Tweede Kamer wil giro nog gratis houden Klachtenbureau discrimatie gewenst I lereiya Bewakers voeren vandaag acties KINDEREN MAKEN VUIST Salarisverlaging valt nog wel mee Hekkesluiter Commissie Wagner over verbetering economie OPMERKELIJKE GROEI VAN EERSTEJAARS DE STEM COMMENTA AR Het woord en de daad „Opleidingsloon meer richten op prestatie5 FNV-verzet tegen Zondagskrant rs PAGINA? I nONPERDAG27 JANUAR11983 ■BINNENLAND Tenzij banken ook geld van klant vragen DEN HAAG - De overheid moet „ten koste van offers op andere terreinen" meer geld steken in verbetering van de infrastructuur. Kabinet botst met VVD-PvdA over belasting 'tweeverdieners' Mini-enquete in West-Brabant Overwerken Straatsituatie moet auto tot 30 km dwingen T22 PAGINA 3 5EN volgens de jury de van het individu Samenleving" cen- pllen. Naipaul ver aam door zijn ro- reisverslagen. Hij zeer veel indruk laatste boek „Te I van de gelovigen", Islag van een reis \r islamitische lan en, Pakistan, Malei- Tidonesië. De prijs is onder meer uitge- fcn de Britse schrij- JtAM GREENE. De prijs Irde van 3000 dollar 1 april in Jeruzalem V schrijver worden Tikt. I POPPER, de uit Oos- I afkomstige filosoof, de Westduitse am- te Londen het uis van verdienste Duitse Bondsrepu- itvangen. De nu 80- Popper, die in We- erd geboren, emi- in 1937 naar ZeelandSinds 1945 hij in Engeland. erd hij in 1965 in de nd verheven. Am- ur JÜRGEN RUHFUS Ir de nadruk op dat lebeelden van Popper fvloed hebben gehad naoorlogse Duits- Jw politieke denken Ieslissend gewerkt op ftse politieke leiders". eiland, 28. lichaams- p. niet kunnende spre- deel van een trap, 31 ld, 32. bloem. tO tl 12 'aai08 'uio/s eZ "sjod 3iO 82 'ni3d 22 'l°ds '6]3) 91 jsjs SI d3js '6 '}U3i g 'U3P3 'L 'mow r DNISSOTdO n kleine stukjes op de te worden gezet. Een blauwe Aberdeen (fo- taak) is met twee hele ieters al gevuld en dat oende. Zet men boven- het zachtste gedeelte iet aas, de staart het op de haak dan blijft s beter zitten en raken 'een niet zo gauw leeg krabben" (de meeste laars werpen iedere aas af!) Gooi ook nim- \e kop van een zager Oat is het stevigste deel ■gt voor de vangst van Vissen met één enkel Bovendien en nu het link, worden za- llermerkwaardigst be id door sportvissers. Ze de beesten met een mes F alsof men met mini- oen van monsters van Ness te doen heeft. Nor- is dat men op de bank ter aan stukken snijdt, de schipper lelijk zien Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer wil voorlopig niet dat de Post ij^ zijn klanten een vergoeding voor de kosten van betalingen at vragen. Er zou pas een eind aan het gratis giroverkeer mo- zen komen als ook de commerciële banken hun klanten dezelfde kosten in rekening gaan brengen. Voor dat zover is wil de Ka- len lijden door invoering van ibezuinigingsmaatregelen, want dat zou klanten kosten. In de Tweede Kamer is al- I mer liever een verlaging van de rente van anderhalve pro- I cent die de bijna vijf miljoen I giro-rekeninghouders nu over een positief saldo op hun ge- i wone rekening-courant krij- I „en In de praktijk zijn dat vaak de rekeningen waarop het salaris wordt overge- maakt. Op deze manier hoopt men het verlies van de Postgi ro, dat dit jaar op 210 mil- i joen wordt geschat, snel te be perken. Zoals gemeld is de PTT I postcheque- en girodienst in onderhandelingen met de I commerciële banken over ver- I laging van de rente van 1,5 procent óf invoering van een bijdrage in de kosten door de klanten. Daarbij kan worden gedacht aan betaling van twee kwartjes voor iedere blauwe betaalkaart of aan een beta ling voor iedere gewone over- schrijving. Dat laatste kan ge makkelijk gebeuren door een eind te maken aan het gratis verzenden van overschrij- vingskaarten. De commerciële willen graag een eind maken aan het verstrekken van gra tis enveloppen, die klanten on- gefrankeerd kunnen verstu ren, maar dan zouden ook de klanten van de Postgiro voor taan een postzegel moeten plakken op hun enveloppe naar het girokantoor. Probleem bij de onderhan delingen, die volgens insiders voor de zomer kunnen zijn af gerond, is dat beide partijen geen concurrentie-verlies wil leen de VVD te vinden voor het plan om een eind aan het gratis giro-verkeer te maken. VVD-Tweede Kamerlid Pol de Beer vindt „een vergoeding voor betalingen eerlijker dan een verlaging van de rente van anderhalf procent", omdat deze bijbetaling een soort „eigen bijdrage" is in gemaak te kosten, die nu worden be taald door alle belastingbeta lers die in feite opdraaien voor het verlies bij de Postgiro. CDA-Kamerlid Eversdijk zegt dat zijn fractie „voorstan der van gratis giro-verkeer" is. Maar als de commerciële banken en de Postgiro tegelij kertijd kosten in rekening gaan brengen ligt de zaak wat hem betreft anders. „Maar er mag in ieder geval geen con currentie-verlies voor de post cheque- en girodienst optre den", aldus Eversdijk. Voorlo pig kiest hij daarom voor een verlaging van de rente van anderhalf procent op de reke ningen-courant. PvdA-Kamerlid en oud- PTT-staatssecretaris Van der Doef is het met dat laatste eens. Het helemaal afschaffen van de rente heeft volgens hem ook het voordeel „dat de relatief dure berekening van die rente, over een vaak laag en snel wisselend saldo" kan verdwijnen, waarmee weer extra bezuinigd wordt om de verliezen bij de Postgiro op te vangen. DE Amerikaanse president Reagan heeft gisterochtend zijn kan didatuur voor de volgende presidentsverkiezingen (eind volgend jaar) al gesteld. Dat deed hij bij het uitspreken van de State of the j Union, de Amerikaanse troonrede. Reagan schetste een even somber als globaal beeld van de Amerikaanse economie. Zijn diagnose luidde: de patient is ziek, maar wel aan de beterende hand. Om dat proces door te laten zetten zal iedereen wel extra zijn best moeten doen. „We hebben nog een lange weg te gaan, maar dankzij de moed, het geduld en de kracht van ons volk is Amerika op de weg terug", zo zei Rea gan. Het typeert de man, dat hij de problemen, die hij voor een deel zelf heeft veroorzaakt, van zich af schuift. Alsof hij het niet over zichzelf had zei hij dat de overheid de broekriem moet aantrek ken, wil het economische herstel kunnen slagen. Zo sprak Rea gan ruim twee jaar geleden, toen hij nog geen president was; en die woorden blijken nu aan kracht nog niets te hebben ingeboet. Reagan heeft in de tussentijd geleerd dat de voortvarendheid, waarmee hij de Amerikaanse economie uit het slop zou halen en het volk zijn 'morele' kracht terug zou geven, niet erg realistisch was. Aan het einde van zijn (eerste) ambtstermijn, zo beloofde hij de kiezers in 1980, moest het financieringstekort nul bedragen, zouden de belastingen fors terug worden gebracht en de VS zou den hun vooraanstaande positie in de wereld herwinnen. Die doeleinden zijn, ondanks de licht positieve voorspellingen voor de Amerikaanse economie in de komende jaren, verder ver- wijderd dan ooit. Het financieringstekort (150 miljard dollar nu) en de werkloosheid zijn hoger dan ooit in het na-oorlogse Ameri ka. Dat ligt natuurlijk niet alleen aan Reagan; maar hij heeft wel verzuimd de daad bij het woord te voegen. Zijn defensiepolitiek blijkt geldverslinderder dan het positieve effect van de krap-geld- politiek. Reagan heeft daar in zoverre een les uit getrokken dat hij in de State of the Union belastingverhogingen aankondigde. Voor nu een verhoging van de indirekte belastingen en voor na 1986 ook ingrepen in loon- en inkomstenbelasting. Met name met dat laat ste stelde Reagan dus zijn kandidatuur voor een tweede termijn. Maar andermaal lijkt de president zijn mogelijkheden te over schatten, want het is nog maar zeer de vraag of de Amerikanen deze 'sterke' man nog wel vier jaar willen. Om dat te bereiken zal hij toch meer moeten laten zien dan duidelijke taal. Een helder beleid kan daarbij helpen. NOG geen twee weken geleden weigerde minister Van den Broek (buitenlandse zaken) tegemoet te komen aan de wens van een Kamermeerderheid de Navo te vragen een tegenbod te doen op de jongste Russische wapenvoorstellen. Het kabinet argumen teerde toen, dat alle Navo-landen nu eenmaal vasthouden aan de hui-optie en dat alleen een eensgezind bondgenootschap de "ussen kan dwingen hun verzet daartegen op te geven. (Die nul optie houdt in dat de Navo geen 572 nieuwe kernraketten in «est-Europa plaatst, als Moskou alle SS-20-raketten, die gericht staan op West-Europa, vernietigt). Inmiddels wordt het steeds duidelijker, dat die nul-optie on- naalbaar is. In dat besef zei de Amerikaanse president Reagan Weren in zijn 'Troonrede' dan ook, dat de Navo elk Sovjet-voor- Jjel serieus moet nemen, ook al is dat in strijd met die nul-optie. "e volgende logische stap is het loslaten van die nul-optie zelf. ten aantal West-Europese politici heeft al een tussenoplossing voorgesteld, waarbij Moskou niet alle SS-20-raketten hoeft te ver zijgen en de Navo niet alle 572 nieuwe kernraketten plaatst. De Britse buitenlandminister Pym ging gisteren ook 'door de ween' terwijl zijn Westduitse collega Genscher al eerder met een neer compromis over de brug kwam (al lijkt diens ommezwaai ingegeven te zijn door de stembusstrijd in de Bondsrepu- b«k). De enigen in West-Europa, die nu nog star aan die nul-op- vasthouden zijn Frankrijk (dat slechts politiek in de Navo mee- Peeit) en de premiers van West-Duitsland en Nederland, Kohl en vbbers. Over eensgezindheid binnen het bondgenootschap ge- voken. Vandaag gaat het overleg in Geneve weer van start. Ondanks 'eit, dat Reagan onlangs onderhandelaar Rostov de laan uit hanrtde' omclat deze a' de nul-optie had verlaten, ligt het voor de ana dat de Navo uiteindelijk akkoord zal gaan met een compro- h AHe tekenen wijzen daar op. van de Nederlandse regering zijn we gewend, dat ze meestal °rop loopt in zaken als mensenrechten en wapenbeheersing, i «rom is het des te opvallender dat Lubbers, samen met Kohl, ""M* nlc hr>l./l/<"Nr»li liln»" fi Voor de vergadering van de Bijzondere Commissie Minderhedenbeleid bestond ruime belangstelling. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Opnieuw heeft de Tweede Ka mer de regering gevraagd om een instituut ter bestrijding van rassen-discriminatie: een bu reau waar klachten gedeponeerd kunnen wor den. Vier jaar geleden al wilde de meerderheid van de Kamer een dergelijk instituut. Sinds dien is de behoefte alleen maar groter gewor den. Racisme en discriminatie is aan de orde van de dag, zo constateerden vrijwel alle ka merfracties. Het voorstel werd gisteren op tafel gelegd tijdens een vergadering over de begroting voor het minderhedenbeleid. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) steunde in eerste instan tie het idee, dat onder andere was verwoord in een motie van de CDA'er Krajenbrink. Die toonde zich ernstig ongerust over de toename van het rascisme in Nederland: „Voor het eerst sinds de oorlog worden weer zondebokken ge zocht". Het kabinet streeft er naar om bij de ge meenteraadsverkiezingen in 1986 het kiesrecht voor buitenlanders gerealiseerd te hebben. Buitenlanders die aan bepaalde voorwaar den voldoen zullen dan hun stem bij de raads verkiezingen kunnen uitbrengen. „Meer geld voor infrastructuur" De algemene economische ontwikkeling zal daardoor verbeteren. De voorsprong in kennis die daar het gevolg van is, zal lei den tot een grotere export van bepaalde produkten en projec ten. Dit pleidooi houdt de Ad viescommissie inzake de voortgang van het industrie beleid, de commissie-Wagner, in het gisteren verschenen rapport over de werkzaamhe den in het vorige halfjaar. De commissie vindt dat nieuwe knelpunten in de in frastructuur - spoor-, auto- en vaarwegen en havens, land winning, landinrichting, land- beveiliging en riolering en bo demsanering - moeten worden voorkomen. De commissie besteedde op nieuw aandacht aan de kans rijke industrieën, die de herin dustrialisatie van de grond moet tillen. Als kansrijk wor den genoemd de transito, agrarische en voedingsmidde lenindustrie, (water)bouw en infrastructuur, offshore, vere- delingschemie, kantoorsyste men, telecommunicatie en me dia, transportmiddelen, medi sche technologie, produktiebe- sturingssystemen, (consumen ten) electronica, milieu en de fensie-uitrusting. De indirecte overheidssteun (via ondermeer TNO, univer siteiten en hogescholen) moet meer op kansrijke projecten worden gericht, zo vindt de commissie. Ook een grotere aandacht, het aankoopbeleid, het acquisitiebeleid, onderwijs en het arbeidsmarktbeleid kunnen een grote rol spelen bij de herindustrialisatie. Tenslotte pleit de commissie voor lagere electriciteitstarie- ven voor de industrie. Blijven de aAfwenteling van de kos ten op het bedrijfsleven zou leiden tot een versnelde af brokkeling van de industrie, aldus de commissie-Wagner. De FNV is redelijk tevreden over het stuk van de commis sie. Zo heeft de vakcentrale al jaren voor meer investeringen in de infrastructuur gepleit. De FNV wil graag meepraten over het te voeren beleid inza ke kansrijke industrieën. Ook de CDA-Tweede Ka merfractie is ingenomen met het rapport. Het voorgestane beleid voor de kansrijke in dustrieën biedt voldoende aanknopingspunten voor ons land om internationaal bij te blijven, aldus het CDA. DEN HAAG - VVD en PvdA dreigen tegen het kabinets plan te stemmen om „tweever dieners" per 1 april een hogere belastingaanslag te sturen. Morgen besluit het kabinet of het vasthoudt aan deze maatregel of toch de door de Kamer geëiste veranderingen in het voorstel aanbrengt, dat dan op 1 juli van kracht wordt. Het gevolg daarvan zou zijn dat er voor ruim een miljoen gulden aan gedrukte formu lieren in de prullenmand ver dwijnt en dat de belastingaan slagen voor de „tweeverdie ners" de tweede helft van het jaar hoger worden, omdat er anders door deze vertraging een „gat" van 75 miljoen gul den valt en het kabinet maar 150 miljoen (in plaats van ƒ225 miljoen) kan uittrekken voor de eenmalige uitkeringen die de échte minima aan het eind van dit jaar weer krijgen om hun koopkracht-verlies op Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Jongeren moeten tijdens hun prak tijk-opleiding in het be drijfsleven loon krijgen dat meer is afgestemd op de door hen geleverde prestatie. Het aantal prak tijkplaatsen moet worden vergroot, zodat alle school verlaters in het bedrijfsle ven terecht kunnen. Dit zegt de commissie- Wagner in haar verslag. De commissie stelt voor het leerlingwezen uit te bouwen. Daarin past een snelle invoering van het kort middelbaar beroeps onderwijs, dat een plaats moet krijgen naast het middelbaar en hoger be roepsonderwijs. Het alge meen voortgezet onderwijs mag dan geen eindonder wijs meer zijn. De beroepsopleiding, in clusief het leerlingwezen, moet de laatste fase wor den voordat de jongere een baan krijgt. Het middel baar en hoger beroepson derwijs kan in twee fasen worden gesplitst. Een eer ste, waarbij de verant woordelijkheid in de eerste plaats bij de school ligt en gericht is op de voorberei ding tot een beroep. En een tweede fase, waarvoor het bedrijfsleven verantwoor delijk is en die is gericht op het krijgen van een be roepskwalificatie, met een theoretisch en praktisch gedeelte, zo stelt de.com missie voor. De kosten van de prakti sche beroepsopleiding moeten worden betaald door overheid en bedrijfs leven. (ADVERTENTIE) GESCHENKEN-TIP VAN OPTICIEN Dit leesglas vergroot elk detaiL Ideaal voor postzegelverzamelaars of om kleine lettertjes te ontcijferen. Glazen lens van 65 mm, sterkte 65 dioptr. Chromen rand, zwarte kunststof steel (6-kantig), stevige konstruktie en makkelijk mee te nemen. f 10 fiO Van Maaren kadotip prijs: I Lu VANMAAREN TOPOPT1EK Opticiens van professie. Kenners van kontaktlenzen. Breda: Ginnekenstraat 16, telefoon 138370 MS V? Merijn is op vakantie Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN - Druk en Pa pier, de FNV-bond voor de grafisch industrie, zal zich verzetten tegen het drukken van de binnenkort te verschij nen Zondagskrant. Zoals bekend moet de Zon dagskrant, een uitgave van de Stichting Coöperatieve Vere niging uit Utrecht, in Eindho ven, Breda, Amsterdam en Utrecht gaan verschijnen in een oplage van rond de 20.000 exemplaren. Het blad zou ge schreven worden vanuit een luchtige, linkse optiek en actu eel zijn. Drukkerij Willems Best wil de krant op zaterdag gaan ma ken. Daar is de FNV-bond op tegen, omdat de bond op her haaldelijk verzoek de zoge naamde zevende uitgave op sociale gronden heeft afgewe zen. De bond zal er deze week nog een keer over vergaderen, maar een verandering van standpunt zit er niet in. Van een onze verslaggevers AMERSFOORT - Vandaag en morgen zullen de bewakers van zeven gevangenissen stiptheidsacties voeren. Zij protesteren daarmee tegen het als onrechtvaardig gevoelde 1lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIII"lllll"l"llllil""l""l"lll""llli VERTEGENWOORDIGERS van de diverse „kindertelefoons" en van de aktiegroep „Kindervuist" overhandigden gisteren handtekeningen aan het CDA-Kamerlid Dien Cornelissen, voorzitter van de vaste Kamercommissie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur. De kinderen willen dat de subsidie aan hun werk niet wordt stopgezet. - fotoanp iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii EIGEN NIEUWSDIENST BREDA - De meeste werkne mers weten nu wel zo onge veer wat ze netto moeten inle veren door de hogere premies voor de sociale verzekeringen. De indruk bestaat dat veel mensen hadden gerekend op een nog grotere teruggang dan er nu uitgekomen is. Bij de vakorganisaties zijn nog geen reacties binnengekomen. Dit staat in schrille tegenstelling tot de vooral door de FNV eind vorig jaar uitgesproken ver wachting, dat eind januari over Nederland een storm van protest zou uitbreken. De meeste mensen zijn er netto enkele tientjes tot onge veer honderd gulden per maand op adhteruit gegaan. Precieze cijfeW bleken tijdens een telefonische enquête onder bedrijven en overheidsinstel lingen in ZW-Nederland nog niet beschikbaar te zijn. „We hebben zo moeten aanpezen om de zaak nog op tijd uitge rekend te krijgen, dat we niet weten wat de verschillende in komensgroepen er nu exact op achteruit gegaan zijn", aldus verschillende loonadministra- teurs. Sommige melden een terug gang van 30 tot 80 gulden, een ander bedrijf komt tot vier procent over de hele lijn, een gemeente spreekt over 10 tot 100 gulden en op een school heeft men het over bedragen van 30 tot 130 gulden. De administrateurs voelen zich door Den Haag slecht be handeld. „Op 31 december kwamen er nog instructies hinnpn vrtnr Hp Ralarissp" von januari. Toevallig moet je be gin januari ook nog de jaarcij fers van het vorig jaar klaar maken. Het grootste probleem was echter, dat de structuur om de loonbelasting te bereke nen gelijktijdig veranderd is en de computers daarop aan gepast moesten worden", al dus een van de administra teurs. Hij heeft enkele week einden en flink wat avonden moeten overwerken om zijn zaakjes tijdig klaar te hebben. De salarisbriefjes geven door die nieuwe structuur een heel ander beeld te zien dan voorheen. Tot nu toe werd de loonbelasting berekend over het bruto loon minus de pen sioen- en VUT-premie. Nu be rekent men de loonbelasting over het bedrag dat ontstaat als van het bruto loon de pen sioen- en VUT-premie, de pre mies WW en WAO en het werknemersdeel Ziektewet premie zijn afgetrokken en het werkgeversdeel ziekenfond spremie is bijgeteld. Omdat het belastbaar loon hierdoor lager uitkomt zijn er heel an dere belastingtabellen samen gesteld. Wie zelf precies wil nagaan hoeveel hij nu minder ver dient dient zijn salaris van ja nuari 1983 te vergelijken met dat van oktober 1982. Toen werd er ook gerekend over 21 werkdagen. Dat is van belang *wvay» Ho 'franrhi^p WAO' Der werkdag. Die bedroeg vorig jaar 91 gulden per dag en is dit jaar opgetrokken tot 94 gulden per dag. De 'franchise' is het bedrag waarover geen premie betaald hoeft te worden. 'Onzuivere' elementen als uitbetaling dan wel opschor ting van de prijscompensatie van 2,06 procent (die in som mige bedrijfstakken wél is uitbetaald), salarisverhogin gen, vooraftrek voor hypo theekrente e.d. moeten buiten beschouwing gelaten worden. Zoals bekend is de WAO-pre- mie verhoogd van 13,05 naar 17,25 procent en de premie Ziektekostenwet van 4,55 naar 4,90 procent. De verhoging van de premie Werkeloosheidswet bedraagt rond de 1,3 procent. Per bedrijfstak gelden voor deze premieheffing andere percentages. Volgens een woordvoerder van de FNV zijn er tot nu toe geen reacties op de nieuwe lo nen binnengekomen. „Dat zal nog wel komen, want nog lang niet overal weten de mensen al wat ze in de hand krijgen. De 3,3 procent achteruitgang voor de minima kun je niet verge lijken met het salaris januari. Dat percentage is namelijk het totaal koopkrachtverlies, dat wij voor 1983 hebben uitgere kend op grond van de salaris maatregelen en een aantal veronderstelde andere maat regelen", aldus deze woord- vnprHpr bezuinigingsbeleid van het ministerie van Justitie. Vanmorgen om zeven uur zijn de stiptheidsacties begon nen in de penitentiaire inrich tingen in Amsterdam en Rot terdam, vanavond om half acht beginnen soortgelijke ac ties in de rijksinrichting Veld zicht in Avereerst (bij De- demsvaart). Vrijdagochtend om zeven uur herhalen zich de acties, nu in de gevangenissen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Veenhuizen. De bewaarders stellen voor op dat de acties de veiligheid van de inrichtingen niet aan tasten. De stiptheidsacties zijn op touw gezet samen met de bon den ABVA/KABO en de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel. Er zal volgens de bond door de bezuiniging een chaos ont staan die de veiligheid van het personeel in gevaar brengt. Voorzitter J. Storm van de bond van gevangenispersoneel noemt de actiebereidheid groot. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat gevangen bewakers actie voeren. De bewaarders voeren na drukkelijk geen actie samen met de gedetineerden, die al enige tijd in beweging zijn. „Dan zou de veiligheid van het personeel mogelijk in gevaar komen." Maar, zo zegt hun bond, de acties hebben wel raakvlakken. „De gevangenen zijn gewend aan een bepaald regime. Door de bezuinigingen moet dat regime onherroepe lijk harder worden. Minder bewegingsvrijheid, meer in de cel, vooral in de weekeinden. Ook hun andere verworven rechten zullen teruggedrongen worden." Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De eerste verkeersborden met „maximaal dertig kilome ter per uur" kunnen snel in het straatbeeld verschij nen. Dat zal staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) de Tweede Kamer vandaag meedelen. In verschillende ge meenten in ons land wordt de automobilist al verzocht in bepaalde gebieden bin nen de bebouwde kom niet harder dan 30 te rijden, maar op het ministerie wordt nu pas de laatste hand gelegd aan landelijk geldende regels en voor waarden om de 30-km-li- miet officieel te kunnen in stellen. Om de gemeenten namelijk de vrije hand te geven met de 30-km-li- miet, moest bijvoorbeeld het reglement verkeersre gels en verkeerstekens ge wijzigd worden. Staatssecretaris Scher penhuizen had het eerste verkeersbord met „max. 30 km", waarnaar de meer derheid van de Kamer met smart uitziet, al best willen plaatsen, maar volgens hem heeft zo'n bord pas ef fect als de weg dan ook zo aangepast is, dat motor voertuigen praktisch ook niet harder kunnen rijden. Het gaat dan vooral om woonerven, straten met scholen en andere gebie den, waar de verkeersvei ligheid gediend is met een lagere snelheid. Van onze redactie binnenland TILBURG - Medio januari 1983 staan er zeven procent meer eerstejaars studenten bij de dertien universiteiten en hogescho len ingeschreven dan was verwacht. Dat blijkt uit gegevens van het centraal bureau voor aanmel ding en plaatsing eerstejaars studenten en het CBS. Volgens vooruitberekeningen zouden er dit studiejaar door een daling van de geboortecijfers juist minder eerstejaars komen. Op 18 januari j.l. waren er in totaal 33.521 eerstejaars geteld. De Katholieke Hogeschool in Tilburg heeft dit gisteren bekend gemaakt. Alleen voor de Technische Hogeschool in Eindhoven blijkt de belangstelling dit studiejaar wat minder te ziin: 1168 tepen 1176

de Stem | 1983 | | pagina 3