Hijs! :ere IS IWSl WERELDKAMPIOEN HUBERT VAN DER DUIM: f Blunderend Feyenoord laat PSV langszij komen KNSB klopt hij NOC aan GELE KAART VOOR SEGTIERESTOOR Bomomtploffing in kleedkamer rUINKRUIPEN exemplaar kenden. Met DCIALE )EN HAAG - Hij wilde het gekrakeel niet ianzien. De Russen en de Noren bleven tot op iet allerlaatste moment - de het Europees campioenschap afsluitende rit op de tien kilo meter van gisteravond in Den Haag tussen sjasjerin en Tveter - proberen zijn geslaagde greep naar de Europese macht te ondermijnen. Uiterlijk rustig verkoos Hilbert van der Duim de beschutting van de kleedkamers van het schaatscentrum De Uithof. Terwijl het 'legioen van klompendansers' het feest al vierde, rea geerde de 25-jarige Fries opvallend nuchter. door Rob van Oaursan door Romiin van Damme I Bandag 31 januari 1983 HESTEM 7 -1 of stuur 'm id, antwoord- n. vol storm en hag Buiten joeg de storm de ha gel over de zo geteisterde ninstijsbaan. ISU-vertegen- woordiger Viktor Kapitonov trachtte zijn macht aan te wenden, om zijn Russische landgenoot Sjasjerin alsnog in een gunstige positie te manoe- vreren. Het ijs moest ge schaafd worden alvorens het kampioenschap met de laatste tien kilometer van Sjasjerin en Tveter beëindigd mocht worden. Maar ook Kapitonov moest buigen. Zoals ze uitein delijk allemaal een diepe knie val voor Hilbert van der Duim moesten maken. Eén voor één vielen ze af, de concurrenten. In een vaak door vooral de bizarre om standigheden (zaterdag storm; zondag storm, sneeuw en ha gel) van spanning overlopend toernooi. Eerst de Rus Botsj- karjov met zijn val op de 500 meter en de Noor Rolf Falk Larsen met een te voorzichtig gereden sprint. Daarna eigen lijk ook de Zweedse titelver dediger Tomas Gustafson, na de eerste dag nog wel leider in het tussen-klassement, maar toch minder dan anders op de vijf kilometer. En Frits Schalij volgde Gustafson's voorbeeld. Het slagveld van de eerste toernooi-dag overziende, zag Hilbert van der Duim zich zelf toch weer terug in de race. Zijn pechvolle 500 meter („Bij de start trapte ik met mijn schaatsen in het beton, zo dun was het ijs. Vandaar dat ik bijna tweemaal onderuit ging") en de verkeerde uit komst op de vijf kilometer van zijn gok bij de loting („Ik trof een totaal uitgetrapte baan. Die scheidsrechter had het dweilschema moeten verande ren, maar dat deed hij niet. Ik reed lekker, maar door het slechte ijs ging het gewoon niet harder") vergat hij on middellijk. Van der Duim rekende. Zag dat dat na die eerste dag leider Gustafson, Kramer, Nyland en Schalij (in die volgorde) nog te achterhalen waren. En ging aan het werk. En hoe! Twee baanrecords smeet hij er gis teren op de 1500 en de 10.000 meter tegenaan om uiteinde lijk ook Kramer en het Noorse talent Björn Nyland terug te wijzen. Al moet gezegd dat juist Nyland alle pech van de wereld had toen tijdens zijn race op de tien kilometer de weergoden hun resterende voorraad afval boven de Haagse ijspiste afwierpen. Van der Duim zat er niet mee. Hij voelde zich de terech te Europese kampioen van 1983. „Als ze over een paar jaar in de boeken lezen dat ik hier in Den Haag won, dan is iedereen vergeten hoe de weersomstandigheden waren. Op dat moment telt alleen de titel", luidde zijn mening, die Hilbert van der Duim op weg naar de Europese titel hij nader verklaarde met: „Pech en geluk werd over iedereen goed verdeeld. Ik heb via twee afstand-overwinnin gen de zaken naar mijn hand kunnen zetten. Dan heb ik toch iedereen overtuigd.." De uitstraling van de 25-ja- rige Fries was gisteren zeer zelfbewust. In de morgen had hij zijn schaats-leverancier er nog van weerhouden de reeds voorgedrukte posters te ont doen van het onderschrift „Hilbert van der Duim Euro pees kampioen '83". „Ik wist dat ik nog veel kans had. Kijk, dit seizoen ben ik bijna steeds slechte omstandigheden te gengekomen. Vandaar dat ik er op vertrouwde dat het nu ook eens ten goede zou keren". Dat deed het in Den Haag. Na de lange vertraging van gisteren bleek het ijs plots even in goede conditie getuige Van der Duim's winnende tijd op de mijl van 2.00.60. „Dat be tekende mijn grootste winst. Ik heb nu eenmaal het geluk dat ik me steeds opnieuw snel kan oppeppen. Anderen had den van die onzekerheid, wan neer er nu geschaatst kon worden, last. Dat zag ik. Daar putte ik veel moed uit", aldus Van der Duim, die nog wel aan Yep Kramer (na de eerste dag op 0.03 van leider Gustafson) toezegde hem in hun gezame- lijk gang op die 1500 meter naar een goede tijd te loodsen. Dat lukte inderdaad, want van drie van de vier 'diciplines' - FOTO ANP leidde Kramer en schoof Van der Duim van 'vijf naar drie'. Een verschuiving, die Van der Duim boordevol vertrouwen 'vulde' en die Kramer dus hoop gaf. Valse hoop. „Want", zo zei Van der Duim, „na die 1500 meter twijfelde ik er niet meer aan of ik zou Europees kampioen worden. De tien ki lometer heb ik nog nooit zo ge makkelijk gereden. Het leek wel of ik vleugels had". Hetgeen overigens zou kun nen kloppen, want met 15.00.40 verbeterde Van der Duim het baanrecord van De Uithof, dat met 15.09.68 op naam stond van de inmiddels gestopte Piet Kleine. En dat was in zijn tijd voorwaar geen 'kleine' op de tien kilometer ROTTERDAM - Met een zéér geruststellende voor sprong (2-0) op zak dook Feyenoord na het rustsignaal van scheidsrechter Henk van Ettekoven de kleedka mer in. Bovendien had tegenstander PSV niet bepaald (■«indruk gewekt in deze topper 'aanwezig te zijn'. De verbijstering op de natte tribunes, gevuld met 33.800 toeschouwers, was dan ook Eroot toen Feyenoord in de tweede helft het initiatief to taal uit handen gaf. In alle li- fes blunderend gaf Feyen oord het aanvankelijk zo mat gestarte PSV gelegenheid het beft in handen te nemen. Met Ce 2-2 mocht Feyenoord uit- eindelÖk nog blij zijn. ™tj| Libregts, de scheiden- t PSV-coach, was toen al enigszins van zijn verbazing oeltomen. „In de wedstrijdbe spreking hadden we afgespro ken Feyenoord aggressief te bestrijden. Daarom keek ik aar op toen we volledig afge bluft werden. We werden in beekje gezet". Vandaar oat Thijs Libregts tijdens de oor PSV zo welkome pauze in bemalingen moest vallen. Dat gold dan vooral Willy van de werkhof, toch een routinier, wf-Ju verstr«kte opdrachten 'Jkbaar niet zo stevig in de geknoopt had. En dat ri.ct r\ Psv de nodige on- Pe middenvelder moest r.nül ik als extra-aanspeel- ,punt fungeren. Maar daar in de praktijk nauwe- Cin J*? van terecht. Willy n de Kerkhof liet zich door v„, awe Jeliazkov namelijk mirM Telkens kroop de L^der naar de ver tr» v Seschoven Bulgaar L: V(*>r Feyenoord een uit gil zaa|t- Want in die po- 'sturiY06,!1.Jeliazkov zich het Zijn overzicht en bal- 'srhiw eid waren ruim- V vold°ende om PSV in iBrsna. te linie' waar Errnie mndts wegens' griep ont- oron nod'6e draaien om de W,te geven. Het leverde de mi °P-In de twaalf- minuut besloot Michel Val- - n aan het karwei zijn oude club begonnen, Pim Doesburg eens aan de tand te voelen. Dat zag er vol strekt ongevaarlijk uit. Tot Piet Wildschut zijn schoen verkeerd tegen de bal zette. Pim Doesburg reageerde ver volgens net iets te laat op het plotseling vreemd stuiterende projectiel. Valke lag vijf mi nuten voor rust ook aan de ba sis voor de tweede treffer. Met een kromme bal stuurde hij Ruud Gullit, balancerend op het randje van buitenspel, de ruimte in. Gullit, totaal uit vorm, overtrof zich zelf en bood André Hoekstra nummer twee op een presenteerblaadje aan. Feyenoord meende op rozen te zitten. Maar in de kleedka mer scherpte Thijs Libregts de doornen. Wees Willy van de Kerkhof terecht en zag na de hervatting de door hem ge vraagde agressie. Feyenoord had er zich blijkbaar niet op ingesteld. „Misschien zijn we te gemakkelijk de tweede helft ingegaan", gaf Michel Valke, door Van Ettekoven met zijn derde gele kaart opgezadeld, later toe. „We hadden overi gens voor rust de zaak moeten afmaken". „Dat kon na rust ook nog", meende Ab Fafié, de stand-in van Hans Kraay, „er zijn kan sen genoeg geweest. Maar als je niet scoort houdt alles op". Een dooddoener. Want Ab Fa fié moet toch ook gezien heb ben dat zijn ploeg naar een wel erg bedenkelijk nivau af zakte. Het was bijna gênant hoe Feyenoord.zonder Van Hanegem, zijn hoge positie op de ranglijst te grabbel gooide. En Fafié deed niets. Liet bij voorbeeld André Hoekstra maar ploeteren. Na rust de zwakste schakel op het mid denveld. Want de inbreng van Hoekstra daalt zienderogen als er verdedigd moet worden. En dat moest. Want PSV be- v" -V Jurrie Koolhof in duel met Sjaak Troost. Even later Zou Koolhof scoren - FOTO ANP sloot na de hervatting toch maar eens op zoek te gaan naar de zwakke plekken in de Feyenoord-ploeg. En die wer den rap gevonden. Het wel erg matige duel, dat in Henk van Ettekoven een zwakke fluitist had, hij zag onder andere een door Nielsen aangeboden strafschop (Lokhoff) ovër het hoofd, speelde zich dan ook veelal op de Feyenoord-helft af. Daar werd dermate chao tisch verdedigd dat treffers niet konden uitblijven. Thore- sen, na een gezamenlijke blunder van Troost en Stafleu, en Poortvliet die een fout van Hoekstra met een meesterlijke lob afstrafte joegen Feyenoord tenslotte het schaamrood naar de kaken. BUENOS AIRES (EFE) - Twee spelers van de Argentijnse voe- talclub Velez Sarsfield zijn gewond geraakt bij de ontploffing van vier bommen in een kleedkamer. De bommen, die in de rust explodeerden, verwondden de spelers Alonso en Cabrera. Velez Sarsfield weigerde daarop aan de tweede helft van het duel tegen Estudiantes te beginnen. Na een formeel verzoek daartoe van de aanvoerder van Velez, Pedro Larraquy, staakte scheidsrechter Claudio Busca de wedstrijd. In de eerste helft van het in Buenos Aires gespeelde duel was niet gescoord. Estudian tes is lijstaanvoerder in de hoogste afdeling van de Argentijnse voetbalcompetitie. DEN HAAG - De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond overweegt om voor het volgend Olympisch sei zoen naast de kernploegen een aparte opvang voor spe cialisten op bepaalde afstanden te verzorgen. In de ploeg zouden mensen als stayer Rolf Sibrandy, vijf kilometer-specialiste Ineke Kooiman en de winnaar van het brons op de vijfhonderd meter in Lake Placid, Lieuwe de Boer, moeten worden opgenomen. De KNSB gaat in de komende weken onderhandelen met het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité of er voor deze op Olympische afstanden gerichte aanpak eventueel geld beschikbaar is. KNSB-directeur Wim Comello stelde de bereidheid van het NOC om de financiën daartoe beschikbaar te stellen zelfs als voorwaarde van uitvoering van het plan. „Wij zelf hebben het in ieder geval niet. Het zou dood zonde zijn als zulke specialisten niet de kans krijgen zich optimaal op de Winterspelen van Serajewo voor te berei den. Vandaar dit plan. Als het lukt, zouden de specialis ten in een wedstrijd met de kernploegleden op de ver schillende afstanden kunnen strijden om een Olympisch startbewijs. Ook voor het NOC moet dat een stuk duide lijkheid geven", aldus Comello. Van onze sportredactie DEN HAAG - Dankzij een compromis tussen beide partijen (schaat sers en de NOS) onder ling zijn Europees (sinds gisteren) en we reldkampioen Hilbert van der Duim, Yep Kramer en coach Henk Boer afgelopen week einde in Den Haag toch voor de TV-camera's verschenen. Hoewel beide partijen erg ge heimzinnig deden over het zaterdagmorgen be reikte akkoord, werd al snel duidelijk dat voor al door de NOS veel wa ter bij de wijn werd ge daan. De NOS bleek name lijk bereid interviews aan de rand van de baan van De Uithof te maken - met reclame in beeld - als de rijders op hun beurt in de studio zouden afzien van kle ding met reclame. Gis teravond kwam het bij na nog tot een conflict, toen Van der Duim en Kramer met hun jacks met sponsor-reclame in de studio verschenen. Regisseur Martijn Lin- denberg slaagde er ech ter in de naam van de sponsor buiten beeld te houden. door ROMAIN VAN DAMME ZEIST - Het FBO-bestuur zal volgende week dinsdag zijn leden, de clubs uit de betaalde sector, adviseren het sectiebestuur betaald voetbal een gele kaart voor te houden. Op aandringen van FC Twente komen de clubs bijeen om diverse za ken te bespreken. De vergadering, die in Utrecht gehouden wordt, zal zich toespitsen op drie door FC Twente aangedragen on derwerpen. Het vereve ningsfonds, het vergoedin gensysteem en het contract dat het sectiebestuur be taald voetbal met het recla me-bureau Pro Sport Pro motie wil sluiten. In de najaarsvergadering, vorig jaar november, wer den er wat deze zaken be treft diverse besluiten geno men. Het vereveningsfonds, bedoeld om de minder draagkrachtigen te steunen, zou door iedere club zeven procent van de behaalde re cette gestopt worden. Met die boodschap van de verga dering op zak opende het sectiebestuur betaald voet bal de onderhandelingen met het BBI (Budget Bewa- kings Instituut). Tot veler verrassing rolde uit die on derhandelingen heel wat anders dan de algemene vergadering zich voorge steld had. Het sectiebestuur betaald voetbal accepteerde onder andere dat het vere veningsfonds gevuld moet worden met 3,65 procent van de totale inkomsten. Een heel ander geluid, dat door de betaalde clubs niet be paald als muziek in de oren klinkt. Het door het BBI ge dane voorstel houdt name lijk in dat de clubs die geld moeten afstaan veel meer kwijt raken dan aanvanke lijk berekend was. Ook over het vergoedin gensysteem zal voorlopig het laatste woord niet ge zegd zijn. Onlangs liet WVC-staatssecretaris Van der Reijden weten dat de KNVB hem leuke voorstel len had gedaan. De betaalde clubs weten echter niets, en kunnen daarom moeilijk reageren op de gedane voor stellen. Het contract met Pro Sport Promotie vertoont eveneens de nodige onduide lijkheden. Tijdens de verga dering werd afgesproken dat de algemene vergade ring volledig ingelicht zou worden. Tot nu toe is dat nog niet gebeurd, terwijl de onderhandelingen met het bureau, dat de reclame rond de diverse vertegenwoordi gende teams krijgt, in een ver gevorderd stadium zijn. Bij de betaalde clubs is er dan ook de nodige wrevel ontstaan over de handelwij ze van het sectiebestuur. Vandaar dat het FBO-be stuur zal voorstellen de gele kaart te trekken. Met de be doeling het sectiebestuur er op te wijzen dat de besluiten die genomen zijn op een al gemene vergadering geres pecteerd moeten worden. De mogelijkheid dat er zelfs een rode kaart getrokken wordt, is overigens niet uitgesloten. Al is die kans niet zo groot, omdat weg sturen van het sectiebesuur automatisch inhoudt dat de overheid dan meteen alle toegezegde gel den zal blokkeren. Met tal van verenigingen in een moeilijke financiële positie geen prettig vooruitzicht. De KNVB heeft inmiddels een brief gestuurd naar de clubs. Daarin wordt het een en ander uitgelegd. Volgen de week zal echter moeten blijken of de uitleg voldoen de is om de betaalde clubs tevreden te stellen.

de Stem | 1983 | | pagina 9