SP HOI Vertrouwen arts patiënt belangrijk Onzekerheid over voortbestaan dorpsraad van Breskens CDA moet wennen aan verlies machtspositie Coupe tegen De Ridder haalt raad net niet Is. v.a. ït de |der Plas les- als re VANZEELuJNTD Start PVV- cursus in Oostburg Sü 1 iv'Wml ■W— elk budget! Schutters Aardenburg: De Koning werd koning Diep droevig Gemor binnen CDA-Zeeland over bijhouden kas HUISARTS A.E. LIEVENS: Scheidende voorzitter regio Zeeland: Plaatselijk nieuws Hoofdplaat OOSTBURG markten Uitgaan in Zeeland is bezit zijn Izijn we lloten. zorg dat Jruk pnMDERPAG 27 JANUAR11983 T27 PAGINA ZEELAND 4 Opnieuw politieke rel in Aardenburg Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Opnieuw is er in Aarden burg een politieke rel losgebarsten. Nu als gevolg van po gingen die door de oppo sitie in de raad en door CDA-wethouder René van de Wijnckel zijn on dernomen om diens VVD-college Jan de Ridder uit het college van B en W te wippen. Van onze correspondente OOSTBURG - Op maan dagavond 7 februari om 19.45 uur zal in Oostburg een begin worden gemaakt met een PW-sursus (poli tieke vorming voor vrou wen). Maandagavond is dit be kendgemaakt tijdens de inf orma tiebij eenkomst van deze cursus in Lotje. Tien belangstellenden waren bereid zich op te ge ven voor de PVV-cursus. Leonoor van der Hooft en Ingrid Dewulf zullen onder supervisie van Lisette de Wijn de cursisten begelei- den. „Deze cursus heeft niets met partijpolitiek te maken", aldus Leonoor van der Hooft. „De cursus is bedoeld voor vrouwen, die inzicht willen krijgen in wat hun dagelijkse situatie met de maatschappij en daardoor met politiek te maken heeft. De vrouwen kunnen daardoor beter voor hun belangen opkomen". De cursus bestaat uit tien bijeenkomsten, waar in ruimte is gechapen voor persoonlijke wensen en be hoeften. Het programma bestaat uit discussies over diverse onderwerpen. Er zullen steeds kleine groep jes worden gevormd om iedereen de mogelijkheid te geven zijn mening ken baar te maken. r'i pqg i Uö i m <W: vitrinekast - model dekoratief snijwerk en gde panelen. ƒ4.995,- >edenken dat dit paar voorbeelden zijn -apitol-aanbledlngen de opruiming! an maandagmorgen terdagmiddag n worden vergoed bij ƒ2500,- Capitol levert >rland franko aan huis. opavond tot 9.00 uur. Piet Klerkx groep. lwijk kunt u vinden oon 04160-38225. PERGOLAS eubelen opgeborgen in de t is natuurlijk niet waar kan optimaal aangepast worden R TERRASOVERDEKKING Tel a us 3,4453 ZG 's-Heerenhoek R.v.d.Wijnckel - FOTO'S ARCHIEF DE STEM Van onze correspondent AARDENBURG - Edwin de Koning is bij de jaarlijkse ko- oingsschieting voor de junio ren van Sint-Sebastiaan als nieuwe „sire" tevoorschijn ge komen en heeft de koningstitel Mermee overgenomen van Er- win Buzeijn. Achttien jeugd leden traden aan om de ko- "fflgsvogel neer te halen. Jeugdprins werd Fabien Lampaert, die de hoogvogel «schoot in de prijsschieting. Kerste zij vogel: Dirk Jansen; grootste aantal (5): Michel Minnaert. Einduitslag; 1. J. «nsen, 2. M. Minnaert, 3. E. de Koning, 4. Ph. Lampaert. Deze coupe had dinsdag avond tijdens de gemeente raadsvergadering moeten worden uitgevoerd. Een motie van wantrouwen, ondersteund door de vijf man sterke oppo sitie en Van de Wijnckel zou dan het lot van De Ridder als wethouder hebben bezegeld. De door deze manoeuvre vrijgekomen plaats in het col lege had moeten worden inge nomen door het oppositielid George Bonte (Gemeentebe langen). Deze besloot echter vlak voor de raadsvergadering samen met fractiegenoot Willy van Helden zijn handtekening onder de motie weg te halen, omdat er in de raad toch te weinig steun zou zijn voor het nieuwe wethoudersduo. Dit gebeurde nadat was gebleken dat van de verwachte "ge- doog-steun" van de kant van Lijst Standaert - een fractie die in feite tot de progressieve coalitie behoort - geen sprake zou zijn. „Wij hebben Van de Wijnc kel ook te verstaan gegeven dat, als hij de motie van wan trouwen zou steunen, hij daar uit de consequentie moest trekken en zelf opstappen", al dus CDA-voorzitter Piet van Westrienen. „Je kunt niet iemand waar je maandenlang mee in dezelfde coalitie hebt gewerkt laten vallen en zelf aanblijven. Dan verlies je je geloofwaardigheid". Verbroken Volgens Van de Wijnckel, die begin deze week definitief alle banden met zijn voormalige coalitiepartners uit de „Groep van Zes" heeft verbroken, valt er echter met het huidige col lege niet meer te werken. „Het gaat niet om de persoon van De Ridder, maar om het func tioneren van de coalitie waar hij deel van uitmaakt. Er kan binnen het college geen stap worden gezet, of het komt op straat. Op die manier is een gemeente niet te besturen". De CDA-wethouder heeft zich vooral geërgerd aan het optreden van de Ridder's poli tieke vriend Herman van Rie, die vorige week in deze trant de meerderheid in het Aar- denburgse college (Van de Wijnckel en burgemeester W. Lockefeer) beschuldigde van „chantagepraktijken" in de zaak van de even plotseling ontslagen als weer aangeno men ambtenaar Rudi van Vooren. „En steeds weer wordt je vrijheid van handelen als wet houder aangetast, omdat daar telkens Van Rie staat, die ver trouwelijke informtaie uit het college openbaar maakt", al dus Van de Wijnckel. „Voor mij zijn daarom de zaken vrij duidelijk: óf De Ridder maakt binnen zijn groep betere af spraken zodat zulke dingen niet meer gebeuren óf hij moet zelf opstappen". Jan de Ridder wilde giste ren geen enkel commentaar leveren. „Er is mij eigenlijk een soort spreekverbod opge legd", aldus de VVD-wethou- der. Van een onzer verslaggevers iJAPELLE - Binnen het CDA- «eland is gemor ontstaan "ver de boekhouding van pen- "«igmeester P. Wilderom. „De jbjze waarop de kas wordt 'Behouden is diepdroevig" 'onstateerde gisteren tijdens jaarvergadering een oordvoerder van de kascom- ®'ssie. Hij maakte gewag van «Kladblaadjes", waaruit nau- el'Jks wijs te worden was. Het bestuur bleek op het fi„ te. moment nog voor een ncieel overzicht te hebben r -o-., waaraan volgens de ®ommissie nogal het één en sip ti moest worden bijge- uteld. Dat wekte nogal wat "«warring. Verschillende „j^Wêzigen lieten weten er tan ,van te begrijpen. Eén i hen zei zelfs: „Judas rii!- op de centen passen bij 'stus. Die deed het ook niet Wi- ^et is ban ook een oeilijke zaak. Laten we een ie 0"ntantsbureau inschake- dan krijgen we tenminste 8en"StU'! ^a' we kunnen v°l~ K?,°Ver wilde de vergadering r niet gaan. Men schaar- de zich uiteindelijk unaniem achter het statenlid A. Dek. Die zei: „Het kan wat profes sioneler gebeuren. Ik ben er van overtuigd dat er geen cent is verdwenen, maar de cijfers moeten wel anders gegroe peerd worden. In afwachting van een verhelderend over zicht werden de cijfers dan ook alvast voor kennisgeving aangenomen. Penningmeester P. Wilde rom werd verexcuseerd omdat hij ziek was, maar uit opmer kingen vanuit de vergadering bleek dat het om een structu reel probleem gaat. Voorzitter G. Kerkhof nam zijn penning meester enigszins in bescher ming: „Het weinige dat ik be zit zou ik met een gerust hart aan hem toe durven te ver trouwen". Het echtpaar Lievens Van onze correspondent UZENDIJKE/HOOFD- PLAAT-Dinsdag 1 februari viert huisarts A.E. Lievens zijn 25-jarig jubileum. Velen van zijn patiënten zullen hem de hand drukken om hem en zijn echtgenote te fe liciteren met dit heuglijke feit. „Het graag omgaan met mensen is voor mij een drijfveer geweest om huis arts te worden", zegt Lie vens. „Een patiënt moet steeds op zijn arts kunnen rekenen en ook het onder linge vertrouwen tussen de arts en de patiënt is uiter mate belangrijk". Dokter A.E. Lievens (57) verliet op jeugdige leeftijd zijn geboorteplaats IJzen- dijke om elders te gaan stu deren. Hij bracht enkele ja ren door in Leiden, Ouden bosch en Zuid-Limburg. In Leiden ging hij, na de oorlog en na enkele jaren de vlas- sersschool in Koewacht te hebben meegemaakt, ge neeskunde studeren. Na zijn artsexamen werd hij mil- tiair arts in Breda, gevolgd door een jaar lang waarne men in Brabant en Limburg. Op 15 oktober 1957 keerde hij terug naar zijn woon plaats IJzendijke, waar hij moest waarnemen voor dok ter Brouwer. Op 1 februari 1958 kon hij uiteindelijk de praktijk overnemen en weer was hij terug in Ijzendijke. Een geruststelling voor hem. Platteland „Ik ben een jongen van het platteland. Ik heb zelf een ploeg gereden, vlas ge zwingeld", glimlacht Lie vens. „Buiten Zeeuwsch- Vlaanderen heb ik me altijd verbannen gevoeld. Ik ben hier geboren en getogen en ze krijgen me hier nooit meer weg". De IJzendijkse huisarts heeft patiënten in IJzendij ke, Schoondijke, Hoofdplaat en Waterlandkerkje. „Een huisarts heeft nooit een mooi leven", antwoordt Lie vens op de vraag of artsen inderdaad zo'n gemakkelijk leventje leiden. „Een arts die zijn vak goed verstaat is 24 uur per dag paraat, week in, week uit, jaar in, jaar uit. Zijn dagen zijn dan ook goed gevuld met spreekuren en visites. Als huisarts vind ik-, moet je altijd bereikbaar zijn". Door de jaren heen is Lie vens tot de ontdekking ge komen dat de mensen steeds mondiger zijn geworden. Toch bestaan er voor hem ook nog onoplosbare proble men. Lievens: „Als dokter heb je eigenlijk ook andere functies. Naast medische problemen komen de men sen ook wel eens met andere problemen. Ik ben van origi ne nogal rechtlijnig. Ik ben ervan overtuigd, dat er spe cialisten zijn, die bepaalde problemen beter kunnen op lossen dan ik". Lievens is in de volksmond ook bekend ais een „doorverwijzer". De jubilerende arts is ge zien bij zijn patiënten, voor al doordat hij de mensen op hun gemak weet te stellen, maar ook omdat hij zelf vindt dat de mensen voor hem ontzettend belangrijk zijn. „Ik zou de mensen wil len vragen eerbied te hebben voor alles wat leeft, zoals bloemen, planten, dieren en mensen. Ik hoop verder ook, dat na verloop van jaren, het gezin weer de basis wordt of blijft van heel ons maat schappelijk bestel". Duide lijker kan Lievens het niet zeggen. - FOTO DE STEM/COR J DE BOER Over bepaalde onderwer pen heeft hij een uitgespro ken mening, hoewel hij niet staat te popelen om die ken t/aar te maken. Misschien ook wel omdat hij zoals hij zegt geen „publiciteitsman" is. Kortom, een eenvoudig mens en huisarts. Toch wil hij enkele dingen kwijt. „Het ziekenhuis in Oostburg is goed bezet met specialisten die een grote regio waard zijn", beweert hij. „Ik zou het jammer vinden voor West-Zeeuwsch-Vlaande ren als het uit deze streek zou verdwijnen". Lievens, tevens al ruim 20 jaar bestuurslid van de Stichting Huize Emmaüs (bejaardentehuis) is zeker niet tevreden over de nieu we regeling, die per 1 fe bruari ingaat, 2,50 per res pect voor ziekenfondspa tiënten. Lievens: „De men sen zijn verzekerd en daar betalen ze premie voor. Ik ben er absoluut tegen. Het is alleen lastig, vervelend en storend voor de relatie pa tiënt/aptheekhoudend huis arts. Het is kleinzielig, Hol land op zijn smalst". Volgende week dinsdag zal Lievens, tegen zijn prin cipes in, toch volledig in de belangstelling staan. Ook zijn vrouw komt er niet on deruit. Zij helpt haar man al jaren in de apotheek. „Een huisarts zonder een goede vrouw, die de situaties van patiënt en man aanvoelt, is maar een halve huisarts", aldus Lievens. „Ik hoop die mensen te zien, waarmee wij in de loop van de jaren een band mee hebben gekre gen en waarvoor wij samen iets hebben betekend". Zijn hobby's zijn onder meer le zen over geschiedenis, poli tiek en kunst. Voorlopig zijn dit nog hobby's, want Lie vens heeft nog enkele jaren voor de boeg in zijn drukke praktijk. Van onze correspondent BRESKENS - De onzekerheid over het voortbestaan van de dorpsraad van Breskens is ge bleven. Zoals gemeld had zich een drietal bestuursleden om per soonlijke redenen terugge trokken uit het bestuur. Ge zien de matige opkomst en be langstelling van de bevolking van Breskens op de jaarverga dering in pension De Schelde was er voor de vier overige be stuursleden maar een conclu sie mogelijk: de dorpsraad te ontbinden. Met name de huidi ge secretaresse mevrouw W. Scheele vond dat een dorps raad gedragen moest worden door de plaatselijke bevolking. Daarnaast had de vertrek kende voorzitter de heer P. Kesteloo vergeefs geprobeerd aan nieuwe kandidaten te ko men. Afgesproken werd om de lopende zaken door de vier huidige bestuursleden en de opgegeven nieuwe kandidaat, de heer J. de Rechter af te handelen. Uit de langdurige discussie die hierna volgde met de veertien aanwezigen en vooral de pressie die men uit oefende heeft men toch een voorbehoud gemaakt wat be treft de ontbinding van de dorpsraad. Vooral wethouder J. Tho- maes van de gemeente Oost burg zei dat men de statuten wat soepeler moest hanteren. Op voorstel van de heer P. de Baare, voorzitter van de plaatselijke visserij vereni ging, werd besloten de beslis sing om de dorpsraad al of niet te ontbinden te verschuiven naar een vergadering op 23 fe bruari. Mocht er dan weer de zelfde matige belangstelling zijn, dan'valt definitief het doek over de Breskense dorps raad. Van een onzer verslaggevers KAPELLE - Het CDA zal aan het verlies van een vanzelfsprekende machtspositie moeten wennen. Dat zei gisteravond scheidend voorzitter G. Kerkhof van het CDA-Zeeland tijdens de jaarvergadering van zijn provinciale partijafdeling in De Caisson te Kapelle. Hij doelde daarbij op de langzaam maar zeker gedaal de waardering voor het CDA bij de kiezers en op „een groeiende verstandhouding" tussen de PvdA en de sterk ge groeide VVD, vooral op regio naal en plaatselijk niveau. Het CDA zal zich daartegen vol gens hem teweer moeten stel len door zich duidelijker te profileren en door attent te zijn op „ons rechtmatig aan deel in colleges en organen". Ook secretaris M. Juursma maakte in zijn jaarverslag ge wag van de verzwakte positie De Schelde - HSV De Schelde houdt vrijdag 28 januari om 20.00 uur de algemene jaarver gadering in Het Wapen van Zeeland. Op de agenda staat de bespreking van de jaarver slagen. Het afgelopen jaar wordt nabeschouwd, terwijl het bestuur met voorstellen voor 1983 komt. Bij het onder deel bestuursverkiezing is se- creataris A. Scherbeijn perio diek aftredend en herkiesbaar. Toch ontstaat er in het bestuur een vacature doordat G. Sijne- sael aftreedt en zich niet her kiesbaar stelt. Nieuwe kandi daat-bestuursleden kunnen zich opgeven tot aan de pauze. - Lotje - In het Oostburgse vrouwencafé Lotje aan de Nieuwstraat 6 wordt vandaag een thema-avond gehouden over voorbehoedsmiddelen. Het onderwerp zal worden in geleid door de arts Marlies Schellekens. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. GOES, 26 januari - Andijvie kl. 1 0,94. Boerenkool kl. 1 0,48-0,50, peen kl. 2 GT 0,22. Spruiten ongeschoond kl. 1 D 0,78; B 0,28; A 0,28-0,39; kl. 2 AB 0,21. Witlof kl. 1 A 1,80-2,00. Prei kg. k. 1 B 0,17-0,22; A 0,22-0,29; kl. 2 B 0,17. Rodekool kg kl. 1 B 0,05-0,09; A 0,11-0,25; kl. 2 A 0,09. Savooiekool groen kg kl. 1 0,53; kl. 2 0,31-0,32. Wittekool kl. 1 B 0,24. Kroten kg kl. 2 ON 0,28. Was- en breekpeen kg kl. 2 0,07. Uien kg kl. 2 MD 0,10. Knolselderij met blad st. kl. 1 0,12; kl. 2 0,15-0,16. Aardap pelen gt 0,04-0,16. Veldsla kl. 1 2,20. GOES 25 jan. granen, zaden en peul vruchten - tarwe 16 pet uit opslag handel en coöperatie 51,25-52,00, tarwe 16 pet uit eigen opslag 53,00- 54,50, zomergerst (brouwgerst) 16 pet 57,00-58,00, voergerst 16 pet 48,50, haver 46,50, erwten kleine groene 79,00-85,00, capucijners 70,50-78,50, schokkers 78,50-89,00, bruine bonen vrij van grond en halve bonen 18 pet 132,00-140,00, karwij boerenschoon 229,50-233,50, karwij prima doorsneekwaliteit 246,00-250,00, blauwmaanzaad ge schoond en droog 360.00-400,00. ex clusief BTW. Aardappelen - bintje veldgewas directe levering op auto geleverd 10,25-11,25, bintje 0 mm opwaarts, binnenlandse kwaliteitseisen 11,25-12,25, voederaardappelen 9,00-10,00. exclusief BTW. Notering Rotterdamse beurs dd. 24 jan. bintje 35-50 mm 12,00-12,50, bintje 50 mm opwaarts 16,00-16,50. exclusief BTW. Uien - Zaaiuien, fijne partijen 35 mm opwaarts 4,00-6.00, zaaiuien grove partijen 35 mm opwaarts 6,00-8,00, zaaiuien veldsgewas 3,75- 7,75. exclusief BTW. Vlas - ongerepeld uit de schuur op auto geleverd 40-54. exclusief BTW. Hooi en stro - weidehooi 300-325, dijkstro 220-270, tarwestro 115-135, gerstestro 150-160, haverstro 100- 110, roodzwenk 170-200, rietzwenk 170-200, veldbeemd 200-235, raai- grassen 190-225, erwtenstro 160- 210, schokkenstro 110-120, bruine bonenstro 130-170. exclusief BTW van het CDA. Hij zei dat het aantal Zeeuwse CDA-stem- mers bij de laatste Kamerver kiezingen tot een na-oorlogs minimum daalde en dat het aantal Zeeuwse leden met 40 personen, oftewel 1 procent verminderde. Secretaris Juursma wees ook op „een soort van mon ster-verbond" in de Zeeuwse staten tussen VVD en PvdA, waardoor afgelopen zomer een G.S.-zetel aan de confessione len werd ontfutseld, „De ge volgen van deze wisseling in het dagelijks bestuur van onze provincie bleek duidelijk bij de geslaagde poging het ambtsgebed af te schaffen. Vermoedelijk zullen zich meer van deze incidenten afspelen, namelijk in die gevallen waar een levensbeschouwelijke achtergrond in het geding is". Voorzitter G. Kerkhof sprak de verwachting uit dat het CDA in de landelijke politiek voorlopig tot de VVD veroor deeld is omdat tussen de libe ralen en de socialisten nog diepgaande verschillen be staan over sociaal-economi sche kwesties en over het vre- des- en veiligheidsbeleid. Hij zei ook dat de PvdA maar niet met zichzelf in het reine kan komen over haar karakter als parlementair democratische dan wel actie-partij. Hij vroeg zich verder af in hoeverre de toeloop tot de VVD een modieuze gril is van een vertrossend electoraat. Ook zijn eigen partij liet de scheidend voorzitter niet on besproken al overheerste daarbij een positieve tendens. Hij noemde het hartverwar mend dat na de „periode van Agt" met ijver binnen zijn partij wordt gestudeerd, ge rapporteerd en gediscussieerd. De jaarvergadering van het CDA-Zeeland koos burge meester H. Boer bij acclamatie tot de nieuwe voorzitter. Zoals gemeld was hij de enige kan didaat. Op 1 februari wordt binnen het bestuur nog spe ciaal afscheid van Kerkhof ge nomen. Men noemde hem nu al een man die ongenoemd ontzachlijke hoeveelheden werk heeft verzet waardoor ondanks de „bloedgroepen" een goed team en een goede samenwerking ontstond. „Ik heb het gevoel dat ik een beetje met pensioen ga" liet de scheidende voorzitter zich ont vallen. GOES Grand- 20 u. Poltergeist, 16 j. HULST Koning van Engeland- 20 u. Les uns et les autres, a.l. 20 u. Hot bub- blegum maagd, 12 j. 20 u. Young dokters in love, a.l. 20 u. Enkele reis 7-de hemel, 18 j. Galerie Van Geyt- Expositie van M. Verstraeten-Iser- byt met schilderijen, Ch. Donker, R. Homan en H. Berserik met gra fiek. Geop. werkd. 0-12 en 14-18 u., zat. tot 17 u., zond. 14-17 u., dinsd. gesloten (tot 21 febr.). KLOOSTERZANDE De Hoogaars- 13.30 u. schieting voor bejaarden. MIDDELBURG Galerie De Witte Swaen, Vlas- markt 9- Expositie van schilderij en en aquarellen van Serika Goth, Maurice Goth en W. Vaarzon Mo rel. Geop. di. t/m zat. 11-17.30 u. (t/m 31 jan.). De Vleeshal- „Rei zende kunsttentoonstelling uit Zeeland '83". Geop. di. t/m zat. 13-17 u., zond. 14-17 u. (t/m 13 febr.). TERNEUZEN Luxortheater- 20 u. The border, 16 j. 20 u. Caddyshack, a.l. VLISSINGEN Alhambra I- 20 u. Annie, a.l. Al- hambra II- 20 u. E.T a.l. Stedelijk Museum, Bellamypark 10- Exposi tie van Geert-Jan Evenhuis met audio-visuele installatie en perfor mance. Geop. ma. t/m vrijd. 9-12.30 en 13.30-17. (tot 12 febr.).

de Stem | 1983 | | pagina 19