"VAN ZEELAND DE HET IS BESLIST GEEN LUCHTBALLON" Rumoer bij De Schelde Vlissingen de 4in1 krant Hl Bergen op Zoom krijgt wellicht afkickcentrum drugverslaafden tientallen honden het slachtoffer Tholen schrikt op van gifstrooier PERSONEEL EIST GARANTIE VOOR UITBETALING LOON IN FEBR UARI DE STEM rieckaert b.v. Vals bomalarm KvK-gebouw inTerneuzen I// DINSDAG 1 FEBRUAR11983 T27 PAGINA ZEELAND 1 drie modellen: rs Coupé (v.a. i. f21.395,-) nog: dit is meer auto. U bent B0RSSELE - De ambitieuze plannen voor de aanleg van een perma nent motor- en autorace-circuit met daarbij allerhande sportaccom modaties in het Sloegebied verlaten binnen twee weken, compleet met kostenramingen, de tekentafels. Twee jaar Motorsport Actriviteiten Film Arbeidsvoorziening: Faillissement KMS ramp voor werkgelegenheid Lap op rode stier JFSGEBOUW op 1.00 tot 17.00 uur loo tot 17.00 uur lGOEDKOOP TOT ZIENS "DAGBLAU VUOr Zuidwest NEGERHAND FF Van gstdijk v een onzer verslaggevers THOLEN - Op Tholen is weer een hond gestorven ten gevolge van het gif strych nine. De politie op het Zeeuwse eiland zoekt al ja ren naar de onbekende, die er doelbewust op uit lijkt te zijn honden en katten te vergiftigen. Tientallen hon den zijn de laatste jaren aan hun eind gekomen, nadat ze blauwe korrels strychnine gegeten hadden. Ditmaal was een boxer het slachtoffer. Het dier was even door de eigenaar uitge laten en had zich op een pleintje aan de Koningin Wilhelminastraat te goed gedaan aan wat later een maaltje strychnine bleek. De boxer kreeg verlammings verschijnselen en viel ten slotte dood neer. De politie in Tholen staat voor een raadsel. „Het gif is niet alleen voor honden, maar ook voor kleine kinde ren gevaarlijk", aldus een politiewoordvoerder. De gif strooier verpakt zijn dode- liike waar soms in brokjes vlees. Die legt hij dan op een plek neer waar honden wor den uitgelaten. Op het pleintje aan de Koningin Wilhelminastraat lagen de blauwe korreltjes evenwel open en bloot, zo constateer de de politie na een onder zoek. Onlangs vielen in St. Maartensdijk enkele katten ten prooi aan het gif. Vol gens de politie kan keuken zout redding bieden als hon den of katten van het gif ge proefd hebben. Daarvan gaan de dieren braken, waardoor het gevaarlijke goedje weer uit hun maag naar buiten komt. Op die manier is volgens de Thoolse politie de hond van burge meester C. Baarends van een pijnlijke dood gered. De politie verzoekt de be volking attent te zijn op een man of vrouw die de strych nine strooit. ijzen incl. Plannen race-circuit over 2 weken klaar telefoon 070 - 85 5100- Daarna kunnen de vergun- ningenprocedures beginnen. Dat verwacht voorzitter A. de Van een onzer verslaggevers Ook de bijkomende accommo daties hoeven van de stichting niet op stel en sprong gereali seerd te worden. „Dat kan la ter allemaal nog wel met stuk jes en beetjes", zegt A. de Jon ge, „wij hadden nog nooit aan dergelijke dingen gedacht, maar als je aan zo'n plan be gint kom je bij verschillende instanties terecht en dan blijkt dat men overal mogelijkheden ziet". Met de aanleg van het cir cuit alleen al is naar zijn ruwe schatting al gauw een miljoen of tien aan financiën gemoeid. Hoe de stichting dat geld bij elkaar wil halen is nog niet precies bekend, maar men heeft er goede moed in. Er is al vast een reclamebureau inge schakeld dat de binnen- en buitenlandse markt afgraast op zoek naar sponsors. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Een valse bommelding in het kan toorgebouw van de Kamer van Koophandel in Ter- neuzen heeft gistermorgen voor enige opschudding gezorgd. Onmiddeiijk na de mel ding, rond elf uur, stuurde secretaris Van Lambalgen zijn personeel de straat op waarna de politie het lege gebouw doorzocht. Na een korte inspectie zowel binnen als buiten het gebouw bleek het om een 'flauwe grap' te gaan. Het valse alarm kwam precies om 11.00 uur bij de kamer van koophandel binnen. „Bommelding. Over vijf minuten", zo kreeg de telefoniste te ho ren. Aanvankelijk werd de boodschap niet erg serieus genomen maar nadat nog een paar keer werd gebeld zonder dat de persoon aan de ander kant van de lijn ook maar iets zei voelde Van Lambalgen zich ge noodzaakt maatregelen te keffen. „Ik heb onmiddellijk het Personeel naar buiten ge stuurd en de politie ge beld", legde de secretaris enige tijd na het gebeurde uit, „Daarna heb ik met het Personeel gesproken om na ■e gaan of er onlangs nog moeilijkheden zijn ge weest. Het kan natuurlijk a"ijd dat iemand kwaad is weggelopen omdat hij bij voorbeeld geen vergunning oeeft gekregen en ons op me manier wilde terug- Pakken. Maar daar is geen sprake van". POOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren '"Temeuzen, Hulst en Goes 'essen en telefoonnum- mersop pagina 2. Redactie fe2en Rein van der «(editie-chef), Jan Jan- pe" (Piv. chef), Frank Dey, p„. d® Schipper, Cor de Ton Koornen stra 1 Re'st: Eugène Ver- ae en Goes: Gé van Ber- ha nIClClelbur9 Henk P°St- na Oostburg; Co Meertens. k '«Punten „°°sterzande: mevr. Neve, 2250 4 01148" Aavertentie-expi. "specteur Zeeland' C. Me- pnve 01150-95839 Jonge van de stichting Circuit Evenementen Zeeland, de ini tiatiefneemster. „Het is beslist geen luchtballon", verzekert hij, „er wordt aan alle kanten hard aan getrokken". Om de plannen te kunnen verwezenlijken heeft de stich ting 50 hectare grond van het havenschap Vlissingen nodig. Het 4 km lange circuit is na melijk gesitueerd op indus- triegronden vlakbij de raffi naderij van Total en de PZEM-centrales in de ge meente Borssele. Havenschap en gemeente zijn al van de plannen op de hoogte. Beide instanties zijn niet ongenegen om aan de plannen mee te werken, maar wachten met een definitief oordeel tot meer uitgewerkte gegevens bekend zijn. Behalve in een race-circuit voorziet het plan in accommo daties voor uiteenlopende sporten. Zelfs een indoor- sportevenementenhal en een kunstijsbaan ontbreken niet. Het streven van de stich ting, voortgekomen uit het Motor Racingteam Zeeland, is echter in de eerste plaats ge richt op de verwezenlijking van het race-circuit, vooral bedoeld voor de motorsport, maar in principe eveneens ge schikt voor wedstrijden met de supersnelle formule-1- auto's. Men verwacht overigens niet direct dat deze tak van sport zo maar meteen Zeeland kan worden binnengehaald. Aan de plannen voor louter en alleen een motorracebaan wordt al zo'n twee jaar gedok terd. Anderhalf jaar geleden plaatste W. Geelhoed van het Motor Racingteam Zeeland zich daarmee al in de kijker. Ook bij de huidige plannen is hij als bestuurslid van de stichting betrokken. Het initiatief sproot voort uit de landelijke behoefte aan veilige circuits. Toen destijds op verschillende wegcircuits vlak na elkaar enkele dodelij ke ongelukken gebeurden riep de Koninklijke Nederlandse Motorrijdersbond samen met het toenmalige ministerie van CRM een speciale veiligheids- A. de Jonge met zijn plan voor het race-circuit commissie in het teven, cue op zoek ging naar plaatsen waar veilige permanente circuits konden worden aangelegd. Die commissie zal zich ook over het Zeeuwse plan gaan buigen zodra dat van een prijskaartje is voorzien. In het zuiden van Nederland zijn ook Gilze-Rijen en Mill nog kandi daat. Maar in Gilze-Rijen gaat het slechts om plannen voor een semi-permanent circuit en in Mill zijn de plannen nog niet zo vergevorderd. KNMB-commissielid Van Rossum uit Bladel vindt dat Zeeland hele goede kaarten heeft, maar hij waarschuwt wel voor de vele haken en ogen die aan de vergunnin genprocedures en de financie ring kunnen zitten. - FOTO WILLEM MIERAS Burgemeester G. van den Heuvel van Borssele zegt dat zijn college de plannen voorlo pig voor kennisgeving heeft aangenomen. Hij wil eerst precies alle consequenties we ten, vooral wat betreft moge lijke geluidshinder. „Ik kan me voorstellen", zegt hij, „dat als het geluid in de dorpen komt er bezwaren komen in verband met de zondagsrust". Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM - Als de ambitieuze plannen van de Stichting Breek worden gerealiseerd krijgt Bergen op Zoom als vijfde stad in het land een opvangcen trum voor drugverslaafden. De onlangs door een aantal prominente West-Brabanders in het leven geroepen stichting wil nog dit jaar via allerlei ac tiviteiten 1 a 1,5 miljoen gul den bijeenbrengen om dit op vangcentrum in huize Lie- vensberg te kunnen vestigen. Het stichtingsbestuur weet zich inmiddels al gesteund door een indrukwekkende lijst van bekende Nederlanders, uit allerlei takken van de samen leving, die het comité van aan beveling voor de actie Breek vormen. Voor Bergen op Zoom wordt gekozen omdat de Sosjale Joe- nit daar al zeven jaar voor de crisisopvang van drugver slaafden uit de provincies Brabant, Limburg en Zeeland zorgt. De huidige accommoda tie aan de Hofstraat is echter veel te klein om optimale hulp te kunnen verlenen. „We heb ben nu maar acht bedden, die in kleine met gipswandjes van elkaar gescheiden kamertjes staan, terwijl we in huize Lie- vensberg achttien verslaafden kunnen opvangen", aldus Fons Broekhoven, coördinator van de Sosjale Joenit. „Zo'n centrum moet trou wens bol staan van activitei ten. De mensen moeten naast psycho-therapie ook begeleid worden op lichamelijk, educa tief en vormend gebied. Je moet ze proberen weer te mo tiveren en daardoor wat licht puntjes te laten zien en die mogelijkheden hebben we hier aan de rand van het bos in Lievensberg", vervolgt Van Broekhoven, die tevens de na bijheid van het gelijknamige ziekenhuis onderstreept. De stichting wil de 1,5 mil joen bijeenbrengen met het organiseren van popconcerten, via het bedrijfsleven en de serviceclubs. Ook wordt er een advertentiecampagne gestart, waarvoor een groot Rotter dams reclamebureau pro deo het materiaal* al heeft ge maakt. Daarnaast zijn de plannen voor een professionele voor lichtingsfilm over de hard- drugsproblematiek bijna rond. Als de besturen van de vere nigde Brabantse ziekenfond sen, die voor de financiën moeten zorgen, akkoord gaan wordt onverwijld met de op name gestart. De film is be doeld voor het voortgezet on derwijs. „Niet om de aanwezi ge nieuwsgierigheid bij 16- a 17-jarigen verder op te pep pen, maar juist om tegenwicht te geven voor de schijnwereld, die in veel tv-series en com merciële films, waarin drugs aan de orde komen, voor komt", aldus Fons Broekho ven. VLISSINGEN - Het Dis trictsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zee land heeft berekend, dat als de Koninklijke Maat schappij de Schelde (KMS) in Vlissingen met 4.300 werknemers failliet zou worden verklaard, dit dramatische gevolgen zal hebben voor de werk gelegenheid in Zeeland. Naast de 4.300 arbeids plaatsen bij KMS, staan dan namelijk ook nog 3.800 arbeidsplaatsen via de toeleveringsbedrijven op het spel. Bovendien is er geen vervangende werkgelegenheid aanwe zig en wordt die ook niet op korte termijn ver wacht. Volgens de adjunct-di recteur van het gewest Zeeland van de arbeids voorziening, G. van Uf- fen, zou de klap het hard st aankomen op Walche ren. Daar heeft men nu 3.980 werklozen. In het meest gunstige geval zouden bij faillissement van KMS daar 3.500 werklozen bijkomen. De werkloosheid stijgt dan van 10,7 procent tot 21,4 procent. Het totale werkloosheidspercentage van Zeeland zou in dat geval stijgen van 11,9 in januari van dit jaar tot 19,6 procent. VLISSINGEN - Zekerheid dat de Koninklijke Maat schappij De Schelde het loon over de maand februari uitbetaalt. Geen ontslagen bij eventuele reorganisa ties. Deze eisen van de vakbonden FNV en CNV wer den gistermiddag luidruchtig ondersteund tijdens een inderhaast bijeengeroepen personeelsbijeenkomst in de hal van het hoofdkantoor. Hoofd personeelszaken Quast neemt de eisen van de werknemers in ontvangst De werknemers van de Schelde verlaten de personeelsbijeenkomst Wanneer de directie niet voor vanochtend 10 uur ant woord op de eisen geeft wordt een explosieve sfeer onder de meer dan 4000 personeelsleden verwacht. De directie was gis teren de hele dag niet op het bedrijf, waardoor het hoofd personeelszaken J. Quast de eisen in ontvangst moest ne men. Vakbondswoordvoerder noemde de afwezigheid van de directie „niet verstandig". Aanleiding tot het rumoer was een perspublicatie waarin KMS-groepsdirecteur B. Pröpper rept over een aan ze kerheid grenzende aflanking van De Schelde en nog eens herhaalt dat uitbetaling van de salarissen in februari niet kan worden gegarandeerd. Drie weken eerder al ver klaarde hij dat De Schelde failliet gaat wanneer het moe derconcern RSV niets terug geeft van het geld dat aan De Schelde is onttrokken. Zoals bekend heeft het wankelende RSV-concern zo'n 450 miljoen aan geld uit De Schelde elders geïnvesteerd. De uitlatingen van directeur Pröpper vlak voor het begin van een nieuwe maand bleken gisteren als een lap op een ro de stier te werken. De kreet „Pröpper moet weg" uit het samengedrongen personeel kreeg joelend bijval. Het personeel werden toe gesproken door vakbonds woordvoerder W. Waumans. Hij wil van de directie de toe zegging dat opgehouden wordt via allerlei persberichten re organisaties aan te kondigen zonder dat die met onderne mingsraad, vakbonden en per soneel uitvoerig behandeld zijn. Waumans noemde het onbeschoft dat Pröpper het personeel op 31 januari in de krant laat lezen dat het loon voor 1 februari er misschien niet is. „Als hij dit niet kan garan deren omdat er sterkere krachten in het spel zijn dan had hij u vanmorgen hier op deze plaats bij elkaar moeten roepen om opening van zaken te geven. Deze directie heeft een lesje nodig. Wij nemen aan dat de directie en met name Pröpper dit signaal van u hier tot aan de nok van het gebouw duidelijk is." Het hoofd personeelszaken herhaalde gisteren slechts wat ook Pröpper in de gewraakte publicatie benadrukt: dat RSV tot nu toe aan de verplichtin gen jegens De Schelde voldoet. Hij voegde daar aan toe: „Ik heb geen enkele aanwijzing dat wat u vraagt niet ge beurt". De vakbonden stuurden gis teren verder een telegram naar minister Van Ardenne, waarin snel duidelijkheid ge vraagd wordt inzake de be leidsvoornemens ten aanzien van het RSV-concern. „De huidige situatie wordt voor onze leden onhoudbaar en zal ook negatieve effecten hebben op de productiviteit van de on derneming". Onder het personeel werd na de bijeenkomst nog druk nagediscussierd over de ver dere houding tegenover direc tie en RSV-concern. Zo wor den de recente uitspraken van Pröpper en andere topfiguren wel gezien als provocaties om een staking bij De Schelde uit te lokken. Men vreest dat een dergelij ke actie een excuus zou kun nen zijn om activiteiten van De Schelde naar Rotterdamse RSV-bedrijven over te heve len. Men zint dan ook op ande re acties voor het geval de nood aan de man komt. Daar bij wordt niet onbesproken ge laten dat bij De Schelde mari- FOTO'S WILLEM MIERAS nefregatten met geheime ap paratuur in aanbouw zijn. In Den Haag wordt ver wacht dat minister Van Ar denne binnen enkele weken beslissingen zal nemen over de toekomst van het wankelende RSV-concern. Inmiddels is uitgelekt dat de projectgroep die de toekomstmogelijkheden van RSV onderzoekt tot de conclusie zou zijn gekomen dat een opsplitsing van het con cern met voortzetting van ge zonde bedrijfsonderdelen zo'n 700 tot 800 miljoen gulden zou gaan kosten, het dubbele van wat eerder was geraamd.

de Stem | 1983 | | pagina 11