Selectiebeleid warrig OPWINDEND DUEL EINDIGT IN GELIJK SPEL: 5-5 eigen luwe Kaart Lendl wint Masters :kenfondsea slok el, fS P - 1 [elen haalt die betaalt u |opgenomen in I en medicijnen! bij opname, leien. Voor krijgt hoeft u van het recept de medicijnen i ook moet be- [lauwe Kaart. Enl turlijk ook als aalt dan norma Eft u dus naast /e Kaart. U doetl I 19.00 uur - 20.30 uur Foutjes Middenveld Problemen 7 - Ty^n \/- W;t wlr—., Optreden van Hinault een aanfluiting Blessures NAC Zorg MAANDAG 24 JANUARI 1983 DE STEM i zullen u welkom Peze 83ste open dag boetseren, kraktijk zullen werkstukken aren ïen breda lamens de commissie open dag 19®® m. c. mentzel directeur Van onze sportredactie ZEIST - Met het accepteren van spelers uit betaald voet bul voor het Olympisch elf tal. heeft het amateurbe- stuur in Zeist het selectiebe leid bepaald niet eenvoudi ger gemaakt. Vorige week dinsdag liet Ger Blok, bondscoach Olympisch elftal, bijvoor beeld Feyenoorder André Hoestra opdraven. Enkele dagen later werd Blok ech ter geconfronteerd met het feit dat Hoekstra woensdag met Jong Oranje in Utrecht dient aan te treden. Als ver vanger van Fortuna-speler Suvrijn die wegens een schorsing door Rob Baan, coach Jong Oranje, uit de selectie geschrapt werd. Die Suvrijn duikt nu plotseling in de Olympische selectie van Ger Blok op. Tot verba zing van Rob Baan: „Suvrijn is geschorst. Hij speelt tot de interland van Jong Oranje tegen Jong Spanje geen en kele wedstrijd meer. Daar om heb ik hem geschrapt. Maar Blok wil dat misschien aangrijpen om Suvrijn in zijn selectie uit te testen". Ger Blok liet bovendien eerder weten af te blijven van de spelers die in aan merking komen voor Jong Oranje. Sterker nog, af te blijven van de spelers die na l-8-'61 geboren zijn. „Maar", stelt Ger Blok, „als ze niet geselecteerd worden kan ik een beroep op hen doen. Su vrijn speelt niet voor Jong Oranje. Trouwens, we spe len geen officiële wedstrijd. Het is een selectieduel. En ik dien het Nederlands voetbal, niet mezelf". De zeventien semi-profs Waslander en De Schepper zijn er niet meer bij) zijn: Formannoy, Andriessen, Van Tiggelen en Lengkeek (allen Sparta), Hanssen, Koevermans en Suvrijn (Fortuna S), Van der Lem, Carbo en Adelaar (FC Utrecht), Woudsma (Go Ahead Eagles), Strijbosch (Helmond Sport), Jans „(Fjg Groningen), Troost (fcéyero-w oord), Molenaar (Ajax), Haar (Haarlem) en Tiktak (AZ'67). Max verslikt zich in Groningen AMSTERDAM - Wij wilden Ajax op zijn eigen manier bestrijden", vertelde Groningens trai ner Theo Verlangen. "Met flair, op de manier waarop wij onze thuiswedstrijden spelen. Wij hadden toch niets te verliezen. Wij zitten bij de laatste acht van het bekertoernooi, wij staan op de vierde plaats in de eredivisie. Ik heb mijn spelers voorgehouden dat zij, als zij waard zijn boven in te staan, zij dan ook Ajax zouden moeten durven aan pakken. De hele ploeg heeft dat geweldig gedaan. Na een verwarrend begin zijn wij eruit gekomen en in de laatste minuten hebben wij nog eens een achterstand van twee doelpunten weggewerkt." Ajax met voorsprong, maar niet gerust, gaan rusten. Er was te veel mis gegaan in de eerste helft, de Groningse dreiging was er nog steeds en groeide onmiddellijk na de hervatting. Molenaar en Boe- we zochten Jans en Broeken te vaal op verkeerde plekken, Keukens en Ronald Koeman bleven stuwen, Ajax moest ver terug en kon de schitterende gelijkmaker van Jans ge woonweg niet voorkomen. „Wanneer je acht minuten voor tijd twee doelpunten voor staat", verklaarde De Mos, „mag je natuurlijk nooit meer een punt weggeven. Maar als ■je een domme strafschop tegen krijgt en als Rijkaard daarna nog een keer helemaal afwezig is, kan het gebeuren." Het ge beurde in ieder geval en daar- 'mee kreeg Ajax niets te wei nig en Groningen ook zeker niets te veel. De Groningers [namelijk stelden zich snelin [op het onverwachte 4-4-2-con- cept van Ajax in een thuis wedstrijd. Dat ging overigens wel ten koste van een achter stand van 0-2, maar het zelf vertrouwen en vooral de over tuiging werden er niet door geschokt, McDonald namelijk was al Jeens, zoals Verlangen voor- I speld had, ongehinderd door 1 het centrum tot bij Schrijvers gekomen en Waalderbos zorg- s al vrij vlug voor het eerste tegendoelpunt. Doordat Mulder zich voor treffelijk aanbood buiten de verdediging waar hij geen di recte tegenstander had en om dat Molenaar en Schoenaker het ontbreken van een rech tervleugel in de eigen ploeg niet konden oplossen, nam Groningen geleidelijk bezit van het middenveld. Het na- drukkelijkst door Keukens, maar de gelijkmaker was niets anders dan een presentje vap Ajax. Van Cruijff gn Van Veen gezamenlijk. Cruijff wil de Van Veen een taakje laten oplossen, Van Veen was ook daarvoor en zeker op dat mo ment niet gedisponeerd. McDonald moest nog veertig meter lopen voor hij bij Schrijvers was. Na de lange aanloop tikte hij de bal koel binnen. Groningen was niet ervaren genoeg om het evenwicht vast te houden. De ploeg bleef drif tig bezig en verslikte zich in een actie van Cruijff, die Ler- by een niet te missen kans bood. Omdat Waalderbos nog eens op de lijn redde en McDo nald een voorzet van Broeken op centimeters miste, kon Weer was de uitgangspositie gelijk, nog steeds besteedden twee ploegen, tot vreugde van 22.000 toeschouwers, betere aandacht aan de aanval dan aan de verdediging. De foutjes, de kleine onvolkomen heden, bleven niet alleen voor behouden aan Ajax, dat met Mo:lby in plaats van Van Veen in ieder geval zijn verde diging beter geregeld had. Mulder maakte zon foutje te genover Schoenaker, die in een ongelukkige hoek van het strafschopgebied was beland. De overtreding was er echter niet minder duidelijk om en scheidsrechter Geurds wees naar de stip. Ophof dreunde de bal voorbij Tukker. Weer stond Ajax voor en de Amsterdammers wilden zich de winstmogelijkheid niet op nieuw uit de handen laten slaan. Het leidde tot angstig achteruit voetbal en dat was iets waarop Groningen hele maal niet had gerekend. Een laf Ajax in eigen stadion, dat was iets zo ongekends dat de ploeg zich nog eens helemaal moest omschakelen. Het lukte pas in de laatste minuten, toen Schoenaker al voor 5-3 had ge zorgd. Alles of niets'droeg Verlan gen op. Hij kon het gemakke lijk doen, niets immers had hij al. Lerby verleende medewer king door Ronald Koeman in het strafschopgebied beet te pakken. Koeman zelf verzil verde de strafschop en twee minuten voor tijd kon inval ler-doelman Galje een mo ment van afwezigheid van Rijkaard alleen maar corrige ren door McDonald, net buiten het strafschopgebied, te vellen. Jans scoorde via de muur. „Vijf doelpunten tegen op eigen veld", dat heb ik nog nooit meegemaakt", verzucht te De Mos. „Het is duidelijk dat wij verdedigend in de pro blemen komen tegen topploe- gen, dat is ook tegen Celtic al gebeurd. Er zal dus wat aan moeten worden gedaaii. Het is niet onwaarschijnlijk dat Van Veen de komende weken op de bank zit." AJAX - FC GRONINGEN 5-5. (3-2). 4. Lerby 1-0, 7. Olsen 2-0, 13. Waalderbos 2-1, 32. Mcdonald 2-2, 34. Lerby 3-2, 55. Jans 3-3, 63. Op- hof (strafschop) 4-3,82. Schoenaker 5-3, 83. Ronald koeman (straf schop) 5-4, 87. Jans 5-5. Scheids rechter Geurds, toeschouwers: 22.000. Geel: Mulder en Er win Koe man (Groningen).AJAX: Schrij vers (Galje)., Molenaar, Van Veen <Mo:lby), Rijkaard en Boeve., Schoenaker. Ophof, Cruijff en Ler by., Kieft en Olsen. GRONINGEN: Tukker., Steenge, Waalderbos, Hiddink en Mulder (De Jonge)., Ronald Koeman, Erwin Koeman en Keukens., Broeken, Mcdonald en Jans. tf- «ssim M Si T van onze sportredactie NEW YORK - Ivan Lendl heeft zondag avond in New York het Masterstoernooi gewon nen. De Tsjechoslo- waakse tennisser ver sloeg in de eindstrijd John McEnroe met 6-4, 6-4 en 6-2. Lendl, die opnieuw met zijn backhand veel punten maakte, is feite lijk van het begin af aan de winnende hand ge weest. Hij verspeelde niet een keer zijn opslag en doorbrak de service van McEnroe in de eer ste en tweede set een keer en in de derde reeks zelfs twee maal. SAN SEBASTIAN (AFP) - De Westduitsers Didi Thurau en Albert Fritz hebben zondag de vijfde editie van de „Zes uur van Euskadi", gehouden op de piste van San Sebastian, ge wonnen. Joop Zoetemelk ein digde met zijn Westduitse koppeigenoot Günther Schu macher als tweede. Zoetemelk was de enige wegvedette, die zich inspande en waarmaakte. Dat kon niet worden gezegd van Bernard Hinault, die volgens bepaalde bronnen een startgeld ontving van ongeveer 25.000 gulden. De( viervoudige Tour-winnaar wenste zich „niet in het zweet te rijden" en bezette met zijn ploeggenoot Pascal Poisson de schamele negende plaats. MAC VECHT ZICH MAAR WINST BREDA - De door Jo Jansen gekozen formatie voor het duel tegen Fortuna S bleef niet lang intact. Reeds in de veertiende minuut moest Leen Swanenburg ijlings het trainingspak uittrekken om Koos Waslander af te lossen. Waslander kwam na een duel met Maessen namelijk verkeerd terecht. Met zijn rechterschouder gedeeltelijk uit de kom was er voor de Rotterdammer in Bredase dienst niet verder te spelen. Daarvoor had Ruud Geels zich ai geblesseerd: „In de tiende minuut kreeg ik last van mijn kuit. Dat werd steeds erger. Aan het eind van de eerste helft kon ik nauwelijks meer lopen. Het lijkt wel op een zweepslag. De komende dagen moeten uitwijzen wat er nou precies aan de hand is". BREDA - Voor de fijn proevers was er bij NAC-Fortuna S weinig te halen. In de Bredase keuken, vorige week maandag grondig schoon gemaakt, was het recept eenvoudig gehouden. door Romiin van Damme Ontdaan van alle franje werd de aanhang (slechts 4710 toeschouwers) een voor iedereen herkenbare smaak aangeboden. Sterk gepeper de kost die uiteindelijk licht verteerbaar was. Gekruid met twee treffers. Voldoen de om het recept voorlopig aan te houden. De komende tegenstan ders van de Bredase club kunnen daarom rekening houden met voetbal dat vooral gevoed wordt met werklust. De enige manier °m NAC in de race te hou den. Met die instelling ver scheen NAC tegen een ge handicapt Fortuna S, Dek ker, Suvrijn, Zuidersma en van de Berg ontbraken, in het veld. Het resultaat was een spannend duel waarin vrijwel geen ruimte was voor mooi voetbal. „In dit spanningsveld", analyseerde Jo Jansen later, „is dat nau welijks mogelijk. Je predikt rustig voetbal, maar in feite kan dat niet". Jo Jansen had zich voor het duel tegen de Limburgse runner-up vooral gebogen over de defensie die een week eerder bij Helmond Sport als een schiettent ge fungeerd had. Het kostte Jacques de Kroon zijn plaats. Johnny Dusbaba schoof door naar links, in het centrum weer ruimte makend voor Ad Krijnen. „Voor deze wedstrijd was dat het beste", vond Jo Jan sen, „Dusbaba zie ik inder daad het liefst in de dek king. Hij is conditioneel sterker geworden. Met Krij nen hadden we meer snel heid iq het centrum. Ik denk dat we het per wedstrijd moeten bekijken". De* omzettingen pakten** goed uit. Hans Heeren, sterk spelend tegen de toch als ge vaarlijk bekend staande Ti ny Ruys, en Johnny Dusba ba maakten Fortuna S vleu gellam. Bovendien hielden Ad Krijnen en Anton Joore het centrum aardig gesloten waardoor doelman Quintus van der Meulen geen overu ren moest maken. De basis voor de overwin ning werd dan ook in de eer ste helft gelegd. Vrijwel niets ontziend blufte NAC onder toeziend oog van bondscoach Kees Rijvers Fortuna S af. In feite met straatvoetbal dat NAC voor rust twee blessures (Geels en Waslander) en een kost bare treffer opleverde. Hal verwege de eerste periode liet Willy Janssen een cor ner effectvol voor het Lim burgse doel draaien. Op maat voor Ruud Geels die zijn directe bewaker Eleveld in het luchtruim klopte: 1-0. Die voorsprong werd door NAC met een aandoenlijke inzet verdedigd. Dat ging echter niet gepaard met de nodige nauwkeurigheid. Willy Janssen zag onder an dere Tiny Ruys over het hoofd toen hij de Bredase defensie wilde ontzetten met een terugspeelbal op Quin tus van der Meulen. Ruys, geschrokken door de plotse linge kans en de aanstor mende Van der Meulen, pro fiteerde echter niet. Dat deed de jeugdige Van Well ook niet toen hij later John ny Dusbaba op snelheid klopte. Van Well, in de tweede helft vervangen door Smeets, mikte enkele centi meters te hoog. Het vechtvoetbal voerde ook in de tweede helft de bo ventoon. Fortuna S probeer de met gelijke munt te beta len, maar had er wel een zorg bijgekregen. Guus van Schijndel, ingezet voor Geels, zoemde namelijk als een venijnig prikkende bij regelmatig door de Lim burgse defensie. Goed ge steund door Guus van der Borgt, bezorgde Van Schijn del de Bredase verdedinging regelmatig adempauzes. Niet bepaald overbodig, om dat het voor het doel van Van der Meulen meer dan eens spitsuur was. Veel meer dan dreigen deed For tuna S echter niet. Alleen Koevermans verscheen twee keer in een ideale positie. Het was zaterdagavond ech ter niet aan hem besteed. NAC had het chaotische duel overigens toen al een beslissende wending kunnen geven. Maar Guus van der Borgt, na een voorzet van Heeren, en Swanenburg die een goed opgezette aanval van Dusbaba verkeerd be oordeelde, hielden de span ning in de wedstrijd. Dat deed ook scheisrechter Ma nuel die tussen al dat ge draaf het spoor enigszins kwijt was. Manuel, hij had geel voor Heeren en Eleveld, beperkte zijn optreden veel al tot de middencirkel waar ieder duwtje goed was voor een bestraffing. Verder reikte het gezichtsveld van Manuel niet. Voornaamste slachtoffer daarvan was Guus van Schijndel die in de slotfase door Fortuna-doel- man Hansen finaal onderuit gelopen werd. Het was uit stel van executie. Want in de slotseconden was het Tom Smits die een fraaie pass van Hans Heeren met een bekeken schuiver afrondde. Ruud Geels scoort uit de voorzet van Willy Janssen NAC-FORTUNA S 2-0 (1-0). 22. Geels 1-0. 94. Smits 2-0. Scheidsrech ter: Manuel. Gele kaarten: Heeren en Eleveld. Toeschouwers: 4710. NAC: Van der Meulen; Heeren, Krijnen, Joore, Dusbaba; De Schep per, Smits, Janssen, Waslander (14. Swanenburg); Van der Borgt, - FOTOCORVIVEEN Geels (46. Van Schijndel). FORTUNA S: Hansen; Maessen, Mitrovic, Eleveld, Schrijnemakers; Pfennings (77. Lemmens), Bux, Koevermans; Ruys, Augustin, Van Well (46. Smeets).

de Stem | 1983 | | pagina 9