SVMANTIE Personeel van De Schelde wil zekerheid V oor waar delij k en boete voor overtreders vuurwapenwet de 4 in 1 krant ALS HUISVUIL IN DEKKERSPOLDER MAG VEEL STEUN VOOR RADIO REYNAERT WILDE WATERMASSA DOOR NOORDWESTER DE STEM DE STEM Pluimvee Sluiskillenaar werd verbeurdverklaard 'KMS-man Pröpper zocht bewust de publiciteit' DE STEM FNV vraagt overheids- garantie RS V-loon FOTO-SERVICE de bruin techniek r b£l, cxfEfi WOENSDAG 2 FEBRUAR11983 Parlement FNV-Bestuurder Waumans: Voetganger geschept A§9 Op 31 januari 1983 door ondergetekende uitgebracht een ex ploit ten verzoeke van Petronella Hendrik» Angela Maria Kore man, wonende te Bre" da, te dezer o.m. woon" plaats kiezende tè Breda aan de Part straat no. 8, ten kanto". re van de advocaat en procureur Mr. g m Lips, bij we2k exploit Klaas Jan Julius Jan- sen, zonder bekende woon- of verblijf, plaats, zowel in a]s buiten het Koninkrijk is opgeroepen om 0D donderdag, 10 februari 1983 n.m. om 14.30 uur te verschijnen ter te- rechtzitting van de Arrondissements rechtbank te Breda zittinghoudende te Breda aan de Kloos terlaan 46, teneinde te worden gehoord om trent de voorziening in de voogdij en toezien de voogdij van der partijen nog minder jarige kinderen. J.H. Voeten, toegev. kand. deurwaarder ten kantore van M.H Pieters, Nieuwe Boschstraat 24 4811 CX Breda ra 0/6 236573 POSTBUS 339 <800 M8B» Staat er een toto in De Stem waarvan u graag een glansafdruk zou ontvan gen? Als de foto van onze eigen fotodienst is, kan de krant daarvoor zorgen. Max. formaat 12x17. Wat te doen? Knip de foto met onder schrift en begeleidend artikel uit de krant. Vermeld plaatsingsda tum, naam en adres. Betaal 5,- per afdruk (Gegarandeerde betaal cheque, Eurocheque o! girobetaalkaart meezen den). Zend alles - binnen één week - naar één van de kantoren van De Stem. (Vermeld op de enveloppe „Fotoservice"). U kunt ook terecht aan de balie van één van De Stemkantoren U ontvangt binnen 4 weken de foto thuis. Inlichtingen: telefonisch 076-236573 FAILLISSEMENT: Bij vonnis van de Arrondissements rechtbank te Middel burg d.d. 26 januari 1983 is in staat van faillissement ver klaard Loodgieters- bedrijf Vlissingen B.V., gevestigd en kantoorhoudende te Vlissingen aan het Westerzicht 530a, met benoeming van mr. J.D.C.J. Janzen- van Oosten tot Rech- ter-commissaris en met aanstelling van ondergetekende tot curator. De curator: Mr. M.L. Huisman, Postbus 5037, 4380 KA Vlis singen. KOGELLAGERS etten leur ni|verheidsweg 12 tel. 01608 13473 mthe (Zuidlaren, Diever), i, Snekermeer), Texeb^ ieveningen!___^-- 5908-16866. t-CHl fcv "*3AGBI-AD VÜCP ZWOV.ES- SE3EB..ANC VAN ZEELAND Kans op alternatieve vuilverwerking HULST/DE KLINGE - Tientallen luisteraars uit Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren en het Waasland zijn de vrije Radio Reynaert te huip gesprongen, nadat vorige week vrijdag de nieuwe dertig meter hoge zendmast omver waaide en vernield werd. Niet alleen de mast werd van zijn fundamenten ge rukt, maar ook de gehele financiële positie van de Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT DELFT - Zeeuwsch-Vlaan deren maakt binnen nu en vier jaar kans op een installatie voor alternatieve vuilverwer king. De voorwaarde die de initiatiefnemer, het af valstof fenbedrijf Zegwaard Delft bv stelt, is wel dat dan in de Dekkerspolder bij Sas van Gent huisvuil mag worden gestort. Zegwaard wil om die reden druk uitoefenen op de Zeeuwse autoriteiten, met name in Sas van Gent, om daarvoor de weg vrij te maken. De installatie die Zegwaard fmoeder' van het Terneuzense bedrijf CVI) op het oog heeft, verwerkt organische stoffen tot bio-gas en compost. Vol gens woordvoerder F. Koele- veid van het Delftse bedrijf zijn in een proefproject, samen met de overheid, daarmee uit stekende ervaringen opge daan, In Zeeland zou er een ruime markt zijn voor een dergelijke vorm van vuilverwerking. Koeleveld noemt onder meer uiten- en bietenpulp, fruitaf val en bermmaaisel. De bedoe ling is dat Zegwaard zelf de kennis, de centen en de rech ten op het systeem inbrengt, de exploitatie zou in handen komen van CVI. „Maar" benadrukt Koele veld, „dan moeten ze ons in Sas van Gent, in de Dekker spolder wel de ruimte geven. Zoals het nu is, een stortplaats voor alleen bedrijfsafval, is het nauwelijks rendabel te maken. Dat beeft niet alleen te maken met de hoeveelheden die worden aangevoerd. Het is ook een bekend gegeven dat huisvuil op een belt ervoor zorgt dat het afval beter wordt afgebroken". Afvalstoffenplan Zoals bekend heeft CVI/ Zegwaard de nodige proble men met de Zeeuwse autori teiten om vergunning te krij gen voor het deponeren van huisvuil in de Dekkerspolder. Een door de gemeente Sas van Gent afgegeven hinderwet vergunning is door de provin cie ongeldig verklaard. De vergunning is in strijd met het provinciaal afvalstof fenplan. Volgens dat plan kan in Zeeuwsch-Vlaanderen al leen op de belt van de gemeen te Terneuzen, bij Sluiskil, huisvuil worden gestort. Zegwaard gaat dan ook een juridisch gevecht met de pro vincie aan om alsnog huisvuil te kunnen lozen in de Dekker spolder. Dat gaat zich afspelen hij de raad van state, waar Koeleveld hoopt op steun van he gemeente Sas van Gent. »We hopen de autoriteiten er van te kunnen doordringen dat die alternatieve installatie er alleen kan komen als men ons in de Dekkerspolder daar voor een fundamentje laat houwen en dat houdt in: huis vuil storten," autoriteiten. Volgens Koele veld is bij onze zuiderburen een hetze tegen stortingen van Nederlands afval aan de gang sinds een nieuwe milieuwet van kracht is. Het bedrijf heeft om die reden een brief gestuurd aan de Belgische mi nister van milieuzaken, waar in men zich beklaagt over de ernstige hinder die de laatste tijd wordt ondervonden bij stortingen in kleiputten in de Kempen (Malle en Beerse). Zoals gemeld moesten om die reden vorige week negen vrachtauto's met bedrijfsafval uit de Randstad uitwijken j naar de belt in de Dekkerspol der. Koeleveld verzekert dat dat een eenmalige uitwijkma noeuvre was. „Het is en blijft onrendabel om het afval over zo'n grote afstand te vervoe ren". Hij verwacht overigens dat de Belgische regering de merkwaardige gang van za ken rond de belten daar zal stroomlijnen. „Want wij hou den ons volledig aan de regels. Zegwaard heeft op dat gebied een naam te verliezen". 'Het; ze Zegwaard ligt overigens ook m clinch met de Belgische VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren '"Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Redactie Terneuzen: Rein van der nelm (editie-chef), Jan Jan sen (piv. chef). Frank Dey, heul de Schipper, Cor de noer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Gé van Ber- *e! Middelburg: Henk Post- ma- Oostburg: Co Meertens. jfovicepunten Kloosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- <250. ftfvertentie-expl. nsPecteur Zeeland: C. "ui Privé 01150-95839. Me- Vervolg van pagina 1 De directie van De Schelde voldeed gisteren met haar weinig geruststellende mede delingen aan een ultimatum dat de vakbonden maandag stelden tijdens een rumoerige spoedbijeenkomst met het personeel. Aanleiding tot het tumult was zoals gemeld de aankondiging van directeur Pröpper via de pers dat aan afslanking zeer waarschijn lijk niet te ontkomen zou zijn en dat de uitbetaling van het februari-loon niet kan worden gegarandeerd. De directie schreef de vak bonden gisteren alles in het werk te zullen stellen om lo pende en toekomstige orders veilig te stellen. Enerzijds door zich rechtstreeks tot mogelijke opdrachtgevers te wenden, anderzijds door zich te richten tot regering en parlement, die het lot van het noodlijdende moederbedrijf, het RSV-con- cern, in handen hebben. Alleen de overheid kan immers nog zorgen voor de financiële steun waarmee RSV de uit De Schelde weggezogen winst voor zover nodig kan terugbe talen. De directie noemt het in de brief niet in het belang van het bedrijf om vooruitlopend op de besluitvorming van de re gering acties te voeren. Vak bondswoordvoerder W. Wau- mans sprak de verwachting uit dat waarschijnlijk komen de vrijdag wat meer duidelijk heid zal ontstaan over de hou ding van de regering. Hij deel de verder mee dat ook de Unie BLHP zich inmiddels achter de eisen van FNV en CNV ge schaard heeft. Waumans beloofde dat de landelijke vertegenwoordigers van de vakbonden de komende dagen zullen proberen om RSV, regering en Tweede Ka mer tot inwilliging van de eisen te bewegen. In die tijd krijgt ook „Pröpper met zijn gevolg - en daartoe reken ik de complete directie - de kans om hun zaken voor elkaar te krij gen". De vakbonden willen ook wel eens van de directeur- ren weten wat die nu eigenlijk gedaan hebben om De Schelde te kunnen redden. DEN HAAG - De overheid moet zich garant stellen voor de loonbetaling bij het in grote problemen verkerende RSV- concern in het geval dat de 100 miljoen gulden die de overheid beschikbaar heeft gesteld om het concern voorlopig door te laten draaien daarvoor niet voldoende zouden blijken te zijn. Dat heeft de Industriebond FNV gisteren aan minister Van Aardenne (Economische zaken) gevraagd. Op verschillende plaatsen binnen het concern, met name bij de Koninklijke Maatschap pij De Schelde (KMS) in Vlis singen, is onrust ontstaan over de vraag of de lonen in fe bruari kunnen worden be taald. De industriebond fnv heeft hierover ook opheldering gevraagd bij de raad van be stuur van RSV. Die heeft ech ter geantwoord niet vooruit te lopen op het besluit van mi nister Van Aardenne over eventuele verdere steun. Dat besluit is waarschijnlijk eind deze of begin volgende week te verwachten, aldus een woord voerder van het ministerie. De vaartocht Vlissingen-Breskens was gisteren niet het pleziertochtje, dat de vakantiegangers in diverse folders wordt voorgeschoteld. De soms tot windkracht 10 uitschietende noordwesterstorm veranderde de monding van de Westerschelde in een wilde watermas sa, die zich ondermeer te pletter liep op deze pier, vlak bij de aanlegsteiger van de provinciale boot. Door de hevige storm waren sinds maandagmiddag alle loodsdiensten op de Westerschelde gestaakt, zodat op de Rede van Vlissingen tientalle schepen lagen te wachten tot zij in wat rustiger omstandigheden kon den opstomen naar Terneuzen, Cent en Antwerpen. Door de hevige storm werd ook een beperkte dienst uitgevoerd op de lijn Kruiningen-Perkpolder, dit om dat de hoge dubbeldekkers wat windgevoeliger zijn dan de kleinere schepen. Ter hoogte van de Sloehaven kwam in de zware strom het Chinese vrachtschip de You Hao, groot 11.500 ton en geladen met 3.000 ton staal in moeilijkheden en liep omhoog. Het schip, dat onderweg was naar Antwerpen en zonder loods op de Westerschelde voer, kreeg direct sleepboothulp van sleepboten Holland en Zwitserland van W.Muller sleepdienst uit Terneuzen. De You Hao is vlotgetrokken en naar veiliger haven gesleept. De straten in Noord- en Midden-Zeeland zijn gister avond twee uur donker gebleven door een technische storing bij de PZEM. De storing had evenwel niets met de storm te maken. - FOTO DE STEM/COR J DE BOER streekzender. Immers, er was maanden gespaard om de mast te kunnen aan schaffen. „Contructielassers heb ben aangeboden om de an tenne gratis te repareren", aldus Carlos Matthijs van Radio Reynaert. „Als ie tenminste te repareren is". Bovendien heeft zich een ijzerhandelaar gemeld die gratis het benodigde mate riaal beschikbaar wil stel len. Ook geldgiften stro men inmiddels binnen om het gedupeerde radiosta tion weer op poten te hel pen, een café in DeKlinge organiseert een schieting ten bate van Reynaert en de bedrijven waar ver- zoekbussen staan opge steld hebben aangeboden een jaar lang vooruit te be talen. Bovendien heeft Radio Reynaert zelf voor komen de vrijdag een 'steunbal' op touwgezet, om 20 uur in ca fé Van Dijck in de Station straat te DeKlinge. De mu ziek wordt verzorgd door de Reynaert drive-in-show en de toegang is gratis. Tij dens deze steunavond wordt een tombola gehou den met mooie prijzen, die door verschillende menser. zijn geschonken. „Als we alle lotjes verkopen", aldus Matthijs, „dan kunnen we de mast afbetalen". Hoe de mast nu heeft kunnen omwaaien is ove rigens nog niet bekend. „Wij staan nog voor een raadsel, maar experts heb ben aangeboden de zaak te willen bekij ken en dat gaat hopelijk deze week gebeu ren". Momenteel is Radio Reynaert (104 FM) in de lucht met noodprogram- ma's, maar komend week eind hoopt men weer op de normale programmering over te stappen. „Binner. een maand", aldus Carlos Matthijs, „hopen we dan deze mast, of een andere weer overeind te hebben". SSHSKl Van onze correspondent TERNEUZEN - Het bezoekje dat Sluiskillenaar M.A. zon dag 18 juli 1982 bracht aan de Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Directeur B. Pröpper van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen heeft zijn alarme rende visie op de positie van het bedrijf in de publiciteit ge bracht om iedereen, met name de politiek, ervan te doordrin gen dat ze van De Schelde af moeten blijven. Hij heeft dat volgens FNV-districtsbe- stuurder W. Waumans maan dagavond laat verklaard tij dens spoedoverleg ir.et de vak bonden. Maandagochtend ontstond zoals gemeld hevige deining onder het personeel toen men uit de krant moest vernemen dat de directeur rekening houdt met vrijwel zekere af slankingen en dat hij geen ze kerheid kan verschaffen over uitbetaling van het februari- loon. Districtstbestuurder Wau mans merkte gisteren op dat directeur Pröpper over gege vens zei te beschikken waaruit blijkt, dat de projectgroep (die minister Van Ardenne advi seert over de toekomst van het noodlijdende moederbedrijf RSV) eraan denkt de ketel- bouw bij De Schelde naar Stork in Hengeloo over te brengen. Pröpper zou ook gezegd hebben dat het ministerie van Defensie het idee heeft geop perd om de capaciteit van de marinebouw bij De Schelde tot 40 procent terug te brengen. Waumans maakte overigens duidelijk dat de districtsbe stuurders van de vakbonden niet langer bereid zijn om als koerier voor Pröpper te funge ren. „De directie zal uiterlijk maandag zelf tegen het perso neel moeten vertellen hoe we ervoor staan. We hoeven ons niet als kontjongens te laten gebruiken". Oe districtsbestuurder zei één en ander tijdens een giste ren gehouden toespraak voor het personeel. Antwerpse vogeltjesmarkt is hem duur komen te staan. Niet alleen raakte hij die dag zijn auto, waarmee hij onverze kerd rondreed, kwijt ook werd de aanwinst van de vogeltjes markt inbeslaggenomen. Toen de politie hem op de mr. Haarmanweg in Terneu zen aanhield bleken in de kof ferruimten drie kippen en twee kalkoenen nagenoeg op apegapen te liggen. Zij werden toen ijlings overgebracht naar de Kinderboerderij in Terneu zen, waar zij in ieder geval frisse lucht hadden. Voor de Terneuzense kan tonrechter mr. H. de Mul stond het, gezien zijn uitspraak, ook vast dat aan de auto wel het een en ander mankeerde, want hij werd aan het verkeer ont trokken. Verder kreeg A. een boete van 400 gulden voor het onverzekerd rijden en 100 gul den boete voor de staat waarin zijn auto verkeerde. Dieren mishandeling tenslotte werd hem niet tenlastegelegd. MIDDELBURG - Twee dozijn overtreders van de vuurwapenwet werden dinsdag door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot straffen variërend van een boete van 250 gulden tot drie weken voorwaarde lijke gevangenisstraf en een boete van 500 gulden. Onder de overtreders bevonden zich niet minder dan dertien Belgen, die vooral in het grensgebied werden betrapt op stroperij of illegaal wapenbezit. Zwaaiend met alle in België mogelijke akten, vergunnin gen, schutterskaarten en an dere bewijzen stonden de zui derburen voor het hekje, maar het mocht niet baten: officier van justitie mr. Da verschot toonde zich onverbiddelijk: wat in België mag op het ge bied van wapenbezit kan in Nederland in de meeste geval len niet. Dit tot groot verdriet van de „dwalers te goeder trouw", die werden veroor deeld tot boetes van 400 gulden en „onttrekking aan het ver keer" van de in beslag geno men wapens. Onder hen bevonden zich Belgen, die, op weg naar een jachtgebied in hun eigen land, even over de grens profiteer den van de gunstige benzine prijzen in Nederland. Het voordeel van een volle tank werd te niet gedaan door de straf die hen vandaag werd opgelegd. Ook Belgen die voor Neder land een zogenaamde „logeer- vergunning" voor bepaalde wapens hadden, gingen voor de bijl wanneer zij per onge luk een ander wapen bij zich hadden dan vermeld op de lo- geervergunning. Dit alles ge beurde in het jachtseizoen 1981-82. Het zwaarst tilde het gerechtelijk gezag echter aan stropers, die -vlak voor de kerst- in de Nederlandse pol ders hun kerstmaal bij elkaar dachten te kunnen schieten. „Even over de grens wat haasjes en fazanten wegpluk ken: dat gaat zo maar niet", zo vermaande officier van justi- T20 PAGINA ZEELAND 1 tie mr. Daverschot de stropers. Dat we hier in Nederland niet kinderachtig zijn met overtre dingen op dit punt werd door hem benadrukt met (voorlo pig) een waarschuwingsstraf van twee tot drie weken ge vangenis voorwaardelijk. „Maar de volgende keer mag u de gevangenis in", aldus de heer Daverschot tot de onthut ste Belgen. Schrik en verwarring zaai de het openbaar ministerie vandaag ook door de vorde ring dat het in beslag genome- ne zal moeten worden „ont trokken aan het verkeer". Omdat alle overtreders bij een controle van de auto „gepakt" waren, verkeerden zij in de veronderstelling dat daarmee ook de auto werd afgepakt. Opgelucht verlieten deze ver dachten de zaal nadat politie rechter mr. Verstegen hen had verzekerd dat het hier ging om de in beslag genomen wapens en niet om de auto. GROEDE - In de wijk Boeren- hol in Groede is de voetganger A.v.E. uit Groede geschept door een personenauto, die be stuurd werd door P.C.B. uit Sluis. Van E. stak plotseling de weg over toen de personenauto passeerde. Van E. is met een nog onbekende verwonding per ambulance naar het zie kenhuis in Oostburg overge bracht.

de Stem | 1983 | | pagina 11