EUROPEES VIERLUIK Falk Larsen heeft zijn schaatsen horen zingen. IEER BV DF, 9nmilSDOï£ EREND GOED J5 I.B.) nbosch raad fn der linden ft T43 S-SC!» f(rp^3* «wwi; F en liggen in een en nieuwbouwwijk. 3 te komen. rmatieen het maken ezichtiging kontakt NG Breda ark gelegen representatieve [landhuis) m/garage, gas-cv lm2 eigen grond; fraai aange- jjin rondom. Sfeervolle L-ka- met open haard en l/eetkeuken met Poggenpohl X-ultvoering met inbouw- bilet m/font. ouderslaapk. an- Ir met ligbad, aparte douche- JtafelVerdieping m/entresol len 3e slaapk. (resp. 14 en 23 pstafel. phts 267.500,- k.k. entatie en /of bezichtiging. 01608-15664 487S nb etten-leur bouw van deze fraaie an te OSSENDRECHT. t aan het bos, waar u tardrijden. Uniek!!! agd en qua indeling te entree, woon/eetka- I, ged. open keuken, amer compleet met lig- rl en toilet. Drie ruime 5x4 en 2,5x4 m. vaste trap, waarop een jit een logeerkamer en ierd en bevat een ruime 18.000,- vrij op naam. kelaardij B.V. jpsmolenstraat 92 Etten-Leur Inl. 01608-33000 Buiten kantooruren 076-656899 (E. Heijblom) Matsou mekt din eigen weg [den HAAG - Diep in de nacht ging vorig jaar in de nacht van zondag 131 januari op maandag i februari de telefoon in [huize Heiden in het [Amerikaanse Madison. [slaperig nam Eric Hei- |den, super-schaatskam- pioen van de Winter spelen van '80 in Lake [placid met vijf maal goud, de telefoon op. Uit de verre Noorse hoofd- stad Oslo kraakte het toen: „Erie ik heb je te [pakken. Ik heb het we- reldrecord op de tien ki- lometer verbeterd. Ja [jongen, die kleine To- mas kan ook een beetje [schaatsen". Verbaasd hoorde Eric I Heiden het gekraak aan, maar realiseerde zich de I volgende morgen pas dat hij I sprak met Tomas Gustafson in het weekeinde daarvoor [Europees kampioen gewor- I den op het schier heilige ijs [van het Bislett-stadion in Oslo. Het was trouwens de laat- ,ste keer dat de Zweed uit Eskilstuna contact zoch met zijn grote voorbeeld. Jaren lang reisde hij 's zomers lover de grote plas om in het ['spoor van de toenmalige 'heerser in het internationale f;schaats-rijkdom (of arm- [dom zo men wil) te trainen. Haar juist die Europese titel |- voor een Zweed toch weg gekaapt in het hol van de Noorse 'leeuw' - en vooral jhet wereldrecord op de tien kilometer (14.23.59) tijdens Mat kampioenschap leerde Tomas Gustafson op eigen benen te staan. Natuurlijk, de bewonde- Jfing voor zijn grote voor- I beeld Eric Heiden bleef. Nog ■steeds beschouwt Tomas iGustafson de Amerikaan, die na de Winterspelen van l'ffl de schaatsen opborg, Iwielerprof werd en veel geld I opstreek met reclame, als de I grootste uit de schaats-his- Itorie, maar de schema's van Heiden legde hij terzijde. „Ik TjWas te slaafs. Alles wat Hei jden deed, wilde ik ook doen. |Als was hij bij wijze van weken van een flatgebouw Jgesprongen dan zou ik hem l oot nagedaan hebben. Afge- I'open zomer besefte ik ■eigenlijk voor het eerst dat I Tomas Gustafson ben en Wet Eric Heiden. Dat ik mijn [bEN haag - Hilbert van der Duim denkt er nog vaak l»et veel respect aan terug. I'oen Dimitri Botsjkarjov IJwig jaar op zondag 21 fe- Iwuari tijdens het WK in Assen als door vleugels ge- I dfagen tijdens zijn tien kilo- meter een aanval ondernam ®P Van der Duim's eerste Positie in het algemeen klas- ontvluchtte de Fries [®et ijs-stadion. In het park Man de rand van de Drentse uoofdstad wachtte hij in ltoD,ige. sPanning af. Dimi- 11#tsikarjov slaagde niet, »etis maar al te bekend. Na lyveer zeven kilometer Ete het ritme, verdween I c?Hjdende techniek. ...J00'1 vestigde de Russi- |'«e student in de textiel in- IvaÜ j <3aar °P het kunstijs liia Drente-baan zijn L^-Zijn zesde plaats tij- lita EK in Oslo viel Kelijk °P bi3 het geweld 1" "Ustafson en Falk Lar- CIPPHe tien kilometer ont- Ispn' en' maar sinds 'As- |„.(1^'ordt er toch rekening |d,t gehouden. Vandaar iRaa 3 Voor het EK in Den LJi? van dit weekeinde als Jfader geldt. lts»4 reeks van 38.6 - .5®6.52.51 - 14.33.76 (Al- luit tijden) nam de Rus L.„~enihgrad inmiddels de Qe Plaats op de wereld eigen weg moet zoeken", al dus de blonde Zweed, die dus vandaag en morgen zijn titel moet verdedigen op het kunstijs van De Uithof in Den Haag. Tomas Gustafson sloeg inderdaad een totaal andere weg in. Van de dol enthou siaste jongeling na het EK in Oslo en de bereidwillige kampioen voor het WK vo rig seizoen in Assen bleef niet veel meer over. De Zweed trok zich meer en meer terug in het eigen we reldje. Zijn tijd van uitspat tingen is voorbij. Bijna alle aandacht richt hij nu op het schaatsen. „Dat is een springplank die ik wil ge bruiken voor later", zegt hij nadat hij aanvankelijk de vragen afwimpelde met: „Ik heb geen tijd. Na het kam pioenschap ben ik voor de pers beschikbaar". Net als wereldkampioen Hilbert van der Duim be merkte Tomas Gustafson namelijk ook dat er geld te verdienen valt met schaats- successen. Na zijn geslaagde greep naar de Europese schaatsmacht in Oslo werd hij door de Zweedse aan hang van hot naar her ge sleept om zich alleen maar te vertonen. Toch wil hij la- Zoals het schaatseizoen bij de heren all-rounders tot nu toe verliep, zal zich vandaag (zaterdag) en morgen op het kunstijs van De Uithof te Den Haag een vier-strijd ontwikkelen. Óp de Haagse ovaal gaan titelverdediger Tomas Gustafson, heersend wereldkampioen Hilbert van der Duim, Noors kampioen Rolf Falk Larsen en outsider Dimitri Botsjkarjov meer dan waarschijnlijk onder ling strijden om de vetste kluif die er te verdienen valt, het Europees kampioenschap. Als de voortekenen niet bedriegen zal het een ongekend spannend gevecht worden waarbij al bij voor baat uitgesloten moet worden geacht dat één van de vier via winst op drie afstanden de Europese kroon naar zien toe zal kunnen trekken. Van der Duim is favoriet voor winst op de 500 meter, Falk Larsen geldt als kanshebber op de schaatsmijl, terwijl Gustafson en Botsjkarjov zullen strijden om het afstands-goud op de vijf en tien kilometer. Een gevecht dus op het scherpst van de schaats-ijzers. Hierbij de vier kans hebbers. DEN HAAG - De kampen zijn sterk ver deeld. De éen beweert met grote stelligheid dat heersend wereld kampioen Hilbert van der Duim in de vorm van zijn leven steekt. De ander schaart zich met evenveel overtui gingskracht achter het verhaal dat het acte ren van Van der Duim op het ijs van Davos afgelopen weekeinde bewees dat het 'fout' zit bij de Fries. Dat het 1 schema van pieken van coach Henk Boer verkeerd uitpakte en dat Van der Duim's topvorm pas tegen de strijd om de wereld titel in Oslo en 12 en 13 februari aan zal lig gen. Een verhaal dat gevoed wordt door de in Davos door Henk Boer zelf gemaakte opmerking dat „het EK in Den Haag helemaal niet be langrijk is en dat „alleen het WK in Oslo telt". Hilbert van der Duim zelf houdt zich echter op de vlakte. Na al het tumult rond zijn 'vrij age' met een vreemde spon sor bereikte hij in ieder ge val in het Zwitserse Davos het zich zelf gestelde doel: rust, totale rust. Over het Europees kampioenschap van dit weekeinde in Den Haag praat hij slechts met tegenzin. „Ik weet hoe ik er voor sta. En dat is voldoen de. De rest ziet het op het ijs wel", geeft hij na enige aar zeling prijs. Hilbert van der Duim, het moge duidelijk zijn, houdt tegenwoordig van die con currentie zand in de ogen strooiende spelletjes. Toont bijna alleen als hij daartoe de tijd rijp acht zijn ware kunnen. Dat hij in Deventer ondanks zijn door de door de door de KNSB opgelegde voorlopige schorsing toch voor de vijfde maal achter een nationaal kampioen werd, noemt hij simpel ge luk. Tijdens het vaderlandse verplichte nummer ging hij niet voluit. Zoals hij dat ook afgelopen weekeinde in Da vos tijdens de daar betwiste kleine meerkamp niet deed. „Na die 38.58 op de vijfhon derd meter in Davos wist ik voldoende. Toen hoefde het van mij niet meer", houdt hij het spel vol. Dat laatste bewees hij trouwens met een matige 7.18.29 op de vijf kilo meter, die hij echter wel met een snelle slotronde afsloot. Een taktiek, die Kees Ver kerk zich ook altijd aanmat zodra de grote toernooien, en dat is het EK in Den Haag, zich aandienden. Juist voor Hilbert van der Duim staat er in Den Haag veel, heel veel op het spel. In feite heeft hij de Europese Van den Duim houdt zich op de vlakte Thomas Gustafson geconcentreerd op weg naar en schitterend we reldrecord op de slotaf- stand van de vorige Europese kampien- schappen. Met zijn pres tatie op de 10 kilometer greep hij tevens de eer ste plaats in het eind- klassment. - foto archief de stem ter niet als bezienswaardig heid verder door het leven. „Ik wil het schaatsen benut ten om bekendheid te krij gen, maar ik vertik het om als de Europees kampioen '82 mijn verdere leven te moeten slijten. Ik zoek het in de public relations. Daar moet voor mij de toekomst liggen. Vandaar dat ik het schaatsen en vooral de even tuele successen louter als middel wil gebruiken. In Se- rajewo volgend jaar bij de Winterspelen liggen wat dat betreft nog kansen genoeg. Maar ik pak wat er te pak ken valt". Vandaar dat dit weekein de een gemotiveerde Gus tafson in Den Haag op het ijs verschijnt. „Twee wed strijden per seizoen zijn bui ten de Spelen van om de vier jaar belangrijk. Dat zijn het EK en het WK. De rest telt niet mee. Ik ben inderdaad anders dan Heiden. Die won ook onbelangrijke wedstrij den. Ik doe daar niet aan mee. Ik investeer in mijn toekomst en daarbij is het schaatsen een goed hulp middel. En dan tellen alleen maar grote successen. Het Europees kampioenschap van dit weekeinde bijvoor beeld..." Van der Duim op volle snelheid door de bocht. - foto archief de stem titel (na 1972 Ard Schenk in Davos kende Nederland al leen maar wereldkampioe nen in Harm Kuipers, Piet Kleine en tweemaal diezelf de Van der Duim) broodno dig. Al zou het alleen maar zijn om zijn geloofwaardig heid na al die drukte rond de sponsor-affaire voor het grote publiek te behouden. En daarnaast natuurlijk omdat komende zomer geen bedrijf te vinden zal zijn dat voor een titelloze Van der Duim ook maar een sou over heeft. Vandaar dat hij zal moeten uitgaan van het principe: de eerste klap is een daalder waard. Voor eigen publiek heeft Van der Duim daar, zo leren de afgelopen jaren, bijna nooit moeite mee. Uitgezon derd het EK '71 in Deventer (vogelpoep) won hij het WK'80 in Heerenveen en het WK'82 in Assen. Vandaag en morgen wordt hij waar schijnlijk - gezien de cijfers van de voorverkoop - op nieuw gesteund door een waar legioen van 'klompen dansers'. Een massa die Van der Duim vaak inspireert tot grotere daden dan men vooraf voor mogelijk hield. De Fries voelt zich volgens de aard van zijn provincie genoten (éénmaal vriend, al tijd vriend) trouwens ver plicht aan het schaatsvolk. „Tijdens die moeilijke perio de rond de jaarwisseling met die voorlopige schorsing toen heb ik pas gemerkt dat de mensen echt wel met me meeleven. Het was bijna niet bij te houden zo veel steunbetuigingen ik kreeg. Van de wildvreemdste men sen. Dat heb ik de laatste weken onthouden. Vandaar dat ik in Den Haag wat te rug wil doen. De mensen langs de baan en thuis bij de TV een prachtig weekeinde bezorgen. Dat is voor mij de enige manier om iedereen te bedanken", zegt Van der Duim, die afgelopen maan dag in Nederland terugkeer de na zijn trainingsstage in Davos. Een verblijf dat niet ver liep zoals het tevoren was gepland. Het eerste week einde ging namelijk volko men de 'mist' in omdat de Alpen eindelijk (voor de skiërs) bedekt werden met een dikke laag sneeuw. De schaatsers konden daardoor echter niet terecht op het ijs en moesten hun programma ombuigen. „We hebben nog twee dagen keihard ge traind, hetgeen eigenlijk niet de bedoeling was. Ik heb me toen goed pijn gedaan. Vandaar dat ik het afgelo pen weekeinde wel snel be keken had. En wie daar con clusies aan wil verbinden, zal pas zondagavond weten of hij gelijk had of niet..." De kampen blijven ver deeld. Nog nooit hield Van der Duim zich zo rustig in het voorseizoen tijdens de 'mindere' wedstrijden. Een bewijs voor de stelling „een kampioen moet kunnen do seren" (Kees Verkerk) of het bewijs van de bewering „de ware kampioen wint altijd" (Eric Heiden).... Botsjkarjov gevreesd als outsider ranglijst aller tijden over van Hilbert van der Duim. In die reeks valt zeker de tijd op de sprint buiten de toon. Met dien verstande dat Botsjkarjov door het 'schaatsleven' snelt als stayer. Hij zelf geeft dat trouwens ook volmondig toe. Hij heeft zelfs naar zijn zeg gen een hekel aan de 500 me ter. En wijst trots op zijn overwinningen op de vijf en tien kilometer (7.03.13 en 14.37.92) tijdens de Sparta- kiade van het vorig jaar op de Spoetnik-natuurijsbaan van Divnogorsc. Net als de Russische da mes richten de Sovjet-heren hun blik al over dit seizoen heen. Vandaar dat Dimitri Botsjkarjov akkoord gaat met zijn positie als outsider in Den Haag. „Ik moet geluk hebben op die sprint. Nor maal verlies ik daar te veel op, maar als het eens een keer lukt dan zal ik alles doen om die titel te verove ren. Belangrijk is het niet. Serajewo, dat telt voor ons", luidt Botskarjov's stellige mening. Een mening die verkondigd wordt in bijna perfect Duits, dat hij van Zo was de indeling van het erepodium vorig jaar op 31 januari tijdens de huldiging na afloop van de Europese kampioenschappen: van links naar rechts Rolf Falk Larsen (tweede), Thomas Gustafson (eerste) en Hilbert van der Duim (derde). De drie genoemde heren zijn ook dit jaar favoriet voor de drie plaatsen op het podium, maar ook in deze vo Igorde - foto archief de stem zijn vrouw, die hij ontmoette in Alma Ata, leerde. De Rus was trouwens voor hetzelfde geld op dit moment als wielrenner ac tief geweest. Vijf jaar zwoegde hij op de race-fiets met zijn zwager Waseli Er- lich, die in 1977 met de Rus sische ploeg op de 100 kilo meter achtervolging tijdens het WK in San Christobal naar de vierde plaats reikte, als het grote voorbeeld. Toen koos hij echter voor het schaatsen omdat ijs bijna altijd voorradig is en was in zijn woonplaats Leningrad. DEN HAAG - Als enige liet de 22-jarige Noor Bolf Falk Larsen op het snelle natuur ijs van het Zwitserse Davos het achterste van zijn tong zien. Terwijl Hilbert van der Duim en Tomas Gustafson wat 'poetsten' op verschil lende afstanden en Dimitri Botsjkarjov een keelontste king voorwendde om een confrontatie zo kort voor het Europees 'onderonsje' te kunnen ontlopen, zette de Noor uit Trondheim een cij fermatig wereldrecord neer. Via 38.62 - 4.09.60 - 1.56.70 - 7.06.38 kwam hij op de kleine meerkamp (500, 3000,1500 en 5000 meter) tot een punten- aantal van 162.734, waarmee hij zijn eigen prestatie van een jaar daarvoor op het zelfde ijs met bijna een punt (0.976) slechtte. De concurrentie voor het EK in Den Haag van dit weekeinde gniffelde daar in de Zwitserse wintersport plaats. Hoe kon die kleine, gedrongen Noorse Viking zo dom handelen, zo vroeg men zich af. „Het moet hem toch bekend zijn dat de tegen standers nu weten dat hij in topvorm verkeert", zo luidde de stelling in de disco's van Davos. Rolf Falk Larsen trekt zich echter niets van dat ge lach achter z'n rug aan. „Ik heb mijn schaatsen horen zingen", klinkt het uit zijn mond. Wat dat betekent, want het valt moeilijk aan te nemen dat het koude, har de staal inderdaad een lied ten gehore kan brengen, geeft Falk Larsen aan met: „Voor mij klinkt het als mu ziek in de oren. Vorig sei zoen hoorde ik plotseling dat geluid. Dat was ook in Da vos. Op dat moment be merkte ik dat techniek, kracht, mentaliteit en een stukje aanleg voor de volle honderd procent coördineer den. Met andere woorden: dat ik schaatste zoals het moest en dat ik de goede vorm te pakken had. Nu weet ik dat ik weer een goed seizoen ga rijden. Dat zingen van mijn schaatsen geeft mij enorm veel vertrou wen". De jonge Noor, vorig sei zoen tweede tijdens het EK en derde bij het WK in As sen, gaat zijn eigen weg. Weet inmiddels hoe zijn voornaamste tegenstanders zich dit weekeinde in Den Haag zullen manifesteren. „De taktiek van Van der Duim is bekend", zegt hij met een grijns van oor tot oor op z'n open gezicht. „Die Rolf Falk Larsen in vloeiende stijl op het rechte eind. - foto archief de stem vertrekt altijd als een speer. Die probeert je at te bluffen. Maar als je rustig blijft en hem niet te ver weg laat gaan, dan kom je hem van zelf weer tegen. Hij neemt veel risico, die Van der Duim. Gustafson is een heel ander verhaal. Dat is net een machine. Hij gaat betrekke lijk kalm weg, maar als hij eenmaal op temparatuur is dan blijft hij gaan. In Oslo tijdens die rit op de tien ki lometer heeft hij dat toch bewezen. Ik dacht toen nog dat hij wel in elkaar zou storten, maar de machine haperde geen moment. Dat wereldrecord van hem, die 14.23.59, daar had ik na af loop alleen maar bewonde ring voor. Ik schaamde me helemaal niet dat ik van hem had verloren en tweede werd". Wat de Rus Dimitri Botsj karjov betreft, over hem vormde Rolf Falk Larsen zich (nog) geen mening» „Ik ken hem nog niet zo goed. Maar ik hoorde dat zijn sprint er niet zo best in zit. En dan ben je in zo'n gezel schap als in Den Haag bij el kaar komt, gezien", stelt Rolf Falk Larsen vastbera den. Zoals hij ook vastbeslo ten is om niet te treuren als hij deze dagen naast de hoofdprijs pakt. „In Neder land weet je het nooit met het weer. Die wind hè, die is zo verradelijk. In*Assen tij dens het WK ben ik op die wind helemaal stuk gegaan. Steeds die volle klappen in je gezicht. Vandaar dat ik met mezelf heb afgesproken dat ik wel zal zien hoever ik kom. Maar ik hoef niet zo nodig. Ik kan me gezien mijn leeftijd nog veroorlo ven voor m'n plezier te schaatsen. Zo'n Van der Duim, die heeft het einde al in zicht. Die moet winnen, ik niet...."

de Stem | 1983 | | pagina 1