-Kent u ze nogdie van Hontenisse Het voedsel van de roofvogels Tekort aan rechters houdt De Clingse Hengelaars nog een maand in spanning PLAATSELIJK NIEUWS GRASDUINEN gom Goedkoper voor mensen met bouwplannen m I0CCASIONSI Steenuilen zijn zeer vindingrijk AUTO RIJSCHOOL „PLONK" rken. nrtNPERPAG 27 JANUAR11983 VAN ZEELAND I Hengelaars en beroepsvisser woorthamer uit Kuitaart, die Looo gulden schadevergoe- I ding wil vangen wegens der- I ving van inkomsten. Weer geen uitspraak in kwestie beroepsvisser Kloosterzande Vogelwaarde Plannetjes van de BMW-dealer Energie actie in Sluiskil St.-Jansteen Westdorpe Epilepsie- vereniging vergaderde MIK GEORGE SPONSELEE Broedsel Steenuilenkast |e. |ubileum, receptie, loving, overwinning, door, mag best eens el op de pagina |!i|k is dat niet en duur |b v 6 regels kosten Ijtelt 'n tekst op, belt I n onze bi|kantoren of I lan de balie I articulieren I to Eén grote regel let biiplaatsen van een I 10,- toeslag. Bij niet lit 2,50 adm kosten |-onk antoren Hulst, 01140-13751, ft 9, tel 01150-17920 tel 01100-28030 Bedankt Voor het behalen van mijn rijbewijs in één keer. José Kelderman J als U Uw ondertrouw 5e Stem het dan Als u ruim en van onze kantoren art dan garanderen wi] icitatiedienst pakket met n reductie- rkartikelfa- :n. uis. 59,1000 AG Amsterdam, j je "Straks met pensioen". in samenwerking met T18 PAGINA ZEELAND 2 Van een onzer verslaggevers I mIDDELBURG/CLINGE - De I 'rpchtbank in Middelburg heeft oisteren weer geen uitspraak ?edaan in de kwestie tussen de vissersvereniging De Clingse De zware onderbezetting van de rechtbank werd giste ren als reden opgegeven voor het voor de vierde keer op schorten van de uitspraak, I waardoor de Clingse Henge laars nog maar eens een maandje in spanning worden gehouden. Zoals bekend draait de hele zaak om het vissen op het wa ter de Zestigvoet, een kwestie die in feite al speelt vanaf de oprichting van de Clingse Hengelaars in 1945. Ook toen lagen de Clingse Hengelaars al regelmatig in de clinch met de vader van de huidige beroeps visser Moorthamer, die van de toenmalige eigenaar van de Zestigvoet, de Polder Groot Kieldrecht, toestemming had om vis te slepen. Dat sukkelde zo door tot het viswater in 1976 in handen kwam van Staatsbosbeheer. Het water werd natuurreser vaat en bij Staatsbosbeheer vond men dat daar geen be roepsvisser op thuis hoorde. De Clingse Hengelaars sloten dan ook een huurcontract af met Staatsbosbeheer, waarin beroepsvisser Moorthamer niet meer voorkwam. De Ka mer voor de Binnenvisserij onthield echter zijn goedkeu ring aan het contract en eiste dat het toelaten van de be roepsvisser erin werd opgeno men. Dit omdat er sprake zou zijn van historische rechten. Het gevolg was dat Staats bosbeheer en de Clingse Hen gelaars bij de Raad van State in beroep gingen. Halverwege deze zaak trok Staatsbosbe heer zich echter terug en in 1978 stelde de Raad van State Moorthamer in het gelijk. Die stapte meteen naar de burger rechter om een schadevergoe ding van 50.000 gulden te eisen wegens inkomstenderving. Volgens De Clingse Henge laars heeft echter niemand de beroepsvisser ooit tegenge houden om te komen vissen. Hij kwam alleen niet. 1 HONTENISSE WIL EIGEN WELSTANDSCOMMISSIE Bejaardencarnaval - Alle be jaarden van Kloosterzande zijn door de carnavalsstich ting uitgenodigd voor de car navalsmiddag zaterdag 29 ja nuari in zaal Van Leuven. Voor prins Wannes 1 en zijn raad van elf zal dit de eerste officiële gelegenheid zijn van het carnavalsseizoen 1983. Zij zorgen voor een gezellig mid dagprogramma, dat om twee uur begint en waarbij het hos sen zeker niet vergeten wordt. Watersportvereniging - Wa tersportvereniging Walsoor den hield een bijeenkomst in zaal De Reizende Man, die door 60 belangstellenden werd bezocht. C. Pierens, dienst doend zeeloods uit Vlissingen, hield een uitgebreide lezing met dia's, waarbij hij aan dacht schonk aan het nieuwe vaarreglement voor de Wes- terschelde met daarbij vooral de nadruk op wat wel en wat niet mag voor de watersporter. Ook vertelde hij over het wat en hoe van het marifoon-ra- dioverkeer op de Westerschel- de. Na de lezing was er gele genheid tot vragen stellen, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. Disco-avond - Vrijdag 28 ja nuari houdt de plaatselijke pi ratenzender radio Amida een Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Burgemeester en wet houders van Hontenisse willen het bureau Dorp, Stad en Land aan de dijk zetten en een eigen welstandscommissie instellen die bouw plannen op hun uiterlijk gaat bekijken. delen van een eigen com missie zijn volgens het college dat de kosten voor de burger aanzienlijk gedrukt worden, de zaken vlotter kunnen wor- I den afgehandeld en dat de be stuurder direct aanspreekbaar voorde burger. Tot nu toe werden bouw plannetjes in de gemeente al tijd beoordeeld door een com missie van Dorp, Stad en Land, waarvan een gedele geerde tweewekelijks naar Hontenisse afreist. Omdat het bureau landelijke normen hanteert, waardoor eventuele beïnvloeding van bouwstijlen vanuit België geen kans maakt, zijn er al enkele keren strubbelingen rond bouwplan netjes geweest. In moeilijke gevallen moet de 'grote' com missie in Rotterdam eraan te pas komen, wat volgens B en ff een vlotte afwerking tegen houdt. De kosten voor de advise ring door Dorp, Stad en Land worden doorberekend aan de aanvragers om een bouwver gunning. In 1981 waren de welstandskosten bijna 16.000 gulden en vorig jaar bijna 15.000, wat volgens B en W neerkomt op zo'n 100 gulden per bouwplan. Drie leden De eigen welstandscommis sie commissie gaat bestaan uit drie leden, te weten een archi tect, het hoofd van de techni sche dienst en de ambtenaar belast met bouw- en woning toezicht. De commissie wordt voorgezeten door de wethou der van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, die slechts een adviserende stem heeft. Enkel de architect krijgt een vergoeding op uurbasis en reiskosten, waardoor volgens B en W de kosten voor de bur ger aanzienlijk lager komen te liggen. Garage Verinvgge bv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-13451 SLUISKIL - De Coördinatie groep Energiebesparing Zee land (CEZ) houdt van dinsdag 1 februari tot en met donder dag 3 februari een energie-ac tie in Sluiskil. In de zaal van de brandweer aan de Spoorstraat wordt een 'Energiecentrum' ingericht waar voorlichting wordt gege ven over zuinig en veilig ener giegebruik. Wethouder A. Doorduijn van de gemeente Terneuzen verricht dinsdag om 16.00 uur de officieële opening. Het cen trum is geopend van 15.00 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Alleen op de openingsdag kan het publiek vanaf 16.00 te recht. Van een onzer verslaggevers HONTENISSE - Onder de titel 'Kent u ze nog...die van Hontenisse' heeft de Zeeuwse Boekhandel een nieuw platenboekje uitgegeven over Hontenisse. In tegenstelling tot de deeltjes 'Hontenisse in oude ansichten', waarin de na druk ligt op de oude dorpsgezichten, wil dit boekwerkje de mensen van Honte nisse laten zien uit de periode van omstreeks de eeuwwisseling tot ongeveer 1940. Het boekje, dat is samengesteld door C. van Winkelen, bevat fotomateriaal uit Groenendijk, Hengstdijk, Kloosterzande, Lamswaarde, Ossenisse, Rapen burg en Vogelwaarde. Afgebeeld zijn oude schoolfoto's, bekende doprsfiguren. kerkelijke gebeurtenissen en andere voorvallen, familiefoto's en het vereni gingsleven in die tijd. 'Kent u ze nog...die van Hontenisse' is verschenen in een zeer beperkte oplage van 250 stuks en de verkoopprijs is bepaald op 36 gulden. Hier een oude prent van een groepje bouwvakkers van het timmer- en met selbedrijf van Van Driessche uit Lamswaarde. Op de achterste rij poseren van links naar rechts: Jan van Driessche, Alouis van Driessche, een onbekenede, Jules Bal en Piet Bal. Vooraan: Manuel Eijsackers, Judokus Bal, Van der Poel (voor naam onbekend), Van Driessche (voornaam onbekend) en Joos van Driessche. disco-avond in zaal Van Schaick, aanvang half acht. Vrouwenbond - Vrijdag 28 ja nuari houdt de vrouwenbond van het FNV voor haar leden met aanhang een bingo-avond met aansluitend gelegenheid tot dansen. De avond begint om acht uur en wordt gehou den in het dorpscentrum. Danscursussen - Dansschool Elegance houdt de laatste danscursussen van het seizoen in het gemeenschapscentrum De Warande. De cursus voor gevorderden begint donderdag 17 februari om 20.00 uur, voor vergevorderden vrijdag 18 fe bruari om 20.00 uur en voor beginners zaterdag 19 februari om 20.00 uur. Supportersclub - De bus met supporters voor de wedstrijd Goes-Steen vertrekt zondag 30 januari om half één aan de kerk Te heikant en om kwart voor één aan de kerk te St.- Jansteen. Secretariehandelingen - In Westdorpe wordt tweemaal per week gelegenheid geboden een aantal gemeentelijke han delingen te laten doen in het bejaardencentrum Het Ver- laet aan de Bernhardstraat. Daar kunnen Westdorpenaren voor de meest uiteenlopende zaken terecht op dinsdagmid dag van twee tot kwart over vijf en vrijdagmorgen van ne gen tot twaalf uur. Naast het aanvragen van paspoorten, rijbewijzen, uittrekels uit re gisters van de burgerlijke stand en het personeelsregis ter, kan ook aangifte worden gedaan van verhuizing Van onze correspondent WESTDORPE/TERNEUZEN - In de recreatiezaal van ver pleegtehuis Ter Schorre te Terneuzen werd de eerste ver- gaderng van dit jaar van de Epilepsievereniging Neder land, afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen gehouden. Hier voor bestond veel belangstel ling. Dit jaar worden diverse ac tiviteiten op touw gezet. De eerste en belangrijkste taak van de verenigng blijft uiter aard de begeleiding en opvang van de epilepsiepatiënt en de ouders of verzorgers. Dit j aar wordt ook de nodige aandacht besteed aan de voor- lichting aan de maatschappij, dooo middel van lezingen voor verenigingen en scholen. Dit overigens uitsluitend op aan vraag. De gespecialiseerde in formatie-bijeenkomsten met kleinere groepen, worden ge pland vanaf het tweede kwar taal. Naast een ledenwerfactie, die inmiddels is gestart, wordt gewerkt aan een eigen bulletin dat in de toekomst vier keer per jaar verschijnt. In de bulletins wordt niet alleen aandacht besteed aan epilepsie, maar worden ook rubrieken met vragen, verha len, hobby's en informatie op genomen. Iedereen kan dus al les kwijt, wat hem of haar op het hart ligt. Voor alle infor matie over de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen de Epi lepsievereniging Nederland, kan men telefonisch terecht via de nummers 01150-18915 en 01140-15692. SPRAKEN we vorige week in deze rubriek over nestkasten, van daag eens iets over hun inhoud. Dat wil zeggen over de prooien en prooiresten die we vinden in de nestkas ten van onze twee meest algemene roof vogels: de torenvalk, een dagroofvogel en de steenuil, die 's nachts actief is. De veren op de ene foto zijn afkomstig uit een toren- valkkast. De vleugel be hoorde eens aan een Vlaam se gaai. Een zwart-wit foto loont dat niet zo duidelijk, naar in de hand is het te hen aan de bekende blauwe veertjes in de vleugel van deze soort (bij de pijl). De twee veertjes rechts zijn van de grote bonte specht en de andere drie of van een rood staart of van een blauw- borst. Dat laatste is niet zo op merkelijk. Beide soorten hebben het formaat van een mus, dus hun grootte is geen beletsel voor de torenvalk. Maar grote bonte specht, een flinke spreeuw-groot met een krachtige snavel en dan een Vlaamse gaai! Kan een torenvalk die aan? Menselij kerwijze gesproken zeg je nee, een gezonde, vitale gaai of bonte specht laat zich niet door een torenvalk pakken. Of een ekster dan? Ook daarvan vonden we dit jaar torenvalkkast veren in een kast. Dat was evenwel duidelijk een jonge beestje; dat was te zien aan de bloedspoelen die nog half rond de veren zaten. Maar de resten van die andere vo gels leken toch heel sterk af komstig te zijn van volwas sen of in ieder geval vlieg- vlugge dieren. Nu hebben vogels natuur lij k ook niet het eeuwige le ven en zieke, verzwakte die ren leveren vermoedelijk weinig weerwerk als ze in conflict komen met een valk en kunnen derhalve gesla gen worden. We zagen eens een torenvalk wegvliegen met een volwassen merel mannetje. Hij kon nauwe lijks loskomen van de grond met zijn vrachtje. Niet zo verwonderlijk: het gemid delde gewicht van een to renvalk is rond de 200 gram, dat van een merel zo'n 70 gram. Maar de vraag was dus: kan een torenvalk een volwassen merelman-slaan? Kennelijk wel dus, maar.... Ik had toevallig gezien dat de merel vlak voor een flink doorrrijdende auto over de weg vloog. Hij raakte de auto niet, maar door de zui ging van de lucht werd hij tegen het wegdek geworpen. Hij sukkelde naar de kant en zat daar, zo suf als een hoender, bij te komen.W el- De inhoud van een steenuilenkast. licht had hij een lichte of zelfs flinke hersenschud ding. Toen sloeg de torenvalk toe. Ja en dan is het natuur lijk niet meer zo moeilijk; als iemand de moeite neemt Antoon Geesink eerst goed murw te slaan, dan kan ik wel van hem winnen verder. En zulke dingen kunnen na tuurlijk ook gebeuren met ekster en Vlaamse gaai, je staat er meestal niet bij als ze gepakt worden. En wie zegt dat een torenvalk zich nu en dan ook eens niet waagt aan aas en een ver keersslachtoffer mee naar het nest neemt? Moeten we ons voorstellen dat een torenvalk systema tisch stuk voor stuk alle jon gen van een broedsel weg haalt? We weten dat een goede moeder bij het minste of geringste onraad haar kroost bijeen roept of waar schuwt dat het zich moet drukken. En dat ze een furie gelijk is als iets haar jongen belaagt. Maar er zijn ook" minder oplettende moeders, minder zorgzaam, je zou bij na kunnen zeggen: onge schikt voor het moeder schap. Biologisch gezien geen en kel probleem, dat de jongen daarvan niet tot volwassen heid - en voortplanten - kjo- men. Ze hebben geen goede opvoeding gehad, hebben onvoldoende geleerd om op alles en nog wat bedacht te zijn; onvoldoende geschoold om een gezin te laten overle ven. Voor zulke figuren is de natuur gewoonlijk genade loos; wie niet mee kan wordt aan de circulatie onttrok ken. Hard, maar van bijzon der groot belang om de over levingskansen van de soort veilig te stellen. Maar misschien zoeken we het verder dan nodig is. Ook in het veld treffen we~ wel eens verweesde jongen van kievit, patrijs, fazant, wilde eens, bergeend of wa terhoen aan. Hongerig, koud, radeloos, hulpeloos en meestal reddeloos. Welke to renvalk zou zich een derge lijke gemakkelijke prooi la ten ontgaan? De tweede foto toont ons de inhoud van een steenui lenkast. De hele winkel lag tussen de jongen. Links on deraan een mus, verder zes huisspitsmuizen, een bos- spitsmuis en vier rosse woelmuizen, totaal twaalf prooien. In deze kast geen resten van kikkers, regen wormen of grote insecten als meikever en dergelijke, al zijn dat prooiresten die je dikwijls vindt. Of mollen en halfwas bruine ratten. Mare Buise die de resultaten van een onderzoek over prooi resten publiceerde in de Steltkluut, het clubblad van de gelijknamige vogelwacht, schreef hierover: Opmerkelijk was de vondst van twee halfwas bruine ratten in de steenui lenkast op Statenboom en een Vlaamse gaai bij een to renvalk op Zandberg. Ge zien de prooilijst mogen we met name het op het oog rustige en vriendelijke stee- nuitlje niet onderschatten. Dit moet een geduchte j ager zijn. Ware gevechten moeten zich voordoen in het duister. Bruine rat en niet te verge ten een volwassen mol zijn geduchte tegenstanders die zich niet zomaar laten pak ken. Of heeft een auto mis schien toch het voorberei dende werk gedaan? Niet alleen in hun prooi keuze zijn steenuilen vin dingrijke dieren, ook in de keuze van nestplaats. Afge lopen jaar troffen we jongen aan in een konijnepijp er gens tegen een gebouwtje. En ooit bracht men ons een levende steenuil die altijd in een konijnepijp leefde; men had hem vaak ter plekke ge zien. Geen wonder! Het beestje had een gebroken vleugel gehad en de botstuk- ken waren verkeerd aan el kaar gegroeid. Hij kon niet meer vliegen. Geen nood, prompt was hij een jager te voet geworden en met suc ces: hij was kerngezond en moddervet. Uiteraard is hij ter plaatse terug losgelaten.

de Stem | 1983 | | pagina 15