Spectaculair transport van Breda naar Sluiskil Zwartsnuvers gooiden het roer om ANWB l Met stadsvernieuwingsplan Sas van Gent Eerst inzie Jongens bekennen inbraken Dansavond Is uw snelheid DINSDAG 25 JANUAR11983 VAN ZEELAND Politie pakt gezochte misdadiger politierapport Plaatselijk nieuws Hulst Lamswaarde Zaamslag Route optocht van carnaval in IJzendijke Diploma uitreiking jeugd-EHBO| IJzendijke Bloemen venten geen verstoring openbare orde Elektronica en gereedschap gestolen markten T27 PAGINA ZEELAND 3I DINSDAG25JANUARM B. en w. sturen architect naar bouwvereniging Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Archi tect Fred Sijnesael uit Westdorpe kan met zijn vernieuwingsplannen voor oud Sas van Gent het beste aankloppen bij de woningbouwvereni ging Sas van Gent Voor uit. „Want die moet uiteindelijk de renovatie voor haar rekening nemen" aldus gisteren loco burgemeester L. Marquinie na afloop van een gesprek met de architect. Zoals vorige week gemeld in De Stem vindt Sijnsesael dat de gemeente haast moet ma ken met het stadsvernieu wingsplan. „De leefbaarheid gaat zienderogen achteruit. Er is al veel te lang gewacht" zo zei hij onder meer. De jonge Westdorpse archi tect gaf zelf het goede voor beeld door alvast een maquet te te ontwerpen voor een deel van Sas' oude centrum. Kloos terlaan en Groot Majoorstraat. Het werd hem gisteren in dank afgenomen door het col lege, dat verder ideeën uitwis selde met Sijnsesael, onder meer over Grote en Kleine Markt. De architect gaat ver der aan de slag met de sugges ties van het college. Hij zegde ook toe contact te zullen opnemen met de wo ningbouwvereniging, maar bleef wel op het standpunt staan dat zeker ook de ge meente de stadsvernieuwings plannen snel op tafel moet leg gen en uitvoeren. „Daar zijn we ook druk mee bezig" reageerde Marquinie daarop. „Het nieuwe college heeft in vier maanden tijd een plan voor de Poelstraat uitge werkt. Daar wordt echt hard aan getrokken. En als we daar aan de slag kunnen, dan zijn we alweer bezig met het vol gende onderdeel van het plan: Kloosterlaan/Groot Majoor straat." De 'idealistische inbreng' van architect Sijnsesael werd door het college overigens zeer op prijs gesteld. „Ideeën van uit de gemeenschap worden trouwens altijd gewaardeerd, zeker als het om zo iets be langrijks gaat als de Sasse stadsvernieuwing" aldus de heer Marquinie. OOSTBURG - Door de re cherche in West Zeeuwsch-Vlaanderen van de groep Oostburg is een tweetal aangehouden, waarvan er één na verlof uit een inrichting niet was teruggekeerd. Het betreft hier de 26-ja- rige W. C. O. uit Leid- schendam, die nog veertien maanden tegoed heeft van een gevangenisstraf «van vier jaar, welke hem we gens inbraak en diefstal was opgelegd. Een mede plichtige, de 30-jarige J. v. d. D. uit Breda, was ook in zijn gezelschap. Het twee tal had op 17 januari een Belgische auto gestolen te Dendermonde. Door enkele mensen was de auto gesig naleerd in de buurt van Cadzand en de politie en recherche togen vorige week donderdag op onder zoek uit. Het tweetal bleek inmid dels de provinciale boot naar Vlissingen te hebben bereikt en aan boord te zit ten. Door de gemeentepoli tie Vlissingen zijn ze opge wacht bij aankomst van de veerboot. Zij zijn toen in Vlissingen voorlopig in het bureau ingesloten en later door de Oostburgse recher che verhoord. Beiden heb ben de diefstal van de auto bekend. Na deze bekente nis is v. d. D. vrijgelaten en O. verblijft nog steeds in bewaring op het bureau te Oostburg. AXEL - In de Marijkestraat werden zondagavond vier auto's bij een aanrijding be schadigd. De autobestuurder H.K. uit Axel botste tegen een daar geparkeerde auto, die daardoor tegen een voor hem staande auto terecht kwam en deze vervolgens tegen een der de auto. De auto van H. liep aan de voorzijde aanzienlijke schade op. Er waren geen ge wonden. AXEL - Op de splitsing Troelstralaan/Thorbeckelaan kwamen de auto's bestuurd door G.H. uit Axel en de even eens te Axel wonende S. met elkaar in aanrijding, ten ge volge waarvan de beide voer tuigen schade opliepen. H. die vanaf de Troelstralaan kwam, verleende geen voorrang aan S. Er waren geen persoonlijke ongelukken. SAS VAN GENT - Op het kruispunt Rijksweg 252/West- sluis verleende mevrouw M.J.H. uit Westdorpe, die van af de Westsluis komende de rijskweg wilde oversteken, geen voorrang aan R. van R. uit Roosendaal, De beide auto's liepen schade op. TERNEUZEN - Op het kruispunt Willem de Zwijger- laan/Mauritsstraat verleende maandagmorgen de Terneu- zense autobestuurder M.G. geen voorrang aan een vracht auto van De Hoop, bestuurd door J.O. uit Kloosterzande. De personenauto liep aanzien lijke schade op, de vrachtauto werd licht beschadigd. Van een onzer verslaggevers BREDA - Een Bredaas transport bedrijf zal woens dag vanaf het fabriekster rein van de Machinefabriek Breda een begin maken met het vervoer van de grootste kolonne, die ooit door de fa briek is gebouwd. De kolon ne, lijkend op een immense silo, is de zogenaamde ab sorber en is bestemd voor de Nederlandse Stikstof Maat schappij in Sluiskil. De ko lonne moet maandag 31 ja nuari per schip in Sluiskil arriveren. De machinefabriek heeft begin vorig jaar van het Amerikaanse ingenieursbu reau Braun de opdracht ge kregen voor de bouw van twee zware kolonnes. De ko lonne, die nu naar Sluiskil moet worden getranspor teerd, heeft een lengte van 75 meter, een diameter van 4,7 m en heeft een leeg ge wicht van 366.000 kilogram. Het is de langste en de zwaarste kolonne die de fa briek ooit in opdracht heeft gebouwd. Enige dagen is het gevaarte in het bijzijn van mensen van de NSM afge perst met maar liefst één miljoen liter leidingwater. Na de goedkeuring zijn de voorbereidingen voor het transport begonnen. Voor het transport wordt de kolonne met vijzels op hoogte gebracht om het ap paraat aan een zijde op een transportslede te leggen. De andere zijde wordt op twee gekoppelde platforms gelegd met in totaal 96 wielen. Voor die tijd is al een wand van de grote fabriekshal wegge nomen. De kolonne wordt langzaam de fabriek uitge reden totdat het voorste ge deelte op een zware ponton komt te liggen. Het hele ge vaarte wordt op draaischij ven gelegd omdat het ge vaarte op het fabriekster rein een kwart slag gedraaid moet worden. De grote af metingen enerzijdse en de geringe ruimte in de Mark haven ter plaatse maken van het transport een spec taculair en moeilijk karwei. De tweede kolonne, met een lengte van 45 meter en een diameter van 5,8 meter, komt in februari gereed. Van onze correspondent SLUISKIL - Na de ingrij pende reorganisatie van vo rig jaar in de gelederen van de Sluiskilse „Zwartsnu vers", gaat de carnavals stichting dit jaar proberen het jaarlijks gebeuren weer tot een succes te maken. Dit jaar is gekozen voor een sa menwerking met de horeca. Verder staan er naast de traditionele onderdelen twee grote carnavalsbals op het programma. Voorzitter van de carna valsstichting Frans Boou- chaut: „Vorig seizoen zijn er overhaaste beslissingen ge nomen die het carnaval in Sluiskil niet ten goede kwa men. Zo gebeurde het dat prins carnaval net voor het feestelijk gebeuren afhaak te. Daardoor liepen de feestelijkheden niet zoals gepland". Na dit voorval heeft men in Sluiskil de stichting De Zwartsnuvers opgericht en intern het één en ander gereorganiseerd. Bouchaut vervolgt: „Dit jaar willen we ons goede gezicht aan de bevolking tonen. Op de Gildefeesten ziin we daar al mee begonnen door aai alle belangstellenden een in foramtiefolder uit te deler Veel Sluiskillenaren denkei dat wij een onderdeel zijl van het SKW maar dit is ze ker niet het geval. We zijl een zelfstandige stichting". Dit jaar wordt er voor he eerst samengewerkt met de horeca. Frans Bouchaut: „Vorig jaar zaten we op een dood spoor, maar door de veranderingen kwamen er andere mensen in het be stuur met andere ideeën. We hebben daarop toenadering gezocht met de cafébazen en zijn eigenlijk vrij snel tot leuke afspraken gekomen. Café Atlanta is onze Narre- tempel geworden en bij café Dallinga worden de twee carnavalsbals en het limo nadebal gehouden. Dat bete kent dat we onze activiteten in het Gildehuis beëindigd hebben". De middenstand van het dorp is nu meer positief dankzij het nieuwe bestuur. Zo is het mogelijk om alle Sluiskilse zieken tijdens het bezoek aan het ziekenhuis een bloemetje te geven dankzij Kees en Elke Brom. Zwartsnuvers: geen problemen meer met wagenbouw Ook krijgen de patiëntjes op de kinderafdeling weer een presentje van de Sluiskilse carnavalsvierders. Na de optocht die zaterdagmiddag 12 februari gehouden wordt is er een limonadebal voor de jeugd. De jonge Zwarts nuvers krijgen een gratis tractatie aangeboden door de gezamenlijke horeca. Frans Bouchaut noemt het begin en het eind van het carnaval in Sluiskil de mooiste momenten. Het be gint met de rondgang in het ziekenhuis en op de laatste dag van het Sluiskilse car naval bezoekt de prins met gevolg het traditionele be jaardenbal. „Die bezoekjes zijn al jaren vaste prik en mogen daarom niet verdwij nen. Dit jaar zullen er op het bejaardenbal enkele oudere Zwartsnuvers worden on derscheiden in de orde der Zwartsnuvers". Vroeger hadden de Sluis kilse wagenbouwers proble men met het vinden van ge schikte bouwruimte maar dit jaar hebben ze goed on derdak in de loods van Her man Mobach. De wagenbou wers gaan dit jaar voor Sluiskilse begrippen goed voor de dag komenn volgens de voorzitter. De hoogtepun ten van de carnavalsviering in Sluiskil zijn de twee car navalsbal bij Dallinga. Vrij dag 11 februari wordt het bal muzikaal omlijst door de Yankee Doodle Session en de Sluiskilse Blaoskapel Am Prosit. Op deze avond wordt - FOTO ARCHIEF DE STEM de kersverse prins van de Zwartsnuvers bekend ge maakt. Tevens krijgt een aantal lieden een decoratie opgespeld. Zaterag 12 februari is het Belgische dansorkest Old' Fashion aan de beurt om de Sluiskillenaren te laten hos sen en springen. Als onze zuiderburen even het gee strijke vocht willen proeven is daar weer de steunpilaar van het Sluiskilse carnaval de Blaoskapel Am Prosit om de muzikale klanken over te nemen. De vanouds gezellige carnavalsbals beginnen om 21.00 uur. Om de begroting van de stichting sluitend te krijgen, is het bestuur ge start met een grote dona teursactie onder de bevol king van Sluiskil. BRIDGE - Uitslagen brid geclub Hulst: A-groep: 1. D.D. Vroome- Van Dam 56.02, 2. Mevrouw Pauwels- de heer Nijenhuis 56.02, 3. mevrouw Aarts- de heer Bar 54,63, 4. H.H. Biesbroeck-Beusenberg 53,10, 5. D.D. Goossens-Nijen- huis 53.-. B-groep: 1. H: H. De Nijs-Van Leeuwe 58,80, 2. H.H. Rademakers-De Feijter 57,41, 3. mevrouw Biesbroeck- de heer Reunis 54,17, 4. D.D. Ne ve- Van Damme 52,31, 5. H.H. Gerres- De Maat 51,85. C groep: 1. H.H. Weemaes-Ver- bunt 68,51, 2. H.H. van de Klooster-Stallaert 58,33, 3. echtpaar De Kerf 55,55, 4. D.D. de Kort-Den Boer, 54,63, 5. D.D. Weemaes-Verstraeten 52,31. Carnavalsmiddag - Dorpscen trum De Luifel stond zater dagmiddag bol van carnvals- plezier. Om 14.00 uur arriveer de er een flink aantal bejaar den die in eerste instantie ont haald werd op koffie met ge bak. De sfeer zat er al snel door Camiel de Schrijver die de verschillende onderdelen van de middag aan elkaar praatte. De dames van het carnavalskoor gaven enkele bijzonder geestige voor- drachtjes ten beste waarbij onder meer in de smaak viel de voordracht „Spelletjes op het speelplein rond de eeuw wisseling". Kaarting - In zaal De Vier Jaargetijden werd een parijs- kaarting gehouden, waaraan 44 personen deelnamen. Uit slag: 1. G. de Deyne, Lams waarde; 2. J. Sponselee, Vogel waarde; 3. L. Somers, Hengst dijk; 4. M. Pieraer, Terneuzen; 5. E. de Waal, Lamswaarde. DVV - De kaartvereniging DVV hield in café Het Wapen van Zeeland de maandelijkse kaartwedstrijd voor haar le den. De uitslag was als volgt: I. W. Leenhouts, 2. mevrouw Gelderland, 3. R. van Dronge- len, 4. Jac. van Doorn, 5. H. Schoonakker en W. Allaart. Voor de aanvang van deze eerste kaarting in het nieuwe seizoen werd een korte leden vergadering gehouden. Beslo ten werd de bestaande regle menten niet te wijzigen. Zeven nieuwe leden werden aange nomen. De aftredende be stuursleden, A. de Zeeuw, J. van Doorn en M. de Vos wer den herkozen. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De carnavals stichting De Azijnhalzen uit IJzendijke heeft de route be kend gemaakt, die zondag 13 februari zal worden gereden door de carnavalswagens. Za terdagmiddag is er geen op tocht meer. De route is als volgt: Sebas- tiaanstraat, Hoogvogelstraat, Handboodstraat, Schutters- straat, Koninginnestraat, Trapstraat, Molenstraat, Hoogstraat, Markt west, Gou verneurstraat, Slachthuis straat, Doel Bastion, Boule vard, Bolwerk, Rozemarijn straat, Landpoortstraat, Markt oost, Beursstraat, Na- ssaustraat, Barakkenstraat, Walplein, Blindewijk, Minne poortstraat, Markt west. GOES - In de nacht van dins dag 18 op woensdag 19 januari hield de Goese politie drie jon gens aan die goederen bij zich hadden die ze kort tevoren bij een inbraak in de kinderboer derij hadden ontvreemd. Het verdere onderzoek leid de tot de oplossing van een ze vental inbraken in Tholen, een winkel, enkele nog niet be woonbare huizen en bouwke ten. Inmiddels zijn nog drie personen aangehouden die bij de inbraken en een aantal kleine diefstallen betrokken waren. Het onderzoek is nog niet afgerond en er zullen waar schijnlijk nog meer arrestaties volgen. De zes aangehouden jongeren zij allen na verhoor in vrijheid gesteld. Het betreft D. R. (22), L. B. (20), M. O. en A. M. B. (beiden 16 jaar), E. R. van H. en J. P. van D. (beiden 15 jaar). Een groot deel van de goe deren zoals cassetterecorders, camera's, tuinnetten, gereed schap etc. werd teruggevon den en in beslag genomen. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De dip(0. ma's van de cursus I jeugd-EHBO A, die mo. menteel op de IJzendijk. I se lagere scholen wordi I gehouden, worden dins. dag 1 maart om 19.30 uur I uitgereikt. Binnenkort moeten de leerlingen hug I examen afleggen. De geslaagden kunner.l dan een getuigschrift j0 ontvangst nemen. Dit werd onder andere besproken op de vergade. I ring van de oudercom- missie van de katholieke! lager school. Deze uitre king zal plaatsvinden it I de katholieke school I Verder werd nog besloten dat de oudercommissies I van de lagere school ed de kleuterschool in del toekomst nog nauwer gaan samenwerken. Van een onzer verslaggevers HEIKANT - De bond vul ouderen afdeling Heiku| houdt woensdag 26 januari een dansavond in gemeeij schapscentrum 't Heike. Alle Heikantenaren die ds| leeftijd van 50 jaar hebben be reikt zijn welkom. De dans' muziek begint om half acht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Vreediaau| snijbloemen venten langs deur in Klundert is beslist nitll strijdig met de openbare ordt| en veiligheid. Met dat oordeel heeft de af-| deling rechtspraak van de Raad van State de argumenta tie van de burgemeester van Klundert onderuit gehaald om A. C. Krijgh uit Willem stad een vergunning te weige ren voor bloemenverkoop. De bloemenkoopman achtte dat een aantasting van zijn inko men, en vocht het besluit met de ondeugdelijke argumenta tie van het Klundertse college in Den Haag aan. Het college wees daar op het I feit dat al zes vergunningen voor straathandel zijn afgege ven, en dat het verkeer toch al wordt belast door de melk- en| groenteboer en nog meer mid denstanders die hun produk- ten aan huis bezorgen. Een slechte argumentatie,! vindt de Raad van State, want de Willemstadse bloemen koopman gaat helemaal nijt met een auto langs de den Voor de raad was dat dano(j:| aanleiding het besluit de vet- gunning niet te verlenen, met een te vernietigen. 99 Van een onzer fl AARDENBURG - De Aardenburgse gemeente forse vraagtekens bij de het ambitieuze recreati' deze gemeente. Voordat de democraten hun goedkeuring aan dit plan ge ven willen ze eerst inzicht in de financiële (onmogelijkhe den van Aardenburg met be trekking tot het project. „Zo willen wij weten hoe de ■exploitatie-overeenkomst zal Huiden, wie de financiële be langhebbenden bij dit project [zijn en hoe de werkwijze (reglement) en samenstelling [van de beheerscommissie zal [zijn", aldus D'66 in een brief [aan de Aardenburgse gemeen- Iteraad. In dit schrijven wijst de fractie er onder meer op dat in deze regeerperiode sterk zal worden gekort op de specifie- fke uitkeringen aan de ge- meente en op de bijdrage via het Gemeentefonds, waardoor I de gemeentelijke inkomsten de komende jaren met zo'n tien procent zullen dalen. „In dit licht gezien is grote terug houdendheid en bedachtzaam heid ten aanzien van de onze- ikere financiële gevolgen van het plan gewenst". Als voorbeeld noemt D'66 de [dichtheid van de groenvoor ziening voor het 17 hectare grote plan, waarvan het on derhoud een zware belasting zal vormen voor de dienst openbare werken. „Personele i uitbreiding van de dienst is gezien de financiële verwach- i tingen niet realistisch", zo schrijven de democraten, „zo- dat de overige voorzieningen in de gemeente (herbestrating, rioleringswerkzaamheden, etc.) onder zware druk komen te staan en mogelijk niet kun nen worden aangevangen". Ook zouden andere voorzie ningen en gewenste kapitaals- werken als gevolg van de schaarser wordende middelen (versterkt door een tegenval lend effect van het plan Yde- walle) in gevaar kunnen ko men. „Of zal dit alles opgevan gen moeten worden door dras- Van een onzer verslaggevers GOES - Bij Prefecta Chemie is afgelopen weekend ingebro ken. Er werden een videorec order en twee tuners ter waar-1 de van 2360 gulden vermis! alsmede drie videobanden to waarde van 210 gulden. Uit een bouwkeet op het I sportterrein 't Schenge wertl een waterpasinstrument, eenl hamer en een waterpas ver mist. De waarde bedraagt 24® gulden. Van een bouwterrein bij het evenemententerrein werd uit een kraan een 1! volts accu ter waarde van 622 gulden gestolen. Deze act» was eigendom van bouwbe drijf Schrijver uit Goes. Bij een garage werden twee vlaggen gestolen. Tevens wer den twee vlaggestokken en vijftien auto-antennes ver-1 nield. BRESKENS - Aan de vismijn werd aangevoerd met een ge middelde kiloprijs: 10799 kg export garnalen 5,85, 363 pellerij garnalen 5,45, 345 U bot 0,66, 1316 kg schar 2," 53154 kg schol 2,27,5370 kg tong 12,93, 746 kg tarbot 14,60, 1462 kg griet 9,04, 13766 kg kabel jauw 3,87, 9749 kg wijting 1.84 45 kg rog 3,13, 155 kg poon 3,32, 22 kg haai 4,13,12 kg ham 14,23, 253 kg tongschar 6,81, 85 kg schelvis 3,65, 89 kg inktvis 6,09, 1293 kg bolk 0,88, 12 kg koolvis 4,62, 12 kg leng 1,29, 79 kg kuit 2,48, 142 kg schardijn 2,41, 21' kg haring 1,-. Snelheidsmetertest van de z Vane Middelburg - Automobiiis snelheidsmeter laten keuren. I nngsstation aan de Arnesteim 213n welkom. Uit vorige acties is gebleker

de Stem | 1983 | | pagina 12