'osa Mota blijft met eide benen op de grond 'dures oilman stopt it tafeltennis UENSPAG 26 JANUAR11983 port in't kort L adio-schaah Demonstratie Supertrio Voorzichtigheid T43 >AGINA SPORTi Vederlandse schaakgroot, ter Jan Timman zal van'. I in het NOS-radiopro\ ■ma 'Langs de Lijn' telefy. I een partij spelen tegen wwjet-grootmeester en ex. Irdkampioen Tal. De zetten rze ontmoeting zullen te(e. Ijch worden overgebracht ■n Wijk aan Zee, waar fnan zetelt, en Riga, (je it plaats van Tal. De partij II om 19.00 uur begint, ajj y 20.03 uur via Hilversum] figen zijn- i Borg zal in april ten nis- |in een demonstratie-toer- ,n Tokio. Naast de Zweed ze week zijn afscheid ran l"tvedstrijdtennis aankon- Ie, zijn John McEnroe, Jim. I Connors en Johan Kriek ntracteerd. lens ziekte kan het paard y N, nummer vier van de nemerslijst, komende zon- lm Hilversum niet starten je draverij, die telt voor de ertrio-weddenschappen. I veld telt nu nog dertien Iden. HAAG (ANP) - De leedse Ann-Christin Hell- h heeft besloten zich terug rekken uit het internatio- p tafeltennis. Daardoor zal piet deelnemen aan de top- ilf wedstrijden in Cleve- (Engeland) van 4 tot en 16 februari. Hellman was als twaalfde ■laatst. Ze wordt vervangen Ir de nummer één van Ist-Duitsland, Kirsten Krü- I. De Westduitse stond in I afgelopen weekeinde in de Jale van de open kampioen lappen van Wales, waarin Kan de Hongaarse Gabriele pbo verloor. Krüger is veer- Jnde op de Europese rang- It. Eerder zegde al Edith Ur- p af wegens een blessure. Hongaarse wordt vervan- n door de Europese nummer ptien, Ina Kovalenko uit de ■iet-Unie. Rlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Leo van Veen. - foto anp proken werd met het talent .audrup, die wellicht in te' iruari naar Amsterdam af" eist. Dan is de kans aanwezig, at Ajax Leo van Veen aan- liedt reeds volgend seizoen als rainer te beginnen. „Maar", puttert Leo van Veen tegen, ik voel me net zo goed als vo- ig jaar. Toen vond iedereen ie goed. Ik ben zeker nog nje' itgeblust. Als er een dergelijk voorstel komt, zal ik er lang diep over moeten nadenken". Leo van Veen wil er verder voorlopig over zwijgen. Pe uitsmijter zegt echter veer „Jan Mölby, mijn vervanger zondag, zei na afloop: in dj' team naast een man spelen >s vrijwel onmogelijk". riesekoop: va de hemel aar de hel en weer terug Ihepper ook gezegd". [Onder leiding van Ron Iroenewoud leek de profse ctie aanvankelijk tegen een febacle aan te lopen. Dat re- (ilteerde in een 2-0 voor drong voor de Olympische se- Ictie door treffers van Van lordt en Spee (beiden AFC). Ie profs herstelden zich ech- Ir tijdig. In een mum van tijd las het 2-2 door Carbo (FC Itrecht) en Helmonder Strij- psch, waarna de profs simpel onden uitlopen naar 4-2, Een Indstand waar Lengeek Bparta) en Jans (FC Gronin- voor zorgden. Blok: „Ik denk komend ['eekeinde de selectie bekend kunnen maken. Dan kun- ■n we dinsdag 2 februari met Ie wedstrijd tegen Roda JC de Poorbereidng voor het kwali- leatie-toernooi starten". HlllllllflIllllllllllflIffllllHllllllllllflIllllllllll" door Peter van Putten 4LDEIA DAS ACOTEIAS - Rosa Mota, de Europese kam pioene op de marathon, en de jvinnares van de Silverster- (oop bij de dames, draait er piet omheen. „Mijn overwin- pingen in Athene en in Brazi lië zijn vooral overwinningen poor de Portugese vrouw. In "ijn land wordt nog altijd poor velen hoger tegen een Tian opgekeken. Door mijn [ucces groeit thans echter het Ksef dat een vrouw ook iets an." De verrassende winna- i van het goud op de mara thon in Athene kijkt ernstig T'J het uitspreken van deze worden. Begrijpelijk, want Nren die normaliter gesloten flijven zwaaien tegenwoordig PJd open als de Europees pmpioene haar opwachting blaakt. Rosa Mota is ineens vedette en wordt behan- met alle egards van dien. Portugese is er niet door panderd. Zij accepteert de Fm, maar blijft met beide l'raaie) benen op de grond (laan. I Ook wanneer ze tijdens het ÏPëciaal voor de Portugese PPatleten Ingericht trainings- famp in de Algarve mee maakt. Zij onderkent beter fan wie ook wat het betekent j' fraaie natuurschoon fa|i de Algarve te mogen trai- fen. Om in de enkele momen- van rust te kunnen genie- n van de kilometerslange fitte bijna verlaten stranden, I '16ncluizenden pijnbomen linn idyllische panorama's, fids Athene neemt Rosa Mo- werkelijk bevoorrechte ®tie in. Zij is een vrouw die I ailand onverwachts in een f®itief daglicht heeft ge- f aatst en daarvan nu de luchten piukt Want laat I uraan geen twijfel bestaan: L. 'Sal mag dan het laatste f wikkelingsland van West- Li "f3 toch - misschien FJuist daarom - wordt er Sold geïnvesteerd in een T|'ne groep topsportmensen. na alleen maar om de Ij a°ht te vestigen op de Al- waar sportief ingestelde j 'sten zich inderdaad op al- If.ïhkelijke manieren voor- F B „iic kunnen vermaken. •si-K dikwijls architecto- ij, wonderschone hotels til,- den in de 'rimboe' tal- sPortaccomodaties van rezen. In Acoteias, dichtbij Al- bufeira ligt zelfs een soort sportcentrum dat van Papen dal maar een nietig optrekje maakt. In die zelfs voor sport mensen schitterende omge ving, blijft Rosa Mota zichzelf. „Dat moet wel. Ondanks het feit dat iedereen tegenwoordig naar me kijkt. Je went er evenwel gauw aan dat zelfs een premier belangstelling toont." De atlete uit Porto die in 1983 een opleiding tot lera res lichamelijke opvoeding gaat volgen, weet dat haar kostje normaal gesproken is gekocht. In overleg met de Portugese trainingsstaf is haar atletiektoekomst uitge stippeld. Zo staat bijv. onder meer vast dat zij in 1983 in de marathon van Rotterdam zal uitkomen. Over geld hoeft zij zich eveneens geen zorgen meer te maken. „Ik hoef zeifs geen echte hoge startgelden te vragen. Mijn club en de over heid betalen alles." Het enige dat van haar wordt verwacht is, dat zij de naam van Portugal uitdraagt. Het toerisme is met name in de Algarve, dat bekendheid ge niet onder de naam Sportugal, als een prima bron van in komsten ontdekt. We vestigen de aandacht erop, aldus de Portugese beleidsmakers en de vakantiegangers komen vanzelf. Of die benadering juist is zal in de toekomst moeten blijken. Helemaal ze ker daarvan kunnen de Portu gezen niet zijn, want de ge hanteerde prijzen zijn nu niet bepaald geschikt om Jan Mo daal te interesseren. De doel groep is derhalve niet zo groot. Rosa Mota laat zich over de kans van slagen niet uit. Ook Fernando Mamede houdt zich dienaangaande keurig op de vlakte. De Europees record houder op de 10 km. (gevestigd op 7 juli 1982 te Parijs: 27.22.95 minuten) is oorspronkelijk af komstig uit Beja. Na tal van sporten te hebben bedreven is hij ontdekt door Mario Moniz Perreira, die bekend staat als de beste atletiektrainer van Portugal. Hij heeft Mamede naar Lissabon gehaald, voor een betrekking gezorgd en hem later in de gelegenheid onder nog betere omstandig heden te trainen. Fernando Mamede; „Aan vankelijk ben ik werkzaam secretariaat van Sporting Lissabon. Later ben ik bij een bank terechtge komen. Ik werk van 1 uur tot half 5 en kan daarvoor en daarna trainen, 's Avonds zit ik lekker rustig thuis bij mijn gezinnetje." Perreira staat een andere training voor dan veel van zijn collega's. Dikwijls neemt hij de aan zijn zorgen toevertrouwde atleten zelfs mee naar het strand of de ber gen in. En ook Acoteias wordt herhaaldelijk bezocht. Perreira die eveneens be kendheid geniet als schrijver van Fado-composities heeft terecht een grote faam. Onder zijn leiding is Vaclos Lopez in 1976 wereldkampioen cross ge worden. Lopez is eveneens een bekend tien kilometerloper. Evenals Mamede heeft hij dat niet op de Olympische Spelen kunnen bewijzen, omdat Por tugal heeft meegedaan aan de boycot. Mamede: „Tot over maat van ramp heb ik Athene tijdens de Europese titelstrijd niet kunnen lopen door een blessure. De wereldkampioen schappen in Helsinki worden voor mij dan ook heel belang rijk. Ook al omdat ik inmid dels ai 31 jaar ben." Bondscoach Mario Moniz Perreira die nauwlettend heeft meegeluisterd reageert snel wanneer de leeftijd van Mamede ter sprake komt. „Het einde van zijn carrière is nog lang niet in zicht. Over twee jaar zal hij zich zelfs op de marathon gaan manifesteren. Er is al een begin meege maakt. Onlangs heeft hij mee gedaan in New York. Vijf en twintig kfn. is hij bij Salazar gebleven. Daarna heeft hij de strijd door kramp geplaagd moeten staken. De eerste re sultaten zijn echter bemoedi gend. We gaan van Fernando een een toekomstige mara thon-topper maken." Mamede grinnikt maar eens maar laat blijken een heilig geloof te hebben in zijn coach. „Hij weet wat goed voor me is. Ik train al dertien jaar bij hem. Elke week veertien uur. Dat is geen probleem. Je moet er alleen voor waken jezelf niet te for ceren." Ook Rosa Mota doet geen on doordachte dingen. „Forceren is dodelijk voor een atleet Da" 1 rugslag. Ik loop dan ook niet teveel wedstrijden over lange afstand. Ik beperk me tot en kele 14-km lopen, 20 km. en af en toe een marathon. Daar naast blijf ik gewoon op de baan bezig." Zij is overigens langzaam naar de marathon toegegroeid. Acht jaar geleden is deze af stand voor het eerst ter sprake gekomen. De laatste paar jaar is er opzettelijk veel in Zuid- Portugal getraind. De 43 kilo zware, 1,57 meter lange atlete heeft namelijk ontdekt dat het geaccidenteerde terrein haar goed ligt. Bovendien houdt zij van warm weer en daarin stel de Algarve ook zeiden teleur. „Hier trainen is eigenlijk hele maal geen opgave. Ik voel me er heerlijk bij. Ik heb van dat zwoegen tegen al die korte klimmetjes in Athene trou wens veel voordeel gehad. In Griekenland heb ik onder soortgelijke condities gelopen. Dat is mijn grote voordeel ge weest. Ik ben door onervaren heid overigens te traag ver trokken. Pas na 25 kilometer ben ik bij de kopgroep geko men. Een kilometer voor de eindstreep ben ik weggespron gen." Een sprong naar de in ternationale publiciteit met alle gevolgen van dien. Het amper zevenduizend leden tel lende atletiekbondje van Por tugal heeft in ieder geval en kele indrukwekkend goede vertegenwoordigers. Het zullen niet de enige blij ven. Op de voor toeristen ove rigens eveneens opengestelde sportaccommodaties in de Al garve worden vele Portugese sportmensen voor het grote werk klaar gestoomd. Het lijdt geen twijfel dat na hard trai nen op een van de vele prach tige golfbanen, vooral de Dom Pedro Club waar professional Tony Barnabe de scepter zwaait geniet internationale bekendheid, of een nieuwe ve dette zal binnenkort opstaan. En ook de liefhebbers van de paardensport, zowel van de dressuur als het springen, kunnen op de door honderd duizenden bomen gekenmerk te streek hun hart ophalen. De manéges voldoen aan de eisen, hetgeen eveneens kan worden gezegd van de gravelbanen waar de tennisballen soms hoog opspatten. In het zuiden van Portugal wordt de naam van onze sportredactie HAZERSWOUDE - "Een waanzinnig jaar. Ik ben van de hemel naar de hel gegaan. Pas nu ben ik weer op de terugweg". Terugblikken met Bettine Vriesekoop (21) op 1982 resulteert logischerwijs in een topjaar op sportief gebied en dramatiek in het persoonlijke vlak. De sportieve prestaties logen er niet om, waren van uitzondelijk niveau: winst in de EK-top-12 in Nantes en Europees kampioene in het Hongaarse Boedapest. Beide malen werd de beslissing geforceerd in directe confrontaties met Jill Hammersley. Was de Britse aartsrivale in voorafgaande jaren met haar stugge verdediging een te groot obstakel, in '82 volgde de doorbraak en schoof Vriesekoop op naar de top van de Europese ranglijst. Op wereldniveau werd zij na negen Aziatische speelsters de eerste Europese met de tiende plaats. Dramatiek lag er op het persoonlijke vlak. Een kopstoot dwong bondscoach Gerard Bakker tot ontslagname. De tuchtcommissie zette hem 24 maanden internationaal buitenspel. De zich uiterst traag voortslepende affaire plus de opvolgingskwestie grepen Vriesekoop emotioneel zo sterk aan, dat ze het lange tijd "allemaal niet meer zag zitten en vaak overwoog te stoppen". Pas nadat ze haar wensen schriftelijk had geformuleerd en de bond in bedekte termen te verstaan had gegeven, dat ze bij niet- inwilliging haar carrière zou beeindigen, kon ze enigszins afstand nemen van de zaak. Oud-voorzitter Poulissen werd min of meer haar zaakwaarnemer en zelf wiste ze alle spanningen uit door keihard de opgelopen trainingsachterstand weg te werken. In november vloog de kogel tenslotte door de kerk: haar wensen werden gehonoreerd. Nora Bakker werd zonder diploma's en ervaring op haar voordracht benoemd tot nationaal damescoach. Voor de entree van Nora Bakker had Bettine Vriesekoop al een bewogen seizoen achter de rug. Begin 1982 verliep alles naar wens voor de tandem Vriesekoop Gerard Bakker. Na haar uitverkiezing tot sportvrouw van het jaar overtuigde een plaats bij de laatste acht tijdens de sterk bezette open Engelse kampioenschappen (verlies tegen de Chinese Dai Li Li, zesde op de wereldranglijst) het duo ervan, dat de vorm voor de top-12 aanwezig was. Een dag eerder dan de concurrentie arriveerden Vriesekoop, Bakker en trainingspartner Patrick Swier in Nantes. De extra trainingsuren in de Franse havenstad bleken zeer profijtelijk. Het celluloid balletje was aan de te zachte kant, een probleem dat verschillende spelers en -sters op de eerste avond in moeilijkheden bracht, maar door Vriesekoop terdege was onderkend. Na tien ronden gaan Vriesekoop en Hammersley de finale in met elk een nederlaag op hun naam. Britse journalisten voorspellen stuk voor stuk een gemakkelijke overwinning voor Jill. "Vriesekoop can't play the defense of Jill. Not at this moment, maybe with a few years. But not now", klinkt het zeer zelfverzekerd. En ook Gerard Bakker is pessimistisch. Nerveus stapt hij door de wandelgangen. "Hammersley heeft veel meer ervaring dan bettine. Ik geloof er niet in. Eerlijk niet". De Britten en Bakker lijken na de eerste game gelijk te krijgen. Bettine verspeelt een 20-16 voorsprong. "Als ik nu tien maanden later op de video terugkijk naar die beelden, begrijp ik er nog niets van. Ik heb vier gamepunten, één goeie klap en ik ben er, toch sta ik verlamd achter die tafel. Onvoorstelbaar." Die ene goeie klap blijft uit, Hammersley wint de eerste game met 22-20 en neemt in het begin van de tweede een stevig voorschot op de eindzege. Punt voor punt loopt ze uit. Vriesekoop staat gehypnotiseerd achter de tafel, kan de mentale opdoffer kennelijk niet verwerken. Op zijn stoel probeert een radeloze Gerard Bakker met gebaren en opmerkingen zijn pupil wakker te schudden. Pas op 9-16 "ontwaakt" Vriesekoop en legt ze haar passieve houding af. De metamorfose is opmerkelijk. In hoog tempo achterhaalt ze haar opponente en maakt de stand in games gelijk. In de derde en beslissende "nleendedram' taferelen zich snel op. In de verlenging wint "Tinus" voor de eerste keer de top-12. Haar emoties kennen geen grenzen en worden door fotograaf Collette zo uitstekend in beeld gebracht, dat hij er de prijs voor de beste sportfoto van het jaar mee wint. Twintig meegereisde Hazerswoudse supporters breken de sporthal in Nantes bijna af en bouwen tot diep in de nacht een spontaan feest, dat nu nog bij Vriesekoop lachstuipen veroorzaakt. "Dat vergeet ik nooit meer, in dat kleine cafeetje tegenover het station. Wat we daar gelachen hebben... Ik denk dat iedereen zo uitgelaten was omdat niemand er op gerekend had, dat ik zou winnen. Ikzelf eigenlijk ook niet. Ik was bang voor Hammersley, had al drie keer in de finale van haar verloren. Als ik weer verloren had, zou ik ongetwijfeld de Jopie Zoetemelk van het tafeltennis geworden zijn en daar voelde ik niets voor". De overwinning in de top-12 betekent definitieve doorbraak naar de toppositie in Europa. Maar het voornaamste pluspunt is dat met het ek in het vooruitzicht voor eens en altijd afgerekend is met het complex- Hammersley. Onmiddellijk wordt ze tot grootste kanshebster voor de Europese titel in Boedapest gebombardeerd. Wie kan haar van de titel afhouden? Hammersley toch nog, de Hongaarse speelsters Urban, Magos of Olah, die voor eigen publiek spelen? Eigenlijk niemand, mits de hazerswoudse in de juiste vorm steekt. En daar schort het juist aan in de landenwedstrijden. Vriesekoop blijkt allerminst in goede doen, verliest regelmatig op onthutsende wijze en raakt door de spanningen geïrriteerd. Pas op de rustdag voor aanvang van het individuele toernooi klaart haar gezicht op. Tijdens de afsluitende, straffe training met gerard bakker keert het ritme terug. De slagen krijgen weer de juiste lengte, de vastheid is praktisch normaal. Dan slaat het noodlot toe. Zoals ze twee jaar eerder in Bern de Europese titel verspeelde door een hevige griepaanval, zo wordt een infectie op de hiel haar in Boedapest bijna noodlottig. Een onzorgvuldig behandelde bloedbaar stelt niet alleen de medische begeleiding ter discussie, maar werpt Bettine bijkans uit het toernooi, voordat ze nog maar een balletje geslagen heeft. Gewoon lopen kan ze niet, laat staan tafeltennissen. Goede raad is duur. In het ziekenhuis van Boedapest wil men direct operatief ingrijpen, fysiotherapeut van schie kan dat op 't nippertje voorkomen. "Dan had ik het wel kunnen vergeten", blikt Vriesekoop terug. "Ik wilde spelen, kostte wat het kost. In die dagen had ik maar een doel voor ogen: ik speel totdat ik erbij neerval. Ik moest en zou een gooi naar de titel doen. Alle opofferingen, alle trainingen heb ik dat voor ogen gehad: de Europese titel. Dat wilde ik niet zomaar opgeven door een achterlijke infectie". Overleg met de Hongaarse ploegarts en Leo Heere van Papendal resulteren in pijnstillende injecties, voor elke wedstrijd een, soms twee, en een spierversterkend middel. De paardemiddelen houden haar overeind en helpen haar probleemloos naar de finale, opnieuw tegen Hammersley. Weer heeft de Britse huismoeder in de aanloop de meeste indruk gemaakt. Tot de finale heeft ze nog geen partij verloren. Ze verkeert in "bloedvorm", zoals Gerard Bakker uiterst reëel otriH "Toch bezat ik geen enkele vrees voor haar", herinnert Vriesekoop zich. "Ik was er echt van overtuigd dat ik zou winnen. Na de overwinning in Nantes had ik voor mezelf het gevoel, dat ik in de toekomst nog maar sporadisch van haar zou verliezen. En in Boedapest had ik dat gevoel nog". Het zelfvertrouwen kan niet verhelen, dat Hammersley lange tijd gelijke en zelfs betere kansen op de overwinning heeft gehad. Pas in de vijfde en laatste game drukt Bettine echt door en met 21-16 haalt ze de buit binnen. Vreugdetranen maken daarna alras plaats voor een echte huilbui, als de verdoving is uitgewerkt. De ceremonie protocollaire moet worden uitgesteld. Twee injecties kunnen de pijn niet verdrijven en op het podium staat een huilende, zich van pijn verbijtende Vriesekoop. De dubbelfinale met Sandra de Kruiff laat ze lopen. Drie dagen spanning ontladen zich in een emotionele waterval. "Ik kon echt niet meer, was compleet kapot, opgebrand. Achteraf vraag je je af of het allemaal wel de moeite waard is geweest. Omdat ik kampioene werd, zeg ik ja. In het andere geval weet ik het nog niet zo zeker. Net zo min of ik het nog een keer zou overdoen. Na thuiskomst heb ik zeker zes weken niet normaal kunnen lopen". Met tweemaal goud (enkel en mixed met Grubba) en zilver (dubbel met De Kruiff) is Bettine Vriesekoop de "ster" van de Hongaarse EK. De bondsafvaardiging deelt volop mee in de vreugde, schenken volop champagne en laten zich uitgebreid op de borst slaan. Twee maanden later belandt Bettine Vriesekoop "in de hel". Gerard Bakker dient Ron van Spanje tijdens een trainingskamp voor junioren een kopstoot toe, die de intieme pingpongwereld op zijn kop zet. "Dat was de zwartste dag van mijn leven. Ik moest daarna gewoon doortrainen. Dat hield ik een half uurtje vol. Toen gooide ik mijn batje in mijn tas en vertrok naar mijn kamer .en de volgende dag naar huis". De affaire krijgt een vervelend en pijnlijk staartje. Bakker wordt door de tuchtcommissie voor twee jaar geschorst als nationaal bondscoach. Vriesekoop is razend, ageert heftig, dreigt met stoppen, maar bereikt vrijwel niets. "Ik ken Gerard beter dan wie ook. Hij is in het verleden alleen maar tegengewerkt. Die frustraties hebben zich vertaald in die stoot. Dat incident wil ik niet goed praten. Helemaal niet. Dat is vreselijk stom van hem geweest. Maar je kan het een niet los zien van het ander. De bond heeft dat wel gedaan, heeft zich de houding aangemeten dat de stoot een zaak op zichzelf was, en daarover kan ik me ontzettend opwinden". "Wij hebben tien jaar tegen alle stromingen moeten oproeien. Toen wij begonnen, lachte iedereen ons uit. Moetje die twee in Hazerswoude zien, werd er gegniffelend, iedereen wees naar zijn voorhoofd. We hebben geen centje medewerking van de bond gehad, alles zelf moeten uitdokteren en improviseren. Na jaren krijgen we eindelijk succes, en dan staat de bond opeens vooraan. Dan willen ze ook wel gekieteld worden". De monoloog valt niet te onderbreken. "Maar daarna veranderde er nog niets. Gerard had dan wel wel bewezen op zijn terrein een autoriteit te zijn, wiens mening in Oost-Europa gerespecteerd wordt, in eigen land werd hij verguisd. Al die jaren had hij voor een habbekrats pp werkt terw'-" de bondscoach bij de heren, die geen vinger uitstak, een vet salaris in zijn zak stak. Dat prikkelde hem, dat gebrek aan erkenning. Dag in, dag uit streefden wij bepaalde successen na. Na tien jaar verwezenlijken we die en het enige wat je krijgt van hogerhandis een minzaam schouderklopje. In de trant van: goed zo, knul. Daar word je toch razend van" Door de affaire en de lakse reactie van bondswege wordt de breuk met het blazerdom definitief. "Ik ga mijn eigen weg, voor zover dat mogelijk is. Praten doe ik alleen in de hoogst noodzakelijke gevallen met ze. Als het echt niet anders kan. Voor mij hebben ze afgedaan. Of de bezem moet grondig door de stal, dat zal wellicht de zaak veranderen. Maar dat zie ik niet een-twee drie veranderen. Die lui zitten steenvast in het zadel". De dreiging van een voortijdige beëindiging van haar carrière wordt na lang aarzelen door de bond zelf weggenomen. De sportcommissie adviseert tenslotte de wensen van Vriesekoop te honoreren en benoemt Nora Bakker tot opvolgster van Gerard Bakker. Daarmee gaat de bond volledig door de knieen. Nog geen jaar eerder werd Scylla-coach Theo Bakker bij de heren gepasseerd, omdat hij niet over de vereiste papieren beschikte. Nora Bakker heeft geen papieren en geen ervaring, springt zomaar in het diepe na overleg met Gerard Bakker en Vriesekoop en wordt de functie toegewezen. "Ik ken Nora van vroeger. Had de indruk dat zij qua karakter wel bij mij zou passen. Gerard had haar vroeger getraind. Die vond Nora de ideale persoon voor mij. De bond heeft nog wel Bert van der Helm en Theo Bakker gepolst. Ze zijn niet op het aanbod ingegaan. In beide gevallen had ik trouwens nee gezegd". De samenwerking met Nora Bakker verloopt naar tevredenheid. "We moeten nog aan elkaar wennen, maar het klikt. Op het eerste toernooi in Joegoslavië zat ze nog wat onwennig op haar stoel, maar in Straatsburg ging het al een stuk beter". In de Franse stad behaalt Vriesekoop haar derde grote succes in 1982. Ze verslaat drie Chinezen op rij, in de finale zelfs Qi Bao Xiang (vierde op de wereldranglijst en tweede in eigen land) en wint de Open Franse titel. De dag voor de finale wordt ze aangenaam verrast als Gerard Bakker volkomen onverwacht de zaal binnenstapt. "We hadden afgesproken dat hij niet zou komen. Maar toen hij via de radio hoorde, dat het zo goed ging, kon hij niet op zijn stoel blijven zitten". Tijdens de laatste zware partijen heeft ze veel steun aan haar clubcoach. "Telkens wanneer ik de draad dreigde kwijt te raken, keek ik even stiekem naar de tribune, zag Gerard de bekende gebaren maken en kwam zo over de dode punten heen". In Tokio zal Gerard Bakker eind april waarschijnlijk niet van de partij zijn. In Engeland tijdens de top-12 begin februari wel. Op beide evenementen wil Bettine Vriesekoop "vlammen". "Het zal moeilijk worden. Op de top-12 komen dit keer meer verdedigsters dan ooit en dat maakt het er niet gemakkelijker op. In Tokio wil ik in ieder geval bij de laatste acht komen, zo mogelijk de laatste vier. Dan is de WK voor mij geslaagd. Op de wereldtitel reken ik niet. Er zijn in China minstens honderd speelsters die gelijkwaardig zijn aan mij, of beter. Dus is het irreëel om te zeggen dat ik wereldkampioene word. Maar ik zal er wel voor vechten, tot

de Stem | 1983 | | pagina 9