Goese politie verkoopt fietsen Smbs* SËÏÏSI Twee maanden voor Goesenaar wegens rijden onder invloed Supermarkt in Philippine deels door brand verwoest Zelfde regeling voor versterken van zee- en rivierdijken de 4 in 1 krant KEES ZIJLSTRA IN TWEEDE KAMER: ostburg; I 1 Is II i 13 i Bewoners dorpen voeren actie voor rondwegen DE STEM IDEN UREN IE STEM Grootste gedeelte project Rwanda gereed is \H WOENSDAG 26 JANUAR11983 meren u graag onze beta- regeling. 0.000 km Protestbijeenkomst van jongeren in Goes I DEN HAAG - Voor de PvdA is de VOW niet van de baan. Dat zei Kees Zijlstra gistermiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de be groting van Verkeer en Waterstaat. Unicefrapport: Lekke tanker Oosterschelde vlotgetrokken TerholeKuitaart en Zaamslag CDA in Tweede Kamër: Woningbouw Zeeland naar dieptepunt ~QAGBlaD y'OO® ZL''DV/ESt MED£Qt.A\C_ jEësEp^l wf mmm JBtaJi T18 PAGINA ZEELAND 1 Voor PvdA is VOW niet van de baan" Van een onzer verslaggevers GOES - Een groot aantal teeuwse jongerenorganisaties Joudt vanavond een protest- njjeenkomst in Goes tegen de Plannen de WWV-uitkering "an jongeren van 18-23 jaar at tf schaffen. pe manifestatie, waarvoor Tweede Kamerleden zijn ntgenodigd, begint'om 19.30 ?ur in jongerencentrum 't Beest in Goes. Onder leiding van Fred awgwerf f, jongerenwerker J'l de Provinciale Hervormde eugdraad, vindt een forum discussie plaats met als fo- amleden mevrouw Evenhuis Kamerlid CDA), de heer Bon- janaar (directeur sociale 'enst Goes) en mevrouw TOtrrans (burgemeester «ere) die namens de VVD Plaatsneemt. r li'. - ^PVOOR ZUIDWEST NEDERLAND [Kantoren [''Jerneuzen, Hulst en Goes, rr, en telefoonnum- ers op pagina 2. Redactie ferneuzen: Rein van der Jfi (editie-chef). Jan Jan- P i V- chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen Wort). Hulst: Eugène Ver- Goes: Gé van Ber- 'erzande: mevr. r. 4, Neve, 01148- lentie-expl. oteur Zeeland: C. Me- Een overzicht van wat de Goese politie aan 'aanbod' heeft - FOTO WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers GOES - Wie in Goes vorig jaar zijn fiets Is kwijtgeraakt, krijgt deze week op vrijdag en zaterdag nog één keer de gelegenheid zijn stalen ros te zoeken tussen het grote aantal fietsen die in 1982 bij de politie te Goes zijn te rechtgekomen. Dan is de kans verkeken want zaterdagmiddag tussen 15.00-16.00 uur kunnen handelaars een bod doen op de he le 'voorraad'. „Het aantal gevonden fietsen is weer zo groot gewor den dat het in verband met plaatsgebrek noodzakelijk is tot verkoop over te gaan", zo deelt de Goese gemeentepo litie mee. Als zo de fietsenvoorraad eens wordt bekeken is het overigens onbegrijpelijk dat eigenaars van soms zo goed als nieuwe fietsen zich nog nooit bij de politie gemeld hebben. Van een onzer verslaggevers Hij vroeg wat moet gebeuren. er nu met de Westerscheldeveren Zijlstra informeerde of de verbeteringen aan de haven installaties in Vlissingen en Breskens in 1985 klaar zijn. De PvdA-er wilde weten of er op de derde dubbeldekker bezui nigd wordt en wanneer de vierde dubbeldekker ingezet kan worden. Over de Oosterscheldewer- ken zei Zijlstra, dat het, ach teraf bezien, beter was ge weest als men voor een andere oplossing dan de stormvloed- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het water voorzieningsproject in het Afrikaanse land Rwanda is voor het grootste deel gereed. Dat blijkt uit een voortgangs project van de Unicef. Zoals bekend heeft Zeeland voor één miljoen gulden aan het project deelgenomen. Van de ruim 4.000 waterput ten die zouden worden aange legd is nu 75 procent gereed. Van de 143 fountaniers, men sen die voor het onderhoud moeten zorgen, zijn er nu 105 opgeleid. De Unicef heeft niet onder zocht welke invloed het pro ject op de bevolking heeft. Maar wel is volgens het rap port bekend dat vooral de boerderijen en veehouderijen er profijt van hebben. Wer kers in de gezondheidszorg hebben waargenomen dat ziekten die veroorzaakt wor den door water minder voor komen in de van bronnen voorziene gebieden. Mede aan de hand van het rapport is in Rwanda een na tionale commissie ingesteld die zich met de watervoorzie ning bezighoudt. Het Unicef- rapport is toegezonden aan de Zeeuwse commissaris van de koningin. Van onze correspondente MIDDELBURG - Op de avond van 22 augustus vloog de auto van de 35-jarige Goesenaar R.N. in Goes uit de bocht en belandde in een voortuintje, waarbij een schade werd aan gericht van 1600 gulden. De politie was al snel ter plaatse en N. en zijn twee in zittende vriendinnen moesten mee naar het politiebureau om een verklaring af te leggen. Het meisje E. zou de auto heb ben bestuurd, zo verklaarde het drietal, maar in het pro- ces-verbaal noteerden de ver balisanten ook nog dat de eigenaar van de auto „in ken nelijke staat" verkeerde. Enkele uren later herriep E. haar verklaring evenals haar vriendin: niet zij maar N. zou zelf hebben gereden en zo stond de man voor het rijden onder invloed dinsdag voor de politierechter in Middelburg. „Pure leugens", zo noemde N. deze tweede verklaring van zijn vriendinnen die zou zijn afgelegd, omdat E. weigerde de schade aan de auto te beta len. E. zou de auto na een feestje hebben „uitgepro beerd", maar omdat het stuur voor haar wat zwaar was zou ze in Goes een bocht verkeerd hebben genomen. Onder ede herhaalde het meisje tegenover de politie rechter haar tweede vekla- ring: „N. had gewoon teveel op en ik heb wel aangeboden te rijden, maar hij wilde met alle geweld zelf. Om hem te be schermen heb ik eerst tegen over de politie gezegd dat ik had gereden". Ook haar vriendin bevestig de het verhaal onder ede even als de moeder van E., die het een „stomme zet" van haar dochter had gevonden om de politie wat voor te liegen: „Mijn dochter liegt nooit en dus zei ik dat ze de waarheid moest zeggen", aldus de vrouw. Na deze getuigenveklarin- gen wenste officier van justi tie mr. Van Nierop geen reke ning te houden met het „ge konkel en gefoezel" rond het gebeurde en hij eiste tegeh N., die al meermalen voor soort gelijke delicten is veroordeeld, twee weken gevangenis en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Politierechter mr. Witsiers oordeelde conform. kering had gekozen. „We zul len nu moeten proberen om met een strakke kostenbe heersing het beste er van te maken". Zijlstra protesteerde giste ren fel tegen het boek van de Amsterdamse hoogleraar Lee mans over de besluitvorming rond het Oosterscheldegebeu- ren. Zijlstra noemde het boek tendentieus, onder meer van wege de kosten vergelijkingen die er in gemaakt worden. Ineke Lambers-Hacquebard (D'66) vond dat de Kamer in 1977 had moeten besluiten om de Oosterschelde echt open te houden en de dijken te verho gen. Zij herinnerde er aan, dat D'66 dit steeds heeft gewild. Wat het vervoer van ge vaarlijke stoffen betreft zei de CDA-er Thijs van Vlijmen, dat Antwerpen „tevreden en instemmend" van het trage Nederlandse beleid profiteert. „Potentiële omzet vaart Vlis singen letterlijk voorbij". Van een onzer verslaggevers PHILIPPINE - Een fikse brand legde dinsdagmorgen een flink gedeelte van de su permarkt Geba aan de Ha venstraat te Philippine in de De vier vrouw en bewoners, man, twee kinderen, konden op het laatste mo ment het brandende pand ongedeerd via de achterzijde velaten. Vermoedelijk is de brand om kwart voor zes ontstaan ten gevolge van een kort sluiting in de1 diepvriesin stallatie. De brandweer van Philip pine werd bij de blussings- werkzaamheden geassis teerd door twee wagens van de Sasse brandweer. Aan de belendende percelen ont stond bij deze brand geen noemenswaardige schade. Van onze correspondent VLISSINGEN - Twee sleepbo ten uit Vlissingen zijn er gis termorgen rond negen uur op de Oosterschelde in geslaagd de Zwitserse gasolietanker Steenbok vlot te trekken. Het schip, geladen met duizend ton gasolie, liep maandagavond nabij Yerseke aan de grond. Eerdere pogingen het schip vlot te trekken mislukten. De huid van de Steenbok plooide en er dreigde olie uit een van de tien lekkende tanks te stro men. Later in de nacht lukte het de gasolie uit de lekkende tank over te pompen in de Ne derlandse binnenvaarttanker Athene. Volgens directeur W. Mange van het bergingsbedrijf Van den Akker te Vlissingen is er geen gasolie in de Oosterschel de terechtgekomen. Oliever vuiling ter plaatse zou cata strofaal zijn voor de mosselen, die in de Oosterschelde wor den verwaterd. De lekke tan ker Steenbok zal voor repara tie naar de werf gesleept wor den. Van een onzer verslaggevers TERHOLE/KUITAART/ZAAMSLAG - Verontruste inwoners van Terhole, Kuitaart en Zaamslag gaan gezamenlijk strijd voeren voor een rondweg om hun dorp. Door het niet doorgaan van de vaste oeververbinding zijn de bekende verkeersproble men in die dorpen weer zeer actueel geworden. Immers, zo als bekend was door de over heid toegezegd dat de rondwe gen om de dorpen gerealiseerd zouden worden tesamen met de aanleg van de vaste oever verbinding. Nu deze niet door gaat, zijn ook de rondwegen op losse schroeven komen te staan. Een aantal verontrustte be woners heeft nu het initiatief genomen om gezamenlijk stappen te nemen die alsnog moeten leiden tot de realise ring van de al jaren gewenste wegen om de drie dorpen. Drie plaatselijk actiecomité's heb ben de koppen bij elkaar ge stoken om een gezamenlijke strategie uit te stippelen en de verantwoordelijke instanties te bewegen zo snel mogelijk tot de aanleg van de rondwe gen over te gaan. Kleinschalig Men gaal aanraden de za ken kleinschalig aan te pak ken. Dat wil zeggen: nu de verkeersproblemen in de dor pen oplossen door rondwegen en niet via een totale vernieu wing van de rijks- en provin- cale wegen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, of een ander grootschalig project. De kans is, volgens de actievoerders, namelijk aanwezig dat zo'n immense onderneming weer niet doorgaat, waarna de be woners voor de zoveelste keer zouden worden afgescheept. Het actiecomité oppert in dat kader om de voor de nieu we weg Terhole-Terneuzen uitgetrokken 28 miljoen gul den te besteden voor de rond wegen alleen. Deze kunnen dan volgens het comité met veel minder geld geraliseerd worden. Ook vindt men dat wellicht een deel van het geld dat voor de vaste oeververbinding ge reserveerd was hieraan be steed kan worden. Bovendien, zo denken de actievoerders, kunnen deze wat kleinere pro jecten ook werk opleveren voor de locale bevolking. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Het CDA wil dat de regering voor de verbetering van de rivierdijken dezelfde financiële regeling treft als zij voor de zeeweringen heeft ge daan. Als men de rivierdijken in 1998 op sterkte wil hebben, moet er jaarlijks honderd mil joen gulden op tafel komen. Volgens het Westbrabantse CDA-Tweede Kamerlid Ben Hennekam zijn de thans be schikbare middelen ontoerei kend om het streefjaar te ha len. Hennekam wees er gisteren bij de behandeling van de be groting van Verkeer en Wa terstaat in de Tweede Kamer op, dat tal van plannen voor de verbetering van dijkvakken besteksklaar zijn. Zoals bericht, wil de rege ring de zeedijken in 1990 op Deltahoogte hebben. Daarvoor is 700 miljoen gulden extra no dig. Voor '83 zullen de water schappen het geld voor de zee dijk verhogingen voorschieten. Naar de mening van Henne kam heeft het in de afgelopen jaren aan een strakke plan ning ontbroken. Waardering Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De woning bouwactiviteiten in Zeeland dalen naar een absoluut diep tepunt. Dat blijkt uit recente cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Tot 1 december Vorig jaar werden in de hele provincie Zeeland 1528 woningen in aan bouw genomen, 31 procent minder dan in de voorgaande twaalfmaandelijkse periode. Voltooid werden gedurende datzelfde tijdvak 1954 wonin gen, twaalf procent minder dan in de voorgaande twaalf maanden. Ook het aantal per 1 december in aanbouw zijnde woningen was gedaald ten op zichte van het vorige boek jaar: 1602 stuks, een daling van 22 procent. Evenals het CDA sprak de PvdA haar waardering uit voor de regeling, die voor de verhoging van de zeedijken is getroffen. Kees Zijlstra zei, dat het nu lood om oud ijzer is wie er financiert. Dat zou het echter niet meer zijn als de waterschappen zelf ook een deel van de financiering op zich hadden genomen, bijvoor beeld door een stuk van de rentelast over te nemen. Hij wilde weten of hier wel eens over gepraat is. Zijlstra vond dat er in de komende jaren minstens 25 miljoen gulden voor de rivier dijken uitgetrokken moet worden. Ineke Lambers-Hacquebard (D'66) vroeg waar het geld voor de dijkverhogingen van daan moet komen. Wellicht, zo zei zijkomt de minister straks in de situatie dat zij het bud get voor de Oosterscheldeke- ring verder moet beteugelen om de doelstelling van de zee waterkering te kunnen waar maken. De VVD-er Piet Blauw in formeerde of het akkoord over de zeedijken gevolgen heeft voor de streefdata voor de ri vierdijken. Hij attendeerde er op, dat de schade, aan oevers veroorzaakt door de recreatie ve scheepvaart, voor de water schappen een toenemend pro bleem is. De minister antwoordt de Kamer donderdag.

de Stem | 1983 | | pagina 13