Studieschuld loopt in de miljarden OVEREENSTEMMING INZICHT: Airbus op Schiphol Geen plaats meer voor advokaten- collectieven „ALLES BETER DAN DURE POSTZE ,De Bijenkorf moet FNV wil weigeren van werk erkennen „Door bezuinigingen meer zelfmoorden in de gevangenissen" Bevolking verwacht weinig van BMD Smit-Kroes: liever brug dan tunnel in Rotterdam DE STEM COMMENTAAR Levensgevaarlijk PAGINA 3 LPEER' X5RUWPEN BINNENLAND Staatssecretaris: Smit-Kroes heeft mijn broek niet uitgetrokken DEN HAAG - Het kabinet-Lubbers komt snel met voorstellen om een „halve Postbank" in te voeren. KK: beroep belasting consulent beschermen AMBTENAAR INT TONNEN SMEERGELD Justitie: Wel wat overdreven GEDETINEERDEN BIJLMERBAJES: BINNENLAND Kabinet blijft bij korting kinderbijslag buitenlanders T5 PAGINA 2 nlMSDAG 25 JANUAR11983 T22 ad daglicht stellen en maatschappelijk sys- van de Sowjet-Unie steren". Deze „lichte" f hangt samen met het dat Kanewski getuigd 't tegen WALERI SENDEROV met wie hij het zwart- c had samengesteld. joodse student, ILYA ZER is tot drie jaar •woordelijke gevange- 'raf veroordeeld nadat utoriteiten bij hem do- enten hadden aange ven van de Smot (een op «cutter initiatief opge- te vakbond waarvan iders in verschillende ij ven lid kunnen wor- Wat organisatiestruc- betreft lijkt Smot op Poolse vakverbond So- riteit. Sinds oktober jaar is het vakver- verboden, nadat het as geschorst bij de af liging van de noodtoe- d op 13 december 1981. oexvel de aanhang van in de Sovjet-Unie bekend is, mag men temen dat de autoritei- hard zullen optreden n elk initiatief om een hankelijke vakbewe- van de grond te krij- De harde vervolging groepen die de autori- n willen controleren et naleven van de slót- van Helsinki laat in jerband niets aan dui- ikheid te wensen over. vervolging is vooral het van de KGB, de ge- te politie waarvan de nwoordige partijleider IOPOV gedurende 15 jaar 'd was. luOU-fcO*» ÏMgSSJöH.'6 onderwijzers, die ik jaren geleden eens over, k zei me letterlijk: „Hoe je daar nou bij, wij >en helemaal geen ikse y in ons alfabet, 't is van Zijp" (wat zo heet Als een Nederlands kind woord Gijs ziet en dat rd spelt zegt het g ij s 3 xs. Een Vlaams kind voordt correct g i j s 4 xs. In ons land wordt al- stisch rangschikken ver- •d geleerd, woorden als ijs ijsbreken etc. wordt erd na de x op te zoeken. Dale en de woordenlijst de Nederlandse taai jschikken deze woorden ie i. De ij is geen letter, ir een tweeklank net als i, ou en au b.v. Er wordt «1 over onze taal ge- even, maar blijkbaar is fout nog nooit iemand ïvallen. Hopelijk wordt iu eens iets aan gedaan. vriendelijke groeten, j bergen Jeannie Mulder. Halve Postbank kan snel komen Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - „Ben ik com- petent genoeg? Ben ik ge- I ttid? Is me de broek uitge- I I trokken I Zo vatte WD-staatsse- cretaris drs. J. Scherpen- huizen de vragen samen die ,je Tweede Kamer hem gis- teren stelde over het feit I dat hij als bewindsman alle I PTT-zaken mag doen, van 1 postzegels tot telefooncel- len, behalve de politiek be- langrijke zaak van de Post- 1 hank, die minister drs. N. I Smit-Kroes zelf in porte- j I feuille heeft. Is de staatssecretaris kwalitatief niet goed ge- noeg „of kan Neelie het niet laten om haar liefde voor I de PTT in het openbaar te I bedrijven", vroeg oud- pTT-staatssecretaris PvdA- Kamerlid J. van der Doef nogal on-parlementair. 1 Over zijn eigen compe- I tentie wilde de VVD- 99 staatssecretaris niet oorde len, maar het antwoord is volgens hem heel simpel: „Ik zou me helemaal moe ten inwerken, terwijl mi nister Smit-Kroes door er varing op het departement en in de Kamer alle proble men rond de Postbank kent. Die kennis van zaken is nodig voor een snelle be slissing", zei de staatssecre taris alvorens de fronsende Kamerleden het bewijs te leveren dat een inwerktijd voor een leek op PTT-ge- bied, meer dan twee maan den duurt. ÜIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIHIIIlIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIIIIIIIIIIIlr. OP Schiphol landde gisteren een Airbus A-310, een tweemotorig straalvliegtuig voor de korte en middel lange afstand. De KLM zou het toestel op I mei in pro ductie nemen, pwr door problemen tussen de KLM en verkeersvliegers zal dat wel later worden. "«r>h ritir not - FOTO ANP t-W DEN HAAG - Minister Smit- Kroes van verkeer en water staat geeft de voorkeur aan de aanleg van een spoorbrug over de Nieuwe Maas in Rotterdam in plaats van een tunnel. Dit blijkt uit een brief van de minister aan de Nederland se Spoorwegen en de gemeente Rotterdam. Zij maakt deze keuze omdat de aanleg van sen brug ten minste honderd miljoen gulden goedkoper is dan de aanleg van een vier- sporige tunnel. Smit-Kroes komt hiermee terug op het principebesluit uit 1979 van haar voorganger Tuijnman. Die had in eerste instantie vor de aanleg van een tunnel gekozen. De NS wilde gisteren nog niet reageren op de brief van de minister. Van onze parlementaire redactie Dat wordt dan geen grote onafhankelijke over heidsbank, die een sterke concurrent voor de commer ciële banken is, maar blijft beperkt tot een uitbreiding van de bestaande postcheque- en girodienst van de PTT. Minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) zei de Tweede Kamer gisteren dat de beslissing snel genomen wordt, maar omdat ze nog overleg voert met haar collega Ruding (financiën) kon ze niet zeggen wanneer de Postbank- knoop definitief wordt door gehakt. De WD heeft altijd grote bezwaren gehad tegen de Postbank, een zelfstandig ope rerende bank die dankzij overheidsvoordelen een sterke concurrent voor de commer ciële banken zou zijn en door het kabinet-Den Uyl als een „maatschappij -hervormde maatregel" was aangekon digd. Het kabinet wil dat oude wetsvoorstel nu zover wijzi gen dat er eigenlijk geen spra ke meer is van de oorspronke lijk bedoelde Postbank (met als fundamenten de Rijkspost spaarbank en Postgiro), maar slecht van uitbreiding van ta kenpakket van de Postgiro. Daar kunnen CDA en VVD in de Tweede Kamer mee ak koord gaan, bleek gisteren. WD-Kamerlid De Beer zei „dat er met de VVD-fractie" te praten valt over zo'n voorstel, dat ook volgens hem mis schien wel noodzakelijk is om de financiële positie van de verliesmakende Postgiro te versterken, zodat ontslagen kunnen worden voorkomen. CD A-Kamerlid Eversdijk vroeg „op korte termijn meer armslag voor Postgiro en RPS, waarbij toegang tot de zakelij ke markt nodig is". Dat laatste is altijd een van de hoofd-be- zwaren van de handelsbanken tegen de Postbank geweest, maar Eversdijk zei dat met name voor de zakelijke markt van midden- en kleinbedrijf best aan versterking van PTT-diensten (onder andere verlening van kredieten) ge werkt mag worden om de ren dementspositie van de huidige gelddiensten te verbeteren. CDA en WD in de Kamer lijken daarmee de weg vrij te maken voor de kabinetsbeslis sing, die binnenkort te ver wachten is. Daarbij spelen in het Catshuis de ministriële verantwoordelijkheid, de in voering van het voor de klant goedkopere en snellere Natio naal Betalingsciruit, maar ook het al dan niet invoeren van de politiek geladen naam „Post bank" voor de nieuwe instel ling, een belangrijke rol. DEN HAAG (ANP) - De consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt (KK) vindt dat het beroep van be lastingconsulent moet wor den beschermd. Dat staat in het februari-nummer van „Koopkracht", het maand blad van KK. De organisatie vindt ook dat er een algemeen geldend tarievenstelsel moet komen voor de diensten van de be lastingconsulent. Volgens KK zijn de aan gifteformulieren inkom stenbelasting, die binnen kort weer bij 4,5 miljoen landgenoten in de bus val- len, zo ingewikkeld dat de doorsnee Nederlander daar hulp bij nodig heeft. Op dit moment wordt de kennis van degene die hulp biedt, de belastinconsulent, echter niet gegarandeerd. Iedereen mag zich namelijk zo noemen. Alleen consulen ten die zijn aangesloten bij de Nederlandse Orde van Belastingconsulenten en bij de Nederlandse Federatie van belastingconsulenten moeten voldoen aan normen die deze organisaties zelf be palen. Helaas, aldus KK, kennen ook deze organisaties geen tarievenstelsel. De toelich ting op het belastingformu lier en de verschillende gid sen die in de handel zijn bie den ook geen uitkomst, om dat die volgens KK te moei lijk zijn voor de „doorsnee belastingbetaler". DEN HAAG - Een 58-jarige hoofdambtenaar van het mi nisterie van volkshuisvesting heeft tegenover de officier van justitie bekend gedurende een aantal jaren voor enkele ton nen steekpenningen te hebben ontvangen van bedrijven waarmee hij in zijn functie te maken kreeg. De man was belast met het toezicht op de aanleg van cen trale verwarmingen voor wo ningbouwverenigingen in Zuid-Holland. Hij zou het geld ontvangen hebben van instal latiebureaus en leveranciers op dat gebied. Ook heeft hij op kosten van bedrijven waarvoor hij be middelde buitenlandse reizen mogen maken. Het is nog niet duidelijk van wie de omko ping is uitgegaan. Heroïne DE Haagse politie is er de af gelopen maanden in geslaagd een heroïnelijn van Pakistan naar Nederland op te rollen. Er zijn tien arrestaties ver richt. De bende heeft voor mil joenen guldens heroïne het land binnengesmokkeld. AMSTERDAM - De tien pro cents korting op de gefinan cierde rechtshulp, die minister Korthals Altes van justitie per 1 april wil invoeren, zal het einde betekenen voor de 35 ad- vocatencollectieven in ons land. Zeker 170 advocaten en 75 administratieve krachten zul len hun werk kwijtraken. Dit heeft de Vereniging Sociale Advocatuur Amsterdam de minister laten weten. Een woordvoerder van het ministerie van justitie zei maandag dat de vereniging „wel wat overdrijft". „De col lectieven zien over het hoofd dat aan de plannen van de mi nister ook positieve kanten zitten". De voorlichter wijst in dit verband naar de verbeter- ma SI 'tujDSd pi 'jsaaj 6 jadaj g jspoui *ua<i 'isacu i -DHlSSOIdO j HET kartel van de grote olieproducerende landen, de OPEC, staat op springen nu de betrokken landen er niet in geslaagd zijn door gezamenlijke prijs- en produktie-afspraken aan de prijsda- l,n9 van ruwe olie op de wereldmarkt een halt toe te roepen. Dit zou kunnen betekenen dat de benzineprijs voor de automobilist verder omlaag kan en dat het bedrijfsleven in een aantal indus trielanden - vanwege de lagere energieprijs - een steuntje in de rug krijgt. Tegenover dit voordeel staan echter veel grotere nade- I ler>. Indien de OPEC-staten niet alsnog op korte termijn tot over eenstemming komen, kan een aantal landen, in de Derde Wereld oraar ook daarbuiten, in dusdanige financiële moeilijkheden ko men, dat daardoor de toch al weinig rooskleurige monetaire en politieke situatie in de Derde Wereld verder verslechtert. Het kan gek gaan. Tien jaar geleden ontstond er een wereldwij de crisis door een plotselinge verhoging van de olieprijs. Nu doe men grote problemen op omdat een aantal van olie-export afhan- ™ijke landen als Mexico, Venezuela, Irak, Iran, Nigeria, Algerije ndonesie door de prijsval van olie niet in staat zijn hun miljar denschulden af te lossen en hun bevolking de - op basis van hun olierijkdom toegezegde - hogere welvaart te bezorgen. voor de prijsverlaging van olie is een aantal oorzaken aan te j "izen zoals de internationale crisis, allerlei energiebesparende maatregelen in de grote industrielanden en nieuwe olie- en aard gasvondsten buiten het OPEC-gebied. Daardoor is een overpro- ouktie ontstaan, die volgens de wet van vraag en aanbod tot Prijsverlaging moest leiden. In zo'n situatie is er maar een oplos- ving voor de OPEC: de gezamenlijke olieproduktie beperken op uasis van sluitende afspraken over hoeveel olie ieder OPEC-land I nag produceren tegen welke prijs. aam n" punt zi'n en'9e ''id geleden afspraken gemaakt. Een antai landen is ze echter niet nagekomen. Irak en Iran hebben olie verscheept dan ze mochten omdat ze meer geld nodig wben voor hun onderlinge oorlog. Libië heeft afspraken gene- lerfri ornciat dit land 9een enkele kans onbenut laat om ontrege- oiim te ,reden en enkele andere landen hebben met de export- wta gefoezeld omdat ze in het eigen land veel geld nodig heb- mI0? de bevolking een beetje welvaart te kunnen brengen en tosm onrust te voorkomen. Het zijn echter niet alleen Derde cm? die door de mislukking van de Geneefse OPEC- "'erentie m grote zorgen zitten. Een land als Engeland, geen y van de OPEC, dat door de recente olievondsten in de Noord- jweer gjng geloven in zijn toekomst als sterke economische J™t, zal zijn verwachtingen evenzeer moeten bijstellen. Een ook MZlen de priis van aarcl9as gekoppeld is aan die van olie zou npn erlar>d nieuwe financiële teleurstellingen te wachten kun- vImo 0ok de Oostbloklanden die voor hun buitenlandse de zen sterk afhankelijk zijn van olie-export zouden door een ver- .8 Prijsval in ernstige problemen komen. Daar 's 'n de huidi9e wereld wat het bloed is voor het lichaam, voor h139 maar hee' weini9 mee gebeuren of er ontstaat gevaar rekt're 'even- Z° ook schept de nieuwe oliecrisis - in een we- econ toch a' 9e,eis,erci wordt door een alsmaar aanhoudende onomische crisis - een zeer ernstige situatie: politiek, econo- misch en militair. Van onze parlementaire redactie AMSTERDAM - De Federatie Nederlandse Vakbeweging wil dat de werknemer het recht krijgt om op grond van gewe tensbezwaren bepaald werk te weigeren. De werkgever moet de be treffende werknemer dan ver vangend werk aanbieden. Dit recht kan in cao's worden ge regeld. Ook de uitkeringstrek ker zou het recht moeten krij gen om bepaald werk te wei geren, zonder zijn uitkering in gevaar te brengen. De Federatieraad heeft zich gisteren over de erkenning van gewetensbezwaren tegen bepaald werk gebogen aan de hand van een discussienota van het FNV-bestuur. Het FNV-bestuur wil het recht op gewetensbezwaren alleen erkend zien voor indivi duele werknemers. Voor acties van groepen werknemers of vakbonden moeten de huidige regels blijven gelden, omdat uitspraken van de rechter over collectieve acties op grond van gewetensbezwaren de toets van juridische kritiek niet kan doorstaan. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De tarieven bij de PTT hoeven, behalve het één cent duurder worden van de lokale telefoon-gesprekken op 1 maart dit jaar niet verder omhoog. Volgend jaar zouden postze gels en telefoon-tarieven wel weer kunnen stijgen, maar staats secretaris Scherpenhuizen (PTT) probeert dat te voorkomen door de bedrijfskosten bij de PTT te verlagen. Hij denkt er niet aan de VUT-leeftijd bij de PTT verder dan 61 jaar te verlagen. CDA-Kamerlid Eversdijk had daarom ge vraagd (tot 57,5 jaar) omdat hij deze vorm van arbeidstijdver korting die banen op moet leveren, liever heeft dan een invoe ring van roostervrije dagen. De PTT is niet bereid nog meer schoolverlaters in dienst te nemen (nu al ruim vierduizend per jaar) en ook het deeltijd werk verder te stimuleren (nu al een kwart van het personeel). Het is niet de bedoeling dat de Postkantoren een monopolie positie verwerven bij het verkopen van staatsloten. De museumkaart is niet meer op het postkantoor te koop, om dat dit een fiasco bleek. De museum-directies hadden verwacht tweehonderduizend van deze kaarten via de PTT te verkopen, maar dat bleken er maar dertigduizend te zijn. De snelpost in de vier grote steden gaat gewoor\ door. Wel moeten deze PTT-diensten met minder verlies gaan draaien. In het kader van de actie „De Bijenkorf moet blij ven" ontving staatssecre taris Van Zeil (economi sche zaken) gisteren 40.000 handtekeningen. Voor de ambtenaren hadden de actievoerders 700 bossen bloemen meegenomen. Het bedrijf heeft nog steeds geen steunaan vraag ingediend bij het ministerie, maar als die er komt maakt ze weinig kans. De staatssecretaris zei dat de overheid tegen woordig zeer spaarzaam moet omspringen met geld, en dat er als gevolg daarvan ook meer naar hele bedrijfssectoren dan naar individuele bedrij ven wordt gekeken. EZ erkent dat de Bijenkorf een speciale plaats in neemt in verschillende binnensteden, maar zeker geen unieke plaats - FOTO ANP de voorschotregeling (terWijl de zaak nog niet is afgerond alvast betaling krijgen voor gemaakte kosten): hoe meer sociale rechtzaken een advo caat doet, hoe groter het be drag wordt, waar hij aan spraak op kan maken. De voorschotbedragen (meestal een vast bedrag per advocaat) worden door de staat overgemaakt naar de griffies en blijven daar rente loos liggen tot een advocaat er een beroep op doet. Deed een advocaat geen beroep op „zijn" bedrag, dan bleef dat staan voor het volgend jaar. Het is natuurlijk veel reëler om meer geld beschikbaar te stellen voor die advocaten die veel so ciale rechtzaken doen, dan voor allen een zelfde bedrag beschikbaar te stellen, aldus de woordvoerder. Ook het in te voeren mo- duulsysteem zou in het voor deel van de collectieven kun nen werken, meent de woord voerder. Bij het moduulsys- teem speelt voor de vergoe ding mee het werk dat er in een zaak zat en de belangen die er bij waren gemoeid. „Vooral bij huur- en arbeids zaken zouden de sociale advo caten er op vooruit kunnen gaan omdat daar over hgt„al-_ gemeen veel werk inzit:'.- H AMSTERDAM - „In de Bijl merbajes in Amsterdam ple gen iedere maand twee tot drie mensen zelfmoord. Dat wor den er veel meer wanneer er door de aangekondigde bezui nigingen veertig van de zestig geestelijke verzorgers moeten verdwijnen. Men denkt dat wij niet in geestelijke zorg geïnteresseerd zijn, maar dat hebben we juist broodnodig. De paters, rabbi's en noem maar op helpen ons juist ons zelf erdoor heen te slaan". Dit zeggen gedetineerden in het Bij lmerbaj es-complex. Zondagavond hielden onge veer 140 gevangenen een korte actie. Zij keerden na de re creatie 's avonds niet terug naar hun cel en eisten een ge sprek met de pers. Dat werd hen voor maandag toegezegd. Zoals in veel gevangenissen, huizen van bewaring en ande re inrichtingen hebben de aangekondigde bezuinigingen van veertig miljoen op het ge vangeniswezen grote onrust veroorzaakt onder het gevan genispersoneel en de gedeti neerden. „De mensen van buiten be grijpen niet hoe het is in de ge- vangenis. Ze zeggen dat het een soort hotel is en vinden dat „tuig" als dieven en moorde naars maar voor hun wanda den moeten boeten. Maar wij zijn ook mensen. Goed, we verdienen een lichamelijke straf en dat is een vrijheids straf. Maar een geestelijke straf hebben we niet verdiend. Als die bezuinigingen door gaan krijgen we die geestelij ke straf echter wel. Dan zit je soms jaren achtereen opgeslo ten op een paar vierkante me ter. Activiteiten die er nu wel zijn, zijn dan van de baan. We kunnen niet meer communice ren en hoe komen we dan de maatschappij weer in?", aldus de gedetineerden. Volgens de gedetineerden is het nu al moeilijk om terug te keren in de maatschappij. „Kort geleden pleegde een jon gen nog zelfmoord, een dag voordat hij werd vrijgelaten. De reden was de angst om weer terug te keren in de maatschappij. Dat ben je ver leerd als je een tijd gezeten hebt. Als je veroordeeld wordt tot een paar jaar of meer en je weet dat je die tijd vrijwel uit sluitend in een cel moet door brengen, wacht je die laatste dag niet eens meer af", aldus de gedetineerden. In een brief aan de staatsse cretaris vroegen zij mevrouw Korte-Van Hemel in gods naam van de bezuinigingen in de voorgestelde vorm af te zien. „Wij hebben begrip voor de noodzaak tot bezuinigin gen, maar er zijn andere, mis schien meer doeltreffende ma nieren". „In plaats van het maken van lampekappen en stofzui gers tegen een loon van 3,80 per halve dag zouden we meer produktief werk kunnen doen. Of de drie lampen in de cellen zouden met twee verminderd kunnen worden. Maar laten ze ons alstublieft de toch al wei nige mogelijkheden om even uit die cel te komen niet afne men", aldus een commissie van gedetineerden. Donderdag beginnen in di verse gevangenissen de be waarders een actie om de staatssecretaris te laten zien hoe het gevangenisleven er voor een gedetineerde en de bewaarder zelf, die weer als een soort cipier moet gaan op treden, uit gaat zien als die be zuinigingen worden doorge voerd. Minder bewaarders zijn dan voor meer werk nodig, te meer daar het aantal gevange nissen wordt uitgebreid we gens een doorlopend tekort aan cellen. Vier dagen lang, vanaf donderdag, zullen de bewaarders de gedetineerden in hun cel laten zitten en uit sluitend eten, drinken en luch ten (een uur per dag) verzor gen. Merijn is op vakantie Vervolg van pagina 1 Het onderzoek toont aan dat de burger weinig vertrouwen heeft in eigen invloed. Bijna 60 procent noemt de voorlichting over het energievraagstuk eenzijdig. Grote twijfels bestaan er over de juistheid van de infor matie door de overheid. Meer dan de helft van de bevolking is niet goed op de hoogte. 'An deren' bepalen het energiebe leid, luidt de overheersende mening. Weerklank vindt men evenmin bij de eigen politieke organen. Maar desondanks is opvallend dat bijna de helft van de Nederlanders weet wat er achter de letters BMD schuilgaat en dat zo'n 32 pro cent wil meedoen aan de dis cussies. Zo'n 36 procent hecht geen waarde aan de BMD, ter wijl 76 procent van de mensen het begrijpelijk vindt dat te gen kernenergie buitenparle mentair actie wordt gevoerd. De Nederlandse burger kan zich dezer dagen laten over spoelen met informatie over het energievraagstuk. Het lij vige tussenrapport is te bestel len, een speciale krant ligt op de postkantorén en de eerste bijeenkomsten starten volgen de maand. De stuurgroep heeft gekozen voor een breed ge sprek over energie en de kern energie daarbij beslist niet achterwege gelaten. Want naast het scenario waarbij wordt uitgegaan van een on- gewijzgid beleid en het inmid dels gepubliceerde scenario van het Centrum voor Ener giebesparing, liggen er nog twee plannen. Een zogenaamd economisch-herstelscenario en een arbeidsdelingsscenario. Alleen het Centrum voor Energiebesparing sluit het ge bruik van kernenergie uit. Daarnaast is er nog het zoge naamde referentiescenario van Economische Zaken, dat een beeld geeft van de ener giebehoefte bij ongewijzigd beleid. DEN HAAG - Eind vorig jaar bedroeg de totale studieschuld 3,4 miljard gulden. Een bedrag van 1,5 miljard stond op naam van afgestudeerden/studie stakers. Een en ander blijkt uit het antwoord van minister Deet- man (onderwijs) op vragen van het PvdA-kamerlid Wal lage. Philips DE anti-trustafdeling van het Amerikaanse ministerie van justitie heeft een stokje gesto ken voor de overname door Philips van elf lampenfabrie ken van het Westinghouse- concern. Het ministerie heeft Westinghouse opgedragen een andere koper te zoeken. Im-/export IN november 1982 is voor 15,4 miljard ingevoerd (in november 1981 13,8 miljard) en uitgevoerd voor 15,5 miljard (november 1981 15,9 miljard). Het dekkingspercentage kwam hierdoor op 101 procent, tegen 115 procent in november 1981. Eroscentrum DE rechtbank In Rotterdam heeft een onroerend goed- maatschappij en een aanne- merop straffe van 25.000 per dag de bouwwerkzaamheden aan het Eroscentrum stop te zetten. Vier bedrijven in de buurt hadden dat geëist. P en C DE P en C Groep (Peek en Cloppenburg, Lampe, Mac en Maggie) werkt aan een reor ganisatie waardoor naar schatting in de praktijk ze ventig arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. Een en ander zal over de vestigingen in het land worden verspreid. Er waren tien debiteuren, die een schuld hadden van 80.000 gulden of meer. Uit het antwoord blijkt dat voor die debiteuren die bulten hun schuld in betalingsmoeilijkhe den komen te verkeren, de mogelijkheid bestaat tot een aangepaste terugbetalingsre geling. De regeling kan inhouden dat in een vertraagd tempo wordt terugbetaald dan wel dat een voorlopig (verder) uit stel van betaling wordt ver leend. De minister zegt te ver wachten, dat het aantal perso nen dat in terugbetalings moeilijkheden komt te verke ren in de toekomst zal toene- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) blijft erbij dat de kinderbijslag voor buitenlandse werknemers met kinderen buiten de EG met 75% naar beneden kan. De meerderheid vSn de Tweede Kamer, CDA, PvdA en D'66, wijst deze maatregel als discriminerend van de hand. In reactie op die kritiek zegt De Graaf dat hij toch aan zijn wetsvoorstel wil vasthouden om die kinderbijslag in vier jaar tijd tot 25% terug te bren gen. Hij vindt niet dat er spra ke is van dicrimininatie, maar juist het omgekeerde: het wegnemen van een financieel voordeel voor de betrokken buitenlandse werknemers, die door het lagere levenspeil in de landen rond de Middelland se Zee, nu meer kunnen doen met hun kinderbijslag dan in Nederland met hetzelfde be drag. Bovendien, aldus De Graaf desgevraagd, is het moeilijk om een alternatieve bezuini ging te vinden, die uiteindelijk 150 miljoen gulden-^r jaar moet onWe^ ■■H

de Stem | 1983 | | pagina 3