even UITBLAZEN Nederland eet meer fruit 35 PRUS-SIAü I MlBffOP 0&8 VAKCENT1 Overvloed '82 drukt nog steeds de prijzen BtrwsmrAU G&X&S0// te/sar Volksverhuizing :PAGINA TWEE PAGINA; PAGINA TWEE Onmenselijk Fijne neus Spandoeken Bezuinigen Allergie UTRECHT/ AMSTERDAM FNV en CNV hebben grote volgen van invoering van mumuurloon op de minimu Minister De Koning vul (Sociale Zaken en Werk- eev gelegenheid) denkt een ™n, minimumuurloon in te ultj Verzekerden Haaglanden moeten knaak wel betalen EE Stem comiv DINSDAG 1 FEBRUAR11983 T5 Jaargang 123 Nr. 20.041 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Dr. W.A.J.M. Harkx Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 Rabo rek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of dtm.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vllsslngen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en v» 30-17 nn uur WIM KOCK Je moet geloof ik een Ameri- kaan zijn om er op te komen: een grote witte reddings- vloot, altijd paraat om hulp te bieden, overal ter wereld. I Het idee kwam ik een week I of zes geleden tegen toen ik in de oude jaargangen van het Amerikaanse blad Life 1 zat te bladeren. Het dateerde uit 1955 of daaromtrent en het was afkomstig van een Amerikaanse marine-officier. De redactie van Life zag er nogal wat in, getuige de royale opmaak van het arti- i kei en de realistische teke- ningen daarbij. 1 De hagelwit geschilderde vloot i van reddings- en hospitaalsche- pen, tankers en bevoorradings- schepen, gegroepeerd rond een vliegdekschip voor helicopters, e snelde voort over twee pagina's schuimende zee. Dit Smaldeel der e Barmhartigheid" zou altijd op zee moeten zijn of minstens paraat om E onmiddellijk zee te kiezen zodra zich ergens een ramp voordeed. Amerika zou de vloot vanzelf- sprekend financieren, maar ook andere landen zou worden toege- e staan eenheden aan de vloot toe te voegen. De Verenigde Naties of een ander internationaal orgaan zou zeggenschap krijgen, moesten er prioriteiten worden gesteld. Kortom: een droom van een plan uit een tijdperk toen de hoop op betere tijden blijkbaar nog levend e was. Zelfs bij de officieren van de US Navy. Het plan kwam me de afgelopen dagen weer herhaaldelijk voor de geest, „Als die vloot er ooit geko- men was, zou die dan nu naar La- gos zijn opgestoomd?", vroeg ik e me af. Het afschuwelijke drama dat 1 zich daar voltrekt zou het zenden van „een Witte Vloot" zeker recht- vaardigen. De gedwongen uittocht van hon- derdduizenden - schattingen lo- pen uiteen van anderhalf tot meer dan twee miljoen - illegaal in Nige- ria verblijvende Afrikanen, voorna- melijk Ghanezen, is een van de meest verbijsterende voorbeelden e van onmenselijk overheidshande- ten sinds Idi Amin Oeganda ont- deed van een complete etnische minderheid. Geschokte BBC-verslaggevers e berichten al langer dan een week over de bizarre volksverhuizing. Veertien dagen tijd hebben ze ge- e kregen om Nigeria te verlaten. Ze kwamen er in de jaren zeventig, tij- s dens de olie-hausse waar Nigeria volop van profiteerde terwijl er in hun eigen landen geen droog brood te verdienen viel. Als gevolg van de toevloed en de beperkte ad- ministratieve vermogens van de Ni- gerianen kwam de massale immi- gratie neer op illegale vestiging. Maar het ging Nigeria goed en er was meer werk dan de Nigerianen zelf aankonden. Maar de dagen van de oliewel vaart zijn voorbij. De werkloosheid is sterk gestegen en de vreemde lingen lopen in de weg. Eruit dus! Binnen veertien dagen. Geen transport? Beter zoeken, maar wél wegwezen. In paniek grepen de illegale im migranten hun schamele spulletjes bij elkaar. Door Benin en Togo trokken de colonnes hongerig en ziek naar het vaderland Ghana dat ook geen plaats voor hen had en de grens tot dit weekeinde potdicht hield. In de haven van Lagos hoop ten de vluchtelingen, - want dat zijn het toch! - zich zodanig op dat de „normale gang van zaken" er ernstig werd verstoord. Ghana heeft inmiddels de grens geopend, maar wie enkele weken geleden in deze rubriek gelezen heeft over de kerstbrief van pater Theo Smeets uit Accra die weet al wat de thuiskomers te wachten staat: werkloosheid en gebrek. Iemand die in Ghana werk heeft is materieel nog slechter af dan iemand die in Nigeria werkloos is. Het is verbazingwekkend dat er in Nederland, waar men toch zo'n fijne neus heeft voor ver verdriet, zo weinig aandacht is voor dit dra ma dat zonder filmbeelden en ver slagen van ooggetuigen ons voor stellingsvermogen te boven gaat. Verder dan enige plichtmatige be richtgeving zijn de Nederlandse media nog niet gekomen. Misschien dat de televisiebeel den van zondagavond iets wakker hebben kunnen maken. Vanuit een helicopter zagen we een onafzien bare menigte mensen letterlijk bij de pakken neerzitten, vergeefs schaduw zoekend bij wat verspreid staande, verdorde bomen in een roodbruine zandvlakte. Andere beelden toonden horden mensen wanhopig vechtend om een plaats je op reeds overvolle vrachtauto's. Schreeuwende Nigeriaanse solda- Een onafzienbare menigte ge strande „thulsvaarders" vormde zich In het weekeinde aan de grens tussen Togo en Benin (boven). De volstrekt onvoldoende transportmid delen zijn overladen met mensen en koffers. - FOTO'S AFP ten, half gebukt voorover leunend, de benen alert gespreid, de gewa pende armen gestrekt, probeerden een menigte terug te jagen als was het een kudde gevaarlijke dieren. Het drama duurt nu al tien da gen, maar ik heb nog niet gehoord van internationale hulpprogram ma's. Er zat hier en daar, door deze en gene wel druk worden uitgeoe fend op de Nigeriaanse regering, maar daar kopen de in beweging zijnde honderdduizenden niets meer voor. Wat zij nodig hebben is het soort hulp dat na natuurram pen altijd zo prompt op gang wordt gebracht: verzorging, medicijnen, voedsel, dekens en boven dat alles transport. Maar natuurrampen zijn blijkbaar van een andere, gemakkelijker emoties loswoelende orde. In on voorspelbaarheid onderscheiden natuurrampen zich echter nauwe lijks van het gedrag van bepaalde soorten regeringen. Het is verbazingwekkend en bit ter stemmend dat „de wereld" lijd zaam toeziet. Is dat alleen maar omdat er in Nigeria geen aardbe ving, vulkaanuitbarsting of vloed golf aan te pas is gekomen of ont breektlaan dit drama slechts de ideologische prikkel die bij andere drama's de mensen zo gemakkelijk met spandoeken de straat op doet gaan? (zie ook pagina 3 - commentaar-en de Ach tergrond-pagina). IHllllllllllllllllll nilllllllllllllH millllllllllllHlllllllfn In ieder vakje komt een let ter te staan. Sommige woor den dienen achterstevoren te worden ingevuld. Welke woorden dat zijn, is niet ge geven. Horizontaal: 1. rekenkundi ge opgave, 3. zoen, 5. een en ander, 7. achter, 9. in memo- riam, 10. boom, 11. lidwoord, 12. maanstand, 14. vader, 16. heks, 18. knaagdier, 19. hou ding. Verticaal: 1. bevel, 2. pers. voornaamwoord, 3. aanko mend, 4. snijwerktuig, 6. oude lengtemaat, 8. deel van de hals, 9. boom, 12. register, 13. muzieknoot, 15. bloeiwij- ze, 16. luitenant, 17. bazige vrouw. OPLOSSING: horizontaal: 1. som, 3. kus, 5. eea, 7. An, 9. im, 10. es, 11. de, 12. Ik, 14. pa, 16. lok, 18. rat, 19. air. Verticaal: 1. sta, 2. me, 3. ka, 4. Sem, 6. el, 8. nek, 9. iep, 12. lor, 13. do, 15. aar, 16. It, 17. ka. DEN HAAG (ANP) - De door snee Nederlandse huishouding heeft vorig jaar ongeveer 122 kilogram fruit gekocht. Daar voor werd in totaal 262 gulden betaald, acht gulden meer dan het jaar daarvoor. In het fruitpakket van de Neder landse huishouding nam de appel met 34 procent de eerste plaats in, net als in 1981 (35 procent). Dit blijkt uit cijfers van het Nederlands Instituut voor Agrarisch Marktonderzoek (NIAM). Het NIAM werkt bij zijn onderzoeken met een pa nel van huishoudens, dat re presentatief is voor de Neder landse bevolking. Het meet de consumptie van de particulie re huishoudens (bij voorbeeld horeca en ziekenhuizen dus niet). De „doorsnee-huishou ding" bestaat tegenwoordig uit drie personen. In het eerste halfjaar van '82 kocht een huishouding gemid deld 9,6 kilogram fruit per maand ('81: 10,5). In de maan den juli tot december was dat 10,8 (in '81 10,1). In de eerste helft van '82 bleken de fruit- prijzen 26 procent hoger te lig gen dan in het eerste halfjaar van '81, toen er gemiddeld per maand 0,9 kilogram meer werd gekocht. In de tweede helft van het vorig jaar, toen er 0,7 kilo meer werd gekocht, lagen de prijzen 15 procent la ger dan in de vergelijkbare periode in '81. In het eerste halfjaar van 1982 was er een tekort aan ap pelen en peren, dat deels werd gecompenseerd door een gro ter verbuik van citrusfruit. In het tweede halfjaar leidde een overvloed aan appelen en pe ren tot een vermindering van het citrusverbruik. Bij de prijszetting werden- sinaaasappelen en bananen „meegezogen" toen appelen en peren duur waren. Toen de twee laatste in prijs daalden gingen de prijzen van citrus en bananen mee, aldus blijkt uit het onderzoek. In 1982 werd gemiddeld 262 gulden uitgegeven aan fruit, waarvan 34 procent aan appe len (in 1981 35 procent). Aan si naasappelen besteedde de doorsnee-huishouding 25,5 procent (27) en aan mandarij nen 10 procent (8,5). Minder dan tien procent werd in 1982 uitgegeven aan bananen (7,5), peren (5,5), druiven (5), aard beien (3,5), grapefruits (3), pruimen (2), perziken (1,5), ci troenen (1) en meloenen (1). In ons land bedroeg de ap- peloogst in het seizoen '82 490 miljoen kilo, 51 procent meer dan in 1981. De perenoogst steeg met negen procent tot 120 miljoen kilo. De hogere op brengsten waren het gevolg van een grotere produktie per areaal. Ook in andere (EG- )landen is de oogst het afgelo pen seizoen groot geweest. Door het grote aanbod van '82 staan de prijzen nog sterk onder druk. Volgens de Neder landse fruittelers organisatie lag er tijdens de jaarwisseling in de koelhuizen in ons land nog 210.000 ton appelen opge slagen. Door de grote oogst en de stagnerende export is de prijs tot nu toe volgens de or ganisatie bijzonder teleurstel lend geweest (gemiddeld 45 cent per kilo tegen vorig sei zoen 1,15 gulden). Voor de peren wordt ge sproken van een rooskleurige situatie. De afzet verloopt nor maal tegen een gemiddelde prijs van 75 cent per kilo (95 in het seizoen daarvoor). Volgens de organisatie is het fruit dit seizoen eerder „versleten" dan in andere jaren, als gevolg van het weer in het afgelopen sei zoen, waardoor de groei te snel is gegaan. LARRY SPEAKES, de woord voerder van het Witte Huis, vindt dat de nieuwsmedia, in het bijzonder de tv, een dagelijkse rubriek met „goed nieuws" zouden moe ten brengen. Hij deed die suggestie in een toespraak tot de Amerikaanse vereni ging van overheidsvoor- lichters. „Laten wij verslag doen van wat goed is in ons geweldige land. Laten wij kijken naar de helden. La ten wij iets nieuws bieden voor de reporter die verslag doet van doem en duister nis. Laten wij de tv-ver- slaggever bevrijden die be richt over het slechte eco nomische nieuws", aldus Speakes, die meent dat een percentage van 89,2 wer kende mensen goed nieuws is. DRS.J.A.DORTLAND (39) is be noemd tot directeur sociale zaken van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO). Hij volgt DRS.J.P.VAN DER REYDEN op, die staatssecretaris van wel zijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) is geworden in het kabinet-Lubbers. DR.J.J.H.JACOBS (41) wordt de nieuwe directeur economi sche zaken van het VNO, de functie die Dortland tot dusver bekleedde. MR.G.J.OOSTERHUIS vertrekt per 1 maart als algemeen secretaris van de Sociale Verzekeringsraad, het toe zichthoudend orgaan in de sociale zekerheid en advies orgaan van de minister van sociale zaken. Oosterhuis treedt vervroegd uit. Hij wordt opgevolgd door DRS.G.J. VAN DER HOEVEN, sinds een jaar secretaris in alge mene dienst van de SVR. Van der Hoeven werkte eerder als economisch be- leidsadviseur bij NW en FNV. NIKOLAI ANISSIMOW, Russisch brigade-generaal, is op 46- jarige leeftijd onder „tragi sche omstandigheden" overleden. Dit meldde zon dag de „Rode Ster", het blad van de strijdkrachten van de Sowjet-Unie. Het blad gaf geen verdere bijz onderheden. Anissimov was piloot en instructeur in de luchtmacht. De in „Rode Ster" gepubliceerde necro logie van de generaal was ondertekend door maar schalk KOETAKOV, vice-mi nister van defensie en op perbevelhebber van de luchtstrijdkrachten. CHRISTIAAN BARNARD, de we reldberoemde Zuidafn- kaanse hartchirurg, stopt aan het eind van dit jaar met de actieve chirurgie. Hij heeft in toenemende mate last van gewrichtsr- heuma. In december 1967 verrichtte hij 's werelds eerste harttransplantatie. De patiënt, LOUIS WASCHKAH8 KY, stierf achttien dagen na de operatie, maar latere transplantaties hadden veel meer succes. Barnard is nu 60 jaar. Het lijkt wel of de bewinds lieden een wedstrijd houden wie het meest kan bezuini gen. Als ik dan lees staatsse cretaris Brokx wil dit en v.d. Reijden wil dat, Korte-van Hemel wil zus en De Graaf wil zo, dan vraag ik mij af wat doet een minister dan feitelijk? Die kunnen weg, zijn totaal overbodig. Wij moeten terug naar honderd Tweede-Kamerleden en vijftig Eerste-Kamerleden. Dan moeten die dames en heren geen salaris meer krijgen maar presentiegeld en drie keer op een vergade ring de presentielijst komen tekenen, want ze zijn overal behalve in de Tweede Ka mer als ik de foto's in de kranten bekijk. Niet meer dan 11 provincies zo als nu is, anders krijgen wij er nog meer commissarissen bij. Wij moeten bezuinigen, maar dan niet als de ge meente Breda, waar ze twee verdwijnende directeuren een gouden handdruk geven van ƒ450.000,- terwijl een arbeider bij gedwongen ont slag nog geen cent afvloei ingsregeling krijgt. De grote heren hebben uitgerekend dat men kan leven van ƒ6,- per dag. Waarom heb ben ze dan zelf zo veel no dig? Wethouders in Den Haag gaan op vakantie met dienstauto's plus chauffeur. Wie betaalt dat? Niemand moest meer verdienen dan 100.000,-. De koningin kan ook een paar miljoen inleve ren en één of hooguit twee paleizen hebben. In West- Duitsland brengen 60 mil joen mensen nog geen 1 mil joen mark op voor de presi dent, terwijl 14 miljoen Ne derlanders 7 miljoen gulden moeten betalen voor alleen de koningin. Wij moeten nu eenmaal bezuinigen, daar is niets aan te doen! Breda, P. Lemmen. In de zaterdag weekendedi tie van 22 januari heb ik met interesse het artikel over al lergie gelezen. Ik heb er be hoefte aan mijn reactie te geven. Van kindsbeen af liep ik te niezen en te snotteren. Op oudere leeftijd krijg je het van tijd tot tijd erg be nauwd: tekenen van ast ma/bronchitis! De neusver- koudheid wordt zo erg dat het een onhoudbare situatie wordt. Mijn vroegere huis arts onderkent allergie. Na een aantal verzoeken tot verwijzing kan ik contact opnemen met De Klokken- berg, afdeling allergologie/ immunologie. Benauwdhe den, die steeds heftiger en langdurig worden, bespoedi gen vrij plotselinge opname. Een lange rij van onder zoeken en proeven vindt plaats. Het dreigt ontmoedi gend te worden. Na 11 we ken nog steeds last van een loopneus. Wanneer de vast stelling van medicijnen plaatsvindt, wat een won der, wat een opluchting, als bij toverslag alles weg. Het onderzoek heeft uitgewezen dat ik voor vele zaken ge voelig ben. Een ware was lijst. Toch valt er heus mee te leven door de erg positie ve resultaten van het onder zoek. Bij regelmatig gebruik van de medicijnen voel ik me uitstekend. Daarom ben ik dokter Z. Pelikan en de gehele staf erg dankbaar voor hun deskundigheid en geweldige sfeer op de afde ling allergologie, immunolo gie tijdens mijn verblijf al daar. Ossendrecht, G. Buijsse. (ADVERTENTIE) niNSPAG 1 FEBRUARI 191 Van een onzer verslaggevers UTRECHT - Met het ver dwijnen van het buskaartje de invoering van de strippenkaart zien de busbe drijven in ons land geen kans meer hun passagiers te tellen. Omdat men niet meer weet hoeveel mensen op wélke lijnen vervoerd wor den komt de voortgang in het beleid in gevaar en ont breken gegevens voor het bepalen van de frequentie op buslijnen. al en (g kc kc oi ee gc Mini roef Van een onzer verslaggevers voeren om daarmee pro blemen bij invoering van arbeidstijdverkorting eer weg te werken. dat Hij zette dit eind vorige week uiteen in een notitie over de aanpak van de werkgele- nie genheid.dul CN Me 1 wo: mo De FNV zei gisteren in een reactie op de notitie dat de re gering „minstens de suggestie wekt dat ze de positie van de mensen die leven van een mi nimuminkomen verder wil verslechteren." Wanneer een wettelijk mi nimumuurloon wordt inge- UTRECHT - Staatssecretaris Van der Reijden (Volksge zondheid) heeft gisteravond besloten, dat de verzekerden van het Haagse ziekenfonds Haaglanden de eigen bijdrage van een rijksdaalder per ge neesmiddel vanaf 1 februari wel moeten betalen. Omroepgegevens MINISTER Brinkman (Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur) heeft de NOS en de orga nisatie van Dagbladuitgevers NDP uitgenodigd donderdag middag bij hem te komen pra ten over het conflict tussen omroep en dagbladen rond de publicatie van omroeppro- grammagegevens. Terlouw D'66 gaat zich er sterk voor maken dat haar voormalige voorman Terlouw de nieuwe commissaris van de koningin in de provincie Gelderland wordt. Terlouw, die minister van Economische Zaken was. in het tweede en derde kabi net-Van Agt, heeft zelf ver klaard veel zin te hebben in die post. kal var vol bel een loo: hoi bez ten lect her stri blij een ver eed ons laa gen uitl hoi we: I CN we: lat( me het £aa Arl var ma con gaa licli als me< aar gel< ken bel< wei rinj wir F een ves zoa plai ver, insl sch; 'N westelijk Afrika voltrekt zich op he van wij hier in West-Europa nauwelijk °ag op de andere heeft de regering v. lenianders, die illegaal in het land verl aagen hun biezen te pakken en te vr ruim twee miljoen mensen. Ongevee net nabij gelegen Ghana, na u volksverhuizing is een direct - SJeria beschikt over rijke olievoorrade oen de olieprijs nog hoog was, een a "Komsten kunnen beschikken. Met d. no 1 °P9ezet. die net zoals dat bij or periode is gebeurd, van heinde en ver aniokten. Het grootste deel van her hovf een welvarende Engelse koloni eia in een sneltreinvaart in een econ ls beland, A'die gastarbeiders zijn Nigeria, r vnn kS' een b'ok aan het been gewo mnlt Ze Z0IJden dus van staatsv oeten worden. De Nigeriaanse ree Rnv oVerkiezin9en staak ze9f die la eentn ziet ziiin de grote groep t "bron van politieke onrust. Dus we rpiHi ssen van het kapitalistische s) Op planden tot ongehoorde „bloei" te hun ?ncle is de korte bjd, die de g dat h arse bezittingen bijeen te gr zoi lr?e9enen. die niet op de voorge; den kZi'n' zouden worden opgeslot tranoin.Paniek op weg begeven. I\ lbortmiddelen. De gevolgen laten ka o 'aren van djlcdom en weelde p beJrJeidende rol te spelen. Dat leic niot bePro®ving ontmaskerd. Het b( et op morele kracht

de Stem | 1983 | | pagina 2