Reuzetransport Sluiskil in veilige haven Spannende bowling wedstrijden in Sas Oostburgse 25-jarenplan: betere exploitatie Expositie Bert Begijn en Jan Bracke in museum Terneuzen Sluis wil stichting culturele evementen DINSDAG 1 FEBRUAR11983 bibtim VAN ZEELAND Onbekende geeft zich uit voor controleur bouwvereniging Goes huldigt sportlieden politierapport EVA Terneuzen start cursus Rijense moord in 'Opsporing' Uitgaan in Zeeland De Klinge Hoofdplaat TERNEUZEN Westdorpe Uitslagen bridge Hulst Beschuldiging ^ïilieucongers 111 Rotterdam ü,nrrERDAM Van 6 tot 10 T20 PAGINA ZEELAND 3 'Braakman' mikt op verblijfsrecreatie HOEK - Om de financiële resultaten te verbe teren mikt het bestuur van het recreatieschap Braakman voorlopig op uitbreiding van de verblijfsrecreatie. Als daardoor de rode cijfers wat kunnen worden bijgekleurd, komt pas de dagrecreatie weer nadrukkelijk aan de beurt. Hetzelfde gelft voor een activiteitencentrum (mogelijk met bowling en overdekt zwembad) dat op de kaart is ingetekend bij de bestaande jachthaven. Dat zijn de belangrijkste elementen uit het concept-be leidsplan, waarvoor het be stuur, bestaand uit vertegen woordigers van de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent, na veel plussen en minnen heeft gekozen. Dat gebeurde aan de hand van een aantal schetsen van de Grontmij, waarvan het merendeel voor tijdig als 'onbetaalbaar' in de prullebak verdween. Ingegeven door kritische geluiden vanuit de gemeente raden vormde de financiële haalbaarheid toch de rode draad in de discussies over wat er in de komende jaren met de Braakman moet ge beuren. Sas van Gent en Ter- neuzen dragen nu samen 357.000 gulden per jaar bij om het tekort van het recreatie- schan te dekken. „Meer mag het zeker niet worden" zegt voorzitter J. van Rooyen van het recreatie schap. Met de nodige slagen om de arm zegt hij ook dat de nu gepresenteerde beleidsvisie na 25 jaar zelfs moet uitmon den in de nul-lijn. „Maar het ZAAMSLAG - De laatste tijd krijgen bewoners van de be jaardenwoningen aan de Wil- helminastraat in Zaamslag bezoek van een ongeveer 60- jarige man, lengte ongeveer 1.70 meter en gezet postuur, die zich aanmeldt als contro leur van de Woningbouwvere niging Axel. Als mensen hem toelaten snuffelt hij wat in de woning rond en verdwijnt weer. Vorig jaar ongeveer half november, verdween hij uit een woning met meeneming van een paspoort en 225 gul den. Ook in Axel schijnt de man dergelijke praktijken toe te passen. Bij de Woningbouwvereni ging Axel kent men echter niet een dergelijke controleur. Teneinde de mensen tegen een dergelijk individu te bescher men zijn de „echte" medewe- kers van de woningbouwvere niging voorzien van een legiti matiebewijs. kan varieren van een ton winst tot een ton verlies" geeft hij voorzichtig de marges aan. Volgens de plannenmakers biedt een toename van de ver blijfsrecreatie de beste finan ciële garanties. Er is nog vraag naar toeristische en staan plaatsen op de Braakman. Vo rig jaar moest zelfs proviso risch een groot overloop-ter- rein in gebruik worden geno men. Om dat dit jaar te voor komen is een uitbreiding van toeristische plaatsen dan ook de eerste concrete stap ter uit voering van het beleidsplan. Volgend jaar staan officieel 50 extra plaatsen op het pro gramma, gevoegd bij de bouw van veertien nieuwe bunga lows. Ruimte voor sta-caravans is een volgende stap. Zodra die uitbreidingen financieel ge win gaan opleveren, pf zodra het bestaande terrein voor dagrecreatie bij het zwembad in de knel komt door de uit breidingen, wil het recreatie schap de weg dwars door de Braakman oversteken. Daar ligt een gebied van 7 tot 10 hectare groot braak, waar een lig- en speelweide annex strandbad kunnen wor den aangelegd. „Maar dat is wel een investering van zowat twee miljoen gulden. Inder daad, het moet er financieel wel af kunnen". In de praktijk zou daardoor de dagrecreatie toch wel eens het stiefkind kunnen worden van de Braak man, zo geeft Van Rooyen toe. „Maar we moeten er wel ruimte voor over houden. En het is nu eenmaal zo dat ook bij de rijks- en de provinciale overheid het profijtbeginsel steeds meer aanhang krijgt. Men zal er ook daar van door drongen zijn dat we echt niet anders kunnen, willen we de zaak ook financieel sluitend maken" aldus Van Rooyen, al lang blij dat een eventuele uit breiding van het bos onder Staatsbosbeheer valt. Als alle plannen worden Uitgevoerd, heeft dat overi gens ook gevolgen voor zwem mers en surfers. Komt het nieuwe terrein ten zuiden van de weg er, dan verdwijnt het zwembad en mogen op die plaats de surfers hun gang gaan. Zij krij gen trouwens een afgeschermd gebied: het meest zuidelijke deel van de Braak mankreek. Het noordelijk deel blijft het domein van de zei lers. Het uitbreidingsplan in beeld TERNEUZEN - In het Ter- neuzens museum aan de Burg. Geillstraat exposeren tot 19 februari Bert Begijn uit Hoek en zuiderbuur Jan Bracke, elk met twintig schilderijen. Bracke heeft ook wat kera miek meegenomen. De schilderijen van Begijn, die drie jaar Hoger Secondair Kunstonderwijs in Gent ge noot en vervolgens vier jaar aan de Kunstacademie vol maakte, zijn geverfd met olie verf. „Mijn werken zijn het best te typeren als religieuze emotionele kunst", aldus de 28-jarige Begijn die jaren ge leden ook nog les kreeg van Piet de Bodt. „Het is weer eens iets an ders dan wat de mensen in de ze streek gewend zijn". Het is de eerste keer dat Begijn op deze manier met zijn werk naar buiten treedt. Eerder deed hij mee aan groepsexpo- sities waar hij overigens geen voorstander van is. „Het is zo moeilijk om het idereen naar de zin te maken. De kans om in Terneuzen samen met Bracke te exposeren, het mu seum zat met een gat tot 19 fe bruari, greep hij dan ook met beide handen aan. In juli, tij - dense de Gentse feesten, is zijn werk te zien in de St.Michiels- kerk. De 57-jarige Bracke, zft, werk is voor het eerst sinds een lange periode weer op eet tentoonstelling te zien, doopte zijn penseel in acryl- en olie. verf. „Mijn werk is gebaseerd op verbeelding", aldus de Bel» die alweer drie jaar in Ter- neuzen woont en zich al die tijd met schilderen heeft be ziggehouden. Zijn werk uit die periode, waarvan een fractie te zien in het museum, omvat meer dan 300 schilderijen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GOES - De huldiging van de Goese sportkampioenen (zo'n 200) vindt morgen plaats in sporthal De Bevelanden. Voor de pauze wordt er gedemon streerd door leden van de Mid delburgse sehermvereniging Epee en door vier jeugdige meisjes die tot de nationale se lectie behoren. Dit kwartet brengt ritmische gymnastiek. Daarna volgt de uitreiking van de sportprijs Goes. Daar voor komt in aanmerking de gene die op het gebied van be geleiding, training of op het bestuurslijke vlak uitblonk. Na de pauze komen twee be faamde hoogspringers in actie namelijk Ruud Wielart, die al tien nationale titels op zijn naam heeft staan en de huidi ge Nederlandse kampioen Eric Rollenberg. Tegen half tien worden dan alle sportkampioenen op het matje geroepen door presenta tor Jack van Gelder, die de al gehele presentatie van deze avond verzorgt. Bij de huldi ging zijn onder andere betrok ken de Zeeuwse turnkampioe- ne Petra de Leeuw, haar broer Johnny de Leeuw die Zeeuws damkampioen werd, Frans Krijnsen en diverse andere le den van AV'56 en uitblinkers bij de zwem- en poloclub De Ganze. Daarnaast velen die in teamverband opereren. Om half acht wordt de bijeen komst geopend door de voor zitter van de Goese Sportraad Guust de Kok. De absorbtiekolom voor NSM Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - Zonder al te veel problemen is zondagmorgen vanuit Breda de 75 meter hoge absorbtiekolom voor de nieuwe ammoniakfabriek van de NSM in Sluiskil aangekomen. Het 360 ton wegend gevaarte werd gistermorgen aan de kade van het stik stof bedrijf vanaf een ponton overgeheveld op een transportslede en twee ge koppelde 24-assige platformwagens. Elke wagen heeft 96 wielen. Van de kade - FOTO DE STEM COR J. DE BOER ging de reis verder naar het fabrieksterrein waar de nieuwe fabriek moet ver rijzen. Vandaag en morgen worden de voorbereiding getroffen om de kolom overeind te zetten. Het overeind krijgen van de viereneenhalve meter doorsnee metende kolom gebeurt donderdag met behulp van twee grote kranen. Volgens een woord voerder van de NSM is zowel het bouwen van de kolom, waarin 10.000 manu ren is gekropen, als het transport geheel volgens plan verlopen. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De kam pioenschappen van de bow- lingbond Sas van Gent die zondag gespeeld zijn, zijn zeer spannend verlopen. Vooral de finale was zeer sportief, maar ook zeer geladen. En dit zowel bij de dames als bij de heren. De „eeuwige tweede" Emmy Neve ging inderdaad als twee de de finale in, maar zij slaag de er in haar rivale Erna Ran- schaert naar de tweede plaats te verwijzen, en behaalde Em my haar eerste kampioen schap. Bij de heren ongeveer het zelfde beeld, maar bleef het min of meer in de familie. De jonge Ronald Lammens ging met het hoogste puntenaantal de finale in, maar werd uitein delijk verslagen door zijn meer ervaren oom Ronny Lammens. Ook voor hem bete kende dit zijn eerste kam pioenschap. De prijzen werden na afloop uitgereikt door voorzitter Ed dy Ranschaert en secretaresse Thea Neve. De volledige uitslag was als volgt: Dames: 1. Emmy Neve (kampioene), 2. Erna Ran schaert, 3. Thea Neve, 4. Matty de Clerck, 5. Emmy de Leux, 6. Suzan Lammens, 7. Rie Dijsse- linck, 8. Wilma Simons. Eindstand heren: 1. Ronny Lammens (kampioen), 2. Ro nald Lammens, 3. Willy Dijs- selinck, 4. Willy de Coene, 5. Theo Neve, 6. Karei de Roo, 7. Johan de Leux, 8. Wil Smeenk. Een beeld van de bowling wedstrijden in Sas van Gent - FOTO DE STEM/COR J DE BOER HULST - Onbekenden hebben ingebroken in de woning van de familie H. in Hulst. De in brekers vernielden een raam om binnen te komen. Naast een video-recorder werden enkele beelden uit een kast ontvreemd. TERNEUZEN - Twee perso nenauto's werden maandag middag volkomen vernield ten gevolge van een aanrijding op het kruispunt rijksweg 61/,. mr.F.J. Haarmanweg. De Westdorpse autobestuurder H.V. verleende op genoemd kruispunt geen vrije doorgang aan mevrouw E. de V. uit Sas van Gent. De beide auto's moesten worden weggesleept. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. Van onze correspondent TERNEUZEN - De werkgroep Educatieve Vrouwen Aktivi- teiten (EVA) Terneuzen start half februari met een schakel cursus die uit twaalf bijeen komsten bestaat. De onderwerpen waarover gepraat wordt zijn: communi catie, onderwijs, burger schapskunde en politiek, orga nisaties en commissies, geeste lijke en maatschappelijke stromingen en gezondheid. Vrouwen die aan de cursus willen deelnemen kunnen con tact opnemen met Marion Strik (01150-17725) en of Ger- die Krijger (01150-12942). Van een onzer verslaggevers RIJEN - De rijkspolitie in Rijen heeft de hulp in geroepen van het AVRO- programma 'Opsporing verzocht' in het kader van het onderzoek naar de moord op de 24-jarige Peter van Dongen, drie weken geleden in zijn ouderlijke woning aan het Sweensplein in Rijen. De woordvoerder van het district Breda van de rijkspolitie: „Het onder zoek zit vrijwel vast. Toch is het programma niet onze laatste hoop. Er zijn ook nog andere mo gelijkheden. Maar de overweging is dat we in dit geval de zaak beter snel op de televisie kun nen brengen. Als we er deze week niet uitkomen komt de zaak maandag avond op de televisie". Gisteren zijn in Rijen televisie-opnamen ge maakt. Radiozender - Radiozender Reynaert, waarvan de zend mast was omgewaaid, zendt al sinds zaterdag weer uit. Dit met een noodantenne en nood- programma's. Duiven - De Hoofdplaatse duivenvereniging De Vrijzin nige Vogel hield haar jaarver gadering in cafe De Vriend schap. Voorzitter A. Gernaert toonde zich tevreden over het afgelopen seizoen. De V.Z.V. heeft momenteel 61 actieve le den. Het kampioenschapsstel sel heeft een ingrijpende ver andering ondergaan. Er wordt een generaal kampioen geko zen uit een totaal aangeduid en onaangeduid klassement van vitesse, fond en navlucht. Los daarvan is er een klasse ment voor de duif die de mees te prijzen heeft gewonnen. De algemene vlucht vanuit Com- piegne, georganiseerd door de V.Z.V. is na stemming beslist op 1 mei. De inleg per duif wordt met 10 cent verlaagd Bij het onderdeel bestuursver kiezing werden Joh. Martens, J. Cornelis en A. Temmerman bij acclamatie herkozen. De jaarlijkse kaarting voor leden vindt plaats op vrijdag 18 fe bruari aanvang 19.30 uur. Leger des Heils - In het le ger des heilsgeebouw aan de Donze Visserstraat te Terneu zen wordt op vrijdag 4 februa ri, aanvang 19.30 uur een bij zondere Heiligingssamen komst gehouden. Hierin zal voorgaan Rev. Samuël Docto- rian. Hij is Armeniër en werd in 1930 in Beiroet geboren. La ter verhuisde het gezin naar Jeruzalem. Na zijn theologi sche opleiding in Schotland keerde hij in 1951 naar het Midden-Oosten terug. In 1961 richtte hij de bijbellandzen- ding op. Kerkbalans - De verkoopactie van buttons ten bate van Kerkbalans 1983 heeft in Westdorpe ruim duizend gul den opgebracht. Gezinsmissen - In de kerk worden enkele gezinsmissen gehouden, waaraan door di verse groepen wordt meege werkt. Vrijdag 25 februari, 's middag om vijf uur, viert de afdeling Westdorpe van de NOB een dienst ter gelegen heid van de j aarlij ske gezins dag. Zaterdag 5 maart wordt door ouders en kinderen van de scholengemeenschap een gezinsmis gehouden met als thema Gezondheid en palm zondag, 27 maart, vindt een viering plaats, samengesteld door de SOS-groep. Gemengd koor - Het gemengd koor zal zaterdag 23 april een concert verzorgen in St.-Jan- steen waar die dag een groto koorfestival wordt gehouden. Van onze correspondent HULST - In groep A van de bridgeclub Hulst ging de eer ste plaats deze week naar de dames Goossens-Nijenlu® met 61,57 procent. 2. Mevrouw de Bruijn-de heer Van Geel 56,94, 3. D. D Sneuverinck-Beusenberg 53,70, 4. H.H. Sneuverinck- Burggrave 52,31, 5. Mevrouw Aarts en de heer Bar. Groep B: 1. H.H. Heijndrito' Teulings 64,07 procent, 2. Me' vrouw Biesbroeck en de heer Reunis 62,22, 3. Mevrouw De Kort en de heer Atkins 58,82,4. Mevrouw Van de Boogaert de heer De Feijter 55,56, Echtpaar Holla 54,81. Groep C: 1. Mevrouw Snoodijk en de heer De Leeuw 62,50, 2. Echtpaar van Kautó" ren 60,12,3. H.H. wendels-HoO" genboom 55,36, 4. D.D. Beaert- Van de Linden 54,76, 5. D-9- Voet-Van Hooteghem 54,1' procent. DINSDAG 1 FEBRUAR11983 Kriti is be Van onze corresponded OOSTBURG - De kritiek die c den in de gemeente Oostburg ten aanzien van het onderwij recht, maar wel begrijpelijk. Het heeft te maken met de onv mensen", zo karakteriseert ondei Thomaes (VVD) de opmerkingen t meer te volgen zou zijn. Dat heeft weer te maken met de plannen om, ondanks alle bezuinigingen, toch weer nieuwe kleuterscholen te stichten in Breskens, Oostburg en IJzendijke. Voor velen een onbegrijpelijke zaak dat deze. nieuwe scholen zoveel geld moeten kosten, terwijl er toch voldoende goede gebouwen voorhanden zijn. „Het initiatief voor een nieuwe school komt vanuit de bevolking", aldus Thomaes. „Wij zijn als gemeente ver plicht een aanvraag in behan deling te nemen. En, wat het openbaar onderwijs betreft, daar dient de gemeente vol gens de grondwet in voldoende mate in te voorzien". De bouwkosten komen, nadat groen licht is gegeven door de minister, voor rekening van het rijk. Hoewel Thomaes vrijheid van onderwijs een groot goed zegt te vinden, pleit hij toch voor het tot stand komen van samenwerkingsscholen in de kleine kernen. „Kijk bijvoor beeld naar de situatie in IJ zendijke, waar voor de nieuwe openbare kleuterschool een lo kaal is vrijgemaakt in de ka tholieke school. Je snapt niet dat een dergelijke toestand is kunnen ontstaan. Een school, waarbij het openbaar en het bijzonder onderwijs samen werken, zou veel problemen oplossen". De beschuldiging dat hij zich steeds meer manifesteert als een tegenstander van het bijzonder onderwijs ontkent de wethouder met klem. „Ik voer het collegebeleid, waar ik me overigens goed in terug kan vinden, uit en van een of andere aversie tegen het bij zonder onderwijs is geen spra ke. Mijn kinderen zitten nota bene op bijzondere scholen. Niemand heeft tot nu toe ooit een bewijs kunnen leveren dat het gemeentebestuur het openbaar onderwijs een voor keursbehandeling zou geven". Thomaes is er van overtuigd dat Oostburg het onderwijs als prioriteit nummer één op het lijstje heeft staan. „En dat Van onze correspondenten SLUIS - Een aantal inwoners van de gemeente Sluis bestu deert de mogelijkheden om te r!.e" tot een Plaatselijke stichting ter verzorging van culturele evementen. Het initiatief is een gevolg van het verdwijnen van de stichting Cultuurspreiding eeland (SCZ), die de afgelo pen jaren ook de evementen in sluis verzorgde. Tijdens een onlangs gehouden bijeen- omst werd besloten dat de op U'p.hten stichting niet alleen i ijveren voor concerten, maar ook voor toneel, film en Posities. Getracht zal wor- en het plan te verwezelijken t„r.S?menwerking met de cul- Je e werkgroep van de drie ten eUWSV^aamse 8emeen" Van een onzer verslaggevers Rntio^j01^4 'n De Doelen in con„„r een Internationaal voi 5,s Behouden over de ge- waw. voor het milieu van vo.,^i0u.wkundi8e werken, al m kustgebieden. dip °?mensen van de Delta- betrnli van ..Riikswaterstaat, dewp!ïen de Oosterschel- grSl *en' zullen °P dit con- s "et woord voeren.

de Stem | 1983 | | pagina 14