Veel belangstelling bij eeuwfeest fanfare Jan de Jonge honderd jaar Terneuzen op zoek naar geld voor theateractiviteit de 4in1 krant" F'NV ZEELAND IN BOZE BRIEF AAN L UBBERS DE STEM Voorzitter vermaant Clingse Hengelaars Geen uitspraak in FNV-bezwaar over stopzetten gemeenteservice MAANDAG 24 JANUAR11983 [middelburg - Het FNV-districtsbestuur [Zeeland wijst het idee van de regering, om werklozen in te schakelen bij het ophogen van de zeedijken, resoluut van de hand. School Zuiddorpe [nieuw lokaal Geen snoekbaars op Zestigvoet Autorit eindigde tegen boom Resultaten van Terneuzense havens niet ongunstig Nu verzoek aan Provinciale Staten In Philippine en Westdorpe Overvaller aangehouden Barkeepers kraken café Schuttershof •"DAGBLAD VOQR_2ijiDW£S2_NEDEPUA\£^ VAN ZEELAND Inzetten werklozen bij dijkwerk onverteerbaar Van een onzer verslaggevers „Daar waar op dit mo- ment de werkloosheid in de GWW-sector enorm [hoog is en aannemers [schreeuwen om op- I drachten, is het duide lijk dat het door u voor gestelde voor ons onver- teerbaar is". Dat schrijft de FNV in een bo- I ze brief aan minister-presi- dent Lubbers, waarin erop ge wezen wordt dat de Federatie- raad van de FNV zich al half vorig jaar tegen dit soort pro- gekten heeft gekant. Dat desondanks her en der gemeenten er al mee begonnen zijn betreurt men, maar „zeer ernstig wordt het echter als nu lok de rijksoverheid een der gelijk grootschalig projekt verwezenlijken wil met be hulp van inschakeling van werklozen". Het idee om de werklozen bij de versterking van de zee wering te betrekken zou ge realiseerd worden in het kader |van het zogeheten Gemeen- sehaps Taken Plan, maar vol- gens de FNV horen dergelijke werzaamheden daar niet eens in thuis. Ook als de pro deo- richtlij nen van de Sociale Ver- :ekeringsraad gehanteerd :ouden worden kunnen vol- gens het distriksbestuur geen werklozen worden ingezet, I omdat activiteiten alleen toe- I laatbaar zijn indien onnodige 'rijheidsbeperking van uitke ringstrekkers kan worden vermeden. „Naar onze mening zal bij activiteiten als dijkop- hoging de contniuïteits-eis I aan de 'vrijwilligers' onver- mijdelijk zijn", schrijft men. Voorts ziet het distriksbe- [stuur niet in hoe het inzetten van werklozen bij dijkverster king niet concurrerend zal werken naar bestaande be drijven en twijfelt men aan de rechtszekerheid van de in te zetten werklozen. Met name in de sfeer van kans op blijvende arbeids-ongeschiktheid. Het ophogen van zeedijken, zo meent men tenslotte, is geen nuttige taak voor de gemeen schap, maar een noodzakelijke taak, die de rijksoverheid in eerdere politieke beslissingen (Deltawet) op zich heeft geno men. Dan is volgens de FNV de konsekwentie dat de rijks overheid, om die besluiten uit te voeren, ook maar genoeg geld op tafel moet leggen. Van een onzer verslaggevers jZUIDDORPE/AXEL - In Zuiddorpe kan binnenkort worden begonnen met de bouw van een derde perma nent klaslokaal aan de R.K. lagere school. Dit ter vervanging van de pee aanwezige noodlokalen, Jue totaal versleten zijn. Het is p bedoeling dat het nieuwe [onderkomen volgend school- par in gebruik wordt geno den. Met de bouw is in totaal 0.000 gulden gemoeid. Aan hankelijk had het schoolbe stuur een wat luxer lokaal op F' °°g. dat 262.500 gulden zou psten. Maar omdat de ge beente eigenlijk maar 240.000 Tulden wilde uitgeven, werd :r flink in de begroting ge gapt tot er uiteindelijk «o.ooo gulden overbleef. Met Je stichtingskostenvergöeding |®e.de gemeente van het rijk pijgt kan net een investering fn 240.000 gulden betaald porden. De rest willen B en W tut een ander onderwij spotje ESP- voorstel om het be- I odigde geld beschikbaar te li, i1 komt morgen (dinsdag) I, de orde tijdens de raads vergadering. CLINGE - De leden van de vissersvereniging de Clingse Hengelaars hebben met grote meerderheid besloten geen snoekbaars in het water de Zestigvoet uit te zetten. Daarmee slaan ze het advies van de visserij-inspectie in de wind die meent dat er teveel witvis in de Zestigvoet rond zwemt. Poten van snoekbaars zou dit kunnen oplossen. De Clingse Hengelaars heb ben de laatste jaren geen snoekbaars uitgezet, omdat men van de veronderstelling uitging dat deze roofvis de voorn verschalkte. Tijdens de wintervergadering afgelopen zaterdag gingen toch enkele stemmen op om weer terug snoekbaars uit te zetten, opdat de hengelaars op die vis ook nog wat zouden kunnen van gen. Penningmeester Hugo Willaert waarschuwde de le den echter dat een partij grote snoekbaars niet gesubsidieerd wordt en dat de kosten acht negen gulden per kilo bedra gen. Hengelaar J. Smet hield echter vast aan zijn voorstel, maar kon tijdens de stemming slechts twee andere leden ach ter zich krijgen. In verband met de snoek baarskwestie verzocht voor zitter Mariman de leden om in de maanden januari en fe bruari geen vrouwelijke snoekbaars aan de haak te slaan, aangezien deze dan vol zaad zitten. „Daarmee", aldus de voorzitter, „kunnen de le den meewerken aan het be houd van de snoekbaarsstand op de Zestigvoet. Van onze correspondent WESTDORPE - Fanfare Eikels worden Bomen van Westdorpe heeft het 100-ja- rige bestaan gevierd. De vie ring van het eeuwfeest be gon verrassend: als blijk van waardering voor de vele verdiensten in het belang van het gemeenschapsleven in Westdorpe reikte waar nemend burgemeester L. Marquinie aan de voorzitter van de fanfare de zilveren erepenning van de gemeente Sas van Gent uit. In Concordia vond zater dagmiddag een feestviering plaats, tijdens welke voor zitter A. Jongbloed het wel en wee van zijn vereniging naar voren bracht. „We heb ben de sympathie van de be volking nodig", zei hij en hij dankte voor de steun bij de aanschaf van de nieuwe uniformen. Hij las enkele interessante citaten voor uit de notulen van de beginja ren en gaf een overzicht van belangrijke activiteiten zo als deelname aan muziek festivals en -concoursen. Waarnemend burgemees ter Marquinie zei het een bijzondere dag te vinden voor de gemeente. „Het vol houden is met name bij mu ziek van groot belang. Be houdt de sfeer die bij u heerst", aldus de heer Mar quinie, die de muzikanten nog veel vreugde in hun hobby wenste. Achtereenvolgens spra ken daarna de heer E. van De loco-burgemeester overhandigt voorzitter Jongbloed een zilveren penning van de stad Dommelen namens de West brabantse en Zeeuwse Mu- ziekbond, de heer F. Ver- helst namens de RABO- bank en de NCB van West dorpe, de heer M. Bombelijn namens de muziekvereni ging uit Philippine en de heer R. Spuesens uit naam van enkele plaatselijke ver enigingen. Onder-directeur E. de Causemaeker werd gehul digd voor zijn 25-jarig lid maatschap. Hem werd een geschenk overhandigd en mevrouw de Causemaeker kreeg bloemen. De jubilaris ontving daarnaast het zilve ren bondsinsigne. Tijdens de geanimeerde receptie boden veel vereni gingsbesturen gelukwensen en geschenken aan. 's- - FOTO WIM KOOIJMAN Avonds vierden muzikanten en bestuur vrolijk feest in 't Oud Raedhuys. Zondagmor gen verleende het gezel schap, samen met het ge mengd koor van Westdorpe muzikale medewerking aan een eucharistieviering. Tij dens de dienst sprak pastor Jos Thiellier namens de pa rochie zijn gelukwensen uit. ROOSENDAAL - Een autorit van Roosendaler J. G. eindig de vrijdagavond rond 22.40 uur tegen een boompje bij de Oostelijke afrit van de snel weg. De man was bij het ne men van de afrit flink in de slip geraakt en tolde enkele malen met zijn wagen in het rond, voordat deze tegen de boom tot stilstand kwam. De man reed snel door, maar de politie wist hem al spoedig te achterhalen. De be stuurder was bij zijn escapa des overigens ongedeerd ge bleven. Foto Willem Mieras Van onze correspondent l,iJ15 Voorzitter Jos Ma- n van de vissersvereni- ltM, d,e Clingse Hengelaars Ikoi J ^ens de zaterdag ge iten wintervergadering It,™ vermanlng uitgesproken li8 de ongeveer honderd fwiwezigea Hij constateerde dat er heel i af vissers zijn die hun eigen lat?6 reserveren en niet toe- fan rat andere hengelaars er lintje uitgooien. „Ieder In» 4 langs de waterkant I enveel rechten en daarom is ■«erveren van plaatsen er „wie het eerst komt, het eerst maalt". Een andere volgens de voor zitter betreurenswaardige zaak was dat in het najaar op de viswaters uitgezette vis al weer voor groot deel aan de haak is geslagen. Dat was vooral te wijten aan het mooie weer, waardoor rond dat tijd stip nog volop gevist werd. En omdat de pas uitgezette vissen nrnni vrvrm- uen, verdwenen er heel wat in de pan. „Jammer", meende de voorzitter, „want die vis was bestemd voor het komende seizoen". Er waren overigens ook po sitieve mededelingen. Komend seizoen mogen de hengelaars van het waterschap Hulster Ambacht bij wijze van proef hun lijntje uitwerpen in de watergang tegenover de zui- geweg. Als dat goed gaat is er een kans dat de hengelaars ook in andere watergangen mogen vissen. Een probleem dat dan nog moet worden op gelost is het looprecht op de landbouwgronden. Nog steeds wordt volgens de voorzitter een laag zuurstof gehalte geconstateerd op het viswater de Zestigvoet. Tot nu toe werd dit hoofdzakelijk toe geschreven aande drempel die midden in het viswater ligt, maar nu gaan stemmen op dat wellicht ook rottend vuil en plantenafval een oorzaak kan zijn. De kestie heeft de aan- 's HEER ABTSKERKE - Zaterdag was het een heuglijke dag voor Jan de Jonge uit 's Heer-Abtsker- ke. Hij bereikte de leeftijd van honderd jaar. Aange zien De Jonge een goede gezondheid geniet kon dit feestelijk worden gevierd. In het bejaardentehuis „Poelwijck" in 's Heer- Arendskerke, waarin Jan de Jonge acht jaar geleden zijn intrek nam, nadat een jaar eerder zijn vrouw op 93-jarige leeftijd was over leden, kwamen reeds in de ochtenduren velen geluk wensen aanbieden. Onder hen de commissa ris van de koningin in Zee land dr. C. Boertien met zijn echtgenote alsmede de Goese burgemeester mr. W. Blanken. De Jonge werd flink in de bloemetjes gezet. Na de middag werd het feest voortgezet in „Irene" in 's Heer Abtskerke te midden van vele familiele den en kennissen. Daar gaf ook de burgemeester van Borsele drs. C.G.C. van den Heuvel van zijn belang stelling blijk. Jan de Jonge, die in 1932 uit zijn geboorteplaats 's Heer Abtskerke naar De Biesbosch vertrok en daar landbouwer werd, keerde in 1958 terug naar Zeeland. Hij heeft acht kinderen, 55 kleinkinderen en 63 ach terkleinkinderen. Van onze correspondent TERNEUZEN - Ondanks de economische teruggang zijn de resultaten over 1982 van de Terneuzense havens niet on gunstig geweest. Het aantal zeeschepen dat de havens aandeed om te la den of te lossen bedroeg 2.059. Dat was 274 meer dan in het voorgaande jaar, maar het re cord van 1979 met toen 2.144 zeeschepen werd niet bereikt. De totale goederenomzet in de verschillende havens steeg met ruim 96.000 ton tot 7.770.062 ton. Geen stijging overigens over de gehele linie. De kolenhavens en Sluiskil daalde met 370.000 ton tot 2 miljoen ton. De Braakmanhaven ver werkte meer schepen dan in 1981, namelijk 871 tegen 717 in het jaar daarvoor. Wel daalde de gemiddelde grootte van de ze schepen, doch de omzet in aan- en afvoer van grondstof fen en produkten steeg met ruim 463.000 ton tot 3,34 mil joen ton. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen hebben de moed nog niet opgegeven in hun poging om geld van de provincie los te krijgen voor de organisatie van theateractiviteiten, uitvoering van professionele podiumkunsten", meent men. B en W vinden het nogal erg gemakkelijk om als voor waarde te stellen dat iedere gemeente zich bij het nieuwe theaterbureau kan aansluiten. Temeer daar de genoemde ge meenten toch al bereid zijn zich bij het bureau aan te slui ten en iedere bijkomende deel nemer voor hen een kostenbe sparing betekent. Het college vermoedt dan ook dat er meer achter zit. „De bedoelde voor waarde kan namelijk als wei- geringsgrond worden gehan teerd bij subsidieverzoeken voor gelijksoortige activitei ten". Omdat al bekend was dat Terneuzen op eigen houtje verder gaat en ook bekend was dat de overgrote meerder heid van de Zeeuwse gemeen ten zou afhaken, mag deze voorwaarde volgens het Ter- neuzens college niet als weige- ringsgrond bij subsidieverzoe ken worden gehanteerd. Volgens B en W blijkt dat voor de subsidiëring van het intergemeentelijk theaterbu reau wordt geput uit het potje voor bovengemeentelijk eve nementen, waardoor de niet aan het theaterbureau deelne mende organisatoren van po diumkunsten extra benadeelt worden. En met name Terneu zen natuurlijk, dat nu geen kans krijgt om de naar de me ning van B en W onstane re gio-functie van het Zuidland- theater waar te maken. Als de zaken inderdaad doorgaan zoals ze er nu voor liggen trekken B en W de con clusie dat er een „provinciaal beleid wordt gevoerd voor slechts 4 gemeenten, terwijl de 26 andere in feite buiten spel staan". Weliswaar heeft men bij Gedeputeerde Staten bot ge vangen, maar nu probeert men het met een direct ver zoek aan de provinciale staten. Zoals bekend wezen G.S. een eerder subsidieverzoek af. Volgens B en W van Terneu zen hebben G.S. daar echter niets over te vertellen en ligt de beslissingsbevoegdheid bij provinciale staten. Het Terneuzense college vindt het geen werk dat enkel de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee, die samen de voormalige SCZ hebben omgevormd tot een in tergemeentelijk theaterbu reau, profiteren van de 300.000 gulden die de provincie elf jaar bijspijkert. „Uitgaande van het principe gelijke mon niken gelijke kappen dient een dergelijke subsidie in beginsel ten gunste te komen van alle Zeeuwse gemeenten die zich actief bezig houden met de Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De Sasse gemeenteraad neemt voorlo pig nog geen beslissing over het bezwaar dat de FNV Groot Sas van Gent heeft ingediend tegen het stopzetten van de se cretariehandelingen op de postkantoren in Philippine en Westdorpe. B en W hebben de raad voorgesteld de beslissingster mijn met dertig dagen te ver lengen, omdat de te voeren procedure niet op tijd kan worden afgerond. Immers, voor het eerst in de geschiede nis moet nu de gemeentelijke arob-commissie worden opge trommeld, die zich over de kwestie zal buigen. De volgen de raadsvergadering hopen B en W dan met een voorstel te komen. TERNEUZEN - De Terneu zense gemeentepolitie arres teerde vrijdagmorgen de 24- jarige Belg D. van de V. uit Kemzeke, verblijvende in Sint-Niklaas. De man werd door ae Belgi sche politie gezocht in verband met een op 6 januari gepleegde overval op het ASLK-filiaal te Overmere, waar hij 114.000 frank stal, na eerst een schot te hebben gelost dat op een haar na de filiaalhouder trof. Zijn ontmaskering is te dan ken aan ooggetuigen, die hem in de Mercatorstraat te St. Niklaas een wagen zagen ste len. De auto werd later te St. Niklaas teruggevonden. Na zijn arrestatie bekende V. de V. de overval te hebben gepleegd, maar het geld had hij uitgegeven. Verwacht wordt dat hij, in gevolge de versnelde procedu re, één dezer dagen aan België zal worden uitgeleverd. Van onze correspondente MIDDELBURG - Door een ludieke kraakactie van drie ex-barkeepers van het Schuttershof café in Middelburg, draaide de bar zaterdagavond op voile toeren. Het bestuur van de stichting tot het behoud van het Schuttershof, be sloot vrijdag het bestaan op te geven. Bestuurslid Dick Boes: „het werken werd steeds moeilijker door de stijgende kosten en de dalende omzet. Bo vendien was de verstand houding tussen de drie bestuursleden niet al te best. Daarom besloten we de zaak op te geven". Drie mensen die ooit achter de bar van het ca fé stonden zagen die slui ting niet zo zitten, en ver overden rond 21.00 uur via' de achterdeur het etablissement. Kraker Rob: „We zouden het erg jammer vinden wanneer dit café, dat toch een ze kere populariteit geniet, wordt gesloten. Daarom hebben we deze actie ge voerd. We hopen dat er iëmctud op komt draven om de zaak over te ne men. Het zou een gemis zijn voor de uitgaanders wanneer deze tent sluit".

de Stem | 1983 | | pagina 5