kamermeerderheid I )ere|yd Knolcyperus bedreigt de landbouw Januari erg zacht Kabinet voelt erg weinig voor een financiële injectie Meer kans op pi in staatsloterij Beinema: „Kunstenaar heeft niet méér recht op een arbeidsplaats" Nederlands oudste 110jaar IDE STEM COMMENTAAR! T22 PAGINA 3 WOENSDAG 2 FEBRUAR11983 T5 PAGINA 2 BINNENLAND MINISTERIE WAARSCHUWT: HENDRIKS: Huidige pakket ziektekosten verzekering niet te handhaven NSEN DEN HAAG - PvdA, CDA en D'66 zien weinig heil in het voortdurend versterken van de po litiekorpsen. Voormalig OGEM-bedrijf draait beter PREMIER LUBBERS: Dienstenbond: klacht tegen C en A De Arbowet. ëW Goed gereedschap om mee te werken. IER OOR UW PEN Visitatie Cadmium. orpsbos Als leek dacht ik dat in deze zachte winter veel minder stoepenzout in de atmosfeer te recht komt dan normaal en de lucht dus minder verzilt en ons welzijn minder verzuurd wordt. het ministerie. Boeren en tuin bouwers die de cyperus signa leren wordt aangeraden de be smette grond af te voeren naar gecontroleerde stortplaatsen. Besmette partijen pootgoed moeten worden vernietigd en apparatuur moet ontsmet worden, adviseert het ministe rie. Volgens een vlugschrift van het ministerie zijn tot 400 planten per vierkante meter geteld. „Knolcyperus vormt een be dreiging voor land- en tuin bouwbedrijven. Het is dus zaak met man en macht te voorkomen dat het onkruid zijnm opmars voortzet" aldus meerderd. De knolcyperus behoort tot de familie van de Cypergras- sen waartoe ook biezen en zeg gen behoren. Het onkruid is zeer hardnekkig en vermeer dert zich in ons land via knol letjes. Elk knolletje kan elk seizoen honderden nieuwe spruiten en knollen voort brengen. De knollen kunnen tot tien jaar lang steeds nieu we planten blijven produce ren. In mei, als de plant uit loopt, ontstaan in korte tijd dichte zoden. Daardoor wor den landbouwgewassen ver stikt en de cyperus verbruikt uiteraard ongenood veel voe dingsstoffen uit de bodem SLIEDRECHT (ANP) - Het voorzieningenpakket van de sociale ziektekostenverzeke ring (Ziekenfonds en Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekos ten) zal niet gehandhaafd kunnen worden. Dat lijkt maar zo. Het zout is een wereldwijd probleem, dat zelfs in Australië (waar het niet eens winter is) tot een uit gebreid bevolkingsonderzoek heeft geleid. De uit de Verenigde Sta ten geïmporteerde knolcy perus. Of het pakket wordt aan zienlijk kleiner, of de zoge naamde eigen risico's zullen drastisch worden verhoogd. De eigen bijdrage op genees middelen is symptomatisch voor wat wellicht nog komen gaat. J. Hendriks, voorzitter van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid en oud staatssecretaris van Volksge zondheid, zei dit dinsdag op een bijeenkomst ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van het ziekenfonds sliedrecht en omstreken. Hendriks merkte op, dat de aanvullingsfondsen wellicht goede diensten kunnen bewij zen als het gaat om spreiding van risico's en het geven van uitdrukking aan de solidari- teitsgedachte in de zieken fondsverzekering. Maar hij waarschuwde wel, dat er een weloverwogen gebruik van moet worden gemaakt. Er zijn zelfs onderzoekers die zout zien als de oorzaak van het eind van de wereld in het jaar 2000. Maar nu eerst dat Austra lische onderzoek, want zo zout hebt u het nog nooit gegeten. ie zinloos Drie Australische geleerden hebben 1900 inwoners van Sydney onderzocht op hun zoutgehalte- en zoutgewoon- ten. De resultaten staan in het internationale wetenschappe lijke blad „Nature". FOTO ARCHIEF OE STEM Van onze redactie binnenland Gisteren tijdens het de bat in de Tweede kamer over de begrotingen van Binnenlandse Zaken en van Justitie drongen de woordvoerders van deze partijen aan op een ver andering in opzet, orga nisatie en werkwijze van het politie-apparaat. De studie kan een doorbraak betekenen in het zoutpro- bleem. Zout veroorzaakt hoge bloeddruk en het overmatig gebruik moet geremd worden. Hoe dat moet? ANT-GENERAAL G.L.J.HUY- 'Ordt op 1 juli aan- de chef defensiestaf et ministerie van de- e. Hij wordt de opvol van generaal OOR DE JA- Huyser (52) is thans andant van het Eer- egercorps van de Ko- lijke Landmacht. gen de normvervaging bij het Amsterdamse korps vindt hij een goede zaak. Hermans noemde een even wichtige opbouw van het poli tie-apparaat van het aller grootste belang. Hij verwacht wat betreft de huisvesting een herschikking van prioriteiten. Andree van Es (PSP) be pleitte toevoeging van extra politiemensen aan korpsen die daadwerkelijk bezig zijn met reorganisatie en het opzetten van wijkteams. In de praktijk gebeurt er precies het tegen overgestelde, zo constateerde mevrouw Van Es. De wijze onderzoekers hebben hun revolutionaire oplossing in „Nature" gedeponeerd en de wetenschap houdt de adem in. We moeten de gaatjes in de zoutvaatjes kleiner maken! VANDAAG wordt me vrouw Marie Ribbens-Ver- stallen 110 jaar. Deze be woonster van het bejaarden tehuis 'Lenculenhof in Maastricht is Nederlands oudste en evenaart vandaag haar oudste voorgangster mevrouw Wilhelmina Cam- mel uit het Noord-Hollandse Naarden, die einde 1980 overleed in de gezegende leeftijd van 110 jaar. NO CARNELUTTI, een van og voortvluchtige op- ters van de Rode Briga- is in de omgeving van an in het noorden van gearresteerd. Enkele n voor de arrestatie een aantal andere op- ters in de streng be kte gevangenis te Pal- in Calabrië verklaard gewapende strijd" van ien laatste jaren in Ita- e hebben verloren. Dat is het! Mensen zwaaien nonchalant met hun zout vaatjes en kleinere gaatjes ver kleinen de problemen. Zo lust ik er nog wel een paar. WADDINXVEEN - Van Schaik en Berghuis, door de werknemers overgenomen uit het „sterfhuis" van OGEM, heeft vorig jaar het verlies weten terug te brengen van ƒ1,8 min tot ƒ300.000. Alleen in bepaalde grote sleden achtte men uitbreiding van de politie wel noodzake lijk. Woordvoerder Staffelen van ie PvdA zei het te betreuren dat bij de politie geen deeltijd arbeid mogelijk is en dat bij 64 korpsen gemeentepolitie geen vrouwen in dienst zijn. De deeltijd- en vrouw-vijandige mentaliteit bij de politie moet worden omgebogen, vindt dit kamerlid. Faber (CDA) en Staffelen wezen op de slechte staat waarin een aantal politiebu reaus verkeert. Gesteund door Hermans (VVD) drongen zij aan op meer geld voor de bouw van politiebureaus. De situatie in Amsterdam vinden de meeste fracties uitzonder lijk slecht. Faber: „Voor het CDA is het een topprioritieit dat het vervolgingsbeleid en bet opsporingsbeleid goed op elkaar worden afgestemd en dat er duidelijke prioriteiten worden gesteld met betrek king tot het pro-actieve poli- tie-optreden en het re-actieve politiewerk". Faber vindt het zeer belangrijk dat de politie (ook bij de jeugd) een goed imago nastreeft. Dat er maat regelen worden genomen te- Drankzucht kan ingedamd worden door..inderdaad de flessehalzen behoorlijk in te krimpen. En dure, zinloze we tenschappelijke onderzoeken kunnen voorkomen worden door minder geld beschikbaar te stellen. Mevrouw Ribbens werd geboren in Breda. Na haar huwelijk kwam zij in 1913 naar Maastricht, waar zij sinsdien steeds heeft ge woond. De omzet is met ƒ4,4 min on geveer gelijk gebleven. De ba lans is verbeterd en toont li quide middelen van ƒ2 min, zo meldt het bedrijf. De orderportefeuille behoeft verdere verbetering. In het licht van de economische om standigheden zal dit een aan merkelijke inspanning vergen, aldus het bedrijf. Indertijd le verden de werknemers van van Schaik en Berghuis tien tot vijftien procent salaris in en kochten het bedrijf voor f.1. Er werken 50 mensen. De regeringspartijen (VVD en CDA) en de grootste opposi tiepartij, de PvdA, willen dat staatssecretaris Korte-van Hemel van Justitie met spoed de kamer zal inlichten over de op handen zijnde bezuinigin gen en reorganisatie in het ge vangeniswezen. De PvdA en het CDA drongen aan op een mondeling overleg met de staatssecretaris voordat de re gering met definitieve voor stellen komt. De PvdA-kamerleden Salo mons en Kosto dienden een motie in waarin de regering wordt aangespoord om de aangekondigde bezuinigingen ten aanzien van de rechterlij ke macht, de rechtshulp, het gevangeniswezen en de reclas sering op te schorten. Voor 1 maart zou de regering met een nota moeten komen die de ka mer in staat moet stellen de bezuinigingen in hun samen hang te beoordelen. SHERTOG CHRISTIAAN VAN BURG-LOTHARINGEN en vrouw PRINSES MARIE- ID VAN LUXEMBURG die op 6 art 1982 zijn ge- wd, verwachten in de er van dit jaar hun eer- trad. Het echtpaar heeft jaar gewoond in de enigde Staten, waar de -hertog stage heeft pe rt bij het bankhuis gan in New York. Zijn uw oefende in een van odernste ziekenhuizen de stad haar beroep verpleegster uit. MERIJN Het is haar 79ste verjaar dag, die zij in Maastricht viert en de derde keer dat zij dat doet als Nederlands oud- - FOTOAUDET ste. Overigens is dat voor nog steeds levenslustig en als vaker haar verjaardag in haar geen probleem. Ze is het aan haar ligt zal zij nog Maastricht vieren. Vara onze redactie binnenland UTRECHT - De Dienstenbond FNV gaat samen met zuster organisaties in het buitenland een klacht indienen tegen C en DE BILT - De afgelopen ja nuari maand behoort met die van 1921 en 1975 tot de zachtste januari maanden van deze eeuw. In De Bilt bedroeg de ge middelde temperatuur van elk van deze drie maanden 6,2 graden celsius, dat is ruim 4 graden meer dan de normale waarde van 2,0 graden celsius. Op niet minder dan 10 da gen werd daar een maximum temperatuur van 10 graden celsius of hoger bereikt terwijl op slechts 4 dagen lichte vorst voorkwam. Op 2 dagen lag zelfs het etmaalgemiddelde van de temperatuur boven de 10 graden. De hoogste tempe ratuur 12,9 graden celsius werd van 5 op 6 januari om streeks middernacht gemeten. Een tekort aan zon, te veel re gen en vooral veel stormachtig weer kenmerkten deze win termaand. De nieuwe Arbowet is er. Een stuk "gereedschap"om £5 zzx veiliger, gezonder en prettiger te werken. Hoe? Vraag de Arbo-folder aan. Stuur 'n briefkaart aan: Arbowet, Postbus 51,2500 RR Den Haag. [Tjtj f Publikatie ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. DEN HAAG - Het kabinet voelt weinig voor een financiële in jectie om de economische bedrijvigheid aan te zwengelen. wees een injectie ook op grond van de bezuinigingen van de hand. FNV-voorzitter Wim Kok, ook vice-voorzitter van het EVV, voegde er aan toe dat premier Lubbers geen moge lijkheid ziet voor zo'n injectie. „De regering is bang dat een bijdrage de koers van het re geerakkoord en de bezuinigin gen in gevaar brengt. Maar de regering vergeet dat een in vesteringsimpuls zich zelf gauw terugverdient door mid del van een beter draaiende economie en minder werkloos heid," aldus Kok. Dit viel gisteren op te ma ken uit een gesprek dat een delegatie van het Europees Verbond van Vakverenigin gen had met een delegatie van het kabinet. De EVV-delegatie maakt een rondreis langs de regerin gen van de Westeuropese lan den in het kader van de cam pagne tegen de werkloosheid. Het EVV pleit bij de West europese landen voor een in jectie van 1 procent van het bruto nationaal produkt. Voor ons land zou zo'n injectie bin nen 2 jaar een economische groei van 2 procent betekenen. Volgens EVV-voorzitter George Debunnne stelden pre mier Lubbers en de ministers Ruding (Financiën), Van Aar- denne (Economische Zaken) en De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) zich „zeer gereserveerd" op. „Ze leggen het accent op het terugdringen van het financieringstekort," zo zei Debunne. De regeringen van Zweden, Noorwegen en Spanje, die eerder door het EVV zijn bezocht, reageerden positiever. West-Duitsland Dit van huis uit Nederland se textielwarenhuizenconcern houdt zich volgens de bonden in geen enkel land waar het winkels heeft aan de interna tionale afspraken over overleg met vakbonden over arbeids voorwaarden en werkgelegen heid. Via een klachtenprocedure bij de OESO, de Europese Or ganisatie voor Samenwerking en Ontwikkeling, wil de dien stenbond nu gedaan krijgen dat C en A alsnog met de bon den aan tafel gaat zitten. der zou men kunnen lien dat ze wat in beeld en betreft over bedeeld n. Ik weet echt niet meer t hen dwars zit, geluk is S dat de meeste gewone uwen niet zo nodig tim- rman of metselaar willen rden en dat ook de meeste uwen haken en borduren koken nog wel leuk vin- De meeste hebben er ukkig nog lol in en praten t zo denegrerend over ishoudelijk werk. ij mij vinden ze alzo inig' begrip, want ik blijf n mening dat vrouwen en derarbeid ongewenst is, ar dat zal wel aan mijn ftijd liggen. J. A. van Hasel josendaal DEN HAAG - Deelnemers aan de staatsloterij maken met ingang van de maand februari een grotere kans op een prijs(je). Twee prijzen van een ton verdwijnen uit de trekkingen. Daarvoor in de plaats wordt de prijzenpot uitgebreid met 10.000 prijzen van vijftien gulden in de eerste trekking, ter wijl 10.000 prijzen van vijftien gulden in de tweede trekking verhoogd worden tot twintig gulden. De kans op een prijs in de staatsloterij zal daarmee komen van twee op vijf naar een op twee. De staatsloterij komt hiermee tegemoet aan de wensen van goklustig Nederland. Uit brieven die werden ontvangen van kopers van loten en uit geluiden vanuit het korps van verkopers blijkt dat velen een grotere kans op een prijs wil len. Hun aantal is groter dan het aantal mensen dat aan dringt op een hogere hoofdprijs, die nu vijf ton 'schoon' (na aftrek van kansspelbelasting) bedraagt en daarmee gelijk is aan het wettelijk toegestane maximum. Door tegemoet te komen aan de wensen van de consument en meer aandacht voor de verkoop van loten per giro hoopt de staatsloterij een omzet te bereiken, die jaarlijks meer dan een half miljard gulden zal bedragen. DE staatssecretaris van Justi tie, mevrouw Korte-Van He mel, heeft de huishoudelijke reglementen van de strafin richtingen in ons land zodanig gewijzigd, dat de mogelijkheid van visitatie (onderzoek aan het lichaam) nadrukkelijk open blijft naast het fouille ren. Zij vindt dit een onont beerlijk middel om het bin nensmokkelen van drugs en andere contrabande in de strafinrichtingen tegen te gaan. OOK in België wordt een na der onderzoek verricht naar de cadmiumverontreiniging van de bodem en de gewassen in de grensstreek ten zuiden van Eindhoven. Dat is gister middag in Eindhoven duide lijk geworden tijdens overleg tussen gedeputeerde staten van Noord-Brabant en de be stendige deputatie van de Bel gische provincie Limburg. DE procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, mr. C. Bleichrodt, heeft vier jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 40-jarige ex-meesterkraker Aage M. wegens uitlokking van twee gewapende overval len. De procureur achtte be wezen, dat M. het brein is ge weest achter overvallen op een Renkumse onroerendgoed- magnaat en een Tielse koppel baas. I Standdaarbuiten zijn de men langs de weg naar jnaart gerooid. Ter com- nsatie wordt er een groot rpsbos aangelegd. Een acht idee. Bomen die in nge rijen langs een weg aan, brengen door hun :haduw, bladval en bewor- ling zeer veel schade toe in de gewassen op de na- j gelegen gronden. Boven- en zijn ze in strijd met de irkeersveiligheid. Wegen jn er toch op de eerste aats voor het verkeer; en et voor landschapsschoon. et behoud van mensenle- ;ns dient daarbij voorop te aan. Het is een onverant- oorde geldverspilling om i het kader van een ruil verkaveling lange rijen bo men iangs een weg aan te ■lanten. Een achterhaalde laak. Bomen horen in een los, hetzij groot of klein, langs verkeerswegen zijn Bet in elk geval ondingen, Hie verwijderd behoren te lorden. Maar dat schijnt Ien taboe te zijn. In Stand- laarbuiten heeft men echter let goede voorbeeld gege ten. Het waarborgt zowel de igrarische belangen, de na- uurbescherming, als ook de 'erkeersveiligheid. Het ge- ;ond verstand heeft het ge- vonnen van waanideeën. VANDAAG pleegt de vaste Tweede Kamercommissie voor Cultuur overleg met minister Brinkman van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur. Aan de orde is een reeks bezuinigings voorstellen, die een pijnlijke sanering van het orkestenbestel tot gevolg hebben en ook de toneelwereld niet onberoerd la ten. Hoe staat men in kringen van de Tweede Kamer tegenover alle noodkreten, die uit de kunstenwereld tegen de bezuini gingen opklinken? Een gesprek met CDA-kamerlid drs. M. Beinema, partijgenoot van een op bezuiniging aandringende minister. blijkt een rasechte Zeeuw. In diener vorig jaar van een mo tie om een Kunstenwet in het leven te roepen. Een raam werk waarbinnen op landelijk niveau garanties geboden worden voor de ontwikkeling van de kunsten. Drs. Beinema: „De rijks overheid heeft de plicht een aantal basisvoorwaarden te garanderen. En het behoort zeker tot de taak van die rijks overheid om randvoorwaar den te creeeren, waarbinnen de cultuur kan bestaan en zich kan ontplooien. Daarom ben ik van mening dat het rijk de taak heeft, dat er een aantal orkesten in stand blijven. Maar hoeveel precies, en waar, dat hangt af van de financiële mogelijkheden van het moment." Een antwoord waarmee de ze politieke Hansje Brinkert in het midden wenst te laten, welke vinger hij in de dijk zal steken. Één ding stelt Beinema evenwel onomwonden „Bij alle discussie het laatste jaar over de instandhouding van orkesten en gezelschappen, is het werkgelegenheidsargu ment steeds naar voren ge bracht. Natuurlijk, arbeidsplaatsen zijn belangrijk. Een musicus, die zijn baan verliest, dat is een ramp. Maar een kunste naar heeft niet meer recht op een arbeidsplaats dan een fa brieksarbeider." Beinema is er niet voor in om de ene categorie boven de an dere te bevoorrechten. De laatste weken heeft hij vele gen bij de lagere overheden te leggen. Waar vele grote en middel grote gemeenten financieel gesproken allang met de rug tegen de muur staan, is het dan niet uitgesloten dat er de finitieve klappen zullen val len. Want wanneer er op plaat selijk niveau gekozen moet worden voor de exploitatie van een zwembad of de pro grammering van een schouw burg, dan ligt de verwachting voor de hand, dat de cultuur makkelijk verdrinkt. Het is daarom niets te veel gezegd, dat het onderhand de hoogste tijd is, dat er ten be hoeve van de cultuur een Hansje Brinkert opstaat, die de zondvloed wenst te keren. De CDA-kamerlid Beinema. Door Koos Tuitjer DEN HAAG - Een aantal re gionale orkesten dreigt te worden opgeheven. Andere moeten het straks met veel minder geld stellen. Ook twee toneelgezelschap pen wordt door de minister een klinkklaar antwoord ge presenteerd op de puur thea trale vraag: 'to be or not to be'. 'Not to be' namelijk: Proloog en de Nieuwe Komedie moeten ook verdwijnen. Andere gezel schappen is ook de bezuini- gingswacht aangezegd. Maar de betreffende voor stellen zijn nog maar een aan loop tot de verdere verkilling van het culturele klimaat in ons land. 'Den Haag' is er op uit de verantwoordelijkheid voor alle welzijnsvoorzienin- 'lobbyisten' uit de kunstenwe reld ontvangen, aan wie hij dit standpunt ook duidelijk heeft gemaakt. Beinema: „Mijn houding komt er op neer, dat ik me rea liseer, dat je geen onverholen persoonlijke standpunten kunt lopen uitdragen. Dat zou immoreel zijn. Ik kan toch niet in Leeu warden uit roepen: 'geen man er uit bij het Frysk Orkest'. Want straks oordeelt de Ka mer anders, en daar sta ik dan met mijn edelmoedige bijval. Als je van te voren weet, dat verwachtingen op desillusies uitdraaien, dan begin je daar toch niet aan? Naar buiten toe behoor je je voorzichtig op te stellen. Binnen de grenzen van wat mogelijk is." Durft U nog wel steeds in het openbaar een pleidooi voor een Kunstenwet af te steken? Minister Brinkman heeft een dergelijke wetgeving laatst omschreven als een truc, waarmee belangengroepen de bezuinigingsdans trachten te ontspringen. Beinema: „Brinkman komt van Binnenlandse zaken. Heeft daarom een warme be langstelling voor decentralisa tie. Ik kan me dus voorstellen, dat-ie niet laaiend is voor een Kunstenwet. Maar hij zit nu op dit depar tement. En daar ligt de erfenis van een motie, die op een der gelijke wetgeving aandringt. Ireda,

de Stem | 1983 | | pagina 3