IE n, Quasimodo beiaardier Aardenburgs carillon Zeeliedenbond legt schip aan ketting in Vlissingen de4in1krant" DE STEM GS: ombouw van centrale niet gevaarlijk voor kerncentrale tsie? Enquête: dit jaar achttien procent minder opdrachten in Zeeland Tolheffing stormvloed kering (nog) niet aan orde iert: Zaterdag vogelbeurs Sluiskil is ook tg jler de (p- 3ort dat hit aan- j opvattmg- ie samen- jivolgen. zich- samen- fen, slagen open- ïsten. ^rmaken fiving is turd. n over *iebespa- enheid Zet uw DE STEM DINSDAG 25 JANUAR11983 Explosie in kraker Dow Chemical Actie middenstand Biervliet voor 800-jarig bestaan MIDDLBURG - De daling van de bouwactivi teiten in Zeeland zal zich dit jaar onvermin derd voortzetten. Lotgevallen ijscomité op video Mijnenveger in haven Terneuzen GEDEPUTEERDE: Verstekeling wou brand stichten Kroon gunt Groede maar één apotheek Studie naar samenvoeging waterschappen op helling? Kwajongens verstoren bemaling Stuurgroep BMD: in Zw-Nederland 5 bijeenkomsten ■is J. iluxd DUS ssie Energiebeleid. -JAGBLAC VÖQR ZuÜl,ES~ NEDER^NC VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 Architecten verwachten verdere daling in bouw Aanzienlijke schade TERNEUZEN - Rond 14.00 uur gistermiddag explodeerde een der fornuizen in een kraakin stallatie van Dow Chemical in Terneuzen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade echter is aanzien lijk. Het betrokken fornuis zal enkele maanden buiten bedrijf zijn. De bedrijfsbrandweer was snel ter plaatse maar behoefde niet in actie te komen. Het for nuis was op dat moment leeg en het beveiligingssysteem trad direct na de explosie in werking zodat aanvoer van nafta werd geblokkeerd. De explosie ontstond door nu nog onbekend oorzaak bij het opstarten (het ontsteken van de eerste brander) van één der twintig fornuizen van kraakinstallatie 2. De produktie in de kraker zal gewoon doorgang vinden, zij het voorlopig zonder het nu defecte fornuis. BIERVLIET - De Biervlietse middenstand gaat los van de stichting Geuzenfeesten Bier vliet een actie houden om wat geld in het laatje te krijgen voorde viering van het 800-ja rige bestaan van de Haringka- kers._ De winkehersactie duurt twaalf weken en loopt van 31 januari tot 24 april. In totaal doen 32 van de 38 winkeliers mee. De opzet van de actie is om de negen wijken waarin Bier vliet voor de viering is inge deeld wat meer finaciële arm slag te geven voor de versie ring van de straten. Elke wijk kan voor de 'aankleding' van het straattoneel kiezen uit dertig historische momenten. Van een onzer verslaggevers Tot die sombere conclusie komt de kring Zeeland van de bond Nederlandse architecten. De Zeeuwse architecten ver wachten dat hun werkzaam heden dit jaar met achttien procent teruglopen. „Een des astreuze ontwikkeling", zeg gen ze. Bij een groeiend aantal HOEK - In cafetaria De In stuif te Hoek hèeft het team van Video Hoek onder regie van Bert Penning het eerste bedrijf van het toneelstuk „Wei gebogen, niet gebroken" opgenomen. Het stuk gaat over de lotgevallen van het Hoekse ijscomité in de winter van 1979. De vijftien leden van het ijscomité spelen in het stuk ieder hun eigen rol in Hoeks dialect. Zodra er ijs ligt wil men de buitenopnamen van de tweede episode op de kreek opnemen. Het derde en vierde tafereel spelen zich weer af jn De Instuif. De videofilm zal te zijner tijd aan de bevolking worden vertoond. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In de haven van Terneuzen ligt op dit mo ment de Britse mijnenveger 'Walkerton'. Het oorlogstuig is donderdag 27 januari voor het publiek te bezichtigen, 's Mid dags van 14.00 tot 16.00 uur, 's avonds van 18.00 tot 20.00 uur. De 'Walkerton' vertrekt vrij dag. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het dage lijks bestuur van de provincie zeeland gaat ervan uit dat over de stormvloedkering in "e Oosterschelde een openbare weg wordt aangelegd, die con tinu voor het openbaar ver keer bereikbaar is. De gedach te dat de weg er aUeen maar Mn kunnen komen wanneer 'ol geheven wordt wijst men resoluut van de hand. VVD-gedeputeerae J. de Joogd zei dit gisteren tijdens e verKadering van de staten- jjjGSLAD VQQR ZUIDWEST Kantoren '"Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en tefefoonnum- mers op pagina 2. Tejneuzen: Rein van der elm (editie-chef), Jan Jan- sen (Plv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de uoer (fofo), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver- Jr.aeten- Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- a Oostburg: Co Meertens. Servicepunten ™°osterzande: mevr. Neve, 2250AleXanderstr' 4' 01148" Afvertentie-expl. '"specteur Zeeland: C. Me- "u. privé 01150-95839. commissie van verkeer en wa terstaat. Zoals bekend protesteerde Zeeland heftig toen de voor malige minister Zeevalking het idee opperde om slechts een smalle werkweg aan te leggen, die grote delen van het jaar voor het openbaar ver keer gesloten zou zijn. Daar mee zou het Rijk 15 miljoen gulden kunnen besparen. Volgens de gedeputeerde heeft minister Smit-Kroes nu toegezegd dat er in ieder geval een brede weg komt. Tegelijk is echter van ambtelijke zijde het idee geopperd om dan tol te gaan heffen. De gedeputeer de wil daar niets van weten en bezwoer de commissieleden gisteren om er ook niet over te praten zoalng tolheffing offi cieel niet aan de orde is. Het idee zou daardoor volgens hem alleen maar aangewakkerd kunnen worden. Toch maakte de kwestie de tongen los. In verschillende toonaarden benadrukten de commissieleden dat van tol heffing geen sprake mag zijn. G. de Jager (CDA) noemde het benodigde bedrag van 15 mil joen te belachelijk om over te praten gezien de enorme be grotingsoverschrijdingen bij de Oosterscheldewerken. Alleen N. Filius (PvdA) had er gezien de ervaringen met de VOW zijn bekomst van om af te wachten tot Den Haag be weringen en toezeggingen waarmaakt. „Laten we reëel zijn. Met al die tegenvallers hef ik liever tol dan eindeloos te praten tot er uiteindelijk helemaal niets van die weg komt. architectenbureaus zouden momenteel in het geheel geen opdrachten meer voorhanden zijn. De kring Zeeland van de BNA baseert zich hierbij op de halfjaarlijkse bliksemenquête waaraan meer dan de helft van de leden heeft meegedaan. De enquête werd in oktober gehouden. Wanneer de teruggang van het aantal opdrachten aan ar chitecten als graadmeter wordt genomen voor de ont wikkelingen in de bouwsector kan gesteld worden dat het aantal arbeidsplaatsen bij de direct betrokken bouwbedrij ven in Zeeland dit jaar verder zal dalen met zo'n driehon derd. Daar komt dan het ver lies aan werk bij toeleverings bedrijven nog bij. Een half jaar geleden waren de architecten nog heel wat minder pessimistisch. Toen spraken ze de verwachting uit dat hun werkgelegenheid dit jaar met zo'n zeven procent zou teruglopen. Voorzitter J. Jobse van de BNA Zeeland: „Als we terugkijken naar de afgelopen jaren lijkt het uit te lopen op een halvering van het aantal personeelsleden bij ar chitectenbureaus in vier jaar tijd." Secretaris W. Kraamer van de BNA Zeeland vreest dat daardoor vooral in Zee land met zijn kleinere archi tectenbureaus veel kennis van zaken verloren gaat. Het is voor het eerst dat de Zeeuwse architecten met hun enquêtecijfers naar buiten treden. Tot voor kort maakten die deel uit van landelijke ver- wachtingscijfers. Vorig jaar kwamen die landelijke cijfers aardig met de werkelijkheid overeen. Men voorspelde toen een daling van veertien pro cent. Landelijk wordt ver wacht dat dit jaar twaalf pro cent van de arbeidsplaatsen bij architectenbureaus verlo ren gaat. Uit de enquête blijkt dat de Zeeuwse architecten niet al leen de slechte economische si tuatie als de boosdoener zien, maar ook de gedaalde investe ringen van de overheid in de bouwsector. Penningmeester C. Keule- mans van de BNA Zeeland vindt dat de overheid uitke- ringsgelden in de bouw zou moeten steken. De architecten zien ook met lede ogen aan dat diverse overheden (vooral ge meenten) en woningbouwver enigingen steeds meer archi tectenwerkzaamheden zelf gaan verrichten. Ze vinden verder dat de overheid harder moet optreden tegen beunha zerij in de bouw en pleiten voor de tot stand koming van een wet op de architectentitel, die nu nog vrij door iedereen kan worden gevoerd. Burgemeester Lochefeer met Quasimodo AARDENBURG - Hoewel het Aardenburgse carillon nog steeds ligt opgeslagen in de kelder van het gemeente huis, is het stadje sinds gis teren al wel in het bezit van een beiaardier. En dan nog wel eentje die de nodige er varing heeft opgedaan met het klokkenspel van de ge renommeerde Notre Dame te Parijs. Het was even schrikken voor de voorbijgangers toen gistermiddag bij het stad huis een wagen voorreed, met daarop in een ruw ge timmerde kooi een afzichte lijk gebocheld en half ver minkt heerschap. Quasimo do (want hij was het) werd persoonlijk aan burgemees ter W. Lockefeer overgedra gen door de Aardenburgse carnavalsstichting De Nachtuuln. Vanaf de wagen sprak secretaris Jos Pari- daen de burgemeester in dichtvorm toe, waarbij hij erop wees dat regeren nu eenmaal vooruitzien is en het daarom niet is te ver smaden als stad zonder be speelbaar carillon toch maar alvast over een beiaardier te beschikken. Burgemeester Lockefeer, (lie als rijmelaar niet achter wilde blijven, plaatste de ge bochelde klokkenluider tus sen hemzelf en wethouder R. van de Wijnckel in en riep: „Wij voelen ons als college - FOTO DE STEM/COR J DE BOER weer compleet, maar verder interesseert het ons geensikkepit", om daar na op wat ernstiger toon het carnavalsgezelschap te ver zekeren dat er alles aan wordt gedaan om het caril lon ook daadwerkelijk zijn klanken over Aardenburg uit te laten strooien. „Maar of de installatie van de klok ken op dit moment door kan gaan hangt gewoon af van de financiële mogelijkhe den", aldus de burgemeester, die aankondigde dat Quasi modo tot de tijd daar is in ieder geval een eigen onder komen zal krijgen. „Want we hebben in Aardenburg toch woningwetwoningen teveel". Van onze correspondent VLISSINGEN - De internatio nale zeeliedenbond ITF heeft het Maltezer vrachtschip In- tra Trophy in de Vlissingse Sloehaven aan de ketting laten leggen. De bemanning heeft nog 140.000 dollar (380.000 gulden) aan achterstallig loon van de eigenaar te goed. De 29 Turkse bemanningsleden hebben sinds 1 oktober 1982 geen loon meer ontvangen. De eigenaar, Intra Trophy Shipping Com pany in Valetta (Malta), is vol gens de Rotterdamse ITF-in- specteur Ruud Touwen bereid 50.000 dollar alsnog uit 'te ke ren. Op het 10.000 ton metende vrachtschip ligt volgens Tou wen ook een beslag van de sleepbootonderneming Muller uit Terneuzen voor een bedrag van vier ton. Het schip is na melijk diverse keren van het anker geslagen toen het nog op de rede van Vlissingen lag. Muller heeft het vrachtschip vervolgens naar de Sloehaven gesleept. De Intra Trophy is door de Scheepvaartinspectie volgens Touwen op 64 punten afge keurd en mag Nederland niet eerder verlaten dan nadat de ze gebreken gerepareerd zijn. Dat zal mogelijk in Terneuzen gebeuren, zo heeft de agent de ITF laten weten. Touwen ver wacht overigens dat het vrachtschip geen lang leven meer beschoren zal zijn en mogelijk nog dit jaar zijn laat-' ste reis zal maken. Er bestaan plannen het schip in Pakistan te laten verschroten. De Intra Trophy heeft vol gens Touwen voor het laatst Westafrikaanse havens aan gedaan en wachtte op de rede van Vlissingen op nieuwe vracht. Nadat het schip diver se keren van het anker was geslagen heeft de Nederlandse scheepvaartinspectie het na onderzoek een vaarverbod op gelegd. Geconstateerd werden onder meer gebreken aan de sloepen, het anker, de schroef en de luiken. Voor de brand blussers en het aanwezige eten was de gebruikstermijn al verstreken. Aan boord bevindt zich ook een Senegalese verstekeling die in Dakar aan boord is ge gaan. De Senegalees heeft in Vlissingen een ticket naar zijn land geëist. Toen hem daar over nog geen concrete toezeg gingen gedaan konden worden is hij volgens Touwen betrapt op poging tot brandstichting. Bij de rijkspolitie was hiervan overigens geen aangifte ge daan. Volgens Touwen zal met behulp van de agent getracht worden de verstekeling alsnog naar Afrika'te laten terugke ren. Van onze correspondent SLUISKIL - De Sluiskilse Vogelvrienden houdt za terdag 29 januari een vo- gelbeurs in café-restau rant Dallinga te Sluiskil. De beurs wordt voor de eerste keer op zaterdag ge houden om zo meer vogel liefhebbers in de gelegen heid te stellen een bezoek te brengen aan de vogel- beurs. De beurzen van De Sluiskilse Vogelvrienden, die grote bekendheid te- nieten, worden gehouden om vogelliefhebbers de ge legenheid te geven om overtollige vogels te koop aan te bieden en eventueel nieuwe vogels aan te schaffen. Bovendien zullen er opkopers aanwezig zijn. De toegang en het ter ver koop aanbieden van vogels zijn geheel gratis. Naast het kopen of verkopen is het ook een goede gelegen heid om het collega-kwe kers ervarigenn uit te wis selen, aangezien het nieu we kweekseizoen weer voor de deur staat. De vo gelbeurs is geopend van 10.00 tot 13.00 uur. MIDDELBURG - Het staten lid J. Dupré (PSP/CPN) maakt zich nodeloos druk over nade lige effecten die de ombouw van de conventionele electrici- teitscentrale in Borseie (over schakeling van olie- naar ko- lenstook) zou kunnen hebben op het functioneren van de vlakbijstaande kerncentrale. Dat vindt het dagelijks pro vinciebestuur. Het statenlid heeft een veiligheidsstudie ab soluut noodzakelijk genoemd; Van onze Haagse redactie DEN HAAG - H. A van Iwaarden uit de Oostburgse kern Groede hoeft voorlopig niet op een vergunning te re kenen die hem toestaat ge neesmiddelen te verkopen. Met die uitspraak heeft de kroon de (voormalige) minis ter van Volksgezondheid en Milieu, Gardeniers, in het ge lijk gesteld. Van Iwaarden wilde ge neesmiddelen gaan verkopen aan de Walenstraat 10, maar 900 meter verder, aan de Slijk straat 5, verkoopt ook me vrouw M. C. Oosterling-Cy- souw al geneesmiddelen. Vol gens Van Iwaarden wil even wel mevrouw Oosterling stop pen met het oog op haar leef tijd. De Kroon ontkent niet dat dit kan betekenen dat Van Iwaarden later alsnog de ver langde vergunning krijgt, maar niet voordat mevrouw Oosterling feitelijk is gestopt. Anders zouden er toch twee verkooppunten voor genees middelen zijn, en dat acht de Kroon voor Groede te veel. MIDDELBURG - De moge lijkheid bestaat dat het pro vinciebestuur besluit om de studie naar verdere samen voegingen in de Zeeuwse wa terschapswereld op de helling te zetten. Voorzitter L. Becu (V> van de statencommissie voor verkeer én waterstaat zin speelde daar gisteren op. Hij tekende daarbija aan dat de Zeeuwse waterschappen niet van plan lijken aan de studie mee te werken. „De zeven hoofdrolspelers zijn allemaal tegen". De opmerking van de com missievoorzitter zorgde voor grote verontwaardiging bij de commissieleden van de PvdA, die sterk voor verdere samen voegingen geporteerd zijn. „Men is nu zelfs al bang van een studie", zei N. Filius sne rend. „Er zijn geen nieuwe ar gumenten". De verantwoordelijke gede puteerde J. de Voogd (WD) probeerde hem gerust te stel len. „We kunnen de studie ook doorzetten zonder de water schappen", zei hij, „of er kan sprake zijn van een beleidsve randering, maar dan komen we daarmee naar de Staten te rug". maar Gedeputeerde Staten hebben hem laten weten dat geen verhoging van gevaar zal optreden. Het college vindt een veiligheidsstudie dan ook niet nodig. Energiegedeputeerde W. Don (PvdA) antwoordde eer der al dat de kernfysische dienst waakt over de veilig heid. Juist met het oog op de aanwezigheid van kencentra- les zullen de nieuw te bouwen generatoren wel anders ge richt worden dan de huidige. Het statenlid J. Boogerd- Quaak (D'66) heeft van het college te horen gekregen dat een alternatief met voorge schakelde gasturbines niet aan de orde is. Dat zou niet passen in het landelijk beleid van brandstofdiversificatie. Er is dan ook geen afgeronde studie verricht naar toepas sing daarvan in Borseie. Het samenwerkingsverband Progressief Vlissingen vindt dat de ombouwplannen te weinig rekeing houden met milieubelangen. In een uitvoe rige brief aan de Provinciale Staten schrijft men: „We ho pen dat voldoende druk op be slissers en bouwers kan voor komen dat beroepsprocedures gevolgd moeten worden. Bij de PZEM is men voor beroeps procedures overigens niet bang. Gedeputeerde Don heeft al laten weten dat hij geen schorsingen door de Raad van State verwacht, zodat met om bouw niet gewacht hoeft te worden totdat bezwaarschrif ten tot in hoogste instantie zijn afgehandeld. Van onze correspondent TERNEUZEN - Baldadige jeugd bezorgde de aannemer bij het uitvoeren van riole ringswerkzaamheden aan de Van Steenbergenlaan te Ter neuzen een schade van 2000 a 3000 gulden. Zaterdag legden zij de bronbe maling stil, sloopte deze voor een groot gedeelte en ontkop pelden de slangen ten gevolge waarvan de riolering volliep met modder. I DEN HAAG - In het kader van de Brede Maatschappelij ke Discussie Energiebeleid, waarvan gisteren officieel de discussiefase is ingeluid (zie ook elders in deze krant), wor den in Zuidwest Nederland op vijf plaatsen discussiebijeen komsten gehouden. Uit het werkschema dat stuurgroepleider De Brauw gisteren presenteerde blijkt, dat elke discussie-avond wordt voorafgegaan door een informatiebijeenkomst. De to taal tien bijeenkomsten in Zeeland en West-Brabant zijn in Terneuzen (17 en 24 februa ri, interkerkelijk gebouw De Opstandingskerk), Middel burg (8 en 17 februari, multi functionele ruimten stedelijke scholengemeenschap), Goes (24 februari en 3 maart, Prins van Oranje), Breda (3 en 10 maart, zaal Viande) en Zierikzee (3 en 10 februari, café-restaurant Mondragon). Alle bijeenkomsten begin nen 's avonds om acht uur

de Stem | 1983 | | pagina 9