Amateurclubs staan niet te dringen Kortsj noj imponeert Aston-Villa verslaat FC Bartelona in gewelddadig treffen Tennisteam niet kansloos tegen Frankrijk ALLEEN LIMBURGIA WIL NAAR BETAALD VOETBAL Verlies Timman in i koopmans tegen hamburg - De Westduitse bokser Manfred Jassmann is de Europese boks unie (EBU) als officiële uitdager van Rudy Koopmans, de Euro- Pees kampioen in het half- waargewicht, aangewezen. nederlaag ivoor [Den rosch r door Romain van Damme door Rob vin Daursnn JASSMANN ZEGE BULAU De Jonge weg bij Cambuur Walter Rörhl vergroot voorsrong Winst UEFA's door Loon Krijnen DE STEM SD(Xlt IIIARI1QR3 T26 pagina sport 1 BREDA/ROOSENDAAL - I imburgia uit Brunssum is tot „u toe de enige amateurciub die de KNVB heeft laten we ten volgend seizoen de stap naar het betaald voetbal te willen zetten. Het ziet er naar uit dat de Limburgse club de fnjge is die het avontuur aan- durft. De amateurs staan na melijk niet te dringen. In Roo sendaal wordt bij hoofdklas ser RBC weliswaar voorzich tig gedacht aan een terugkeer i in het betaald voetbal, maar de kans dat besloten wordt [met Limburgia mee te dingen naar een plaatsje in het be taald voetbal is uiterst gering. Tind vorige week maakte de IVB bekend dat voor de doorstroming van amateur clubs naar het betaald voetbal een nieuwe promotie-degra datieregeling op papier gezet was. Komend seizoen mag een amateurclub zich in het be taald voetbal nestelen. Na het seizoen '83-'84 mogen drie clubs de stap wagen. Een sei zoen later heeft één club de mogelijkheid de amateursta- tus te schrappen. De oude regeling schreef voor dat de algemeen kam pioen het recht had om een li centie voor het betaald voetbal aan te vragen. Omdat de ver plichtingen waaraan voldaan moest worden dermate hoog waren, werd nooit gebruik ge maakt van die mogelijkheid. De nieuwe regeling biedt twintig clubs, algemeen kam pioen en periodekampioenen uit zaterdag-en zondagvoetbal de kans een gooi te doen naar het betaald voetbal. Zoals de zaken er nu voor staan zullen weinig verenigin gen reageren op de nieuwe re geling, die uiteindelijk moet leiden tot een promotie-de- greadatieregeling. In district Zuid 1 lijkt alleen Limburgia een serieuze gegadigde. Bij de overige hoofdklassers is de animo veel geringer. Ook bij het Roosendaalse RBC, dat eerder betaald voetbal speelde maar in '71 de sanering niet overleefde, staat met iedereen te trappelen van ongeduld. Adri de Jong, bezig aan zijn laatste jaar als voorzitter: „Er is al over gesproken. Maan dagavond zal er een standpunt bepaald worden. Ik weet niet precies hoe de andere be stuursleden er over denken, maar ik heb mijn reserves". „Limburgia wil weer be taald gaan spelen", vervolgt hij dan, „maar ik vraag me af of er meer mensen komen kij ken bij Limburgia-Heracles, dan bij Limburgia-RKC. Wij spelen redelijk mee in de hoofdklas. We trekken rede lijk wat toeschouwers, toch al tijd tussen de 1000 en 1500 mensen. Volgens mij komen er echt niet meer als we tegen SVV spelen. Bovendien, er moeten vijf contractspelers zijn. Ik ben benieuwd hoe de eerste divisie daar op rea geert". Dat is in feite niet zo moei lijk te raden. Ongetwijfeld zullen diverse verenigingen uit de eerste divisie bij de KNVB aan de bel trekken. Want de amateurclub die de stap naar het betaald voetbal neemt, krijgt wel een voor keursbehandeling. Slechts een trainer met een B-diploma, geen kunstlicht enzovoorts. Het is geen geheim dat vooral in de eerste divisie de finan ciële situatie niet zo geweldig is. Onlangs verklaarde BVG- woordvoerder Knol nog dat er in het betaald voetbal met ze ventien clubs een regeling ge troffen is. Daarom zullen de eerste divisieclubs er op aan dringen dat ook zij het aantal contractspelers mogen terug brengen naar vijf. De plannen om in de toekomst een profliga met daaronder een klasse voor non-amateurs in het leven te roepen, zijn dan ook in een stroomversnelling geraakt. De kans dat reeds volgend seizoen sprake is van een klasse voor non-amateurs is dan ook ge stegen. De aanzet daartoe zal ongetwijfeld in de voorjaars vergadering van het sectiebe- stuur betaald voetbal gegeven worden. bewaking tijdens schaatsen in Den Haag I DEN HAAG - Het Europees kampioenschap Ischaatsen all-round voor heren, dat zaterdag en zondag op de kunstijsbaan 'De Uithof' in Den Haag Iwordt verreden, zal worden omgeven door zware [veiligheids-maatregelen. Niet alleen zal door de ge- |meente Den Haag veel extra politie-personeel wor- I den ingezet, ook het organisatie-comité zelf heeft [voor mensen gezorgd, die de massa (geschat wordt dat over twee dagen 30.000 toeschouwers zullen ko- men) in de gaten moeten houden. De extra bewaking richt i zich vooral op het jongere pu- i bliek. Er zullen tussen de toe- i schouwers zich politie-mensen I in burger bevinden, die even- WIJK AAN ZEE - Jan Tim- j man heeft woensdagavond in I Wijk aan Zee een radio- I schaakpartij verloren. R Niet tegen de oorspronkelijk [voorziene tegenstander, oud wereldkampioen Michael Tal uit Riga in de Sowjet-Unie, maar tegen de Brit John Nunn. Toen de verbinding met Tal na vijf zetten uitviel nam I Nunn, momenteel deelnemer aan de grootmeestergroep van het Hoogovenstoernooi, de plaats van de zwartspeler over. Hij wist Timman in de Marshallvariant van de Spaanse opening in 28 zetten op de knieen te krijgen. 1 Koop mans. - fotoanp Het titelgevecht moet voor mei worden gehouden. De uit °rbach afkomstige Jass mann kreeg van de EBU de i ïfwkeur boven de Engelsman lom Collins en de Italiaan uennaro Mauriello. De mana ger van Jassmann, Wilfried „uerland, wil de titelstrijd Inaar West-Duitsland halen. van onze sportredactie TESC'ARO - Den Bosch heeft 'bensdagavond in Pescaro I .^Ketbalwedstrijd tegen Ie c'uh van die naam voor de I Wartfinales van het Europa- I ^P'bemooi voor bekerwin- I aa's (heren) met 82-95 verlo- I 'en. 44®'' rust was de stand 34- >n het voordeel van de Ita- anen. Topscorers bij Den oosch waren Lawrence (29), aat (17), Barker (14) en Cra- er (12). Bij Pescaro was top- I t °rer Sylvester met 30 pun- tuele relschoppers onmiddel lijk in de kraag kunnen vat ten. Aanleiding tot de maatrege len is het incident met Yep Kramer vorig jaar tijdens het door Hilbert van der Duim veroverde WK in Assen. Kra mer werd toen tijdens de laat ste rit op de tien kilkometer door een uitzinnige menigte, die niet kon wachten alvorens de officiële huldiging van Van der Duim zou beginnen, bijna van de schaatsen gelopen. Dat incident was voor de Interna tional Skating Union (ISU) aanleiding om de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond als eerst verantwoorde lijke organisatie per brief ern stig op de vingers te tikken. In dat schrijven waarschuwde de ISU de KNSB voor herhaling en dreigde met het intrekken van de aan de Nederlandse schaatsbond toegezegde orga nisatie van het WK dames (Deventer '84) en het WK sprint ('85). De KNSB heeft de mogelij ke consequenties van rellen in Den Haag doorgespeeld naar het EK-organisatie-bureau. De directeur van het schaats- centrum De Uithof, Kunz zei gisteren er van overtuigd te zijn dat inmiddels afdoende maatregelen in het program ma van komend weekeinde werden opgenomen. De Hage naar, zelf oud-schaatser: „Als ik Yep Kramer was geweest, had ik het de organisatie ook zeer kwalijk genomen dat zoiets kon gebeuren. Ik weet dat een afdoende oplossing voor dit mogelijke probleem niet bestaat, maar we zijn er wel voortdurend mee bezig ge weest om te trachten alle za ken meer dan honderd procent onder controle te kunnen hou den. Meer kunnen we toch niet doen". Mocht het echter zaterdag en zondag toch tot incidenten komen dan zal hoofd-scheids- rechter Wybe Brouwer uit Eindhoven, zo kondigde hij al aan, de wedstrijden onmiddel lijk staken. „Zelfs al heb ik maar het vermoeden dat er iemand op het midden-terrein loopt, dat daar niets te zoeken heeft, dan zet ik de zaak stil", aldus Brouwer. Kunz: „Ieder een heeft inmiddels zijn in structies ontvangen. Zodra iemand, behalve leden van de internationale jury, een po ging waagt om de baan over te steken, moet hij in z'n kraag worden gevat. Zelfs aan de binnenkant "an de reclame borden sta. i wordt ten strengste verb den". Overigens z. het Europees kampioenschap n Den Haag op uitnodiging worden bijge woond door de drie nog in le ven zijnde vroegere Neder landse Europees kampioenen: Kees Broekman, Kees Verkerk en Ard Schenk. ST. MORITZ - De Canadese skispringer Horst Bulau heeft woensdag in St. Moritz een wedstrijd, tellend voor de we reldbeker, gewonnen. Vorig jaar verging het hem in de zelfde plaats aanzienlijk slechter: toen brak Bulau bij een val een sleutelbeen. Peter Muller wordt per brancard afgevoerd na een ernstige val op de Olympische piste. - foto ap Angst onder topskiërs voor Olympische piste SERAJEVO - Met een door bloed over stroomd gelaat lag Peter Mueller woensdag bewegingloos in de sneeuw. De Zwitserse koploper in de stand om de wereldbeker Al pine-skiën was in Serajevo het eerste slacht offer van een trainingsafdaling op de Olym pische piste, die vorig jaar nog als 'te gemak kelijk' werd gekwalificeerd. Woensdag, bij de laatste proeve voor de wereldbeker-afda ling van donderdag, verging de getalenteerd- ste en beste skiërs het lachen. In de bergen bij Bjelasnica heerste nu angst. „Deze piste is uiterst gevaarlijk", zei Ken Read, de onverschrokken Canadese afdaler na zijn beurt over 3070 meter, met een hoog teverschil van 805 meter. Teamartsen vertel den dat veel skiërs met rugpijn uit de trai ningen te voorschijn kwamen. Peter Mueller had al van tevoren gewaarschuwd. Hij ging met angst in het lijf naar beneden, te ver krampt, en maakte dan ook een lelijke val. Meteen na zijn ongeluk werd hij overge bracht naar een ziekenhuis, waar de artsen na een zware hersenschudding te hebben vastgesteld tevens een halswervelbreuk ver onderstelden. De Bosnische gastheren hebben zich de kritiek van vorig jaar wat al te zeer ter harte genomen. Ze hebben de piste met kunstmati ge hobbels, die sprongen van ruim 50 meter ten gevolge hebben, bemoeilijkt. De Oosten rijkse wereldkampioen Harti Weirahter was kort maar krachtig in zijn commentaar op deze omstandigheden: „die sprongen zijn le vensgevaarlijk". Tekenend voor de situatie zijn de tijden die in de training werden gerealiseerd. Read had dinsdag de afdaling al afgelegd in 1.53,93. Todd Brooker, de Canadese winnaar van de Hahnenkamm-afdaling zaterdag in Kitzbue- hel, was woensdag de snelste in 1.54,32. Wei- rather en diens landgenoot Franz Klammer kwamen beiden in 1.54,72 naar beneden. 'Nor male' tijden over ruim 3000 meter liggen ruim boven de twee minuten. De internatio nals ski federatie (FIS) schrijft overigens voor de wereldbekerwedstrijden een afda ling van minstens twee minuten voor. Het is niet meer mogelijk nog veranderin gen aan te brengen in de baan voor de wed strijden van donderdag. De piste is keihard. Ook in de Joegoslavische plaats voor de win terspelen van 1984 is gebrek aan een werke lijke winter en dus genoeg sneeuw. Veel top skiërs betwijfelden zelfs of de organisatie, die ook al te kampen heeft met door beren kapot getrokken vangnetten en uit nood de start vanaf het dak van de kabelbaan doen verlopen, nog wel iets veranderen voor de spelen over een jaar. Kortsj noj: toechouwers in verrukking gebracht. - fotoanp LEEUWARDEN - Het bestuur van de Friese eerste divisie club SC Cambuur heeft trai ner Henk de Jonge woensdag te kennen gegeven het aan het eind van het lopende seizoen 'aflopende contract niet te wil len verlengen. De Jonge is momenteel aan zijn derde seizoen bij de club uit Leeuwarden bezig. Het be stuur nam het besluit na over leg met de spelersgroep en de technische adviesraad. SC Cambuur is tweede op de ranglijst en haalde de tweede periodetitel binnen. De Westduitsers Walter Ro:rhl (tweevoudig wereld kampioen) en Christian geist- dorfer hebben woensdag hun leidende positie in de rally van Monte Carlo verstevigd. Na twintig van de dertig klasse mentsproeven kan hen de zege vrijwel niet meer ontgaan. De 35-jarige Ro:rhl heeft met zijn bijrijder Geistdorfer nu een voorsprong van 3 mi nuten en 25 seconden op de Finnen Markku Alen en zijn maat Ilkka Kivimaki. Beide equipes rijden in een Lancia. De deelnemers arriveerden woensdagmiddag na 39 uur rijden in Monte Carlo. Van de klassementsproeven van woensdag schreef Ro:rhl er vier op zijn naam. Donderdag avond starten de beste hon derd equipes voor de laatste etappe met tien klassements proeven. De tocht gaat onder meer over de col de Turini. De stand na de proeven van woensdag is: 1. Ro:rhl/Geist- dorfer (WDL), Lancia 5 uur 14 minuten 52 seconden, 2. Alen/ Kivimaki (Fin), Lancia 5.18,17, 3. Blomqvist/Cederberg (Zwe), Audi Quattro, 5.23,14 4. Mikko- la/Gertz (Fin/Zwe), Audi Quattro 5.25,14 5. Vatanen/ Harryman (Fin/Gbr), Opel 5.28,09 26. Jetten/Brinkman (Ned), Mitsubushi 6.19,36. WIJK AAN ZEE - Zelfs nu het er op lijkt dat na de woede ook de grootste schaakkracht' uit Viktor Kortsjnoi is wegge vloeid, blijft de uitdager nog altijd in staat de schaaktheo rie te verrijken. Woensdag versloeg hij de jarige Olafsson op een wijze die de vele toe schouwers in verrukking bracht. Commentator Hans Boehm gewaagde van „de bes te partij van het toernooi" en John van der Wiel sprak uit louter bewondering Kortsjnoi aan bij diens erenaam: Viktor de verschrikkelijke. „Verschrikkelijk, dat is hooguit op mij van toepas sing", reageerde Olafsson, die zijn verjaardag met bange ge voelens tegemoet had gezien. Hij pleegt op de feestdag stee vast te verliezen. Ditmaal riep hij met zwart met 12.h6 (in plaats van f6) het oordeel over zichzelf af, zo bleek nader hand. Kortsjnoi reageerde met een stukoffer dat zo'n twintig zetten later met mat werd be kroond. De wijze waarop hij dat deed zou zelfs Karpov hem niet hebben verbeterd. Maar de Russen weigeren, zoals be kend, met Kortsjnoi in een toernooi uit te komen. De com missie van drie (Jungwirth, Toran en Kazic) heeft inmid dels gerapporteerd aan Cam- pomanes en de verwachting is dat de FIDE-president nog de ze week bekijkt of er een openlijke veroordeling van de Sowjet-Russische houding op zijn plaats is. GROOTMEESTERGROEP (TIENDE RONDE) :Nunn (Eng) - Seirawan (VST) 1/2- 1/2, Kortsjnoi (Zwi) - Olafsson (IJsl) 1-0, Hort (Tsj) - Van der Wiel (Ned) 1/2-1/2, Ribli (Hon) - Andersson (Zwe) 1/2-1/2 Hu- lak (Jsl) - Scheeren (Ned) 1-0, Speelman (Eng) - Browne (VST) afgebroken, Ree (Ned) - Kuligowski (Pol) 1/2-1/2. STAND NA TIEN RONDEN: 1. Andersson 7 punten, 2. Nunn 6,3. Ribii 5 1/2 en 1 afg., 4. Hort en Hulak 5 1/2, 6. Browne 5 en 1 afg., 7. Olafsson, Seirawan en Kortsjnoi 5, 10. Ree 4 1/2, 11. Kuligowski en Van der Wiel 4, 13. Speelman en Scheeren 3 en 1 afg. MEESTERGROEP (ZESDE RONDE): Boehm (Ned) - Van wijgerden (Ned) 1/2-1/2, Sow- ray (Eng) - Votruba (TSJ) af gebroken, Kuijf (Ned) - Trois (Bra) afgebroken, Franco (Par) - Ligterink (Ned) 1/2- 1/2, Van der Sterren (Ned) - Nijboer (Ned) afgebroken. STAND NA ZES RONDEN:l. Ligterink 4 punten, 2. Van der Sterren, Van Wijgerden en Nijboer 3 en 1 afg., 5. Boehm 3, 6. Votruba 2 1/2 en 2 afg., 7. Kuijf 2 1/2 en 1 afg., 8. Sowray 2 en 1 afg., 9. Franco 2,10. Trois 1 en 1 afg. SCHIEDAM - Het Nederland se UEFA-elftal (voetballers van 16 tot 18 jaar) heeft woensdagavond in Schiedam met 5-1 gewonnen van SVV. Bij rust van deze oefenwed strijd was de stand gelijk: 1-1. Voor het UEFA-elftal scoor den Van de Boogaard (PSV), Verbeek (FC VW), Bosman, Bakker en Panhuis (allen Ajax). De treffer van de eer- ste-divisieclub kwam op naam van Meerhof. van onze sportredactie BIRMINGHAM - In een ordi naire schoppartij heeft Aston Villa gisteravond laat tegen FC Barcelona met 3-0 aan het langste eind getrokken in de tweede wedstrijd om de Super Cup. De Spanjaarden hadden het eerste duel tussen de win naar van de Europese beker voor landskampioenen en die der bekerwinnaars met 1-0 ge wonnen. Na de reguliere speeltijd was de stand in Birmingham 1-0 in het voordeel van de En gelsen. Een half uur voor tijd dwong Shaw met een treffer de verlenging af. Een doelpunt van Cowans uit een strafschop bracht Aston Villa in de tiende minuut van de verlenging op 2-0. Vijf minuten later bepaal de McNaught met een kopbal de eindstand op 3-0. Het duel in Villa-Park werd bijge woond door 31.570 kijkers. De Belgische scheidsrechter Ponnet slaagde er niet in om zin vermeende autoriteit tot uitdrukking te brengen. Hij trachtte daarrom om dé vijan delijkheden via zijn kaarte- narsenaal enigszins in te dam men. Alberto en Marcos van Barcelona en Evans van Aston Villa kregen een rode kaart voorgetoverd van de Belg. Tussen de bedrijven door deel de hij ook nog een slordig half dozijn gele kaarten uit aan di verse Engelse en Spaanse spe lers. BREDA - De Nederlandse ten- nisploeg vertrekt vandaag naar Frankrijk voor het eerste promotieduel in de tweede di visie A van de Kings Cup. De voorbereidingen voor die wed strijd, die wordt afgewerkt in de in Zuid-Bretagne gelegen vissersplaats l'Oreant, zijn in dikke nevelen gehuld. De Fe deration Frangaise de Tennis heeft weliswaar netjes laten weten welke drie spelers zon dag in het Franse team zullen woren opgesteld, maar nie mand van de KNLTB is van dat rij'tje een steek wijzer ge worden. De drie Fransen die het tegen Huub Van Boeckel, Michiel Schapers, Marc Albert en reserve Ton Sie op zullen nemen zijn getooid met de luisterrijke namen Champion, Errard en Winogradzky. "Het zullen ongetwijfeld jeugdspelers zijn", aldus bondscoach Fred Hemmes gis teravond, "maar ik heb er nog nooit van gehoord. Mijn spe lers evenmin. We zullen dus gewoon af moeten wachten tot we ze zondag op de baan tegen komen. Dan weten we pas wat voor boter we in de kuip heb ben". Ook over de prestaties van het Franse Kings Cup team valt weinig zinnigs te zeggen. De ploeg speelde tot nu toe pas één wedstrijd en werd daar- mee poulewinnaar van een di visie. Dat kon omdat Roeme nië zich terugtrok uit die divi sie. Die ene wedstrijd werd door de Fransen met 1-2 in Os lo tegen Noorwegen winnend afgesloten. Errard won de openingspartij en Champion verloor het tweede enkelspel, zodat de dubbelaars Wino gradzky en Errard tenslotte het pleit in hun voordeel moesten beslechten. De afgelopen dagen werkte het Nederlandse team een kei harde trainingsstage af in het tenniscentrum in Leidschen- dam. Vooral Huub van Boec kel maakte gisteren een dood vermoeide indruk, reden voor coach Hemmes om de teugels gistermiddag wat te vieren. Over de opstelling wilde hij nog niets kwijt. "Die wordt pas vandaag in het vliegtuig bekend gemaakt", aldus de Tilburgenaar. Overigens mag het her nieuwde optreden van Michiel Schapers zo goed als zeker worden geacht. De Rotter damse pupil van trainer Mar tin Simek was in de wedstrij den tegen Denemarken en Mo naco ongenaakbaar. In twee wedstrijden, tegen de Deen Michael Mortensen en tegen de Monegask Bernard Balle- ret, stond Schapers in totaal slechts vier games en derhalve geen enkele set af. Verlies van Oranje zondag in Bretagne wil nog niet zeg gen dat de promotie vergeten kan worden. Bij bijvoorbeeld een 2-1 verlies heeft het vier tal van Hemmes nog alle kan sen tegen Hongarije. Die thuiswedstrijd wordt volgende week donderdag in Nieuwe- gein afgewerkt. Ook over de samenstelling van Hongarije wist de KNLTB gisteren niet veel te vertellen. Niemand weet of de zesvoudi ge winnaar van Het Melkhuis- je, Balasz Taroczy, in de Hon gaarse ploeg mee zal spelen. Tot nu wist de KNLTB slechts twee namen los te peuteren van de Hongaarse tennisbond. Het gaat daarbij om Csepai en Lazar. Evenmin als Cham pion, Errard en Winogradzky zijn zij nergens terug te vin den op de laatste officiële ATP-ranglijst. Die lijst gaat tot en met de nummer 322 van de wereld. Schapers staat op die lijst nummer 223, terwijl er ook nog wat namen op terug te vinden zijn van spelers die in eerdere ontmoetingen tegen Nederland het onderspit moesten delven. Nou zegt die ranglijst natuurlijk ook niet alles, maar toch mag voorzich tig worden aangenomen dat de begeerde promotie er in zit. Temeer daar Nederland er twee jaar geleden in Parijs al eens in slaagde om Frankrijk voor eigen publiek te verslaan in de strijd om de Kings Cup.

de Stem | 1983 | | pagina 7