Werklozen beginnen werklozenproject Voorlicht(st)ers staan gereed voor energiediscussie ENT I de 4 in1 krant oleren! I DE STEM Op verzoek zuidelijke VVVs 3 Zeeland rie DE STEM I tweepunten Landelijke werkgroep wil informatiekloof dichten 37 B AS VAN GENT DONDERDAG 27 JANUARI 1983 rr T20 PAGINA ZEELAND 1 Laadbrug passeert [kanaal MIDDELBURG - De Nederlandse Dienst voor Toerisme in Brussel heeft op verzoek van de directies van de provinciale VVV's in Zeeland, Brabant en Limburg een publiciteitscampagne in Belgische media ont worpen. Verzetskruis voor De Mul in Terneuzen Jeugdboek over Zeeland en het Deltaplan ststelling van de wer- kleuteronderwijs over ijs bijzondere scholen anisvliet i.v.m. B.T.W.- n van een krediet voor kele rioolstrengen; de Stichting Katholiek edewerking ingevolge gelden beschikbaar te 3 ventilatiemogelijkhe- van de r.-k. kleuter- volkingssysteem 4e fa- samenwerkingsover- samenwerking van So- iten voor mensen zon- Sas van Gent; lillen van bestuur; nstjaar 1983, nrs. 4 en rraag. Staten van Zeeland be- erordening Zeeland, dit iaterende Wegenregle- januari 1983 in werking enbare wegen met uit- lentelijke wegen binnen en over uitzicht- en be- vegen. in verboden op het ge- is het zo goed mogelijk leven van nadere regels uik van de wegen door n allerlei acitiviteiten en t weglichaam, het weg- zaken. Tevens is terwil- tal bepalingen opgeno- n op wegen worden ge- egen plaatsvinden, gen wordt in beginsel an het lichaam, dat de Bedoelde ontheffingen formulieren, welke on- ar zijn j is te verkrijgen bij het ken vjn de provinciale urg. -enden tot: inciale Waterstaat. ie Zaken van deze ge- eentesecretarie bezoe- it publiek gesloten is. 'oor ambtenarenkorps, In vele gevallen zijn de ide met de verwerking diend, dan wel met het sntie is dat u, ofwel een dag dient terug te ko- i belang voor de be ken (voorheen afdeling welzijnszaken (voorheen ningstijden hieronder te ig 8.00 tot 12.00 uur en lezoek aan de gemeen- aanbeveling om telefo- rsonen zich op het laat- i/.W.V., bij het bereiken W (zgn max.-bericht). tijdig de W W.-cliënt en stelt van de voorlopige niddel van een „voorlo- antal aanvragen W.W V. imiddellijk na ontvangst gewenst, ter voorko- eling van de aanvraag de hand te houden aan "QAGBI-AU VUOA ZJIDV.ESt NEDE^LAND VAN ZEELAND Stimulering kooptoerisme Van onze correspondent GENT - Het scheepvaartver- keer op het Kanaal Gent-Ter- neuzen ter hoogte van Sidmar kan vandaag lange tijd onder- broken worden wegens een gi gantisch transport dat van de rechteroever naar de linkeroe ver van het kanaal moet wor den gebracht. Het gaat om het overbren- Igen van een tachtig ton zware llaadbrug bestemd voor het Ichemisch bedrijf PCUK. Het «gevaarte is gemaakt in Loke- Iren en werd vannacht stap- Ivoets naar de rechteroever ge- Ibracht langs een speciaal uit- Igezocht traject zonder brug- [gen. Het transport is meer dan I zes meter hoog en kan dus ook niet onder het viaduct van de lexpresweg te Zelzate. Van- Idaar dat de laatste meters van [het traject via Sidmar over het «kanaal afgelegd moeten wor- |den. Met deze laadburg hoopt het Igenoemde chemische bedrijf «efficiënter en sneller te kun- Inen laden. De kade wordt «trouwens aangepast om grote- I re schepen te laten aanmeren. Van een onzer verslaggevers Doel: op een of andere wijze het ingezakte kooptoerisme in de Nederlands- Belgische grensstreek nieuw leven in te blazen. „In feite gebeurt er momen teel iets waarnaar je eigenlijk alleen maar kunt kijken. Te ruglopende koopkracht en een steeds zwakkere Belgische frank zijn zaken die je niet kunt bedwingen. Maar. hele maal niets doen is zeer nega tief. Daarom dat wij de dienst in Brussel hebben ingescha keld eens te onderzoeken op welke wijze onze grensstreken in België aan de weg kunnen timmeren", aldus de Zeeuwse VVV- voorzitter Jo de Regt. Het verzoek aan de dienst in Brussel werd gedaan tijdens een periodiek overleg dat de drie zuidelijke VVV-directeu- ren vorig jaar hadden. Het nu ingediende plan behelst een advertentiecampagne in di verse Belgische bladen, ge combineerd met artikelen over de betrokken grensstreken. „Als men het wil uitvoeren, zal men het wel zelf moeten beta len. Wij hebben alleen maar een mogelijkheid aangege ven", aldus De Regt. De provinciale Zeeuwse VW heeft het plan toege stuurd aan de Zeeuwsvlaamse VVV's, middenstandsvereni gingen en de Kamer van Koophandel in Terneuzen. Diezelfde Kamer van Koop handel heeft, zoals wij eerder meldden, het initiatief geno men komende vrijdag met middenstandsverenigingen uit de grensplaatsen en de twee streek-VVV's om de tafel te gaan zitten om eens te bekij ken hoe de teruggelopen Bel gische belangstelling voor Zeeuwsch-Vlaanderen nieuw leven kan worden ingeblazen. De secretaris van de Kamer van Koophandel, Van Lam- balgen, kende de inhoud van het WV-schrijven nog niet. „Wij hebben overigens meer een regionaal overleg op het oog en ik denk dat het nog te Van een onzer verslaggevers IBRESKENS - Een groep van 124 werkloze inwoners van IBreskens gaat een stichting I vormen die tot doel za! hebben I ie opvang en begeleiding van Iniet meer in het arbeidsproces I opgenomen plaatsgenoten. De stichting wil eigen pro- Ijecten starten, waarbij echter lals voorwaarde wordt gesteld, |iat ze niet concurrerend mo- zijn voor het bedrijfsle- |wi „Gedacht wordt onder «meer aan het gezamenlijk uit- I oefenen van hobby's, dienst- Iverlening aan verenigingen en I sportclubs, een boodschappen- ■dienst voor zieken, gehandi- I ;aPten en bejaarden en het op- I zetten van een project voor I toeristen samen met de VVV", I a'^us Joop Tanghe, één van de "titiatiefnemers. De groep heeft een leeg- JS-aand bedrijfspand in Bres- |™is op het oog, waar de acti- I 'raten gestalte zullen moeten I ni8en' Omdat voor de huur I an het gebouw en het opstar- Ien van de projecten geld no- s is, zal bij de gemeente oostburg binnenkort een sub- j-het-zelver \MEN, DEUREN iluminium prijsopgaaf voor e) Tel.: 180-29056 )ELBURG I ^*0 VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren 'n Terneuzen, Hulst en Goes, fessen en telefoonnum mers op pagina 2. Redactie Ie'ne«en: Rein van der eiin (editie-chef), Jan Jan- l^'(de ,Ch!f)' Fra"k De,y' ee Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen Hulst: Eugène Ver kol >ten' G°es: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- I a Oostburg: Co Meertens. J]°°sterzande: mevr. Neve, 2250 Str 4' 01148" ^ertentle-expl. specteur Zeeland: C. Me- I u- Privé 01150-95839. sidieverzoek worden inge diend. Het idee om als werklozen zelf een project op te zetten - en niet te wachten op initiatie ven van de overheid - ont stond eind vorig jaar tijdens een gesprek tussen Joop Tang he, de Breskense pastoor Omer Gielliet en de WAO-ers Ar nold de Ruysscher en Adrie Hoefnagel. Dit viertal begon werklozen persoonlijk te be naderen met als resultaat dat enkele weken later de groep al 24 leden telt. „En dat bewijst gewoon dat onze manier van werken veel meer vruchten afwerpt, dan de wijze waarop de overheid iets dergelijks aanpakt", aldus Joop Tanghe. „De drie ge meenten in West-Zeeuwsch- Vlaanderen proberen ook wel om gezamenlijk projecten te beginnen, maar krijgen nau welijks respons. En dat ligt ge woon aan de aanpak. Mensen schrikken al onmiddellijk te rug, wanneer ze worden uitge nodigd voor bijeenkomsten waarop ze moeten praten met een wethouder en een direc teur van een sociale dienst. Dat wekt drempelvrees op". Hoewel de stichting nog moet worden opgericht is er al wel een voorlopig bestuur ge vormd, dat naast de vier ini tiatiefnemers bestaat uit Ge rard van Grieken, Anneke Ruijgrok, Cor Henderson en René Verstraeten. Nadat eer der al een gesprek was ge voerd met mensen van de Pro vinciale Stuurgroep Werk loosheid volgde gistermiddag een onderhoud tussen de vol tallige groep van 24 en de Oostburgse wethouder van so ciale zaken, J. Vergouwe. Tanghe: „En die was er uitermate verbaasd over dat er hier in zo korte tijd voor el kaar is gebokst. Er is afge sproken dat iemand van ons bestuur een plaatsje zal krij gen in de Westzeeuwsvlaamse stuurgroep. De groep gaat proberen zich zo snel mogelijk te ontworstelen aan de afhan kelijkheid van de subsidiege ver. „De projecten moeten op den duur zichzelf kunnen be druipen", zegt Tanghe. „Dan kan het subsidiegeld weer worden gebruikt om anderen te helpen". prematuur is om deze zaak op hoger (provinciaal) niveau te tillen", aldus de heer Van Lambalgen. VVV-directeur J. de Regt wees erop dat het slechts een mogelijkheid is die wordt aan gegeven om de Belgische pu blieke belangstelling aan te wakkeren. „Het bewijst in ieder geval dat voor de pro vinciale Zeeuwse VW de be langstelling niet ophoudt bij de Westerschelde, zoals wei eens wordt beweerd. Het zgn. kooptoerisme is toch een ty pisch Zeeuwsvlaams gebeuren en mogelijk is het door de dienst toerisme in Brussel ont wikkelde plan een goede handreiking". Burgemeester Ockeloen speldt de onderscheiding pp bij de heer De Mul - FOTO HENK HOMMERS Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Terneuze- naar Jan de Mul is gister morgen onderscheiden met het verzetsherdenkings- kruis. Burgemeester C. Oc keloen spelde de 76- jarige oorlogsinvalide van de Koopvaardij de versierselen op in het Julianaziekenhuis. Eerder al kreeg De Mul het kruis van verdienste. Dit werd in 1947 uitgereikt door Prins Bernhard in het Paleis in Amsterdam. In 1950 ont ving hij het oorlogsherinne- ringskruis voor zijn acties op de Middellandse Zee de Javazee en de Atlantische Oceaan. Jan de Mul ging in 1924 voor het eerst naar zee. Kor te tijd daarna tekende hij bij de Koopvaardij. In 1940 ging hij als convooivaarder van Engeland naar het Verre Oosten. Twee jaar later be vond hij zich in de Javazee aan boord van de 'Lang- koeas' toen een Japanse on derzeeër het schip tot zinken bracht. De Mul zwalkte met twee andere overlevenden dagen lang rond in een lekke sloep tot ze een eiland be reikten. Kort na aankomst op het eiland stierven zijn twee lotgenoten. Van de 135 man aan boord van de 'Langkoeas' was Jan de Mul de enige overlevende. Saillant detail is dat zijn familie destijds bericht kreeg dat de Langkoeas met man en muis was vergaan. Nota bene op de dag dat zijn ouders veertig jaren ge trouwd waren keerde Jan naar het ouderlijk huis te rug. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Er komt een jeugdboek over Zeeland en het Deltaplan. Het wordt uitgege ven door Meulenhoff, althans wanneer het provinciebestuur borg wil staan voor een deel van het financiële risico. Ge deputeerde staten zien er wel wat in. Ze hebben de staten voorgesteld om voor 25.000 gulden garant te staan. Het is de bedoeling dat het boek in maart verschijnt mede als herinnering aan de februa- ri-ramp die dertig jaar gele den plaatsvond. De eerste druk moet 10.000 exemplaren gaan tellen. Het dagelijks bestuur van de provincie vindt in het alge meen dat het financiële risico bij de uitgifte van een boek door de uitgever moet worden gedragen. In dit „bijzondere geval" wil men echter een uit zondering maken. Niet alleen omdat van een herinnerings boek kan worden gesproken, maar ook omdat er nog geen „compleet" jeugdboek over Zeeland bestaat. Het boek zal niet alleen aandacht schenken aan de watersnoodramp, maar ook de ontstaansgeschiedenis van Zeeland en de strijd tegen het water behandelen. Ook aspec ten als de scheepvaart, natuur, visserij en landbouw komen aan de orde. Dat alles „rijk geïllustreerd en op boeiende wijze geschreven". het boek moet 34,50 gulden gaan kosten. Blijft de uitgever met meer dan 500 exemplaren in z'n maag zitten dan neemt de provincie de handel over voor 55 procent van de winkel prijs tot een maximum van 1317 exemplaren. Door Henk Postma GOESHULST/TERNEUZEN - Met een roerige televisie-avondje is de brede maatschappelijke discussie over (kern)energie gisteravond dan eindelijk officieel begonnen. Zeker, de afgelopen maanden hebben zich al heel wat „voorrondes" afge speeld. Niet voor niets strooide de landelijke stuur groep van Jonkheer De Braauw al geruime tijd kwistig met geld ten behoe ve van ieder clubje of groep je dat zich - al dan niet met vooringenomen bedoelingen - wilde voorbereiden. Maar nu gaan de eerste officiële voorlichtings- en discussie bijeenkomsten dan toch echt beginnen, komende maand op verschillende plaatsen in Zeeland. Wie er aan mee wil doen heeft dus al alle kans gehad om goedbeslagen ten ijs te komen, maar voor wie die kansen heeft gemist is er nog niets verloren. Die kan zich bijvoorbeeld altijd nog laten informeren door de landelijke Werkgroep Ener gie Discussie, een samen werkingsverband van zo'n vijftig landelijke en regio nale organisaties op het ge bied van maatschappij, mi lieu, kerk, politiek of vrou wenwerk. Geen gezelschap met een bloedeloos neutraal kleurtje, want de deelne mende organisaties vinden dat energiebeleid niet alleen gericht moet zijn op een „duurzame economie". Nee, ook mens en milieu rriogen er geen schade van onder vinden. Vanuit die achter grond wil de werkgroep een „zinvolle en effectieve deel name van de bevolking aan de maatschappelijke discus sie over energiebeleid" be vorderen. Fraaie folders vertellen het hoe en waarom. Zo kan men erin lezen dat de werk groep het als één van haar taken ziet om een informa tie-achterstand bij grote de len van de bevolking weg te werken. Die achterstand zou dan bestaan ten opzichte van de mensen die het ener giebeleid tot nu toe hebben bepaald. De werkgroep heeft „goede en betrouwbare lite ratuur, cursusmateriaal, spelvormen en exposities" voorhanden. Maar dat is niet het enige, om al die informatie, te ver spreiden zijn meer dan 750 „voorlicht(st)ers" opgeleid, waarvan een 20-tal in Zee land. Ze kregen hun training ten huize van het Coördina tie-orgaan van de Zeeuwse milieuverenigingen in Goes en van het Rijn-Schelde- Intstituut in Middelburg. En ze zijn op afroep beschik baar voor alle verenigingen of groepjes die eens een avondje, middagje of och tendje over energie willen praten. Van de twintig Zeeuwse voorlicht(st)ers komen er vier uit Zeeuwsch Vlaande ren. Het zijn Hans Molenaar en Peter Maas uit Terneu zen, Joke Maas uit Hulst en Marian Kindt uit Sluiskil. Ze hebben afgesproken sa men met elkaar op te trek ken en taken te verdelen. „Zeeuwsch Vlaanderen is niet zo groot en met vieren is beter dan alleen", vindt Hans Molenaar. Eén klus ligt al voor hen gereed: het leiden van een bijeenkomst van vogelwacht De Steltkluut. Er wordt dan ge sproken over zonne zonne- ènergie, windenergie en an dere alternatieven die de verdere invoering van kern energie moeten tegenhou den. Het wachten is op de volgende opdracht die zich aandient. Waarom die gedrevenheid om belangeloos de informa tiekloof in het Zeeuws vlaamse land te helpen dich ten. „Nou, ik heb al langere tijd interesse in het energie beleid", zegt Hans Molenaar, die er geen geheim van maakt dat hij lid is van ver schillende milieuclubs en -zoals de meeste van zijn collega vrij etijds voor licht(st)ers- niets opheeft met kernenergie. „Daarom Voorlichtster Joke Maas uit Hulst: We hebben wel veel documentatie gekregen, maar je weet niet alles" I - FOTO DE STEM COR J DE BOER heb ik me opgegeven voor die cursus, zeker nu je er op een constructieve manier wat aan kunt doen". Hij hoopt dan ook dat veelvuldig een beroep op hem zal worden gedaan. „Iedereen kan ons vragen, politieke partijen, scholen, levensbeschouwelijke groe peringen, bedrijven of wat niet al". We zullen dan van uit ons standpunt proberen informatie te geven. We noemen de voordelen en de nadelen die aan iedere vorm van energie vastzitten, of het nu om windenergie, zon- ne-energie of kernergie gaat". Geen éénzijdige voor lichting dus, al zal het per soonlijk tintje niet ontbre ken. Joke Maas uit Hulst is de voorlicht(st)erstraining vanuit een wat andere in valshoek gaan volgen. Ze was al actief betrokken bij de werkgroep Milieu en Huishouden van vogelwacht De Steltkluut en zag er voor die werkgroep wel voordeel in om aan de cursus mee te doen. "Het was gratis, zelfs de reiskosten werden ver goed. Ik had vooral het idee dat we er wat meer kennis door in huis zouden krijgen, zodat we voor onze bijeen komsten niets steeds een be roep op een deskundige van elders zouden hoeven te doen. Maar dat bleek niet de bedoeling van de werkgroep. We hebben ons verplicht om discussies te leiden bij ieder een die daarom vraagt". Joke Maas zal zich daarbij overigens niet als deskundi ge profileren. Daarvoor was de training teveel op het lei den van bijeenkomsten ge richt. „We hebben wel veel documentatie gekregen, maar je weet niet alles. Wel weten we de weg te vinden naar de informatie die voor handen is". Haar volgende ontboezeming laat zien hoe betrekkelijk ook een brede maatschappelijke discussie over het energiebeleid kan zijn, zelfs voor wie een voor lichtingscursus heeft ge volgd: „Ik ging er als leek naartoe en ben er als leek vandaan gekomen. Ik ben er maar weer-eens tot de ont dekking gekomen: hoe meer je je ergens in verdiept hoe minder dat je er vanaf blijkt te weten". Wie desondanks een be roep op het viertal of op hun Zeeuwse collega's wil doen kan bellen naar de volgende telefoonnummers in Middel burg: 25347 (ochtend), 25927 (avond) en 14032 (avond)

de Stem | 1983 | | pagina 13