STOF B.V. Hontenisse boekt succesje in slibstortkwestie Bewoners Kruispolderhaven en Paal bieden petitie aan Watersnoodramp niet vergeten Wethouder positief over initiatief van werkgroep ALLE RESERVES IN ÉÉN POT Inwoner Zaamslag krijgt rijverbod voor weekeinden SCHAP AMBACHT lélux met J. Loof erelid van tennisclub in Hulst VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 2 'UIT IN HULST' Programma Ledenstop bij tennisclub Volgelwaarde Dit jaar helft minder betalen Opeten eigen huis Raad Hulst onderschrijft motie van Hontenisse Nieuwe mede werkster Bejaarden- werk Hulst „LAAT ONS NIET IN DE KOU STAAN" Ongelegen Zonder rijbewijs haan kwijt Carnaval SMIT-KROES IN KAMER: Dubbeldekker Onzinning Haven Uitbreiding De Vogel goedgekeurd Plaatselijk nieuws Clinge Graauw A12 I sssins, 120 cm I ft) p.mtr. mtante betaling erdags tot 17.00) it hoofdbureau voor oofdingelanden van engt ter openbare ffie van het water- neergelegd het pro zitting van voor- ureau d.d. 26 janua- met de tussentijdse hoofdingeland voor ishoudelijk. 83. ./Ollot d'Escury. ze VRIJDAG 28 JANUAR11983 :T£ m een onzer verslaggevers UIILST Wethouder mr. E. de Rwhter van Hulst is blij met het initiatief van een aantal Hulstenaars dat de professio- podiumkunsten in het seizoen 1983/1984 wil veilig stellen. Zoals gemeld staken deze Hulstenaars de koppen bij el kaar nadat de gemeenteraad had besloten niet toe te treden het intergemeentelijk Theaterbureau Zeeland. Zij zochten mogelijkheden toch podiumkunsten krijgen- in Hulst te Na een gesprek met dit groepje zal De Rechter een po sitief verslag uitbrengen bij het Hulster college. Als dat het licht op groen zet, zal het ver der met deze mensen gaan praten om te bezien op welke wijze toch een behoorlijk pro gramma kan worden samen gesteld. „Eigenlijk spreek ik liever van 'Uit in Hulst'", aldus wethouder de „Dat geeft de be doelingen wat beter weer en het is niet zo'n zwaar begrip ais 'professionele podiumkun sten'". Volgende keer wil de heer De Rechter samen met de ini tiatiefnemers bezien hoe een programma kan worden opge zet en uitgevoerd. „Wij zullen het aanbod op een rijtje moe ten zetten, contracten afslui ten en meer van dat soort za ken". Hoewel er in het concept welzij nsprogramma (dat de raad nog wel moet vaststellen) 56 mille voor 'professionele po diumkunsten' is uitgetrokken, verwacht de wethouder niet dat dit bedrag ook werkelijk beschikbaar komt. „De ge meente Hulst moet de buik riem aanhalen en het is lo gisch dat op allerlei onderde len van de begroting naar be- zuiningen gespeurd wordt. Professionele podiumkunsten zal ook daar niet aan kunnen ontkomen". De heer De Rechter denkt dit te kunnen ondervangen door zo weinig mogelijk aan apparaatskosten uit te geven. „Daarom ben ik zo blij dat de ze zo goed op de hoogte zijnde vrijwilligers bereid zijn hier aan mee te werken. Verder kan de gemeente hand- en spandiensten verlenen in de vorm van opstellen van con tracten en dat soort zaken. Zo hou je de voorbereidingskos- ten laag en blijft er zoveel mo gelijk over voor de uitvoerin gen zelf". 99 99 WD: 'reddingsplan' voor financiën Hulst Van een onzer verslaggevers HULST - De Hulster VVD-fractie heeft geop perd alle aanwezige reserves in één grote pot testoppen om de gemeentelijke financiële kar weer in het juiste spoor te brengen. met grote liften of trap- Daarnaast wil men de afdeling financiën de vrije hand laten om zelfstandig met voor stellen te komen, moe ten alle voorbereidingen voor werken waaraan kapitaalslasten kleven gestopt worden en alle subsidies de eerste twee jaar op de nullijn ge houden worden. Ten slotte, zo is de VVD van mening, moet worden afgezien van de aankoop van de gebouwen van Baudeloo. WD-woordvoerder A. de Booy ontvouwde gisteren dit financieel 'reddingsplan' tij dens de raadsvergadering. Volgens hem zouden met alle reserves bij elkaar, in totaal 6.250.000 gulden, de eerste stroppen kunnen worden op gevangen. De VVD wees, op zoek naar de oorzaken van de belabberde financiële positie, naar het verleden. Daarbij wees De Booy het Gildekwartier, het Stadskantoor, hertaxatie on roerend goed, paardensport- Van onze correspondent VOGELWAARDE - Ten nisvereniging Vogel vlucht uit Vogelwaarde heeft op haar jaarlijkse ledenvergadering beslo ten ook voor komend sei zoen de ledenstop te handhaven. De club telt momenteel 147 senior-, 76 junior- en 9 buitengewone leden. Met dit aantal is de ten- nisaccommodatie méér dan bezet. Behalve goed in de le den zit men ook goed in de financiën, zo bleek woensdagavond. Doordat afgelopen seizoen de kan tine voor het eerst zowel 's avonds als in de week einden open was, is de tennisclub in staat een aangegane lening ver vroegd af te lossen. Ook is het mogelijk geworden de oefenkooi te overkap pen. Ondanks deze positieve geluiden werd toch beslo ten de contributie te ver hogen. Junioren tot en roet 13 jaar gaan 35 gul den betalen, junioren van 14 tot en met 17 jaar moe ten 45 gulden op tafel leg gen en de senioren wor den aangeslagen voor 75 gulden. Het bestuur van Vogel vlucht onderging ook een gedaanteverandering. Tot nieuwe voorzitter werd gekozen de heer A. hponselee, een pionier op tennisgebied in Vogel- vaarde. Van de aftreden de bestuursleden P. ?'hdt, R. Piessens, A. de Schepper en A. Geus was alleen laatstgenoemde herkiesbaar. Met hem werden in het bestuur gekozen F. Baayings, M. de Beaumont en F. Lam bert. terrein, aankoop industrieter rein, het overdekte zwembad en de jaarlikse bijschrijving van rente op het grondbedrijf als boosdoeners aan. PvdA-er B. Martens zwaai de triomfantelijk met een in 1981 door de PvdA uitgebrach te nota, waarin al een waar schuwende vinger werd opge heven en bezuinigingen wer den gesuggereerd. „Ik heb in 1978 al gezegd dat er een her bezinning moest plaatsvinden op het beleid", aldus Martens, die vond dat er nu afdoende en degelijke maatregelen moeten worden getroffewn om het tij te keren. Ook VVD-er A. Houben, die recent nog waarschuwde voor de dreigende wolken boven het hoofd van de gemeente, zag zich nu in het gelijk ge steld. „Maar", zei hij, „degenen onder u die menen dat wij er een genoegen in scheppen u met zwartgalligheid te ver moeien, verzekeren wij dat de enige reden is dat u straks zal worden verweten niet vol doende inzicht te hebben ge toond en uw invloed gebruikt om deze toestand eerder te ke ren". CDA-woordvoerder R. Scheele liet eveneens veront rustende woorden horen, woorden die werden gedeeld door loco-burgemeester G. van de Voorde (de burgemees ter is op vakantie). „We heb ben al opdracht gegeven alle financiële zaken, en met name in het grondbedrijf, op een rijtje te zetten", zei hij, „want uitsluitend met subsidies ver lagen komen we er niet. Het totale beleid moet op de hel ling". Echter, wat De Booy voorstelde vond hij nogal drastisch. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De ge meente Hontenisse zal dit jaar maar de helft moeten betalen voor het in de Westerschelde terugstorten van baggerslib uit de haven van Walsoorden. De staatssecretaris van Fi nanciën heeft beslist dat Hon tenisse niet meer het dure ta rief van 74 cent per kubieke meter aan Domeinen moet be talen, maar het goedkoopste van 36 cent per kubieke meter. Als dit jaar eenzelfde hoe veelheid modder wordt terug gestort dan vorig jaar, ruim 16.000 kubieke meter, levert dat een financieel voordeeltje op van zo'n 6.000 gulden. Met de nieuwe tariefstelling hebben burgemeester en wet houders slechts gedeeltelijk hun zin gekregen; eigenlijk vindt men dat er helemaal niets betaald zou moeten wor den. „Het is toch onredelijk om HULST - De Hulster gemeen teraad heeft gisteravond met algemene stemmen de motie van de Raad Hontenisse on derschreven, met betrekking tot het 'opeten van een eigen huis'. Zoals bekend wordt in die motie aangedrongen op stap pen om het 'opeten van het eigen huis' door onvrijwillig werklozen uit de wereld te helpen. „Momenteel", zo ver woorde A. Houben (VVD) de algemene mening, „worden door die maatregel die burgers afgestraft, die hun leven lang moeizaam hun geld hebben gespaard". Van een onzer verslaggevers HULST - Het algemeen be stuur van de Sticht Gecoördi neerd Bejaardenwerk Hulst heeft als nieuwe medewerk ster benoemd mevrouw Ria Polspoel uit Sint-Jansteen. Zij volgt mej. Wassenberg op, die in de VUT is gegaan. De benoeming, zo is overeen gekomen met de gemeente, geldt voorlopig voor één jaar. Nelly Rijk overhandigt wethouder Van de Voorde namens de bewoners van Paal en - FOTO DE STEM/COH J. DE BOER Kruispolderhaven een zakje kolen en een fles stookolie Van een oneer verslaggevers HULST - „Laat ons niet in de kou staan, help ons aan gas". Met deze noodkreet on derstreepten bewoners van Kruispolderhaven en Paal, een groot spandoek meedra gend, gisteravond hun ver zoek om subsidie in de aan- legkosten van aardgas in beide buurtschappen. „Terwijl heel Nederland al jaren alle gemakken van aardgas ken, zijn wij nog steeds aangewezen op dure en zeer veel ongemak met zich meebrengende brand stoffen als kolen, olie en bu- tagas", sprak bewoonster Nelly Rijk wethouder G. van de Voorde toe. Om haar woorden kracht bij te zetten, gaf ze de wethouder een zak kolen en een fles geurende stookolie cadeau. „Het is uit de tijd en on eerlijk", vertolkte ze de ge voelens van de inwoners, „dat wij als een soort ach tergebleven gebied op der gelijke wijze en tegen zulke hoge kosten in een primaire levensbehoefte, die verwar ming toch is, moeten voor zien". Zij herinnerde eraan dat de mensen in Paal nooit vooraan hebben gestaan als het ging om voorzieningen vragen. „Zorg nou eens dat onze streek in ieder geval in dit opzicht wat aantrekke lijker wordt voor jonge ge zinnen". Zoals gemeld wil de PZEM de buurtschappen best voorzien van aardgas, maar dat kost de bewoners wel 1.500 gulden per aanslui ting. En dan moet er bin nenshuis nog het nodige go- beuren. Vandaar hun klem mend verzoek om een ge meentelijke bijdrage. Wethouder Van de Voorde nam de gulle giften in dank baarheid aan en gaf toe dat aardgas zonder meer een verbetering zou zijn van de leefbaarheid. „Het probleem is", zei hij, „dat dit verzoek wel op een erg ongelegen moment komt". De gemeen te Hulst zit financieel name lijk in zak en as. Niettemin beloofde hij de mogelijkhe den serieus te zullen bekij ken. „Maar ja", zei hij, „het zal moeten worden afgewo gen tegen andere zaken". Van onze correspondente MIDDELBURG - Slingerend en veel te snel reed de 35-jari- ge J. de P. uit Zaamslag op 18 januari van het vorig jaar door Terneuzen. Reden voor twee surveillerende politie agenten om hem aan te hou den. De alcoholwalm die de man nen vanuit het neergedraaide autoraampje tegemoetkkwam betkwam, betekende voor de P. het gebruikelijke ritueel van pijpje blazen en bloed proef ondergaan. Resultaat: 1.89. „Dat kan kloppen", aldus de P. voor de politierechter in Middelburg, „want ik had zo'n twaalf pilsjes achter de kie zen". De P., die toegaf welis waar ieder weekend op stap te gaan, maar dan meestal zijn auto thuis te laten, vroeg de politierechter om een week end-verbod (in plaats van de negen maanden ontzegging die de officier van justitie had geëist). „Zonder rijbewijs ben ik mijn baan kwijt", aldus de P. Politierechter mr. Nomes wilde de man nog een kans ge ven en veroordeelde hem in derdaad tot een weekendrij verbod voor de duur van een jaar en een boete van 1000 gul den. Ook de 46-jarige A. van D. uit Terneuzen kon zijn rijbe wijs voor zijn werk niet mis sen. Hij was in de nacht van 24 januari '82 aangehouden. De bloedproef toonde een alcohol promillage aan van 1.21. Van D. had zich in carna valsstemming laten verleiden tot het nuttigen van een aantal pilsjes. „Ik ben er gewoon in getuind", aldus van D. Hij werd veroordeeld tot een boete van 1000 gulden en vier maan den ontzegging van de rijbe voegdheid voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. DEN HAAG - „Er groeit een generatie op die de Wa tersnoodramp, precies dertig jaar geleden, niet heeft meegemaakt. En ook voor hen die de ramp wei hebben meegemaakt is het geen eenvoudige opgave zich dat steeds te herinneren bij het streven naar het voorko men van zulke rampen en daarvoor de noodzakelijke offers te brengen. Maar in mijn beleid heeft de veilig heid van deze lage landen, de éérste prioriteit". Met die verklaring legde minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) de Tweede Kamer gisteren uit, dat niemand bang hoeft te zijn dat zij er niet al het mogelijk aan zal doen om de dijken op veili ge Delta-hoogte te krijgen. De zeedijken zuilen vóór 1990 op veilige hoogte ge bracht zijn. Dit jaar heeft de overheid daarvoor te weinig geld in kas, maar Smit-Kroes heeft de Unie van Waterschappen bereid gevonden 75 miljoen gul den voor te schieten (tegen een vaste rente, die steeds even hoog is als bij de laat ste staatslening) en de vol gende jaren heeft ze van haar collega-ministers de toezegging dat het beno digde geld er komt. Op vragen van CDA-Ka- merlid drs. Huib Eversdijk zei ze dat het geld voor de dijkverhoging de komende jaren gegarandeerd komt. Ook als de kosten van de pijlerdam in de Ooster- schelde uit de hand lopen, zal dat geen nadelige fi nanciële gevolgen hebben voor de dijkverhogingen. Maar de minister had toch nog wel slecht nieuws voor Zeeland. Ze wil de rijksbijdra gen aan de veren over de Wes terschelde terugschroeven en de komst van een vierde dub beldekker is tamelijk onzeker. Smit-Kroes wijst erop dat de derde dubbeldekker in 1985 in gebruik zal kunnen zijn en dat dan ook de aanpassingen aan de havens in Vlissingen en Breskens voltooid zijn. Maar een vierde dubbeldekker zit er wat Smit-Kroes betreft eigen lijk niet in. Ze wijst op de ver minderde groei van het ver keersaanbod, dat zo'n vierde veerboot overbodig zou ma ken. Ook wil ze de rijksbijdrage aan de onkosten van de veren terugbrengen. De bedoeling is dat de verhouding tussen rijksbijdrage en opbrengst uit tarieven ongeveer 3:2 is, maar „ik sluit niet uit dat er om budgetaire reden naar een gunstiger verhouding moet worden gekeken", aldus de minister. Dat zou volgens haar betekenen dat de overheid minder geld geeft voor de ve ren en de provincie Zeeland een steentje bij moet dragen. Ze hoopt hier binnenkort met het Zeeuwse collega van Gedeputeerde Staten overeen stemming over te bereiken. PvdA-Kamerlid Zijlstra vindt het plan van de minister eigenlijk een beetje onzinnig. „Je zou ook kunnen zeggen dat de veren de normale verbin ding tussen twee rijkswegen zijn en het dus logisch is dat ook de rijksoverheid de kosten betaalt voor de verbinding over de Westerschelde,"aldus Zijlstra. daarvoor geld te vragen", ver woordde wethouder H. Brug- geman vorig jaar de mening van het college, toen een ver zoek om kwijtschelding de deur uit ging. „Hun modder slibt de haven van Walsoorden binnen en wij brengen die netjes terug". De wethouder reisde zelfs naar het hoofdkantoor van Domeinen om de kwestie aan te kaarten. Maar daar schoof men de zaak door naar het mi nisterie van Finanêiën. In ieder geval hebben de inspan ningen van de wethouder nu toch een succesje opgeleverd, waarmee men in Hontenisse redelijk tevreden is. Inmiddels heeft havenmees ter P. Baart een overzicht ge maakt van de bedrijvigheid in de Walsoordense haven. Daar uit blijkt dat vorig jaar 356 schepen de haven hebben aan gedaan om p gelost of geladen te worden. In totaal zijn van uit Walsoorde ruim 4.400 ton gerstmout en 4.600 ton tarwe verscheept. Gelost zijn vorig jaar 188,659 tond zand, 110.888 ton grint, 592 ton sleenslag, 32.522 ton gerst, 3.999 ton tarwe en 63 ton vis. Door drie vaar tuigen is in noodgevallen van de haven te Walsoorden ge bruik gemaakt. Van een onzer verslaggevers HULST - De heer J. Loof is benoemd tot erelid van de ten nisclub Hulster Ambacht. Dit vanwege zijn vele verdiensten voor de vereniging. De heer Loof nam woensdag na 35 jaar afscheid als be stuurslid van de" tennisclub. Een groot gedeelte van die tijd heeft hij het beheer over de fi nanciën gehad. Op 4 maart wordt het afscheid nog eens dunnetjes overgedaan met een receptie in het clubgebouw. Afscheid van het bestuur nam ook T. Hillaert. In zijn plaats werd gekozen mevrouw M. Baggen. Penningmeester wordt nu C. Jongenelie, ter wijl mevrouw L. d'Hooghe de functie van secretaris gaat be hartigen. Inmiddels wordt druk ge werkt aan de twee nieuwe gravelbanen, die nu, op het hekwerk na, gereed zijn. Bin nenkort zal deze nieuwe aan winst feestelijk worden ge opend. Van een onzer verslaggevers HENGSTDIJK - Gedeputeer de Staten hebben de uitbrei ding van de camping De Vogel te Hengstdijk goedgekeurd. Dat betekent dat nu defini tief kan worden begonnen met de uitbreiding van het aantal kampeerplaatsen nabij de Ple vierstraat en Kievitstraat. Zo als gemeld ontstond, toen de plannen bekend werden, nogal wat weerstand bij omwonen den. Zij vreesden dat de cara vans en tenten te dicht bij de bebouwde kom zouden komen. Een allengs op touw gezette hoorzitting nam echter de on gerustheid bij de meeste Hengstdijkenaren weg en ook de gemeenteraad gaf zijn goedkeuring aan het plan. Prijskaarting - In café De Gouden Kroon werd een prijs kaarting gehouden waaraan 48 kaarters meededen. Uitslag: 1. P. van Kerkhoven, 2. W. Ne ve, 3. L. de Vos, 4. A. Rottier, 5. K. Ivens. Rollenfietsen - De KPJ-kring Hulst hield rollenfietswed- strijden in het sportcentrum St. Aloy te Graauw. Bij de da mes toonden zich de rapsten 1. Carolien Vermue, 2. Esmiralda de Nijs, 3. Christien Bogaert. Uitslag heren: 1. Pierre Taal man, 2. Kees Rasenberg, 3. Jos de Koek.

de Stem | 1983 | | pagina 11