Andere plannen GEMIDDELD 23% MINDER GAS Zuinige CV-ketel bevalt goed Glorie come- Miles Groningen haalt warmte voor woonwijk uit de grond: DONDERDAG 27 JANUAR11983 Dl ©TIM EXTRA j L TT t—i r mNPERPAG 27 JANUA Iuske en Wiske De laatste jaren is al een hele serie spits vondige ideeën ontwikkeld, om ons zo zui nig mogelijk met aardgas te laten omsprin gen voor de verwarming van onze wonin gen. Het bijstaande vernaai over het nieu we Groningse experiment geeft het nieuw ste en meest concrete van die ideeën weer. Al in de jaren '70 propageerde met name TNO in Apeldoorn de warmtepomp. Wer kend als een omgekeerde koelkast ver plaatst en comprimeert zo'n,,warmtemo- tortje"als het ware warmte, of liever ge zegd: temperatuurverschillenwant het be grip warmte is hier relatief. Er werd bijvoor beeld gedacht aan onze toch al te hoog door de industrie opgewarmde rivieren. Een warmtepomp zou het rendement van aardgas tweemaal zo hoog maken. Een oud plan, nog altijd even hevig om streden, is dat voor stadsverwarming. Twee jaar geleden laaide die discussie weer op, gevoed door de Arnhemse KEMA. Veel voors: behalve comfort en gemak be nut je de restwarmte van bijvoorbeeld in dustrie, elektriciteitscentrales, vuilverbran ding, warmte die nu geloosd wordt. Maar ook veel tegens: de aanleg peperduur, pas na een jaar of tien kostendekkend. De gas bedrijven verzetten zich: die zien meer in betere isolatie en zuiniger cv's in de wo ningen. Het Deventer architekten- en ingenieursbu reau van Kristinsson (dat tussen haakjes ook de Groningse huizen in Beyum ont werpt) kwam vorig jaar met het plan voor een cv-loze woning: volkomen tochtvrij, potdicht geïsoleerd, ventilatie met terug winning van warmte, 's nachts dikke luiken voor de ramen, een klein allesbrandertje voor de heel koude dagen. Geschatte be sparing aan stookkosten per maand: f 37. Verder zijn er al heel wat geïnstalleerde systemen van zonnecollectoren en opslag- vaten. Maar in ons land zijn die er alleen voor warm tapwater en zijn zonder dikke subsidies onbetaalbaar duur (al is ook, wel betaalbare, zelfbouw mogelijk). I N DE KOUDE KAMERS EN kerken van weleer plaatsten onze op oes hun voeten graag op een warm- waterstoof. Die stoofjes kennen we nu nog hooguit als hartverwarmende curiositeit of brokje antiek. In een Groningse nieuwbouwwijk wordt dat oude principe van warmteopslag opnieuw toegepast. Met ingang van de winter '84/'85 zullen de bewoners van 95 woningen er warmpjes bijzit ten, dankzij een enorme ondergrond se stoof. Of, liever gezegd, de grond onder hun huizen wordt de warm wa terstoof. Van die ondergrondse warmteopslag, een nieuw en waarlijk uniek experiment, enig op de wereld, is nu weinig te zien. Uit een drassig veldje in de kale nieuwbouwwijk Beyum ste ken als spaghettislierten de uiteinden naar bo ven van in totaal ruim 20 kilometer kunststof buis. Een heel stelsel van die buis is tot 21 me ter diep de grond ingedrukt. Door al die buizen zal volgend jaar water stromen. En, hoe peper duur en fijngevoelig het project is, het principe is doodeenvoudig, 's Zomers wordt de zonne warmte opgevangen. Die warmte wordt via de buizen ter plekke in de grond gestopt, 's Win ters wordt die warmteopslag heel geleidelijk weer aan de bodem onttrokken en daarmee kunnen de omliggende woningen verwarmd worden. De grond is, anders gezegd, één grote warmtewisselaar. Het Groningse project zal een slordige acht miljoen gulden gaan kosten. Dat geld komt er dankzij subsidies van het ministerie van Eco nomische Zaken en de Europese Gemeenschap, alles in het kader van het nu vijf jaar draaien de Nationaal Onderzoekprogramma Zonne- energie. Hoofdaannemer zal Bredero Installa tietechniek in Utrecht zijn, bij het project zijn verder met name betrokken het Energie Cen trum Nederland (ECN) in Petten (de feitelijke opdrachtgever) en de TH en TNO in Delft. Op een dergelijke manier de warmte in de bodem opslaan, dat is nog nergens ter wereld vertoond. De belangstelling voor het Gro ningse experiment is dan ook warm en inter nationaal. Achter de proefneming zit de gedachte dat zonne-energie op grote schaal toegepast moet kunnen worden voor ruimteverwarming en warm tapwater, maar dan wel rendabel te ma ken binnen de tien jaar. Op deze wijze moet op de behoefte aan aardgas met 60 tot 80% be spaard kunnen worden; Bredero houdt het voorlopig heel voorzichtigjes op „met meer dan de helft". Collectoren in de op het zuiden gerichte da ken van de huizen vangen de zonnewarmte straks op. Het warme water uit de collectoren wordt de grond ingepompt, in het ondergrond se reservoir dat is opgebouwd uit een stelsel van 360 gekoppelde lussen van kunststofbui zen. Die buizen van polybuthyleenslang geven de warmte af aan de omringende bodem, in SEIZOENWARMTEOPSLAG koelunit verdelers isolatiei isolatie warmtewisselaar -i- J iinia S zonnecollector ondergrondse stalen tank warmteopslag 'computer radiator 1 ketel toekomstige 1100 woningen i transportleidingen --kunststofleiding Zonnewarmte in bodem opslaan voor de winter DOOR RINZE BRANDSMA ruimte-inzet (eventueel met een 'turbo'-venti- lator). Het voorverwarmde tapwater kan tot douche- en badwarmte opgepept worden door individuele kleine aangepaste gasgeysers. Het rondgepompte warme water uit het gesloten systeem kent namelijk een maximale tempe ratuur van 42,5 graden C. Alles wordt volstrekt automatisch geregeld en geschakeld. De op te warmen diepe 'tank' grond wordt alleen aan de bovenkant geïso leerd met een laag glaswol. De bedenkers van het energiezuinige plan rekenen er op dat de grond zelf zo isoleert, dat warmteverlies aan de omringende grond beperkt zal zijn. Boven dien wordt 's winters de warmte zo geleidelijk mogelijk aan de grond onttrokken. Het buizen stelsel is daartoe verdeeld in drie concentri sche sectoren. De warmte kan zo lang mogelijk in de middelste grond- en buisringen gecon centreerd blijven. De (rijtjes-)woningen zullen zelf, op de grote collecto ren op het dak na, van een heel normaal type zijn, met een normale ventilatie en een individuele warmtemeter. Als per woning de zonnewarmte voor koudere seizoe nen opgeslagen moet worden, dan zou daarvoor al gauw een waterreservoir nodig zijn van 100 tot 150 m3. Zo'n ko lossaal vat is al niet meer binnen een woning te plaatsen. Bovendien zouden de warmteverliezen groot zijn, tegen de tijd dat de winter er is. Een conventionele zonnever- warming met collectoren op het dak kent een waterreser voir (meestal op zolder) van 1 a 2 m3. Die warmte is ech ter alleen voor de korte termijn beschikbaar, 's Zomers is veel warmte beschikbaar en weinig nodig. Vandaar het idee om die zomerse zonnewarmte in de grond te stoppen. De grond is zo het opslagmedium. een centraal in de wij k gelegen cirkel met een diameter van 38 meter, 21 meter diep de grond in. De totale inhoud van dat reservoir is 25.000 m3. Als die warmte nodig is voor bijvoorbeeld het cv-circuit van de aangesloten woningen, kan de waterstroming in het buizenstelsel om gekeerd worden en de warmte weer aan de op gewarmde grond onttrokken worden. Een paar met gas gestookte ketels van een zuinig type kunnen bijspringen op heel koude winterda gen, als er storingen zijn, of op koude lente avonden, als de zomerwarmte na de winter immers al weer uit de grond geslobberd is. Bovendien is midden in de bodemopslag een grote tank van 100 m3 ingegraven. Die tank moet fungeren voor de centrale korte-termijn- opslag van door de zon verwarmd water. In tijden van hele hete zomerse dagen met felle zonneschijn („maximale zonne-invang") kan niet alle warmte direct aan de grond overge dragen worden. Die over-warmte wordt dan tijdelijk in de tank opgeslagen. Als de zon min der fel gaat schijnen, wordt de warmte uit deze „buffertank" alsnog de grond ingebracht. In het najaar kan die buffertank ook fungeren om na een zonnige dag 's avonds en 's nachts de huizen te verwarmen. De gedurende de zomer opgewarmde grond kan zijn warmte dan nog vasthouden tot de echt koude, zonloze winterse dagen. De woningen, die mogen profiteren van de zonnewarmte, zullen voorlopig nog niet ge bouwd worden. Het ketelhuis komt er aller eerst. De ketelinstallatie zal om te beginnen het komend jaar het functioneren van de on dergrondse warmteopslag moeten beproeven en de bodem alvast opwarmen. Afhankelijk van de resultaten zal in maart 1983 het defini tieve besluit vallen of het experiment kans van slagen heeft en de huizen er met hun zonnecol lectoren mogen komen. Maar, zeggen alle ini tiatiefnemers ervan, een negatieve beslissing verwachten we niet. Als het goed gaat, zullen de 95 woningen het straks bijna helemaal kunnen doen met de op geslagen bodemwarmte. Er zal hooguit af en toe bij verwarming nodig zijn, bijvoorbeeld via een open haard met afsluitbare verbrandings- EEN overzicht van de op te warmen pluk Groningse grond, met het regelhuis waaronder de korte-termijn-opslagtank ingegraven ligt. - fotoaudet ALS spaghettislierten kronkelen de uiteinden van de buislussen uit de grond. De buizen zijn juist 21 meter diep de grond ingeperst en moeten nog onderling verbonden en aangesloten wor den. - fotoaudet NA EEN jarenlange afwezighe een glorieuze come-back in de erote concert op het Kool Jaz doodgemoedereerd weer de dra had laten liggen: bij funkmuzie „aald geen windeieren had gele time twee nieuwe platen die d< gezind met de grond gelijk we boven aan alle lijsten van de prijkten. Bovendien was Miles' legd middels twee dubbelalbum uitgebracht materiaal, resp. rections". Behalve die nieuwe platen en dat onbekende materiaal komt CBS ook met oud werk, dat opnieuw uitge bracht wordt. In andere lan- den is men daar al een be- hoorlijk eind mee op streek, hier werd het begin onlangs gemaakt met „Miles Monk At Newport" (CBS 85557) en „Miles Davis In Concert" (CBS 88601). Die laatste plaat is een dubbelalbum uit 1973, voor de liefhebbers van i Miles' elektronische periode. Met de aantekening dat deze plaat over het algemeen niet als zijn sterkste elektrische werkstukje wordt be- schouwd, integendeel zelfs. Een stuk aardiger zijn de I opnamen van het Newport- I festival 1958, van het be- I roemde sextet met John Col- I trane, Cannonball Adderley, J Wynton Kelly, Paul Cham- I bers en Jimmy Cobb. Op I kant B hoort u opnamen van het Thelonious Monkkwar- I tet uit 1963, ook gemaakt op I Newport, tijdens een ietwat I tragisch verlopen confron- I tatie van Monk met klari- I nettist Pee Wee Russell. De opnamen zonder Pee Wee I staan niet op deze plaat, I maar verspreid op twee an- 1 dere CBS-albums van I Monk. Het repertoire van Miles [is bekend: het prikkelende EINDREDACTIE EDO SAUREN Door Louis van de Geijn AMSTERDAM - De nieuwe, superzuinige generatie ver warmingsketels is geslaagd voor het examen. Dat is de conclusie van de NEOM, de Gasunie en VEG-Gasinstituut na een proefjaar met zes ver schillende merken van deze HR-ketels. De voornaamste uitkomsten zijn: de gemiddelde gasbespa ring van HR-ketels ten op zichte van gewone ketels ligt rond 23%; o ze blijken in de praktijk bedrijfszeker te werken; o er doen zich vrijwel geen problemen voor met het con- denswater dat bij het 'terug winnen' van warmte vrijkomt. Om snel ervaring op te doen met de nieuwe, op initiatief van de Gasunie ontwikkelde, ketels, is in het kader van een demonstratieregeling van de Nederlandse Energie Ontwik- kelings Maatschappij (NEOM) in Sittard een 14-tal demon stratieprojecten opgezet. De helft daarvan is nu afgesloten, de rest loopt tot eind 1982. In totaal zijn er 371 ketels van zes verschillende fabrikaten bij die proeven betrokken. Dat zijn Agpo Enertec, Nefit, Bu- derus, Radson, Benraad en Remaha. De vastgestelde gasbespa ring liep uiteen van 17 tot 30%, met een gemiddelde van 23%. Opvallend is dat de laagste zo wel als de hoogste besparing werd genoteerd bij de Bude- rus-ketel. De Nationale Woningraad heeft vorig jaar bezwaar aan getekend tegen de snelle in voering van de HR-ketel, die van het ministerie van econo mische zaken zelfs een intro ductie-subsidie meekreeg van 250 per toestel. De Raad had nogal wat vragen over de le vensduur, de onderhoudskos ten en de hoge prijs van de nieuwe ketels. Ook vond de Raad dat de schadelijke effec ten van het zure condenswater onvoldoende was onderzocht. Men had het gevoel door de 'energielobby' te worden over vallen. Gebleken is dat er per wo ning j aarlij ks ongeveer 2000 li ter condensaat ontstaat, waar van de zuurgraad overigens nauwelijks verschilt van die van het Nederlandse regen water. Per woning wordt per jaar overigens 100.000 liter af valwater geproduceerd met een zuurgraad die twee maal zo hoog is als die van het con denswater van de HR-ketel. Volgens de uitkomsten van het onderzoek bestaat er een duidelijk verband tussen het chloridegehalte van het con denswater en de mate waarin de ketelonderdelen die daar mee in aanraking komen, te lijden hebben van corrosie. „In het algemeen is het chloride gehalte zo laag dat de levens duur van de onderzochte tels onder normale bed#' omstandigheden niet of I welijks door corrosie zal *1 den beïnvloed", rapporteer NEOM. Uitgaande van een Êa- J sparing van 17%, een verbru'i van 2500 kubieke meter ai gas per jaar en een prijs va»JJ cent per kuub rekent NEOM voor dat een HR' per saldo jaarlijks 117 koper is dan een gewoon ■.stel. Daarbij is rekening den met een meerprijs 1000. In deze rekensoifl echter niet begrepen dat s onderhoudsbeurt bij zo'n r" ketel gemiddeld een halfu langer duurt en dat ook het'1 j stalleren duurder uitvalt.

de Stem | 1983 | | pagina 22