOM GOES - De Zuidelijke Land- bouwmaatschappij (ZLM) vindt dat landbouwminis ter Braks (CDA) te weinig weerwerk biedt tegen de „veel te magere" prijsvoorstellen van de Europese commissie. De minister baseert zich volgens de ZLM op de ver keerde veronderstelling dat de situatie in de landbouw gun stig is vanwege de goede weersomstandigheden en de hoge kilo-opbrengsten van ge wassen. In de ogen van de ZLM is momenteel daarente gen sprake van lage prijzen. De Europese commissie heeft een prijsverhoging voor gesteld van 5,5 procent. Van wege de monetaire compensa tiemaatregelen en kortingen bij overschrijding van pro- duktiedrempels blijft er vol gens de ZLM voor de belang rijkste produkten vrijwel niets van de prijsverhoging over. De ZLM keert zich ook te gen de bezuinigingen op de Nederlandse landbouwbegro ting. Die zijn volgens de ZLM verhoudingsgewijs veel groter dan bij andere departementen. Als de minister er niet in slaagt de landbouwbezuini- gingen met 40 procent te be- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het surfen is, vooral sinds het laatste sei nen, bezig een plaag te wor den. Dat zei directeur A. van leesbergen van het recreatie schap Het Veerse Meer giste- 'en tijdens een bijeenkomst ®e' sportvissersorganisaties 111 het Provinciehuis. Zoals gemeld hebben de sportvissers aan de bel getrok ken omdat ze zich steeds meer van hun stekjes verdreven door surfers, duikers en andere watersportliefhebbers. e directeur wees de sportvis- sers er op dat het recreatie- ,aP al lange tijd maatrege len in voorbereiding heeft om "e Plankzeilerij te reguleren. n,J")aarl)y wees hij op de plan- n om in het Veerse Meer een letal concentratiegebieden ropleet met bijbehorende ac- JPmodaties voor het plank en aan te wijzen. Hij a bekend 'dat het plan „rf van die gebieden, bij ;,?P'ng De Schotsman, be- rin is' Met de uitvoe" g zou een bedrag van ruim ton gemoeid zijn. Het rijk heeft er in principe vijf ton subsidie voor toegezegd. De directeur van het recrea tieschap nam tijdens de bij eenkomst een rapport in ont vangst, waarin de Deltafede ratie (45.000 aangesloten sport vissers) voorwaarden voor een goed visserij kundig beheer van het Veerse Meer naar vo ren brengt. Voorzitter A. van Overveld van de Deltafederatie sprak er daarbij zijn teleurstelling over uit dat van suggesties uit een eerder rapport niets is terug te vinden in het beleids- er be heersplan voor het Veerse Meer. Van Overveld noemde de sportvisserij een wezenlijke poot van de recreatie in Zee land en wees er op dat de Del tafederatie jaarlijks voor 40.000 gulden aan forellen in het Veerse Meer uitzet. Hij zei: „Als de plankzeilerij zich on gebreideld uitbreidt zoals nu dan houden we over een paar jaar geen enkel plekje meer over waar we rustig kunnen vissen". Politie Van Geesbergen beloofde hem dat de politie straks in zal kunnen grijpen wanneer sur fers hun sport op hinderlijke wijze buiten de concentratie gebieden uitoefenen. Hij zei dat het rapport, waarin ook alle andere aspecten van het visserij kundig beheer aan de orde komen, door het recrea tieschap bestudeerd zal wor den. Tijdens de bijeenkomst overhandigde de voorzitter van de Deltafederatie, mede namens de landelijke NWS (450.000 leden) het lijvige rap port „Sportvisserij in Zeeland" aan recreatie-gedeputeerde J. Ventevogel (CDA). Zoals ge meld vragen de organisaties in dat rapport aandacht voor een groot aantal knelpunten. De gedeputeerde zei dat het rapport uitstekend van pas komt bij de opstelling van het provinciaal beleidsplan voor de recreatie en het toerisme, maar wees er al van tevoren op dat de provincie niet alle genoemde knelpunten kan of wil oplossen en ook niet alle suggesties zal opvolgen. „Er zijn meer maatschappelijke belangen in het geding dan die van de sportvisserij". Hij merkte nog wel op dat het rapport op hem een bijzonder serieuze indruk maakt. Van onze correspondent KOEWACHT - De woning van de alleen wonende M. de W. aan de Tuinder straat te Koewacht is gis termorgen tijdens afwe zigheid van de bewoner, geheel uitgebrand. Zowel de woning als de inboedel moeten als verloren wor den beschouwd. Postbode De Smet ont dekte het vuur rond negen uur en sloeg onmiddellijk alarm. De brandweer die spoedig ter plaatse was, had het vuur ongeveer een half uur later onder con trole. Daar het om een al leenstaand huis ging, was er geen gevaar voor andere woningen. De technische recherche van de rijkspolitie ver moedt dat de brand ont staan is door een branden de sigaret. De verzekering dekt de schade. Een brandweerman bezig met bluswerkzaamheden bij het huis aan de Tuinderstraat in Koewacht. - fotowimj<ooyman .1 1 perken, dan moet hij in de ogen van de ZLM maar op stappen. De organisatie wil verder dat de landbouw een rechtma tig deel krijgt van de lasten verlichting voor het bedrijfs leven. De standpunten werden ingenomen tijdens de laatste bijeenkomst van het ZLM- hoofdbestuur. Het hoofdbe stuur vindt dat de terugloop van het pachtareaal niet kan worden gekeerd door een pachtprij s verhoging. Men acht een verhoging van de basispacht met 4 tot 5 pro cent redelijk. Verder sprak men zich uit voor minder jachtbeperkingen, met name waar het gaat om ganzen. In dat verband wil men de invoe ring van een zogenaamde boe- renjachtakte, waarvoor geen of slechts een licht examen is vereist. Tenslotte vindt het hoofdbe stuur een snelle invoering noodzakelijk van kwaliteitsei sen voor Nederlandse uien.

de Stem | 1983 | | pagina 11