Wordt de ziekenfondspatiënt vandaag ineens kostenbewust? Ali Baba verdwaalt in uitgemergeld sprookjesland Uiteenlopende resultaten van cao-gesprekken Kohl nuloj I Groene B militairen REAGAN KOM ACHTERGROND5 Vanaf vandaag 2,50 bijbetalen voor geneesmiddelen: Wikken en wegen tussen prijscompensatie en korter werken Leuke dingen voor smaak makers (1) Leuke dingen voor smaak makers (2) Haags Hoogstandje Rust in de bak Eegje Schoo leert snel Agenda OPEC weer snel bijeen eerdere pooi? DINSDAG 1 FEBRUAR11983 Gevolgen Voorzichtig Heen en weer Tegenslag Lege pannen Koppeling nlNSDAG 1 FEBRUAR11! T11 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Na jarenlang verzet van apothekers, art sen, patiënten en politici, is het vandaag dan toch zover: ziekenfondspatiënten moe ten zelf 2,50 bijbetalen per geneesmiddel dat de dokter voorschrijft. De schatkist levert het geen cent op, de apothekers en artsen kost het handenvol werk en of de fondspatiënt vanaf morgen minder ge neesmiddelen gaat gebrui ken is nog maar de vraag. Waarom is deze maatre gel, die door de hele Zieken fondsraad tot op de dag van vandaag in principe wordt afgewezen omdat de kwali teit van de gezondheidszorg er niet mee gediend is, dan nodig? Staatssecretaris drs. J. van der Reijden (volksge zondheid): „In de eerste plaats gaat het om een po ging, de eigen verantwoor delijkheid van de verzeker de voor zijn ziektekosten te vergroten". Nu is die ver antwoordelijkheid er ook wel, want de verzekerden betalen immers premie (9,8 van het loon beneden 46.550 bruto per jaar, waarvan werkgever en werknemer ieder de helft, met als maximum 152 per dag waarover premie wordt geheven), maar de verwach ting is dat het kostenbesef toeneemt als de verzekerden de pijn directer in de porte monnee voelen. Helemaal nieuw is de eigen bijdrage wat dat be treft niet, want voor taxi vervoer naar het ziekenhuis, kraamzorg, kosmetische chirurgie en in AWBZ-in- stellingen kennen ook zie kenfondspatiënten het 'pro fijt-beginsel' al jaren. En als het aan het kabinet-Lubbers ligt zal er aan dat rijtje eigen risico's nog een flink aantal worden toegevoegd. Van der Reijden: „De tweede invalshoek voor de invoering van de eigen bij drage van 2,50 is de beper king van de collectieve las ten door een verhoging van de particuliere uitgaven." Macro-economisch veran dert er dus niets: door in voering van de eigen bijdra gen van 2,50 komt er voor taan 175 miljoen per jaar rechtstreeks uit enkele mil joenen particuliere porte- VAN DER REIJDEN .simpel sommetje. monnees in de ziekenfonds kas. Anders was dat geld via een duurdere premie ook in de ziekenfondskas gekomen. Het is dus geen echte bezui niging, maar een ombuiging. De schatkist, die nauwelijks bijdraagt aan de zieken fondspot, levert het geen cent op. „De derde invalshoeks is de vraag of het effect heeft op het verbruik", zegt Van der Reijden, die wel dénkt dat de invoering van de eigen bijdrage het medicijn gebruik in Nederland naar beneden brengt, maar dat niet met zekerheid kan voorspellen. De Nederlanders slikken, snuiven en spuiten meer dan 2,5 miljard per jaar aan geneesmiddelen, waarvan zo'n tien procent wordt uit gegeven zonder recept. Dat is de 'zelfmedicatie', waar voor men meestal bij de dro gist aanklopt. Helemaal be trouwbaar is dat laatste cij fer niet. Volgens een recent wetenschappelijk onderzoek slikt de Nederlander vijftien pilletjes en poedertjes per maand zonder recept, ter wijl de farmaceutische in dustrie beweert dat het er nog geen vijf zijn, vooral pijnstillers en vitamine-ta bletten. In Den Haag en in de me dische wereld van de Zie kenfondsraad weet niemand precies te voorspellen wat de gevolgen zijn van de eigen bijdrage-regeling. Neem alleen ai de „op brengst" van de ombuiging, die Van der Reijden met ge gevens van de Ziekenfonds raad op 200 miljoen per jaar schat. Uit de beschikba re informatie blijkt name lijk dat er jaarlijks veertig miljoen recepten aan zie kenfondspatiënten worden uitgeschreven, waarop ge middeld twee geneesmidde len staan „waardoor het aantal voorschriften uit komt op 80 miljoen. Dat moeten we vermenigvuldi gen met tweeënhalve gul den. Het spijt me, maar zo simpel is die berekening van 200 miljoen". Na dat simpele sommetje (waarvan pakweg 25 miljoen moet worden afgetrokken voor administratiekosten en dergelijke om aan de netto ombuiging van 175 miljoen te komen) is het direct min der verwonderlijk dat ook niemand weet te vertellen hoeveel mensen het „slacht offer" zullen worden van de eigen bijdrage regeling. Zoals bekend hoeft men jaarlijks (voor verzekerde en alle „gratis" medeverze kerden") nooit meer dan 125 aan eigen bijdragen te betalen. Wie het blauwe strippen-vel van het zieken fonds met vijftig stempels vol heeft, krijgt een vrijstel- ling-bewiis. Maar hoeveel mensen meer dan vijftig voorschrif ten per jaar krijgen, weet niemand te beantwoorden. Er zijn onderzoekjes ge pleegd, waaruit blijkt dat 1 op de vijf AOW-ers boven de 125 zal komen, maar hoe hard die gegevens zijn? Wel is duidelijk dat de „slachtoffers" gevonden moeten worden bij de veel en verschillende geneesmid delen gebruikende chroni sche zieken en beiaarden. Mensen met een bijstands uitkering zijn, dankzij een regel waardoor de Sociale Dienst te hulp komt als bij zondere kosten voor ziekte en arbeidsongeschiktheid iets meer dan 162 gulden per jaar bedragen, voor grote fi nanciële nadelen gevrij waard. Dat de eigen bijdrage bij heel wat mensen hard in de portemonnee aankomt is overduidelijk. Of dat leidt tot het afzien van noodzake lijk medicijngebruik door mensen die dat geld niet kunnen opbrengen is nog een vraag. Net zoals het een vraag is of het „overbodige" medicijngebruik zal dalen? Of artsen minder zullen voorschrijven? Of er me disch nadelige gevolgen ont staan van hamster-woede en ruilhandel? Als eind deze zomer vast staat hoe deze „tijdelijke" maatregel precies uitwerkt steken Tweede Kamer en staatssecretaris Van der Reijden de koppen bij el kaar: zullen we zo doorgaan of moet het anders? Zijn er andere aanvullende maatre gelen nodig om het kosten bewustzijn te vergroten, het medicijnverbruik te verla gen en de ziekenfondspa tiënt zelf duidelijker in de portemonnee te laten voelen wat het gebruik van de col lectieve gezondheidszorg kost. Wat daarom is het alle maal begonnen: vandaag moet de ziekenfondspatiënt kostenbewust worden. 3^ Door Anton Theunissen Een jonge piloot, Jerry Rawlings, speelt de dictator in een jong Westafrikaans land: Ghana. De treinen lo pen er nooit op tijd, de vlieg tuigen stijgen altijd te laat op, de wegen zijn nog nooit zo slecht geweest en zelfs van de juiste tijd zouden de Ghanezen niet zeker zijn, als de tropenzon niet steeds op het zelfde tijdstip in het ze nith zou staan of niet op de zelfde tijd achter de stoffige, noordelijke savannes zou verdwijnen. Het is een land waar wij, Nederlanders, de allereerste slaven haalden en naar Amerika vervoerden, een stukje geschiedenis dat de oude, vervallen forten langs de kustlijn van Ghana le vendig houden. Het land is thans armer dan een luis. Er is te weinig voedsel en er zijn te weinig medicijnen, er is te veel cor ruptie, smokkel, geknoei in hogere kringen en soldatesk wangedrag. Jerry Rawlings, een idea listische man die rond kerst mis 1981 via een staatsgreep aan de macht kwam pro beerde van meet af aan de levensbehoeften van de al lerarmsten op het platteland en in de steden te verbeteren en het platteland uit zijn so ciaal element te halen. Een onmogelijke opgave, als je dictator moet spelen over n i e t s en als je vijan den nog iets blijken te heb ben van het niets. Zeker, Rawlings, die elke avond op een andere plaats zou slapen in een oude gevechtswagen, treedt soms amateuristisch en demagogisch op, maar het revolutionaire elan, dat niet verder reikt dan het streven de magen van de Ghanezen te vullen, de wil tot verandering en de afkeer van liberalistische principes bij de bevolking in te pren ten vraagt voorzichtig lave ren en dat is zeker de poli tieke stijl van Rawlings. Om de onmogelijke en in gewikkelde opgave van Rawlings te begrijpen moet in het oog worden gehouden dat Ghana al ver vóór de ko loniale periode heen en weer geslingerd is tussen twee po litieke concepten zoals die in het Ashanti-rijk (het hart 1 van de voormalige Goud kust) al functioneerden: een streng centralistisch regiem dat alles tot en met de han del en produktie in handen heeft of een liberaal bewind dat alleen de militaire func ties aan de staat heeft toebe deeld. Rawlings zoekt nu een sterke staatsbemoeienis, maar probeert toch door kleinschalige produktiestel- sels de individuele waarde van de arbeider te onder strepen. Daarmee hoopt hij de eeuwenoude concentratie op handel én de apathie van de dorpsbewoner te door breken. Rawlings wordt geinspireerd door enkele jonge academici als advi seurs, zodat zijn politieke constellatie eigenlijk op vier sporen zit: het militaire blok, de groep adviseurs, het kabinet en de PNDC (Voor lopige Nationale Denfensie- raad). Vraag blijft, of Raw lings in zijn gigantische op gave zal slagen. Ondanks enkele incidenten, voedsel- rellen en buitenlandse vij andigheid (dreiging met huurlingen door buurlan den) leek Rwalings enige successen te boeken. Dan komt de pech voor Rawlings. Nigeria jaagt één miljoen Ghanezen (het getal blijft een schatting) terug naar hun vaderland. De Ni- geriaanse minister van bin nenlandse zaken, Alhadji Ali Baba, kent geen pardon: iedereen zonder geldige pa pieren eruit. Het nieuws slaat in Ghana in als een bom, maar de Ghanezen reageren met een waardige terughoudendheid. Zij wis ten dat eens „de Agege weg" (Agege is een verbastering van Aguda, het district in Lagos waar de bussen van uit Ghana arriveerden) ge sloten zou worden. In de be tere dagen kwamen Ghane zen terug naar hun land met een „Agege-diploma", zijnde een grote cassettespeler, ten teken van nieuwe rijkdom. Rawlings zit met zijn gastarbeiders duidelijk in de maag, want hij kan niet ook hén nog eens voeden. Ge vreesd moet dan ook wor- I -< JERRY RAWLINGS de mars van de lege pannen den, dat in Ghana binnen kort voedselopstanden uit breken en dat Rawlings de corruptiebestrijding, waar mee hij enige vorderingen maakte, wel kan vergeten. „Een vreemdeling slaapt niet op straat", luidt in Gha na een spreekwoord, waarin de hoogste Ghanese deugd van gastvrijheid verwoord is. Die deugd zal niet sneu velen onder de massale de portaties vanuit Nigeria, maar Alhadji Ali Baba's op portunistische politiek komt voor Ghana wel op een erg ongelukkig moment. Ali Baba verdwaalde in een verkeerd sprookje en opende de doos van Pando ra, commentarieerde eind vorige .week een weekblad. Het is inderaad triest: Ghanezen gingen op reis naar de vetpotten van Nige ria en keerden met lege pan nen terug. Die terugkeer kan de wankele regering van Jerry Rwalings niet aan, zelfs al speelt hij de écht de dictator. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - De CAO-on- derhandelingen - die dit jaar vooral gaan over het ruilen van prijscompensatie voor arbeidstijdverkorting en meer banen - verlopen nogal verschillend. In som mige bedrijfstakken is het principe-akkoord dat vlak voor de jaarwisseling in de Stichting van de Arbeid be reikt werd tussen de centra- Ie werkgeversorganisaties en de vakcentrales, inder daad 'ingevuld'. In andere sectoren zijn de gesprekken mislukt en wordt de prijs compensatie gewoon uitbe taald, terwijl in de meeste gevallen de moeizame on derhandelingen nog voort duren. Deze week was er heel wat beweging op de CAO-fron- ten: In de houthandel en de palletindustrie (12.000 werk nemers) werd een CAO-ak- koord ondertekend. De werknemers zien af van de prijscompensatie van 1 ja nuari j.l. (2,06 procent) en 1 juli a.s. (naar schatting 1 procent) en krijgen daar vijf extra snipperdagen voor. De vakbonden zijn ervan overtuigd dat door deze vorm van arbeidstijdver korting de werkdruk zó hoog wordt dat nieuwe werknemers wel aangetrok ken moeten worden. Maar er is geen afspraak gemaakt over het toezicht hierop. In het schildersbedrijf (35.000 werknemers), het su- cadoorsbedrijf (8.000 werk nemers) en bij het vervoers bedrijf Van Gend en Loos mislukte de ruil-poging en wordt de prijscompensatie nu gewoon uitbetaald. Bij Van Gend en Loos kwamen bonden en directie in eerste instantie overeen dat in ruil voor de nieuwe prijscompensatie vier snip perdagen gegeven zouden worden. Het akkoord strandde hier echter in het zicht van de haven, toen Van Gend en Loos weigerde om zwart op wit te beloven dat dit j aar bovendien 80 nieuwe werknemers in dienst zou den worden genomen. In de metaal-industrie (met 259.500 werknemers vaak een voorbeeld voor an dere bedrijstakken) bleek een tweede onderhande lingsronde hard nodig om een akkoord over het inleve ren van loon voor korter werken alsnog mogelijk te maken. Vakbonden en werkge vers toonden zich in de loop van deze week bereid tot zo'n tweede gesprekronde, nadat het overleg aanvan kelijk dreigde te mislukken. Bij Ahold (35.000 werkne mers, o.a. bij Miro en Albert Heyn) blijkt een nieuwe on derhandelingsronde even eens hard nodig. Bonden en werkgever verschillen hier van mening over de financiering van de arbeidstijdverkorting door personeel dat het minimum loon verdient. Bij Ahold krijgt vijftig procent van de werknemers het minimum loon. Ahold wil dat ook zij de prijscompensatie volledig inleveren, maar de bonden willen voor de minima een soepeler regeling. De krantenjournalisten floten hun vakbond NVJ vo rige week terug, toen die op het punt stond de onderhan delingen met de dagbladuit gevers te beginnen. De NVJ wilde de werkge vers voorstellen om in vijf jaar tijds in totaal 12,5 pro cent van de toekomstige prijscompensatie in te leve ren, in ruil voor 28 extra va kantiedagen (en een evenre dig aantal nieuwe redacteu ren op de kranten). Maar de meeste journalisten vinden dit voorstel te riskant („ge bruiken de uitgevers het in te leveren loon écht hele maal voor het scheppen van nieuwe banen?") en hebben de NVJ nu gevraagd een minder ambitieus ruilidee te ontwikkelen, waarin water dichte garanties over het scheppen van nieuwe banen moeten zijn opgenomen. In de bouwvak (met 250.000 werknemers even eens een trend-settende sec tor) werd een schijn-ak- koord bereikt. De onderhan delingsdelegatie van bonden en werkgevers leken aan vankelijk een interessant compromis te hebben be reikt, waarin de hélft van de 2,06 procent prijscompensa tie van 1 januari zou worden geruild voor twee snipper dagen én voor de vorming van een werkgelegenheids- fonds. Met hft geld uit dit fonds zouden jongeren aan getrokken kunnen worden. In dit principe-akkoord werd dus vermeden reeds afspraken te maken over de besteding van de prijscom pensatie per 1 juli, doodeen voudig omdat nog niet be kend is hoe hoog die uitpakt. Maar dit bouwvak-ak koord bleek schijn, want de achterban van de werkge versdelegatie, de aannemers dus, verwierpen het onder handelingsresultaat giste ren, omdat het te omslachtig zou zijn. Het is nu zo goed als zeker dat ook in de bouwvak de prijscompensa tie gewoon uitbetaald gaat worden. Alles bij elkaar ziet het er dus voorlopig niet naar uit dat het bedrijfsleven gevolg geeft aan de oproep van het kabinet, om in de vrije loon onderhandelingen solidari teit te betrachten met de uit keringsgerechtigden. Voor deze groep zijn de inkomens immers het hele jaar zonder meer bevroren (net als voor de ambtenaren, die daar overigens drie extra snip perdagen voor in de plaats hebben gekregen). Het kabinet had erop ge wezen dat de huidige koppe ling tussen lonen en uitke ringen onaantetast zou blij ven, als de werknemers in het bedrijfsleven de prijs compensatie van het jaar 1983 vrijwillig zouden offe ren voor meer arbeidstijd verkorting). Maar slechts in de helft van alle bedrijven werd de prijscompensatie daadwer kelijk ter discussie gesteld. Veel ruilpogingen blijken nu nog te mislukken ook. Het gevolg kan zijn, dat de inko mensverschillen in Neder land stilaan weer groter worden en de koppeling tus sen lonen en uitkeringen op een hellend vlak geraakt, precies zoals de centrale werkgeversorganisaties dat Verkeer en Waterstaat is al tijd een dankbaar ministerie voor pop-politici, die hun naam met één smaakma kende daad willen vastleg gen tot minimaal een voet noot in de Vaderlandsche Geschiedenis, zodat we naast de bril van Alva en het stokje van Van Oldenbarne- velt ook de snorfiets van Westerterp en de strippen kaart van Tuijnman ken nen. Zeevalking had iets te weinig tijd voor een redelijk alternatief en zal het dus wel met dat bosje struiken van Amelisweerd moeten doen en het aantal publieks gerichte acties van Smit- Kroes is zo groot dat het moeilijk is om de meest uit springende te kiezen. Ook Tweede Kamerleden trachten een bruisende bij drage te leveren. GPV-er Schutte wil een eigen bij drage op het gebruik van de postbode. Nu draait de af zender op voor de PTT-kos- ten door een postzegel op pakje of brief te plakken, maar waarom zou je de ont vanger ook niet mee laten betalen, vroeg Schutte zich af. „Besef wel dat zoiets Tweede Kamerleden met hun stapels post veel geld zou kosten", zei een afwij zende Scherpenhuizen, door CDA-Kamerlid Eversdijk in een verspreking tussen staatssecretaris en bewinds man „staatsman" genoemd. Zelf stelde Eversdijk voor om bedrijven die in het weekeind toch gesloten zijn dan ook maar geen post te bezorgen, om met die bespa ring op vrijdagavond wat meer PTT-service te kunnen verlenen. Ook hier werd, dicht bij het vuur nietwaar, al bij voorbaat een uitzonde ring voor Kamerleden ge maakt. Het idee heeft de eindstreep niet gehaald en is bijgezet bij andere afgewe zen plannen, van verplicht reflecterende fietsband tot een Nationaal Anti-Fietsen- HENNEKAM .witkar. diefstal-Plan en van ver plichte autogordel op de achterbank tot anti-spook- rijders-pijlen op de weg en allerlei andere ideetjes, die het zo goed doen aan de bor rel-tafel. Al was het maar vanwege de bijna-belache- lijkheid. Ook het zwartrijden („een eigentijdse benadering van de witkar" grapte CDA-er Hennekam) is een dankbaar onderwerp. Er moeten meeri controleurs komen en VVD- Kamerlid Jorritsma stelde voor om het reizen zonder kaartje te bestrijden door abonnementhouders voor taan te verplichten hun kaart aan de bestuurder controleur te tonen. Wie wel eens achterin de tram is ge stapt, weet wat dat aan op onthoud zou bezorgen. Nee, dus. De Tweede Kamer, al wel akkoord met de extra verho ging van 10 op 1 april, gaat pas over enkele maan den uitvoerig praten over de verdere prijsverhogingen bij het openbaar vervoer, die volgens PvdA-er Castricum „Jan Splinter uit de Sprin ter" jagen. Door dat uitstel, was het pop-politieke „hoogtepunt" voor de zo veelste keer de maximum snelheid: 100 of 120? De WD heeft in de ver kiezingsstrijd beloofd enigs zins een eind te maken aan de maximumgrens van 100 kilometer, waar twee van de drie automobilisten zich toch niet aan houden. Maar dat is voor CDA, PvdA en D'66 geen reden om af te zien van deze „veiliger en ener gie-zuiniger" grens, want dan kan je ook fietsendief stal wel legaliseren omdat steeds minder mensen het SCHERPENHUIZEN .„staatsman". eigendomsrecht van de tweewieler erkennen. De WD moet dus in het stof bijten en het is opmerkelijk om te signaleren dat minis ter Smit-Kroes juist dit on derdeel heeft afgeschoven aan haar verder wat mager met taken bedeelde staats secretaris. Maar, niets kwaads over de minister. Over haar beleid mag ieder een redetwisten, maar de deskundigheid van de rela xed kauwgom-kauwende Smit-Kroes, die de Kamer zonder de hulp van ambte naren met flair te lijf gaat, staat buiten kijf. Maar moet ze nou zo hard zijn? „Te zijn of niet te zijn, dat is de vraag...de engelstalige uitdrukking is me even ont schoten". (CDA-Kamerlid Thijs Van Vlijmen.) Het is nogal onrustig in de Nederlandse gevangenissen, nu ook daar flink bezuinigd wordt. Maar er is een oplos sing. In een rapport dat en kele gevangenis-directeuren opstelden voor de minister van justitie en waarin een pleidooi wordt gehouden op straffe aanpak van handel en gebruik van hard-drugs in de bajes, wordt gesteld „dat de noodzaak van drug bestrijding niet vanuit elke optiek voor de hand ligt. Me dische problemen door hasj- gebruik worden nimmer ge signaleerd. Integendeel, van hasj gebruik gaat niet zelden een bepaalde kalmerende invloed uit, die zelfs een gunstig effect kan hebben op de spanningen die het ver blijf in een penitentiaire in richting met zich mee bren gen". Een beetje spijtig wordt daar aan toegevoegd dat „hasj gebruik niettemin toch moet worden tegenge gaan, omdat deze drug vol gens de Opiumwet nu een maal verboden is." „Eegje Schoo haalt uit naar Zuid Afrika". Kop in een ge renommeerd en dus noodlij dend ochtendblad van zater dag. In Maseru (de hoofd stad van Lesotho), lezen we, heeft onze minister voor ontwikkelingssamenwer king bij landen uit de direc te omgeving van het gast land Lesotho aangedrongen de druk op de regering-Bo- tha op te voeren. „De acties van Zuid-Afrika tegen veel van zijn buurlanden, waar onder Lesotho, bewijzen dat de belangrijkste bron van instabiliteit in het gebied de Zuidafrikaanse apartheid is," aldus Schoo, daarmee een open deur nog eens kra kend intrappend. Toch leert Schoo snel. Een paar maanden geleden, toen op haar kennismakingsre ceptie een bereisd journalist vroeg wanneer zij in het vliegtuig zou stappen en waarheen, liet zij zich nog verlokken tot de uitspraak dat (het door Zuid Afrika bezette) „Namibië mij wel aardig lijkt". Die uitspraak heeft Schoo in Maseru in elk geval niet herhaald. Anders had het gerenommeerde ochtendblad daarvan zeker en vast in een nog grotere kop melding gemaakt. De Kamer besteedt deze week de meeste tijd aan de begrotingen van de minis ters Rietkerk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie). Maar voorafgaand aan die vergadermarathon is er vanmiddag eerst nog een reeks stemmingen, ach tereenvolgens over een to taalplan voor het werkgele genheidsbeleid, de begroting van buitenlandse zaken (wel of geen contacten met de PLO) en verkeer en water staat (wel of niet 120 km). Donderdagmorgen voelen de Kamerleden Lankhorst (PPR) en Willems (PSP) drie bewindslieden aan de tand over de gevangenneming van de totaalweigeraar B. B. Willems, die er ditmaal niet van kan worden verdacht louter zijn achterban te ple zieren, wil dan ook een slui tende regeling voor gewe tensbezwaren van Jehova's Getuigen. beste Van onze corresp BONN - De Verenigde S blijven strikt vasthouden van alle Russische SS-20-i Pas als de Russen daar toe overgaan, is de NAVO bereid af te zien van de plaatsing van Ameri kaanse middellange af standsraketten in Euro pa. Dat hebben de Amerikaanse vice-president George Bush en de Duitse bondskanselier Hel mut Kohl in Bonn beklem toond. De Amerikaanse president Reagan zal overigens een open brief aan de Europese landen sturen, waarin hij de „vernie tiging van alle Amerikaanse en Russische kernwapens voor de middellange afstand", in zoverre ze op land staan" wordt nagestreefd. Reagan vernieuwt in de brief ook het aanbod voor een ontmoeting met de Russische leider An dropov, „waar en wanneer hij maar wil". Bonn is de eerste halte op de reis van Bush door West- Europa, waarbij hij ook Ne derland bezoekt. De Ameri kaanse vice-president wil na gaan of de bondgenoten ook inderdaad bereid zijn de Ame rikaanse raketten te plaatsen als het overleg met de Russen in Genève mislukt. In Bonn we va lig on' scl De lop voi str be' die ha be: vai he pe! „Z als du zie lis' che da scl bij ple pis ral die Ru „te ne on en en Van onze redactie buitenland WENEN - Waarschijnlijk zul len de ministers van olie van de OPEC, de olieproducerende landen, elkaar op 9 februari weer spreken. Dat heeft de minister van olie van Venezuela, Calderon Berti, volgens het OPEC-pers- burrau gezegd. Een aantal mi- nisiers van de olie-organisatie zullen op die datum in de Ve nezolaanse stad Amuay zijn Deze week gaat de secreta ris-generaal van de OPEC, Marc Nan Nguema, naar Ve nezuela om daar te praten over de situatie. Deskundigen sluiten niet uit dat de olieprij- z.en van de OPEC omlaag zul len gaan. Saoedi-Arabië en Koeweit zouden de andere OPEC-landen hebben ge vraagd de olieprijs te verlagen met drie of vier dollar per vat (159 liter). Daarover was ook in geheim afgelopen weekend vergaderd. Goud DE goudprijs heeft gisteren zijn hoogste koers bereikt sinds 21 maanden. In Londen werd ruim 500 dollar betaald voor een ounce (ruim 31 gram). De stijging wordt toegeschre ven aan de vrees dat het inter nationale financiële stelsel ernstig in gevaar komt als de olieprijzen dalen. 0» JE g'M te pl va ne zi< ge M pr Vc te be lir Fl g< le ee teJ on de w er ee w Van onze redactie buitenland BANGKOK - Een commando var 'en oud-leden van de Amerik roene baretten" treft in Tha oorbereidingen voor een expeditie f a°s °m amerikaanse krijgsgevanj bevrijden die sinds het einde v namese oorlog in dat land vastz Een krant in Bangkok, de hoof an Thaliand, maakte dat gistere In de krant wordt meldinj maakt van een mislukte bevrijding atie in november verleden jaar. ,le' ten dele gefinancierd door fil: st Clintwood, mislukte doord groep Amerikaanse en Laotiaanse omen in een hinderlaag liep. De m; moesten zich overhaast terugtre 'nds enkele weken is een nieuwe .Amerikaanse „Groene Ban n Thailand bezig met de voorber

de Stem | 1983 | | pagina 6