BONDEN BESCHULDIGEN JUSTITIE S f c Reagan: Genoeg vooruitgang in El Salvador Ziekenfondsen: Geen oorlog om eigen bijdrage Synode blijft richtsnoer IT^ Ds. Bestebreurtje „captain Harry" in VS overleden m. w% Plan Habib: Amerikanen blijvend in Libanon Bisschoppen tevreden over bezoek Nieuwe ambassadeur t49 PAGINA 9 maaNDAG 24 JANUAR11983 FINNEN-BUITENLAND5 PAGINA 3 VERSUM 3 VERSUM 4 P1 (t« T 0 1 4 r Onderzoek naar kostenbeperking Haagse wethouders mogen op vakantie met dienstauto en chauffeur Nationale Bijenkorfdag groot succes Ex-minister Boersma heeft baan den haag - Volgens de bonden van over heidspersoneel heeft het ministerie van Justi tie de gevangenisdirecteuren opgedragen de bewakers met ontslag te bedreigen als ze ak- ties gaan voeren tegen de voorgenomen bezui nigingsmaatregelen. Uitkeringen omlaag bij korter werken BINNENLAND BUITENLAND Particuliere delegatie ontzet terug Betoging ZIEKENHUIS DIRECTEUR ONTSLAGEN Het weer Vrij zacht Weer in Europa Zon en maan Hoogwater Gulden per maand in plaats van f 2,50per geneesmiddel Beloop Vastenactie Geen bezwaar laCM I - het belang van - foto AP van den Heuvel kteert vanavond weer Ules Is Anders Show' 22.05 uur). - foto kippa pgazine - 18.30 Religieuze nma's - 18.45 Bond zon- |am - 18.50 Gevarieerd nma - 19.00 Sportpro- - 20.03 De grote ver- - 21.00 Bladluis - 21.30 T- 22.40 Veronica film - et zwarte gat. ,/RO) Vol gas - 9.02 Bingo ICees van Zijtveld - 12.03 Glorie - 14.30 Meta de [- 15.03 Jan Steeman met liits - 16.03 Toppop disco - tOS) De avondspits - 19.02 0) Praatpaal-per-adres - Folklive - 21.02 Meta de 22.02 Candlelight - 23.02 Itime. CRO) Aubade - 8.35 Symfo- r. 102 van Haydn - 9.00 Op veede gehoor - 10.00 Radio rmonisch Orkest en het Omroep Koor - 11.30 ts Blazerskwintet - 12.00 nto-programma - 13.05 Lo- obescu, viool en Jacques y, piano - 13.50 Collage van aags en zeldzaam - 14.50 ceuze van gedachten uit de ituur - 15.00 (VARA) Klas- namiddagconcert - 17.00 •name Hilversum 2 - 20.00 IA) 'Enigmó' variaties opus Jdward Elgar) - 20.35 Muziek deze eeuw - 22.00 Jazz met Bos. X'AD&2)-A O Tor BES-4- '"r t\ V y DUS U 'T HET D'E^S7" l AL NAZT KWK VOCES' )UEU tb -céV-cev 3B\EK /C\fl COEMAARDEJJk T /CAPTULSQEK' E\ 1'E7" ~Er UZEE DEGENE re DCDE^ DIE DE MiSPL A4TSTF PQETEUT/E HEEFT HE ZULKS re BE LETTS KJ. HEB GEZEGD Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De wethouders van Den Haag mogen voor hun vakantie in het buitenland gebruik maken van hun dienstauto met chauffeur. „In voorkomende gevallen" be talen ze de bezine zelf, maar dit privégebruik van de dienstauto wordt niet bijgehouden. Deze gang van zaken geven B. W. toe in antwoord op schriftelijke vragen. In Den Haag blijkt het privégebruik van de dienstauto niet geregeld te zijn. Alle kosten, ook schadekosten, betaalt de gemeente. In het kader van een onderzoek naar kostenbeperking heeft een regeling voor privégebruik van de dienstauto „de aandacht", aldus B. W. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM- De actie 'De Bijenkorf moet open blijven' dreigde zaterdagmiddag in de Arnhemse vestiging in een uitbundig feest te ontaarden. Middelpunt daarvan: een Arnhemse dixieland-band, versterkt met de Haagse caba retier Paul van Vliet en pia nist Jaap Dekker. De vijf vestigingen van De Bijenkorf- in Arnhem, Am sterdam, Eindhoven, Den Haag en Rotterdam- kregen zaterdag een enorme toeloop te verwerken. Veel kopers en kijkers betuigden hun steun aan de actie van het personeel, dat versterkt was met talrijke bekende Nederlanders. Het warenhuis in de Arnhemse binnenstad kreeg naar schat ting 20.000 bezoekers over de vloer. Ook in de andere vesti- gingen was het een drukte van belang Op het coördinatiecentrum in Amsterdam stonden de te lefoons roodgloeiend door re acties, adhesiebetuigingen, dankwoorden en wat dies meer zij. De post bracht een stortvloed aan telegrammen. Erfgoed Nederland koesterde zater dag 'z'n' Bijenkorf. Welhaast als een cultureel erfgoed. De komende weken staan in het teken van een dramatische krachtmeting: De stijl van het warenhuis tegenover de 'plat vloersheid' van het geld: een schuld van één miljard voor de hele KBB-familie. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Drs. Jaap Boersma, oud-minister van Sociale Zaken en oud-lid van de raad van bestuur van Ogem-holding, wordt direc teur van de stadsreinigings- dienst in Amsterdam. B.& W. van de hoofdstad hebben al thans besloten hem aan de ge meenteraad voor te dragen. Boersma staat overigens niet alleen op de voordracht. Oud-minister Boersma had de nodige moeite een baan te vinden nadat hij een boekje had open gedaan over de han del en wandel van de topma nagers bij de Ogem in het bij zonder en in het bedrijfsleven in het algemeen. Door onze verslaggever NIJMEGEN - In het Ameri kaanse Charlottesville (Virgi nia) is vrijdag ds. Arie D. Be stebreurtje overleden. Hij kwam om het leven toen hij bij het schaatsen in een wak terechtkwam en niet meer tij dig uit het water kon worden gehaald. Ds. Bestebreurtje was tij dens de Tweede Wereldoorlog onder meer verbindingsoffi cier van de Nederlandse troe pen, en stond beter bekend als „captain Harry". Tijdens de minmi operatie Market Garden werd hij op 17 september 1944 als een van de eersten gedropt bij hotel Sionshof, op de grens van Nijmegen en Groesbeek. De laatste jaren was hij nauw betrokken bij de initiatieven van Amerikaanse en Neder landse zijde om ter herinne ring aan de operatie Market Garden in Nijmegen en Groes beek te komen tot de oprich ting van een Bevrijdingsmu seum. Ds. Bestebreurtje is geworden. i jaar Ontslag bedreigt bewakers Van onze redactie binnenland Een woordvoerder van het ministerie heeft gezegd dat het woord 'ontslag' niet is gevallen, maar discipli naire maatregelen volgens het ambtenarenreglement. De bonden van overheids personeel zeggen in een ver klaring dat de opdracht tot dreigen met ontslag vorige week vrijdag in telefonische gesprekken is gegeven. Het staat niet zwart op wit. Het bevel zou per telefoon zijn uit gegaan vanwege geboden haast. Het ministerie vreest namelijk dat de gevangenen in opstand komen wanneer de bewakers gaan werken over eenkomstig de bezuinigings voorstellen. Dat laatste zou namelijk tot gevolg hebben dat de gevangenen heel wat minder bewegingsvrijheid krijgen. De bonden zijn achter de opdracht gekomen tijdens overleg met kaderleden in het I gevangeniscomplex Scheve- ningen. De daar voor vrijdag geplande stipheidsakties krij gen nu, een ander karakter, zo is besloten. De bonden zijn woedend over het optreden van Justitie. De bonden zijn er ook niet over te spreken dat journalis ten die de vakbondsvergade ring in de inrichting Scheve- ningen, de toegang werd ont zegd. De bonden zeggen dat de be zuinigingsmaatregelen niet alleen tot minder bewakers zal leiden, maar ook op onverant woorde wijze de veiligheid van de bewakers op het spel zet. De woordvoerder van het ministerie verklaarde zater dag dat men begrip heeft voor de. stiptheidsakties, maar dat het departement staat op handhaving van de normale dagorders, roosters en regimes in de gevangenissen. Wie zich hier niet aan houdt, loopt-het risico disciplinair te worden gestraft, aldus, volgens de jus- titiewoordvoerder, de bood schap aan de gevangenisdirec teuren. ei( 'aipijje do mis 'japuosRl33-' 3i( 'auiep jseeu pw 's;qoaj puCT j Vervolg van pagina 1 Vervolg van pagina 1 In de nota worden vooral af spraken uit het regeer-ak- koord nader uitgewerkt en de ze week hoopt het kabinet de financiële aspecten daarvan rond te krijgen. Het nieuwe beleid betekent onder meer dat: Het inschakelen van werklozen in het arbeidspro ces verbeterd wordt. Enerzijds worden de regels verruimd om ®et behoud van uitkering pro-deo werk te verrichten, zonder dat daardoor valse concurrentie optreedt voor het Bedrijfsleven. Anderszij ds worden bedrijven met subsi mes aangemoedigd projecten uit te voeren met langdurig werklozen, die dan geen uitke- i "Hg krijgen maar loon van de I daarvoor gesubsidieerde werkgever. Daarbij gaat het tooral om projecten, die door andere bezuinigingen van de j overheid in de knel te komen, zoals monumentenzorg en na- i juurbehoud. De gemeenten l krijgen een belangrijke uit- berende taak bij deze maat delen. 'Het midden- en kleinbe drijf wordt gesteund om de jeugdwerkloosheid te bestrij den, Per jaar wordt er onge- eer drie-kwart miljard gul- uen uitgetrokken voor de be- van de jeugdwerk- oosheid. Dat geld wordt voor- fa u de jongeren zelf opge- I 1 door een verlaging van I 6 minimum-jeugdlonen met gemiddeld tien procent. Be- 1 flven krijgen een overheids- I „p'ie in de rug om de jon- I geren een kortere werkweek IL Uur| aan te bieden en er zal di Lind k°men aan de regels, e Jet winkeliers onmogelijk lav8 3°ng personeel 's J onds en op zaterdag in lustte hebben, ■lm snbsidie-maatrege- ivóo°m lijdelijke banen in te wren en te experimenteren het direct invoeren van 36-urige werkweek en 32- LIP werkweek voor jonge- v,lmoeten nog in het kabinet w°rden besproken. Philips PHILIPS mag van het Ameri- kaanseministerie van Justitie de gloeilampendivisie van Westinghouse niet kopen. Westinghouse heeft beloofd een andere gegadigde te zoe ken. Suriname DE Surinaamse ambassadeur in Nederland, Henk Herren- berg, heeft als informateur vastgesteld dat alle groeperin gen in Suriname met de mili tairen verder willen. Herren- berg rondt vandaag zijn infor matie af. Betoging voor El Salvador in Van onze redactie buitenland WASHINGTON/AMSTER DAM - Terwijl de Ameri kaanse regering aan het Con gres berichtte dat in El Salva dor voldoende vooruitgang is geboekt op het vlak van de mensenrechten om de militai re en economische hulp ter waarde van 200 miljoen dollar voort te zetten, keerde een Amerikaanse particuliere de legatie ontzet terug uit El Sal vador. De delegatie van het Cen trum voor Ontwikkelingspoli tiek in Washington heeft in El Salvador een onderzoek inge steld. De delegatie heeft van haar ontzetting blijk gegeven in een brief aan de Salvado raanse minister van Defensie, José Guillermo Garcia. In El Salvador geniet de burger geen enkele rechtsbescher ming, aldus de delegatie. Gar cia heeft tijdens een onder houd met de delegatie gezegd dat honderden leden van de strijdkrachten op een proces wegens schending van men senrechten wachten. Hij ont kende dat de regering als regel laat folteren. Amsterdam. De Amerikaanse regering zegt in haar halfjaarlijkse rapport dat het aantal politie ke moorden in twee jaar tijd van 800 tot 200 per maand is gedaald. Toegegeven wordt dat de strafrechtpleging syste matisch ondoelmatig is en dat gebrek aan discipline in het Salvadoraanse leger wange drag tot gevolg heeft. In Amsterdam hebben za terdag duizend mensen gede monstreerd voor El Salvador ter gelegenheid van de inter nationale dag van solidariteit met het Salvadoraanse volk. Een commandant van het guerrillaleger FMLN van El Salvador verklaarde op die betoging dat het Salvadoraan se leger momenteel kampt met een laag moreel onder de troe pen en een diepe crisis onder de officieren. Volgens de New York Times willen de VS het wapenem bargo tegen Argentinië ophef fen en dat embargo tegen Chili handhaven. Argentinië heeft inmiddels ontkend enige aktie tegen de Britse militairen op de Falklandeilanden in de zin te hebben. Van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Economisch directeur Ch. H. van het Eind- hovense Catharina -ziekenhuis wordt alsnog ontslagen in ver band met fraude, in 1979 ge pleegd door de geneesheer-di recteur dr. A. van der S. Dat is zaterdag van bestuurszijde meegedeeld. Volgens een woordvoerder heeft H. destijds op kritieke en essentiële momenten gefaald. Hij is toen uit menselijke overwegingen niet ontslagen. Maar het ziekenhuisbestuur heeft steeds een slag om de arm gehouden, aldus de woordvoerder. Omdat er dit jaar nieuwe feiten aan het licht zijn gekomen, wordt de economisch directeur, die al sinds mei op ziekteverlof is, alsnog voor ontslag voorge dragen aan de kantonrechter. BEIROET/JERUZALEM/ CAIRO - Een blijvende aan wezigheid van Amerikaanse militairen is een essentieel on derdeel van het compromis plan dat de Amerikaanse be middelaar Philip Habib over de terugtrekking van de vreemde troepen uit Libanon heeft ontwikkeld. Dat melden Libanese radiostations. Het gaat om de bemanning van drie radarposten in het centrale Libanese bergland. Gisteren besprak Habib dit met Israëls premier Begin, maar zonder enig resultaat. Habib zelf heeft bekend ge maakt dat hij voor overleg naar Washington is terugge roepen. ANP/KNMI 24-1-83 12.00 Wisselend bewolkt en vrij zacht. Geen neerslag van betekenis Middagtempe- ratuur ongeveer zes graden. Krachtige zuidwestelijke wind, aan de kust hard. Amsterdam Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Tel Aviv Istanbul Las Palmas Tunis VANDAAG Zon op Zon onder Maan op Maan onder MORGEN Zon op Zon onder Maan op Maan onder VANDAAG Bergen op Zoom Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge MORGEN Bergen op Zoom Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge onbew. 4 gr. licht bew. 11 gr. onbew. 12 gr regen 4 gr. onbew. 13 gr. onbew. 6 gr. onbew 5 gr. onbew. 4 gr. licht bew. -6 gr. onbew. 3 gr. onbew. 2 gr. licht bew 6 gr. geheel bew. 13 gr. onbew. 8 gr. licht bew. 6 gr. onbew. 3 gr onbew. 11 gr. licht bew. 15 gr. licht bew. 14 gr. onbew. 3 gr. onbew. 12 gr. onbew. 3 gr onbew. 6 gr. onbew. 13 gr. onbew. 12 gr. zwaar bew. 3 gr. zwaar bew. 4 gr. geheel bew. -1 gr. onbew. 20 gr. niet ontvangen zwaar bew. 7 gr. niet ontvangen licht bew. 15 gr. 08.32 17.12 12.54 03.39 08.31 17.14 13 29 05 00 10.40 en 23.38 09.57 en 22 52 09 25 en 22.22 08.59 en 21.57 10.32 en 23.25 11.57 en - 11.11 en - 10.37 en 23.31 10.16 en 23.06 11.47 en - Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De ziekenfonds wereld vreest geen landelijke oorlog om patiënten, die wordt beloofd dat ze de eigen bijdrag van 2,50 niet hoeven te beta len. De ziekenfondsen mogen hun leden die eigen bijdragen volgens de wet wel helemaal vergoeden, maar de meeste fondsen hebben daar geen geld voor. Dat zeggen de Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen en de Ziekenhuisraad. De ziekenfondsen zijn wel wettelijk verplicht mee te werken aan het innen van de Door onze correspondent Cees Manders ROME - De Bijzondere Neder landse bisschoppensynode van 1980 is de richtsnoer voor de katholieke kerk van Neder land. Dit heeft paus Johannes Paulus II de Nederlandse bis schoppen zaterdag aan het eind van hun vijfjaarlijkse Ad limina-bezoek duidelijk te verstaan gegeven. „Die synode is de weg die de kerk van Nederland moet vol gen, want zij is de authentieke toepassing van het Tweede Vaticaanse concilie en leidt daarom naar een waarachtige vernieuwing", zo zei de paus. Hij sprak van 'een echt pro gram van pastorale actie vor men': - de bisschop is volledig ver antwoordelijk voor de kate- chese die in zijn bisdom wordt gegeven, want alleen dan kan overal de juiste leer worden onderricht en alleen dan is er gemeenschap in geloof. - Bij de eucharistievierin gen moeten de regels van het Tweede Vaticaanse concilie onverkort worden gevolgd. De paus wees op het Romeinse missaal, waarin de echte eucharistieviering haar richt lijnen vindt. - Priesters worden gevormd op 'echte seminaries', ontvan gen een 'sarcramentele wij ding' van de bisschop en zijn celibatair. Alleen zulke pries ters kunnen het geloof ver- kondigen en de sacramenten bedienen. Zijn er niet genoeg priesters, dan moet men de Heer vragen meer priesters te geven. De paus riep de gehele katholieke gemeenschap van Nederland op om 'veelvuldiger en vuriger te bidden' voor priesterroepingen. - De bisschoppen van Ne derland moeten erop toezien, dat 'priesters niet de taken van leken vervullen en de le ken niet de taken van pries ters'. Ieder moet volgens de paus handelen volgens eigen roeping, hoezeer het ook te waarderen is, wat de leken voor de kerk doen. De Nederlandse kerk is vol gens de paus nog steeds rijk aan levenskracht: „Het is vol doende de aandacht te richten op de personen van de zalige Petrus Donders en van die be wonderenswaardige Carme- liet pater Titus Brandsma". De Nederlandse bisschop pen verklaarden later, dat de paus in zijn rede slechts heeft aangegeven in welke richting hij de lijn voortgezet wenst te zien. Geen enkele bisschop meende dat de pauselijke her innering aan de synode een verwijt jegens henzelf inhield. „De paus zit er niet om te springen dat alle synodebe sluiten worden uitgevoerd", zei kardinaal Willebrands. „Hij vindt dat die dingen hun beloop moeten hebben." Volgens de kardinaal is noch met de paus noch met de andere Vaticaanse autoritei ten, aan wie de bisschoppen de afgelopen week een bezoek hebben gebracht, gesproken over de moeilijkheden van de Nederlandse kerk. De bisschoppen legden za terdag vooral de nadruk op de hervonden eenheid, zowel in verhouding tot Rome als on derling. „We hebben veel ver trouwen ondervonden", zei kardinaal Willebrands. Maar deze eenheid werd tij dens de persconferentie zater dagavond al op de proef ge steld, toen de bisschoppen traentten uit te leggen wat de paus nu precies had bedoeld, toen hij sprak over 'echte se minaries' als enige mogelijk heid voor de ambtsopleiding. Volgens kardinaal Wille brands gaat het hier om semi naries in ruime zin, dus zowel seminaries zoals die van Rol- duc als andere opleiding, mits goedgekeurd door de kerk. Mgr. Gij sen beaamde dat, maar beschouwde zijn Rolduc toch als het enige echte semi narie, dat nu in Nederland be staat. Andere opleidingsmoge lijkheden sluit hij niet uit, al hoewel hij ten opzichte van de andere nu bestaande vormen van priesteropleiding zijn twijfel blijft behouden. Twij fel wat betreft de opzet van die scholen, maar ook wat be treft de leer die er gedoceerd wordt. Kardinaal Willebrands wenste niet verder te discus sieren over de orthodoxie van de docent in Rolduc of elders en wilde later evenmin zeg gen, of Nederland dit jaar één vastenactie zou kennen (over eenkomstig het synodebesluit) of opnieuw twee zoals de laat ste jaren. „Daar is nog niets over beslist." Kort voor het bezoek van de Nederlandse bisschoppen za terdagochtend heeft de nieuwe Nederlandse ambassadeur bij de Heilige Stoel, Beelaerts van Blokland bij de paus zijn opwachting gemaakt. Hij overhandigde de paus zijn geloofsbrieven en sprak de waardering van de Nederland se regering uit voor de pauselijke inzet voor wereldvrede en het respect van de mensenrechten. De paus op zijn beurt prees Nederland voor zijn prestaties in historie en heden. De paus vermeldde in dit verband de strijd tegen het water, Rembrandt, Rotterdam en de Nederlandse ver draagzaamheid.- FOTO AP eigen bijdrage van ƒ2,50, die ziekenfondsverzekerden van af volgende week dindsag moeten betalen per afgeleverd geneesmiddel. Maar de wet biedt de fondsen wel de moge lijkheid patiënten aanvullend te verzekeren tegen deze kos ten. De patiënt laat de „medi cijnen-strippenkaart" bij het afhalen van een voorgeschre ven medicijn wel afstempelen door de apotheker, maar het ziekenfonds betaalt de bijbe horende 2,50. Het Haagse ziekenfonds Haaglanden, met ruim 350.000 leden in Den Haag, Wasse naar, Zoetermeer en het West- land, gaat als eerste gebruik maken van deze mogelijkheid. In pagina-grote advertenties in de zaterdag-kranten in en om Den Haag, wordt beloofd dat het fonds de eigen bijdrage betaalt. „Iedereen die bij Haaglanden volledige verze kerd is (dus met aanvullende verzekering) hoeft voorlopig geen eigen bijdrage van ƒ2,50 per afgeleverd geneemiddel te betalen. Die eigen bijdrage wordt tot nader bericht door ons betaald. Dat scheelt in elk geval de komende maanden heel wat in de portemonnee", aldus het ziekenfonds, dat nieuwe leden zo'n aanvullende verzekering voor een gulden per maand aanbiedt. De ziekenfondsraad en de VNZ zeggen geen bezwaar te gen deze mogelijkheid te kun nen maken, omdat Haaglan den zelf voor de kosten op draait. Het andere Haagse zie kenfonds Azivo werd wel met met een boete van bijna twee miljoen gulden per jaar be dreigd, omdat daar sprake was van een boycot van de eigen bijdrage, die financieel schade aan de landelijke zie kenfondspot zou toebrengen. Ziekenfondsraad en VNZ denken niet dat het voorbeeld van Haaglanden door veel an ders ziekenfondsen gevolgd kan worden. De actie kost Haaglanden ruim vierhon derdduizend gulden per maand uit de kas van de aan vullende verzekering.

de Stem | 1983 | | pagina 3