„Opduiken van kunstschaftèif is stroperij Grote Geule in Kieldrecht nu erkend natuurreservaat ARKT MD WOONWAGENBEWONERS: Nieuwe Reynaertmast voldoet nog niet aan de verwachtingen Informatiekrantj e De Blaauwe Hoeve $8susem>*** ïelux met n.MgnAG 25 JANUAR11983 VAN ZEELAND ^SSIfïT Contactavond J eiken. AXEL - Zes woonwagengezinnen zijn diep te leurgesteld over de manier waarop de ge meente Axel de afgelopen drie jaar 'gezocht' heeft naar een geschikte lokatie voor hen. Vergadering popgroepen Open dagen Groene School Kapelle Zendsignaal gaat verkeerde kant op Emmabaan Geen transport vergunning voor kraan Terhole Schietingen Plaatselijk nieuws AXEL Graauw. Hulst Ossenisse Paal St.-Jansteen Sportduikers verbolgen over schatgraven Dinteloorder Smet Gesloten -Al? rv. üAtitóWfiu yitfkV i»ivt i a T20 PAGINA ZEELAND 2 ze L. met grote liften of trap* e en i. aar >eft d dat in doen. "1 at ren evens gen. uis. 259,1000 AG Amsterdam. :kje "Straks met pensioen". in Axel ongewenst -Jjls V v';- 'i t V;- Bezuiniging schoolbus Absdalè Van onze correspondent I ST.-JANSTEEN - De buscom missie van de basisschool St.- Aloysius heeft het autobus- vervoer van de schoolgaande kinderen uti Absdale, wegens bezuiningingen, afgeschaft. De ongeveer 20 kinderen uit Absdale worden nii met twee personeels busjes naar de scjiool gebracht, wat een flin ke bezuiniging betekent voor hfiil;.schoolbestuur en ook voor de Ouders die een bijdrage in «s vervoer moeten betajfen.. Van eert Onzer verslaggevers TEÉHOLE - De voetbalvere- niging Terhole houdt vrijdag 28 januari éên contactavond in de K&ntine. De bijeenkomst begint om acht uur en er is ge- legenheid voor wat spelletjes I en een gezellige babbel. I d. in samenwerking met Van een onzer verslaggevers Van een onzer verslaggevers HULST - De vereniging Pop groepen Hulst en Omgeving (PHO) houdt zaterdag 29 ja nuari de jaarlijkse ledenver gadering. De bijeenkomst vindt plaats in Den Dullaert en begint om twee uur. Tijdens de vergadering wordt een overzicht gegeven van de activiteiten van het af gelopenjaar. Tevens wordt in- I gegaan op de financiële toe stand van de PHO en de plan nen voor dit jaar. Bovendien moet er een nieuw bestuur worden gekozen. -- Om het nieuwe jaar goed te beginnen wordt zaterdag avond alvast een popconcert op touw gezet in het Houten- kwartier. Op het podium ver schijnen de Hulsterse band Jeepster en de Koewachtse groep Gropiusstadt. Deze new-wave band bestaat nog niet 2o lang en maakt die avond zijn debuut. Het concert begint om half negen. Aan een onzer verslaggevers KAPELLE - Vanwege de gro- ,e belangstelling tijdens de "Pen dag vorig jaar, heeft de i °ene School te Kapelle be- "ten dit jaar twee open da- Sen te houden. Belangstellenden uit Zuid- «tveland, Noord-Beveland, holen en Schouwen-Duive- 'and kunnen er terecht op 9 fe bruari en op 10 februari ko lden Walcheren en Zeeuwsch- laanderen aan de beurt. Tijdens de open dagen kan men zich laten informeren bver de vierjarige dagoplei- Lager Agrarisch Onder- ™bs (LAS) en tevens wordt er, naien gewenst, uitgebreide •hlormatie verschaft over de ,'euwe richting Individueel andbouw Onderwijs (ILO), 'e in augustus van start gaat met het eerste en tweede leer bar. Deze opleiding, een vier- ïge dagschool, is een aange paste agrarische beroepsoplei- lng voor diegenen die per- oonl^ke begeleiding nodig ebbgh. Toegelaten worden ZÓ die eventueel geen zes In laSer onderwijs door- Pen'hebben. De school staat, oor Bezichtinging op beide liv!emde dagen open van 0 tot 17 uur en van 19 tot 21 bur. j,We zijn zwaar ont goocheld over de wijze waarop het in Axel, na een hoopvol begin, alle maal gelopen is en voor lopig tot niets heeft ge leid dan tot de negatieve en voor ons kwetsende vaststelling dat wij in feite ongewenst zijn". Dit schrijven de woonwa genbewoners in een open brief aan de regionale pers. Een af schrift hiervan wordt van avond voor aanvang van de gemeenteraadsvergadering in Axel uitgereikt aan de raads leden. De woonwagenbewoners voelen zich extra in de boot genomen omdat juist Axel bij de presentatie van het provin ciaal woonwagenplan, eind 1979, zich meteèn positief op stelde en beloofde 12 stand plaatsen aan te wijzen. „Mede op grond van deze veelbelo vende opstelling hebben een aantal woonwagenzinnen uit de regio gekozen voor Axel", aldus de briefschrijvers. De afgelopen jaren werden diver se lokaties door het Axels col lege aangedragen. Allen ver dwenen om uiteenlopende re denen in de prullemand. Re cent is het afwijzen door de raad van de lokaties Emma- jjpS baan in Koëwaeht en de loka- tië'ViWgtlj, even buiten Axel. Met name de keuze voor Vroegtij van het college ver oorzaakte de nodige opschud ding. De lokatie bij Vroegtij lag namelijk vrijwel naast een vuilnisbelt en op 'reukafstand' van een destructiehokje. gin 1980 gekozen hadden voor Axel voor de eerste en tevens de laatste keer gecontacteerd met de algemene vraag: wat willen jullie". De situatie in Axel mag dan droevig zijn zij wijkt volgens de briefschrijvers niet af van de houding die de meeste ge meenten ten aanzien van 'de woonwagenbewoner' inneemt. „Iedereen is in principe bereid woonwagenbewoners in de ge meenschap op te nemen maar zodra de vraag wordt gesteld waar die woonwagenstand plaatsen moeten worden gelo kaliseerd dan houdt alle be reidheid op. Niemand wil een woonwagenbewoners bij zijn deur". In Axel geldt dan nog een politieke kwestie. „„Zoals de zaker er nu voorstaan in Axel lijkt het erop dat een handvol woonwagenbewoners de inzet dreigt te worden van een poli tiek spelletje waarbij plaatse lijk bestuurders opgeschrikt door hun achterbaan elkaar de zwarte piet, in casu de onge wenste woonwagenbewoner proberen toe te spelen". De woonwagenkwestie komt van avond wellicht andermaal aan de orde in de Axelse gemeen teraad. Deze begint om 19.00 uur. De woonwagenbewoners zelf, zo blijkt nu, kiezen voor Emmabaan. „Omdat alleen daar echt gesproken kan wor den van de mogelijkheden tot deelname aan het maatschap pelijk leven, omdat daar de voorwaarden tot intrergatie in hoge mate aanwezig zijn". Zij willen dit echter niet op de spits drijven. Als de raad met een andere lokatie op de prop pen komt is dat 'bespreek baar'. Te praten valt ook over een opdeling van twee lokaties van zes standplaatsen. Maar dat alleen onder bepaalde voorwaarden. „Er zullen best in Axel nog wel andere, even waardige en mogelijk zelfs be tere lokaties aan te wijzen maar daarover is ons niets be kend". Daarmee is meteen het fe nomeen inspraak aangeroerd. Ook daarin is de gemeente Axel volgens de briefschrijver tekort geschoten. „Pas in fe bruari 1982 heeft men ons, woonwagenbewoners die be- Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Transporton dernemer F. Kraan uit het Zeeuwsvlaamse Terhole krijgt definitief geen verlenging van zijn vervoersvergunning. Dat heeft de Kroon bepaald na een beroep van Kraan tegen een desbetreffend besluit van de commissie vervoervergunnin- gen. Kraan beschikte over een vergunning voor ongeregeld vervoer tot een totaal van 28 ton, maar volgens de commis sie vervoervergunningen ge bruikte hij die vergunning niet op, zoals dat bij de com missie heet, financieel-econo misch verantwoorde wijze. Eén paar, verlengingen wer den nog toegestaan, maar na dat de kroon ook uit dé resul taten over '81 nog bleek dat Kraan gedwongen was onder de prijs te werken, werd de knoop definitief doorgehakt: geen verlenging meer. Van een onzer verslaggevers HULST De KLINGE - De nieuwe dertig meter hoge antennemast waarmee de vrije Radio Rey- naert in De Klinge sinds zondag zijn programma's de lucht instuurt, voldoet nog niet aan de ver wachtingen. De zendsignalen gaan namelijk de verkeerde kant uit, waardoor met name in Hulst en omgeving de ontvangstkwaliteit een stuk min der is dan voorheen. Geprobeerd wordt het probleem deze week op te lossen. Met de opbouw van de kolossale mast werd zaterdagochtend begonnen. Het gevaarte bestaat uit vier elementen van zes meter lengte met daar op een zes meter lange pijp, waaraan de rond- straalantennes zijn bevestigd. Tegenslag met het hefmechanisme zorgde voor een aanzienlijke ver traging, waardoor de mast pas tegen vijf uur over eind stond. Zondagochtend werden dan de twee rondstraalantennes gemonteerd en kon rond één uur 's middags op de nieuwe mast worden overge schakeld. De bedoeling was dat door de twee antennes een ovaalvormig stralingsveld zou ontstaan, dat zich aan de Nederlandse kant van de grens zou uit strekken in de richting van Terneuzen en de Ka naalzone, zodat Reynaert ook daar ontvangen zou kunnen worden. Die verwachting kwam niet uit. Weliswaar kwam het stralingsveld tot stand, maar in een totaal andere richting. In de grens plaatsen Kemzeke en Stekene bleek Reynaert Installatie van een zendmast. 1 foro'SwiWKöOiJMAN tiBunef -52 gebariaow giirimvuilanarfoij 1 8 - :h fti t'gi op SU w e plotseling op volle sterkte door te komen, terwijl in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen de ontvangst een stuk slechter werd. „Volgens onze metingen hapert er niets aan de zender", aldus voorzitter J. van der Eisen, „hij gooit er alles op volle kracht uit, maar we weten niet precies Waar naar toe. Wellicht", oppert hij, „dat de antennes gewoon wat gedraaid moeten worden". Inmiddels is de hulp van een technisch-dëskun- dige ingeroepen, die de kwestie moet gaan bekij.- ken. Men hoopt het euvel in ieder geval nog deze week te kunnen verhelpen. Lukt dat, dan moet Radio Reynaert in geheel Oost Zeeuwsch-Vlaan deren goed te beluisteren zijn. Wie hët eérts wil proberen moet afstemmen op 104 Megahertz op de FM-band. Van onze correspondent HULST - De bewoners van het bejaardencentrum De Blaauwe Hoeve en het personeel krijgen vanaf deze maand een informa- tiekrantje. Maandelijks wordt hierin informatie verstrekt over onder meer de kerkdiensten in de kapel van De Blaauwe Hoeve, overplaat singen naar verschillende afdelingen, nieuwe bewoners, overlij - dens, evenementen en verjaardagen. Om het eerste nummer te laten verschijnen is een tijdelijke redactie opgericht. Aan de bewoners en het personeel van De Blaauwe Hoeve wordt gevraagd om een naam voor de krant te verzinnen. HULST - Zaal W. Blommaert, 33 schutters: hoge vogel: E. de Kort, Ossenisse; eerste zij vogel: H. Vos, Heikant; tweede zij vogel: P. van Gassen, Prosperpolder; grootste aantal (5): A. de Maayer, Prosper polder. LAMSWAARDE - Bejaarden- schieting, zaal Sport, 31 schutters: hoge vogel: J. Maas, Hulst; eerste zij vogel: P. d'Hondt, Kloosterzan- de; tweede zij vogel: P. Schelfhout; grootste aantal (4): J. Schilleman, beiden Hulst. NIEUW NAMEN - Bejaarden- schieting, zaal De Troubadour, 35 schutters: hoge vogel: E. Verhae- gen; eerste zij vogel: A. van de Branden; tweede zij vogel: L. van Waesberghe, allen St.-Jansteen; grootste aantal (5): R. Beulaert, Hulst. BOSCHKAPELLE - Bejaarden- schieting, zaal J. van Schaick, 25 schutters: beide hoge vogels en eerste zij vogel: F. Reunis, St.-Jan steen; eerste zij vogel: P. d'Hondt, Kloosterzande; grootste aantal (4): P. Schelfhout, Hulst. HULST - Zaal W. Blommaert, 20 schutters: hoge en eerste zij vo gel: F. van Swaal; tweede zij vogel: W. Blommaert; grootste aantal (5): R. Verschuren, allen Hulst. BOSCHKAPELLE - Zaal J. van Schaick, 34 schutters: Wip 1: hoge vogel: J. Meel, Boschkapelle; eerste zij vogel: A. Verdurmen, Graauw; tweede zij vogel: A. Dobbelaar, Vo gelwaarde; grootste aantal (5): W. van Dijk, Vogelwaarde. Wip 2: eer ste hoge vogel: J. van Dijk; tweede hoge vogel: A. Dobbelaar, beiden Vogelwaarde; eerste zij vogel: A. Verdurmen, Graauw; tweede zij- vogel: G. Mangnus, Vogelwaarde; grootste aantal (5): F. Passemiers, Hellegat. KLOOSTERZANDE - Zaal De Hoogaars, 36 schutters: eerste hoge vogel: E. de Kort, Ossenisse; twee de hoge vogel: R. Verschoten, Wal soorden; eerste zijvogel: F. Jansen, Kloosterzande: tweede zij vogel: Th. Cambeen, Noordstraat; derde zijvogel: Jaco Neve, Kloosterzan de; grotste aantal (4): F. Dierick, A. van Kerkhoven en J. Neve, allen Kloosterzande. ZUIDDORPE - Koningsschie- ting, zaal De Herberg, 39 schutters: koning: J. Bracke, Axel; prins: J. Koemans, Terneuzen; eerste mi nister: M. d'Hondt; tweede minis ter: E. Kronenburg; derde minis ter: J. Berkhey; grootste aantal (5): A. de Mey en R. d'Hondt, allen Zuiddorpe. HOOFDPLAAT - Zaal De Vriendschap, 43 schutters: hoge vogel: L. Fonteyne, Basse velde; eerste zij vogel: L. Martens, Hoofd palat; tweede zij vogel: J. van Hec- ke, Waarschoot; grootste aantal(3): K. Acke, Hoofdplaat. KLOOSTERZANDE - Zaal De Hoogaars, 38 schutters: eerste hoge vogel: P. van Goethem, Klooster zande; tweede hoge vogel: H. Scheur, Terneuzen; eerste zij vogel: J. de Kort, Ossenisse; tweede én derde zij vogel: R. Verschoten, Kloosterzande; vierde zij vogel: L. Baart, Kloosterzande; grootste aantal (4): F. Dierick, Walsoorden en Ingrid Scheur, Terneuzen. LAMSW AARDE - Zaal Sport, 54 schutters: Wip 1: hoge vogel: A. Dobbelaar, Boschkapelle; eerste zij vogel: J. van Dam, Zuiddorpe; tweede zij vogel: K. Visser, Bosch kapelle; grootste aantal (6): B. Vis ser, Kloosterzande. Wip 2: hoge vo gel: G. Herwegh, Hulst; eerste zij- vogel: J. Dobbelaar, Boschkapelle; tweede zij vogel: R. Herwegh, Hei kant; grootste aantal (6): R. Her wegh, Heikant. KOEWACHT - Zaal J. de Kind, 36 schutters: hoge vogel: H. van Kerkhove, Heikant; eerste zijvo gel: F. Martens, Nieuwdorp; twee de zij vogel: J. Leeraert, Hulst; grootste aantal (7): R. Ceelaert, Koewacht. KOEWACHT - Zaal R. van der sTeen, 55 schutters: hoge vogel: Th. Maes, Moerbeke; eerste zij vogel: E. Vervaert, Exsaarde; tweede zij vo gel: G. Dullaert, St.-Pouwels; grootste aantal (4): mevrouw Reins, Kapellebrug. KOEWACHT - Zaal Oude Mo len, 25 schutters: hoge vogel: W. Groenewegen; eerste zij vogel: R. Baert; tweede zij vogel: C. Buis; grootste aantal (5): G. Baert, allen Koewacht. KOEWACHT - Zaal G. van Rumste, 40 schutters: hoge vogel: R. Roels, Klein Sinaai; eerste zij vo gel: M. de Looze, St.-Niklaas; tweede zij vogel: P. van der Steen, Koewacht; grootste aantal (7): E. Fierens, Lokeren. KOEWACHT - Bejaardenschie- ting, zaal G. van Rumste, 50 schut ters: hoge vogel: H. Jesoirens; eer ste zij vogel: L. Ferket, beiden Koe wacht; tweede zij vogel: L. de Groene, St.-Jansteen; grootste aantal (5): R. Ongenae, Koewacht. HEIKANT - Bejaardenschie- ting, zaal 't Helleken, 47 schutters: hoge vogel: E. Verhagen; eerste zij vogel: A. van de Branden, bei den St.-Jansteen; tweede zij vogel: A. Raes, Kemzeke; grootste aantal (4): A. van Hoye, Heikant. w.iutoi.- .bilOj 2. L. Polfliet,. beiden Hulst; 3. p Menheëffe, St.-Jansteen; poedelprijs: A. de Baar, Kinderdisco - Woensdag 26 ja nuari houdt het buurt- en clubhuiswerk in Axel een kin derdisco in haar onderkomen in haar kelder van De Halle. De disco, waar alle kinderen welkom zijn begint om 14.00uur en-duurt tot 16.00 uur. Soos voor alleenstaanden - Zaterdag 29 januari is er een ontmoetingsbijeenkomst voor alleenstaanden in het gemeen schapscentrum De Halle te Axel. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Filmvoorstelling - Vrijdag 28 januari is er een filmvoorstel ling in de Jeugdhaven Axel in het Gezellenhuis aan de Wal- straat 37 te Axel. De filmvoor stelling begint om 19.30 uur. Wandelmars - De vrijwillige brandweer hield voor brand weerlieden en hun gezinnen een wandelmars die 75 deelne mers trok. Hierbij was ook een tiental brandweerlieden uit het Belgische St.-Niklaas. Er waren naar keuze afstanden van 10 en 20 kilometer. De rou tes liepen via het Groot Eiland. Onderweg werden de deelnemers vergast op een kop erwtensoep. De start en aan komst was aan De Stads- schuur. Kaarting - Aan de prijskaar- ting in de kantine van De Stadsschuur namen 28 perso nen deel. Uitslag: 1. G. de Wit, Bingo - In het verenigingsge bouw werd een bingo-avond gehouden ten bate van het on derhoud aan het geouw. Hier aan namen 56 personen deel. Uitslag: 1. mevrouw Hiel- Truyman, Ossenisse; 2. G. He- melaar, Vogelwaarde; 3 en 4. mevrouw Rademakers, Osse nisse; 5. E. de Kort, Ossenisse. Kaarting - In zaal Verras werd een prijskaarting gehou den, waaraan 46 personen deelnamen. Uitslag: 1. H. Sor- ber; 2. C. van Heese, 3. W. Sor- ber, allen Paal; 4. W. Totté, 5. W. Verbeek, beiden Graauw. Verlichting - Het bestuur van de voetbalvereniging Steen heeft met vrijwilligers op een oefenterrreintje een verlich ting van een armatuur aange bracht. Hierdoor kan het ge bruik van 6 armaturen op het tweede speelveld, vooral voor de jeugd, tijdelijk enige uren per week worden utgescha- keld. Het bestuur hoopt hier door de PZEM-kosten die zwaar wegen op het budget, te verminderen. Bejaardenschieting - Woens dag 26 januari wordt in De Warande een schieting voor bejaarden gehouden. De in schrijving begint om 13.00 uur, terwijl de eerste pijl wordt af geschoten om 13.30 uur. Van een onzer verslaggevers DORST - Het verhaal van duiker 'jtaap Vogelaar uit Dinteloord over zijn tochten naar grote diepten en de daar in scheepswrakken gelegen kunstschatten is hem door weinig collega-duikers in dank afgenomen. „Dit is pure kunstroof," meent Matti Trommelen van het Oosterhoutse duikteam Lagosta. En voorzitter Schuurbiers van de Samen werkende Duikverenigingen in Zuid-Nederland (SDZN) laat per brief weten: „De tijd van stroperij, het meenemen van koraal, sponzen en andere vormen van leven uit de zee behoort reeds lang achter ons te liggen." Matti Trommelen ziet in dé manier waarop Vogelaar zijn vondsten uitstalt overeenkom sten met een tentoonstelling van munten die bijvoorbeeld bij een bankoverval zijn buit gemaakt. „Diefstal is het, ik kan het niet anders noemen," zegt Matti, er van overtuigd dat duikers als Vogelaar de duiksport in diskrediet bren gen. HMSMMM „Hij stroopt Ijewust kunst schatten en werpt daarmee een smet op andere duikers. Het publiek zou kunnen gaan denken dat duikers altijd iets meenemen, dat.zij er altijd op uit zijn. mooie en waardevolle dingen uit de natuur weg te - halen." En dat ontkent Matti, die zichzelf en zijn collega's zeker niet af wil schilderen als 'heilige boontjes', ten stellig- ste. „Het zijn juist de mooie natuur en de rust onder.water die'het duiken zo aantrekke lijk maken." Volgens Matti zijn er vol doende mogelijkheden om voorwerpen met geschiedkun dige waarde-legaal te verwer ven. „Denk maar aan de ber- s ging van de Mary Rose in En- geland. Of aan de samenwer king van een duikteam op Terschellirig met het museum Ons.BehoudenHuiai-Zakefïctie echt van belang zijn op weten schappelijk terrein horen niet Van een onzer verslaggevers KIELDRECHT - Het gebied de Grote Geule op de Neder lands - Belgische grens nabij Kieldrecht is door de Belgi sche staat aangewezen als er kend natuurreservaat. Het bijna 22 hectare grote natuurgebied ligt ten zuid westen van Kieldrecht en maakt deel uit van het Kre kencomplex van noordoost - Vlaanderen en Zeeland. Dit boeiende landschap is ont staan door herhaalde over stromingen in het verleden, waarbij door het terugtrek kend zeewater op dieper gele gen gronden een krekengebied ontstond. Voor 1200 was dit ge bied nog zee, maar van liever lee trok het water zich terug, een laag vruchtbaar slib ach terlatend. Niettemin waren er nog verschillende flinke over stromingen waardoor onder andere in 1846 de Grote Geule ontstond. Door de toenemende indus trialisering zoeken tal van vo gels uit de omgeving een on derkomen in dit gebied, dat in 1971 door natuurliefhebbers tot reservaat werd uitgeroe pen. Futen, roerdompen, blau we reigers, karekieten, wou waapjes, kemphanen, oeverlo pers, steltkluten en kwik staarten voelen zich er in hun element. Ook de slechtvalk, sperwer en torenvalk treft men er aan. Natuurliefhebbers kunnen er het hele jaar terecht, want iedere eerste zondag van de maand worden er geleide wandelingen gehouden door het natuurgebied. De tocht, waardoor men wel een paar stevige laarzen moet aantrek ken, duurt ongeveer 2 uur: musketkogels en al die andere zaken die nog steeds- in grote getale gevonden worden, heb ben over het algemeen dat be- lang niet meer voor de onder zoeker» Eh "daft mag je wel eens iets houden." Voor het op eigen houtje meenemen voor mogelijk be langwekkende vondsten heeft hij echter geen - .goed woord over. „Veel van de zogenaam de wilde duikers verpesten hêt voor degenen die zich wél aan de regels houden," vindt hij. „Door bijvoorbeeld, zoals Vo gelaar heeft gedaan, opgedo ken kunstschatten hét land iiit te smokkelen of door kreeftén te vangen waar dat niet mag, zoals dat in Zeeland gebeurt. De duiksport krijgt et een slechte naam door en steeds meer prachtige gebieden wor den op die manier voor sport-

de Stem | 1983 | | pagina 11